Jhr. L. J. Quarks van Ufford gaat heen uit Hockeybond Dank zij het Nederlands elftal is de KNHB nu 90 maal zo groot ZWITSAL ERK in 't goud Bouw nieuwe Scheveningse pier begonnen Parlementair jaar begint met twee grote debatten SMYSLOV STUIT OP FEL VERWEER VAN FISCHER Nederlandse motorrenners door oog van de naald DAGPUZZLE HOEST UW KIND...? Opening op 15 april 1961 Eind september politiek steekspel Belastingwetten tezamen met financiële beschouwingen Inpoldering van de Lauwerszee Khroesjtsjev ©n tafeldsrne Kandidatentoernooi in Bied Benkoe heeft weer te veel tijd nodig om na te denken Internationale Motorzesdaagse Russisch Trophy-team valt ver terug in het klassement VIERENDERTIG JAAR DE STERKE MAN VP Tm AH 18 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met Directeur Merx geridderd Nog geen beslissing zegt minister Korthals Bliksemactie in Leeuwarden Om Europese bridgetitels Nederland verliest van Ierland petroleum DE HAARDOLIE zuinig - geen roet - meer warmte Drielanden-tenniswedstrijd Ronde van Bulgarije Nederlanders beginnen uitstekend Canadees als spelende coach bij HOKIJ Waterpolotoernooi in Rusland Voorziening voor water- arm Olderzaal Franse dames staan voor tegen Nederland De Boer ver achter in Franse Finnjollenstrijd Indonesische thee op Antwerpse veiling Alsnog gerec vervolging Hoge prijzen voor eerste aanvoer e e Klandestien gas elektra afgetapt en Advertentie Door met een dragline de eerste bak zand op te nemen heeft burgemeester Kolfschoten van Den Haag het startsein gegeven voor het bouwen van een nieuwe pier te Scheveningen. (Van onze sportredacteur) „Zo, dat is dan het laatste wat ik voor het Nederlandse hockey gedaan heb." Er klonk weemoed in de stem van de uiterlijk als altijd onbewogen èn onverschrokken jhr. L. J; G^aries van Ufford. Hij had Nabir Kallat op Schiphol afgehaald en hem ver volgens „overgedragen" aan de man nen waarmee de Pakistaanse trainer in het komende jaar werken moet: de spelers en de leiders van de natio. nale ploeg. Dat was enkele weken geleden. Nu is het zover, dat „Ome Jaap zoals een groot deel van de Nederlandse hockeywereld hem kent., officieel te- rugtreedt. Morgen zit hp voor de laat ste keer achter de bestuurstafel als secretaris-penningmeester en compe- titieleider van de bond. Slechts zjjn functie als voorzitter van de F.I.H., de internationale hockeyfederatie, zal hij blijven vervullen. Wie jhr. Quarles ontmoet en mee maakt, valt het steeds weer op hoe ge moedelijk nooit zal hij zijn pijp ver geten hij zich beweegt in het va Advertentie KINDER HONING SIROOP^ De ERK (Eerste R.K. Verzekerings maatschappij) te Nijmegen heeft don derdag haar 50-jarig bestaan feestelijk gevierd. Des morgens was er een kerk dienst en in de middaguren hield men Jn het gebouw van de maatschappij, dat hiet bloemen en kransen was versierd een drukke receptie. Hier verschenen Vertegenwoordigers uit de Nederlandse verzekeringswereld en ook uit andere kringen, onder andere mgr. Op Den Coul uit Den Haag, directeur van hel katholiek bureau van Onderwijs en Op voeding. Verder waren aanwezig de voorzitter van de raad van bestuur der Posi universiteit, mgr. prof. dr. R. telük0eïl burgerlijke, militaire en gees- SprnAutoriteiten van Nijmegen. Bur- tenr Hustinx deelde aan de direc- Meïx de ERK. de heer A. F E jyierx, me^e d t koningin hem heeft Oranl^N ridder van *de orde van uranje Nassau In de loop van de dag fr n°g 'feestelijke