Officier eist twee jaar tegen verdachte koopman P. PAUL VLAANDEREN I Record-prijs voor winnaar van KNVB-toto Podola wegens moord ter dood veroordeeld Grote onzekerheid door de vrijhandelsvoor stellen nieuwe verdachte tegen zijn vrouw De zaak MARSH CURLEW" Jury heeft 37 minuten over het vonnis beraadslaagd Periodiek onderzoek zou werk van artsen acuut vermeerderen fl,50 K.L.M. beledigd Havenvakschool in Rotterdam door minister Cals geopend Goede Europese bedoeling van E.E.G.-commissie betwijfeld DE DEENSE SCHILDERIJEN-AFFAIRE „Ik reken op vrijspraak"zegt Het milieu van de „slachtoffers Gevangene zaag de tralies door Huisschilder uit Overschie hoeft niet meer over te werken Proefschrift van internist: lnterimdi vidend Koninklijke weer Tunnel naar de vrijheid Coppens en Piters niet aangewezen Complex kost f 10.000 per leerling In het Huis van Bewaring te Amsterdam Verdere onderhande lingen met Duitsland Koningin 24 oktober naar Rotterdam Even gauw zijn kolommetjes ingevuld VOOR RECHTBANK IN LONDEN Schilderij uit Arnhems museum terecht Dr. ir. F. Q. den Hollan der in de S.E.R. Staatssecretaris Rool- vink keert eerste weduwenpensioen uit Oud-employé veroordeeld Wereldproduktie van ruw staal gedaald HET EUROPESE PARLEMENT IN STRAATSBURG Slechthorenden tegen rijksregeling voor gehandicapten VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PAGINA In oktober In Amsterdam op 1 oktober Belgische selectie verkffLd®1 C0'npIex voor Se°Pend W5S j'"i maakte de minister een rond- fan£ a°or de prachtige zalen en loka- i, j den bekeek hy de lokalen voor handvaardigheid en het leerlingenstel sel, op de eerste verdieping zag hy iets van het algemeen vormend onderwijs en in de „verboden zone" van de der de verdieping begaf hy zich in de vak lokalen voor natuurkunde, brandweer, tekenen, havenleer, biologie en E.H.B.O. Er werd gewerkt met kleine modellen, er werd hout gestoken, pzer gesmeed, geschilderd en getekend en buiten, op de scheepsmoot, zwaaiden de laadbo men de vrachten aan en over boord, terwyl op de „kade" de steekwagentjes druk heen en weer reden. T) 99 CVan een verslaggever) In de zaak van de Deense schilderij en-affaire heeft gisteren voor de rechtbank te Amsterdam de officier van juistitie, mr H. G. van Everdingen, twee jaar met aftrek van voorarrest ge- eist tegen de 49-jarige Amsterdamse koopman Emanuel P. (Voor artikel 326 staat maximaal drie jaar). Op de ver dachte maakte dit uiterlijk althans geen grote indruk. Hij riep tegen zijn echtgenote, toen de zitting voor even werd geschorst: „Ik reken op vrij spraak. Ik zal straks eens een vuurwerk afgeven Vrijspraak was ook hetgeen de ver dediger vroeg. Hij voegde daaraan toe een verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte. Dit werd door de rechtbank afgewezen. Eerder had Emmanuel P.. toen hem het laatste woord werd gegund, het be loofde oratorische vuurwerk afgegeven. Nu zag men hem in zijn element. Nie- mans mocht hem in de rede vallen, ten zij met applaus. Hij sprak als Julius Caesar. Ademloos luisterde de publieke tribune naar het grote levensverhaal van Emmanuel P. ,,Ik kwam met mijn Rolls Royce, mijn vrouw met haar dia manten, daar voorrijden...." Hij gaf de menigte een lesje in grote speculaties, behaalde triomfen door de Officier van erkenning van een gemaakte vergis sing te dwingen. Het was schoon. Hij vertelde de president van de tijd, dat hij wekelijks zo een veertig mille ver diende en verzekerde het forum, dat hij voor zijn schilderijen meer geld kon maken dan die ongelukkige „Karei Ap peltjes", die nu net voor anderhalve ton naar Zuid-Amerika gestuurd wa ren. De president, die wellicht Emma nuels weekloon als jaarsalaris zou ver langen, wilde niet meer over Emma nuels grootse leven, waarvan hij twee dagen zulke merkwaardige aspecten belicht had gezien, vernemen. Maar Em manuel wilde nog wel even verder spre ken en dat „even" werd een uur, net zo lang tot de president zei: ,,U krijgt nog vijf minuten" en toen er tien om waren, liet Emmanuel zich met een wanhopig gebaar met een stapel noti tiepapieren in zijn hand in zijn stoel terugvallen. ,,Ik