Eindhoven haalt jubelend bevrijdingsvuur in VLAER&KOL „Cavalleria" overtuigender dan JPagiiacci" Realisme van nu en muzikaal van 1892 Liefde verisme Geestdrift niet ten onrechte Mari Andriessens monument voor Nijmegen Zwevende engel met dood kind BK In 1963 verkiezingen Prof. Dehousse optimistisch Voltooide mensheid Geen vrees voor stagnatie ij SYMBOLIEK BIJ DE NEDERLANDSE OPERA FONSVIIAE Doden op de weg EUROPEES PARLEMENT Diamanten feest mgr. J. P. Huïbers Bijeenkomst van de Bilderberg-groep „GOUDEN FAKKELS" UITGEREIKT Uitbundig feest in Brabantse „corridor Nader beraad over grafische c.a.o. PERSOONLIJKE AANDACHT schenkt U anno 1691 Leven op de maan? Jeugd en jongeren brengen hulde op 27 september ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 richt nSSSK vloeiing der teï?-» der Kerkvaders Subsidies premiebouw Minister: Eigen bouwers" geen voorrang J il Bankten voor generaties van zakenlieden en beleggers Deviezenbank Voor al Utv financiële belangen MARIUS VAN BEEK Het Rijk Gods, het rijk der ver lossing en genade noemt men terecht de tweede schepping. En wel omdat dit het rijk is van de vergod lelijkte, van de goddelijke mensheid.' Dit is geen overdrijving, zelfs geen louter theologische zegswij ze. Die uitdrukking komt recht streeks uit de H. Schrift. Doelend op ons aandeel in het goddelijk leven gebruikt de Bijbel de woorden: Ik zeg u, gij zijt goden. In dit verband de mensheid in haar geheel beschou wend spreekt men ook van de „uni ca dilecta Dei", en bedoelt daarmee de bovennatuurlijke eenheid van het menselijk geslacht, welke Gods lief de zich ten doel heeft gesteld. Dan pas mogen wij van een vol tooide mensheid spreken, wanneer deze als geheel leeft van en uit het voor haar bestemde, goddelijke le ven. Maar zoals de genade de natuur Veronderstelt, zo is de natuurlijke eenheid van het mensdom ook voor- Waarde voor de bovennatuurlijke. Wij staan hier oog in oog met het ondoorgrondelijk mysterie van Gods raadsbesluiten, waarin van alle eeuwigheid bepaald is, wat in de tijd reeds werkelijkheid is geworden en hog zal worden. Het menselijk ver stand is ten enenmale ontoereikend om de diepe wijsheid en liefde van Gods besluiten te doorzien. Wat ons echter daarvan werd geopenbaarci vervult ons met heilige huiver v0, de oneindige liefde van God t.o-v- - mens, en is meer dan voldoende on ons heel het leven lang op d®hiddin„ komen telkens daarop terug. Maar de door de schepping gegeven na tuurlijke eenheid van het mensdom ligt eveneens vanzelfsprekend overigens 20 diep in onze aard verankerd, dat men in de loop der geschiedenis op het natuurlijke vlak telkens weer opnieuw pogingen in het werk heeft gesteld om deze een heid te verwezenlijken. Sedert duizenden jaren, zegt De Lubac, drijft een machtig instinct de mensheid tot een ..vita communis' In dit gemeenschappelijke leven wordt tets naar buiten geopenbaard V3o die eenheid, welke de mensheid Vaag in zichzelf aanvoelt. Tot ver werkelijking van die eenheid op het natuurlijke vlak kan zij echter niet komen door de ongunstige invloed der ontelbare tegenwerkende krach ten, die zij zelf telkens opnieuw op roept. Alleen het ideaal dat Christus Zijn Kerk heeft gegeven, is zuiver en machtig genoeg om de mensen te inspireren tot werken aar. hun geestelijke eenheid, want het is niet geboren uit een menselijk brein, maar het is altijd levend en Wordt genoemd: Geest van Christus. Alleen het offer van Christus' bloed kan deze arbeid der mensen vrucht baar maken. iiiu>2tv,We,rk.en aan onze bovennatuur- jke eenheid Is, met andere woorden gezegd, ons aandeel in Christus' ver lossingswerk. Het is de grote op- dracht, waarmee