Met het vriendeliikste treintje ter wereld DE MICHELINE KLIMT DOOR VAN CORSICA Wijngaarden en olijfgaarden liggen geheel verlaten Uitzoeken HERFST BIJ HOLTHAUS £eifhen Khroesjtsjev leent graag het oor aan Nina Petrovna uil vijftienduizend paar schoenen LEER-WEEK IN PARIJS First Ladyvan de Sovjet-Unie is in Amerika welkome gast Slapende ezel op de rads Van de tien vrouwen hebben er acht pijnlijke voeten DOMME SCHAPEN OP DE RAILS Minder kleuter leidsters ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 PAGINA 13 Corsica is op twee manieren te benaderen: over zee en door de lucht. Op het eind van de zeven uur lange zeereis meenden wij het vorig jaar een dichte wolkenrand te zien aan de horizon. Wij zijn dat zo gewend in Nederland, die Wolken. Ze deden hier alleen wat vreemd aan in het stralende licht tussen de blauwe Middellandse Zee en de strakke lucht. Maar het bleken geen Wolken te zijn. Het silhouet werd harder, vaster, duidelijker en uit de zee kwam een hooggebergte te voorschijn. Sprakeloos voeren wij langs steile Wanden, die vanuit de verte geheel onbegroeid teken. Tot een bepaalde lichtval van de namiddag- z°n de bergen met hun kammen, kapen en baaien r°od kleurde. Voor wie, zoals wij deze keer, met het vliegtuig komt, duikt het eiland nog onverwachter op uit de zee. Midden in het blauw met de witte schuim koppen is daar plotseling het woeste gebergte. tVij zagen het noordelijk deel van het eiland in zijn geheel: de bijna onbewoonde Désert des Agriates, waarvan het gesteente werkelijk een roodachtige kleur heeft en de lange landtong van Cape Corse, die zich ver naar het noorden uit strekt. Zo vanuit de lucht leek Corsica onherbergzaam, onbegaanbaar. Wij konden ons niet meer voor stellen dat er wegen zijn, dat er mensen wonen. Toch zijn er in werkelijkheid tamelijk goede Wegen en er lijdt zelfs een trein. Die trein is de Michéline, een autotreintje, een dochter of zuster, een in ieder-, geval vrouwelijk familielid van de Michélin, de Franse autobandenfabriek, die de voortreffelijke autokaarten en reisgidsen in om loop brengt. Huisvrouwen zijn het eens... BABY ZEPHYR Liefdesliedjes die hij van zijn vader heeft geleerd. Er is maar één hoofdlijn van Bastia «aar Ajaccio en maar één zplpntje naar tie Rousse en Calvi en hierover rijdt «e Micheline slechts tweemaal per dag. Maar het is het vriendelijkste, voorko- thendste treintje ter wereld, dat niet alleen voorrang geeft aan mensen, als het die een enkele keer op zijn reis mocht ontmoeten, maar ook aan ezels en koeien. Nu en dan gebeurt het dat de tyein niet verder kan, omdat er een ezel op de rails staat te slapen. De trein stopt dan, de ezel wordt wakker Afmaakt, van de rails geleid en de Mi- doet ,!?ari haar weg voortzetten. Zij Station* Wppen geen kwaad. Bij de hen wij km alle d0I"Pen el? sted?n he5* Onafhankel ir^nhokken gezie"-. Maar de ven niet m u Corsicaanse kippen blp- over dl ner- Un hokken. Zij wandelen mers el bh v°ns en door de wachtka- S Corsica»rkeur over de rails. Met blgeven zii zich oe onverschrokkenheid trJI in hL°p de juist als de trein zich in bewegino- 7Pt nf al riidt Waarschijnlijk weten °2h we] dat dé zachtaardige Micheline hun toch niets zal doen. Ook van binnen is de trein vriendelijk. Zij bestaat maar uit een of twee wagons en wie geluk heeft kan vooraan op het verhoogde gedeelte haast de machinist-wagenbestuurder zit ten en door de voorruit het hele land schap overzien. ,,Het is ten strengste Verboden tegen de wagenbestuurder ta spreken" staat er op een bordje. Dat Verhindert de wagenbestuurder niet nu en dan zelf het woord te nemen en uit leg te geven. Van Calvi tot lie Rousse Vingert de spoorweg langs de westkust, zandst? zÜn er nieuwe baaien, nieuwe soms <JonSen- nieuwe rotsen. De zee is dan opeens^ev blauw, bijna paars en se gaat de trémr. groen. Vanaf lie Rous- hij zijn weg tussen'Vand ln en nu neemt J n tvv«e gebergten