Het hart op de tong HAARLEMS BLOEI heeft nieuw gebouw betrokken Feestelijke ontvangst bij gelegenheid van de opening «sgs De restauratie van de oude St.-Bavokerk Behalve toren en orgel ook kruisgewelf onder handen WEG VAN VELSERTUNNEL STRAKS VERDER NAAR HET NOORDEN üitstekenFtoernooi in Krelagehuis te Haarlem Natu-raLax sk-s Gedeelte tussen Uitgeest en Alkmaar wordt aangelegd A. Taylor over de Britse pers 't Friesche Schath ais Films OP VOORAVOND VOLLEYBAL-SEIZOEN Regelmaat van de klok! DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 Burgerlijke Stand Haarlem H. Mis voor katholieke kunstenaars p. Geldof veertig jaar in dienst van P.T.T. te Haarlem Faillissementen Orgelconcerten voor lopig in Concert gebouw ^uzeTonce^ter^en op Mgr. J. M. Groot celebreert H. Mis in „Huize Vijverduin" Rijkskweekschool Haarlem „De Spelers van Sint-Frans" Waarnemend notaris te Beverwijk Haarlem e.o. Toneel Waterstanden Betere grondslag Voor Genootschap NederlandEngeland Bij 40-jarig jubileum Grote belangstelling receptie G. n. nuyouum P. S. Vos veertig jaar in dienst van P.T.T. Uitspraken Haarlemse Rechtbank Bejaarde heer aangereden Togido organiseert tafeltennistoernooi Haarlemse successen op K.N.V.v.L. jubileum wedstrijd Klaver j asavond damclub „St.-Bavo" Frans van Emmerik gaat „St.-Jacobus" regisseren Opening winterseizoen buurtvereniging „Ovreveen" BLOEMENDAAL Kindercircus Receptie „Sint-Michaël" Treedt reddingsbrigade uit overkoepelende bond? Beurs van New York Beurs van Amsterdam v'-' v' Het was een bijzonder feestelijk ge zelschap, dat gistermiddag om vier uur bijeen was in het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei aan het Stationsplein, ter viering van de in gebruikstelling van liet kantoor. De burgemeester van Haarlem, mr O. P. F. M. Cremers, was persoonlijk gekomen om namens het gemeentebestuur het gebouw over te dragen aan haar huurder de stich ting „Haarlems Bloei". Uit zijn handen dan ook mocht de voorzitter van de stichting, de heer D. J. A. Geluk, de sleutel in ontvangst nemen, gebed in een fraaie boeket gele rozen. Het nieu we gebouw bleek voor deze feestelijke opening al te klein. Tal van genodig den moesten buiten het einde van de woordenstroom binnen afwachten. Maar daarna, toen eindelijk iedereen binnen was, heerste er een bijzonder geanimeerde stemming, verhoogd nog door de stralende aanwezigheid va een vijftal bloemenmeisjes, die e a wezige gasten een anjer aanbo en Burgemeester ^rer^gf hef1 gebouw8 het stichtingsbestuur m A Hij feliciteerde en toor ontworpen kunstenaar Levinus Tolle- zulk wlndvers8ieringrhad gezorgd. De burge meester dankte ook de Nederlandsche qnSrweeen, die na lang aarzelen toe- stemrXi hadden verieend om op hun „rond dit gebouw te doen optrekken. En het spreekt vanzelf, dat de heer Geluk zich uitermate dankbaar toonde voor deze dag. Hij herinnerde aan de odyssee, die de Haarlemse VVV heelt meegemaakt: elf maal verhuizen eer zfj thans haar definitieve woonst in ge bruik kon nemen. Het nieuwe gebouw is ruim opgezet, zodat men ."W wachten, dat het de eerste vu£ tig jaar zeker zal voldoen^ velcn, die De heer Geluk^ komen van het ge- aan het meegewerkt: ir. Breuning ,uwdc zilveren eremedaille van de stichting kreeg aangereik; de opzich ter, de heer Klingenberg en de aanne mer, de heer Van Gulik, die de bron zen medaille kregen en Levinus Tolle naar, die de dank van het bestuur van Haarlems Bloei kreeg toebedeeld. Na mens de Gewestelijke VVV bood de burgemeester van Bennebroek, de heer D. Thomassen a Thuessenk van der Hoop van Slochteren in een gloedvolle speech, waarin de njjvere informatrices niet vergeten werden, een linoleumintarsia aan, voor stellende het gebied Zuid Kennemer- land, ook al ontworpen en uitgevoerd door Levinus Tollenaar. Van de zyde van de A.N.V.V. kwam naast een reeks vriendelijke woorden een prachtige kristallen asbak, terwijl het Centrum Comité Koninginnedag van zijn vriend schappelijke gevoelens blijk gaf door het schenken van een litho, voorstellen de koningin Juliana. Na het officiële gedeelte hebben zeer velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het dagelpks be stuur van Haarlems Bloei en de direc. teur, de heer W. van Willige, die tevoren reeds op uitermate spontane wijze lucht gegeven had aan zijn ge voelens van victorie de hand te schudden. Maar er werden ontelbaar vele handen gedrukt. Het was alsof iedereen iedereen herkende en hier in het nieuwe kantoor van Haarlems Bloei plotseling zich zodanig thuis voelde, dat het leek of ieder zelf feest had. Het spreekt, dat er een hartig slokje gedronken werd op het welzijn een smaakvolle BEVALLEN van een zoon: J. H; de P%d?;eEUH. va^der ZwaamVoorham; A Glazemaw1 var' een dochter: M; M. T F sfmt H«r-B°s; A. Otten-de Boer MeeFgdes:/»^BtutC-HBa^keB Riphagen-Wouters; Bout, H.