wij in het leven zijn geplaatst: de verlossing van Chris- tus, die voorlopig nog siechts in be ginsel definitief is, in ons zelf> in an. deren en in de hele schepping te hel pen voltooien. Vanzelfsprekend dit sta voorop zou Christus' leven, dood en ver rijzenis méér dan voldoende geweest zijn om ons te verlossen. Maar het heeft niet in Gods bedoeling gelegen ®nze medewerking bij de redding der hlensen uit te sluiten. Wanneer wij ons, aan de hand van Öe Openbaringsgegevens, een beeld Vormen van de mens, zoals God hem hedoeld heeft, dan schijnt ons men- aïBfë verstand wel in te zien, dat het dié nmnsredeli3k en gewenst is, dat fend uitd^ls De Lubac het tref- dezelfde wij zé "'et gered wordt op wrak bergt". God\aar°P. „men nen in de mens Zijn eiglaft «tegendeel Verwekken. Hij moest meewerken aan zijn eigen verlossing. eraen „Christus is dus niet gekomen om rich in onze plaats te stellen of iie. ver: dit plaatsvervangen geldt slechts voor de eerste tijd van Zijn arbeid maar om ons in staat te stellen onszelf, door Hem, op te hef ten tot God." Het gaat bij de verlossing dus niet ®hi een uitwendige vergiffenis, maar ®m een innerlijke omvorming. Gods hefde en barmhartigheid hadden reeds van eeuwigheid bepaald, dat Menswording van de Zoon in de ld het middel zou zijn om het zon dige mensdom met de Vader te ver oenen. Dit goddelijk plan sluit lo- ronden'e uitwendige vergiffenis der ty^Ptdat nu de mens zelf moet mede- om u n aan ziin eigen heiliging, daar- (j heeft Christus hem als middel van"®.® de „objectieve openbaring schmu Persoon en de Kerk" ge- gej, "ken. Zo dient men dan ook het boon te zien als de innerlijke ver- In "enheid van openbaring en. ver- hniptg. waarvan de Kerk „het ta bernakel" is. 'n een luxueus hotel twintig kilome- 5!* buiten Istanbul in Turkije, is een de de K-oep Bilderberg georganiseer- n,.samenspraak begoimen, die tot du ir'Hg a-s- zaI duren. De leden van tion»i0eP Bilderberg bespreken interna- Van vraagstukken en zij wisselen de/» ?edachten over de wijze, waarop bei, Uns inziens het best zouden kun- die JVorden opgelost. De besprekingen van i"0' Pr*ns Bernhard, de oprichter een l Sr°eP) worden geleid dragen besloten karakter. Er mpr, iVordt onder meer aan deel geno- KenprTiT Paul Henri Spaak, secretaris R W <s van de N.A.T.O., de heer mr. vèrhiéa: gers. Belgisch minister van ïranw Hgen en Jac(ïues Rueff. een bied deskundige op economisch ge- nktm? voormalige Nederlandse mi- N va Vrzn buitenlandse zaken mr. P-Ó,, K'affens, thans vertegenwoordi- Turk^pn-de ®.G.K.S. in Londen. Van rippioT ztlde wordt aan de samenspraak en 0men door premier Menderes Zorlu minister van buitenlandse zaken, (Van onze Brabantse redacteur) Tienduizenden Eindhovenaren s'aa" den vrijdagavond langs de feestelijk verlichte straten van de binnenstad ge- plein droeg. Daar ontstak hij in tegen woordigheid van ruim tachtig Ameri kaanse oudstrijders van de 101e Air- borne-divisie de vlam voor het bevrij dingsmonument. „Welcome liberators" stond op een van de muren aan het 18 Septemberplein waar de Amerikaanse gasten, deputaties uit het Normandi- sche stadje Bayeux en vele genodigden by het met üraaie bloemstukken ver- schaard bij de traditionele intocht van s}er(je podium wachtten op de estafet- het bevrijdingsvuur. Een kilometersian- teiopers djp het vuur van de Aalster- ge stoet van jeugdverenigingen en m - weg naar het centrum droegen. drskkFPGijzels"1cUe d^^l^g^dhu'ls- I Geflankeerd door de wielrenners die 18 septemberplein naar (Van onze Haagse redactie) Volgens minister van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid be hoeft er geen vrees te bestaan voor stagnatie