door. De geologen hebben dat, wanneer de MidtJepa^^aakt vijfhonderd meter zou st«g££s* ca in twee eilanden zou worden ver deeld met een soort kanaal ertussen. Het Noordwestelijk gebergte is ter- tiar. Het heeft dezelfde gesteenten, dezelfde samenstelling als de Alpen en moet er lang geleden deel van hebben uitgemaakt. Het andere ge bergte, het wilde, woeste, ruige, dat het gehele midden en westen van het eiland vormt, is primair. Het moet eens samen met Sardinië en het Mau- rengebergte behoord hebben tot een verzonken Continent: het Tyreense Continent. Het is een van de oudste delen der aarde. Wij zijn op een paar tochten in dat bergland geweest. Er waren geen vlaktes, voorgeberg ten, bergruggen en pieken. Het was zo maar wilde chaos, alles door el kaar. Wjj moesten toen denken aan de woorden van het scheppingsver haal, „En de aarde was woest en ledig". Het treintje nu dat is op de land kaart goed te zien zoekt zÜn weg ongeveer door het denkbeeldig ka naal van de geologen. Eerst gaat het door de Balagna, een streek die tot voor kort nog ,,rijk" was. De aar de is er vruchtbaar, er zijn wijngaar den en onafzienbare olijfgaarden. Maar de wijngaarden worden ver waarloosd en verdwijnen, de muur tjes van de irrigatie vervallen. De olijven, de goede, eeuwenoude bo men met hun kronkelige zwarte stam men en hun fijn donkergroen en zil verig blad gaan door met vruchten voort te brengen, maar de vruch ten worden niet meer verzameld. d(Eb,iho!Iédt vecd kwaad verteld over wil hehhlu Corsicanen. Maar mkel «n hnnW'-j1®1 het toch niet enKel aan hun luiheid te wijten is dat er geen mensen meer zijn om de 'wijn gaarden en de olijfgaarden te oiïdeS- houden. De boeren hebben hun piente re zonen naar de middelbare scholen gestuurd. Die zonen zijn nu in Pariis advocaten, journalisten, leden van de regering en volksvertegenwoordiging Hun dorp is trots op hen. Zij komen ook wel hun vakantie in hun geboorte streek doorbrengen. Zij willen er zelfs als ze oud zijn wel weer gaan wonen. Maar intussen vergaat, verarmt en ver wildert het land. De Micheline gaat verder en nu en dan zijn er dorpen, soms drie, vier bo ven elkaar tegen de berghelling. De luiken van de huizen zpn gesloten, hel lijkt of er geen mensen wonen. Maar dan is opeens de berghelling vol scha pen, grote kudden met even veel witte als zwarte schapen. Zij lopen dom over rotspunten, staan op muurtjes en versperren met een dichte troep de weg, waar straks dP autobus over moet rijden. Het treintje klimt langs de berghel ling en maakt veie bochten. Wij begrij pen nu waarom er niet tegen de wa genbestuurder gesproken mag worden. Hij heeft al zijn aandacht nodig om op het juiste ogenblik te remmen. Het land wordt woester, verlatener, minder begroeid. De Micheline gaat door een ontelbaar aantal korte tun nels. Achter de met stekelige planten begroeide bergen rijzen kale toppen op. Dan dalen wij naar Ponte-Leccia, een dorp gelegen aan de Golo, een snelstro- mend riviertje vol grote keien. Ponte- Leccia is een waar knooppunt van spoorwegen. Want hier ontmoeten de treinen, die uis Bastia en Ajaccio komen, elkaar. De mensen, die van Calvi naar Ajaccio gaan, moeten overstappen en er moet een wagon worden aangehaakt. Er wordt een ogenblik druk gerangeerd met de passagiers in de trein en de kip pen eronder. In de Micheline, waarin wij zijn overgestapt, zit een oud Corsicaans echtpaar. Zij zijn beiden in het zwart, de man en de vrouw. Waarschijnlijk hebben zij hun beste kleren aan, om dat ze naar de stad zijn geweest. De vrouw draagt in plaats van de zwarte hoofddoek een zwart hoedje en de man heeft een zwarte deukhoed op. De vrouw heeft een streng, gesloten, in zichzelf gekeerd gezicht, de man interesseert zich wel voor zijn omge ving. Tegenover hen zitten twee Fran gaises in shorts Het Corsicaanse vrouwtje heeft eenmaal vol afkeuring naar hun blote benen gekeken en hen toen geen blik meer