Philips Autoradio AL CAP0NE, levensverhaal van een berucht gangster Fraai concert voor de culturele kring Bennebroek TIGER BAY, goed gemaakte film van J. Lee Thompson Het de aanpassingsvermogen bruine rat van Een kostelijke vertoning van „Biedermann en de brandstichters" Knap, maar leeg filmdebuut van Richard Wilson Die Haerlemsche Musyckcamer Zware jongens, lichte meisjes i E'. R Hoe vermoorden wij oom George? Reprises en prolongatie Voor Geloof en Wetenschap Knap toneel door de Haagsche Comedie SLEUTEL WEG? BEVERWIJK HEEFT 35.000 INWONERS Boxy Studio Films «.ItOIA o. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 Bromfietser levensge vaarlijk gewond bij aanrijding in Steffen- sonstraat C. H. Huyboom 40 jaar bij P.E.N. In Missiehuis Driehuis Zilveren professiefeest pater H. v. Weerdenburg Schooljeugd in Minerva- theater voor actie kinderpostzegels Balletvoorstelling in Minerva Theater T oneelvereniging Nut en Genoegen De „J. Henry Dunant" in Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" Inbouw - Reparatie Frans Hals en Cinema Palace „Het Witte Paard" SMAKELIJKE DRUKINKT ZAADHAHDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Haarlem e.o. CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Toneel Muziek Apotheken en dokters diensten Haarlem Heemslede Bennebroek Zondagsdienst garage bedrijven Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Het bestuur van „Geloof en Weten schap" mag zich gelukkig prijzen, dat het de Haagsche Comedie bereid heeft gevonden Max Frisch' „Hiederniann en de brandstichters" te spelen in plaats van O'Neills „De dag van Tala- vera", dat uit moest vallen ornaat Cees Laseur op advies van zijn arts geen grote rollen meer mag spelen. Wü willen niet beweren, dat Frisch als toneelschrijver even belangrijk is ais O'Neill maar de Haagsche Comedie heeft van zijn stuk toen wel een even gave voorstelling gegeven, als van dat van de nestor van net Amerikaans to neel. De vöorsteUing werd gevolgd door die van de klucht „De grote woede van Philipp Hotz". Frisch is een thans 48-jar. Z\Vitser. Hy behoort met zyn lanuö.. rrie- dirch Dürrenmatt van wie Theater destijds „Het bezoek van üe ouae da me" speelde tot de belangrijkste to neelschrijvers van onze tijd, omdat hij een üuiaelyKe zin voor tneater paart aan een scherpe kijk op de mensen. Zyn „Biedermann en de brand stichters" noemt hij „een moraliteit zonaer moraal". Hij vertelt het verhaal van de brave burger Bieaermann, die er geen been in ziet ondeugaelijk haar water te produceren en zijn medewer kers te laten creperen als nem dat uit komt. Het gaat hem met aan: ieder moet maar voor zicnzeil zorgen. Zyn stad wordt geteisterd door brandsticn- ters en die orandstichters komen bij hem onderdak zoeken. Hu weet het, maar aunt er zich met tegen te ver zetten. luy sust zijn geweten in slaap: hij wist m nee begin met met wie mj te doen had. Ze waren te sterk, tê sluw. net slot van het liedje is natuur lijk, dat ook zyn huis in brand gaat. He zm van deze allegorie want dat is het is duidelijk. He wereld gaat ten onder aan net georek aan inuivi- duele moed en mdiviaueel verantwoor- aeiuksoesei van neaen ais Bieaermann die ae mond vol nebben van vrede, weivaart en reent, maar als het er op aan komt geen hand durven uitsteken om iets van die idealen te verwezenlij ken. Max Frisch heelt geen enkele moeite gedaan om aeze symboliek te vernuiien. Aan het slot legt hij het er zeus zo dik Doven op, dat men zich ai- vraagt waarom nu lormeel nog aan de miegurie-vorm vasthoudt. Intussen schept hij wel toneel. De scene is vol bizarriteiten en beweging He schrijver dryit ae spot op naiwj maar Dekommerae manier. Vooral net optreden van het quasi-klassieke koor van brandweerlieden, compleet met Homeriaanse rhythmiek, is kostelijk. Joris Diels heeft ais regisseur het toneeikarakter van het stuk onder streept. Het allegorische karamer spreekt meer dan voldoende voor zich zelf. Minutieus heeft hij iedere gele genheid aangegrepen om