HAKKEN VAN VIJF TOT TIEN CENTIMETER HOOG ZWITSAL Biscuitkleurig bont TWEEHONDERD KINDEREN VRAGEN OM EEN GOED EN VEILIG NEST I 99 Hij heeft mijn leven gered? ik misschien het zijne ACHIwin-gp&xC MOEDER WORDEN... MAÏZENA D U RYEA f 1.773 i 1 TWEE WASMACHINES IN EEN! Twee afzonderlijke wasbewegingen geven U speciale veiligheid voor Uw fijne was krachtige beweging voor de grote was ACME de beroemdste fabriek voor wasapparaten fl. 687 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PAGINA BABY ZEPHYR /I BABYSET DE LUXE 4 Er liggen 80 jaar ervaring aan ten grondslag... DE NIEUWE Causerie van Magda Janssens Operette bij „Forum" TOT UW DIENSTMET ÉÉN KNOPOMDRAAI Er is een nieuwe ACME Snel droger óok baby zit er warmpjes in Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een maakt Uw groenten zo lekker. Sportieve zevenachtste maiitel in blond lamsbont. Model Van Daal en Meyer. r-, en van de grote attracties van A bont, behalve dat het mooi, flatteus, warm en kostbaar is zal wel steeds méér zijn, dat het nog dicht bij de natuur staat. Steeds meer gaan we klere'n dragen van dode grondstof zoals alle nylons en dralons en terlenka's en trevira's en hoe ze ook heten mogen. Maar bont is van het springlevende dier en als de machine het al maakt in de een of andere imitatievorm die we kunstbont noemen, dan is het toch anders en minder levend, minder vibrerend. Al wordt er met het vel van de viervoeter ook van alles gedaan om het nog meer te veredelen. Bont maakt men tegenwoordig bij na zo soepel en voegzaam als tex tiel en de bontmantel kan de mode dan ook op de voet volgen. En sinds enkele jaren verft men bij voorbeeld persianer in elke fanta- siekleur. Toch hebben wij persoon lijk nooit grote bewondering kun nen opbrengen voor de lichtblauw en rood geverfde persianermantels die wij vorig jaar als nieuwtje bij de Parijse couturiers zagen- Bijzonder mooi daarentegen is persianer en breitschwanz geverfd in de zachte biscuitkleur. In de collectie van de vaderlandse bont couturier van Daal en Meyer zijn verschillende van die mantels. De foto toont het nu zo gangbare drie kwart model van biscuitkleurige breitschwanz, sportief met de bre de leren ceintuur en de grote op gezette zakken met een pittige knoop. Van Daal en Meyer heeft wederom een collectie getoond die internationaal gezien mag worden en die bewijst, dat uitstekende smaak, goede stijl en verfijning ook '^feeds meer bij de modecreateurs an eisen bodem te vinden zijn. Ode nL5-ontman*e* I®®" heeft Zo bijvoorL1",9^mouwinzet. lectie een model vat}** dez,e tegenwoordigde Indisch s,ter ook een mantel van persianer in de zachte hazelnoottint, met e hoge kraag die om de hals ngt een wijde stadstaal. Alaar een soortgelijke mantel kan ook een kraag van nerts hebben. Nieuw is beverbont met een streepdessin. Van een broertje van de bever, nu tria, ook een knaagdier met een wat kortere maar even gloedvolle beharingis het liefste jasje uit de collectie, dat op slag bij de show het hart van het vrouwelijk pu bliek stal. Een kort, donkerbruin, „gezellig" bontjasje, eenvoudig en sportief, waarbij alle kans is gela ten aan het edele flatteuze mate riaal. Een bontjasje zoals elke jon ge en ambulante vrouw zou willen hebben omdat het zo makkelijk is en men niet er zoveel égards voor hoeft te hebben als voor een altijd wat meer plechtige lange bontmantel. Zeehond, met ame de „blauw- rug", de „blueback" in de taal van de modewereld, met het wit en grijze vel, dat een marmerachtig dessin