Neomist in de parochie van St. Jan te Haarlem Uitstekende voorstelling van „Een staatsman van verdienste Puck speelde „Een vreemde bezoeker" van Agatha Christie uperMarfr Bij de Kennemergaarde liggen houten paardenboxen plat Pater T. Koevoets, redemptorist, draagt eerste plechtige H. Mis op NAAIMACHINES SOLEX DE LUXE f375.- Theater brengt nieuu) stuk van T. S. Eliot WETHOUDER J. A. SCHIPPERS WORDT ZEVENTIG JAAR mmm In Haarlemse Schouwburg Lenen tegen een lage rente A.H.-SuperMart TIPS GEHAKT ^-158 98 Een warnet van tegenstrijdige verklaringen BRIEVEN van lezers VARKENSLEVER BIEFSTUK TARTAAR SLAVIN KEN SCHIJVEN -"68 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 V^r priesterschap en"' kfoosterstaat. Hij van pnesterscnap ei t de priesters eNGEL, Gr. Heutstr. 181, tel. 14444 Loterij Klein-Seminarie van paters van Mariann Hill HARDEBELT Voor de Hoge Raad Zaak verpleeghuis te Haarlem P. G. concludeert tot ver werping van cassatie beroep Haarlem e.o Films C™-renA9ClE5uur.CaPOne' str' -Iw, Toneel Muziek Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Prijswinnaars-tentoonstelling „Start" in Huis van Looy HAUTE Coiffure A. MOLENDIJK Haarlemse politie rechter BUURMANS KRANT GESTOLEN Spreekuur Vragen van raadslid D. J. A. Spek Pater Van Leur verlaat het Mendel-College Dinsdag afscheidsavond in de aula Haarlemse politierechter Jeugdige Duitser bestal pensionhoudster in Zandvoort In Parkwijk Eerste paal van katholieke kerk de grond in Dr. V. H. Haag benoemd tot chirurg Diaconessenhuis Mej. Ch. Mudde 25 jaar in dienst van Cinema Palace Uit onze slagerij: 250 gram vO Vlug-klaar-artikelen per stuk 38 Uit onze groentenafd.: Geschrapte WORTELTJES Afd. kruidenierswaren: Extra zware BUTTERSCOTCHREPEN 7 voor 1 00 ALBERT HEIJN J. M. Ruskamp nieuwe voorzitter HFC 35.000ste ingezetene van Beverwijk Kennemer Gaarde De parochie van Sint Jan aan de Am- Iterdamstraat had zaterdag en zondag weer een neomist in haar midden: pater T. Koevoets, redemptorist, die 16 sep tember priester was gewijd. Een paro chiële feestcommissie onder voorzitter schap van de heer J. H. Willemse be reidde de jonge priester zaterdag een hartelijke ontvangst, toen hij 's avonds met zijn familie van huis werd afge haald, voorafgegaan door bruidjes en geüniformeerde jeugd. Met pittige nu- ziek begeleidde de harmonie „St. Bavo" de stoef naar de parochiekerk. Daar werd hij hartelijk ontvangen en gaf hij zijn eerste zegen. Pastoor H. W. van Schie sprak een woord van welkom tot de neomist en betrok in zijn gelukwen sen ook diens familie. Onder het lof Werden de gezangen verzorgd door de zangertjes van Broeder Padueno, een hulde tevens voor zijn oud-leerling van de St. Franciscusschool. Met assistentie van bouwpastoor J. Breeveld, presbyter, droeg pater Koe voets zondagochtend zijn eerste plechtige H. Mis op. Pater C. Verheijen, redemp torist en oud-kapelaan van de parochie, Was diaken, pater W. van Rijn, uit de parochie afkomstig, subdiaken. Pas toor Van Schie sprak in zijn predikatie Over de priesterroeping en de priester wijding. Elke roeping komt van God, z° stelde hij, maar God werkt met de rne"T seiijke omstandigheden. Dikwijls is door en door godsdienstig gezin vruchtbare bodem voor PUe!t „l'rïnd kloosterroepingen. Tenslotte is h die de roeping geeft: Ik heb» geroepen bij uw naam en gezegd. J. t wezen mensen z«n mallat zij krachtens hun wijding dé vertegenwoordigers van En"wat Zde'kloosterlingen betreft: zij hebben zich geheel aan God gegeven en 7iin een levend getuigenis, dat ont hechting gehoorzaamheid en zuiverheid mogelijk' z«n-. De pastoor riep tenslotte allen op te bidden voor de jonge pries ter en om priesterroepingen in de pa rochie- Het koor zong onder leiding van Adver entie Alle merken dus ruime keuze de heer M. Hersman met als organist de heer J. van Rijn de Missa Regina Martyrum van Refice op voortreffelijke wijze. Na de Mis bracht het ten gehore het Cantate Domino van d'Indy. Na het ontbijt in het parochiehuis sprak namens het