bijeenkpmsten voor het Personeel. (Van onze Haagse redactie) Door - enigszins moeizaam - een drag line te bedienen heeft burgemeester Kolfschoten van Den Haag donderdag persoonlijk een aanvang gemaakt met de bouw van de nieuwe pier ir. Scheve ningen. De eerste werkzaamheden be staan in het maken van een aanslnj van het wegdek van de Boulevard P het wandeldek van het nieuwe werk. Men zal de wintermaanden groten- aJoi! h»n,.tten voor de aanleg van het deels benutt Kri„pn het strand boven het strand 'bevindt: Men'wil met dit werk tegen maart 1960 gereed zijn. Het is daarna met het oog op de weersomstandighe den noodzakelijk, dat de onderbouw van het zich bjj voortduring in zee bevin dende gedeelte in hoofdzaak klaar komt tussen maart en oktober van datzelfde jaar. Bovenbouw en afwerking volgen tenslotte in de winter van 1960-1961. Het nieuwe wandelhoofd zal 375 me ter lang zijn, even lang als de oude pier. Maar in plaats van één paviljoen zal de nieuwe pier drie „eilandjes" bevat ten één dat dienst doet ais zonneter ras voor 1500 mensen, met een restau rant voor 300 mensen, een kindereiland, dat men gedeeltelijk als speelterrein kan gebruiken, en een eiland waarop een 45 meter hoge uitkijktoren komt te staan. Op de promenade naar de drie eilanden worden twaalf winkels ge bouwd. Naast de pier zal men op het (Van onze parlementaire re<iacteur) Twee grote debatten zullen de inlei ding vormen tot het nieuwe parlemen taire jaar Eind september verwacht de Tweede Kamer politieke beschouwingen te kunnen houden, terwijl een maand daarna het financiële debat kan begin- hen. Dat laatste is dit 3aar meer dan de gebruikelijke beschouwingen over de Miljoenennota. De Kamer heeft zich J'erenigd met het voorstel van dr. Kor- Jenhorst, om daarbij tevens de Kelas- tingwetten aan de orde te stellen. Daar onder vallen niet alleen de wetsontwer- P.on die een verlenging beogen van de "Jdelijke verhoging van de belasting op |ennootschappen en op vermogens tol Januari 1961 en de verlenging met een zelfde periode van de verhoging van de omzetbelasting op benzine, auto's en oanden. t.v.-toestellen en sigaretten, en Dm de bestaande vrijstelling van om zetbelasting op sigaren. Op de agenda s'aan ook de wetsvoorstellen tot verla- k'iig van het tarief van Loon- en Inkom stenbelasting met ingang van 1 januari *"60, waarvan vooral de vrijgezellen jOllen profiteren en tenslotte de fiscale faciliteiten die de regering het bedrijfs leven verleent wanneer zij tot een fusie omsluiten. Het behandelen van deze hele mate- j.'.e ineens betekent een aanzienlijke Hidsbesparing, die nodig'is om de be- j=r°ting voor Kerstmis door de Kamer ?pen te krijgen. Dr. Kortenhorst heeft Met de senioren over dit laatste een voorbespreking gehad. De conclusie van °at intern gesprek is gisteren in het °Penbaar goedgekeurd. Men zal zich weer de nodige beperkingen opleggen in de schriftelijke voorbereiding al- zijpaden vermijden. Naast het pellen van vragen aan de regering die ]jah feitelijke aard zijn, kunnen wel in- /mlingen over het beleid van de minis- s hun plaats krijgen. Dit laatste is Iets meer dan waartoe men zich het Vrw il'cer UclIJ ju-Dg iaar meende te kunnen beperken. i?aar de kamer za! welbewust met te- om n tot het vroegere systeem, dat )i:ilaard was in het voeren van schrifte- JKe debatten vooraf, zowel met de re- sering ais met de leden onderling. W grote politieke debat, dat vermoe' e'ijk op 29 