WETHOUDER NIET LANGER D TWAALF JAAR MINISTER VAN AARTSEN houder van MERKWAARDIG record s In precies zes-en-halve maand drie ministers en twee departementen w Airbornes maakten krijgstocht van 1944 nog eens over Utrechts Byzantijns Koor gaat op audiëntie bij de H. Vader Gesticht „De Heibloem te Heijthuizen uitgebrand Brandweer moest een kilo meter slang en Ambonezen eisen status van Nederlands militair Reis door het oude Europa Prinses Wilhelmina ontving veteranen en oud-illegalen f Naar Luzern, Rome en Lyon Grote materiële schade Ierse missionarissen naar Indonesië Mogelijk vervanging van 29 Nederlandse M.S.C.-ers Staking bij Volks wagenfabriek te Hannover Prof. dr. H. J. J. M. van Straelen S.V.D. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 21 fiieuW* kleurt le per pakje De échte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Jozitu van Aartgen (11 jaar), de minister, zijn dochter Wilna (7 jaaren mevromv Van Aartsen. Op ae grond, de trein, 1 dn n om r\* r <-7 vermaak voor jong en oud. hij achteraf, maar ik heb het met veel animo gedaan. Negen jaar lang. Minis ter de Pous werd mijn opvolger als secretaris van het Protestants-Christe lijk Werkgeversverbond. Dat wethou derschap heeft mij gefascineerd en U kunt dus wel begrijpen, dat ik er node afscheid van nam. Maar het was al negen jaar en De Wilde had gezegd: hoogstens twaalf. Er is nog een periode geweest in het leven van minister Van Aartsen die be palend is geweest voor zijn toekomst en dat was zijn huwelijk. Hij werd ziek, ernstig ziek en in 1946 opgenomen in „Bronovo". Hij had een algehele bloedvergiftiging. Iedere morgen kwam Clarie Stap, zijn verpleegster, op de afdeling vragen of meneer Van Aartsen nog leefde. En telkens hoorde zij tot naar verbazing, dat hij nog niet overleden was. Dat begon op 30 januari 1946 en het duurde tot april van dat jaar. Hij kwam er overheen en wel zo goed, dat hij met Clarie Gtap, de diakones, in november trouwde. Zij was in 1940 in Bronovo gekomen als diakones. Na zeven jaar zou zij een mutsje krijgen met een randje. Zover is het net niet gekomen. Nu hebben.zij twee kinderen: Jozias. 11 jaar. en Wilna, 7 jaar. Nu is hij dus minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Wat wil hij? Hetzelfde wat het ministerie-De Quay wil: minder over heidsingrijpen en meer particulier ini tiatief. Er moet meer vrijheid komen, zegt hij. Hij is van plan de huren waar het kan los te laten en de vaststelling van de huren over te laten aan de vrije markt. Dienaangaande zal er bin nenkort wel een wetsontwerp komen. Hij zal het dan niet gemakkelijk krij gen in politicis, maar het is zijn over tuiging en hij zal die hebben te ver dedigen. Dat zal een loslatei. van de huren worden voor woningen boven een be paalde huurgrens, dus niet voor arbei derswoningen, maar ook dan zullen er nog voldoende moeilijkheden over zijn. Advertentie Minister Johannes van Aartsen heeft waarschijnlijk parlementaire historici mogen dat verder uit zoeken ondanks de korte tijd, dat hij minister is, een ministerieel record op zijn naam gebracht. Hij heeft namelijk kans gezien in een tijdsbestek van zes- enhalve maand drie ministeries te die nen en twee departementen. Die ministeriële loopbaan begon op 1 november 1958. Eind september van dat jaar was minister Algera, de minis ter van Verkeer en Waterstaat, afge treden wegens gezondheidsredenen en er moest voor dat departement een nieuwe minister van anti-revolutionai ren huize worden aangezocht. Half ok tober werd hij door dr. Drees, de toen malige minister-president, benaderd. Hij moest er eerst eens over nadenken, hij moest toch zijn zaken afwikkelen als wethouder van Economische Zaken in Advertentie pi jsj ievWe ofieB soi Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Den Haag en de belangrijkste vraag was, wel of hij het wel moest aan nemen. Indien alles normaal zou ver lopen, zou het kabinet-Drees zitting hebben tot 1960 en Van Aartsen vroeg zich af of hij voor een