feestcomité bouwpas toor Breedveld een huldigend woord, waarbij hij een schrijfmachine aanbooo en een geschenk onder couvert. Dat was mogelijk geworden dank zij een mzam lingsactie in de parochie. Velen kwa men daarna nog feliciteren, b9?ffouw. de heer A. Rood van de woningbouw vereniging St. Bavo-Oost, die geschenk onder couvert aanbood^De neomist sprak onder het dank hartelijke woorden, waarin huiauen dankte die aan het welslagen van zijn priesterfeest hadden meeg De prijzen verbonden aan de loterij ten bate van de bouw van het Klem- Seminarie van de paters van Mariann Hill te Mook zijn gevallen op de num mers- 799 geel twee kannetjes, 412 groen aanstekerbenzine, 11 paars ca cao met crème, 97 paars bloempot, 635 geel thee-cacao-vaasje, 413 geel vaas, 293 blauw onderzetters, 200 geel kip, 415 groen advocaat, 948 geel vieille li queur 498 groen pannen, 13 paars ko- niin 606 geel shag en sigarettenpijpje, 672geel leverpastei en lederwas, 604 geel pindastelletje, 153 geel koektrom mel. Advertentie SOLEX SERVICE STATION RIJKSSTRAATWEG 249 Haarlem-Noord Telefoon 57455 (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij de Hoge Kaad (jer Nederlanden heeft van- morgen, in de zaak tegen de eigenares se van een rusthuis te Haarlem, gecon- cludeerd tot verwerping van het door de officier van justitie te Haarlem in gediende cassatieberoep. De officier van justitie was in cassatie gegaan te gen een uitspraak van de rechtbank te Haarlem, waarbij de eigenaresse van een rusthuis, die voor exploitatie van dit rusthuis geen vergunning had, werd ontslagen van rechtsvervolging. De ver gunning was door een later ingetrokken en in gewijzigde vorm opnieuw vastge stelde gemeentelijke verordening voor geschreven. De pleiter voor de eigena resse van het rusthuis, had twee weken geleden voor de Hoge Raad het cassa tieberoep tegengesproken. Het vonnis achtte deze raadsman juist gemotiveerd. De Hoge Raad zal in deze zaak 6 ok tober arrest wijzen. FRANS HALS: Al Capone, str. volw.; 2.30i 7 en 9.15 uur. LIDO: Tigerbay, 14 j-I 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Dorp aan de rivier, 14 jaar. T.m. do. 2 en 8 uur. Do. cyclus: Modern Times, a. I. REMBRANDT: Het dagboek van Anne Frank, a. 1.; 2 en 7.30 uur. ROXY: T.m. do.: Comanche, 14 jaar. 2-30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Hoe vermoorden wij oom George?, 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: De reis om de wereld in 80 dagen, a. 1.; 8 uur. «o. 2 en 8 uur. Woensdag 23 september Stadsschouwburg, 8 uur: „De twaalf ge zworenen" van Reginald Rose. Door de Nederlandsche Comedie uitermate boeiend S.espeeld toneelstuk over een dramatische fitting van de jury bij een rechtbank. Re- Henk Rigters. Hoofdrollen: Joan Rem- Rlelts en Han Bentz van den Berg. Dinsdag 22 september Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. „Dinsdag 22 september Rest. Kleine Brinkmann, 8 uur; Dezing genootschap Nederland—Engeland Gebouw Silit-Bavo, 7.30 uur: Ontspan ningsavond Bond van Ouden van Dagen. ïJMUlDEN. Dinsdag 22 september Hoog water: 6-42 u. en 18.58 u. Laaf water: 2.28 u. en 14.35 u. Woendag 23 september Hoog water: 7.17 u. en 19-33 u. Laag water: 2.57 u. en 15.05 u. BEVALLEN van een zoon: A. M. Ka bel-spoor; T. J. Schemmekes-van Lies hout; R. Bakker-de Vries. BEVALLEN van een dochter: N. Stu- art-Mantel; A. J. van Duin-Koelemij. GEtrouWD: H. Houweling en W. E. Heijnerman; J. Kool en E. Jacobs; T. J- van Steijn en M. C. Leijssenaar. OVERLEDEN: M. J. Dirven-Meijer, jf-, Hazepaterslaan; J. Langedjjk-de Haan, 55 jr., j, Nieuwenhuyzenstraat; G. de Jongh, 77 jr., Gasthuisvest. Het is wel bijzonder jammer, dat zo weinigen maandagavond in de Haar lemse schouwburg de voorstelling van T.S. Eliots „Een staatsman van ver dienste" door de Arnhemse toneelgroep „Theater" hebben meegemaakt. Ik geef toe, dat hef een moeilijk stuk is met weinig uiterlijke handeling; dat Ellot een taal schrijft - door mr. H. W. J. M. Keuls zeer poëtisch, maar niet