september zal beginnen J an de Kamer dit jaar weer zo vroeg 1°uden, omdat wederom, zoals wij gis- „il e-len in een deel van onze edities be- Dchtten, is afgezien van een schriftelij- 6 voorbereiding. Dat is grondwettelijk m°8elijk. omdat dit soort gedachtenwis- selingen tussen Kamer en regering niet vallen onder het begrip „voorstellen Van wet", zoals de voorzitter opmerkte. Hij wees erop, dat de Kamer geleidelijk tot een verbetering van de begrotings procedure is gekomen. Dr. Kortenhorst begon zijn toespraak tpt de Kamer met een dankwoord aan de koningin voor zijn herbenoeming en vanoS-elkoni aan z«n eerste plaatsver vangster de liberale mevrouw Stoffels- van Haaften. strand een hoge metalen vlaggemast op richten. De Dier zal waarschijnlijk meer dan De pier _ujden kosten. 15 april 1961 zal de opening geschieden. Het en- iree zal waarschijnlijk twee kwartjes be dragen, tegen dat voor de oude pier 15 cent. De nieuwe pier zal zijn weerga in Europa niet vinden. Architect is de Rot terdammer H. A. Maaskant, bouwer van de Euromast in Rotterdam. Over de inpoldering van de Lauwers- zee is, noch in negatieve noch in posi tieve zin, een beslissing genomen. De voor een beslissing nodige adviezen staan nog niet ter beschikking, aldus minister Korthals (Verkeer en Water staat) in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (PvdA). De bewindsman heeft dan ook nog geen maatregelen genomen tot liquida tie van het bureau Lauwerszeewerken van Rijkswaterstaat. Drs. Korthals zegt verder, dat men over het beleid ten aan zien van de Lauwerszee bij de begro ting van zijn departement kan spreken, zo nodig voorafgegaan door overleg in de vaste kamercommissies voor water staat en deltawerken. Dat het de Friezen ernst is met de kwestie Lauwerszee en dat zij met na me versterking van de zeedijken en in poldering zeer gewenst achten, Is bewe zen door het aantal handtekeningen, dat tijdens een gisteravond uitsluitend te Leeuwarden gevoerde bliksemactie voor een petitionnement is bijeengebracht. In de periode van zeven uur tot om streeks half elf verzamelden ongeveer tweehonderd medewerkers in de Friese hoofdstad 17.105 handtekeningen. Waar schijnlijk zal het totaal van de in Leeu warden bijeen gehaalde handtekeningen tot ongeveer 20.000 oplopen, aangezien men het centrum van de stad nog niet geheel kon bewerken. Intussen zijn ook van enkele plaatsen op het platteland de eerste lijsten binnengekomen..Maan dag 28 september wil men het petition nement van alle medewerkende partij en en organisaties in 's-Gravenhage aan de minister-president doen aanbie den. derlandse hockeywereldje. De stlld- vaardigheid en vooral de zelfverzekerd heid straalt echter ook steeds van hem af. Dat weten-wat-hij-wil en ernaar han- delen is niet van de laatste tijd, doorge winterd als hij is in alles wat er in de Koninklijke Nederlandse Hockeybond te regelen en te verzorgen is. Toen de heer Quarles vierendertig jaar geleden zijn functie in het bestuur accepteerde, was hij ook al een sterke figuur. Hij stelde zjjn eisen. Slechts wanneer (lie vervuld werden, was hij bereid secre taris-penningmeester te worden. Daar aan dankt, zo mag nu vastgesteld wor den, de K.N.H.B. het voornamelijk dat hij van het kleine hondje in 1925 uitge groeid is tot een grote organisatie, die niet alleen een respectabel aantal leden telt maar bovendien internationaal een voor een klein land als Nederland is uitzonderlijke