van de premiebouw als ge volg van de wijzigingen in het beleid sinds de circulaire aan de gemeentebe sturen van april. Over deze kwestie wa ren aan de minister vragen gesteld door het Eerste-Kamerlid J- Maenen (K.V.P.). De bewindsman zegt dat de belanghebbenden over voldoende gege vens beschikken om zich pen oordeel te vormen over de hoogte van de subsidie voor de eigen woning, zoals deze zal worden toegekend. Uit cijfers blijkt ook dat de mogelijkheden voor de premie- bouw in het eerste halfjaar 1959 zich niet ongunstig onderscheiden van die in de eerste helft van de jaren 1957 en 1958. Enige onzekerheid valt echter niet te vermijden, vooral omdat het aantal aan- vragen vèr uitging boven het voor 1959 toelaatbare maximum van 38.000. Mr. van Aartsen acht het niet doenlijk om aanvragen voor financiële steun ten be hoeve van de bouw van een eigen wo ning met voorrang te behandelen. Een dergelijke maatregel zou bovendien in houden dat men andere categorieën van aanvragers zou benadelen. De minister streeft er naar om op zo kort mogelijke termijn over de voorne mens van de regering ten aanzien van de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw nadere mededelingen te doen. het vuur uit Normandië hadden ge haald arriveerden de lopers onder klok gelui op het plein dat omzoomd was door een geweldige menigte. Na aan- komst schoot men van de Philipstoren j vuurpijlen af en zette Bengaals vuur het plein in een rose gloed. Heel Eind hoven stond langs de route waarlangs het vuur vervolgens naar het monu ment werd gedragen. De bevrijdingsviering was 's-morgens begonnen met een H. Mis met militair ceremonieel in de Catharinakerk en een plechtige kranslegging bij het mo nument. De Engelse en Belgische am bassadeurs, de Amerikaanse charge d'affaires, de militaire attaché van Frankrijk en duizend middelbare .scho lieren, woonden de ceremonies bij. De Eindhovense jeugd had vrijaf en hield zich 's-middags bezig met sportwedstrij den. Tijdens een thee-uurtje in het sportpark speldde loco-burgemeester Gijzeis aan burgemeester van Bayeux, dr. Jeanne, de voorzitter van het co mité in Bayeux, de heer Brokke, en oud-burgemeester mr. H. Kolfschoten de „gouden fakkel" op, wegens hun verdiensten voor de Eindhovense be vriidingstraditie. Na de avondplecntig- heid was er op de Markt nog een sport- De genodigden maakten P KLM een rondvlucht boven de stad_aie show. KLM een rouuviuum -- ij-htctad in deze dagen meer dan ooit, hc mag heten. Het feest was Gemeenten ni nnk in rip ..corridor -gemeenten, al, "ook in de los gebarsten, Het college van rijksbemiddelaars heeft ter bespreking van de de voorstellen tot w'U okken werkne- werkgeversorganisaties vrij- Aangezien het stand- mers- en punt vanVhët c"'llegë~afwijkt van het ge meenschappelijk standpunt van de bon den is besloten maandag een vergade ring van het centraal bureau bijeen te roepen tot nader beraad. punt van Advertentie ROTTERDAM 1 2e Westewagenhof t telefoon 12 74 93 13 59 96 Anny Delorie, Johan van der Zalm en Phyllis Lommei in de Cavalleria Rusticana. Soms kan een mens het waarlijk niet helpen dat hij in een indiscrete situatie wordt geplaatst. Gister avond zat ik in een restau rant en aan een belendend tafeltje ontwikkelde zich dit fragment van etjn gesprek tussen twee jongelieden. „Kom", zei de een, „waar om ben jij eigenlijk nog niet ge trouwd?" En de ander antwoordde: „Ik zoek een vrouw met wie ik het kan vin den." Dat geeft een mens dan te denken. Wat mij betreft: ik geloof dat nooit enige man een vrouw heeft getrouwd in de veronderstelling dat hij het met haar zou kunnen vinden. Noch omge keerd. Hij, of zij, hebben