voel me niet schuldig" was zijn allerlaatste woord. Geslagen hoorde hij enkele minuten later aan, dat bet verzoek om in vrijheid gesteld te worden, was afgewezen. Schermutselingen tussen de officier en de verdediger, dr. mr. L. van der Does, zoals die zich dinsdag voordeden, kon men ook gisteren weer beleven. Dat gebeurde o.a. toen de officier sprak over de handel in grond, die de verdach te de laatste jaren in Brazilië dreef. De verdediger zei dat de politie hem daarover niets had willen vertellen, maar dat hij een verklaring van de In terpol had kunnen inzien, waarin stond dat bij deze handel niets onregelmatigs ontdekt was. De officier zei ook dat de raadsman tijdens het vooronderzoek zo door Emanuel P. misleid was. dat de verdediger had gezegd, dat de verdach te dan maar zijn eigen boontjes zou moe ten doppen. De raadsman trok zich uit eindelijk niet terug omdat het onder zoek al te ver was gevorderd. Dit ont kende de raadsman thans heftig. Ook had de officier grote bezwaren tegen de aanvallen op de twee kunsthandelaren, die de raadsman tijdens de zitting on deskundige getuigen noemde. De raads man zei dat klachten over zijn optreden niet ter zitting maar bij de deken van de Orde der advocaten ingediend moe ten worden. De officier bleef dit optre den in de Nederlandse rechtspleging on behoorlijk vinden. In zijn eigenlijke re quisitoir argumenteerde de officier ziin dagvaarding, volgens welke Emanuel P. de valse hoedanigheid van Braziliaans fabrikant aannemend met listige kunst grepen zich wederrechtelijk bevoordeeld bad. Als een marskramer met schilde rijen, in zijn Rolls Royce, met een goed zittend verhaal en in een goed zit tend kostuum, aldus de officier, bena derde Emanuel P. zijn slachtoffers. Hoe Een 24-jarige kantoorbediende, we gens talrijke inbraken en diefstallen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, heeft vorige week getracht de tralies van zijn eel in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam door te zagen, doch di werd door een bewaker opgemerkt, die verdere po gingen verijdelde. De jongeman bleek totaal overstuur te zijn en bracht zichzelf enige verwon dingen toe. Hjj staat thans onder me disch toezicht en werd in een geïsoleer de cel opgesloten en met leren riemen aan zijn bed gebonden om verdere on gelukken te voorkomen. De politie on derzoekt al enige dagen hoe de gevan gene aan het ijzerzaagje is gekomen. Naar aangenomen mag worden heeft de gevangene willen uitbreken omdat hij ergens nog de buit van zijn vele gro te inbraken geschat op 25.000 gulden bewaart. Die buit is n.l. nog nimmer door de politie gevonden. Wel werden vele kostbare gestolen goederen achter, haald. De gevangene zelf wil het doen voorkomen dat hij wilde uitbreken om bij zijn vriendin te komen, die tegelijk met hem wegens heling van de gestolen goederen is veroordeeld. De kantoorbediende is reeds op 16- jarige leeftijd met de politie in aanra king gekomen en heeft sedertdien niets anders gedaan dan stelen en inbreken. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten 5 en 6 oktober te Bonn zijn on derhandelingen met ambassadeur dr. Lahr over de hangende Nederlands- Duitse kwesties voort te zetten. wel het verhaal op verschillende pun ten in overeenstemming was met be staande situaties, was het in zijn geheel een aperte leugen. Verschillende Deen se getuigenverklaringen bevestigden dit. Alleen een handlanger van Emanuel P., de Duitse Künster, had een andere ver klaring. Deze in Denemarken wegens medeplichtigheid aan de schilderijen- zwendel veroordeelde man had gzegd dat hij, als getuige in de berechting van Emanuel P. opgeroepen, andere ver klaringen zou afleggen dan hij voor de Deense rechter had afgelegd. De offi cier had hem geen vrijgeleide voor een reis naar Nederland willen geven, want hij meende dat hij dan Künster wegens meinedige getuigenverklaringen zou moeten vervolgen, wat bij een vrijgelei de niet gekund had. De verdediger zei dat misschien de poging tot oplichting, zoals die waarvan Pbeschuldigd werd, volgens de Deense strafwet niet strafbaar was. In een urenlang pleidooi, dat