zijn mensen te laten „uitspelen", zodat de voor- stelling voortdurend op de grens Van de klucht zweefde. De diepere sym boliek kwam daardoor cynisch naar voren dan Frisch vermoedelijk bedoelt heeft. Zijn spot is doorgaans milder. Hep van Delft had voor een knap, eenvoudig decor gezorgd. Zijn decor voor „De grote woede van Phi. lipp Hotz" was echter aanzienlijk beter wat sfeertekening betreft. Bei de stukken waren door Adriaan Mor- rien goed vertaald. Verbazingwekkend was Albert van Dalsum als de dommekracht-in-nozem- trui, de worstelaar Schmitz. Een volko- men nieuw facet van deze toch al zo veelzijdige toneelpersoonltjkheld eiste de volle aandacht. Prachtig was de kop die hij zich geschminkt had. Bob de Lange speelde zijn Biedermann knap typerend, maar was op de duur toch wei vermoeiend. Als Philipp Hotz in de na de pauze gespeelde klucht, was hij aanzienlijk meer in het komische genre dat hem kennelijk in het eerste stuk parten speelde. Rond weg voortreffelijk was Annet Nieuwen- huyzen, het schichtige diensterje in Gistermiddag om half zes is een 18- jarige magazijnbediende, H. J. van der A. uit Badhoevedorp, met zijn brom fiets in de Steffensonstraat hoek Mar conistraat te Haarlem, toen hij met ho ge snelheid de bocht nam, tegen een personenauto aangereden. De bromfiet ser kwam met zijn hoofd tegen de vooruit van de auto en viel vervolgens op het wegdek. Met een schedelbasis- fractuur en ernstige hoofdwonden is hij naar de Mariastichting overgebracht. Zijn toestand was vanmorgen zeer kri tiek. De politie verzoekt ooggetuigen van dit ongeluk, zich in verbinding te stellen met het bureau Smedestraat. De heer C. H. Huyboom, Spoor- zichtlaan 19 te Heemstede, en tech nisch hoofdambtenaar A bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, zal 23 september gedu rende veertig jaar aan dat bedrijf ver bonden zijn. Hij is werkzaam op de afdeling Hoogspanningskabelnetten. De heer Huyboom recipieert woensdag 23 september 's middags van half vier tot vijf uur in „Boekenroode" te Heemstede. In Missiehuis Driehuis te Velsen wordt zondag het zilveren professiefeest ge vierd van pater H. van Weerdenburg M.S.C. Pater Van Weerdenburg, Amsterdam mer van geboorte, kwam in 1927 als stu dent naar Missiehuis Driehuis, slaagde in 1933 voor het eindexamen, werd in 1934 geprofest en on ing in 1939 de priesterwijding. Nadat hij enige jaren kapelaan was in Overhoven-Sittard, waar hij ook als koordirigent optrad, volgde in 1945 zijn benoeming tot geschiedenis leraar te Tilburg. In 1946 werd hij in dezelfde kwaliteit verbonden aan Mis siehuis Driehuis. Hij behaalde hier zijn titel M.O. geschiedenis. Hij staat bekend als een leraar, die niet alleen zijn vak uitstekend verstaat, maar die ook bij zonder boeiend les weet t« geven. Pater Van Weerdenburg is een veel zijdig man; hij voelt zich zeer tot de muziek getrokken, componeert en regis seert en schreef onlangs een samenvat tende geschiedenis van de Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart. Het feest wordt zondag in intieme kring gevierd. Er is een plechtige Hoog mis en de studenten zullen hun leraar voorts in zang en spel vieren. „Biedermann" en vooral als de echt- brekende Dorli ir> „Philipp Holz". Het is verbazingwekkend hoe deze actrice in korte tfjd haar weg baant naar het eerste plan. Jan van der Linden was als de wat verwijfde vriend van de worstelaar en tevens diens boze genius nogal stereo tiep en Annie Leenders was een goed- burgerlvjke mevrouw Biedermann. Jan Vreeken was een goedmoedige diender die er niets van begreep en Gas Baas werd als de idealistische prof. in „Bie- dermaan" enigszins het slachtoffer van de regie, die het stuk naar ae' kluchtige kant had getrokken. Daar door kwam zjjn rol wat in de lucht te hangen. Knap werk leverde hij als de vriend van Philipp Hotz, zoals ook Do van Stek als zijn vrouw goed par tij gaf. Een woord van lof tenslotte voor het koor van brandweerlieden, wat tekst-zegging, maar ook wat plas- tiek betreft