Doos chlotride voor ieder dei- Haarlemse ziekenhuizen ■I Twee jongemannen „op met gestolen auto drift" Haarlem ontving voor het eerst de „J. Henri Dunant" Ernstig bezwaar tegen het afhalen van vuilnisbakken K.N.V.B. afdeling heeft gezonde Haarlem in Agenten konden nog tijdig wegspringen regenkleding College kwam belofte inzake be jaar denonder zoek niet na Alphenaar Wijlen Andries v. d. Aart posthuum onderscheiden VERSCHEIDENE BELANGRIJKE STRATEN KRIJGEN EEN NIEUW WEGDEK Belangrijke rioleringswerken in Haarlem DEFMM VUREH0UT r hout rib o MERCK, SHARP EN DOHME UITGEBREID Doorverkoop gestolen rijwielen leverde f 2000 op HAARLEMSE RECHTRANK HEEMSTEEDSE GEMEENTERAAD VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PAGINA 13 Haarlemse rechtbank Flinke straffen geëist voor rijden onder invloed van drank Om hobby te bekostigen oe Het zelf Installatie Onbewoonbaar Haarlems Bloei Oud informatiebureau brengt f 10.000 op SPORTAGENDA Uitslag verkopingen van 24 september Hoofd van school voor slechthorenden H. G. Oordijk voorgedragen Nieuwe verlichting in de Glarastichting Volksmuziekschool in Zandvoort Parkwijk Kantoortje voor Maatschappelijk Buurtwerk Gemeentezaken BLOEMENDAAL Grote belangstelling voor Bloemendaalse landgoederen De directie van Merck, Sharp en Doh- me Nederland N.V. heeft de sympa thieke gedachte gehad om bp gelegen heid van het in gebruik nemen van de uitbreiding een grote doos van het thans in Haarlem geproduceerde nieuwe ge neesmiddel Chlotride, ter beschikking te stellen van ieder der Haarlemse zie kenhuizen. Gistermiddag, nadat burge meester mr. O. P. F. Cremers de produktie-apparatuur in werking had ge steld, werden de dozen overhandigd aan de vertegenwoordigers der Haarlemse ziekenhuizen. Het was het eerste chlo tride, dat volledig in Haarlem gepro duceerd was. Directeur Dijkgraaf van het Nederlands bedrijf verklapte, dat men eerst proef gedraaid had en dat het resultaat van deze proef thans aan de ziekenhuizen ten goede zou komen. X'er geruststelling voegde hp eraan toe, dat het eigen laboratorium het produkt volledig had onderzocht en in orde be vonden. Dat was dan het officiële slot van de officiële plechtigheid, waarmede de in gebruikstelling gepaard ging. De heer J. Dijkgraaf had in de tot feestzaal om getoverde magazijnruimte enige hon derden vrienden en relaties van Merck, Sharp en Dohme begroet. Hij zag daar in een bewijs voor de plaats die het be drijf reeds in ons land is gaan innemen. Het was beslist niet verwonderlijk, dai hij getuigde van grote dankbaarheid van de directie van het Nederla bedrijf tegenover allen, die tot breiding hebben bijgedragen 1 vorm dan ook. Dankbaarwas M voor de inderdaad overweldigend^ moe SharpC enDohme in deloop van Kn aanwezigheid de plechtigheid op luisterden. Prof dr. A. Knoppers, president van Merck, Sharp en Dohme Interna tional in New York, merkte in een toespraak op, dat het Nederlandse be drijf in de twee jaar van zijn bestaan *en belofte heeft ingelost en meer dan dat: het is sterk gegroeid en heeft «en belangrijke bijdrage geleverd tot het verruimen van het Nederl» del_ industriële apparaat. dat er Ijjk voegde hij hieraa£uisbëstuiving. Sprake is vanAI5erika leren van el- Nederbind^jf" gebied van de moderne jjjilijffvoering heeft Amerika onte genzeglijk een voorsprong, maar Ne derland kent een betere verhouding tussen, werkgever en werknemer. Wan neer, aldus prof. Knoppers, Europa en de V.S. elkaar op deze wijze in toe nemende mate „bestuiven", zou dit wel eens een uiterst belangrijk wa pen kunnen blijken in de „peaceful Voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. H. J. Ferwerda, stond *\stermiddag een 25-jarige opperman bit Beverwijk terecht, die op de avond Van de 7p juli te Beverwijk, na het ge- ruik van alcohol, met behulp van een koevoet een garagedeur zou hebben opengebroken, waarna hi) met de al- daar geparkeerde vrachtauto zou zyi «aan rijden. Met de gestolen vracht- auto, die geladen was met 118 kratten, verdachte naar Haarlem gereden was vanaf het Verwulft tegen de rij richting in, de Grote Houtstraat inge beten. Voor het rijden onder invloed b-as hij evenwel reeds eerder tot vier •baanden veroordeeld. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond verdachte e«n bijzonder hardnekkig persoon. „Tot hu toe toe zijn bij zijn rijden, meestal Onder invloed, nog geen doden gevallen, dat is het enige goede wat ik er van kan zeggen." Hij was van mening dat de diefstal onder bezwaarlijke omstan digheden was gepleegd en eiste der- aftrgfe een jaar gevangenisstraf met Verd acini" de preventieve hechtenis, te zijn, d^£ vroeg toch wat clemen maanden uit te" Dimmers al ach™e" man, mr. B. had. De raad* steeds maar ophoptS^ers vond het gewenst, temeer daar het n1ta fs, dat deze op verdacht l^uUwe'r king hebben gesorteerd Hij vroe dertoezichtstelling en stelde voor ver dachte een anti-drank-kuur te laten on dergaan. Een jaar gevangenisstraf onvoor waardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, hoorde een 47-jari^e directeur van een bloembollenbedrijf bit Sassenheim tegen zich eisen, ver dachte zou na het gebruik van onge veer zes glazen sherry en zes glazen hier, op het stopteken van een agen van politie op de Velsertunnelweg niet °P de voorgeschreven wijze hebben ge stopt. De agent constateerde daarop ge bruik van alcoholische drank, waarna bil het rijbewijs en de contactsleutel van de auto vorderde. Verdachte even- Wel zou hier geen zin in hebben gehad ®n zou nogal geïrriteerd aan de kant van de weg zijn gaan zitten. Volgens Se getuigenverklaringen, had de ver nachte tegen één van de agenten ge- zegd: ,,lk geef je 25 gulden als je me "aar huis rijdt. En 100.- als je ook ?bg mijn medepassagier vervoert". Om -J* rijden onder invloed vast te kunnen d''Jen, hadden de verbalisanten ver- -jjlhte over een witte streep laten lo- r^h, met het resultaat, dat verdachte uitslag van de lijn had tot een to to'e breedte van bijna drie meter. De officier was van mening dat verdachte, bp zijn zachtst gezegd, flink gedronken moest hebben. Hij geloofde dat een ge was 6 hl6r zeker °P zÜn plaats coëxistence" tussen west en oost, die in feite betekent: een economische oorlog tussen west en oost. Dat Merck, Sharp en Dohme een be lofte heeft ingelost, kon burgemeester Cremers getuigen. Meerdere Ameri kaanse firma's hebben zoals bij de opening van Merck in mei 1957 is voor zegd het voorbeeld van Merck ge volgd en zijn naar Nederland gekomen. En binnenkort zal zich hier een nieuw Amerikaans bedrijf komen vestigen. Haarlem is gunstig gelegen voor zulke bedrijven merkte de burgemeester op en sprak over de goede verbin<iingen en de uitstekende opleidmgsmogelyk heden. Daarna werd hij ult?eniJ?n^ezig- via een druk op de ^XndenTeuwe heid van alle g®no^gtenstel!en Liïid s/r ene geloei verkondigde het grote mo- name wijze bijeen bleef. Voor de Haarlemse rechtbank stond gistermorgen een 34-jarige lasser uit Haarlem, die volgens de tenlasteleg ging 23 bromfietsen en 21 fietsen die van diefstal afkomstig waren, had ge kocht en doorverkocht. Aan deze trans acties zou hij 2.000 verdiend hebben. Verdachte gaf het feit zelf wel toe en de officier van Justitie, mr. H. Lager waard wees erop, dat verdachte een eoede baan bij een scheepswerf had op gegeven om zich uitsluitend aan dit soort practijken te wijden. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf van eén jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met een proeftijd van drie jaar. Mr F. A. Bjjvoet echter, die de man verdedigde, wees er in een uitgebreid en uitstekend opgebouwd pleidooi op, dat zijn cliënt niet slecht, doch eerder zwak is. Hij is bijzonder gelukkig ge trouwd en doet alles om het zijn vrouw naar de zin te maken. Daarnaast heeft hij een technische hobby en om die te kunnen bekostigen is hij op deze laak bare manier gaan bijverdienen, omdat hij het niet ten koste van ziin vrouw wilde doen. Mr. Bijvoet ontkende ten stelligste, dat zijn cliënt zelf ontslag zou hebben genomen bij de scheeps werf. Hij was - daar ontslagen wegens herhaaldelijk verzuim. Dit werd ver oorzaakt doordat hij leed onder zware hoofdpijnen als gevolg van een zware hersenschudding