^B Berger. ONDERTROUWD: A w. Beringen en W. F. de Haas: H Remtsema e" s M E Bopms; J. J. van Leeuwen en A.' C. Oerlemans; P. J. van t Hof en AGE Driessen; B. R. Coppen en a. Adema-' J H van den Hurk en G. de Vries; A. H. Blansert en J. Schee- lings; F. B. Srneenk en G. J M Zonne veld; G. Meerveld en M. Ch E Blok ker; M. Heinsbergen en J. M-N.öie- raad; W. J. Noy en E. Broertjes W_ C. E. Kok en N. E. Bazuin; F. Prang en R. J. G. Langerak; M. Molenkamp en J. C. Tangermann; J. N- de oraai en A. Feenstra; F. J. Luddmg en C. M. Huneker. GETROUWD; M. J. Sintenie en J- W. M. Smit; T. Koch en G. M. Balken- ênde;J. Gouwenberg en H. M. Heems kerk; W. A. Soellaart en Th. van Scha- gen; J. Schipper en H. van Es. OVERLEDEN: F. van den Berg, 80 jr. Oosterhoutlaan; J. Ch Habich, 74 jr, Meidoornplein; H. J. Bakker, 52 jr, Pladellastraat; J. F. H. Pruschen, 44 jr, Ramplaan; A. E. C. Bosma, 6 we ken, Karolingenstraat; M. van Kleef de Rujjter, 69 jr. Gasthuisvest; N. J. van Elswjjk-Vreeken, 82 jr, Spaarnoog- straat; H. H. Dortmundt, 77 jr, Stuyve- santplein. Met aoedkeuring van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hmbers, zal voortaan maandelijks een H. Mis wor- den ovQGdrüQen, uitsluitend ten be hoeve van katholieke kunstenaars uit Haarlem en omgeving. De H. Mis wordt gecelebreerd in de kapel van Sancta Maria, Florapark 2. Voor de eerste maal zondag 27 september, des morgens om 10 uur. van de VW, het welzijn van de stad Haarlem, het welzijn van de char mante bloemenmeisjes, de bedrijvige informatrices en eigenlijk ieders wei zijn. Hoe goed was het tussen deze fees telijke menigte weer het vertrouwa gezicht te zien van heer M®yer' ,fd_ pensioneerd hoofdbode van plech_ huis, zich zowaar weer m Haarlems Bloei en wij geloven oprecht, Hat Haarlems Bloei dat zich graag het visitekaartje van Haarlem laat noe- *eeV- ze" gee" beter visitekaartje had kunnen uitkiezen. Donderdag 1 oktober hoopt de heer P. Geldof. chef afd. Bestelling Postge- bouw Baljuwslaan, wonende Zaa.nen- laan 73, zijn veertigjarig ambtsjubi leum te vieren. In 1919 trad de heer Geldof m dienst van het bedrijf te Middelburg. Na al- daar zijn opleidingscursus te hebben gevolgd volgde in 1922 zijn benoeming tot kantoorhouder te Oostkapelle. Na verschillende overplaatsingen onder andere Bergen op Zoom en Oudenbosch werd zijn standplaats Haarlem, waar hij werkzaam was op alle afdelingen van het Bureel. Zijn bevordering tot commies volgde en in 1959 werd hij be noemd in de functie van chef van de afd. Bestelling. Sedert deinstellmg van dienstcommissie bij de PTT-dienst is de heer Geldof lid van deze voor het post kantoor Haarlem als vertegenwoordiger van de Alg. Bond voor Ambtenaren, voor welke bond hij tevens lid is van het be stuur van de vakgroep P.T.T.en thans Voorzitter van deze vakgroep. Het is wel zeker, dat het de heer Geldof niet aan belangstelling zal ont breken als hij donderdag 1 oktober van 10.30 tot 12 uur recipiëert in de Kantine van het Postgebouw Baljuwslaan. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 22 september 1959 in staat van faillissement verklaard P. Smit jr., monteur, te Halfweg. Rech- ter-Commissaris: mr. P. Petersen. Cu rator mr. G. J. Vermeulen te Haarlem. Advertentie ANTIEK FRIES KOPERWERK - CURIOSA Tel. 20141 CURIOSA Jansstraat 8 - Haarlem De stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee zullen, nu het Christiaan Müller-orgel in de Grote Kerk te Haar lem wegens restauratie tot het voor jaar 1961 niet bespeeld zal den, de serie gratis toegankelijke orgel concerten voortzetten op het Cavaille Coll-orgel van het gemeentelijk concert gebouw^ Zij zullen acht zogenaamde acht dinsdagavonden De eerste serie hebben plaats op dmsdag22septem ber, 3 november, 24 november, 22 d - cember, 19 januari, 23 februari, 21 maart en 26 april. Dp Vicaris-Generaal van de bisschop van Haarlem, mgr. J. M. Groot, zal zondag 4 oktober in de kapel van het vormingscentrum „Huize Vijverduin" tp Bloemendaal, in verband met de viering van het tienjarig bestaan in maart, een plechtige H. Mis celebreren waarvoor de aanvang is gesteld op elf uur. Voor het eindexamen III de leerkring aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden: Mej. W. B. Valter te IJmui- den en de heren: H. Nijenhuis te Haar lem; S. G. L. de Ruiter te Haarlem; r. Willemse te Haarlem; J- C. Sparre- boom te Haarlem. no toneelgroep van de K.A.B. afde ling Haarlem, „De Spelers van Sint- Frans" zal maandagavond 28 septem ber om acht uur m het gebouw Sint Havo in de Smedestraat te Haarlem PPn uitvoering geven van de komedie: Hoera we hebben een huis"., van C J Pieters en A. T. Schuurman. Het stuk'staat onder regie van Frans van Emmerik. Kandidaat-notaris R. van Stuiven- berg (44 jaar) te Haarlem, kantoor notaris P. A. de Ruig, is aangewezen als waarnemer van het notariskantoor van de vorige week overleden notaris T. C. A. Bolger te Beverwijk. Het eeuwenoude monument, de Grote of St.