reputatie geniet. „Meer dan vierendertig jaar ben ik met het Nederlands elftal naar tal van Europese landen getrokken: ik was bij alle Olympische Spelen en grote inter nationale toernooien waaraan door Ne derland is deelgenomen. Mèt de jongens heb ik heel wat vreugd om overwinnin gen en leed van een nederlaag ge deeld. Ik ben er blij om, want daar door heb ik veel vriendschap ontmoet." Jhr. Quarles hechtte bijzonder aan het internationale contact en daarbij stond hem steeds een zeer sterk Ne derlands elftal voor ogen. „Er zijn er" zo zegt de heer Quarles, „die het behalen van successen door het Ne derlands elftal onbelangrijk vinden. Die triomf is gereserveerd voor een heel klein groepje, zo zeggen zij. Zij zijn er echter naast, als zij het accent willen leggen op de wekelijkse com petitiewedstrijden of de bekerwed strijden. Zij vergeten, dat internatio nale successen stimuleren en nieuwe beoefenaars aantrekken." Dat zegt jhr. Quarles nu, maar dat vertelde hij in 1925 ook, toen het Ne derlandse hockey een buitenbeentje was en er zelfs eigen spelregels op na hield. Vandaar dat hij destijds bij zijn kandi daatstelling als eis stelde, dat in Neder land de internationale spelregels inge voerd werden. Daar kwam nog bij, dat drie jaar later in Amsterdam de Olym pische Spelen zouden zijn en het dus hoog tijd werd om over te schakelen, wilde men aan de Spelen kunnen deel nemen. In 1928 reeds kreeg jhr. Quar les gelijk. Nederland veroverde de tweede plaats, achter Indië, en het ge- Jhr. L. J. Quarles van Ufford volg was dat de eerste grote stap ge zet werd naar verbreiding van hockey door heel Nederland. Nu, ruim dertig jaar later, illustreren indrukwekkende cijfers nog meer hoe zuiver de visie op de sport van jhr. Quarles is. De bond met zijn nog geen driehonderd leden in 1925 is uitgegroeid tot een sterke orga nisatie met ruim 27.000 leden. Negentig maal groter werd de K.N.H.B. in de jaren van jhr. Quarles. Jhr. Quarles van Ufford verlaat thans de Nederlandse hockevwereld. Hij be waart aan zijn tijd grote herinneringen. Op alle Olympische Spelen, waarbij hij het Nederlande elftal leidde, kwam het Oranjeteam terug met een medaille, in 1928 zilver, in 1936 brons, in 1948 brons en in 1952 weer zilver. Maar niet al leen het nationale elftal heeft altijd zijn speciale aandacht gehad. Ook de jaar lijkse competities waren aan zijn zorg toevertrouwd. En wat dat betreft, vindt jhr. Quarles het jammer dat een lang gekoesterde wens nog steeds niet in vervulling gegaan is. Hij pleit nog steeds vurig voor het instellen van een landelijke hoofdklasse. „Een klas van tien clubs vijf westelijke, drie zuide lijke, twee oostelijke en een goede stap zal gezet zijn op de weg naar op voering van het landelijke spelpeil. Ik beveel het plan sterk aan bij mijn op volger." In het toernooi om de Europese brid- gekampioenschappen te Palermo is na de eerste rustdag de eerste helft van de vijfde ronde heren gespeeld. De stan den na 20 handen waren: Zwitser land-Oostenrijk 44-26, Denemarken- Groot-Brittannië 44-32, Finland-Zweden 14-24, België-Frankrijk 24-24, Egypte- Duitsland 23-19, Noorwegen-Spanje 25 19, Nederland- Ierland 22-31. Dames, eerste helft, derde ronde: Groot Brittannië-Terland 30-7, Zwitser- land-Italië 12-32, Frankrijk-Noorwegen 13-23, België-Zweden 32-11. oliehaarden mef het hoogste rendement In zijn party tegen Petrosjan voor het kandidatentoernooi in Bied zag GIig;oric