waardig ge keurd. De man vindt het geval niet onaardig. Als de Frangaises de mu ziek van Corsicaanse liedjes te voor schijn halen, die zij in Bastia hebben gekocht, kan het oude meneertie niet laten zich er mee te bemoeien. Hij kent de liedjes. Hij kent ze van voor tot achter. Hij heeft er geen muziek bij nodig. Hij kan het Corsicaans heel goed lezen, het ook in het Frans ver talen. Maar hij kent het ook allemaal uit zijn hoofd. Hij kan niet nalaten een van de liedjes met een oude dunne stem te zingen. De Frangaises, vol geestdrift, geven hem meteen de mu ziek. Maar hij weet het allemaal zo. Hij geeft ook uitleg. Het gezicht van het vrouwtje wordl harder, geslotener. Zich bewust van zijn armzalige stem houdt de man op met zingen. „Chantez encore, monsieur, chan- tez encore" zeggen de Frangaises. Want dit is helemaal echt. De jongens die in de kroegjes zingen hebben soms al zang les gehad. In Bastia en Ajaccio schp- Advertentie op het punt van lekker koken. Lekker koken wil zeggen Maizena Duryea ge bruiken voor het binden van groenten, soepen en sausen. nen al clubs te bestaan, die de volks dansen in leven moeten houden. Maar dit heeft niets met toerisme of heem kunde te maken. De man heeft de lie deren nog van zijn vader en grootva der geleerd. Zp zijn zijn tijdverdrijf ge weest tijdens de lange winteravonden. Hp kent ze allemaal: de liefdesliedjes, de liederen waarin bandieten worden verheerlpkt. Ook een lied, waarin de aanleg van de spoorweg wordt betreurd: de trein is mooi en goed voor de rpke heren uit de stad, maar niet voor de arme herders. Een paar jongere Corsicanen mei gouden ringen, gouden horloges en gouden kiezen, die nadat zp waren in gestapt, handen geschud hebben met het echtpaar, roepen nu ook: „Chan tez Joseph". En de oude man zingt "n zingt. Zijn vrouw bijt haar lippen kapot van ergernis, dat haar man zich in het openbaar zo misdraagt. In Francardo moet het echtpaar uit stappen. Wp zien ze achter elkaar langs het stationnetje lopen, tussen de kippen. Er zal thuis wel wat zwaai en voor het meneertje, maar hij heeft zijn uur gehad. Zelf stappen wp uit in Corto, de vroegere hoofdstad, heel hoog gelegen op een rotspunt, waar de Rostonicavallei en de vallei van de Tavignano elkaar ontmoeten, waar Joseph Buonaparte geboren is en waar Madame Laetitia Napoleone ver wachtte. ANNIE WESTERMAN. Geleund tegen de spiegelende etalageruit staat dier de mannequin in een complet van Dick Holthaus, dat op de show deze week is getoond. Het is van ratiné en heeft als bijzonderheid de ceintuur door een knoopsgat ge haald. De zevenachtste lijn is de triomf van de winter 1960. Bij het geruite flanellen complet op de achtergrond met de mooi verwerkte zak wordt een gebombeerde hoed gedragen in aflopende tinten van rood tot rose. In de collectie zijn ook „handvat"-hoedjes voor de avond, die bestaan uit een versierde fluwelen beugel van kruin naar voorhoofd. Voor après-ski heeft Dick Holthaus behalve de lange fluwelen broek de enkelvrije rok van tweed. De taille houdt hij laag, aan de japon soms wat blousend. Holthaus heeft altijd „snufjes". Ditmaal zwarte ajourkousen en voor in het kapsel de bijou-haarknip. En als hals-sieraad een hele lange metalen ketting met eraan bengelend een D. en een H. ln zijn collectie vindt men ook de couture-regenmantel met voyante kraag van kunstbont. (Van onze medewerkster in Parijs) In de nazomer opent de Internatio nale Leerweek het nieuwe seizoen. Nooit zijn er zoveel buitenlandse exposanten geweest als dit keer, een derde of vierde deel der deelnemers komt uit den vreemde. Ze komen uit Engeland, Duitsland, Italië, Spanje, Zweden, Amerika en zelfs van achter het IJzeren Gordijn. Ook een Ne derlandse leerhandel ontbreekt niet. Verleden jaar zpn êr bp het half miljoen bezoekers geweest, een aan tal dat men dit keer hoopt te overtref fen. Het viel trouwens op hoeveel En gels er gesproken