periode van anderhalf jaar het wethouderschap wel zou loslaten. Hij dacht er toen aan, dat hij al bijna tierf jaar wethouder was en dat oud-minister De Wilde, óók eens wethouder van Den Haag, hem had ge zegd niet langer dan twaalf jaar wet houder te blijven. Hij accepteerde dus en werd op 1 no vember 1958 door de koningin beëdigd. Wij hebben nog de indruk, dat hij het achteraf heeft betreurd zo lang met zijn beslissing te hebben gewacht, want in tussen beheerde de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, ad interim ook Verkeer en Waterstaat en er lag een uitnodiging klaar voor een reis naar Japan per vliegtuig, de openingsreis van de K.L.M. via de Noordpool. Die reis maakte toen minister Witte, als plaats vervanger van de minister van Verkeer en Waterstaat, die even had geaarzeld. Op 1 november was hij dus gestart als minister, hij dacht: voor anderhalf jaar, maar op 11 december al ontstond de crisis door de eisen van Hofstra en werd het kabinet-Drees demissionair. Op 23 december kwam Beel met zijn interimregering. Van Aartsen was dus nog geen twee maanden minister toen hij al werd opgenomen in de regering- Beel. Hij bleef minister van Verkeer en Waterstaat, totdat het kabinet-De Quay optrad op 19 mei. Dat werd zijn ministerschap in een derde regering, maar nu als minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Alzo in goed zesenhalve maand drie kabinetten en twee ministeries. Het is niet alleen merkwaardig, dat er nu al vier ministers in dit kabinet zitting hebben, die secre taris zijn geweest van een der grote werkgeversorganisaties, namelijk Marij- nen voor de katholieke werkgevers, Vis ser voor de liberale en Van Aartsen en De Pous voor de christelijke werk gevers Maar er zijn er ook nog twee onder wier interesse uitging naar de rechtswetenschap en die desondanks in de landbouwaangelegenheden terecht kwamen. Dat is vooreerst minister Ma- rijnen, die nu minister van Landbouw Ernaar ook de heer Van Aartsen. Minister van Aartsen was geboren in wasS'natar zÜn vader hoofdonderwijzer Zeeuwc was 1909. Hij is dus van snoedTe °rigine- Maar hij verhuisde al vPa0derlgdanaaraiee^mstf^amf' Tfkre'eg 5?aLtVgvde h« dus de lagere school ook rechten"!»"?- ?aar studeerde hij examen in 1934.^2* doctor"J volontair, dat ging h« als waarnemend ambtenaar we™g b§° het Men zou zo zeggen, dat zijn bij de rechterlijke macht vóór hem Se maar dan krijgt hij opeens een briefie' dat het niet gek zou zijn, als hij solli citeerde voor een functie bij het Rege ringsbureau voor de uitvoer van de Landbouwcrisiswet 1933. „Indien U hiervoor iets voelt moet U "zich vervoegen daar en daar". Hij vond dat nogal wonderlijk, maar ach teraf bleek, dat men daar juristen nodig had en hij verdenkt er altijd nog prof. Gerbrandy van, dat deze zijn naam heeft genoemd. Zo erg lucratief was die baan nu ook weer niet, want hij verdiende daar 125.- per maand. Men voelde toen de oorlog al naderen en hij werd over geplaatst naar het Rijksbureau Voorbe reiding Voedselvoorziening in oorlogs tijd. Dat was bij Louwes, die directeur- generaal was van de Voedselvoorzie ning en die tijdens de oorlog moeite deed ons te doen geloven, dat brand netels zulk een voedzame en smake lijke groente was. Hij zegt nu, dat was een beroerde tijd, maar je kon van elkaar op aan. Wij hadden veel ruzie met het Duitse controle-apparaat, maar zij durfden ons toch niet helemaal goed aan en Louwes speelde soms zeer hoog spel. Men liet tjouwes met rust, maar tenslotte arres teerde men mej. Hoetink, de rechter- nand van Louwes, en zij werd naar een concentratiekamp gevoerd Wij zei den toen: laat ons hopen dat zij terug komt, maar zij is nooit teruggekomen. Toen is de heer Van Aartsen in 1945 hoofd geworden van de juridische af deling van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Hij bleef dat tot 1 januari 1948, toen hij benoemd werd tot secretaris van het Protestants-Christelijk Werkgevers verbond, totdat men hem in september 1949 ineens benoemde