kans zich met zijn geliefde Caro-Kann verdediging enig positioneel voordeel te verschaffen. Na (1e 23e zet begon het er minder goed uit te zien voor Petro sjan toen de Joegoslaaf met een gevaar lijke aanval kwam opdringen. Petro sjan speelde geen lange roehade en dij oppervlakkige beschouwing leek dit een riskante onderneming te zullen worden. In feite was het de enig mogelijke ver dediging. Bij de 27e zet werden de da mes geruild en daarmee was de stel ling heel wat eenvoudiger geworden. Petrosjan kreeg weer kansen gebruik te maken van de open lijn om de zwak ke witte pionnen te bedreigen. Hij drong met een toren tot de eerste rij door. De laatste zetten werden in hoog tempo gedaan. Gligoric had bij het afbreken redelijke winstkansen. De grootste verrassing van de zeven- Viktor Adajan heette de pechvogel van de vierde dag. De jeugdige Rus sische rijder van het Trophy-team werd op de vierde dag van de Inter nationale Motorzesdaagse na 90 km door pech uitgeschakeld. Bij Bystricka bleek dat zelfs zijn zware enigszins lom pe, doch zeer doelmatige Russische mo tor niet sterk genoeg was. Een breuk In het frame maakte Adajan kansloos. Het uitvallen van Adajan houdt tevens in dat Rusland zijn leidende positie in de strijd om de International Trophy kwijt raakte. De 100 strafpunten die het team donderdag opliep, maakten dat de Russen donderdag naar (1e vierde plaats zakten. Italië kreeg 5 strafpunten, zodat Tsjechoslowakije met 1 strafpunt het klassement scheen te gaan aanvoeren. In de avondvergadering bepaalde de internationale jury echter, dat de Itali anen hun vijf strafpunten werden kwijt gescholden, aangezien deze waren ver oorzaakt door een misverstand tussen een Italiaanse rijder en de starter. Na de vierde, dag staan dus Italië en Tsje choslowakije ex aequo met één straf- punt op de eerste plaats in de strijd om de „hoofdprijs" van deze 34e mo torzesdaagse. De Tsjechen hebben voorts hun kans op een „doublé" overwinning in het duel om de international Trophy en in het gevecht om de Zilveren Vaas behouden. De Tsjechische Vaas-teams bleven ook nu strafpuntloos. Met West Duitsland A en B, Oost Duitsland B, Finland en Roemenië A delen de Tsjechen de eerste plaats. De Nederlanders hebben een goede dag achter de rug. Aanvankelijk leek het er echter in het geheel niet op, dat het na de pech van woensdag opnieuw goed zou gaan. Arie Plevier moest.voor de start nog een band verwisselen. Toen zijn motor uit het Pare Fermé mocht worden gehaald, begon hjj met een in hoog tempo te repareren. Tien minuten had hq en dat was ruim voldoende. Maar de zenuwen gingen ook hier een rol spelen. Hp was nog niet geheel klaar toen de starter het teken gaf. Het had er alle schqn van, dat hij er niet in zou slagen binnen de voor geschreven minuut zijn motor aan het draaien te krijgen. Toch gelukte het, op het nippertje. Terwijl de klok versprong passeerde hij de 20 nieter-lqn. Datzelfde overkwam ook Gerrit Was- sink. Tegen alle adviezen in ging hij voor de start nog een ketting verwis selen. Hjj was op tijd weg, doch opnieuw was het een „narrow escape". Alleen Henk Cortie liep donderdag strafpunten op. Frits Selling, Jan van der Hoek, Dick Muller, Arie Plevier, Gerrit Was- sink en Ton Bakker behielden allen hun kans op de gouden medaille. Het klassement: 1. Tsjechoslow. 1 strfpnt.2. Oost Duitsland 4. strfpnt.; 3. It. 6 strfpnt.; 4. Rusl. 100 strfpnt.; 5. Zweden 401 strfpnt.; 6. West Duitsl. 