wordt. De schoenenafdeling is de grootste, Italianen en Spanjaarden komen met een goede keuze. Behoefte bestaat daar beslist niet aan want de Franse schoenenindustrie de maatschoenen niet eens meegerekend komt met zo'n vijftienduizend modellen, waarvan op z'n minst veertienduizend variaties de damesschoenen betreffen. Behalve enkele mocassins en spwt- schoenen worden uitsluitend spitse pumps gedragen. Hoe de fabrikanten er in geslaagd zpn daar zo'n verschei denheid in te maken is een raadsel: een schoen heeft toch maar een heel klein oppervlak waar fantasie of versie ring op aangebracht kan worden. Wel verklaart het het verdwijnen van veel kleine ondernemingen waar de pa troon slechts geholpen door een uiterst gering aantal arbeiders de zaken drijft. De prijzen die hij vragen moet zijn te hoog, vooral nu de grote fabrieken hoe langer hoe meer zelf in een dertigtal grote provincieplaatsen winkels heb ben. Bovendien zijn deze onderne mingen beter ingericht om de geza menlijke markt niet te vrezen. Sinds het afgelopen jaar hebben ze zich daar trouwens op ingesteld. In Frankrijk werden het afgelopen jaar ruim drieënzestig miljoen paar schoenen vervaardigd, waarvan vier entwintig miljoen paar werden uitge voerd. Dit voor wat de fabrikatie be treft. Voor de onafhankelijke winke lier er zijn er nog altijd elfdui zend is het uiterst moeilijk om uit die vijftienduizend modellen een keus te doen. Als hij alle fabrieken zou willen bezoeken en alle modellen zou willen zien, zou hij daar stellig anderhalve maand twee maanden mee kwijt zpn. Daarom heeft een groot aantal hunner een inkoopbu reau opgericht. Als de fabrikanten met hun collec ties klaar zijn sturen ze hun model- Advertentiè de zachtste voor uw kleine schat Wat ook de gevolgen zullen zpn van het bezoek, dat de Rus. sische premier en partijleider Nikita Khroesjtsjev thans aan de Ver enigde Staten brengt, het bevredigt althans een zekere nieuwsgierigheid. Men komt iets meer te weten over het familieleven van de machtigste man uit de Sovjet-Unie. Zpn vrouw, zyn kinderen en zijn schoonzoon worden gadegeslagen, gefotografeerd, geïnter viewd en beoordeeld. Ten tijde van Sta- "n werd over al deze dingen, die lig gen in hej vlak van de human ïnte- jen volstrekt stilzwijgen be waard. En na de dood van „Uncle Joe ma Kd1*e"de gewoonte nog geruime tijd bestaan. De Russische minister van buiteniand^ 2akpn, Andrei Gro- mjko, onttrok zich nog niet zo lang geleden aan een ondervraging door wes- telpke journalisten met de opmerking: ÜP Persoonlijkheid interesseert mij nietNu is het aan de andere kant ook met zo, dat de familie van Khroesj- tsev speciaal ter gelegenheid van diens bezoek aan Amerika in het licht van de schijnwerpers wordt geplaatst. In januari van dit jaar waren zpn vrouw en zijn dochter Rada nog bij hem, toen hij te Leningrad met president Kekko nen de Russisch-Finse betrekkingen even kwam normaliseren. Voordat hij zijn reis door de Scandinavische lan den afzegde, was bekend geworden, dat zpn vrouw hem ook op die tournee zou vergezellen. Maar nog steeds ble ven er raadselen hangen en het gevolg is geweest, dat er over de juiste sa menstelling van de familie Khroestjsev op een reusachtige schaal is gegist en gefantaseerd. Zo kwam het persbureau Reuter op 17 juli jl. op de proppen met een zekere Olga, die een dochter zou zijn uit het eerste huwelijk van de Sovjet-premier en die als juriste zou werken op het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Nadien is althans over Olga niets meer vernomen. In datzelfde bericht was sprake van een tweede dochter, Elena geheten, van wie werd meegedeeld, dat zij getrouwd zou zijn geweest met een zekere Smir- nov ambtenaar op het ministerie voor de zware industrie, van wie zij sinds dien zou zpn gescheiden. Uit een offi ciële mededeling van het persbureau Tass bleek deze week pas, dat Khroesj- tsev inderdaad een dochter