DIANA heerst over duizenden Nederlandse lagers De reeënstand (rond 15.000) heeft zijn top bereikt hv tó èvr m JACHTHUT BIJ ERMELO 11 'A *H1 A Een99 underwriter9'3verzekert altijd alles Iti H J Al is het jachtgreagl klein... Breda wordt bereikbaar voor schepen tot 1350 ton TWEE IJSBERENEEN GIRAFFE, BENEN, HANDEN EN TRANSFERBEDRAGEN f Weidelijke romantiek „Verzekering dekt de schade rekbaar begrip Dekking voor cineasten en journalisten ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 PAGINA 11 m 4-. 4. .1 r -♦* N'AlaËSjT i '---x-, NADRUK VERBODEN) Behoedzaam lopen wij door de roerloze uitgestrektheid van de Veluwe. Het is zó vroeg, dat de na tuur de adem nog schijnt in te hou den. Ook de wind blijft verborgen, een stille betovering houdt boom en struik gevangen. Wij volgen onze gids, wiens spiedende blik en scherp gehoor opmerken hetgeen ons ont gaat. Tegelijk let hij op sporen van wild in het zand, op de vorm van struiken en op schaarse, onbestemde geluiden die uit de aangrenzende bosvakken tot ons doordringen. Met alle zintuigen gespannen kiest de jager zijn pad, zorgvuldig de eerste herfstblaadjes mijdend, die zijn na dering met luid gerucht zouden aan kondigen. Wij volgen hem op de voet en inhaleren de prille geuren van bos en hei. Ineens een gekraak van brekende takken aan onze rechter hand. Wij staan roerloos. Dan springt een reebok uit het struik gewas te voorschijn, nog geen veer tig meter van ons vandaan. Hij had ons eerder opgemerkt dan wij hem, en met grote sprongen rent hij het open veld over, in enkele seconden buiten bereik van zelfs de beste schutter. De jager had al aangelegd, maar laat zijn geweer zakken nog voordat de ree in de dichte dekking aan de overkant is verdwenen. „Dat is nou verdikke de bok waar ik de hele zomer al op jaag", zegt hij spij tig, zichzelf verwijtend, dat hij met zijn geoefend oog en oor het wild niet eerder had betrapt. Dagen, weken soms, kunnen ver strijken, voor zieh weer een kans voor doet, voor de bok zich door de speu rende weiman laat verschalken en het dodelijk schot krijgt te incasseren. Uren achtereen kan de jager in zijn „hoogzit" of „kansel" doorbrengen zonder dat hem iets anders onder schot komt dan hazen, konijnen of fa zanten, of misschien juist de reeën, die nog lang niet afschot-rijp zijn. Dat zijn de ogenblikken waar het er op aan komt zijn geduld te bewaren en zich een „weidelijk" jager te tonen in over eenstemming met de ongeschreven maar heilige regels van jachtethiek en fatsoen. Dus niet maar in het „wilde weg" schieten op alles wat voor de voeten loopt, ook niet het risico willen nemen van „ziekschieten", een niet di rect dodelijk schot lossen, maar het wild een faire kans geven en zorgvul dig de keuze bepalen. Zonder zelfdisci pline zou het jachtbedrijf ontaarden tot een onwaardige moordpartij en over de hele wereld geldt in dit opzicht de zelfde moraal, maar in Nederland, waar de wildbanen bepaald niet voor het opscheppen liggen, dient de sporti viteit wel een bijzonder grote rol te spelen. Geheel verkaveld In ons kleine landje verdringen zich ruim 20.000 jagers, die de gren. wïLvar\ elkaars territoir nauwgezet te. eerbiedigen. Onder hen hfJSf AA- een categorie beroeps jagers, in dienst van het rijk of van grootgrondbezitters, maar het over grote deel bestaat uit particulieren, veelal zakenlieden, die de jacht als ontspanning beoefenen en zich dan met hart en ziel aan Diana plegen toe te wijden. Vroeger werd het ja gen beschouwd als een privilege voor the happy few, goed-gesitueerden en hun relaties. Maar het is nu al hele maal niet ongewoon meer. dat ook de kleine man een deel der trofeeën m de wacht sleept en zich op deze manier een unieke vorm van recrea- wei verwerft. Jammer