knap voor de dag kwam. J. W. v. d. V. Door middel van een serie filmvoor stellingen heeft het Heemsteedse Comi té voor Kinderpostzegels de schooljeugd kennis laten nemen van de gees telijke en lichamelijke nood, waaron der duizenden Nederlandse kinderen gebukt gaan. Ongeveer 2500 jonge Heemstedenaren bezochten vrijdag- en zaterdagmorgen Het Minerva Theater, dat voor dit doel door de directie be langeloos beschikbaar was gesteld. Vertoond werd de film „Aan iedere i?f' ^eze diende als suggestieve achtergrond voor de komende kinder postzegelactie, waarbij de schooljeugd er weer op uit zal trekken om de no dige gelden voor dit prachtige sociale doel in te zamelen. De jonge kijkers kregen door deze film een indringend beeld van het schrijnende leed van zo- velen, die gehandicapt door ziekte en gebreken aan levensvreugde tekort ko men. Ongetwijfeld zal de Heemsteedse eugd aanstonds met enthousiasme „aan iedere deur" aankloppen. Me vrouw C. de Clerq- van Lennep van het plaatselijk comité, sprak een op wekkend woord. Zij wees op de doel stelling van de kinderpostzegels en spoorde de jongelui aan, hun uiterste best te doen om de verkoop van de kinderzegels zo goed mogelijk te doen slagen. De dans- en balletstudio van Leonard Salaz geeft woensdagavond 30 septem ber een balletvoorstelling in het Miner va Theater te Heemstede. Voor de pau ze wordt uitgevoerd het grote ballet in drie bedrijven „De Gelaarsde Kat". Na de pauze bestaat het programma uit diverse dansen en kleine balletten, waaronder „De hoedenwinkel", „Pay- sage triste", „Le moderne", „La fille et le mort", verschillende hofdansen en een jota. Aan deze voorstelling wordt onder meer medewerking ver leend door Marianne Sarstadt, solo-dan seres van het Scapino ballet. De cho reografie is van Leonhard Salaz. De muzikale begeleiding geschiedt door Willy Haak. Zaterdag 31 oktober wordt de voorstelling herhaald in het Kenne- mer Theater te Beverwijk. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" opent het nieuwe seizoen op zaterdag 31 oktober met een opvoering van „Hoera, een drieling", een klucht in drie bedrijven van Dick van Maasland. De regie is van Martin Beek. De voorstelling wordt gegeven in Ho-, tel Het Wapen van Heemstede. Op za terdag 7 november wordt een herhaling van het stuk gegeven in gebouw Prin. senhof aan de Glipperweg. Het hospitaalschip van het Neder- landsche Roode Kruis, de „J. Henry Du nant", komt donderdag 24 september weer even in Haarlem. Het zal lig plaats kiezen in het Noorder Buiten Spaarne ter hoogte van de Paul Kru- gerkade. Aan boord bevinden zich on geveer zeventig invaliden en chronisch zieken, wie een tochtje door ons land een welkome afwisseling biedt van de sleur van alledag. Advertentie LANGE VEERSTRAA1 10 - TEL. 11493 Advertentie TUINLAANTJE 18 KONINGINNEWEG 6 Vandaag of uiterlijk maandag ver wacht Beverwijk de 35.000 ste inwoner. Vanzelfsprekend zal deze van het ge meentebestuur een verrassing ontvan gen. Dit feit betekent namelijk een mijl paal in de ontwikkeling van de gemeen te, die op 31 dec. 1880 slechts 5165 in woners telde, in 1920 nog 11.000 en vooral na de tweede wereldoorlog een zeer snelle ontwikkeling doormaakte. ff ff „Die Haerlemsche Musyckcamer" I wachten. Vóór de pauze leek het alsof onder leiding van André Kaart heeft het geheel even warm moest lopen, het niéuwe seizoen ingezet met een Spoedig was dit niveau echter bereikt, fraai concert in de Nederlands Her vormde kerk te Bennebroek, voor de culturele kring aldaar. Ik heb mij vrij dagavond wederom afgevraagd, wat het toch is dat het musiceren van de mu ziekkamer zo boeiend maakt. Ik geloof dat het antwoord grotendeels lag opge sloten in een kort dankwoord van de voorzitter der kunstkring Bennebroek. Deze bewonderde het enthousiasme en de liefde waarmede het orkest musiceer de. Inderdaad, want tijdens het con cert had ik een korte notitie gemaakt waarin ik in dezelfde lovende bewoor ding de uitvoering beschreef van het concert voor hobo