die hij enige jaren ge leden had opgelopen. De controlerend arts had hem echter een keer in een oud plunje thuis aangetroffen en ge meend, dat hfj daar klusjes opknapte. Dit was echter niet waar. Zjjn vrouw had de arts toen de deur uit gestuurd en een andere controlerende arts was weliswaar aangevraagd, maar niet ko men opdagen. Vandaar dat de scheeps werf meende, dat de lasser ongemoti veerd verzuimde. De verdediger vroeg dan ook om een aanzienlijk geringere straf dan de officier had geëist en voeg de daaraan toe, dat de echtgenote van verdachte alles zal doen om haar man, nadat hij uit de gevangenis is terugge keerd, bij te staan. Met sen druk op de knop stelde burgemeester Cremers de nieuwe produktie-appa ratuur voor het preparaat chlotride in werkingwaarmee het bedrijf van Merck, Sharp Dohme in de Waarderpolder is uitgebreid (zie inzet). Daarna stelde directeur Dijkgraaf dozen chlotride ter beschikking van de Haarlemse ziekenhuizen. Geheel onverwacht hebben de Haar lemmers dit vaarseizoen nog het nieuwe op 23 mei van dit jaar in de vaart ge komen hospitaalschip van het Roode Kruis, de „J. Henri Dunant", van nabij kunnen bewonderen. Haarlem was dit seizoen niet in het plan opgenomen, doch wegens de te lage waterstand van de IJssel heeft het schip deze week met aan boord een zeventigtal invaliden en chronische bedlegerige patiënten uit het Roode Kruis-district Friesland het vaarplan moeten wijzigen. anmorgen is de „Henri J. Dunant" al weer vroeg vertrokken met bestem ming Lemmer. Vandaar wordt morgen naai- Grouw gevaren, waar de Friese patiënten worden ontscheept. Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L. VEERSTRAAT Evenals bij vorige keren, toen de „Kasteel Staverden" van de Holland- Veluwe lijn met kapitein J. Miedema met chronische zieken in Haarlem meer de, werd zieken en personeel weer een hartelijke ontvangst geboden. Zoals een van de helpsters van het Roode Kruis ons zei: „In Amsterdam was het giste renavond ook mooi, maar deze ontvangst in Haarlem is veel grootser". De afde ling Haarlem van het Roode Kruis had gezorgd, dat aan de patiënten bakjes fiv.it konden worden uitgedeeld, er was muziek en mevrouw Van Willige ver scheen met een zestal lieftallige Haar lemse bloemenmeisjes aan boord, die met een vriendelijke lach en met kwis tige hand roze anjers speldden op de pyama's van de zieken, de uniformen van de Roode Kruis-mensen en op de revers van de bezoekers in burger. Tot deze bezoekers behoorde de com missaris der Koningin in deze provincie, dr. M. J. Prinsen, met echtgenote. Hij werd verwelkomd door de voorzitter van de afdelinv Haarlem van het Roode Kruis, de heer J. J. Jurrissen. Deze uitte zijn dankbaarheid voor de belang stelling van dr. Prinsen voor de lijdende mens in het algemeen en voor het werk van het Roode Kruis in het bijzonder. Tevens dankte hij met name een aan tal personen, die voor de ontvangst hadden gezorgd. Hiertoe behoorden de leden van het muziek- en tamboerkorps van de Harmonie Haarlem onder leiding van de onder-kapelmeester de heer J. Moone. Twee jongelieden uit Haarlem ston den voor de rechtbank, omdat zij op 5 juli van dit jaar samen een fiets had den gestolen en later in het water had den gegooid; vervolgens - onder de in vloed van alcohol - een auto hadden weggenomen en naar Amsterdam wa ren gereden; op de heen- èn op de terug weg in Haarlem tenslotte op een agent waren ingereden, die hen wilde aanhou den en die door tijdig wegspringen het leven eraf had kunnen brengen. De jongste van de twee, een 21-jarige hulp stratenmaker, beweerde voor de recht bank die avond 12 a 13 glazen bier en een paar borrels gedronken te hebben, de oudste - een 23-jarige opperman - zou tien glazen bier hebben gedronken. In de Spiegelstraat te Haarlem nam de opperman een fiets weg. De hulp stratenmaker klom erop en zijn maat klorp op de duo. Bij het Prinsen Bolwerk stapten ze af en de opperman gooide de fiets in het water. Waarom? wilde de president, mr. H. J. Ferwerda, weten. Verdachten konden er geen antwoord op geven. Ze hadden gedronken. Intussen had de