Ontevredenheid nog steeds aanwezig op Nieuw-Guinea Nederlands-sprekende landsdienaren wensen status van rijksambtenaar Bokma Van Dam en Dame V H ACME r. n u Renteontwikkeling in de V.S. laat de beurs nog niet los PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW' f1.725 fl. 615 Van sasspj&ff st BRIEVEN van lezers DE NIEUWE AUTOMATISCHE SNELDR0GER met ingebouwde OZONIFIER OZOMrrefz Drie jaar geëist wegens overval Sterke inkrimping van de bedrijvigheid SYMPTOMEN VAN VERBETERING en maakt Uw was buitenlucht "-frisdoor en door droog en klaar voor direct gebruik ACME —de beroemdste fabriek voor wasapparaten ACME DOMESTIC EQUIPMENT LIMITED DAVID STREET GLASGOW SE SCOTLAND Uitbrekertrekt bekentenis in DE BEURSWEEK voor Praalrijders de politierechter ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 PAGINA 10 Het geloof als handlanger van Moskou 'SUN-BREEZE' bespaart U zorgen •SUN-BREEZE' bespaart U werk Er is een nieuwe ACME WASMACHINE óók! Fabrikanten van de wereldberoemde Acme wringer l7? onsebruike LIJK \V mi - 1 Nozems wegens wangedrag gestraft (Van een bijzondere correspondent) Er is zo voor en na al het een en ander geschreven over onte vredenheid in Nieuw-:Guinea en als oorzagen daarvan kon men in het verleden noemen: in de eerste plaats de grote politieke onzekerheid en het ontbreken van een vaste beleidslijn. Vervolgens was er het gemis aan een exacte afbakening van de taken der verschillende „diensten", waardoor met name de diensten van Financiën en Bin nenlands Bestuur een veel te grote in vloed uitoefenen. Als derde oorzaak viel te noemen een tekort aan democrati sche gezinheid bij de overheid, welke met de toch al grote subjectiviteit der rechtsmormen maar al te vaak leidt tot willekeurige beslissingen en gemis aan voldoende overleg. In dit verband hebben w\j al eens gesignaleerd de plotselinge wijziging van de regeling voor de bijdragen aan de internaten, de onberekenbare toekenning van onder- wjjssubsidies en de opeenvolgende rege lingen van de vergoeding voor de op- voerkosten. Bjj dit alles kwamen nog de specifieke noden en wensen van de ambtenaren, die van temeer belang zijn omdat de ambtenaar in een land als Nieuw-Guinea de voornaamste plaats inneemt. Er was voor hen geen behoorlijke rechtspositie geschapen en de vakbonden ARKA en CWNG hadden daarom unaniem een reeks wensen ge formuleerd. Zij vroegen om de status van rijks ambtenaar voor het z.g. „corps van bij stand", om de codificatie van de perso nele bepalingen en om de instelling van een ambtenarengerecht, waardoor overplaatsing, promotie, bestraffing, af- voering van de begroting en ontslag minder dan thans zouden afhangen van persoonlijke willekeur. Andere wensen van meer specifieke aard, die in Nieuw- Guinea leven, waren: een betere rege ling van het binnenlands verlof voor lo caal aangetrokken krachten en een so ciaal verantwoorde woningpolitiek. Wanneer we de balans van dit ogen blik opmaken, dan moet al dadelijk worden geconstateerd dat de politieke onzekerheid stellig is afgenomen. De Indonesische aanspraken bewegen zich in kalmer water en andere gegadigden zyn er met. Vooral in Nederland geeft dit een zekere ontspanning, meer dan in Nieuw-Guinea zelf. Hoewel men be paald met kan zeggen dat de PvdA ,v..c°n am°re achter de Nieuw-Guinea politiek van de regering schaart, kan ook daar van matiging der eens geuite bezwaren worden gesproken. Dit alles zou merkbaar kunnen zijn in een vas tere beleidslijn. Hiervan is naar onze stellige mening nog geen sprake, al zijn er wel enkele symptomen. Ook wekt kritiek op overheidsbemoei ingen niet zo'n scherpe reactie meer op als in het verleden het geval placht te zijn. Het belang van een blad als De Tifa wordt onderschreven. Hetgeen niet wil zeggen dat zulks tot