en strijkorkest van Telemann, waarin de solist Kees Kui per op voortreffelijke wijze solieerde. Zo was het ook een verrukking te luis teren naar het onbekommerde heerlij ke musiceren van de fluitist Edo Wil- lod Versprille, in het niet minder fraaie concert „II Cardellino", (de dis telvink) van Vivaldi. Wat ik echter het schoonst van de gehele avond vond, was de sinfonia voor strijkorkest van de 18e eeuwse toonmeester Antonio Mahaut. Toen André Kaart tijdens de afgelopen vakantie enige tijd in Parijs vertoefde, was dit en nog enkele andere wer ken de winst van naarstig zoeken in de aldaar uitgegeven Franse muziek uit de 17e en 18e eeuw. Als de rest even mooi is als dit stuk, staat ons bij de uitvoeringen van de Musyckcamer in de toekomst nog veel interessants te Onder grote belangstelling hield de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" haar algemene jaarvergadering. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiële toestand van de vereniging gunstig genoemd mag worden. Tot lid van de kas-controle commis sie werd de heer Pulles benoemd. Bij monde van de voorzitter werden onder enige toepasselijke woorden, de behaal de prijzen uitgereikt. Een voorstel tot wijziging van het competitie-systeem kon geen meerder heid krijgen. Wel werden enige maat regelen aangenomen, ter bespreking van de onderlinge competitie. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. In principe werd besloten deel te ne men aan de bekerwedstrijden van de N.H.S.B. Met ingang van 24 september zal er iedere donderdagavond van 19.30 tot 20 uur in het clublokaal ,,'t Stoofke", Stoofsteeg, gelegenheid zijn om op het demonstratiebord verschillende openin gen en partijen te behandelen. Voor de onderlinge competitie, die op 24 sep tember zal beginnen, kunnen nieuwe le den zich nog aanmelden in het clublo kaal. en in dit gedeelte vie] het concerto gros- so voor viool, 2 fluiten en 2 hobo's en strijkorkest van Joh. David Heinichen reeds dadelijk op door rijke schakering in dynamiek en goed afgewogen en- semblespel. Aan dit alles ging vooraf een „Sinfonia Melodica" van Telemann, en het concert voor cembalo en strijk orkest van Platti, in welks laatste werk Gertrude Madame solieerde. André Kaart leidde met gedecideerdheid het ensemble, waarbij hij zijn intenties, vooral die van dynamische aard, volko men wist te realiseren. Een succesvolle start dus van een nieuw, en naar ik vernam, druk bezet seizoen. J. L. weer te geven en in de behandeling De Britse regisseur J. Lee Thompson, van het kind heeft hij zich menigmaal die het voortreffelijke Yield to the night een scherp opmerker en een psycho loog betoond. Een goedgemaakte film, die gemakkelijk uitsteekt boven vele van zijn soortgenoten. Lido, 14 jaar. (Van onze Romeinse correspondent) n 1938 werd het regiment, waarbij uw correspon dent de eer had te die nen, in verband met de in ternationale toestand op stel en sprong naar Delft over geplaatst. De stad was al lang geen garnizoensplaats meer en dus poogde de staf de toenmalige sterkte van 500 man zo goed en zo kwaad als het ging onder te bren gen om zich daarna ruim schoots het hoofd te gaan breken over de legering van het regiment op oorlogs sterkte, als het onverhoopt tot een mobilisatie zou ko men. Van de gemeente kre gen wij een modern inge richte gaarkeuken, die even wel een groot nadeel had: het wemelde er van de rat ten. Toen hebben wij mee gemaakt, wat het wil zeggen tegen ratten te vechten. Aan een offensief was niet te denken, in de verdediging slaagde men met vereende krachten. De ratten werden afgegrendeld, ratten zo groot als katten, die in één nacht de kans zagen een beton- harde baksteenvloer op te breken. Het zal met deze herinnering te maken heb ben, dat ons oog viel op drie kleine gemengde berichten, die onlangs binnen één week in de Italiaanse pers ver schenen. Een gepensioneerde alleen wonende man in Turijn leef de op een zolderkamer van een allesbehalve knaagdier- vrij huis Op een goede dag