-Bavo kerk, is voor de stad Haar lem een kostbaar bezit, waarvan het behoud iedereen, die oog heelt voor de schoonheid van dit bouwwerk, ten zeerste ter harte gaat. Dat geldt wel in het bijzonder voor de kerkvoogdij der hervormde gemeente Haarlem en voor het gemeentebestuur van Haarlem, wel ke besturen ten nauwste betrokken zijn bij het in ongeschonden staat bewaren van dit bouwwerk uit het verleden. In de loop der jaren zijn dan ook naast de gewone onderhoudswerken vele restauratiewerkzaamheden uitgevoerd ten koste van aanzienlijke financiële of fers. Het doel is echter deze offers ten volle waard. Van recente datum is onder meer de beslissing van het gemeentebestuur tot het doen uitvoeren van een ingrijpende restauratie van het orgel in de kerk. Zoals bekend wordt deze restauratie thans uitgevoerd. Bovendien is, met het oog op de voorgenomen restauratie van het carillon, dat dan tevens enige uitbreiding zal ondergaan, door de ge. meente een krediet beschikbaar gesteld voor het instellen van een onderzoek naar het houtwerk van de toren. Voorts kan, aan de hand van deskundige rap porten worden aangenomen, dat binnen niet al te lange tijd zal moeten worden overgegaan tot herstel c.q. restauratie van het dak en ook van het uit 1500 daterende houten gewelf van het kerkgebouw. Uit recente onderzoekingen, die door het bedrijf van openbare werken der gemeente, in samenhang met de zo juist gemelde restauratiewerk zaamheden, zijn verricht, is helaas ook gebleken dat het kruisgewelf on der de toren tekenen vertoont van verval, waarvan de yoortschrijding door het laten verrichten van de CINEMA-PALACE; Al Capone. str. volw - '2 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans HALS: Al Capone. str. volw.; 2.30, 7 T en 9.15 uur. JdDO' Tigerbay, 14 jd 2, 4.15, 7, 9.15 uur LUxoR: Do. cyclus: Modern Times; 2 en 8 Uur. ^^MbraNDT: Het dagboek van Anne Frank, a. 1.; 2 en 7.30 uur. ^OXY: Do.: Comanche, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Hoe vermoorden wij oom George? 18 jaar: 2.15, 7 en 9.15 uur. on Minerva De reis om de wereld m 80 dagen, a. 1.; 8 uur. Donderdag 24 september Stadsschouwburg, 8 uur: Operettevereni- 3*hg „Diogé" met „Walsdroom". ÏJMUIDEN. Donderdag 24 september Hoog water: 7.57 u. en 20.19 u. Laag water: 3.27 u. en 15.38 u. Vrijdag 25 september Hoog water: 8.48 u. en 21.14 u. Laag water: 4.05 u. en 16.21 u. De Velsertunnel alleen is niet vol doende om de verbinding te vormen tussen Noord-Holland boven het Noord zeekanaal en de rest van Nederland. De aansluitende wegen zullen het moe ten doen en aan beide zijden van het kanaal wordt hieraan hard gewerkt. Aan de zuidkant is ter hoogte van Santpoort een gigantisch werk aan de gang, waarbij het van de tunnel komen de doorgaande verkeer naar de weste. iijke randweg-in-aanleg wordt geleid. Aan de noordkant is de n.v. aanne mingsbedrijf ,v h J. P. Broekhoven te Arnhem en Reef's aannemings- en han delmaatschappij n.v te Oldenzaal be gonnen aan de volledige aanleg van het deel van de nieuwe rijksweg no. 9 tus sen Fittest en Alkmaar. Dit werk om- ra? ïèt aanleg gen van de aardebaan de wegverhardingen en dem 4e weg selegen viaducten, brugge enz. Na het gereedkomen van dit weg- gedeeite za, Alkmaar door een auto snelweg verbonden zijn met de Velser- voor de VaUeen voor Alkmaar, doch voor de gehele „kop" van Noord-Hol- a"d C." voor de verbinding via de Af sluitdijk met Friesland en Groningen zal de nieuwe weg van betekenis zijn. Het te maken wegvak sluit bij Uit geest aan op het reeds* voltooide ge deelte van de nieuwe rijksweg /o. 9 tlhraSi01 Provinciale weg Hembrug Limmen. De wee loont vervolgens in noordelijke richting naar Alkmaar. Ten noordoosten van Uitgeest volgt de weg over een lengte van on geveer 400 meter de oever van het Uitgeestermeer. Daarna loopt de weg door het poldergebied tussen de hoge P-ronden van Limmen en Heiloo aan de westzijde en het Alkmaarder- en Uit geestermeer en het Noordhollands ka naal aan de oostzijde. Het noordelijk eindpunt van de r«ks- weg wordt gevormd door een verkeers plein bij de zuidgrens van Alkmaar. Op dit plein krijgen mede aansluiting in oostelijke richting een provmciale weg, richting Wieringermeer en AlsiuiiQJJK, in noordelijke richting een gemeentel:ij- ke weg naar het centrum van Alkmaar, in westelijke richting een provinciale weg naar de Kennemerstraatweg, dit is de huidige rijksweg no. 9. Van zuid naar noord kruist