600 strafpnt.; 7. Groot Britt. 700 strafpnt; 8. Polen 1000 strfpnt. Om de Zilveren Vaas: 1. ex aequo: West Duitsl. A en B. Tsjecosl. A en B Finland, Oost Duits] B en Roemenië A 0 strfpnt.; 8. Polen B en Roemenië B 1 strfpnt.; 10. Italië A 16 strfpnt.; 11. Rusland A 23 strfpnt.: 12. België 61 strfpnt.; 13. Buig A. 105 strfpnt.; 13. Oost Duitsl A 106 strfpnt. 15. Neder] A 200 strfpnt.;16. Rus] B 301 strfpnt.; 17. It B. 302 strfpnt.; 18. Buig B 327 strfpnt.; 19. Polen A 365 strfpnt.; 20 Nederland B511 strfpnt. Van de 187 rijders die na de vierde dag nog in de strijd zjjn hebben er 143 een blanco strafpuntenlijst. Donderdagmiddag zijn te Sofia 85 amateurs gestart voor de 9e wielerron de van Bulgarije, die duurt tot en met 27 september. Aan deze ronde neemt ook een Nederlands team deel, dat be staat uit de renners Hermans (Valken burg), Van Kreuningen (Utrecht), Rademakers (Utrecht), Janssen (Noot dorp) en Breure (Rotterdam). De eer ste etappe, van Sofia naar Plovdiv over 156 km, werd gewonnen door de Pool Fornalczik in 3 uur 49 min. Hij behaal de de zege in de eindsprint. De Ne derlanders van Kreuningen, Radema kers werden in dezelfde tijd respectieve lijk vijfde en negende. De uitslag was: 1. Fornalczik (Polen de 156 km in 3 uur 49 min (met bonif 3 uur 48 min), 2. Kotzev (Bulgarije) z t (met bonif 3.48.30), 3. De Vlieg (Belg) z.t., 4. Andre Malou (Belg) z.t.. 5. V a n Kr'euningen Ned. z.t., 9. Kade- m a kers (Ned) z.t. De plaatsingen van de Nederlanders waren verder: 20. Breure 3.50.58, 23. Hermans 3.52.05, 26. Janssen 3.52.35. Een 30-jarige Canadees is gecontrac teerd als spelend coach van de Haagse ijshockeyclub. Bob Veder uit Kitchener, scout van de Hagenaars, heeft, aldus UPI, bekend gemaakt dat Sid Arnold uit Oshawa zijn handtekening heeft ge zet. Arnold is coach en speler geweest in Paisly, Schotland en in Bern. Vorig seizoen was hij coach van het team van Bowmanvilie, (Ontario) In Moskou is een internationaal wa terpolotoernooi begonnen met deelne ming van Rusland A, Rusland B, Italië Roemenie en Hongarije. Op de eerste avond luidden de resultaten Rusland A- Roememé 3-2, Rusland B-Italië 5-5 Op de banen van Roland Garros te Parijs is donderdag de drielandenwed- strijd tussen de damesploegen van Frankrijk, Zwitserland en Nederland be gonnen. Alle ploegen spelen negen enkel spelen en vier dubbels tegen elkaar In de wedstrijd tegen Frankrijk staan' de Nederlandse dames met 3-0 achter in de ontmoeting met Zwitserland is' de stand 2-1 voor Zwitserland. Frankrijk dames0 3"° teg6n de Zwitserse FrankH?]?Maalle?rcl^ resultaten waren: r rankiijk-Nederland: mevr Nenot wint van mevr Vletter 6-2. 6-4, mevr Coste r™„mei Fredy Marinkelle 6-3 6-L er en mevr Coste winnen van mej H Ruinen en mej T. Weurman 6-4. Zwitserland-Nederland: mëj. Studer wint van mevr B. Thung 6-2, 6-1, mej Bourgon verliest van mej R. Tervoort 5-7, 4-6, mevr Reuter-Crona wint van mej H. Ruinen 6-3, 4-6, 7-5. (Van Tengevolge onze correspondent) iv, j v°~ van ele grote droogte is iL van de gemeente Oldenzaal, dat nog met de beschikking heeft over leidingwater, een noodtoestand voor mens en dier ontstaan. Teneinde deze nood enigszins te lenigen zullen de gemeentebedrijven aan de periferie van het verzorgingsgebied vanaf heden dagelijks op vastgestelde plaatsen leidingwater aan belangheb benden ter beschikking stellen. De Sovjet-premier Khroesjlsjev begeleidt mevrouw Eisenhower in