hulpstratenmaker een auto ont dekt, die niet afgesloten bleek. Volgens deze verdachte was hij ingestapt en zou de opperman met een in de auto gevon den schroevendraaier contact hebben ge maakt. De opperman ontkende dat ech ter. Hoe dan ook, samen waren ze naar Amsterdam gereden, maar op de Har- menjansweg te Haarlem vonden ze een hoofdagent van politie op hun weg, die een stopteken gaf. In plaats van te stop pen, gaf de hulpstratenmaker, die aan het stuur zat, vol gas, zodat de agent ijlings weg moest springen. De hulp stratenmaker ontkende, dat hij vol gas gegeven zou hebben. Hij was gewoon doorgereden en wist niet waarom. De opperman beweerde pas tijdens de rit ontdekt te hebben, dat de auto gestolen was. „Maar ik kan toch niet uit een rij dende auto springen, edelachtbare", luidde zijn bescheid. Overigens had hij op de terugweg uit Amsterdam op de Schipholweg zelf ach ter het stuur plaats genomen en een paar kilometer gereden, hoewel hij geen rijbewijs had en nog nooit een auto be stuurd had. „Toen had u de auto toch kunnen verlaten?" merkte de president op en verdachte moest dat wel toegeven. Toen zij weer in Haarlem terugwaren hadden ze op de Raamsingel opnieuw op een agent ingereden, die een stopte ken gaf. Weer moest een agent opzij springen en weer reden de jongelui door. Toen zij rond vijf uur gear resteerd werden, bleek merkwaardiger wijze het alcoholpercentage in hun bloed bijzonder laag te zijn. Daarom geloofde de president, dat de verdachten zich voor hun wangedrag alleen maar wil den verschuilen achter een voorge geven overmatig drankgebruik. De officier van Justitie, mr. H. La gerwaard, nam het de jongelui bijzon der kwalijk. Weliswaar wilde hij in aanmerking nemen, dat zij geestelijk niet bijster ontwikkeld waren en dat met name de opperman uit een niet Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Advertentie op iedere gewenste lengte leverbaar, pas klaar gezaagd. Voorts: triplex board spaanderplaat meubelplaat hardplastic platen tafelpoten mozaïek de pasklaar specialist- 1ULIANAPARIC 44 - TEL. 55530 Een van de aantrekkelijkste agenda punten in de openbare vergadering van de gemeenteraad van Heemstede der gewoonte getrouw weer ruim een kwar tier begonnen na het aangekondigde Jódstip was donderdagmiddag ongc- van'wL de rondvraag. Wethouder O. H. 7e„ moest erkennen dat hij de toe- bejaardenzorg na te gaan eén m«H.nagetiomen en het college zal vuilnisbak^ m°eten vinden, om extra te brengenf1 b« d* betrokenen thuis ners vifHlImste»ezi?an -fPS" die de mogelijkheid voor de inglzeteneh had de meeste raadsleden echter be vreemd, dat deze extra-bak moet wor den afgehaald. De heer VAN KESTF REN (VVD) lokte met een vraag hier over een lange discussie uit. Wethouder E J VAN LENT stelde voor, dat bij voorbeeld bejaarden, zelf met in staat een bak af te halen, dan hun tuinman moesten sturen! Deze gedachte aan vaardde de raad met. Het college zal nu moeten proberen in bijzondere gevallen een betere regeling te vinden pe oor- 7-inir i<5 dat men bii de dienst van Open- bare Werken niet voldoende personeel beschikbaar heeft om de bakken te "KÏÏwT'-van der meulen. HOUWER (P.v.d.A.) herinnerde aan de toezegging van het college bij het pe- handelen van de ontwerp-begroting voor 1959, na te zullen gaan welke kos ten de bestudering van het bejaarden- vraagstuk zal vergen. Ook is daarbij gedacht aan het eventueel stichten van een tehuis voor bejaarden. Wethouder VAN WIJK zei wel, dat er in Heemstede 2755 bejaarden woonachtig zijn van vijf enzestig jaar en ouder; stelde de be- jaardenenquete in Bloemendaal als voorbeeld en meende dat er in Heem stede geen belangstelling voor zo'n on derzoek was, maar gaf hiermee geen voldoende antwoprd op de vraag van mevrouw Van der Meulen. Deze conclu deerde hieruit dan ook, dat van een door het college gedane positieve toezegging mets is terecht gekomen. Zij achtte het bovendien onjuist de toestand in Bloe mendaal met die in Heemstede te ver gelijken. Toen wethouder Van Wijk heel voorzichtig toegaf er niets in te zien, een onderzoek weggegooid geld te vinden en dit dus niet voorbereid, te hebben gaf de vragensteller uiting aan haar teleurstelling dat de raad niet meer aan kan op een schriftelijk stuk van het college. In aanwezigheid van haar twee klei ne zoontjes als enige belangstellenden op de publieke tribune, legde mevrouw H. Cohen-Koster de ambtseed en de eed van zuivering af, waarmee zij werd toe gelaten als raadslid. Zij vervult de vaca ture wegens het bedanken als raadslid van ir. Van Tinbergen (P.v.d.A.). Staande nam de raad enige ogenblik ken stilte in acht voor de onlangs ovez-- leden oud-wethouder van financiën, wijlen de heer A. J. van Houten. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard, noemde de over ledene een man, aan wie de gemeente veel dank is verschuldigd. Het viel de overledene erg moeilijk, toen hij in het najaar van 1958 om gezondheidsreden het raadslidmaatschap en wethouder schap moest neerleggen. Hij had de ge meente lief en zjjn werk deed hij met veel zorg en toewijding. De op de heren BRINK (V.V D VERHOEVEN (K.V.P.) en SCHUÏ-' TEMAKER (Prot. Chr.) na voltallige raad benoemde wethouder J. C. COr- VER als onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Er blijken be langhebbenden te zijn, die het op prijs stellen dat hun huwelijk door een lid van het college van B. en W. wordt gesloten. Het voorstel tot verlenging van de ontruimingstermijn voor onbewoonbaar verklaarde woningen werd aanvaard, mevronw VAN DER MEULEN- HOUWER tekende hierbij aan, dat het jammer is, dat inwoners met smalle beurzen moeilijk hun geschikte betaalbare woningen kunnen worden ge holpen. Wethouder VAN LENT wees er op dat dit verband houdt met de instantie in Den Haag die het aantai te bouwen woningwetwoningen toewijst. Dit zijn er evenwel niet veel en dan moet noodgedwongen worden gebouwd in de vrije sector, hetgeen onherroepe lijk hogere huren betekent. B. en W. stelden de raad voor de werkclassificatie en prestatiebeloning aan vaklieden te bezien. De heer ZEG- WAART (K.V.P.) bracht in herinnering, dat na het werk van de taakanalisten de organisaties moeten worden inge- schakeld. De heer RUTGERS (V.V.D.) achtte de formulering van het voorstel niet helemaal gelukkig. B. en W. wa- ren sceptisch gestemd over de toepas sing van deze werkclassificatie en pres tatiebeloning. Wethouder VAN WIJK vreesde dat er onnodig kosten zouden worden gemaakt, omdat een te ontwer pen schema niet zou kunnen worden in gepast. Bovendien zou de teamgeest in een werkgroep verbroken kunnen wor den. Het voorstel werd na discussie aan vaard. Herbenoemd werden de leden van de commissie woonruimtewet. Mr. RUTGERS (V.V.D.) liet een protest ho ren tegen de samenstelling van de com missie. Apert fout noemde spreker het, dat deze commissie woonruimtewet tevens de vorderingscommissie is. Advertentie In de jaarlijkse algemene vergade ring van de afdeling Haarlem van de KNVB welke donderdagavond in Dreefzicht" werd gehouden werd de korteling overleden voorzitter de heer Andries v. d. Aart, posthuum tot ere voorzitter van de afd. Haarlem benoemd. Deze onderscheiding viel de onverge telijke voorzitter bij acclamatie te heart nadat de waarnemend voorzitter, de heer H. W. van Turnhout enkele gevoelvolle woorden aan de nagedach tenis van de overledene had gewijd. In zijn openingswoord herdacht de heer van Turnhout eveneens de heren Karei Lotsy en Jan Keppels die de Bond waren ontvallen, evenals de heer J. Pruschen en hij wijdde vervol gens vele woorden aan de pas ontslapen voorzitter Van der Aart die sedert 1906 aan de HVB was verbonden en ruim dertig 3aar de a£delinS als voorzitter had gediend. Hij verzocht de aanwe zigen ter zijner nagedachtenis een mi nuut stilte in acht te nemen. De toestand van de steeds groeiende afdeling Haarlem met haar ruim vijf tienduizend leden was kerngezond, de financiële positie zeer goed en slechts het terrein vraagstuk baarde nog de no- dive zorgen al was men toch wel op de goede weg en verkeerde men in Haar lem nog niet in een zo slechte toestand als elders. Dank bracht de spreker aan de diverse instanties in de bond die tot een regelmatige