de nieuwe weg de volgende wegen: Lage Dijk, Geesterweg, Limmerweg, Kanaalweg en Nijenburgerweg. Alle wegkruisingen worden ongelijkvloers uitgevoerd. De rijksweg wordt over de Lage Dijk heen gevoerd, doch bij alle andere kruisin gen worden de bestaande wegen over de rijksweg heen geleid. Daarbij wor den de bestaande wegen in meerdere of mindere mate omgelegd. In de ge meente Heiloo wordt over de rijksweg fenviaduct gemaakt, waarover een landbouwweg verbinding krijgt met de parallelweg langs de oostzijde van de rijksweg. Ten oosten van Uitgeest wordt een hoge, vaste brug gemaakt over een uit loper van het Uitgeestermeer, die de verbinding vormt van het meer met de haven van Uitgeest. In de gemeente Limmen worden eenvoudige bruggen gemaakt over de Dusseldorpervaart en de Laandervaart. Niet overal is de bodemgesteldheid geschikt voor de aanleg van deze weg. In de omgeving van het Uitgeestermeer bestaat de grondslag tot een diepte van 5 meter uit slappe veen- en kleilagen. Langs het meer is de slappe grond wêggebaggerd. Dit zogenaamde ennet wordt thans aangevuld met zand. Tus sen het Uitgeestermeer en de Lage Dijk moet de slechte grond nog worden verwijderd. Overigens levert de grond slag ter plaatse van de aan te leggen weg geen moeilijkheden op. Het zand voor de wegaanleg wordt in hoofdzaak gewonnen uit de bodem van het Alkmaardermeer. Het wordt door middel van perswerktuigen in het weglichaam gespoten. Een kleine^ hoe veelheid zand wordt nog verkregen door een put te zuigen in Heiloo, die daarna door de gemeente zal worden gebruikt voor vuilnisberging. Het werk is aangenomen voor een bedrag van 7.648.000,-. De belangrijk ste hoeveelheden te verwerken materi alen zijn 1.200.000 m3 zand voor de aardebaan, 80.000 m3 grond uit sloten, 7.800 m gewapend betonnen heipalen, 5.200 m3 gewapend beton aan kunst werken, 54.000 m3 schraal beton aan wegfundering en 36.000 ton asfaltbeton. Voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland-Engeland hield de bekende Engelse historicus, de heer A. 3. P. Taylor gisteravond In res taurant Kleine Brinkman te Haarlem een lezing over het onderwerp: „The British Press Today". De heer Taylor werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer G. Comello, die de spreker kende als een kundig historicus, die aan de Uni versiteit van Cambridge doceerde, als een vaardig televisiespreker en als me dewerker aan het blad Sunday Express. „Het Engelse perswezen heeft zijn zetel in Londen, waar het nieuws ge creëerd wordt en waar dan ook haast alle kranten gedrukt worden," aldus de heer Taylor. „Het belangrijkst zijn in Engeland de ochtenbladen, immers alleen deze bevatten het politieke nieuws. Door zijn centralisatie kan men spreken dat Engeland, meer dan welk land ter wereld een nationale krant be zit. Vraag een Engelsman evenwel niet wie hoofredacteur van zijn nieuwsblad is, want daarop heeft hij geen antwoord. Wel is hi) nauwgezet op de hoogte van de naam van de fa milie die het concern beheerst. Het krantenlezend publiek is ook in Enge land onderverdeeld in klassen, die ech ter streng gescheiden zijn. De Times en de Manchester Guardian worden slechts gelezen door de universitair ge schoolde klasse. Daarnaast is er de Daily Telegraph, gelezen door hen die graag bij voorgaande groep zouden willen behoren, en de Daily Mail, het eerste populaire dagblad, dat gedra gen wordt door de ambtenarenklasse. De Daily Mirror is het meest belang rijke dagblad in Engeland. Het is de krant voor de arbeidende klasse en geeft het politieke nieuws slechts in enkele simpele bewoordingen in het binnenblad. Zij volgt het nieuws op een eenvoudige manier en spreekt zich be wust uit voor of tegen een bepaalde gedragslijn. Daarom mag deze krant gezien worden als het meest represen tatief voor de Engelse dagbladpers". „De zondagsbladen in Engeland ge ven nimmer „hot-news", en worden meestal 's zaterdags vroeg in de och tend gedrukt. Zij bevatten naast poli tieke beschouwingen ook artikelen over kunst en vooral ook avonturenverha len. The News of the World is daarbij het belangrijkste. Ook dit is weer een blad voor de arbeidende klasse en het geeft de fabrieksman voldoende lees- waardige artikelen om zijn vrije zondag niet in verveling door te brengen." Öinsdag- en woensdagavond hebben i se 2: 22-l<i; i->e b.im.Kert-;HBC21-22; de volleyballers in het Krelagehuis in HVS-HBC: 33-5^ Die Raeckse 1-De Blin- Haarlem met een groot toernooi, waar- bij 78 ploegen in actie kwamen, het nieu we seizoen ingeluid. Met vaste hand leidde de wedstrijdleiding de 126. wed- strijden die niet geen minuut afwijking "P net programma beëindigd werden. Volgende week dinsdag begint in het Krelagehuis de voUeybalcompetitie. In de