heeft, die Yelena heet, maai die is nog maai 20 jaar oud en studeert rechten aan de Universiteit van Moskou. Voorlopig luidt de oplossing van de puzzle aldus: Khroesjtsjev moet in het voorjaar van 1922 voor het eerst zijn ge trouwd met een studente in de land bouwwetenschappen, Nadjezjda Soerko- va. Zij schonk hem twee dochters en twee zoons, Yulija, Rada, Leonid (in de oorlog als gevechtspiloot gesneuveld) en Sergei. De drie nog in leven zijnde kinderen uit dit huwelijk zijn allemaal op hun beurt weer getrouwd. Leonid was voor zijn dood eveneens getrouwd. Er zijn in totaal vijf kleinkinderen. In het midden van de jaren dertig is Nadjezjda overleden. Khroesjtsjev hertrouwde in 1938 en wel met Nina Petrovna, die, volgens sommige berichten, geboortig is uit het zelfde dorp als haar man, namelijk Ka- linovka in de Oekraïne. Zij is de moe der van de 20-jarige Yelena. Een van de eerste westelijke bezoe kers die Nina Petrovna van nabij aan schouwden, was Eric Johnston, directeur van de Motion Pictures Association. Hij was haar gast in de villa, die de Rus sische premier bezit in de Pitsunda- bergen aan de Zwarte Zee. Hij beschreef haar later als een vroliw met een breed gezicht en grijs, strak naar achteren gekamd haar; zij maakte op hem een aangename en vriendelijke indruk. In haar kwaliteit van „first lady" ,van de Sovjet-Unie regelt zij niet alleen het huishouden in de villa aan de Zwarte Zee, maar ook nog dat in de ambtswoning van haar man, die gele gen is aan de rand van Moskou in de Dit is een van ae eerste foto's, die van mevrouw Khroesjtsjev zijn gepubliceerd. Men ziet haar hier op een receptie, geflankeerd door twee onbekende dames. Mevrouw Khroesjtsjev Lenin-heuvelen, en in zijn beide ande re villa's, één splinternieuwe te Usovo aan de Moskwa en één die op onge veer 21/2 uur van Moskou ligt en die vroeger het eigendom is geweest van een rijkaard uit de tsaristische tijd. Allerlei waarnemers zijn het erover eens, dat Nina Petrovna de Engelse taal vrp aardig beheerst, een bijzonder heid, die de echtgenote van de Ameri kaanse vice-president moet zpn ont gaan, want die heeft in juli te Usovo uren achtereen met haar in een vrien delijk stilzwijgen doorgebracht, terwijl hun mannen de politiek bespraken. Maar het is niet helemaal duidelijk, hoe Nina Petrovna aan haar talenkennis is gekomen. Sommigen beweren, dat zij in de oorlog bij wpze van hobby Engels is gaan leren anderen menen, dat zij vroeger Engelse lessen heeft gegeven aan een middelbare school. Naar het schijnt is Nikita Khroesj tsjev bijzonder trots op haar en op de wpze, waarop zij de vier kinderen uit zijn eerste huwelijk heeft opgevoed. Men vertelt in Moskou, dat hij haar advie zen zelden in de wind slaat en dat zij ook zelden schroomt hem van adviezen te voorzien. Zij blijkt tamelijk veel te weten over de geschiedenis van Amerika en men moet de indruk hebben gekre gen, dat zij haar kennis niet uitsluitend uit de officiële leerboeken van het Rus sische ministerie van onderwijs heeft gepuurd. Nina Petrovna, zo zegt men, is een goedhartige, maar uiterst nuchtere vrouw, die zeker in staat moet worden feacht haar man bepaalde misverstan en uit zijn hoofd te praten, wanneer zij daartoe in de Verenigde Staten de nood zaak aanwezig acht. Vandaar, dat de Amerikanen niet ongaarne zien. dat zij haar man thans op zijn belangrijke reis vergezelt. H. J. NEUMAN Hij in een suède jasje van Daim-sport eri zij in een suède pakje van Prado, Parijs. len in en een twintigtal daarvoor aan gewezen leden zoeken een zeshonderd modellen uit. Voor de winkelier is het een groot gemak een keus te kun nen doen uit zeshonderd modellen in plaats van uit vijftienduizend. Maar eerst worden die geselec teerde modellen gefotografeerd en alle gegevens op papier gezet en dat hele zaakje wordt naar de winke liers opgestuurd. Een tveek later wor den die zeshonderd modellen aan hen getoond, ze