gang van zaken heb- ben bijgedragen en na zijn rede, die ruim een half uur in beslag nam werden de punten van de agenda in een vlot en geanimeerd tempo afgewerkt. De notu len van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld, waarna de Balans, Verlies- en Winstrekening 1958-59 en de Begroting 1959-1960 wer den goedgekeurd. De begronting werd vastgesteld op een bedrag van ƒ23.000,- terwij 1 de Verlies- en Winstrekening een batig saldo vermeldde van ƒ20.369,67. Niet minder dan een bedrag van 17.683 was uit de Toto verkre gen, maar het feit, dat de gewone dienst een batig saldo van ƒ2.676,51 had op geleverd bleek de vergadering uiterma te verheugend te vinden. Nadat de contributie voor het lopende jaar onveranderd werd vastgesteld, gaf de hierna volgende bestuursverkiezing te best bekend staand milieu afkom stig was. Tegen de hulpstratenmaker, die een blanco strafblad heeft en uit een redelijk goed milieu stamt eiste hij twee jaar jeugdgevangenis. De op perman hoorde 12 maanden waarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar tegen zich eisen. Mr. J. W. Crefeld, die de hulpstraten maker verdedigde, was van oordeel.dat het feit dat zijn cliënt pas was be gonnen met drinken, zjjn vriendschap met de niet gunstig bekend staande op perman en zijn geringe geestelijke ont wikkeling de voornaamste oorzaken waren van het gebeurde. Een heropvoe ding in een jeugdgevangenis achtte hij niet nodig, omdat zijn cliënt een behoor lijke opvoeding had gehad. Zjjn familie is erg gedupeerd, omdat men alles ge reed had om naar Australië te emigre ren, hetgeen na een veroordeling van de hulpstratenmaker niet meer moge lijk is. Hjj bepleitte clementie en vroeg een gecombineerde straf. De verdedi ger van de opperman, mr. L. Ali Co- hen, die bezwaar had geuit tegen de ge scheiden behandeling van beide zaken, achtte wat zijn cliënt betreft alleen de diefstal van de fiets bewezen. Bij de overige feiten was hij wel aanwezig ge weest, maar hij zou er niet aan meege daan hebben. Het ten laste leggen van diefstal van olie en benzine - vanwege de vjjf kilometer, die zijn cliënt op de Schipholweg had gereden - noemde de raadsman spijkers op laag water zoe ken. Mr. Ali Cohen herinnerde eraan, dat in de rapporten zijn cliënt „vrij diep zwakzinnig" wordt genoemd, en dat hij aan het drinken was geraakt omdat hy ruzie had gekregen met zijn bruid. Juist in juli zou de opperman in het huwelijk getreden zijn. Hij verzocht de ïecht- bank clement te zijn en vroeg een on voorwaardelijke straf, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht en een lan ge voorwaardelijke straf. Over veer tien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Nu de stichting „Haarlems Bloei" haar nieuwe kantoorgebouw aan het Stationsplein in gebruik heeft genomen, komt het oude informatiegebouwtje aan het Stationsplein vrij. Zoals wij reeds hebben gemeld gaat de stationsrestau rateur er een snackbar in vestigen, ter wijl op het trottoir ervoor een groot ter ras zal worden gemaakt. B. en W. van Haarlem stellen de raad daarom voor het gebouwtje aan N.S. te verkopen voor 8000.- en de bijbehorende grond voor ƒ2000.-. Aan de transactie is de voorwaarde verbonden, dat N.S. in het gebouwtje nimmer een informatiebu reau zullen vestigen, dat „Haarlems Bloei" concurrentie zou kunnen aan doen. Haarlem: EDOBaronie. Schoten HBC. TYBBVVSB. THB—Onze Gezellen (opening Ripperda club huis met RipperdaGeel Wit), DIO EHS. Heemstede: RCHSHS Hoofddorp: ETO-Hoofddorpse Boys Aalsmeer: AalsmeerJSV Hillegom: Concordiate Werve Noordwijk: SJCLugdunum Santpoort: VelsenBeverwijk Velsen: VSV—Alkmaar, Terrasvo gelsBloemendaal Beverwijk: DEMHollandia, De KennemersHRC, WBVitesse Uitgeest: USVUSchagen Castricum: CSV—Egmondia weinig reden tot commentaar. De af tredende bestuursleden, de heren Ch. Boeree, M. Ponsteen en J. Smit werden zonder hoofdelijke stemming herkozen, waarna in de commissie van beroep werd benoemd de heer S. Hazevoet, die de plaats van het overleden lid, de heer J. Keppels, zal innemen. De heer Van Balen Blanken werd als plaatsvervan gend lid in