A-afdeling zorgden de HVS-re- serves voor een verrassing door Die Raeckse te verslaan in de opule-wedstrij- den (17-13) en hierna in de halve eind strijden CIOS, na een bijzonder enerve rende strijd die aanvankelijk eindigde in 18-18, doch na verlenging beslist werd, te kloppen. Toen kwamen de HVS- reserves in de finale tegenover hun clubgenoten, die het eerste team vorm den en in de halve eindstrijd Santpoort met 23-6 verslagen hadden. De strijd verliep zoals men het mocht verwach ten en HVS 1 won met 20-7. Bij de dames werd Die Raeckse door De Blinkert gepasseerd dankzij een be ter puntengemiddelde van de groen-wit. ten, die met MHBS en HBC, dat over- gangsklasser AVC kansloos versloeg, de eindstrijden vormden. MHBS bond HBC met 31-11 aan de zegekar en De Blin kert met 27-7 en werd dus met vlag en wimpel eerste. De Blinkert en HBC deelden de punten, 19-19. In de B-afde ling eindigde PSVH net voor Rapiditas en bij de dames won HBC 2 in de finale van Vesmia 2 24-12. In de C-afdeling wonnen OVRA 3 (heren) en Eclecta 3 (dames). De resultaten in de A-afdeling den: Heren, poule A: HVS-Die I luid- aeck- kert: 19-13; HVS-De Blinkert: 29-11; Die Raeckse 2-HBC: 16-22. poule B: Die Raeckse-HVS 2 13-17; OSS-Velox: 16-19; Die Raeckse-Velox: 17-20; HVS 2-OSS: 23-10; Die Raeckse- OSS: 19-15; Die Raeckse-Velox: 22-12. PouleC: Santpoort-OVRA19-13 ;Sant- poort-Gios: 27-14; OVRA-Gios: 20-15. poule D: Gios-Eclecta: 25-11; Gios- pWN: 28-10; Eclecta-PWN: 13-24. Dames, poule K: Die Raeckse-De Blinkert: 20-20; Eclecta-OVRA: 12-13; pie Raeckse-OVRA20-18; De Blinkert- Eclecta: 18-14; De Blinkert-OVRA: 30- 8; Die Raeckse-Eclecta 32-12. Poule L: MHBS-Vesmia: 23-17; Gios- Velox: 12-23; MHBS-Velox: 28-16; Ves- mia-Gios: 29-10; Vesmia-Velox: 12-29; MHBS-Gios: 26-14. Poule M: AVC-HBC: 9-18; HVS-Die Raeckse 2: 20-21; AVC-Die Raeckse 2; 19-11; HBC-HVS: 28-11; HBC-Die Raeck se 2: 35-7; AVC-HVS: 21-22. Eindstrijden, A-afdeling; Heren; HVS-Santpoort 23-6, HVS 2-GIOS 29-27. Finale; HVS-HVS 2 20-7. Dames; MHBS-HBC 31-11, De Blin- kert-MHBS 7-27, De Blinkert-HBC 19-19. B-afdeling, heren; PSVH-Rapiditas 18-14; PSVH-HBC 2 16-15, HBC 2-Rapi- ditas 11-17 dames; Set up-HBC 2 12-20, De Blin kert 2 - Vesmia 2 19-32. finale; HBC 2-Vesmia 2 24-12. C-afdeling, heren; FES-OVRA 3 16-6, FES-Gios 3 12-18, OVRA 3-Gios 3 19-9. dames; Eclecta 3-De Blinkert 3 28-18, Eclecta 3-WIK 27-15; De Blinkert 3-WIK 22-14. nodige restauratiewerkzaamheden op korte termijn dient te worden te gengegaan. Teneinde uitvoering te kunnen geven aan het streven om het tijdstip van gereedkoming van deze restauratie van het orgel, worden stappen ondernomen om de restaura tie van het kruisgewelf zeer binnen kort ter hand te kunnen nemen. Vooruitlopende op een nog te nemen beslissing van de gemeenteraad en de in verband hiermede nodige goedkeu ring en medewerking van hogerhand, is het nodig dat aan het gewelf in de kerk verdere onderzoekingen worden ver richt, waarbij verschillende deskundige instanties zullen worden betrokken. Helaas zal hef in verband met het onderzoek ook noodzakelijk zijn, dat de ruimte onder het kruisgewelf van de to ren, waar de voor restauratie nodige stellage zal verrijzen, thans reeds wordt afgezet. Hoewel een en ander voor het ogenblik enig ongerief betekent, zijn zo wel de kerkvooguij als het gemeentebe stuur van oordeel, dat dit tijdelijk on gerief, dient te worden aanvaard. De heer C. H. Huyboom, technisch hooidamotenaar A dij net Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, is cunsaagmiaaag in de onivaligsixamer van het P.E.N. Dij gelegenheid van zijn veertigjarig juDiieuui uoor oe directie ontvangen. Hij werd toegesproken door de directeur van het beorijt, dr. J. den Boesterd, die mede namens het gehele bedrijf de gelukwensen overbracht. Naasi de gebruikelijke jubileumgratifi catie bood hij uit naam van Provinci aal Bestuur de jubilaris een prachtige bloemenmand aan. Gistermiddag recipieerde de heer Huyboom in restaurant „Boekenrooüe" te Heemstede, waar hij door diverse personen werd toegesproken. Onder nen bevond zich de chef van de afdeling Hoogspanningskabelnetten, waarbij de heer Huyboom werkzadm is. Tijdens de zeer druk bezochte receptie werd na mens het jubileumfonds net woord ge voerd door de heer C. C. M. Scholten. De jubilaris dankte na afloop voor de vriendelijke woorden en de prachtige geschenken. Donderdag 1 oktober hoopt de heer P. S. Vos, beheerder van het bijpost kantoor Aerdenhout, wonende Aerden- houtsduinweg 5. zijn veertigjarig dienst verband bij de P.T.T. te herdenken. De heer Vos begon zijn loopbaan bij de P.T.T, in 1919 te Amsterdam als leerling-kantoorbediende Telegraafkan toor. Na verschillende bevorderingen werd de heer Vos in 1927 