heeft, is de specialiteit van dit huis. Er worden onder meer korte jasjes van gemaakt. Zeehon den bezwemmen vele wereld- zeeen Naar de kust van afkomst verschillen de kleuren de beharing. Maar wat men „zeehond" noemt in de bontwereld is haar-zeehond. Dat dier heeft vooral kort kroon- haar. En wat „seal" heet is pels zeehond. De vacht van een seal heeft juist dicht en zacht wolhaar. Een mantel in deze collectie van alaska sealskin in een prachtige, gloedvolle donkere kleur, een goud achtig prune, een echte warme pelsjas, lijkt dan ook niets op de sportieve zeehond-jasjes. Ook bont leent zich voor de nieuwe mode van de om keerbare mantels. Een model van licht breitschwanz tegen ca- ramelklewrige wol met een grote bontkraag, zowel op de bontkant als op de textielkant te dragen, is begerenswaard. Maar men draagt dan natuurlijk de bontkant altijd naar buiten want breitschwanz is bijna te mooi voor voering! A.Bgl. Rotterdam zoekt moeders] s Advertentie tfiiiiiiifiiiiifiimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI 71 Jf ag ik hier blijven wonen?, vraagt de kleine jongen die met een kleur \l van opwinding een autootje over de kamervloer voortschuift, ver loren in het spel samen met zijn nieuwe vriendje. En dat is nu pre cies de vraag waar de twee volwassenen, die hem gadeslaan zonder dat hij het merkt, op zitten wachten. De ene is zijn nieuwe moeder, die hij „tante" zal noemen, en de andere is de „juf" met wie hij in de auto is meegereden, de maatschappelijke werkster, die de schakel is tussen zijn oude omgeving en zijn nieuwe huis. De kleine jongen is vijf jaar en hij kent alleen maar het spelen in de groep in de zaal vol kinderen en de sfeer van de inrichting, het massagezin, dat een internaat nu eenmaal is. Hij is nog nooit van zijn leven in een ge woon huis geweest, met een woonkamer en een radio en fauteuils en een schemerlamp.Hij heeft met grote vragende ogen rond gekeken, hij is met zijn vingertje langs de stoelen gegaan en hij heeft met begrijpend voor de radio gestaan, dat kastje waar een stem uit kwam. En hij is toen gaan spelen met een zucht, misschien wel omdat hij aanvoelde uit de genegen heid die hem in dit nieuwe tegemoet kwam, dat het hier ook veilig was. Zijn veiligheid was tot nu toe het internaat voor kinderen van ongehuwde moeders, waaruit hij nog nooit was weg geweest. Want ziin moeder was amper zestien natuurlijk- Maai op de pleegmoeders toen hij geboren werd en ze was blij I komt het toch grotendeelsneer Men een baantje vond in een winkel en dat ze kon blijven wonen in het „tehuis", waar één vleugel is ingericht voor de werkende moeders en één vleugel voor hun kinderen, die daar verzorgd wor den. Ze bracht hem 's avonds naar bed en ze ging zondags wel eens met hem wandelen. Maar uit de trage ontwikke- dat ze, anes_geh_eurrwarweér zoekt pleegoude, van .^gezindten, jaar en voor meisjes van elke leeftijd tot 21 jaar. En nu zal men zeggen: hoe kan dat nu in deze tijd van schaarse woonruimte dat er nog mensen zijn, die een bed en een kamertje over hebben? De ervaring leert, dat wie woekert met zijn medegevoel ook woekert met de i.Piiiic TTr-i qv. t ling van het jongetje bleel? dat hii een ruimte in zijn huis. En er zijn honder- J, ."U .