praktische re sultaten heeft geleid. Maar de inter naatsregeling leidt nog altijd een gesa boteerd bestaan, subsidies worden nog steeds op onnaspeurbare wijze verdeeld of geweigerd en de regeling van de ver goeding der opvoerkosten is nog altijd een vreemd gedrocht. De stemming der ambtenaren is nog steeds beneden peil en dat is volkomen verklaarbaar. Dit Advertentie Oude genever Bessenrood Citroen jenever eist echter een bredere uiteenzetting. Laten wij beginnen bij de organisatie der autochtonen in een vakverbond. De ARKA heeft voor het jaar 1959 de organisatie der niet-Nederlands-spreken den in haar programma geschreven. De moeilijkheden zijn vele. De groep der niet-Nederlands-sprekenden wordt in hoofdzaak gevormd door Papoea's en Keiezen althans bij de Katholieken met kleinere aantallen Ambonezen, Me- nadonezen, e.d. De eerste moeilijkheid is wel het verschil in landaard, welke bij een enkele groep een gevoel van su- perioritiet oproept. Een tweede is de omstandigheid, dat een groot aantal de zer lieden de geest van een vakorgani satie niet begrijpt en er of een politieke groepering in ziet of een mogelijkheid om moeilijkheden van nrivate aard uit te vechten. Hiertegen dienen maatrege len van opvoedende aard te worden aan gewend. Maar daartoe moet men de mensen hebben: leden en leiders. Aan leiders ontbreekt het nog te veel bij de ze groep. Er is een groot verschil in belangen sfeer tussen de groep der niet-Neder lands-sprekenden en de anderen. De status van rijksambtenaar bijv. heeft voor de eerste groep geen betekenis en is voor de anderen een levensbelang. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden heeft de ARKA in Nieuw-Gui nea de leden gesplitst in twee groepen: de blijvers en de helpers, respectieve lijk een Nieuw-Guinea-corps en een corps van bijstand. Beide groepen wor den volkomen gelijkwaardig in de gele deren van de vakbond opgenomen. Aldus kunnen de belangen van beide groepen worden behartigd zonder een van beide te kort te doen. Het is nu mogelijk om bijv. voor de Nederlands sprekenden de status van rijksambte naar te bepleiten. D« belde problemen, die wij onze le zers ter oplossing aanbieden, zullen o.l. geen grote inspanning vorderen. No. 49 heeft een aantrekkelijke con structie en Is slechts met elf stukken sa mengesteld, dus behoort tot de Merediths. Het schaak, waaraan de w. K ls bloot gesteld en waarop geen antwoord ge reed ligt, vergemakkelijkt de sleutelzet, dat is hier een schaduwzijde. In no. 50 is een tweevoudige oplos sing verwerkt. Deze ontstaat door het verplaatsen van de zw. pion d6 naar a4. Iets dergelijks werd enige weken ge leden in deze rubriek vertoond. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 43 W. W. Wallis. Opl. 1. Dc5—f8 dreiging 2. Pe4—c5 mat. No. 44. W. W. Wallis. Opl. Db6—c7 dreiging 2. Ldl—f3 mat. WEENINK-HERDENKINGS- OPLOS WED STRIJD Ook dit jaar organiseert de Neder landse Bond van Probleemvrienden een oploswedstrijd ter herdenking van zijn eminente voorganger H. G. M. Wee- nmk. Aan deze "wedstrijd, waarvoor zes tweezetten ter oplossing worden aan geboden, kan iedere schaakliefhebber deelnemen. Men behoeft slechts een met 4 cent gefrankeerde en aan zich zelf geadresseerde enveloppe voor 1 oktober a.s. te zenden aan C. Gold- schmeding, Ev. v. Reydhof 6 te Am sterdam-W. II en men ontvangt de cir culaire met de problemen en alle na dere gegevens. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassenheim No. 49. C. Groene veld, Aalten. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 50. R. Bedoni, 2e pr. „Themes 64" 1958 Mat in 3 zetten. Tweeling, in stelling B gaat de zwarte pion van d6 naar a4. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPI.OSSERS 334z van Frans HermehnK te Ulft. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 584 van Frans Hermelink te Ulft. Wit speelt en wirit. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 okt. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Met de problemen van heden maakt een nieuwe medewerker zijn entree ln onze rubriek; het ls een 13-jarlge H.B.S.-er. die veel aanleg blijkt te bezit ten. OPLOSSING van No. 3337 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit speelt naar: 33—28, 40, 34, 28, 18 en wint op tempo. Ofschoon dit stukje met erg lastig is, geeft de ontleding toch wel voldoening. De stand ls heel goed, de ontleding gaaf en het slot eveneens. Wit begint en wint. Oplossineen va - OPLOSSING van No. 580 van G. J. Ritzen te Eygelshoven. 50—44, 40 x 29, 38X40, 45X5, 15 on7^2', 3®X38 49-43, '20, 25X14, 2732 149 3233, 532, 38x27, 93. 2732* 3v2fi' 32—38, 26—48 en wint. ln een goede stand brengt de auteur een aardige oplossing met een scherp slot. RECTIFICATIE HERFSTSERIE11 De oplossers worden er op attent ge maakt, dat er in de opgaven van de Herfstserie 1959 ee- foutje geslopen is. Men gelieve in no. 7 een wit stuk bij te noteren op 38. HET PARTIJSPEL Dat men ln een partij tegen een pro blemist altijd op zijn hoede moet zijn. ondervond de heer J. Kuyper van Oost- zaan tegen J. Fakkeldy van D.C.G. Na een aantal zetten was de volgende stel ling ontstaan: zwart (K) 18 st op 3 5, 8/14 16/22, 24, 27; wit (F) 18 st. op 25, 26 28, 30, 31, 33/36 38/44 47, 48. Zwart is aan beide vleugels opgesloten, doch wit heeft ook niet veel vrije zetten Wit aan zet speelde de enigst mogelijke maar tevens goede zet 34—39 zwart meende zich nu vrij te Wnnes ma e met voordeel en het volgen 19—23 doch dat kwam wel wat verkeerd yoor uit: het ging aldus: 30X19. 23 x 45, 28—231 13 X 24 41—37, 18 x 29. 44-40, 45 X 34, 39x 19, 14X23, 33X21 Een aardig partij slot vonden we ln een partij, welke de heer G. Belderok in 1943 speelde tegen R. C. Keiler voor het kam pioenschap van Amsterdam. Zwart (B) 8 st. op 3, 4, 12, 13, 17, 18, 19, 26. Wit (K) 8 st. op 15, 28, 29, 33. 36 37, 43. 45. Het spel verliep als volgt: 1822, 29— 23, 17—21, 28X8, 19X48, 8x19, 48x31, 36X16, 2631, 16—11 (met 19 naar 5 lo pen helpt niet, want zwart gaat naar 46 en speelt vervolgens 3—9—14 enz.) 31—37, 11—7, 37—41, 7—1, 41—46, 19—13, 46—5, 1—12, 3—9! 12—18 gedw. 5—46 Wit blijft nu steeds van 5 naar 46 en omge keerd spelen, waarna het spel remise wordt, omdat 13—8 steeds verhinderd is wegens 9—13 enz. Dit ls een van de vele voorbeelden van de kracht van de flankspelverdedi ging! oever staat het met deze kwestie? Met het voorbeeld van de uit In donesië repatriërende ambtena ren voor ogen stelt de ambtenaar uit Nieuw-Guinea ongeveer de volgende re denering op: de politiek van de rege ring, als uitvloeisel van de volkswil, kan op zekere dag handelingen stellen, welke de Nederlandse ambtenaar in Nieuw-Guinea geheel of grotendeels grotendeels overbodig maken, bijv. door aan de Papoea zelfstandigheid te verle nen. Het is niet juist om sommige con sequenties van deze regeringsdaden in voile zwaarte op de ambtenaar van dit gebiedsdeel te laten drukken. De las ten dienen in zo'n geval door allen te worden gedragen en dit acht de ambte naar het best verzekerd door hem de status van rijksambtenaar te verlenen. De Parlementaire Missie betuigde adhaesie aan dit standpunt en het Gouvernement eveneens, terwijl de- Eeerste Kamer als hoogst geïnteres seerd kan worden getypeerd. De laat ste minister van Zaken Overzee nam aanvankelijk een afwijzend standpunt in, maar bij de debatten over de Nieuw-Guinea begroting 1958 en 1959 zegde Zijne Excellentie op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf toe dat de regering in de richting van ,,de beschikking over nadere objectieve gegevens" zou