misten de medebewoners der huurkazerne de 74-jarige. Men brak zijn deur open en vond hem in extremis. Een verlamming had hem getrof fen, hij had in twee dagen zijn stoel niet meer kunnen verlaten. De doodsoorzaak op het officiële attest luidde: gedood door ratten. Wij be sparen u nadere bijzonder heden. Twee dagen later stond in een Florentijnse krant een tolf dorps-, half komkom- mertijdverhaal van een me vrouw, die op de eerste ver dieping van een fraai palazzo woonde. Midden in de nacht was zij wakker geworden door een scherpe pijn: een muis had een deel van een harer vingertoppen afgebe- ten. Het laatste bericht: een meisje van de vierde klas L.O. te Savona kwam op Turgai logeerde in 1727 er gens aan de onderloop van de Wolga. „Voor mij", schreef hij, „zag ik ineens een onaf zienbaar grijs veld in bewe ging, efcn veld van ratten- lijken, die door de stroom zuidwaarts gevoerd werden." Bij het oversteken van de Dnjepr werden de horden wederom gedecimeerd. De Boeg en de Dnjestr namen zij in de winter, toen alles bevroren was. In 1740 ver overden zij Rusland, in 1753 werden zij in Parijs aange troffen. De bruine (of riool) rat is Ratten en muizen zijn kwa lijke overbrengers van ziek ten. Dit werd wetenschappe lijk eerst een halve eeuw ge leden geconstateerd, maar in de gehele historie worden epidemieën in één zin ge noemd met ratten en muizen AI Capone laat een murw geslagen slachtoffer een in zijn opdracht gepleegde moord bekennen. „Al Capone" van de Amerikaanse regisseur Richard Wilson is een tref fend voorbeeld van de onweerstaanba re suggestie, die er kan uitgaan van een goed gemaakte film. Een sugges tie, die de kritische zin van de toe schouwer dreigt uit te schakelen en hem brengt tot een klakkeloos aanvaar den en zelfs bewonderen. Want de knap pe vorm van Wilson's film sleept de toeschouwer aanvankelijk mee, zonder dat hij zich voldoende rekenschap geeft van de bezwaren, die tegen het gege ven moeten worden aangevoerd. Dit gegeven is de levensgeschiede nis van Al Capone, een beruchte mis dadiger van Italiaanse afkomst, die een kwart eeuw geleden de ongekroon de koning was van donker Chicago, om dat hij alle andere gangsters, die een zware tol aan geld en levens van de ordelievende bevolking hieven, in sluw heid en meedogenloosheid overtrof. Richard Wilson, een onbekende naam in de wereld van de film, die hij heeft betreden via de televisie, vertelt de blografie van deze weerzinwekkende figuur op virtuoze wijze. Telkens weer slaagt hij er in om de uit alle gangster films bekende confectiebeelden van bruut geweld, mishandeling en bloedige moordpartijen door een oorspronkelijke opstelling van zijn camera de ope ningsscènes met de toen nog jonge en onbekende Al Capone, die als uitsmijter in een nachtkroeg optrad, voortdurend op het tweede plan zijn daar een voorbeeld van, en door een suggestieve beeldwisseling een nieuw en boeiend perspectief te geven. Bovendien heeft hy in Rod Steiger een acteur gevonden, die uiterlijk volkomen beantwoordt aan de vele tegenstrijdige eigenschappen, welke de echte Al Capone moet heb ben bezeten. Of die hem worden toe gedicht, want déze man, die aan on deugd en misdaad meer dan hon derd miljoen dollars moet hebben „verdiend", alvorens de rechter een einde maakte aan zijn wandaden, had publiciteitsagenten in zijn dienst, zoals de louche journalist Keely in de film, die een net van romantische verdicht sels rond hem hebben geweven. De openhartigheid, waarmee in som mige Amerikaanse films bepaalde wantoestanden in eigen land eerlijk en onomwonden aan de kaak worden ge steld, kunnen wij waarderen. Maar a's we een aartsmisdadiger als Capo"^ in wiens opdracht tientallen "^"iide scho - met een ernstige won de aan de neus. Het kind, uit een zeer behoeftige familie, die in een kelderwoning leefde, vertelde, dat de avond te voren haar moeder te moe was geweest om de gewone jacht op ratten te maken. Al verschillende ma len was het gezin door de ratten aangevallen, deze