tot wethouder. Van 1945 tot 1949 had geen enkele protestant zitting gehad in het college van B. en W. Die functies werden toen vervuld door de P.v.d.A. en de KVP Toen men mij dus in 1949 het wet houderschap aanbood ik was amper in de Raad gekozen dacht ik: ik moest dat maar doen, het trok mij wel aan. Ik heb er erg tegenop gezien, zegt at denkt U van de toekomst? Minister van Aartsen is een christelijk man en hij bezint zich op de vra- gstukken van de maatschap pij. Het leven gaat momenteel in de richting van een secularisatie en deze ontkerkelijking heeft zijn terugslag op de politiek en toch, zegt hij, is er bij onze jeugd meer belangstelling geko men voor principiële zaken. Die neer gang in onze politieke kringen zal er gens halt houden. Zolang de jeugd principieel gericht is, komt er eenmaal een inkeer. Daar moeten we aan vast houden. De materialistische inslag van nu is een uitwas, die slechts kort kan duren. Zij zullen tot bezinning komen. FRANS SCHNEIDERS Zijne excellentie J. van Aartsen en echtgenote. (Van onze Brabantse redactie). De veteranen van de 101ste Ameri kaanse Airborne-division, die de afge lopen dagen de gasten zijn geweest van de stad Eindhoven welke ze vijftien jaar geleden hebben bevrijd, zijn don derdag nogmaals opgerukt over de cor ridor, dit keer in een comfortabele tou ringcar en de meesten vergezeld van hun echtgenote, sommigen ook van hun kinderen. Via eghel en Uden. waar foto's en gedenkboeken werden aangeboden voor de corridorgemeenten, ging het gezel schap naar Nijmegen. Hier bereidde burgemeester Hustinx ie mannen een gastvrij onthaal ten gemeentehuize. Bij de Waalbrug verlieten de oud-strij ders de bus om de brug, die zij in 1944 verdedigd hebben, te voet over te ste ken. Dit keer brachten de Amerikanen er hun film. en fototoestellen in stelling om opnamen te maken van het drukke scheepvaartverkeer en de prachtige vergezichten, waar zij destijds geen acht op konden slaan D" veteranen her innerden zich dez" brug en vele andere plaatsen nog levendig: herhaaldelijk maakten zq elkaar onderweg attent op plaatsen, waar zij destijds gevaarvolle momenten nebben beleefd. Van Nijmegen zette het gezelschap koers naar het tweede operatiegebied van weleer bij Heteren. waar aan het gemeentehuis een gedenksteen werd onthuld ter nagedachtenis aan de „in credible patrol van zes man, die op 29 oktober 1944 in twee rubberboten de Rijn overstaken om de volgende dag met 32 Duitse krijgsgevangenen terug te keren. Bij deze onthulling was ook de weduwe van kolonel Johnson aan wezig, die in deze omgeving is gesneu veld. Ook was er een delegatie van Brabantse oud-illegalen. Zij vergezelden de Amerikanen 's mid dags naar Het Loo, waar zowel de airbornes als de illegalen werden ont vangen. Hel- 's konden maar twee ve teranen met mevrouw Johnson en drie verzetslieden bi prinses Wilhel mina worden toegelaten. De overige zagen hun hoop, dat de prinses nog op het bordes of vooi een van de vensters zou verschijnen, niet vervuld. Wel werd hun een boodschap voorgelezen, waar in de prinses hun welkom heette. Na afloop van de ontvangst legden de Ame rikanen een krans bij het monument op de Grebbeberg. Joegoslavië In de dierentuin van de stad Rijeka heeft een beer een arm afgebeten van een 6-jarig meisje, dat in een onbewaakt ogenblik over een hek was geklommen om het dier wat drui ven te geven. (Reuter). Het Utrechts Byzantijns Koor, dat reeds kort na zijn oprichting in 1951 een uitstekende naam verwierf en al meermalen met succes ook in het buitenland optrad, maakt van 9 tot 20 oktober a.s. een concertreis naar Luzern, Rome en Lyon. De leden van dit koor, 43 in getal, zjjn Nederlandse amateur-zangers, maar door voortdurende oefening onder leiding van dr. Miroslaw Antonowytsch, een geboren Oekraïner, die destijds met seminaristen, wier muziekleraar hu was, naar ons land is uitgeweken, heb ben zij zich de typische Slavische zang volkomen eigen weten te maken. Met hun religieuze en folkloristische liede ren uit de Oekraïne hebben zij velen geboeid. Belangeloos verleent het koor zijn medewerking bij liturgische dien sten volgens de byzantijns-slavische ri tus. Zaterdag 10 oktober wordt in Luzern het eerste concert gegeven; de volgen de morgen zullen de Utrechtse zangers zich doen horen tijdens de Hoogmis in de St.