steeds correct vertaald die niet realistisch is. Maar ondanks de bezwaren die men tegen de dramatische structuur kan aanvoeren heeft men hier te ma ken met een uitermate belangrijk to neelstuk van een toneelschrijver van onze tijd. Men moet „Theater" dank baar zijn, dat het het risico van een financiële mislukking heeft genomen om ons met dit stuk te doen kennlsmar ken. Eliot worstelt in al zijn stukken met het probleem van zijn en schijn. Slechts een bijna bovenmenselijke eerlijkheid kan de mens ertoe brengen de waan waarin hij leeft en waarin hu bewust is gaan leven, te doorzien. Hier is Lord Claverton de mens. Een ouder gewor den staatsman, die zich uit de politiek heeft teruggetrokken, die hem roem en aanzien heeft gebracht. In de eenzaam heid van zijn oude dag ontmoet hij schimmen uit zijn verleden: zijn oude vriend Frederico Gomez, die hij in zun studentenjaren een leefwijze heeft bij gebracht, die hij niet kon opbrengen, waardoor deze tenslotte in de gevange nis is terecht gekomen en in het bui tenland een leven van oneerlijke prak tijken is moeten gaan opbouwen; maar ook mrs Carghill, een gewezen actrice die in haar jeugd van lord Cla verton een trouwbelofte kreeg, welke gebroken werd omwille van zijn car rière. Opnieuw heeft Eliot een spel van lou tering geschreven. Lord Claverton weet zich aan het eind van zijn leven te zui veren van deze oude schuld, door zich- zelf te ontluisteren en door te bekennen tegenover zijn dochter en schoonzoon, wie hij in werkelijkheid geweest is. T. S. Eliot weet met zijn prachtige poë tische taal ongekende spanningen op te roepen. Psychologie moet men m zijn stukken nauwelijks zoeken. Het gaat hem om de belijdenis, dat slechts de liefde de mens uit zijn eenzaamheid kan verlossen en hem ertoe kan bren gen de spanning tussen zijn en schijn op te heffen door bewust te kiezen voor het zijn. „Theater" heeft van dit moeilijke stuk een bijzondere gave vertolking ge geven onder de ingetogen, zorgvul dige regie van Elise Hoomans. Zij heeft het gesproken woord alle recht doen wedervaren en alle overige uit drukkingsmiddelen daarbij aangepast. Daarom viel het des te meer op, dat Eppo Doeve hierbij een decor had ont. worpen, dat streefde naar de werke- liikheidsnabootsing, die volkomen mis- nlaatst was. De sfeer van het stuk Cm er beslist niet in tot uiting. Het was ™p zichzelf wel goed, maar eiste als zelfstandigheid de aandacht. Prachtig ingetogen ook was de cre- bbe van Richard Flink m de rol van ontluisterende lord Ciaverlon ■Misschien zelfs tè ingetogen, omdat hu Tiemevo® naar het betogende. Hans liemeyer speelde ziin senor Gomez al even ingehouden Gemlkkelijk had hij fen uhP7hnViatkig succes kunnen ha- haar dat hildai8"' We z«n hem dank" baar, dat htf dat met gedaan heeft. El- IV van Stekelenburg leek voor de rol van de gewezen actrice niet de aange wezen figuur, maar de wijze waarop ziideze mrs Carghill in al haar triest heid tekende verdient toch wel alle lof. Annemarie Heyligers kweet zich dap- ner van de ondankbare dochtersrol, die geschreven lijkt om tegenaan te pra ten. Zij toonde een niet te miskennen allure. Carl van der Plas als haar ver loofde, kon zich op dit niveau met hand haven. Ook zijn rol was met dankbaar, maar hij miste nog tezeer de persoon lijkheid om scènes te beheersen. Ma xim Hamel als de rebellerende zoon van de staatsman zocht een tussen vorm tussen typeren en karakterspe- len Hu overtuigde wel, maar zou dit me'er hebben gedaan wanneer hij zich helemaal tot het karakter van deze zoon bepaald had. Annie Langenaken en John de Freese sloten zich in klei nere rollen redelyk aan bu dit ensem ble. Het is te hopen, dat zeer velen nog de gelegenheid zullen krugen om dit uitermate belangwekkende stuk te gaan zien. Men ga er echter niet onvoorbe reid heen, want dan zal veel van de ver borgen schoonheid van het stuk verlo ren gaan. J. W. v. d. V. Wethouder J. A. Schippers viert van daag zijn zeventigste verjaardag. Een opmerkelijk gebeuren voor degenen, die