deze commissie benoemd. Voor de zeer belangrijke functies in de financiële commissie waren geen can- didaten naar voren gebracht hetgeen voor de penningmeester de heer Boeree aanleiding was om het belang van deze commissie nog eens duidelijk onder het oog te brengen, omdat de financiële om vang ook al door de voetbalpool een on gekende hoogte had bereikt. De vereni gingen werd verzocht binnen een week candidaten 'bij het bestuur in te dienen. Van de rondvraag werd een vrij druk gebruik gemaakt. Perceel Nic. van der Laanstraat 11, op bod 8000, afslag 10, totaal 8010, J. C. v. Waalwijk v. Doorn; Noorder Emma- kade 5 zw. en rd., niet geveild; Ver- spronckweg 167, 15.300 15.300, F. H. Y\.„ hinaerik; Berckheijdestr. 1 zw. en rd. ƒ5200 ƒ25 ƒ5225, J. Veringa; Ruyc- haverstraat 16 zw. en rd. ƒ7200 ƒ125 7325, H. I. van Goor; Vooruitgangstr. 13, niet geveild; Marisstraat 5, Zand- voort, ƒ22.600 ƒ2500 ƒ25.200, n.n.; Ursulastraat 19, ƒ6300 ƒ5 ƒ6305, n.n.; Van der Hulststraat 11, ƒ4800 ƒ5 4805, H. I. van Goor; Voorhelmstraat 47 zw. en rd., ƒ14.000 ƒ14.000, D. de Vries; Iordensstraat 45, ƒ19.200 ƒ800 20.000, opgehouden; Bankastraat 10, ƒ7500 600 ƒ8.100, v. Emmerik qq; Brouwersplein 23 zw. en rd.. Brouwers plein 24 zw. en rd. en Brouwersplein 25 zw. en rd., ƒ31.400 500 ƒ31.900, G. A. Groen qq. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om te benoemen tot hoofd van de school voor slechthorende kinderen aan de Sophiastraat, de heer H. G. Oordijk uit Amsterdam. De raadsagenda van de gemeente raad van Haarlem van volgende week vermeldt weer verschillende credieten voor asfalterings- en rioleringswerken. Zo spoedig mógelijk moet het wegdek van de Kampervest geasfalteerd wor den, evenals dat van de Turfmarkt. Als gevolg van de daar uitgevoerde riole ringswerken, verkeert dit wegdek in zeer slechte staat. Als gevolg van de slechte toestand bij de Eendjesbrug zal tie Kampervest voorlopig nog tweerich tingsverkeer houden, maar het ligt in de bedoeling deze weg straks weer éénrichtingsverkeer te geven. Boven dien willen B. en W. het gedeelte van het Spaarne tussen Gedempte Oude Gracht en Damstraat met klinkers la ten bestraten. De thans gebruikte ko perslakkeien zijn bij nat weer zeer glad, zodat zij noodzakelijk door stroever ma teriaal vervangen moeten worden. Alles bjj elkaar is hiervoor een bedrag nodig van 194.000, De voorgenomen riolering van de Slachthuisstraat vergt een crediet van 143.000,-. De huidige riolering ver keert in slechte staat en de buizen lig gen niet op de juiste diepte en onder de gewenste helling. Na de rioleringswerk zaamheden moet het wegdek met onge fundeerde klinkers worden verhard. De straat neemt een belangrijke plaats m in het wjjkverkeer, terwijl er ook bus routes door lopen. Een gefundeerd klin ker- of asfaltdek zou misschien beter zijn, maar dat is ook 85.000,duur der, omdat dan ook de waterleidingbui zen veranderd moeten worden. Voor het vernieuwen van de riolering in de Kruistochtstraat, die eveneesn van belang is voor het wjjkverkeer en waar doorheen ook busroutes lopen, wordt een crediet gevraagd van 220.000,-.De bestaande riolering moet vervangen worden door een diepriool, terwijl ook de nevenriolen in de trottoirs moeten worden vernieuwd. Daarna - in de loop van het volgende jaar - kan dan worden overgegaan tot asfaltering van de Slachthuisstraat. Voor het vernieuwen van het uit het begin van deze eeuw stammende riool in de Spionkopstraat wordt een bedrag van 42.300,- ge vraagd. Het riool verkeert in zo slechte staat, dat het abnormaal hoge onder, houdskosten vraagt. 