overgeplaatst naar Den Helder. Aansluitend werkte hb' enige jaren in Zaandam, waarna zjjn benoeming tot adjunct-commies volgde. Op 1 april werd hij benoemd tot hoofdemployé en geplaatst als be heerder van het kantoor Aerdenhout. De jubilaris heeft in die veertig jaren veel belangstelling gehad voor de be langen van het bedrijf. Zo was hij van 1939 tot en met 1955 leider van de be drijfsgroep E.H.B.O. van het postkan toor Zaandam, alsook een aantal jaren instructeur van de morse-cursus. Onge twijfeld zullen velen hem die dag in zijn woning boven het bijkantoor Aerdenhout van 2-4.30 uur komen feliciteren. De president van de Haarlemse Rechtbank veroordeelde vanmorgen een 22-jarige fabrieksarbeider uit Wor- merveer tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte werd ervan beschuldigd een spaarbankboekje te hebben gestolen, waarvan hij later door het zetten van een valse handte kening gelden had afgehaald. Een 28-jarige Beverwijker zonder beroep werd van de hem ten laste ge legde diefstal van een bedrag van 150,— vrijgesproken wegens gebrek aan voldoende bewijs. Voor een poging tot diefstal werd hij evenwel veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen hem één jaar met aftrek geëist. Verdachte zou zich in Beverwijk op brutale wjjze toe gang hebben verschaft tot een woon huis. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is op de Schoterweg te Haarlem een 76-jarige heer, toen hfj zonder op het verkeer te letten de rijbaan overstak, door een in de richting van Santpoort rijdende motorfiets aangereden. De man viel daarbij op het wegdek en is met een hersenschudding naar het Sint Joannes de Deo ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De motorrijder liep geen verwondingen op. In het tafeltennis huis Guus Wolters aan de Jansstraat te Haarlem zal zon dag 27 september het traditionele tafel tennistoernooi van Togido worden ge speeld. De wedstrijden beginnen om twaalf uur. 's Avonds na zeven uur hoopt men de belangrijkste finales te kunnen spelen. De meeste belanstelling zal uiter aard wel uitgaan naar de nieuwe hoofd klasse, die men dit jaar, na de promo tie van het eerste team van de organi serende club, kon instellen. Men komt in deze klasse natuurlijk namen tegen als Cees Schoof, Guus Pliester en Bert van Eijk, terwijl voorts diverse andere prominente spelers uit Kennemerland, zoals de TYBB-crack Jan Witteman en de HBC-er Jan v.d. Dries, in deze klas se een kansje wagen. Het is verheu gend te mogen vaststellen, dat door de ze inschrijving de gehele top van Ken nemerland aanwezig zal zijn. In de overgangsklasse zullen veler blikken zich zeker richten naar Cor Bak ker, de aanwinst van Togido, die vor- rig jaar met zijn club Boemerang naar ziet men hier Jan van Weeideren van de hoofdklasse promoveerde. Voorts ziet men hier Jan van Weelderen van VTC, Theo Keet. Rapiditf en nog twee Togido-ers Jan Karei Luining en Ger- rit Boot. De inschrijving bij de dames bleet wat de kwaliteit betreft onder de ver wachtingen. Wil Philippo (Ready), Rie Top (DSB) en Loet van Eijnatten (Togi do) zijn de belangrijkste speelsters. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is hei nu niel meer nodig ielkens opnieuw weer hardnekkige verstopping ie verhelpen mei een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstel! de natuurlyke regelmaat... dag in dag uiil Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. de regelmaat wan de klok' Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Zondag werd op Terlet de Jubileum- wedstrijd gehouden bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Modelvliegtuigsport der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. De Haarlemse Lucht vaart Club wist enkele van de vele fraaie prjjzen in de wacht te slepen. De 2e prijs voor modelzweefvliegtuigen, klasse A-2, werd gewonnen door P. Teunissen en de 19e prijs in deze klasse door R. Krook. R. v. Dam won de 5e prjjs in de klasse A-l, modelzweefvlieg tuigen. De le prijs voor de rubbermotormo dellen, open klasse, werd gewonnen door H.L.C.-lid J. Osborne, die tevens de 5e prijs in de Wakefield klasse ver wierf. In de klasse lijnbestuurde schaal modellen won P. Aroos de le prijs met zjjn prachtige Lockheed Lightning, terwijl P. Derijks met Piper Tripacer de 2e prijs behaalde. De dammers van „Sint Bavo" uit Heemstede waren maandagavond in groten getale bijeen in Nieuw Berken rode, ditmaal niet voor het spel met de schijven, maar voor een grote kla- verjaswedstrijd met de wisselbeker als inzet. Bovendien vielen er nog andere prijzen te verdienen, zoals een aantal fraaie fruitmanden, waarom met groot enthousiasme werd gestreden. Tot laat in de avond werd op alle fron ten strijd geleverd. Na veel spanning kon de winnaar van de wisselbeker tenslotte worden aangewezen. Het was de heer P. Langeveld, die het kleinood mee neer huis mocht nemen. Hij ver gaarde 6429 punten. De toto-prijs werd gewonnen door de heer J. Warmerdam. De toneelvereniging „St.