werken. Het kabinet-De Quay noemde op 26 mei van dit jaar de st'atuskwes- tie niet, maar toen mr. De Graaf op 27 mei de regering schriftelijk aan het vraagstuk herinnerde, had op 15 juli de installatie van de Commissie Wel hadden de vakbonden gesteld, dat de beslissing over de toekenning van de status van rijksambtenaar primair in Nederland diende te geschieden het personeelsbeleid voor N.G. is immers de taak van de Nederlandse regering! wel was er met klem op aangedrongen een Nederlandse expert ais full-time- specialist deze zaak te laten bekijken het mocht niet baten. Zelfs bleek de overheid niet bereid om een aangewe zene van de beide vakbonden in de com missie op te nemen. Uit de naam Commissie Rechtspo sitie Ambtenaren" blijkt al dat niet al leen de status van rijksambtenaar maar de gehele rechtspositie in be schouwing zal worden genomen en dit geeft vertrouwen dat men name ook de instelling van een ambtenarengerecht zal worden overwogen. Uit de instal latierede van de gouverneur lichten we enige punten. Zijne Excellentie zeide o a Het personeelsbeleid in Nieuw- Guinea dient in overeenstemming te zijn met het regeringsbeleid in Neder land, dat gericht is op het treffen van maatregelen om de autochtone bevol king zo spoedig mogelijk tot zelfbestuur te brengen. En daartoe dient er ruime mogelijkheid te zijn autochtonen op te nemen. Deze mogen aan een leven gewend zijn, dit mag niet bete kenen dat zij een lager loon zouden krij gen: voor alle groepen geluk loon voor eeliike arbeid. Hetwelk wel ruimte kan en moet laten voor een afstemming van de rechtspositie op de behoeften van de groep waaruit men gekomen is. Hier zal de commissie stuiten op de gedachte aan een Nieuw-Guinea-corps van in heemse landsdienaren en een corps van bijstand van anderen, de laatsten met de status van rijksambtenaar al of niet. Of detachering. Als het alleen een stre ven naar garanties is, zijn deze mis schien op andere wijze te bereiken. Het is begrijpelijk dat de ambtena ren enerzijds hun hoop op deze commis sie hebben gezet, maar anderzijds ern stig bezwaar hebben tegen de eenzijdi ge samenstelling ervan. A.B.W. In Opneming tn deze rubriek is niet noodzakelijk een bewijt pan m- temming. alle katholieke kerken van ons vaderland hangt momenteel een plaat, een affiche, dat de Fransen met „le comble" zouden kwalificeren. En in derdaad, deze plaat tart alles wat de goed-gelovige aan onnozelheid tot nu toe gedemonstreerd heeft. De plaat is met de beste bedoeling gedrukt en op gehangen doch de vernietigers van het geloof en de moordenaars van de zie len hadden zich geen beter biljet in het huis van God kunnen wensen. „Bid God voor hen die leiding geven" vraagt ons de plaat en we zien dan de conterfeitsels van Khroesjtsjev en de leider van Rood China naast die van het vrije en Christelijke Westen. Is Mao dan niet de leider van Rood Chi na? Hij heeft onlangs verklaard één miljoen tegenstanders met de kogel weggeruimd te hebben. We weten ook dat het bloed van Tibet nog van zijn vingers druipt doch dit soort leiding ge ven gelijk te stellen met onze demo cratische opvattingen in deze acht ik een slechte dienst aan de democratie. Boedapest en Tibet worden zo gebaga telliseerd, de miljoenen in de concen tratiekampen worden op deze wijze af geschreven. Men bedoelt dit niet, in tegendeel, doch wie het zó stelt als op dit biljet, vervaagt de lijnen tussen goed en kwaad. Erger: dit biljet wordt door een westerse bril gezien omdat we nu eenmaal in het westen wonen. Dan hadden de auctores intellectualis moeten begrijpen dat onder leiding ge ven door ons goed leiding geven gele zen wordt. „Weest slim als de slangen en on schuldig als de duiven", heeft Christus gezegd. Hij geeft daarbij nog een extra bemerking opdat we