een aaneenscha keling was van juridische argumenten, trachtte hij de bewijsvoering van de of ficier te ontzenuwen. Hij schetste daar bij het milieu van de schilderijenhan- del, waarin zijn cliënt verzeild geraakt was. een milieu waarin veel geld werd verdiend, maar ook waardevole schil derijen werden verkocht. Al vanaf het begin had de politie in Duitsland en in Nederland dit milieu als een congsi van internationale oplichters beschouwd. Maar waarom? vroeg hij. Over de per soon van de verdachte kon hij op grond van de verklaring van verschil lende personen getuigen dat deze zich tijdens de oorlog, toen hij in Japanse kampen verbleef, moedig en menslie vend had gedragen. Als men dan ook kijkt naar de Denen, die de slachtoffers van Emanuel P. genoemd worden, ziet men daar figuren, van wie de een zich aan omkoperij van Amerikaanse gene raals schuldig had gemaakt, en van wie de ander, die o.a. gedelegeerd com missaris van een grote Deense bank was, deviezensmokkel, grote specula ties e.d. niet schuwde. Deze ander schreef dan wel uit schaamte zelfmoord te plegen, maar die schaamte kwam niet alleen voort uit zijn bedrogen-zijn in de schilderijenzwendel, maar uit vrees dat heel zijn achtenswaardige po sitie ontmaskerd zou worden. De raadsman had bezwaar tegen de beschrijving van zijn cliënt, zoals de of ficier hem zag, nl. als een scharrelaar. Hij zag hem, zei hij, als een grote Bra ziliaanse fabrikant, met belangsteling voor kunst, waarvan hij e.a. had blijk gegeven op een tentoonstelling in Ca racas te organiseren. „Hij heeft misschien twee kanten", interrumpeerde de president. „Helaas ja. ik hoop dat u ook de andere kant wil zien," antwoordde de verdediger. De verhandelde schilderijen van Ema nuel P. noemde de raadsman goede werken van oude meesters. Volgens hem halen dergelijke schilderijen altijd een veelvoud van hun waarde als ze in Brazilië verkocht worden. „Wie beweert dat?" wilde de president weten. „De mensen die dat zeggen, willen altijd anoniem blijven. De kunsthandelaren durven niet met huil mening voor de dag te komen. Er is zóveel vuiligheid en zwendel in de kunsthandel", riep de verdediger luid uit. Steeds feller werd zijn kritiek op de kunsthandel, waarin maar doeken aan grote meesters worden toegeschreven, waarin valse stukken in veiling worden gebracht, en prijzen uit de lucht wor den gegrepen. Aan geen enkele van de getuigenverklaringen kon hij waarde toekennen. Hij duidde het de Officier euvel, dat deze uit het omvangrijke dos sier slechts de voor zijn cliënt bezwaren de feiten had gelicht, met weglating van alle andere. En juist in al die an dere ontdekte men de tegenspraak en aanwijzingen van het provocerend op treden door de zogenaamde slachtof fers. Uitspraak 8 oktober. De koningin is voornemens 24 oktober een bezoek te brengen aan Rotterdam. In de morgenuren zal H.M. de nieuwe schouwburg en het ziekenhuis Dijkzigt bezichtigen, des middags zal de konin gin een bijeenkomst bijwonen ter gele genheid van de voltooiing van het mid denschip van de St. Laurenskerk. -3B1W:-./ik. wil NAAR IN ELK. GEVAL UW KAARTJE HULL BETALEN. IK KRIJS HET WEL VAN U TERU6 -..HIER IS M'N KAARTJE HET IS ME'N EER MET U KENNIS TE MAKEN, MENEER VLAANDEREN PLANTAGENET WINSTON IS DE NAAM gN IK INTERESSEER ME ZO'N BEETJE VOOR MISDAAD,., ...ALS AMATEUR 'NATUURLIJK. IK VERDIEN DE KOST ALS STOKER- OP DE PLAAT VAN DE "MARSH CURLEW" MENS-NOS -AN -TOE1 (Van een onzer verslaggevers) Dat het meedoen aan de KNVB-voet- balpool een gok is, wordt door de 46- jarige winnaar van deze week, de huis schilder J. v. Overloop uit de Wouwer- laan in Overschie, bewezen. Vrijdag avond heeft hij „even gauw zijn kolom metjes ingevuld" zonder naar de clubs te kijken, zonder de kansen af te we gen, zonder prognoses van beroeps voorspellers in de kranten te raadple gen. VMf kolommetjes vulde de heer v. Overloop in en één ervan bracht hem het lieve sommetje van 110.445, het geen het hoogste bedrag is dat de KNVB van de opbrengst van één week uitkeerde. Pas om zeven uur zondagavond durf de de heer v. Overloop de KNVB in Den Haag te bellen en het heeft