vaak het genoegen hebben hem te ont moeten. Men staat er immers niet bij stil, dat deze rijzige magistraat ook on-4 derhevig is aan het ouder worden. Men ziet hem nauwelijks veranderen. En van het genieten van een rustige oude dag, is bij hem allerminst sprake. Hij moge dan enige jaren geleden het alge meen directoraat hebben neergelegd van de Nederlandse Credietbank, omdat hij nu eenmaal de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, dit directoraat _wer onmiddellijk omgezet in een commissa riaat. Tegelijkertijd zette hij het direc toraat van twee door hem opgerichte instellingen de „Maatschappe voor Trust- en Administratiezaken" en de .Maatschappij voor Investeringen" om in een gedelegeerd commissariaat. Kortelings nam hij ontslag als lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, maar daar stond tegenover, dat hij kort tevoren gekozen was tot wethou der van de gemeente Haarlem. Wat hu gebleven is: enthousiast HFC-er en HTC-er. Voetbal en toneel zijn de hob by's gebleven van een druk bezet man, wiens leven volgens een vaste lijn ver loopt. Die twee hobby's wijzen er tevens op, dat de heer Schippers een echte Haarlemmer is gebleven en dat hu daar trots op is. Het laatste jaar heeft Haar lem de heer Schippers leren kennen als wethouder voor Volkshuisvesting en voor Jeugdzaken. Zijn portefeuille omvat nog wel meer onderdelen van de gemeente lijke taak, maar deze twee zijn wel de voornaamste en 041k de meest spectacu laire. In de kwali'/'it van wethouder van Volkshuisvesting en Jeugdzaken ziet men hem op gezette tijden woningblokken in gebruik nemen en speeltuinen openen. Een opmerkelijke verschijing met don kere overjas en zwarte bolhoed. Een waardig magistraat met een onmisken bare allure. Men ziet hem niet gedu rende de vele uren. die hij doorbrengt in zijn werkkamer in het stadhuis of tijdens de talloze conferenties en bespre- Aan de tentoonstelling „Start", van 21 maart tot en met 19 april 1.1. m het museum „Het Huis van Looy' gehou den, was een prijsvraag verbonden voor scholieren. Indiening van de wedstrUd- formulieren geschiedde onder nummer en niet onder naam. De nummers, waaronder de beoorde lingscommissie de beste formuleringen aantrof, zijn bekend gemaakt, doch doordat de vakantietijd inmiddels was aangebroken, hebben nog niet alle prus. winnaars zich gemeld. Daarom wor den de nummers van degenen die zien niet hebben opgegeven nog eens ge noemd. Deze zijn: 061, 108, 268, 331, 390, 393 en 420. De leerlingen kunnen zich alsnog op geven bij hun school of bij het bureau culturele zaken, stadhuis. De bekende kikvorsman Jan Vos, één der Haarlemse gebroeders Vos, die reeds vele malen belangeloos hun medewerking hebben verleend in gevallen dat er onder water iets gezocht moest worden, is gisteren op het stadhuis van Haar lem m de echt verbonden met mejuffrouw Dina Handgraaf. Toen het jonge paar het stadhuis verliet, stond er een erewacht opgesteld, bestaande uit martiale kikvorsmannen in onderwaterkostuum. Advertentie geen luxe prijzen. Schoonheidssalon annex Parfumerie SANTFOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 19706 - Buslijnen 2-3-4 Een betonatwerker uit Zwanenburg bleek op wraak gezonnen te hebben, omdat zijn buurman zijn vrouw en kin deren altijd plaagde. Dies had de man een aantal keren 's nachts het ochtend blad uit 's buurmans bus getrokken. Voor de politierechter in Haarlem hoorde de man gisteren 50,- of tien dagen hechtenis tegen zich eisen. „Een mens hecht aan zijn krant", merkte de politierechter op, en hield de betonaf. werker verder voor, dat dit toch niel de geëigende weg is om een buurman tot be ire gedachten te brengen. Ver dachte vond de eis wel wat hoog, maar de politierechter was van oordeel, dat men niet voor eigen rechter mag spe len. Om deze concurrentie meteen goed de kop in te drukken, veroordeelde hij de man tot 75,. boete, waarvan 50,- voorwaardeljjk met een proeftijd van één jaar. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal in plaats van vrijdagochtend donderdagochtend om half elf spreekuur houden. at een toneelgezelschap er ook wel naast kan grijpen, heeft dlt seizoen bewezen. Gister- v^r,ll,Z0U "Als ka» en hond" gespeeld r>v.an °nze landgenoot Hans Léh£"e da*en na '»e première is ,1 i V u" het repertoire genomen, omdat het absoluut geen succes had. In plaats daarvan werd nu gisteravond een reprise gegeven van Agatha Chris tie's „Een vreemde bezoeker", dat za terdagavond voor het eerst werd ge speeld in Haarlem. En ook die voorstel ling had weinig te betekenen. Mevrouw Christie moge een groot meesteres van de ^thriller zijn, in Een vreemde bezoeker laat ze toch wel "ver schillende steken vallen. I) e nodige spanning ontbreekt vrijwel geheel; de personages zijn vrij ongeloofwaardig ge tekend en de situaties zijn - hoewel ze nauwkeurig geschreven zijn volgens de regels van „Hoe schrijf ik een thril ler?" - veel te doorzichtig. Het stuk is vrij nonchalant maakwerk; in een En gels landhuis is iemand vermoord. Ach tereenvolgens wordt iedereen verdacht en wie eigenlijk de schuldige is, wordt tenslotte in het midden gelaten, want de vermoorde was toch maar een naar ling. Agatha Christie is nogal pretentieus. Meestal heeft ze daar alle recht toe, maar in dit stuk - dat het voor een goed deel moet hebben van meelij met een debiel jongetje en andere sentimen- taliteiten - is die pretentie toch wel mis plaatst. Walter Kous maakte een vlotte, ongedwongen vertaling en regisseerde het stuk zo goed en zo kwaad als dat ging. Roger Chailloux zorgde voor een bijzonder fraai decor. jan Grefe typeerde uitermate knap de ongure dienstknecht en Eric van der Donk speelde met zwier een adspirant- Lagerhuislid. Nell Knoop hield de „moe der" wat aan de sentimentele kant en Sara Heyblom kon niet kiezen tussen de kordate en de toegewijde huishoud ster. Leen Jongewaard typeerde het de biele jongetje vaardig, maar zonder erg te overtuigen. Bob Verstraete ajs de vreemde bezoeker charmeerde en hield voldoende overwicht om de scène te be heersen, maar zijn rol bood uiteindelijk weinig .mogelijkheden. Karin Haage was opnieuw Karin Haage, nu als de echtgenote van de vermoorde. Alle rol len van deze actrice lijken nu eenmaal op elkaar en vooral op haar zelf. Eg- bert van Paridon en Herman Bouber speelden twee bijzonder saaie politie functionarissen. Geen beste avonden dus van Puck. Wij wachten echter af, want het gezelschap heeft al vaak genoeg ge toond beter te kunnen. J. W. v. d. V. kingen. Men ziet hem ook niet thuis, de vele uren dat hij daar werkt. Daarom, het is moeilijk te begrijpen dat deze uitermate werkzame man van daag zeventig jaar wordt. Het is niet temin waar. In het belang van Haar lem en van de katholieke gemeenschap, waarvoor hij zich zo verdienstelijk heeft ingezet, hopen wij dat hij nog veel ver jaardagen mag vieren. De voorzitter van de Protestants Christelijke Groep in de Haarlemse ge meenteraad, de heer D. A. J. Spek, heeft B. en W. van Haarlem de volgen de schriftelijke vragen voorgelegd ter beantwoording 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de geannonceerde uitgifte van de tweede obligatielening door de Bank vöor Nederlandsche Gemeenten, tegen een rente van pet, zulks tegelijk met de geannonceerde leningen van Rotterdam en Amsterdam tegen een rente van 4% pet? 2. Hebben B. en W. kennis genomen van het protest van de gemeenteraad van Rotterdam tegen deze tweede le ning van de Bank voor Ned. Gemeen ten, waaruit ook blijkt dat het volteke- nen van deze gemeentelijke lening thans op grote moeilijkheden kan stui ten c.q. in gevaar komt? 3. Zijn B. en W. niet van oordeel dat dit optreden van de Bank voor Neder landsche Gemeenten het voor de ge meenten dus ook voor Haarlem, moei lijk zo al niet onmogelijk maakt om binnen het voor de gemeenten ver plichtend rentegamma rechtstreeks een beroep op de kapitaalmarkt te doen en remmend werkt op de daling der kapitaalrente? 