als een gewaar schuwd mens in de wereld staan: „de kinderen der duisternis zijn slimmer dan de kinderen des. lichts". Waarom zou een rechtmatige achterdocht niet als een Christelijke deugd kunnen gelden? Persoonlijk acht ik het gebed dat ons episcopaat voorschreef bij de laatste conferentie van Genève in dit verband dan ook onjuist. Hier moesten we bid den dat de wederzijdse achterdocht bij de leiders der volkeren zou verdwijnen. Dit impliceert weer dat het westen geen achterdocht mag koesteren. Het westen kan echter niet achterdochtig genoeg zijn en daar heeft het alle reden toe. Het lijkt wel of onze bisschoppen nu al vergeten zijn dat een millioen katholie ken in de meest erbarmelijke toestand Noord Vietnam voor Rood China ver lieten. In grote opmaak gaf de Katho lieke Illustratie het drama weer en we hebben allen de Kathedraal van Hanoi over de ganse voorgevel met de hamer en sikkel gesierd gezien. Toch moeten we geen achterdocht hebben. Doch de inkt van deze vermanende regels is nau welijks droog of de roden rukken Laos binnen Het is moeilijk voor een goed mens achterdochtig te zijn. Hij kan zich het kwaad zo moeilijk voorstellen, kwade opzet nog minder. Zowel het gebed van de bisschoppen als het affiche hierboven beschreven komen uit een grote bewogenheid voort. De tragiek bij ons Katholieken en bij de gelovige in het algemeen is, dat wij met een goede intentie be zield, die goede intentie bij anderen ook veronderstellen, vóór-onderstellen. Ik geloof dat wij de wereld alleen van aanzien kunnen doen veranderen als wij ons realiseren dat de vijanden van kerk en beschaving kwade bedoelin gen hebben. Daarenboven moeten ónze bedoelingen effect sorteren. Dat doen ze nooit of zelfs in averechtse zin als wij kwaad voor goed gaan houden: de plaat in onze katholieke kerken. Of goed voor kwaad: de tekst van het ge bed. J. A. BOMANS. Heemstede, 15 sept. 1959. Advertentie Tachtig jaar lang hebben Acme-produkten de wasdag voor de vrouw gemakkelijker gemaakt* Als de som van al Acme's kunnen en ervaring is hier nu de "Sun-Breeze" voor Ude complete, automatische sneldroger. De "Sun-Breeze" blaast Uw was heerlijk fris kurkdroog voor direct gebruik of vochtig-droog om zo te strijken. Zelf kunt U met een knopje regelen hoe droog U Uw was wilt hebben. De machine schakelt zichzelf op het juist moment uit. Alles wat U wast wol, zijde, linnen, katoen, nylonwordt prachtig droog in de "Sun-Breeze". Zo prachtig gedroogd, zo rimpelloos glad, dat U lakens rechtstreeks uit de "Sun-Breeze" op bed kunt leggen Vergeet regen, sneeuw, mist en hagel! U regelt ïèlf het weer op wasdag door een knopje om te draaien als U de "Sun-Breeze" gebruikt! Nooit meer overwasaen, omdat modderspatten Uw schone wasgoed bedierven. Nooit meer slepen met xware emmers natte was. Geen geworstel meer met de waslijn in de regen. En véél minder strijkgoed, omdat de "Sun-Breeze" rimpelloos droogt. U kent de lucht van OZON. Het u A de lucht van zeefnsse kusten. Frisse zuivere De "Sun-Breeze" geeft Uw was diezelfde gewone frisse zuiverheid. Alleen de Acme "Sun-Bree%e" met de exclusieve OZONIFIER maakt binnenshuis Uw was "buitenlucht"-fris. Da nieuwe Acme Twin-speed it de enige wasmachine met twee verschillende wasbewegingen. Daardoor speciale veiligheid voor de fijnekrachtige beweging voor de grote was. De "Sun-Breeze" sneldroger en de "Twin-Speed" wasmachine ttfjn ideale1 partners —Zij nemen U al het werk op wasdag uit handen l De grote Sun-Breeze host De kleine Sun-Breeze Vraag vandaag nog inlichtingen aan Ut» leverancier In hoger beroep heeft vrijdag voor het gerechtshof te Arnhem terecht ge staan een 26-jarige venter uit deze stad, een van de twee mannen, die onlangs uit het huis van bewaring aldaar de vlucht hebben genomen. De man