tot woensdag geduurd voor hij er zeker van was dat hij de enige prijswinnaar was. Tenslotte zat er nog altijd de mogelijk, heid in dat er nog iemand vijftien goe de uitslagen had geraden of dat hi1 ziin prijs met andere „veertien-punten-geluk- kigen" moest delen. Woensdagmiddag om twaalf uur wist hij echter zeker dat hij de enige was. Hij en zijn vrouw we ten nog niet precies wat zij met het geld zullen gaan doen. „Wel gaan we volgend jaar met onze vijf kinderen op vakantie naar de Titisee in Duitsland en verder zal ons huis een beetje op geknapt worden. De kinderen zullen niet verwend worden, ze krijgen alle maal een sportfietsje, maar daar houdt het voorlopig mee op." Mevr. v. Over loop vindt dat het met overwerken van haar man nu afgelopen moet zijn. Voor de rest zullen wij zuinig zijn want ik geloof niet dat wij zo'n fortuin nog eens zullen krijgen. Het staat echter wei vast dat OB, de vereniging waarbij de heer v. Overloop trouw zijn poolfor- mulier invult, wel zal varen bij het on verwachte geluk van zijn lid.'* Het zestiende eeuwse schilderijtje, toegeschreven aan de meester van Kappenberg en voorstellende een kop van een oude kerkmeester, dat onge veer twee weken geleden uit het Arn hems gemeentemuseum werd ont vreemd, is thans terecht. Aan de hand van een in de dagbladen gepubliceerde foto van het schilderijtje werd het herkend door een restaura teur van schilderijen in Arnhem, aan wie het ter -restauratie was gegeven door een kunsthandelaar. Aangezien deze laatste in het buitenland verblijft, heeft de politie nog niet kunnen na gaan van wie deze kunsthandelaar het schilderijtje in bezit heeft gekregen. Niet uitgesloten is de mogelijkheid, dat de inmiddels gearresteerde jonge man die er ook van wordt verdacht on geveer terzelfder tijd uit het aartsbis schoppelijk museum te Utrecht een kunstwerk te hebben gestolen, er meer van weet. Het beeldje is ook achter haald. Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam is donderdag de internist K- M. van der Heide gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op een proef schrift getiteld „Resultaten van een geneeskundig onderzoek van 3091 ge" zonde mannen en vrouwen, 40-65 jaar oud". Het proefschrift is gebaseerd op gegevens, die in 1953 werden verkre gen bij een geneeskundig onderzoek van gemeentepersoneel. Tot dit onder zoek, waarbij dr. Van der Heide de leiding had, werd besloten naar aanlei ding van de in medische kringen reeds lang bestaande vraag: „Hoe kunnen de ziekten van de oude dag worden voor komen? Men stelde toen een onderzoek in naar eventuele sluipende aandoenin gen bü „gezonde" Amsterdammers. Hiervoor werden bü wijze van steek proef vrijwilligers gekozen uit het Be~ meentepersoneel. In zijn proefschrift komt dr. Van der Heide tot de volgende conclusies: „«et belang van een onderzoek van gezonde mensen schuilt niet in de eerste plaats in het aantal te ontdekken kwaadaar dige aandoeningen, maar in het her kennen van andere ernstige, vaak niet kwSadaardige afwijkingen, waarvan behandeling is geïndiceerd, en van af wijkingen, die onder controle gehouden of behandeld moeten worden wegens De in Duitsland geboren Canadees Giinther Fritz Podola is gisteren in Lon den schuldig bevonden aan moord op een Londense politieman en is veroor deeld tot dood door ophanging, aldus meldt Reuter. De jury heeft 37 minuten beraadslaagd. Daarna sprak rechter Edmund Davies het doodvonnis uit. De uitspraak schuldig viel na een twee daags proces tegen de dertigjarige Po dola. Aan dit proces ging een gerechte lijke behandeling van negen dagen voor af, om vast te stellen of Podola bij zijn verstand is. Hijzelf heeft geheugenver lies voorgegeven. Het Openbaar Minis terie heeft gesteld dat dit geheugenver lies bedrog was. Podola is schuldig be vonden de ongewapende detective Ray mond Purdy te hebben doodgeschoten op 13 juli, in de hal van een flatgebouw te Kensington. Podola was door Purdy en een andere detective gearresteerd op verdenking gepoogd te hebben geld af te persen. Padola verklaarde gisteren in de be klaagdenbank dat hy zich niet kon ver dedigen omdat