-Jospeh-Kirche. Dinsdag 13 oktober wordt in de na middag een bezoek gebracht aan het Nederlands Historisch Instituut te Ro me, waar gezongen wordt voor de in Rome vertoevende Nederlanders. Woensdag 14 oktober zullen zij de li turgische gezangen verzorgen bij de plechtige opening van het nieuwe semi narie der Oekraïnische emigranten aan de Via Aurelia. Des avonds om half tien geeft het koor een galaconcert op het Kapitool, aan te bieden door de bur gemeester van Rome, Signore Ciocetti, Donderdagmiddag is door onbekende oorzaak een vrij ernstige brand uitge broken in het jongensgesticht „De Hei bloem" onder de gemeente Heijthuizen, thans genaamd het jongensdorp „De Widdonck", waarin een honderdtal kin deren verblijven. Het huis wordt geëx ploiteerd door de broeders van zeven smarten uit het borederhuis te War mond. Eén der broeders ontdekte rond half één het vuur in een der stallen van de boerderij en maakte direct alarm. Het vuur tastte de achterzijde van de per- soneelsverblijven aan en de daar gele gen magazijnen van de ambachtsschool. Boven de stallen van de boerderij la gen 2 a 300 balen hooi geborgen, die verforen gingen, alsmede enige land bouwmachines en een kalf. Ook de daar ondergebrachte administratie der boer derijen ging in vlammen op. De brandweren van Meijel en Heijt huizen bestreden het vuur en moesten ruim duizend meter slang uitleggen om water te betrekken van de in de buurt gelegen parochie „De Heibloem", waar men over waterleiding beschikt. Aan vankelijk had men te kampen met ern stig gebrek aan druk op de leiding, tot dat het pompstation Beegden ingreep. In de onder de personeelsverblijven gelegen kelders lag ruim tien ton ko len geborgen, die eveneens door het vuur werden aangetast. De broeders kon den met gebruikmaking van schuim- blussers het vuur daar in zijn opmars stuiten. Rond 800 m2 gebouwen en stallen is door het vuur verloren gegaan. De ge bouwen en opstanden waren verzekerd. De schade is aanzienlijk. Van de 130 jongens, die in het hui:: verblijven, on dervond geen enkele enig letsel. Rond half vier had de brandweer het vuur bedwongen. aan vertegenwoordigers van Italiaanse, Oekraïnische en Nederlandse instan ties te Rome. Ook de Nederlandse am bassadeur, mr. W. F. L. Graaf van Bijlandt, zal daarbij aanwezig zijn. Een hoogtepunt zal ongetwijfeld zijn donderdag 15 oktober, wanneer het koor de liturgische gezangen zingt bij de plechtige pontificale H. Mis volgens de Byzantijnse ritus, die des morgens om 8 uur zal worden opgedragen aan het kathedrale altaar in de Sint Pieter. Des middags zal het zingen voor Z.H. de Paus, tijdens een particuliere au diëntie in het Vaticaan. Zondag 18 oktober wordt in Lyon een avondconcert gegeven op uitnodiging van het aldaar bestaand Oekraïnisch Comité. Mgr. Jacques Grent, apostolisch vica ris van Amboina in Indonesië, met ver lof in Nederland, is met de provinciaal der Missionarissen van het H. Hart, pa ter dr. G. de Gier, naar Ierland vertrok ken voor besprekingen met de Ierse provincie der congregatie voor een eventuele vervanging van de Neder landse M.S.C.-ers in Indonesië door Ier se confraters. De congregatie bedient thans de drie apostolische vicariaten van Amboina, Manado en Purwokerto, waar 84 M.S.C.