wellicht ge loofd in de liefde. En, ach heden, dan word ik sentimenteel. Ik geloof in de liefde. Ik geloof niet in een vrouw met „wie je het zou kunnen vinden". Ik geloof in een vrouw die je lief hebt. En ik neem aan dat een vrouw gelooft in de man die haar lief heeft. Want mannen „vinden het" nooit met vrou wen en vrouwen nooit met mannen. Wat is het „lief hebben" tussen man en vrouw? Ik weet het niet. Niemand weet het, geloof ik. Alleen: het moet een kwestie wezen van lang duren, van heel lang duren. Sommige gelief den, ik ben er zeker van, doen er een eeuwigheid over. Zij zijn er zeker niet minder om. Goed. Maar had ik dat die jongens kunnen vertellen, terwijl ik net aan de biefstuk zat? Advertentie rGÉBEDÊNBOEKVoÓfn JONGEMANN1NJ UTRECHT telefoon 26} 51 B1LTHOVEN telefoon 2571-2572 Toen de Opera nog in de kinder schoenen stond, behoorden tot de eer ste werken, die zij op haar repertoire nam „Cavalleria Rusticana" en „Pag- Iiacci". Vrijdagavond begon zij in Am sterdam haar jongste seizoen met een nieuwe instudering van dezelfde stuk ken. Daar scheen symboliek in te schui len. De Nederlandse Opera staat thans onder haar nieuwe directie en zij moet bijkans opnieuw beginnen. Alleen: zij moet nu omhoog krabbelen van onder een berg puin, rommel, bederf, ver ziekte gewoonten. Laat ons vurig ho pen. De Stadsschouwburg was vol ver wachting, de zaal was ook voor het eerst sedert lange tijd bij een opera- première weer gevuld en zeer geest driftig. Grosso modo genomen zeker niet ten onrechte. Niet dat alle bederf al meteen ver dwenen bleek op deze avond. De regis seur, Frans Boerlage, had uit de ver streken jaren nog de mening overge houden, dat men zich iedere gekheid kan permitteren. Hij liet Pagliacci spe len in de tegenwoordige tijd in heden daags costuum, aan de rand van een mijnstad. Realisme, moet hij gedacht hebben, is nu eenmaal nabootsing_ van de werkelijkheid. Maar het muzikale verisme van Pagliacci is van 1892 en het stuk speelt zich af op het argeloze platteland van die tijd. Men ziet nu een hedendaagse stadsbevolking, die de film en de televisie deelachtig is, naar een klungelig toneelvoorstellinkje van rondreizende komedianten komen kij ken, Canio toejuichen als een filmster en uitgelaten van verwachtingsvolle op windingen zingen als ze naar de ver- mr. voor een Andriessen ter Ee"en' rotodlfiK<!n heeft u in de krant gemeester yan *3?. Va" de Hustmx, een krans !Jn".lefi:en nieuw beeld van Mari herdenking van de gevalien burgers van de stad aan de Waal. De hür«r vader stond er goed op maar van het beeld bleef met veel over; enkele ron de steenklompen ontlokten velen de on- merking: „Is dat nu de jongste ontwik keling van de beelhouwer van de onverzettelijke staker op het Water- looplein te Amsterdam, van de vast beraden drooglegger van de Zuider zee Lelv van de verstilde man voor hetvuurpeleton". De werkd«kheid ta freheel anders en een bepaalde toto Steen kunstenaar te kunnen maken en breken. Een klein-ldastiek k door een handige fotograaf te indruk nek ken, dat men met een groot munu ment te maken heeft, een Sed'-P neerd beeld kan op een foto IjJ en P een statue met goede verhou'duig over een bepaalde hoek genomen K een slechte plastiek nog op iets goea lijken, een goed beeld kan ook doo een fotograaf naar de bliksem worden geholpen, althans wat de publieke opi nie betreft. Het laatste is het geval met het beeld dat Mari Andriessen voor Nijmegen vervaardigde. Oorspronkelijk had men het beeld wil len plaatsen op het plein 1940-'45, daar waar ook reeds hét monument van Maris voor de gevallen soldaten om hoog komt. Maar Andriessen werd weinig geïnspireerd door de brokkeli ge architectuur-ellende (wat had het mooi kunnen zijn) van het nieuw ge projecteerde plein. Hij ging zelf op zoek naar een betere plaats en vond deze aan de voet van de thans ont mantelde en brillant gerestaureerde St.