maal had het het kind de helft van haar neus gekost. atten en muizen zijn .n de la 'tste eeuwen voor Christus Europa bin nengekomen vanuit Azië. Het antieke handelsverkeer over zee heeft er het zijne toe bij gedragen. Zestien eeuwen is de zwarte rat er de opper machtige geweest onder de vele soorten en ondersoorten der familie. In de tijd der eerste kruistochten huisde m Noord-Italië de grootste k - lonie van ins werelddeel. De zwarte rat was o.m. verant woordelijk voor de pestepi demie van 1348, die de helft der toenmalige Italiaanse be volking uitroeide. Omtrent 1700 deed een nieuw soort zijn intrede, de bruine rat. Deze kwam uit de steppen van Sinkiang. Met miljardenlegers kwa men zij op zoek naar nieuwe jachtterreinen. Er is een oog- getuigeverslag van deze in vasie. De Russische schrijver perfecter dan de zwarte en zo werd de hegemonie van de zwart' rat gebroken. Hij nam de wijk en wij treffen hem nog aan als de zolder- rat. De geleerden zijn tot de conclusie gekomen, dat de bruine rat een der meest volmaakte levende wezens is en het perf etste onder de zoogdieren Hij heeft een on gelofelijk aanpassingsvermo gen. Daarvan weten Pool- vaarders even sterke verha len te vertellen als bijvoor beeld de legers in Noord- Afrika tijdens de laatste we reldoorlog Zijn voortplan tingsvermogen is adembene mend. Twintig dagen na de geboorte is de rat volwassen. Het nest van de stamvader is dan twaalf ratten groot. Indien deze dieren niet con stant verdelgd werden door vogels, katten, honden, slan gen, door vergif, verdrinking en brand, dan zou een rat- tenpaar in drie jaar 250.000 nakomelingen hebben en na wederom drie jaar 31 miljard 250 miljoen. Een rat kan letterlijk van alles leven: een recent be richt meldt dat deze beesten in een drukkerij te Napels zich in leven hielden met kleurstoffen en drukinkt. In één etentje kan de rat aan meel zijn eigen gewicht naar binnen werken. heerst in de natuur een zeker evenwicht, zodat wij niet onder gaan door ratten- en muizen- ramoen Maar dat de mens in staat is dit evenwicht te verbreken en een knaag dierenexplosie te veroorza ken, leert het geval Dijon. In 1949 zag men daar plot seling de betonnen start banen van het vliegveld af brokkelen. verzakken en /er- kruimelen Het bleek, dat honderdduizenden muizen het vliegveld volkomen onder graven hadden. De autori teiten, maar nog meer de natuurhistorici, braken zien het hoofd, waar deze mui zenuitbarsting ineens van daan kwam en waarom deze zich alleen rond het vlieg veld voordeed. De oplossing bleek de vol gende: sinds kort werd het veld gebruikt door straal jagers. Het heidens kabaal der motoren had in de om trek de vogels verdreven, er werden geen muizen meer opgegeten en binnen enkele maanden groeide hun leger tot astronomische getallen De gewone insectendoden- de middelen, die op het land gebruikt worden, vergiftigen tevens het voer van verschil lende vogelsoorten, die ge dwongen worden naar elders te verhuizen. In Italië be staat de al zo vaak gelaakte sport om zondags vogels te gaan schieten. 800.000 jagers zijn wekelijks op pad en lij schieten wat hun voor de loop van hun geweer komt Er is al meerma.en op gewezen, dat zulke dingen het bovengenoemde even wicht zouden kunnen ver breken en een krankzinnige aanwas van ratten en mui zen ten gevolge kunnen heb ben, die de economie onbe- rekenbare schade zou be rokkenen. En dat is dan nog het gunstigste geval. heeft gemaakt evenals het opmerke lijke Woman is a dressing gown, heeft op het filmfestival van Berlijn verrast met zijn nieuwste werk: Tiger Bay, Wij hebben er reeds over gerappor teerd, maar ter opfrissing van de me morie zijn nog even gezegd, dat de film handelt over een jonge zeeman die zijn vroegere vriendin in een vlaag van ra zernij neerschiet. Een buurmeisje is de onvrijwillige getuige geweest van de moord. Meisje en jongeman ontmoeten elkaar en weten zich door 'n geheim aan elkaar gebonden. Even speelt de zeeman met de gedachte het kind uit de