-missionarissen werk zaam zjjn. De besprekingen van mgr. Grent en pater de Gier gelden het vicariaat van Amboina, waar 29 Nederlandse missio narissen van het H. Hart werkzaam z{jn. Het visumbeleid der Indonesische regering ten aanzien van Nederland maakt de personeelsbezetting in de missie soms moeilijk. De missionaris sen volgen hiermede het voorbeeld van de Nederlandse provincie der Kapucij nen, die met de Zwitserse provincie be sloten hebben tot ruil van hun missies in Indonesië en Afrika. De besprekin gen in Ierland bevinden zich nog in een voorlopig stadium. Op 4 oktober viert mgr. J, Grent in het missiehuis van Driehuizen-Velzen van de Missionarissen van het H. Hart zjjn gouden professiefeest. In 1914 ver trok mgr. Grent naar het missiegebied, dat destijds bestond uit Ambon, de Kei eilanden en Nieuw-Guinea. Dit gebied werd in 1949 gescheiden, waarbij mgr. Grent de jurisdictie behield over het diocees Ambon. Mgr. Grent hoopt met Pasen 1960 weer naar Ambon terug te keren. ft In de volkswagenfabriek te Hannover is het donderdag tot ongeregeldheden gekomen bij een onofficiële 24-uursta- king, waardoor twee mannen werden gewond en een aantal machines werd beschadigd. De strijd ging tussen sta kers en werkwilligen. De staking o. der de 10.000 man per soneel ontstond, toen bekend werd dat de onderhandelingen over een loonsver hoging waren vastgelopen. Aanvanke lijk zou het overleg op 8 oktober wor den voortgezet, maar op voorstel van de bedrijfsleiding zal dit op 1 oktober al geschieden. In de hoofdfabriek te Wolfsburg en in de kleinere fabrieken te Kassei en Brunswijk was het rustig. De advocaat mr. A. G. Maris heeft donderdag voor het gerechtshof in 's-Gravenhage in hoger beroep gepleit voor de eis van de Ambonees H. Sahe- paty om erkenning van zijn status ais Nederlands militair en van zijn recht om eerst in zijn woonplaats de repu bliek der /uid-Molukken te worden ontslagen. Deze actie, aldus mr. Maris, maakt deel uit van de eisen van de Ambonezen-organisatie B.P.R.M.S., waarin 1100 van de 1800 Ambonezen in Nederland zijn verenigd. In aanwezigheid van- de officiële ver tegenwoordiger van de Zuid-Moluk- kers, ir. A. Manusama, zei de advo caat, dat reeds in 1950 in de overeen komst tussen Nederland en de Repu bliek Indonesië (de z.g. overeenkomst Hatta-Hirschfeld) was benadrukt, dat de Ambonezen, die naar Nederland kwamen hangende een definitieve re geling van hun status, overgingen naar de Kon. Landmacht, nadat het K.N.I.L. was gelikwideerd. De staat heeft zelf meermalen in staatsstukken, berich ten aan de Ambonezen en voor het ge recht, volgens mr. Maris, doen blijken dat zij erkent, dat de appellanten het recht hebben te worden teruggezonden. „Er is hier dus sprake van een waar- borgnorm, die", aldus pleiter, „het al gemene principe inhoudt, dat het ont slag aan een militair eerst ingaat wan neer hij in zijn plaats van vestiging is teruggekeerd. Het ontslag aan de Am- bonese militairen zou in strijd zijn met dit recht, de maatregelen, die voor het verdere verblijf van de Zuid-Molukkers op grond van beleidsoverwegingen zijn getroffen, zijn in feite „een verdoeze ling van de consequenties van het prin cipiële standpunt". Ook de eventuele zending van Ambonezen naar Ned. Nieuw Guinea of de eilanden voor de kust verwerpt de regering op grond van niet-steekhoudende argumenten. ijke maatregel De verdediger van de staat, mr. A. H. Droogleever Fortuyn, constateerde, dat de aanleiding tot dit geding een verandering in het regeringsbeleid ten grondslag heeft. De Ambonezen kwa men niet in Nederland als militairen, maar als personen, die staatszorg no dig hadden. In de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië werd de over brenging van de Ambonese militairen in de Kon. Landmacht duidelijk om schreven als een tijdelijke maatregel, als een beperkt, omschreven doel. De minister van Oorlog kon de dienst be ëindigen wanneer hij dat juist achtte. Men moet in de beoordeling van deze gehele zaak uitgaan van de wetsfeiten na de soevereiniteitsoverdracht en de beleidsmaatregelen die men dienaan gaande moest nemen. De eis noemde hij om deze reden een „quasi-militai- re", ook al omdat bij de overeenkomst Nederland-Indonesië in 1950 is bepaald, dat de ex-KNIL-Ambonezen niet opera tioneel zouden mogen worden gebruikt. De wens van de Ambonezen om naar Nieuw-Guinea te worden overgebracht, is wegens de „praktische onmogelijk heid" afgewezen. Uitspraak 12 novem ber. Prof. dr. H. J. J. M. van Strae len S.V.D., die moderne filosofie en vergelijkende godsdienstwe tenschap doceert aan de Nanzan- universiteit in de Japanse stad Nagoya, heeft ee.. jaar lang door Europa gereisd om er belangstel ling te wekken voor het Verre Oosten en onder meer om zijn contacten te verstevigen met mo derne denkers in het Westen. Pr°f- Van Straelen, die aanstaan de woensdag per vliegtuig via de Noordpool naar Japan terug keert, waar hij vandaag over een week al weer in de college- zaal zal staanheeft ons giste- ren m Amsterdam iets verteld over zijn Europese reis. Een van de voornaamste doeleinden van zijn bezoek aan het Westen was de voorbereiding van een aan tal boeken. De Nederlandse le zer heeft al zennis kunnen ne- zijn boeiend „Aziatisch dagboek dat bij Foreholte in Voorhout is verschenen. In het laatste gedeelte van dit journaal vinden we nog enige notities over de ervarin gen van de schrijver in Frank rijk, Engelfmd en Scandinavië. Prof. Van Straelen gaat bij de Duitse uitgeverij „Herder" een omvangrijk latenooek uitge ven, dat getiteld zal zijn „Le Japon Véridique et Vivant". Dit boek zal voorzien zijn van onderschriften in verscheidene Europese talen. Ver volgens publiceert hij, bij Castermans in de Belgische stad Doornik, een boek onder de titel „Le Japon tel qu'tl est" en tenslotte is hij bezig aan een grote biografie van wijlen Mère Yvonne, een Franse eerwaarde zus ter, die door de schrijver en vele anderen als een heilige beschouwd wordt. Prof. Van Straelen heeft in het afgelopen jaar lezingen gehouden over „Het geestelijk leven in Japan", in steden als Lyon, Parijs, Munster, Cam bridge en Leuven maar vooral ook in een aantal Trappistenkloosters in Frankrijk en Nederland. De Trappisten heeft hij er op gewezendat er meer kloosters van beschouwende orden zouden moeten worden gesticht in het Verre Oosten. In Parijs heeft hij een bezoek gebracht aan zijn grote vnend Gabnel Marcel, wiens werk hij in het Japans vertaald heeft De Franse filosoof bleek bij deze gelegenheid geïnteresseerd in de moderne Japanse wijs begeerte, met name in het denken van Kita.ro Nishida. Ook had prof Van Straelen in Parijs en later in Lyon de gelegenheid om van gedachten te wisselen met Henri de Lubac S.J. Ziin omzwervingen door Europa heeft hij afgerond met een bezoek aan nNland waar hij een indruk heeft trachten te krijgen van „het culturele en reliaieuze leven". Hij is in Moskou, Leningrad en Zagorsk geweest. Overigens verklaarde hij gisteren nog niet over zijn ervarin gen in de Sovjet- Unie te kunnen uitweiden, maar uiteraard hebben wij de hoop uitgesproken, dat hij binnen afzienbare tijd het een en ander ml publiceren over zijn visie op de Russen. Op onze vraag hoe hij zijn indrukken van Europa zou willen samen vatten, gaf hij het volgende antwoord: „Europa heeft nog grote vitaliteit. Hoe de toekomst ook moge worden, de fakkel van het ware licht moet Europa toch doorgeven, en vanuit Azië wordt nog geweldig gekeken naar het oude Europa, land van cultuur, inspiratie en 's werelds diepste en schoonste gedachten. Er ligt een zekere tragiek m het feit, dat grote de len van Azië zich werpen op de concrete realiteiten die de techniek brengt, terwijl zij voorbijgaan aan de geestelijke ondergrond van het oude Europa. Het wil me voorkomen, dat de voortschrijdende techniek de mens in het Westen niet behoeft te overweldigen, als hij gewend blijft naar zijn die pere geestelijke ondergrond. Als het Oosten geen aandacht zal schenken aan die diepere ondergrond van het Westen, dan konden de techniek en alle moderne wetenschappen voor de Oosterlingen wel eens een groot gevaar worden." Prof. Van Straelen, die al zeventien jaar in Japan gewoond heeft, keert nu, na een verlof van een jaar, terug naar zijn driehonderd studenten, die ongetwijfeld verheugd zullen zijn hem weer in hun midden te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3