-Stefanuskerk. Vele huizen, die vroe ger de Stikke Hezelstraat omzoomden zijn bij het bombardement in 1943 ver woest en daar bevindt zich thans een prachtig glooiend grasgazon, be grensd door populieren en oude opgaan de muren. Daarachter torent hoog de prachtige laat-gothische kerk. Het weg laten van verdere bebouwing is een der meest wijze daden der Nijmeegse ste debouwers en de beeldhouwer uit Haar lem heeft er een onverwachte kans ge kregen. Andriessen ontwierp een lig gende engel-figuur, die ondanks de har de musel-kalksteen een haast zwevend karakter heeft gekregen. In haar vlucht voert de engel een dood kind in haar armen mee en aldus ontstond een prach tig symbool voor de vele ellenden die de burgerbevolking doorstaan moest. Er wordt op het ogenblik veel ge sproken over het onvermogen van kunstenaars, een expressie-vorm te vinden voor het leven van onze tijd. Schilders en beeldhouwers uiten zich uit louter recalcitrantie op barbaars- abstracte wijze, maar ook de meer naturalistisch gerichte kunstenaars voe len zich onbevredigd met de wijze van werken, die hun ooit zo dierbaar was. Dit behoeft geenszins voort te ko- ™«n uit snobisme of uit gevoel mee te Y' ,en doen met de moderne clan. By Andriessen constateert men hetzelfde, a iSi a's°l men voorvoelt, dat hij na de dokwerker, na Lely, na Plesman 'nl g^d°°dverfd wil worden als een lelie r alise, een spirituele Royer, een minder conventionele Leenhof; kortom een standbeeldenmaker, waarbij wij al lemaal het zo goed kunnen navoelen. Andriessen is teveel artist om aan gro te opdrachten genoeg te hebben, om er met de pet naar te gooien, om zich in gevoelsmatige opwinding door het le ven te bewegen. Het is alsof hij wil zeggen: na het monument' te Rotter dam heb ik genoeg van die stoere man nen. Prof. Bronner vertelde mij eens, dat hij tegen Andriessen be weerd had maar een andere naam dan beeldhouwkunst te bedenken voor diens gevoegi boetseerwerk. Mari had kunnen antwoorden dat de hooggeleerde heer zich eerst moest wenden tot de lassers, die Plastieken maken van beton-yzer en ophouden daar waar elke zich respecterende beeldhouwer begint: de constructie. Hoe dan ook, het 1? me ^aa^f'g' dat Andriessen zich is gaan hernieu wen door hamer en bi tel ter hand te nemen. In de steen, in de Sr°t® vorm als uitgangspunt, heeft hy Kans andere gedachten uitgewerkt. Men kon dat reeds bespeuren in de mo numenten voor Ouwerkerk en Nieu- werkerk in Zeeland. Grote handen, plastische vormen in Ettringer tuf steen, laten ruimte vrij voor een op vliegende vogel. Men vindt dezelfde gedachte terug in het monument te Nijmegen. „Wat prachtig zei mijn zoontje, toen wy in de vallende avond onder een zware wolkenlucht beneden aan de voet van de Stefa- nus kerk stonden", een engel vliegt rond die oude kerk, dag en nacht om de mensen te doen denken aan het verschrikkelijke bombardement". Me dit monument, zeer mooi opge steld op twee blokken steen, dus met een zeker sentiment benaderen, men kan het ook louter plastisch (hoe dwaas die begrippen uit elkaar te hou den). Andriessen heeft in het grote be weeg van de vleugels de mens wil zichzelf ontstijgen een grote ruimte lijke werking verkregen. Het zijn eigen lijk vormen in steen, rond, bijna Lip- schitz - achtig, dynamisch. Daartussen doen de naturalische kopjes van de en gel en die van het kind dualistisch aan. Jammer, het monument heeft zo iets tweeslachtigs gekregen. Het