63.900,- Is nodig voor het vernieuwen van het wegdek van de Delftlaan tus sen Orionweg en Rijksstraatweg. Het wegdek verkeert daar in zo slechte staat, dat betwijfeld moet worden of het een eventuele vorstperiode nog zou kun nen doorstaan. Voor de vernieuwing van de elektri sche installatie van de Clarastichting het gemeentelijk tehuis voor gestoorde bejaarden te Zandvoort heeft het Haarlemse gemeentebestuur -1700,— nodig. De toestand is zodanig, dat het ontstaan van brand niet uitgesloten is. B. en W. van Haarlem vragen daarom de raad om dit bedrag. Begin oktober zal de Volk.smuziek- school te Zandvoort worden §<;°P®"d; In het Gemeenschapshuis te Zandvoort zal op maandag- en w'xmsdagmiddag telkens gedurende een uur les wor gegeven. Het onderwijs omvat het be- ïei uiiuciwijo v waarderen van muziekhet di- fiïemeen" muzRkschrifti meJodie, rit miek enz.; het onderscheiden van Ve^ormpMatirngrZmen allereerst in aanmerking de leerlingen van de 3e of 4e klasse der lagere school. Teneinde de ouders dier kinderen een indruk te geven van de werkwijze en het resultaat van de muziekschool, zal a s maandag om 8 uur m „Zomer- lust" een openbare les worden gegeven door de heer C. S. Proper, directeur van de volksmuziekschool te Haarlem. Een tweetal klassen van de Haarlem se volksmuziekschool zal daartoe naar Zandvoort komen. De ouders van de leerlingen der 3e en 4e klasse der openbare en bijzonde re scholen zijn uitgenodigd om met de kinderen, deze demonstratie-avond by te wonen. Tenslotte wordt aan de Haarlemse raad gevraagd het destijds voor het wij zigen van het wegdek van Nassaulaan en Nassaunlein verstrekte crediet van 102.300,—, te verhogen met. 19.900,—. De kosten bleken hoger dan geraamd was, omdat lonen en prijzen gestegen zijn maar vooral omdat op het Nassau- plein een diepe grondverbetering moest worden uitgevoerd, welke niet was voor zien. Bij de 62 woningen voor maatschappe lijk nog niet aangepaste gezinnen in de nieuwe woonwijk „Parkwijk" in Haar lem-oost, wil de stichting „Bijzondere sociale zorg en maatschappelijk buurt werk" graag over een kantoortje kun nen beschikken. De stichting heeft het gemeentebestuur gevraagd om een van de acht te bouwen werkplaatsen voor dit doel te mogen huren en inrichten. In deze ruimte zullen de maatschappe lijke werksters van de stichting wor den ondergebracht. Door het verzoek van de stichting in te willigen, gaan 32 m3 slaapruimte bij de woningen verloren, zodat de ge middelde bouwkosten der woningen da len. Het reeds beschikbaar gestelde be drag voor de bouw van acht werkplaat sen, moet met die voor één werkplaats worden verminderd en voor de bouw van het kantoortje moet ƒ13.226 be schikbaar worden gesteld. Om er een geyser te kunnen aanbrengen, moet het voor het aanbrengen van geysers in dit complex worden verhoogd met ƒ147.50. Voor de huur van het kantoor zal ƒ17.20 per week worden betaald, terwijl voor de geyser 40 cent per week zal wor den berekend. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een perceel van 1440 m2 gronds aan de Stephensonstraat voor 23 per m2 aan de firma W. J- Heere mans en Zoon te Haarlem te verkopen. Deze firma gaat er een magazijn met twee bovenwoningen bouwen. De gemeente wil voor 2500,- het pand Camphuysstraat 20 kopen, dat van belang is in verband met de voorgeno men sanering van dit gebied. De te tref fen voorzieningen aan het pand vergen een uitgave van rond 300,-. Het zal verhuurd worden voor 7 per week. Enkele cijfers over het bezoek aan twee Bloemendaalse landgoederen in de afgelopen maanden geven aan. dat het in het voorjaar opengestelde landgoed „Elswout" veel meer in trek is dan het landgoed ..Caprera". dat op 1 au gustus van dit jaar opengesteld is. „Caprera" wordt vooral bezocht door bejaarden en zij, die in rust van de natuur willen genieten. In de eerste maand van de openstelling, dus tussen één en eenendertig augustus, werden voor „Caprera" 576 dagkaarten voor volwassenen, 139 kaarten voor kinderen en 12 jaarkaarten verkocht. „Elswout" werd opengesteld op 27 maart van dit jaar. Tussen de datum van openstel ling en 6 september bezochten ruim vijftienduizend bezoekers het landgoed. Uit de praktijk is gebleken, dat het pu bliek zich aan de bepalingen goed houdt en dat er weinig natuurschoon wordt vernield. Ook blijkt het bezoekers vol doening te geven, dat zij mits voor zien van een jaarkaart op „Elswout" kunnen wandelen met een hond aan de lijn. KINDERBOERDERIJ Zondag zal de kinderboerderij „Groenendaal" te Heemstede dit seizoen voor de laatste maal geopend zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 13