„„„ineen waar warms i.i«_ gewoon gezinsleven broodnodig had; de natuurlijke en ononderbroken aandacht van een moeder, die er eenvoudig „is" en die nooit te vervangen is door de meest uitstekende zorg in een internaat. Toen zich dan ook een pleeggezin aan bood, waar de ouders voor hun eigen enig kind een speelgenoot zochten, werd het jongetje op een dag meegenomen den woningen waar warme harten klop pen voor een kind dat misdeeld is. Dat is wel gebleken toen het trieste geval van het jongetje Wimpie" in de kran ten werd vermeld. En de brieven bij „de Koepel" binnenstroomden met aan biedingen van een goed liefdevol tehuis voor dat jongetje dat door zijn ouders zo zwaar werd mishandeld. Op die brie- naar' hit ^ezinP van zijn* vermoedelijke nieuwe „tante". Om eens te zien hoe het zou gaan en of het „aansloeg" van weerskanten. Want men laat tegenwoor dig het pleegkind zoveel mogelijk zeil mee beslissen waar het opgenomen wordt. Wat bij de kleintjes betekent dat ze er eens gaan spelen. Wat ging er in het kind om toen hO met grote vraagtekens in zijn ogen, zijn beer uit het tehuis stijf in zijn armen gekneld, in het vreemde huis binnen stapte? Maar binnen de kortst moge lijke tijd was hü er op zijn gemak. Zijn nieuwe tijdelijke moeder, tegen wie hij tante" mocht zeggen, nam hem in haar vanzelfsprekende warmte en moe derlijkheid op. Ze knuffelde hem en ze begreep zijn brabbeltaaltje en toen ze hem definitief had opgenomen bleef ze, ook in de eerste moeilijke weken van aanpassing, blij met het broertje voor haar eigen enig kind, dat ze van jongs- af wilde leren om aandacht en speel goed te moeten delen. Ze is bovendien een verstandige vrouw en daarom weet ze ook de juiste toon te vinden in het contact met de eigen moeder van haar pleegkind, als die zondags komt. Ze weet immers, dat ze haar zorg maar tijdelijk geeft. Want als de jonge moe der trouwt, dan zal ze dit kind in haar eigen nieuwe gezin willen opnemen. Pleegouders nodig Dit is één van de meer dan negen honderd kinderen, die op het ogehDlik in de stad Rotterdam in een pleegge zin vertoeven. Maar er zijn nog ruim tweehonderd jonger en meisjes tus sen de een en ue eenentwintig jaar voor wie men een gezin zoekt, dat ze tijdelijk als een eigen kind wil ver zorgen. Die tweehonderd Kinderen, die onaer voogdij staan omdat ze niet door hun eigen ouders grootgeDracht kunnen woraen, zijn tijdelijk 111 een te huis. Maar hoe onmisbaar het inter naat in veel gevallen is, voor deze tweehonderd kinderen is gebleken, dat ze voor hun normale, gezonde uitgroei, die toch al overschaduwd wordt door het gemis dat er in hun leven is. ge baat zouden zijn mei de natuurlij ue," De- schutte sfeer van het gezin. De grote dringende vraag is dan ook, oi er in Rotterdam en naaste omgeving gezin nen te vinden zouden zijn, die ujueijjk een pleegkind willen nemen. Dn luer- N rSn wy dan ook, namens ue Rotterdamse bticnting „De Koepel ■waarin ane instellingen verenigd zijn, "Jle zich hei lot van ontvoogde kinde ken aantrekken een oproep tot ieder zèttem" huis "n zijn nart wil open- iofiTtHiSTameli-ik zo, dat er in het heie land dungend uehoeite is aan pleegou ders, die üjueiyk een jongen of meisje in nun nuiseitjKe sieer, nUJ1 warmte en hun zorg willen opnemen. Maar ue orga nisatie daarvan, anders gezegd de zorg dat de juiste jongen en het juiste meis je in het juiste gezin komt vraagt ont zaglijk veel voorbereidend' en onder- zoekend werk. Daarvoor is een staf wordt nog steeds verzorgd in een tehuis wat voor dit kind nu weer beter was.' En dat gebeurt natuurlijk wel meer dat pleegouders zich aanbieden maar dat ze er bijvoorbeeld op uit zijn om een kameraadje te zoeken voor een dochtertje dat alleen maar grote broers heeft en dat er op dat moment