is niet in één ruk tot stand gekomen, misschien is er een concessie gedaan, een geeste lijke overdracht van niet geheel eigen vormgeving. In ieder geval is dit jong ste teken van Andriessen een symbool van voortgang op het pad der artis tieke scheppingskracht. Het is een edel, subtiel monument geworden, waarbij de kunstenaar zich zeker niet verloo chend heeft.. Nijmegen mag er dank- baar voor zyn. toning stroomt. De nieuwe directie moet ook onrijpe regisseurs aan de teugel nemen om hen te behoeden dol le stunts uit te halen, waarmee ze or- gineel willen schijnen. Men moet eerst eens leren heel gewoon een opera goed te regisseren en te ensceneren volgens het tekstboek. Dat is al moeilijk ge noeg. Per saldo was de regie van Pag liacci en Cavalleria in welk laatste stuk de heer Boerlage althans niet be zocht bleek door een geniale bliksem inslag maar heel gewoontjes en con ventioneel. Er was wel met veel toewijding ge werkt aan de voorstelling en het leek inderdaad alsof er al een betere geest in het gezelschap begint te va ren. Er heerste meer attentie en meer zorg. Er was een redelijk over wogen rolbezetting en de dirigent Ar- rigo Guarnieri had zich plotseling de moeite gegeven zijn orkest af te dek ken, zodat het de scène niet over speelde. Dit had dus alle voorgaande jaren ook al beter gekund. Arrigo Guarnieri is nog niet een man van grote klankverfijning en evenmin een muzikant van vervoerend tempera ment. Hij verrichtte over het alge meen zijn taak correct, schoon ietwat saai, wat de lijzige bombast van Ca valleria nog ongenietelijker maakte, terwijl de pittigheid, waarmee Leon cavallo in Pagliacci musiceert, er tot ieders verdriet beduidend slapper door werd. Toch kwam Cavalleria naar mijn ge voel het meest overtuigend te voor schijn. Het stuk was gaver bezet en Anny Delorie gaf verrukkende, stralen de zang als Santuzza. Zij maakte er ook een dramatisch aanvaardbare cre atie van; zij was inderdaad Santuzza. Johan v. d. Zalm en Jos Borelli waren daartegenover alleen maar resp. Tu- riddu en Alfio omdat het in hun rol len stond. Zij trokken een mes, als hel was voorgeschreven, en zij deden ver liefd, als het was voorgeschreven, maar niemand geloofde, dat zij het zou den kunnen menen. Beiden zingen zij hun partijen met gemak, maar heet- bloedige Sicilianen kon men in deze verklede Hollanders geen moment zien. Lidy v. d. Veen gaf een wel bevre digende mamma Lucia, en Phyllis Lom- mels Lol-a was netjes. Men kan het be twijfelen of dit de kwaliteit is, die Lo la moet karakteriseren. Over het alge meen kan men zeggen, dat Cavalleria De Ru sische bioloog prof. Alpatof heeft in de Izwestja geschreven dat de omstandigheden op de maan het be staan van een primitief organisch leven niet uitsluiten. De hoogleraar steunt zijn theorie op de recente waarnemin gen van vulkanische activiteit op de maan en wijst op het feit dat organis men het leven kunnen houden in tem peraturen van -273 gr Celsius (het ab solute nulpunt) tot 170 gr Celsius. De temperatuur en atmosferische druk op Mars en Venus benaderen de voor organismen noodzakelijk geachte omstandigheden veel meer dan die op de maan, maar er is geen grond om aan te nemen dat de maan een abso luut „dood hemellichaam" is, aldus Alpatof. wel goed klonk en voornamelijk gedra gen werd door Anny Delories machtige dramatische zang. Pagliacci klonk veel ongelijker. Pa tricia Hyde Thomas klonk in het geheel niet. Zy heeft geen laagte en in de hoog te doet zy maar iets in radeloosheid. Zy kan deze rol niet zingen. Wim Koopman als Bebbe bleek wel een welluidende stem, doch een tenor zonder hoogte maakt toch maar een onvolwassen