hy „zijn geheugen heeft verloren". De verdediging deelde mee dat hij geen verklaring zou afleggen omdat de gedaagde hem had gezegd dat hjj een verklaring wilde afleggen. Daarop stond Podola op en zei gedu rende het proces naar de verscheidene getuigen te hebben geluisterd. „Nu is De Raad van Commissarissen en de directeuren van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar 1959 van 1,50 per aandeel (onveranderd). Over 1958 werd in totaal 5 uitge keerd. De Shell Transport and Trading Co heeft voorgesteld over 1959 een interim dividend uit te keren van 1 shilling per aandeel (onveranderd). Ter vervulling van de vacatures, ont staan door het ontslag van ir. A. J. En gel, zijn tot lid van de sociaal-econo mische raad benoemd dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-president-directeur van de Ned. Spoorwegen, en tot diens plaats vervanger drs. P. Delfos. voor mij de tijd gekomen mezelf tegen de beschuldigingen te verdedigen. Maar ik kan niets te mijner verdedi ging zeggen omdat ik mijn geheugen heb verloren. Alles wat ik kan zeggen is dat ik me niets herinner van de din gen waarvan ik word beschuldigd. Ik weet niet of ik het was of dat het per ongeluk gebeurde, noch of ik handel de uit zelfverdediging. Ik weet niet of de man die werd doodgeschoten een politieman was. Ik weet niet of ik op enigerlei wijze werd uitgedaagd. Om die redenen ben ik niet in staat een van de tegen mij ingebrachte beschuldigin gen te bekennen of te ontkennen." Met zachte stem zei hjj vervolgens „Dank u" en ging hij zitten. De Franse politie is uitgebreide na speuringen begonnen naar een 29-jari- ge man, die zondag uit de gevangenis van Loos bij Rijssel, is ontsnapt door een ondergrondse gang. De voortvluch tige, Paul Jadjissi, is een jaar bezig ge weest met het graven van deze tunnel naar zijn vrijheid. Jadjissi is indertijd veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf wegens diefstal en het verwon den van een poiitie-agent. Constant van den Stock, de man die het Belgische elftal samenstelt, heeft voor een sensatie gezorgd. De Brusse laar heeft de lijst van geselecteerde spelers voor de wedstrijd Nederland- België, die zondag 4 oktober in Rotter dam wordt gespeeld, bekend gemaakt Bij de 15 spelers die voorlopig zijn aangewezen voor het Belgische A- team zijn niet de „vaste tegenstanders" Rik Coppens, Dries, Piters en Storme. De 15 geselecteerden zijn: doel: Nico- lay (Standard Luik) en Vanderstappen (Olympic Charleroi); achter: Eddy Wauters (Antwerp F.C.), Thellin (Stan dard Luik) en Raskin (Beerschot); mid den: Hanon (Anderlecht). Claes (Union St. Gilloise). Lippens (Anderlecht) en Geybels (Beeringen F.C.); voor: Stock man (Anderlecht), Houl (Standard Donderdag 1 oktober zullen de eerste uitkeringen worden gedaan ingevolge de Algemene Weduwen- en Wezenwet, die op dezelfde datum in werking treedt. De heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zal persoonlijk de eerste pensioenen uit reiken in het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam. De Amsterdamse politierechter heeft donderdag bü verstek een 48-jarige gereedschapmaker veroordeeld wegens belediging van de directie van de K.L.M. Nadat de officier van justitie 100,- boete en 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk had geëist, ver oordeelde de politierechter hem tot 25,- boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 14 dagen. Noch verdachte, noch de president directeur, de heer I. A. Aler, waren ter zitting verschenen. De enige die. als ooggetuige, enige toelichting kon geven was de portier van het K.L.M. passage bureau op het Leidseplein, die vorig jaar briefjes van verdachte in de vesti bule van het gebouw en op straat had gevonden met beledigende opmerkingen aan het adres van de K.L.M. en haar directie. Uit een schriftelijke verklaring van de heer Aler bleek dat verdachte al jaren lang beledigende brieven aan zijn per soonlijk adres richt. De gereedschapma ker, wiens liefde voor zïjnwerk na een onenigheid in het bedrijf was omgesla gen in haat tegen de K.L.M., schreef b.v. dat „de K.L.M. een levensgevaar