werd beschuldigd van het plegen van een nachtelijke overval in een boerderij aan de Apeldoornseweg bij Teriet op 20 januari. De overval had geen succes, omdat de bewoners, twee bejaarde broers, ontwaakten en alarm sloegen. De procureur-generaal mer. G. W. C. Bijvoet eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank te Arnhem had verdachte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte had tegenover de politie, de rechter-commissaris en de rechtbank toegegeven de boerderij na het wegha len van dakpannen te zijn binnengedron gen, maar thans ontkende hij alles. Hij zei destijds te hebben bekend, omdat de politie hem zou hebben voorgehouden, dat dit een „zaakje van niks" was èn dat een veroordeling zou uitblijven, om dat er in feite niets was gebeurd. Hij kende wei de werkelijke dader, doch hij wilde hun namen niet noemen, uit vrees voor represailles. Mr. Bijvoet zeide in zijn requisitoir zich te willen houden aan de bekente nissen, die verdachte heeft afgelegd. Daarenboven is er de tang, die tus sen de dakpannen is gevonden. De po litiehond heeft, dank zij de lucht aan deze tang, verdachte kunnen opsporen. De procureur-generaal beschouwde de Arnhemmer als „een zwarejóngen die ondanks zijn jeugdigeleeftijdl al meer dan twintig veroordelingen achter ae rug heeft. Uitspraak 1 oktober. De Amsterdamse effectenbeurs heeft zich in de afgelopen week gekenmerkt door een verdere koersaf brokkeling. Maandag en woensdag deed zich welis waar nog en licht herstel voor, maar per saldo resulteerden aan het einde van de week toch weer kleine koers verliezen. Voor Philips bedroeg de da ling over de gehele week gerekend 11 pnt., voor AKU 10 en voor Unilever 4 pnt. Op het huidige koerspeil kan aan dergelijke verschillen op zich zelf uiteraard weinig Letekenis worden ge hecht. Maar „iedere dag een draad je...." Wanneer men dan ook de koersen van thans vergelijkt met de noteringen aan het begin van deze maand die op of dichtbij het hoogste punt van dit jaar lagen dan ziet men dat de af stand al wat groter begint te worden. Laagste Hoogste 1/9 18/9 '59 '59 '59 '59 A.K.U. 255 397 390 364 Philips 448 682 669 629 Unilever 427 675 675 63b Natuurlijk kan ook aan de hand van de vorenstaande koersbewegmg van een scherpe daling worden gesp ken. Zulks blijkt wel als men de nui- dige koersen afmeet naar de prijzen van dit jaar. Men peigert rou- wens in het algemeen vooralsnog om aan een sterke baisse op he aandelen- markt te gelo.en. Weliswaar zijn ko pers zeer terughoudend geworden (men mist hier met name de buitenlandse vraag), maar aan de andere kant is van enige verkoopdruk nauwelijks iets te bespeuren. De omzetten zijn dan ook sterk ingekrompen. Zo kwam men op de aandelenmarkt in de afgelopen week niet verder dan 13,5 miljoen nominaal vergeleken met resp. 17,3, 23,4 en 25 9 miljoen in de drie voorgaande weken en een cijfer van ƒ28,0 miljoen in de eerste volle beursweek van augustus De vermindering van de aktiviteit welke. in de genoemde cijfers tot uit drukking komt wijst er op dat de beleg gers op het ogenblik de kat uit de boom kijken Deze afwachtende houding gaat zoals gebruikelijk met enige koersaf- brokkeling gepaard, maar overigens kan men niet zeggen dat de hausse- n uit het geest is geweken. De bericWegok geen bedrijfsleven geven overi|eI^errassencie reden tot pessimisme. v en Unilever halfjaarcijfers van £"geheugen en ver liggen nog versin tussentijdse mede der leze men ex bedryven omtrent de delingen vanken, waarvan er reeds en- p"s verschenen, maar op na hechts Kempkes' Meubelfabrieken moesten tot dusverre een iets minder gunstig geluid laten horen. Koersdaling jn Wall dafedeebems8-nvMk 8Chter h'61 ?eg haar inctr,,tS vaal{ een onbereken- aan anrtarc ?6I?t genoemd - ook nog dan valt fn