in druk. Gré Genemans was een mooi ge- timbreerde en ook bewogen Sylvia. Pa olo Gorin zingt en speelt, zoals een ieder weet, voortreffelijk. Dit helpt hem heen over het nadeel, dat hy vocaal genomen eigenlijk geen echte Tonio is. Zijn stem is te week en te klein van volume voor deze rol, maar hy is een goed artiest, die heel wat maakte van de onmogelij ke toestand, waartoe de regisseur zyn rol verprutst had. De meeste indruk liet Leonard del Ferro na als Canio, een zeer muzikale man en een goed acteur, een baritonale lyrische heldentenor, om vangrijk en krachtig. Een "anio, die in een forse trek op het toneel werd ge zet, in het geheel niet zelfbeklarig, maar levend uit een sterke oerkracht. Dat was dan een gelukkige keuze. Hoe veel meer reliëf had deze Canio nog kun nen verlenen aan een kernachtiger ge musiceerde opvoering. Het koor voldeed in de beide stukken zeer goed. Joseph Carls decor voor Pagliacci was, gezien myn fundamentele bezwaar, niet te waarderen. Voor Cavalleria had hy een sfeervol dorpspleintje gemaakt en een goed voordoek. Dit was dan het begin van het nieu we tijdperk. Er is toch al het een en an der gebeurd van de talloze dingen, die er nog gebeuren moeten. LEO HANEKROOT. Op de Groningerstraatweg bij Leeu warden is de negentienjarige J. E. uit Leeuwarden om het leven gekomen, toen hij rijdende op een motorbakfiets werd aangereden door een vrachtauto. De chauffeur, die verblind werd door het zonlicht, merkte de bakfiets niet op. Toen de 65-jarige H. van de Boven- kamp uit Veenendaal met zyn fiets aan de hand rijksweg 12 bij Veenen daal wilde oversteken, werd hij door een auto gegrepen en tegen de weg ge slingerd. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis overleden. Het verkeer had geruime tijd vertraging. De 22-jarige Jan H„ die dezer dagen met zijn motor in het goffertpark te Nij megen in botsing kwam met een boom en daarbij een hersenschudding en in wendige kneuzingen opliep, is aan de gevolgen van deze verwondingen over leden. In Heerlen is by een verkeersongeval de 37-jarige bromfietsbestuurder W. de V. dodelijk verongelukt. Op een kruis punt verleende hy geen voorrang aan een auto, waardoor een botsing ont stond. In Amsterdam is de 24-jarige motor rijder P.V. op de kruising Jan van Ga lenstraat-Jan Tooropstraat in aanrijding gekomen met een vrachtauto, die hjj geen voorrang verleende. De man was op slag dood. Het Kröller-Mullermuseum op de Ho ge Veluwe mag zich in een steeds gro ter belangstelling verheugen. Vrijdag kreeg hel de honderdduizendste bezoe ker van dit jaar, een Duitser, die van de directie een boek kreeg aangeboden. Vorig jaar kwam de honderdduizendste bezoeker pas in december. (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer de voorbereidingen verder geen tegenslag ontmoeten, zou men in 1963 rechtstreekse verkiezingen kun nen houden voor een Europees parle ment. Misschien zelfs in 1962, zo ver klaarde de Belgische professor en par lementslid prof. F. Dehousse vrijdag in Den Haag. Journalisten vroegen hem naar de resultaten van de bestu dering door een werkgroep uit de Raad van Europa, waarvan hy reeds tien maanden als leider optreedt. Hy zei, dat vooral het bezoek aan Den Haag, waar men experts in politieke zaken en zelfs een vijftal fractieleiders uit hel Nederlandse parlement tezamen in een aparte vergadering kou horen, ver rassende resultaten heeft opgeleverd. Men is bezig de zes hoofdsteden van de landen van „Klein Europa" te be zoeken. Na Bonn en Parys was Den Haag aan de beurt. In de resolutie hebben mr. dr. Van Ommen Kloeke, electoraal expert van Binnenlandse Zaken en prof. Schlich- ting, rector-magnifieus