genoeg is vrij den nnheel °"s land al aan gegadig- heiri nmegeven e" de enige mogehjk- HebteTi^A Jachtbedrijf deel te staanrto ,n te kopen m be- jachtacte i™ a2n"es' °m v0°r ee" moet de kandidaat^ g te A™6"' dat hij tenminstea^^USP™ara/— voor de jacht tot ziin u terrein heeft, hem toegewezen doodde eige naar van die grond. Eenmaal hft bezit van de acte kosten kan de adspirant-jager zich een „T weer aanschaffen prijzen van f Inn tot enkele duizenden guldens. En daarna gaat het jachtbedrijf hem al leen nog maar meer geld kosten. De prijzen, die hij voor geschoten stuks wild kan bedingen, wegen doorgaans niet op tegen de investeringen in mu. nitie, kleding en andere behoeften. Maar in ruil daarvoor kan hij zich, binnen de grenzen der weidelijkheid. te goed doen aan een vorm van ont spanning in de vrije natuur, die zich al spoedig tot een hartstocht pleegt te ontwikkelen en bovendien in het be lang is van de wildstand enerzijds, de landbouw anderzijds. Privé-taal Vroegere misbruiken en ze komen nog voor zijn aansprakelijk voor de nog wijd verbreide opinie, dat de jacht op klein- en grofwild slechts het plezier dient van de jalger en overi gens geen enkel nut afwerpt, ja, er zelfs toe kan leiden, dat bepaalde diersoor ten geheel worden uitgeroeid. Nu zou het huichelachtig zijn het plezier, dat de jager in zijn bedrijf schept, te loo chenen. Hij kan er, integendeel, uren over praten in een idioom, waarbij hij voor de buitenstaander een geheel nieuw taalgebied ontsluit. Onze gids bpvoorbeeld bediende zich van een ter minologie, die alleen in complete ver taling begrijpelijk is te maken. Ruim twintigduizend van dergelijke lieden vervallen in hun eigen tijd tot een pri- vé-taalt.je, slechts toegankelijk voor in gewijden in Diana's mysteriën. Maar onze gastheer liet aan duidelijkheid niets te wensen over, toen hij het be land van de jacht schetste voor het wild zelf, en voor de mens. In Nederland is het biologisch even wicht in de natuur verloren gegaan. Woningbouw en industrie eisen voort durend terrein op, en de oorspronkelij ke bewoners van het veld zien zich op kleine plekjes samengedrongen. Het grofwild behoeft zich niet meer te ver dedigen tegen natuurlijke vijanden, daar deze verjaagd of uitgestorven zijn. Zonder ingrijpen van de mens zouden de dieren zich betrekkelijk ongestoord kunnen vermenigvuldigen, waarbij, door de concentratie, het gevaar van degeneratie en ziekteverschijnselen zou opdoemen. Dit gevaar is trouwens niet b(j een dreiging gebleven. Bij herten en reeën zijn dergelijke symptomen al geconstateerd. Grofwild met minder goede eigenschappen komt dus zonder meer in aanmerking voor afschot, het kan de stand alleen maar ten goede komen. Daarnaast ondervinden boeren overlast van wild, zodra een areaal een bepaalde bezetting overschrijdt. De ja gers streven er naar de stand van ree- en, dus bokken en geiten, tot ongeveer 10 per 100 bunder te beperken en daar door wildschade te voorkomen. Top is bereikt Een ree is overigens in Nederland niet zo'n zeldzaam dier als wel eens gedacht wordt. Een enigszins zuive re schatting is niet mogelijk -- ge lukkig maar, want waar zou dan nog plaats zijn voor het avontuur? maar met 15.000 is men er misschien niet ver naast. In elk geval mag de reeënstand zich niet verder uitbrei den, de top is al weer bereikt, en zo verwondert het niet te horen, dat er jaarlijks minstens 3.000 van dergelij ke dieren worden afgeschoten, nog daargelaten de honderden, die op de snelverkeerswegen om het leven ko- De minister van Verkeer en Water staat, drs. H. A. Korthals, heeft woens dag ondanks het prachtige nazomer- weer en het fraaie polderlandschap wei nig genoegen beleefd aan zijn tocht over het Westbrabantse