di ambassade in Washington naar het diner, dat de Russische partijleider rikaanse president en zijn vrouw aanbood. Sovjet- de Ame- De Fransman Lafosse heeft de vierde race van de internationale wedstrijd voor Finnjollen te He de Bendor gewon nen voor zijn landgenoten Poullain, Ver- neuil en Bistuer. De Nederlander De Boer bezette de elfde plaats met een achterstand van 8 min 13 sec op de winnaar, die eèn tjjd noteerde van 1.39.23. In het algemeen klassement bezet Poullain de eerste plaats met VA pnt, gevolgd door Verneuil met 5 pun ten en Lafosse met 6% punt. De Chinese zwemmer Mu Hsiang Hsiung heeft het wereldrecord op de 100 meter schoolslag heren dat hij op 30 augustus jl bracht op 1 min. 11.3 sec, weer scherper gesteld. Nu zwom hij de afstand in 1 min. 11.1 sec. De Amerikaanse atleet Bill Mihalo heeft in Los Angeles een nieuw wereld record wandelen gevestigd door de 20 km af te leggen in 1.24.01. Voor de tweede divisie van de Engel se voetbal-league is donderdag ge speeld Scunthorpe United-Liverpool _1-1 Swansea Town-Huddersfield Town 3-1. de ronde was de partij van Smyslov te gen Fischer. In de opening, waarin een oude Caro-Kann-variant werd gespeeld, had de oud-wereldkampioen enig voor deel. Halverwege offerde Smyslov een pion en slaagde er in met zjjn torens ver door te dringen. Fischer vond voor alle dreigingen 'n uitstekende oplossing, maar Smyslov bleef op winst spelen. Hij omsingelde de witte koning, doch het bleef lange tijd onduidelijk wat zjjn be doelingen waren. Langzamerhand wik kelde hjj af naar een toreneindspel, waarbij een vrije pion op de konings- vleugel hem een licht voordeel ver schafte. Volgens de analyses van de af gebroken stand is remise echter het meest waarschijnlijke resultaat. Tegen Benkoe speelde Tal in de ope ning zeer scherp de Nederlandse verde diging, maar Benkoe had kennelijk gro te plannen en hij behandelde de ope ning met sterk spel. Hij kwam echter weldra in moeilijkheden en over de eer ste 15 zetten dacht hij twee uur na. In de eindfase toen belangrijke com plicaties zich voordeden, had Benkoe geen tijd meer de mogelijkheden goed te overzien en op de dertigste zet capitu leerde hij. Ook Olafsson was in de partij tegen Keres goed begonnen. Hij zette een aan val tegen de zwarte koning op, maar Keres sloeg hard terug en begon op zijn beurt de witte pion in het centrum on der druk te zetten. Keres slaagde erin de pion te overmeesteren en legde daar na een toren op de offerplaats. Olafs son durfde het offer niet te aanvaarden, beducht als hij was voor de matdrei- ging. Keres kon een tweede pion nemen, drong met zijn eigen pion ver door en dwong de IJslander tot opgeven. De stand luidt na zeven ronden: 1. Petrosjan (Rusl.) 4>/i pnt plus een afge- br. part. 2. en 3. Keres (Rusl) en Tal (Rusl.) 4% pnt.; 4. Benkoe (statenloos) 3 pnt. 5, 6 en 7. Smyslov (Rusl.), Gli goric (Joeg.) en Fischer (VS); 2V2 pnt. plus een afgebr. part. 8. Olafsson (IJsl) 2 pnt. Naar wij in kringen van Nederlandse theehandelaren vernemen is het groot ste deel van de donderdag voor de eer- ste keer in Antwerpen geveilde thee uit Indonesië voor de Nederlandse handel aangekocht. De prijzen voor de in totaal 2.441 kisten Javathee. waarvan onge veer 450 kisten werden opgehouden, werden gezien de matige kwaliteit aan de hoge kant genoemd. De eerste veiling is geen mislukking, doch ook geen overweldigend succes geworden, aldus een Nederlandse