i en onderhevig f- En al aan ïx, „nternationaal verband voor de arü Street te denken. Wanneer do a f nse markt niet floreert wil ni Amsterdamse beurs gemeenlijk ook Li. 1° "est gedijen. Nu kan men op grond van het feit dat het Dow-Jones gemiddelde voor industrie-aandelen op de New Yorkse beurs van 678.10 op 3 augustus als hoogste punt van dit jaar (het laagste punt was 574,46) tot 625,78 °P vrijdag jl. is teruggevallen, uiteraard niet concluderen dat de markt definitief „om" is, maar dat er een element van onzekerheid in de houding van Wall Street is ontstaan, valt niet te ontken nen. De voortgaande stijging van het ren tepeil in de Ver. Staten als symptoom van de toenemende spanning op de geld en kapitaalmarkt heeft duidelijk vat op de aandelenmarkt gekregen en het staat te bezien of deze beweging reeds ten einde is. Vermoedelijk zal men in het lopende en het vierde kwartaal van dit jaar eerder nog met een verdere verscherping van de kredietsituatie in de V.S. te maken krijgen. In aansluiting op de m de aanhef van dL artikel weer egeven koersontwikke ling van AKU, Philips en Unilever volgt onderstaand nog een meer algemeen beeld van de koersbeweging op de Am sterdamse effectenbeurs aan de hand van de A.N.P.-C.B.S. beursindices van de diverse fondsen-groepen en het sa menstel daarvan in het algemeen in dexcijfer. Laagste Hoogste 3/8 i/® 18/9 •59 '59 '59 intern. industrie scheepv. banken gemeen '59 360 138 138 102 250 '59 465 234 163 207 140 321 444 463 436 222 233 226 154 160 ïëi 192 197 130 140 307 320 305 MA© IK DAN UW WANDTEKE NING DE VOORZITTER VAN DE BOND VAN SPOORWEeUEFKES- BER3 ZAL RAZEND JALOERS ZUN AL5 HIJ HOORT DAT IK SAMEN yORK HIER MAAR VOOR SEDAAN HEB GEREISD MET IEMAND VOOR WIE DE SCOTLAND- EXPRESS STOPTE 1 ^oers 4%% Stafi 3% Inv crt. U 97 A 4% Ned. 195 98% 6% Won dw 109% A dam Rubb 96 UVA 149% A.K U 363 Ver Dell Mij 168.50 Van Gelder 7 243 Hoogovens 564 Müller Co 307 Ned Ka bell 396 Philips 628 Unllevei 635 Wilt Fijenro 210% Kon Petr 158.70 KJL.M 124 Boll Am Hu 160 K.NS.M 159 Van Ommeren 246 N Srheepv U 140% *agste Hoogste natste verse#- koers Uidv t.o.v 11 sept- 93-ft 97*1 99^ 110% 99 Va 150% 376 171 247 573 315 407 644% 647% 215% 163.90 125 164 161% 249% .14$% 93A 97% 98% 109% 97 149 364 169.50 243 564 307 396 629% 636% 210% (159 125 160% 159% 247 141 1 —10% 3 2 2 5 0 —11% 4% 4% 4.50 J- 0.50 3% 2% 0 2% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 17.314.935. Obligaties 13.792.517. Deze week (voorl.) Aandelen 13.565.136. Obligaties 13.444.801. Zes jongelui tussen de 17 en 21 jaar, afkomstig uit Arnhem en Oosterbeek, hebben zich voor de politierechter te Arnhem, mr. C. S. de .Tong, moeten verantwoorden wegens ernstig wange drag te Doorwerth. Een groep van der tig bromfietsrijders had daar op 26 augustus lawaai geschopt. Enkele no zems vielen twee rustig op een bank zit tende jongens aan. Een werd hevig ge trapt en geslagen. Dank zij de spoedige komst van de politie, die de thans zes terecht staande verdachten bij de kraag kon grijpen, voorkwam men nog ern stiger gevolgen. De politierechter veroordeelde twee jongens tot twaalf weken gevangenis straf met aftrek van 1 september af. waarvan negen weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Over twee verdachten, die zich al va ker aan dergelijke misdrijven hebben schuldig gemaakt, moet een voorlich tingsrapport worden uitgebracht. De zaak tegen een vijfde jongen werd aangehouden tot dinsdag. De zesde ver dachte werd conform de eis vrijgespro ken De officier van justitie gispte in het bijzonder het „praalrijden" van dergelijke jonge bromfietsrijders, eer euvel, waartegen een krachtig optiedei van de politie naar zijn mening voi komen verantwoord is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 10