geen meisje is bij de pleegkinderen voor wie men een thuis zoekt, die in dat milieu zou passen. Het gaat om heel levende en precaire dingen. Om kinderen die „uit het nest gevallen zijn" maar die met de hele achtergrond van hun leven nauw verbonden blijven. En die wellicht eens bij de ouders zullen terugkeren als de omstandigheden verbeterd zijn en de oorzaken, soms ziekte of onver mogen, waardoor ze tijdelijk afstand van hun kinderen moesten doen, zijn wegge nomen. Men krijgt de zorg voor een kind met een litteken in zijn leven en dat is niet makkelijk, dat vraagt veel liefde, veel intuïtie, veel tact en veel opoffe ring. Gezond egoïsme Daarom is het goed als er van twee kanten iets wordt omvangen. Het pleegkind krijgt in het gezin, waar het wordt opgenomen, ouderwarmte en een veilig nest en de pleegouders krij gen of een speelgenoot voor een kind of een aanhankelijk wezen waaraan ze hun zorg kunnen geven. Of ze vul len zomaar 'n gevoel van grote dank baarheid omdat ze het goed hebben en het kunnen doen. Gezond egoïsme mag en moet er zijn. Zoals een pleeg moeder zei, een weduwe, die met de leegte in haar leven geen raad wist nadat ze haar man had verloren: „mijn pleegkind heeft mij het leven gered, en ik misschien het zijne." Neen, ideale pleegouders bestaan niet. en een onvolkomen gezin, dus het ge zin van een weduwe bijvoorbeeld, waar de man ontbreekt, is al niet ide aal. Maar een vrouw die gelouterd is door dat verdriet blijkt dikwijls juist een uitstekende pleegmoeder te zijn bijvoorbeeld voor een wat oudere jon gen. En op aarde is nu eenmaal niets volmaakt en is het juist de kunst om van het onvolmaakte het beste te maken. En al evenmin is er het ideale pleegkind, want de levens achtergrond van gescheiden ouders of onvolwaardige ouders heeft het kind een schrijnend litteken meegegeven. En dat zal zien in zijn gedrag wel eens uiten. Maar er bestaan wél moederlijke moe ders, moeders bij wie alles kan Die zeggen als hun pleegkind jarig is, „breng al je vriendjes maar mee dan gaan we ijs maken." Moeders met die „radar" die men intuïtie noemt en die, zonder één pedagogisch handboek, pre cies de goede warme moeder zijn, zon der onderscheid voor eigen en voor van niet-eigen kinderen. geschoolde mensen nodig, en dus "geld. Moeders met dat natuurlijke aanvoe- En nu kan men, dank zo een subsidie, ijnasvermogen, dat hen afstand doet ne- voorlopig in Rotterdam beginnen en men van de onredelijke verwijten, die zien wat men ipet een goede organisa- ec„ pleegkind soms kan maken. Ze zijn tie op kleine schaal bereiken kan. Rot- er natuurlijk in de vele, vele huis terdam zoekt dus moeders. En vaders aan-huis straten van Rotter dai.en ook in de buiten wijken. En „De Koepel" wacht hun aanmelding. Het spreekt vanzelf dat er een financiële vergoeding -tegen over staat, want de kosten van een kind extra kan natuur lijk niet iedereen er bij nemen. Het spreekt ook vanzelf, dat men eventueel na aanmelding wel even zal moeten wachten tot men iets naders hoort. Men moet echter van tevoren goed realiseren wat men begint. Men geeft een nieuwe kans aan een kind dat ontworteld is en dat toch moet geholpen worden om naar zijn eigen geluk te groeien. Maar men neemt het op met het perspectief dat het wellicht eens naar de eigen ouders zal terugkeren. Het adres van stichting „De Koepel" is Vij verlaan 84, Rotter dam. A. Bgl. Het nieuwe I.C.C.