4. Zijn B. en W. niet van oordeel dat deze wijze van doen het zelfstandig op treden van de gemeenten in hoge mate belemmert? 5. Zijn B. en W. bereid, indien zij bo venstaande vragen bevestigend kunnen beantwoorden, bij de Bank voor Neder landsche Gemeenten c.q. bij de Vereni ging van Nederlandsche Gemeenten te gen deze handeling van de Bank van Nederlandsche Gemeenten ernstige be zwaren in te brengen. Dinsdagavond om half acht zal In de aula van het eigen gebouw aan de Orionweg te Haarlem de schoolgemeen schap van het Mendelcollege afscheid nemen van pater Vincentius van Leur O.E.S.A. Het spreekt vanzelf, daf be halve de leerlingen en hun ouders, ook de oud-leerlingen van harte welkom zijn. Pater van Leur wordt als gods dienstleraar aan het Mendel-college opgevolgd door pater Chr. van den Nieuwenhof O.E.S.A. Zelf gaat hij naar Utrecht, waar hij benoemd is tot aal moezenier van het Academisch Zieken huis. Pater van Leur ls wel eens be schouwd als behorend tot de vaste in ventaris van het Mendel-college. Toen het college nog een dépendance van het Triniteitslyceum was, in 1947, was hij er al aan verbonden. Toen het Mendel- college in 1953 een zelfstandige school werd, ging pater van Leur mee. Hjj is van de staf wel het langst aan de school verbonden geweest. Als gods dienstleraar, maar ook als de officiële „schooltechnicus". Voor de hoorspelen der leerlingen verzorgde hij het geluid. Films werden zonder hem nauwelijks vertoond. Als moderator van de voetbal club „Alliance" heeft hij zich vele vrienden gemaakt. Kortom, pater van Leur zorgde, dat alles gesmeerd liep, ook al trad hij zelf niet op de voor grond. Of het nu de schoolboeken of een tennistoernooi betrof. Hoezeer de schoolgemeenschap hem waardeerde, is verleden jaar gebleken toen hij zijn 12'A- jarig priesterfeest vierde. Het spreekt, dat de schoolgemeenschap hem een da verend afscheid gaat bereiden. Een 18-jarige Duitse jongeman, die leerling-rijwielhersteller bleek te zijn in zijn geboorteplaats Bottrop, stond gis termorgen voor de Haarlemse politie rechter om zich te verantwoorden we gens diefstal van twee portemonnaies, inhoudende 6,- en toebehorende aan een inwoonster van Zandvoort bij wie hij in pension was geweest. Op 13 sep tember was hij in hechtenis genomen en overgebracht naar het politiebureau in Bloemendaal. „Waarom heeft u dat gedaan?", in formeerde de politierechter, mr. N. Smits. „Omdat ik geen geld had" licht te verdachte toe. „Juist" luidde het bescheid van de politierechter, die ver der vroeg waarom dr jongeman dan naar Zandvoort was gexomen. „Omdat daar strand is", zetV verdachte arge loos uiteen. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, vond het een ergerlijk feit en eiste een maand gevangenisstraf zonder aftrek. „Wat heeft verdachte hierop te zeggen?" wilde de politierech ter weten. „Hij weent" deelde de tolk mee. Verdachte bleek vooral bang te zijn voor zijn vader Hjj durfde niet meer naar huis terug. De politierech ter kon met deze familie-omstandigheid echter geen rekening houden en veroor deelde de verdachte tot drie weken ge vangenisstraf met aftrek van drie da gen voorarrest. Vanmorgen om negen uur ls in af wijking van het aangekondigde proef- heien, de eerste paal in de grond ge slagen voor de nieuwe parochiekerk van de H. Pastoor van Ars in Parkwijk te Haarlem. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de bouwpastoor van de kerk, de weleerwaarde heer J. Breedveld. Het bouwwerk, dat ontwor. pen is door arschitect prof. G. H. M. Holt uit Haarlem wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf Scholten uit 't Veld. Men hoopt in het voorjaar van 1960 met de bouw klaar te zijn. Tot opvolger van wijlen Dr. H. Wam- steker is door het bestuur van het Dia conessenhuis te Haarlem benoemd de heer V. H. Haag. De heer Haag stu deerde in Leiden en genoot zijn oplei ding tot chirurg aan het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht bij pro fessor Nuboer. Sinds 1 juni 1956 was hü reeds in het Diaconessenhuis als chef de clinique