weg te ruimen. Maar hij komt al spoedig on der de indruk van haar onbevangen heid. Het meisje dat de revolver had gevonden, was al eens eerder door de politie verhoord, maar zjj wist om de jongeman te beschermen Wahrheit und Dichtung zo dooreen te mengen dat de politie aan haar mededelingen niets had. Nu trekt ze met de zeeman er op uit. op weg naar de zee. Als hij ergens wil aanmonsteren en het meisje even al leen is achtergebleven, wordt zü °P£ pikt. Zij weet precies hoe de n}00 zich heeft toegedragen maar ook brengt zij de politie op een dwaalspoor. Niettemin weet de recherche tenslotte de zeeman, die al buiten de dTiemy s zone aan boord van een schip is op te sporen. Het meisje, dat m gezel schap van de politie is, valt over boord. Onze zeeman springt haar na, en redt haar in de wetenschap, dat dit een pro ces en gevangenschap betekent. De band met het meisje is zo groot ge worden, dat hij inplaats van zyn vlucht voort te zetten, de straf op zich zal np men. Lee Thompson leeft dit nogal n™, laden verhaal strak en sober verteld" met veel gevoel voor de eisen I» T film. De groeiende genegenheid t jongeman en meisje weet hy gevoelig Advertentie SPEKSTRAAT 5 TKLEF 1«0«1 werden vermoord, met een OTl£et zucht naar sensatie en zelfs zjen zekere verkapte bewonde^ jic},ame_ In de film Hoe vermoorden wij oom George is sprake van een rijke oom uit Amerika, die zijn familieleden uit de weg trachten te ruimen. Zonder veel succes overigens. Het verhaal is in een kluchtige toon ge houden, die het macabere ka'rakter aan de geschiedenis moet ontnemen. Dat lukt weliswaar niet helemaal, maar er zitten toch koddige accenten genoeg in de film om het geheel iets vermake lijks te kunnen geven. Voor boven de achttien in Studio. r ,°P de verspeelde miljoenen in Las Vegas goed gepast wordt, blijkt deze week in Roxy. Super-zware jon gens en 'n zielig licht meisje denken ten onrechte dat zyn een perfecte roofover val plegen Eerst wordt het aantal deel nemers tot een minimum beperkt, en dan vallen inderdaad de agenten die de „poet bewaken. Maar als het er om gaat de centen te houden, loopt alles mis. Eén fout code-nummer en de mil joenen komen terug by hun eigenaars. De schurken beleven dat niet. Slechts het meisje blijft tot het laatst toe op de been, maar zij is in dit spannende rou tine-werkje dan ook de enige die niet zo slechts is als de titel doet vermoeden. Voor strikt volwassenen. Vanaf maan- dng draait hier de spannende Indianen- film „Comancho". 14 jaar. voorgesteld als een iua"schappen, die lijke en geestelijke e>K geaCht zaken- een groot en hebben ge- man van hem niet toevallis maakt, wanneer dreven door S en ^eakearnteetw1fé£e bed°eHngen gronden?6 waardoorheen X 06 achter" capone en diens trawanten h^h 1 i -A1 te perspectief Worden het JUIS* waardoor toestanden geplaatst en jaren twintig in Aufoals die in de verklaard worden Chicago heersten, Tenslotte moet d e van dit vorm dramatische kern tijdperk niet Amerika beschamende met heimeliii,n'0ruen gez°cht in de derde bewondering geschil- Capono nf -Suiir van de schizofrene Al treffen di?i-in de met verbluffende doel- mnordn uitgevoerde overvallen en in d van zÜn handlangers, maar ann ,an?.st en het lijden en in het anvankelyk machteloze, maar steeds gloeiende verzet van hun slachtoffers, ue li lm van Wilson, die met deze eer steling heeft bewezen, dat hjj zijn vak beheerst en het met frisse geest en oorspronkelijkheid beoefent, mist de dramatische bewogendheid en geeste lijk diepgang, die het ons mogelijk zouden hebben gemaakt, hem zonder voorbehoud te waarderen en aan te bevelen. Strikt volwassenen. Frans Hals en Cinema Palace. Deze week blijft in Rembrandt het dagboek van Anne Frank draaien. Voor alle leeftijden. In Luxor gaat de Ne derlandse speelfilm „Dorp aan de ri vier" in reprise. De film is opnieuw samengesteld en enkele langdradige passages zijn herzien, zodat van een echte reprise eigenlijk niet gesproken kan worden. 