-seizoen wordt za terdag 3 oktober om 7 uur geopend met een feestelijke avond ter ere van de actrice Magda Janssens, die reeds in 1915 naar Nederland kwam en binnen afzienbare tijd haar zestig-jarige to neelloopbaan hoopt te vieren. Zij zal niet alleen herinneringen ophalen en zoals van haar te verwachten valt me nige anecdote vertellen doch ook een scène spelen uit: Sardou's „Mada me Sans Gêne" en uit: „Karl .erheim's „De Markiezin van Arcis" en uit „Ge leerde Vrouwen". Het operagezelschap „Forum" te En schede, dat vorig seizoen „Victoria en haar Huzaar" op het programma had, zal ook dit seizoen een operette in het repertoire opnemen. De keuze is geval len op „Eine Nacht in Venedig" van Johann Strauss onder regie van Paul Pella en met decors en costuums van Wim Vesseur. De première wordt verwacht op twee de Kerstdag in de Twentse schouwburi te Enschede. Er zijn veel ruiten deze winter. Van een pastelkleurige Schotse ruit in blauw, rood en groen is deze mantel uit de collectie van Maggy Rouff „Extension". De shcizvlkraagevenals de voering van beige wolis afgezet tnet franje die ook het hele voorpand omzoomt. Advertentie Schoen van haneveertjes me. bijpassende tas. Dürer. „Wandelschoen" noemt men dit model, maar de parisienne is dan ook niet erg sportief. Dürer. Draai ie vasregtlaar naar links en de "Twin-Speed" baalt met zachte drang al bet vuil tut bet tere, zijden, wollen en nylon goed. Draai de knop naar rechts en de Twin-Speedis helemaal klaar voor de grote was— spa/s lakens, banddoeken en vuik overhemden—de grote was die anders heel wat van Uw krachten vergt. Uw "Twin-Speed" geeft U die krachten t ACME DOMESTIC EQUIPMENT LIMITED DAVID STREET GLASGOW SE SCOTLAND Fabrikanten van de wereldberoemde ACME Wringer schoenen alleen elegant staan als ze een hoge hak hebben. Is de hak lager dan 4 a 5 cm dan wordt de voet erg iang omdat de wreef dan minder ge welfd is. En daar niet alle vrouwen de gelegenheid hebben om in de loop van de dag van schoenen te verwis selen, worden er toch ook modellen ontworpen waarbij de punt iets breder :s, ja soms normaal rond loopt. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dergelij ke modellen langzamerhand weer in de mode komen, al zal het nog wel een paar jaar duren voor ze algemeen worden. Advertentie HET SPREEKT VANZELF dat U de beste was- resuitaten krijgt, op de veiligste manier, wanneer TJ de verschillende stoffen ook verschillend wast. Daarom hebben de fabrikanten van de beroemde ACME wringers-door 8o jaar ervaring gesteund —de "Twin-Speed" ontworpen. De "Twin- Speed" is de (enige) wasmachine met twee afzonderlijke wasbewegingen: één speciaal voor de fijne was, de ander-krachtiger— voor de grote was. U hoeft niet langer al Uw wasgoed door elkaar heen in de kuip te doen om er dan verder maar het beste van te hopen. Het is evenmin nodig het fijne goed er veiligheidshalve maar helemaal uit te laten. De ACME "Twin-Speed" is zo'n volmaakte machine, omdat U voor iedere was de juiste wasbeweging kunt kiezen. Met electrische wringer onverwarmd Met electrische wringer verwarmd Vraag vandaag nog inlichtingen aan Uw leverancier Schoenen zonder hak; ze staan eng, maar ze zitten makkelijk. Model Heyraud. In sommige zaken staan de punten van de schoenen een eindje de hoogte in, bij anderen raken ze de grond, wat mooier is. De kleuren gaan bij Charles Jourdan van beige tot een beigeachtig groen, grijsachtig oud rose, brons, rabarber, gekookt bietenrood, pruimenblauw en askleur.Dürer geeft de voorkeur aan nerts, beige en aanverwante tinten. Een bijzonder gekleed model is van hane