lijk luchtnet exploiteert", dat „de maatschappij winsten behaalt voor een groot deel afkomstig uit diefstal" en bovenal dat „de directie hem na 17 dienstjaren geestesziek had verklaard, om haar eigen misdaden te verber gen". Dit laatste vergeleek verdachte in ziin epistels altijd met de behandeling die Nagy en Maleter tijdens de Hon gaarse opstand ondergingen. De politierechter meende dat er voor de K.L.M. niet veel aanleiding bestaat om zich van deze dwaze brieven iets aan te trekken. Anderzijds kon hij zich voorstellen dat de directie de jarenlan ge hardnekkige brievenschrijver^ van verdachte wel vervelend begon te vin den. Hij legde een lagere boete op dan de officier had geëist, „omdat hij ver dachte die bij de K.L.M. is ontslagen, fi nancieel niet al te zwaar wilde tref fen." mogelijk, ^^plrfo^gieid". „Het lijkt derzoek te richten bü vlle herhalingson- gevonden afwijkingen. r£? frequent onderzoek zou door hét gezondheids- te behandelen afwyMnge£de? van v?e! een acute vermeerdering Van v der artsen". De promovendus haling van het onderzoek bij de on5er" zochte groep en een periodiek onaf1'" zoek, dat zich over een aantal iarer- uitstrekt, noodzakelijk. Dr. Van der Helde is als internist in gemeentedienst werkzaam in het nood ziekenhuis Zeeburg en het Wilhelmina Gasthuis. Het proefschrift kwam tot stand met de medewerking van de ge meente Amsterdam. Promotor was prof. dr. A. Querido, directeur van het Centrale Bureau voor de openbare ge zondheidszorg en buitengewoon hoogle raar in de sociale geneeskunde aan de Gemeente Universiteit. Blijkens een verslag van de Econo mische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties, is de wereldproduk- tie van ruw staal in de periode 1957- 1958 met 6.5 procent of 19 miljoen ton gedaald. Hierdoor is een ommekeer ge komen in de ontwikkeling van de voor gaande twee jaren. In het jaar 1956-'57 was de produktie gestegen met 10 miljoen ton en in 1955- 56 met 13 miljoen ton. In het rapport wordt de daling toegeschreven aan een lagere produktie in de Verenigde Sta ten, Engeland, de landen van de KSG en Japan. De produktie van ruw staal in de Oosteuropese landen is echter blijven stijgen, terwijl zij in de Sovjet-Unie de omvang van 54.9 miljoen ton bereikte, of 7.6 procent meer vergeleken met het voorgaande jaar. De totale wereld handel in half-afgewerkt staal vermin- 3oene+ in 1957-58 met ongeveer 1.5 mil- namS In het raPP°rt wordt dit voor voer Sji toegeschreven aan lagere uit land en 'w<Je Verenigde Staten, Enge- een toenern?i"Du'tsland- Niettemin werd pa naar het I van de export van Euro- danks de dalinLtealand opgemerkt. On- zich in 1958 op d(?hr produktie, scheen geen wezenlijke r Europese staalmarkt aldus de E.C.E. essie voor te doen, De jongens van de Havenvakschool, die gisteren ijverig sjorringen legden en touw splitsten, deden dat onder zeer deskundige ogen, n.l. die van minister mr. J. Cals en directeur A. Peters. De eerste was eens hoofdcommissaris van de Katholieke Verkenners en de twee de is districtscommissaris van De Ne derlandse Padvinders. Beiden hebben al heel wat gesjord en gesplitst. De mi nister kwam het werkelijk grandioze nieuwe complex van de Havenvak school aan de Waalhaven te Rotterdam officieel openen. Alle bekende gezichten uit de haven, wereld zag men gisterenmiddag bijeen in een der gymzalen van de school. De genodigden waren op het voorterrein de moot-schip-op-het-droge gepasseerd waarvan de mast vrolijk was gepavoi- seerd. De voorzitter van de Stichting Vakop leidingen Havenbedrijf, de heer dr. J. Ph. Backx wees in zijn welkomstwoord op het bijzonder hardnekkig wanbegrip met betrekking tot' de aard van de ha venarbeid en de persoon van de haven arbeider. Zeker, er is in het grijs ver leden havenarbeid geweest, die onge schoold en primitief was, er zijn haven arbeiders geweest, die ruw en onontwik keld waren, maar er is sinds jaar en dag veel veranderd. Alleen het domme misverstand is gebleven, zei dr. Backx. Hij was er zich wel van bewust, dat het nieuwe gebouw niet plotseling ons land een andere mening zal bezorgen over de havenarbeid, maar