riviertje de Mark: vooral onder Breda verspreidde het inktzwarte vaarwater een dergelijke lucht, dat van een pleziervaart geen sprake kon zijn. Dat de excursie ook niet als zodanig bedoeld was, bleek uit de samenstel ling van het gevolg van zijne excellen tie, die vergezeld was van de directeur- geieraal van de rijkswaterstaat, ir. A. Maris, de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de provincie Noord-Brabant, ir. André de la Poste, en de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir. L. Hamers. Met de minister kregen zij van de dijk graaf van het heemraadschap Mark en Dintel, de heer G. Manders, een toe lichting op de verbeteringswerken, die na meer dan een eeuw eindelijk in uit voering zijn. Daarmee worden de aangrenzende landbouwgebieden bevrijd van water overlast en wordt Breda bereikbaar ge maakt voor schepen tot 1350 ton, van Oosterhout uit via het Markkanaal en in een later stadium ook van Dintelsas uit. De Markverbetering kost 14,2 mil joen en de verbetering van Breda-Mark- kanaal kost 1,3 miljoen. De bouw van het gemaal en de sluis bij Dintelsas en van de werken aan de beide spoorbrug gen. die de Mark kruisen, zijn nog niet bekend. De definitieve plannen van de ze laatste werken kunnen pas worden gemaakt, als - het onderzoek van het Waterloopkundig Laboratorium in Delft is afgesloten. Het rijk subsidieert de werken voor ruim de helft. -i' ';"A I Dagelijks maakt de jager wel een keer de ronde door zijn jachtterrein, al of niet vergezeld door zijn honden. Het hondenpaar. op de foto jaagt niet zelf op wild, maar apporteert slechts. Reewild let niet op gevaar van boven en vangt van de jager, die hoog op de kan sel zit, ook de lucht niet op. men. Door het zogenaamde selectie ve afschot bereikt de jager boven dien, dat de stand in gezondheid toe neemt en slechts de beste exempla ren voor het nageslacht kunnen zor gen. De jager heeft dus de taak van de zichzelf corrigerende natuur over genomen, terwijl in de nieuwe jacht wet van 1954 bovendien maatregelen zijn opgenomen, die stropers van grofyvild zelf klem zetten. Het gilde der weidelijke jagers is met deze herziene jachtwet trouwens bijzonder ingenomen. Een jachtacte is nu niet langer een vrijbrief om het geweer te richten op alles ,wat maar onder schot komt, maar met een beroep op diens verant woordelijkheidsgevoel is de jager een beschermende, faunabevorderende taak toevertrouwd. Misbruik komt ook nu nog voor. Er zijn bezitters van een jachtacte, die zonder gewetensbezwaar 'aanleggen op beschermde dieren, vaak als gevolg van onvoldoende voorlich ting. In Duitsland is een verplicht exa men ingevoerd voor de adspirant-jager, een voorbeeld dat men in Nederland nog niet heeft willen volgen. De jacht op herten is slechts aan enkele bevoorrechten toegestaan. Er is een speciale ministeriële machtiging voor nodig, want de stand van dit edel- wild verkeert in een delicate positie. De directie van Faunabeheer heeft het destfjds al nodig geoordeeld om 600 hectare in de zuidelijke Veluwe voor het publiek af te sluiten teneinde dit vorstelijk roodwild zich ongestoord te laten ontwikkelen. Het grote seizoen voor de jager moet overigens nog beginnen. Half oktober opent de jacht op hazen, fazanten en houtsnippen, waarvoor het merendeel van de Nederlandse jagers van de par tij is. Dan breekt een gouden tijd aan voor alle soorten jachthonden, overal in het land worden drijfjachten georga niseerd, maar voor duizenden jagers valt de climax tegen het einde van het jaar, wanneer zij zich kunnen scharen rondom een zelfgeschoten kerstbout. HANS STEVENS. De jachthut van Cartouche is een romantisch trefpunt van weidelijke jagers, die hier graag hun avonden doorbrengen. Ze bestaan nog, die