van de katholie ke universiteit van Nijmegen, het ge zelschap Straatsburgers gewaar schuwd voor maatregelen die averechts zouden kunnen werken. Met name heeft men de heren uit het hoofd gepraat om het lidmaatschap van het komende rechtstreeks gekozen Europese parle ment onverenigbaar te verklaren met dat van de nationale parlementen. Om de band tussen Europees parlemenl en nationale regeringen te handhaven, is het juist nodig dat de leden in de na tionale parlementen ook, althans voor een deel, zitting hebben. Prof. Dehous se bleek overtuigd te zyn door deze ar gumentatie. Er is voorts gesproken over het aan tal leden dat dit Europese parlement zou moeten hebben. Het aanvankelijk genoemde totaal van 142 zou men voor een werelddeel dat 160 miljoen inwo ners telt, wel kunnen verdriedubbelen. De Nederlandse fractieleiders waren het daar wel mee eens, althans vier van de vijf. Er zijn echter ook van de zij de der experts waarschuwingen ge richt tot de werkgroep, om praktisch te blijven en te bedenken dat het met zo eenvoudig is om voor een land als het onze 36 vrij te stellen experts te vinden, die ons land naar waarheid zou den kunnen vertegenwoordigen. Geen zekerheid over kiesstelsel Over het kiesstelsel dat men moet toepassen is nog niet de minste zeker heid. Een van de leden van de werk- groep dacht aan een combinatie van een stelsel volgens lijsten met een voorkeur-stelsel. Ook daarop is van Nederlandse zyde nogal wat kritiek los gekomen. Onze deskundigen leek het onmogelijk althans nu reeds in geheel Europa een uniform kiesstelsel te gaan invoeren alleen voor de Europese ver kiezingen. De verschillende landen zijn te zeer gewend aan hun eigen nationale systemen. De werkgroep staat op het standpunt, dat de verkiezingsdatum in ieder ge val niet dient samen te vallen met an dere nationale verkiezingen. Een nuch ter, maar uiterst deskundig toehoorder heeft over dit punt wederom prak tische bezwaren gemaakt. Verkiezingen kosten de partijen en het land miljoe nen. De animo om nog eens extra Eu ropese verkiezingen te gaan houden kwam hem zeer gering voor. Men zou om die redenen eigenlijk maar beter gecombineerde verkiezingen kunnen houden. Voor 1 ianuari hoopt de werkgroep een uitvoerig rapport met voorontwerp uit te brengen. Dat moet dan nog een lange weg afleggen via de Raad van ministers naar de nationale parlementen die het, als tractaat, zullen moeten ratificeren. Jeugd en jongeren uit het bisdom Haarlem zullen zondag 27 september het diamanten priesterfeest vieren van mgr. J. P. Hnibers en hun bisschop een grootse huldiging bereiden. Tydens een receptie in het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem zullen zij op originele wijze hun geschenk, een bij drage voor de seminaries, aanbieden. Uit het gehele bisdom worden deputa* ties verwacht. Zondagmiddag verzamelen allen zich op de Parklaan in Haarlem. Vergezeld van enige jeugdbands zullen jeugd en jongeren defileren langs het bisschop pelijk paleis en daarna naar de kathe drale basiliek trekken. Daar zal mgr. Huibers een pontificale heilige Mis op dragen om vijf uur. De receptie in het Concertgebouw zal om half acht aan vangen. De Amerikaanse luchtmacht heeft brigadegeneraal Pritchard op verzoek van de IJslandse regering van zjjn commando op IJsland ontheven, zo is te Washington bekendgemaakt. Gene raal Pritchard was bevelhebber van de Amerikaanse vliegbasis op IJsland waar dezer dagen de wacht twee IJslan- se ambtenaren door het slijk zou heb ben laten kruipen. De IJslandse am bassadeur had bij het State Depart ment over het voorval geklaagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5