wel leven hoop en vertrouwen, dat het een stap voor uit kan betekenen. Bijzonder dankbaar toonde dr. Backx zich tegenover de initiatiefnemers van 1941 en tegenover - de aanwezige - oud minister dr. Rutten, die adviseur was bij de opstelling van de opleiding. Tenslotte wilde hij „Den Haag" bij zonder bedanken voor de medewerking, te meer waardoor onervarenheid „met de procedures en geheimen van het Nijverheidsonderwijs" nogal eens ern stige bokken waren geschoten. ^VaJaar- laatste betreft, wilde minister CaatüJgen. ne van vergevensgezindheid vgrgeven. De zonden werden de heï|aanwezigen Van die zonden kwamen insi(jers wisten niets te weten, maar a (Van onze speciale verslaggever) Het Europese parlement in Straats burg is gisteren door een redevoering van prof. Hallstein. de voorzitter van de E.E.G.-commissie, in grote onzeker heid geraakt. De heer Hallstein stelde de vergadering op de hoogte van de nieuwe vrijhandelsvoorstellen, welke zijn commissie aan de regeringen der lid staten heeft gedaan. Deze voorstellen waarover wij gisteren reeds uitvoerig konden berichten, vloeien voort uit een geheel nieuwe aanpak van het vrijhan- delsprobleem. Aanvankelijk wilden de commissie, de zes regeringen en alle E.E.G.-lieven'den komen tot een perfect geregeld vrijhan- delssyste; ti tussen de zes E.E.G.-lan den en de rest van Europa, de zoge naamde Europese economische associa tie. Deze poging leed in 1958 krakend schipbreuk door toedoen van Frankrijk van nature protectionistisch. Uit nieuwe onderhnge besprekingen tussen de E.E.G.-landen trok de E.E.G.-commis- sie de conclusie, dat het zo niet ver- der kan gaan. De E.E.G.-landen kunnen net met elkaar niet eens worden. In een memorandum aan de zes lid staten zegt de E.E.G.-commissie daar- om de perfectionistische, dogmatische Luik), Wegria (F.C. Luik), Delire methode te willen verlaten om over te (Olympic Charleroi), Jurion (Ander- gaan tot een pragmatische etappege- lecht) eh Goeyvaerts (F.C. Brugge). I wijze aanpak, waarbij niet op korte ter mijn alles, maar tenminste iets en in ter meer zou kunnen worden bereikt Wij hebben de voorstellen van nrof Hnii stein gisteren weergegeven ly zYjn Ir op gericht om zelfs Frankryk mee te Hngtn van^e EeE G tV»jh/ndelsb" reld en met nnrnf w tPt de buitenwe- doordringen. t0t Amerika te doen ve^annrïïJ?0btb1n deze voorstellen bij wektDe den die onrust ver" ve,r,ntrncto den daarvoor is, dat de hfü K aan de goede Europese af £e£.n£en van de heer Hallstein en tfi-"Commissie schynen te twü- 2' ,d?'s een rapport van de Handelspolitieke commissie van het parlement heeft mr. P. A. Blaisse aangedrongen op het verdergaan op de weg van de zogenaamde multila terale associatie met de overige Euro pese landen, waarvan er zeven zich onder aanvoering van Engeland drei gen te gaan verenigen in de zoge naamde kleine Vrijhandelszone. De plannen tot het vormen van een Eu ropese economische associatie, welke de parlementscommissie dus nog voor staat, biyken, zoals gezegd, by de zes regeringen echter geen kans te ma ken. waarbij vooral het Franse verzet onoverkomelijk schijnt te ziin. Veel parlementsleden staan nu met argwaan tegenover de nieuwe aanpak van de E.E.G.-commissie. De heer Blaisse vroeg dan ook op de man af aan prof. Hallstein, of deze de multila terale associatie met de andere Europe se landen, welke hy toch vroeger voor- stein antwoordde, dat hy die associatie niet wil uitsluiten, maar dat het onmid- deliyke, rechtstreekse streven daar naar niet bij de nieuwe aanpak zal pas sen. De deur, zo zei hy, biyft echter open. De nieuwe plannen sluiten de multilaterale associatie niet uit. Zijn verklaring, die in zeer diplomatie ke terminologie gevat was, liet echter ruimte voor onzekerheid. Vandaag wordt het debat over deze kwestie voort gezet. Voor die tyd gonst Straatsburg echter van gissingen, sombere en opti mistische. De meest dramatische is wel dat de E.E.G.-commissie gebukt is voor de protectionistische, nationalistische strevingen van Frankryk en dat de nieu we pragmatische aanpak geen oplossing biedt voor een land als Nederland, waarvoor geen enkel heil steekt in een E.E.G. zonder ruime vrijhandelsmoge- ïykheden naar buiten. Een rooskleuriger mening ziet in de etappegewy'ze en mondiaal gerichte plannen van de E.E.G.