14 jaar. Minerva draait de hele week. De reis om de wereld in tachtig dagen. Voor alle leeftijden. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF 54855 CINEMA-PALACE: Al Capone str volw.f 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HAJLS: Al Capone, str. volw 2 30, T en 9.15 uur. 59- 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. T één avondvoorstelling 8 uur. LUXoRTi®erbay' 2'. 41*' Za. 2 *-7 orP aan de rivier, 14 jaar. Ma. t.m 8-15 u« Zo- 2' 4-15» 7 611 U. Do. cyclus:' L?} 8 uur- REMBRANDT: S6"1 Times' a' Frank, a. 1.; 2 dagboek van Anne -uO uur, metejes, ^str.' volw° Z^re jongens - licht. T.m. do.: Comanche, i* 2.30, 7 en 9.15 uur. laar. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIOHoe vermoorden wij 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. ^Georl** Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: De reis om de wereld dagen, a. 1.; 8 uur. Zo. en wo. 2 en 8 uur. Zaterdag 19 september Stadsschouwburg, 8 uur: Een onverwachte Sbezoeker. Een thriller van Agatha Christi» door de toneelgroep Puck onder regie van Walter Kous met o.a. Sarah Heyblom en Bob Verstraete. Zondag 20 september Stadsschouwburg, 8 uur: Eveneens: „Eed onverwachte bezoeker". Maandag 21 september Stadsschouwburg, 8 uur: „Een staatsman van verdienste" van T. S. Eliot, onder regie van Elise Hoomans, gespeeld door de to neelgroep Theater, met o.a. Elly van Ste kelenburg en Anne-Marie Heyligers. Maandag 21 september Grote Kerk, 3.30 uur: Beiaardbespelint door Arle Peters. Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gilde- huys. Koninginneweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathöt, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis. tel. 13863» Tandartsen: J. van Hartesveldt, Staten Bolwerk 12, tel. 14098. Dierenarts: J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. 12111. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aefdenhout Apotheek: Aerdenh^t Apotheek, Z'^' VDokteSU»i'i0r; Ulrici' Spiegelenburgh- laan 20, t®1' Bloe<pendaal potneken: Bloemendaalse Auoth e»£' 8loCw^aoSeWf? 85' tel' 57903; ApoW'" pe Wilde, Broekbergenlaan 42 tel B2S4- daal°sewét ie7nSVC' Ee"hoorn, Bio^en daaiseweg 17, tel. 54003. Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: A. Degenaar, P. de Hoog" straat 11, tel. 35008; J. Laeijendecker, Raau huisplein 9, tel. 38103. Jverveer Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. D. van Oldenburg. Bloemendaalseweg 223. tel. 50158. Zandvoori Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven— Nieuwenhuis. Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: J. F. Zwerver, Julianaweg la, tel. 2499. Doktersdienst: G. Manschot. Rijksstraat weg 34, tel. 02502-430. Wijkverpleging: Zr. W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 02502-618. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. 02560-8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560-8284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500-22181. Haarlem: Garage Schoorl Van Loon, Amsterdamsevaart 126, tel. 13002. Bloemendaal: Garage J. G. Verbeek, Bloe mendaalseweg 5, tel. 52301. Zaterdag 19 september water: 4.59 u. en 17.20 u. water: 0.51 u. en 13.03 u. Zondag 20 september water: 5.34 u. en 17.52 u. water: 1.26 u. en 13.35 u. Maandag 21 september water: 6.07 u. en 18.27 u. water: 1.59 u. en 14.06 u. Hoog Laag Hoog Laag Hoog Laag BEVALLEN van een z»on: C. van Ru- mund-Burk; E. Jochem-Hoek; C. J. A. de Groot-Londonek; E. Vetter-Meerwijk; C. van der Velde-van der Meer; M. H- van Steijn-van der Eist; D. C. Dorlandt- Hoogduin. rT BEVALLEN van een dochter: H. F. Nijssen-Dujaer; A. M. Elferink-Förch, A. J. Langemeijer-Lucassen. GETROUWD: B. J. Duiveman en M; J. D. Meine; J. Pieters en G. H. KooU- M. Moelker en H. Koens; P. Honig en T. van der Meulen. ,;i. OVERLEDEN; J. H. de Zwart-Dml der, 77 j„ Elzenplein; N. J. C. Loos-d Lange, 81 j„ Gasthuisvest; Waveren, 80 j., Iordensstraat; H. d« ker, 77 j., Orionweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2