werkzaam. In de foyer van Cinema Palace ls gisterochtend mejuffrouw Ch. Mudde hartelijk gehuldigd door directie en per soneel, vanwege het feit dat zij gisteren 25 jaar als ouvreuse werkzaam was in het bedrijf. Er zijn veel vriendelijke woorden gesproken en de hoofddirectie van het concern waartoe de bioscoop behoort, zorgde voor de steeds gewaar deerde enveloppe met inhoud. De direc teur van Cinema Palace bood zelf een presenteerblad aan en zijn bedrijfsleider bracht een kristallen vaas met bloemen mee voor de jubllaresse. Namens de Nederlandse bioscoop bond kreeg mejuffrouw Mudde de gou den broche van de bond aangeboden. Het personeel van de bioscoop zorgde voor een kloostertafel, welk geschenk bijzonder toepasselijk werd geacht, om dat de zilveren jubllaresse zich altijd een goede „moeder overste" had be toond. Advertentie Vers* Prima Mager Vlee* Gelderse 3 stuks 750 gram met peterselie 49 GROTE HOUTSTRAAT 99 De gemeente Velsen heeft maandag middag uitvoering gegeven aan het dreigement, dat de zes houten paarden boxen, die bij de rijschool „Kennemer gaarde" in Santpoort zijn gebouwd, afgebroken zouden worden als de eige naresse dit niet vorige week zelf had gedaan. In de tijd van een uur lagen de boxen plat, zeer tot ontstemming van de eigenaresse van de rijschool, mevr. baronesse van Eekeren en haar instructeur, de heer L. M. A. Wijier. „Moet dit nou het antwoord van de gemeente zijn op de ijver van de kin deren, die deze boxen met zoveel liefde hebben gebouwd?", afdus de heer Wij- Ier. En mevr. Van Eekeren ziet in deze maatregel alleen maar eeri tegenzet van de burgemeester, die haar zo snel mogelijk uit de gemeente zou willen zien verdwijnen. Burgemeester mr. M M. Kwint heeft van het station Sant poort-noord uit de verte de sloopwerk zaamheden gadegeslagen. Mr. J. Roggeveen uit Haarlem, die als advocaat namens de huurster op treedt., is van mening, dat de gemeente Velsen met het slopen van deze boxen een onrechtmatige daad heeft ver richt. Ook al ontbreekt een bouwver gunning, uit de hierover gevoerde cor respondentie zou blijken, dat de ge meente niet afwijzend tegenover de boxen staat. De directeur van het ge meentelijk plantsoenbedrijf zou zelf de plaats hebben aangegeven, waar de boxen het best gebouwd konden wor den. Mr. Roggeveen verklaarde voorts bekend te zijn met een geheim schrij ven van de sportstichting in Velsen, waarin de boxen te huur werden aan geboden. De reflectant is hierop echter niet ingegaan. Mevr. Van Eekeren ver klaart met grote nadruk, dat zij de ge meente heeft aangeboden de opstallen brandvrij te maken, zoals was ge vraagd. Op dit aanbod is echter nooit gereageerd. Ook verklaart zij destijds voor de boxen een bouwtekening te hebben ingediend bil de gemeente, maar toen zij daar later weer over sprak kon men deze nergens meer vin den. De gemeente heeft last gegeven'tot het afbreken van de houten boxen op het motief, dat deze brandgevaarlijk Bij de zaterdagavond gehouden alge mene ledenvergadering van HFC werd de heer J. M. Ruskamp benoemd tot voorzitter van de club. De scheidende voorzitter P. C. van Houten werd be noemd tot ere-voorzitter. Hij werd toe gesproken door de vice-voorzitter mr. A. H. van den Berg, die hem uit naam van de vereniging als afscheidsge schenk een cheque aanbood. De heer Van Houten stelde deze cheque be schikbaar aan het Pim Mulier-fonds. De heren C. de Nijs en C. H. Winter, spelers van het eerste elftal van HFC, werden tot lid van verdienste benoemd. De algemene vergadering besloot dat de naam van de vereniging voortaan zal zijn Koninklijke Haarlemse Foot ball Club „HFC". Vanmorgen is bij de burgerlijke stand in Beverwijk de geboorte aangegeven van de 35.000ste ingezetene. De baby, Bernardine, Grada. Theresia, Johanna, is de dochter van de aan de Narcissen- straat wonende B. Stals, kantoorbedien de bij Hoogovens, en G. A. Stals-geb. Koek. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft de nieuwgeborene ingeschreven. Hij overhandigde de vader een enve loppe met een mooi rond bedrag, te besteden ten behoeve van de jongge borene. De 35.000ste Beverwijkse inge zetene wordt vanavond in de parochie kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad gedoopt. Gisteren werden in Haarlem door de gemeente politie achtenveertig verba len opgemaakt tegen personen, die de voetgangers-bepalingen overtraden. Hieronder waren ook enkele automobi listen, die bij de zebra-paden niet op de juiste wüze hadden gehandeld. zijn. Maar, zegt mevr. Van Eekeren, de stal in het gebouw zelf is, naar haar door de brandweer verzekerd zou zijn, veel brandgevaarlijker. In deze stal heeft, toen de rijschool hier pas geves tigd was, ook het paard van de burge meester enige tijd onderdak gevonden. Op de zolder boven deze stal ligt hooi opgeslagen. Bovendien zit een grote voordeur al anderhalf jaar muurvast, aldus mevr. Van Eekeren die het een zaak van de verhuurder, in casu de gemeente Velsen vindt om dit in orde te maken. Bij Kennemergaarde wijst men op andere maneges, waar ook houten bo xen zijn gebouwd, zonder dat iemand durft te zeggen dat ze brandgevaarlijk zjjn. Duindigt en Arnhem worden in dit verband genoemd. En, aldus mevr. Van Eekeren, als de boxen hier zo gevaar lijk zijn, zouden er dan paarden in pen sion gegeven worden uit de manege in Zandvoort toen deze afgebrand was? Twee paarden uit Zandvoort vonden toen onderdak in Kennemergaarde. Rijschool Kennemergaarde, die des tijds met 3 paarden begon, heeft nu in totaal 21 paarden, waarvan 12, die er in pension zijn. Voor de zes paar den, die in de houten boxen stonden, moest met kunst en vliegwerk een onderkomen gevonden worden. Het zadelhok werd tot stal ingericht, eni ge paarden vonden een voorlopig onderdak in veewagens en waar schijnlijk zou één paar nog naar Den Haag moeten worden gebracht, om dat er geen plaats meer voor te vin den was. Zoals wij zaterdag reeds hebben be richt, is ons zowel door burgemeester mr. M. M. Kwint als door wethouder H. de Boer verzekerd, dat de gemeen te al het mogelijke heeft gedaan om tot een bevredigende oplossing van da moeilijkheden te komen. Steeds weer la uitstel gegeven voor de ontruiming van de boxen om tijd te laten om verbeterin gen aan te brengen. Ook een bespreking heeft, aldus wethouder De Boer, geen enkel resultaat opgeleverd. De ge meente was daardoor wel genoodzaakt thans uitvoering aan deze maatregel te geven. Opneming m daw rubriek 1» niet noodzakelijk een beioije va» in stemming Naar aanleiding van het artikel „Paardenboxen bij Kennemer Gaarde moeten worden gesloopt", zou ik gaar ne zien, dat ook het volgende onder de aandacht wordt gebracht. Ik kom nu reeds langer dan een jaar bijna dage lijks in deze manege om een familie-lid paard te zien rijden. In de eerste plaats zijn die boxen, die de heer W. met eigen handen heeft gebouwd, niet brand gevaarlijker dan de maneges van ande re stalhouders. Ze staan daar boven dien langer dan twee jaar, geplaatst op aanwijzing van de plantsoenendienst en met medeweten, i.e. goedkeuring van de burgemeester van Velsen. Tweedens: de riolering. Aangezien ik zelf reeds vanaf mjjn jeugd paardrijd en ook hier in Nederland bij verschillende maneges ben geweest, kan ik meerde re bedrijven opnoemen, waar de boxen van hout zijn en de riolering ontbreekt. Maar in geen enkel geval en zeer zeker niet in de stallen van de Kennemer Gaarde heerst een onhygiënische toe stand. Wat wel opvallend is, is de bui tengewoon goede conditie van de paar den, dank zij de uitstekende verzorging en voeding van de heer W., waar me nig andere stalhouder een voorbeeld aan zou mogen nemen. Naar ik echter vernomen heb, is in het geval van de Kennemer Gaarde sprake van een persoonlijke kwestie tussen de stalhouder en de gemeente Velsen, en het komt mij voor, dat hier weer eens het spreekwoord van toepas sing is: „Wie een hond wil slaan, vindt allicht een stok." Met dank voor de plaatsing. Mevr. A. E. V. - Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5