hebben dan de tijd gehad de foto's te bestuderen en kunnen dus gemakkelijk een keus doen. Op die wjjze hopen de onafhankelij ke winkeliers het hoofd te kunnen bieden aan de grote ondernemingen. Maar op de expositie zijn stellig meer dan zeshonderd modellen tentoon gesteld. Strikjes, pattes, ingerimpelde stukjes wisselen elkaar met grote va riatie af. Nagenoeg uitsluitend punti ge modellen, maar men denkt toch dat dit mode] zpn hoogtepunt bereikt heeft en er binnen afzienbare tijd verande ring in zal worden gebracht. Het nog puntiger maken is niet mogelijk of men zou de „chaussures la poulaine" van enkele eeuwen terug moeten lan ceren. In hoeverre die punt stomper zal wor den ligt nog in het verschiet. Behalve voor een enkele fabrikant die voor zpn ramen met grote letters heeft staan: „van de tien vrouwen hebben er acht ppnljjke voeten", en dan ook resoluut met bredere modellen komt. De kleuren voor het winterseizoen door de nationale raad van het leer vastgesteld zijn de volgende: alle mo gelijke variaties van eikenhout, ver der, maar in mindere mate, het paars van bosviooltjes. In het voorjaar zul len deze kleuren naar het warme geel van mais en naar het zilverachtige grijs van meeuwen overgaan. Verder natuurlijk donkerblauw en zwart, tin ten die altijd in de mode zijn. Over de modellen zelf meer, als de meester.schoenmakers" die de coutu riers van het schoeisel zpn, hun collec ties getoond hebben. Wat de leren kleding betreft, deze breidt zich hoe langer hoe meer uit en wordt soms van een overdreven luxe zoals de mantel van de Rams die met vison gevoerd is. Daarentegen zijn de mantelpakken alleraardigst. Alles wijst er op dat het leer een goede tijd tegemoet gaat. Het wordt niet alleen steeds meer gebruikt voor accessoires maar ook de couture werkt er mee. Geen couturier, de gespeciali seerde niet meegerekend, of hij heeft een leren mantel in zijn collectie. De nationale raad van het leer ziet de toe komst dan ook monter tegemoet. DINY K.-W. Wie belangstelling heeft voor het vak van kleuterleidster kan er zich haar fijn van op de hoogte stellen uit het boekje „De Kleuterleidster" door W. M. Nijkamp. De schrijfster is inspectri- ce der Nutskleuterscholen en heeft een eerder geschriftje over dit werk geheel herzien en vervolledigd. Geen enkel fa cet blijft onbesproken van de taak die de kleuterleidster op zich neemt en van haar persoonlijke omgang met de aan haar zorgen toevertrouwde groep. Zfli immers geeft het kind dat nog niet zo heel lang op zijn beentjes staat de eer ste vorm de begeleiding buitenshui! De nadruk is dan ook meer gelegd op hoe zij IS tegenover het kind dan hoe zij nu precies WERKT met de kinde ren. Het onderwerp is psychologisch tot in alle verre hoekjes bekeken met toe gewijde en nauwgezette zorgvuldigheid. Toch zal dit pleidooi voor de juiste „be nadering" zoals men dat zo graag noemt, moeten worden opgevangen door een aangeboren intuïtie. Het boekje ia volstrekt neutraal. Het is voor de Mij. tot Nut van 't Algemeen uitgegeven door van Gorcum, En het zou goed werk verrichten als het jonge vrouwen er toe kon brengen dit vak te kiezen Want het aantal kleuterscholen neemt toe. Het vorige schoiljaar steeg het aantal met 138. Er kwamen 284 nieuwe leidsters bij. Maar elk jaar valt er meer dan een kwart af van het corps van de leidsters tussen de 25 en de 30 jaar door huwelijk. En de belangstelling voor het vak van kleuterleidster schijnt af te nemen Om de opleiding te volgen wordt ulo-diploma vereist. „Haar hoofd deugden moeten zpn om bovenge noemd boekje te citeren: „een stabiele, evenwichtige natuur, die de grondslag vormt van meelevendheid, het vermo gen zich in de toestand van een kind te verplaatsen, enig idealisme, een be weeglijke geest, zelfdiscipline en plichts gevoel. Door de karmte die zij uit straalt wekt zij vertrouwen." A. B-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 13