veertjes; hierbij hoort een langwerpige tas van dezelfde veertjes. En Preciosa, het luxe mark van Heyraud, komt ook met gedekte pasteltinten, vooral veel groen van laurierblad en beige in alle mogelijke nuances. Ook hier veel zwart, vooral in lak, wat dit najaar weer in de mode wordt gebracht. Heyraud lanceert bovendien in Frank rijk de schoen zonder hak. Hij heelt het recht daartoe in Italië gekocht maar nu zegt een andere bekende Franse zaak dat ze dergelijke hakloze schoenen al in 1939 maakte Ronduit gezegd staan ze eng» maa,"; ze zitten gemakkelijk en wat wonderlijk iiikt stevig, steviger dan een heel hoge hakBovendien moeten ze bijzonder ge makkelijk zijn voor vrouwen die een Tuto besturen. Niettemin dreigen ze voorlopig nog niet algemeen te worden. Preciosa heeft er dan ook goed aan ge daan de gewone pump voor zijn model len te kiezen en de schoen zonder hak als curiositeit te beschouwen. Diny K.-W. Dc ideale partner van de "Twin-Speed" it do ACME "Sun-Breeze"—de volautomatische sneldroger met de exclusieve, ingebouwde OZONIFIER. Die maakt Uw was "buiten lucht"—fris, door en door droog, klaar voor direct gebruik. De combinatie "Twin-Speed" wasmachine en Sun-Breeze sneldroger neemt U al het werk op wasdag uit handen I Advertentie (Van onze medewerkster in Parijs) Op het ogenblik wordt de modepers haast onder de schoenen bedolven. Nu de leerprijzen met hon derd procent zijn gestegen is dat jammer genoeg alleen in figuurlijke zin! Het is niet mogelijk de prijs van de schoenen te verdubbelen, maar eeri verhoging van dertig a vijftig procent wordt toch wel verwacht. Trouwens in de meeste winkels zijn de prijzen deze zomer al opgelopen, stellig om de mensen met oktober geen al te onaangename verrassing te bezorgen. Alle fijne schoenenzaken tonen nu hun modellen. Der gelijke zaken zijn in hun branche wat de prêt-a-porter in de confectie is. Hun modellen zijn beduidend duur der dan de gewone fabrieksschoenen, maar ook veel mooier en bijzonder goed afgewerkt. De prijs gaat van 10.000 Frs. tot 15 a 16.000 Frs., dus zowat van vijfen zeventig tot honderdtwintig gulden, wat met de beste wil van de wereld niet te geef is te noemen. Maar voor wie een smalle voet heeft zitten ze bijzonder makke lijk. En waar de Franse vrouw het eerste op let: ze geven cachet aan het eenvoudigste toilet In de modellen is ronduit gezegd niet veel verandering gekomen. De verschei denheid van garnering is reeds zo groot dat het moeilijk is er nog meer variaties voor te vinden. De „prêt-a-porter chaus- sures" heeft zich dan ook bijzonder toe gelegd op het comlort van de schoen en wi! bovendien deze zo licht mogelijk maken. Van de plaats waar de naaldhak is geplaatst hangt grotendeels het min of meer makkelijk lopen af. Alle fabrikanten kijnen in extase naar de modellen die de hoogste hakken heb ben. Maar ze zeggen zelf dat een hak van vijf centimeter hoogte het beste evenwicht geeft, een van zeven of acht dat heel wat minder doet, en de hak van tien centimeter hoogte de voruw met knikkende knieën en met wiebelen de heupen laten lopen. „Een wijze van lopen", zoals iemand opmerkte, „die om en nabij de Place Pigalle mode is". Daar zijn gehoor niet met knikkende knieën en wiebelende rest wou lopen, werd van die heel hoge hakken verder geen noti tie genomen, vooral toen men zag dat de mannequins om enkele treden te beklimmen een steuntje zochten tegen de muur. 't Ongeluk wil dat zeer puntige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11