-commissie ech ter de belofte van grote goodwill in de ogen van velen, vooral van de Verenig de Staten, en de verwezenlijking van meer vrye wereldhandel dan langs het moeiiyke pad van de alles-of-niets-aan- pak van de multiiateralisten te bereiken valt. Degenen, die Hallstein het gun stigst gezind zyn willen hem zelfs de eer gunnen, dat hij het tegenstrevende Frankryk een eindweegs gaat meelok ken en daarby nog hoog politiek tegen spel levert aan Engeland, dat de E.E.G.- partners de voet wilde dwars zetten door het initiatief van het kleine vri.i- bandelsblok der zeven tegenover de discriminerend geachte E.E.G. te stel len. Tegen deze achtergrond zag men in Straatsburg het debat van vandaag met spanning tegemoet. terdamse voortvarendheid was n.l. al een derde bouwlaag op het complex ver rezen, toen het ministerie van O.K. en W. daar nog niet van weten wilde en men had - om een niet-toegestaan lo kaal voor lichameiyke oefeningen, waar- er des te meer van. Met byzonder Rot- van er al enkele waren ingericht, toch te kunnen gebruiken - om den lieve vre de maar het vak „bewegingsleer" inge voerd waarvoor toch ook een praktyklo- kaal nodig was. Des ministers verge vensgezindheid veroorzaakte dus menig binnenpretje, te meer daar de minister zeide dat hy zich gerust voelde, omdat deze Havenvakschool als unicum in de wereld wel een unicum althans in Ne derland, zou blijven. Voor de minister echter zover was, prees hy de Rotterdammers voor hun initiatief en ondernemingszin, waardoor aanhoudend nieuwe concepties groeien en verwezeniykt worden. Hy wees op de doelstelling, niet alleen van de leer ling een goed havenvakman te maken, maar ook zyn persoöniykheid te vormen. Dat de school zo in perfectie en volle digheid een opleiding kan schenken, stemt tot vreugde, aldv.s de minister, die Thomsen's Havenbedryf wilde danken voor zün gastvi-yheid, toen het nieuwe complex nog moest worden gesticht. De minister wendde zich tenslotte tot de jongens, die in hun blauwe werkpak de by eenkomst by woonden. „Voor jullie is dit schoolgebouw tot stand gekomen. Voor jullie is er ja ren voor gezwoegd en er is vier mil joen gulden in gestoken. Dat wil zeg gen, voor elk van jullie 10.000 gulden. Een hele som, m»ar dle is SO£d be-^ steed, wanneer jullie zuinig op het ge bouw z«n en door jullie bekwaamheid en karakter later overal de na ara va" Rotterdam zullen hoog houden." De R.K. Vereniging voot Slechthoren den „St. Cornelis" te Tilburg heeft zich uitgesproken tegen de op 1 janua ri 1959 van kracht geworden ryksrege- ling voor gehandicapten. In plaats van een sociale voorziening, gericht op de steun aan mensen die om welke reden dan ook hulp behoeven, is de rijksrege ling een economische voorziening ge worden met uitsluitend doel arbeids krachten te leveren voor de economie van ons land. De gehele regeling is bestemd voor mensen die nog aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Zo krygen gehandi capten boven 65 geen bijstand, evenmin huismoeders die geen weduwen zyn of geen eigen zaak bezitten. Ook vreem delingen die geen arbeidsvergunning kunnen overleggen zijn van bijstand uitgesloten, terwijl personen die voor minder dan 200 gulden steun in aan merking komen, helemaal niets krij gen. Aldus verklaarde dezer dagen de voorzitter van St. Cornelis, mr. F. J. van Liempt, die de mening is toege daan, dat deze in het kader van het Maatschappeiyk Werk opgezette rege ling een karikatuur vormt van de be ginselen, welke minister Klompé des- tyds heeft geformuleerd. Voorts constateerde de vereniging een groot verschil in werkwijze By vele ziekenfondsen in het land. In sommige plaatsen wordt aan slechthorenden die op advies van een specialist een gehoor apparaat aanschaffen 75 procent tege moetkoming gegeven (zoals bpv. in Bre da en in Amsterdam), terwyi in andere plaatsen niets gebeurt, tenzq voor kin deren beneden de 16 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2