-Jacobus" In Haarlemmerliede heeft een nieuwe re gisseur. De heer Buys, die tot nu toe deze functie vervulde, heeft zich als zo danig teruggetrokken. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Frans van Emme rik uit Haarlem, „St.-Jacobus" heeft thans in studie genomen het blijspelle tje „Rumoer in een Kleine Wereld" van Joh. Blaaser. Woensdagavond hield de buurtvereni ging Overveen in het gebouw „Bloemen- ïeuvel" de openingsavond van het win terseizoen 1959-1960. De leden waren in groten getale aanwezig om te luiste ren naar wat jhr. dr. J. C. Mollerus aan de hand van kleurenfilms en kleu rendia's vertelde over zjjn vlucht met het KLM-vliegtuig DC 70 „Zuiderzee" bij de opening van de lijn naar Mont real. Jhr. Mollerus vertelde zijn aan dachtig gehoor vervolgens over zijn reis niet de Frans Canada airlines naar New York. vanwaar hij met de DC 70 „Rode Zee" naar Schiphol terugkeerde. De heer J. H. Senff, voorzitter van de B.V.O., sprak na afloop een woord van dank voor deze leerzame en onderhou dende avond. Tevoren had de heer Senff de leden verteld over de plannen van de vereniging een speelterrein voor de jeugd in te richten. Hierover heeft men reeds kunnen vernemen uit het verslag van de gemeenteraad, die de vorige don derdagmiddag bijeen kwam. De buurt vereniging heeft destijds geld gevraagd en van de leden verkregen voor het ma ken van een zandbak. Er kan voor deze zandbak evenwel geen geschikte plaats worden gevonden. Met medewerking van het gemeentebestuur komt er nu een speelterrein aan de Prins Hendrik laan. Op dit terrein zal tevens een zand bak worden aangelegd. De leden wergien opgewekt deel te ne men aan een excursie van de B.V.O., die zaterdag 10 oktober zal worden ge houden naar de N.V. Van Gelder en Zo nen papierfabriek in Velsen. Belangstel lenden kunnen zich tot uiterlijk 25 sep tember opgeven bij het secretariaat, mej. C. P. Bal, Kweekduinweg 4 in Over veen. Dezer dagen namen wij in een onzer plaatselijke dagbladen (het Nieuw Kamper Dagblad) kennis van de actie, die het gemeentebestuur vaa Haarlem, geïnspireerd door de wethouder van onderwijs, tezamen met enkele hoofden van onderwijsinrichtingen voert tegen 't tijdelijk verblijf van het Kindercircus „Lambertha" in Kampen. Afkomstig uit Haarlem en werkzaam als onderwij zer in Kampen, heeft ondergetekende een der Haarlemse kinderen in zijn klas. Hij constateert na het inwinnen van inlichtingen, dat de kinderen on middellijk 's maandags na hun aan komst in Kampen naar school zijn ge gaan op scholen, die overeenkomen met het type dat zij in Haarlem be zochten. Zij zjjn ondergebracht bij uit stekend bekend staande adressen en er wordt voldoende toezicht over hen uit geoefend. Al zou deze overgang van de leerlin gen van de ene naar de andere school de leerprestaties ongunstig beïnvloeden, dan nog geeft dit geen enkel school hoofd het recht dwaze, onwettige drei gementen te uiten. Algemeen bekend wórdt geacht, dat indien een kind elders gaat logeren en daardoor een andere school moet bezoeken, dit wel gewet tigd is. Maar nu er plotseling dertig kinderen aan het Haarlemse onderwijs worden onttrokken, zonder dat er spra ke is van schoolverzuim, slaan gemeen tebestuur en enige schoolhoofden alarm ondanks het feit. dat hun bezwaren geen enkele wettelijke grond hebben. Zij zijn zelfs verplicht en kunnen daartoe gedwongen worden de leer lingen na hun terugkomst in Haarlem op de school toe te laten. J. M. VAN HORICK JR. p.a. Hofstraat 75, Kampen. NASCHRIFT: Bij onze informatie is gebleken, dat de kinderen van het kin dercircus „Lambertha" voor éen perio de van 2'A week naar Kampen zijn uit genodigd om het middenstandsfeest „Kampen Jeugdstad" op te luisteren. De kinderen bezoeken in Kampen schooltypen, die ongeveer overeenko men met de schooltypen die zij in Haarlem bezochten. Zij treden om de andere avond en soms ook 's middags op. De grote meerderheid dezer kinde ren is nog leerplichtig en bijgevolg moeten zij aan hun schoolhoofd laten weten, hoelang zij de school niet zullen bezoeken en waar zij dan de lessen zullen volgen. Formeel is aan deze eis vol daan. al blijken de hoofden der scholen pas op het laatste moment van het verzuim der kinderen in kennis ge steld te zjjn. De Haarlemse wethouder van Onderwijs heeft van het begin af aan bezwaar gehad tegen het feit, dat leerplichtige kinderen in het begin van het schooljaar gedurende enige tijd op een andere school de lessen gaan vol gen. Hij heeft dit bezwaar niet onder stoelen of banken gestoken. Zaterdag ochtend heeft de burgemeester van Haarlem die ad interim de porte feuille van Onderwjjs beheert de hoofden van de betrokken openbare scholen bijeengeroepen en hun ge vraagd de ouders der betrokken kinde ren te laten weten, dat deze gang van zaken niet verstandig is. Daarnaast schijnen echter enige hoofden van scholen zelfstandig de betrokken ouders „bewerkt" te hebben. Zjj zouden daar bij zover zijn gegaan de ouders te heb ben gedreigd de kinderen door de kin derpolitie uit Kampen te laten terugha len. In andere gevallen zou de ouders te verstaan zijn gegeven, dat hun kind niet meer op de school terug genomen zou worden. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke dreigementen volkomen on juist en uit den boze zjjn. Wettelijk be staan er geen bezwaren tegen de gang van zaken. Uit pedagogisch oogpunt echter zijn er verschillende ernstige be zwaren aan te voeren. Het onderwijs in Kampen kan onmogelijk met evenveel vrucht gevolgd worden als wanneer de kinderen hier in hun vertrouwde omge ving school waren blijven gaan. Het regelmatig optreden in een circuspro gramma eist van de kinderen meer dan verantwoord geacht mag worden in de periode, dat zij ook lessen moe ten volgen. De kinderen worden op een niveau getild, dat zij menselijker wijs nog niet aankunnen op deze leef tijd. Het is dus juist, dat de hoofden der scholen de ouders der betrokken kinderen van deze ernstige bezwaren in kennis stellen. Bij de ouders rust dan de uiteindelijke verantwoordelijk heid om te beslissen of men het kind in Kampen wil laten of niet. RED. Zondag 4 oktober zal het vijftig jaar geleden zijn dat de r.k. harmonie „Sint Michaël" uit Heemstede werd op gericht. Ter gelegenheid daarvan zal de vereniging zondag 4 oktober in het gebouw „Nieuw Berkenrode", Heren weg 101, van drie uur tot half vijf reci piëren. De Bloemendaalse reddingsbrigade houdt woensdagavond 30 september in „Bloemenheuvel" in Overveen de nar jaarsvergadering, die een belangrijk karakter draagt. Het bestuur van de brigade heeft namelijk in overweging genomen uit de Koninklijke Nederland se bond tot het redden van drenkelin gen te treden. Een toelichting op deze gedachte van het bestuur zal de leden tijdens de jaarvergadering worden ge geven. De bestuursverkiezing vermeldt de verkiezing van een nieuwe penning meester. De heer L. Oostinga is weer aftredend en wil zich niet meer voor deze functie beschikbaar stellen. Het bestuur heeft een voordracht van twee opgemaakt voor deze vacature, luiden de: Th. Jansen en J. Booms. Aftre dend maar herkiesbaar zijn de voorzit ter de heer G. Schuitemaker en de com missaris in het bestuur de heer W. F. Hoek. De ledenvergadering moet te vens het bestuursvoorstel bekrachtigen (jg heer Dl. van Duin te benoemen als lid van de Technische commissie in de functie van materiaalcommissaris. Deze benoeming geschiedt wegens het uittreden uit de technische commissie van de heer J. A. Hoeben. Er zijn be stuursleden en leden, naar de mening van het bestuur, die in strijd met het verenigingsbelang hebben gehandeld. Over hun houding en gedrag zal gedis cussieerd worden. Voorgesteld wordt de contributie voor het verenigingsjaar 1960 ongewijzigd te laten. De reddings brigade opent het winterseizoen met een cursus zwemmend redden, die zon dag 4 oktober 1959 in Stoop's bad be gint onder leiding van de hoofdinstruc teur de heer J. van der Pol. Anaconda Copper BethJehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors ftennecott Copper KJL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Roya) Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OiJ Ny lidewater U.S Steel 22/9 59 543£ 60% 74 V. 52 J.; 93 V2 32 491/4 55% 75% 41% 731/2 66 50% 49% 21% 100% Stemming 23/9 60% 55% 62% 76% 53% 94V2 32 49% 56s 6 76% 42% 72% 67% 52% 49-Vg 24% 102 vast (Niet officiële Koersen) Vorig slot Slot 24/9 414 Ned. 1958 100 4)4 Ned X959 98-, 98)4 3% Ned 1953 94H Staff eJ 1947 92ti 3t4 Ned 1956 93% 3)4 Ned 1948 883a 3)4 Ned 1950 89)e 3)4 Ned 1954 89)4 3)4 Ned 1955 11 91 BJ4.G Won.bouwl 6 109 Med Handel MJJ Cen 223 Amsterdam Rubber 95)4 98 H.VA. 145 Senembab-MtJ. 206 AJC.O. 356)4 365 Berkel Patent 256 Calvé-Delft Cert 620 Dell M1J 166 168.80 Fokker 303 Gelder 239 Hoogovens 560 Ml'Ulei Co. 307 Philips C.em.bez 618* 627Va Onliever 620 633)4 B1111 tun lie 328 Son Petroleum 60 157 159.20 Hoil Amerika Lön 159 159)4 K ,U.M 123 Kon Ned Stoomb Mi 156L 158)4 K.P.M 130 Ned Stoomv Mf| 165 16s'« v Ommeren 24634 77 Ned Scheepvaart uri 139a. Kentespaarbrteven 57 121 Rentespaarbrieven 5P 106 2% Amsterdam 56 81% 2% Amsterdam '56 ij 92% 2% Rotterdam '57 98% AJb. Hett* kl obi 128

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5