mening. „Bevredigend", noemde de Indonesi sche ambassadeur in Brussel, mejuf frouw Laili Rusad, de resultaten van de veiling. Zij onderstreepte daarbij het politieke belang van de veiling, „die de Nederlandse beweringen over de on rechtmatigheid van de nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen heeft achterhaald." Hoewel inderdaad op de veiling van enige actie tegen de verkoop van de op 180 kisten na van Nederlandse overge nomen ondernemingen afkomstige thee niets bleek, werd van vertegenwoordi gers van eigenaren der ondernemingen vernomen, dat alsnog een juridische ac tie tegen de Belgische firma Socomabel, die optreedt als vertegenwoordigster van de Indonesische regering, mogelijk is. „Zeer waarschijnlijk" werd het geacht dat bij overschrijding van de Belgisch- Nederlandse grens van de in Antwerpen gekochte the" stappen zouden kunnen worden geno/ m. Zowel de Nederlandse theehandel als de Nederlandse maatschappijen-eigena ren van de ondernemingen waren op de veiling vertegenwoordigd. Gedurende de gehele veiling bleven de biedingen over het algemeen slechts weinig onder de hoog geachte taxatieprijzen. Zo wer den twee partijen Pasir Nangka o.p. voor twee tot viei pence boven de taxa- tieprjjs verkocht. In de zaal waren enkele Duitse thee handelaren uit Hamburg aanwezig. Het is echter niet hekend of thep naar Duitsland is verkocht Voor een Engel se firma werd eveneens een bod uitge bracht. De prijzen bleken echter te hoog te liggen. Naur wjj tenslotte vernemen, wordt de volgende veiling van thee uit Indonesië In Antwerpen in november verwacht. Over de grootte van het aan bod is echter nog niets bekend. Illllllllllllllllllllllllllllllllli: Hii'iiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiii"111 MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 6 1 7 13 H 15 16 6 K 7 15 16 1. wandelplaats - 2 plant - 3 kleur 4 kleur in de wapenkunde - 5 een hoge temperatuur hebbend - 6 meisjesnaam - 7 zurig - 8 stof om de grond vrucht baar te maken - 9 strafwerktuig - 10 deel van een opera - 11 hoofdstad van Let land - 12 aanw. vnw. - 13 kluit - 14 vreemde munt - 15 plaats in Rusland - 16 afstammeling. OPLOSSING 17 SEPTEMBER Horizontaal: 1. Grock; 2. aanhouding; 3 dader, orde; 4. fiets, een; 5. er, term; 6. Afrika, enz.; 7. ga, genie; 8. eik, ren, te; 9. Breda, koel; 10. oer. credit; 11. steriet. Verticaal: 1. Glad, ragebol; 2. raaf, faire; 3. ondier, kers; 4. cheerio; 5. kort, race; 6. stage, radar; 7. ADO, enkel; 8. gireren, ode; 9. indemniteit; 10. ogen, zeelt. (Van een officier correspondent) justitie bij de Gro- De officier van ningse rechtbank eiste donderdag tegen een 44-jarige glasfabrikant uit Mussel- kanaai een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek omdat hij sedert Kerstmis var het vorige jaar op on rechtmatige wijze gas en elektriciteit had afgetapt voor zijn fabriek. Hij had nameljjk een plastic buis zodanig op de gasleiding aangesloten, dat hij buiten de meter om gas verkreeg. Op een soortgelijke wijze benadeelde hij de laagspanningsnetten. Volgens de offi cier van justitie had de glasfabrikant op deze wijze achtduizend gulden ver duisterd. De officier vond het een ern stig feit, ai bewonderde hij de manier van werken van gasfabriek en laag spanningsnetten niet. die het verdachte wel heel gemakkelijk hadden gemaakt bij het aanleggen van de leidingen bui ten de meter om.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7