mensen, die het overbevolkte westen de rug toe keren en zich vrijwel terugtrekken in een dicht bos ergens in mid den-Nederland. Onze gastheer is zo'n zonderling. In het blad van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, waaraan hij als redacteur ver bonden is, noemt hij zich Cartouche. Wij willen hier zijn identiteit niet nader onthullen. Aan de rand van wat best een woud mag heten, in de buurt van Ermelo, heeft Cartouche een jachthut, een der weinige die ons land nog rijk is. Tientallen geweien als evenzovele trofeeën aan de wand, een gezellige open haard, huiden over de banken, in een hoek een gitaar, een pomp, maar toch ook een telefoon, want beroepshalve kan Cartouche niet geheel zonder contact met de buitenwereld. Met nog 7 kameraden bejaagt hij een terrein van 1500 bunder, waarop zich naar schatting 200 reeën ophouden en veel kleinwild. Zijn domicilie is eigenlijk Heemstede, maar men kan hem vrijwel dagelijks in zijn hut of het omliggend terrein aantreffen, voorzover hij althans niet ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen of Overijssel op jacht is. „Ik houd van de eenzaamheid," zegt hij. Overigens is zijn jachthut een romantisch trefpunt van ervaren weidlieden, en het jagerslatijn is er niet van de lucht. Cartouche benut zijn vrijwillig gekozen, benijdenswaardig, isolement om door tal van publikaties belangstelling te wekken voor het jachtbedrijf. In ieder mens is het jachtinstinct nog latent aanwezig, zegt hij, als een van de oerdriften om in het levensonderhoud te voorzien. Het is daarom niet verwonderlijk, dat een eenmaal aangewakkerde interesse voor de jacht zich meestal ontwikkelt tot een ware passie. De Jaqersvereniairu, die bijna 10.000 leden telt stelt zich ten doel de jacht in geordende banen te leiden en goede voorlichting te geven. Dan staat. Cartouche op. Hij doet een keuze uit zijn arsenaal en ariint een zware buks Zijn vier honden kennen dat gebaar. Bedrijvig ~iin ze al opgesprongen, alle belangstelling voor de gast is verdwenen Cartouche opent de deur, de dieren rollen over elkaar heen naar buiten. De jaglr tuurt m de verte, het geweer in zijn hand. Zou het ditmaal lukken die oude bok onder schot te krijgen? UKKen ate (Van een onzer redacteuren) De heer J. Nilsson, van beroep un derwriter van een groep van assura deuren, werd op een zondagmorgen opge beld door een make laar uit de provincie. „Zeg, kun je twee ijs beren verzekeren die in een vliegtuig van Australië naar Neder land op weg zijn?" vroeg de makelaar. De heer Nilsson wikte en woog, en zei: „Ik ac cepteer vijfentwintig procent. Zie voor de rest bij collega's dek king te vinden." De makelaar had daar geen gelegenheid voor en de heer Nilsson nam op zich, de zaak te completeren. Van kwart voor tien tot half een was hij daar mee bezig en toen kon eindelijk het verlos sende telefoontje wor- den gegeven dat de zaak geheel geregeld was. YVie schetst ech- ter de teleurstelling van de heer Nilsson als gevolg van een boodschap van de ma kelaar, die dinsdags opbelde en zei: „Zeg, die twee ijsberen zijn niet verzonden." De heer F Hensel, eveneens underwriter van dezelfde groep van assuradeuren, moest erbij zijn, toen van een gestorven giraffe de doods oorzaak moest worden vastgesteld. Een giraffe verzekeren is vaak een moeilijke zaak, zo is de mening van de kenners, want deze beesten heb ben een zwak hart, zwakke longen en een zwak ke maag. En als ze dan door het publiek worden overvoerd, is de kans niet klein dat een beest er aan sterft. De heer Hensel heeft het geweten dat hij erbij moest zijn. Het duurde eerst een bijna eeuwige tijd voordat de hals was afge werkt. Maar toen de maag aan de beurt was, was die ergernis snel vergeten voor een andere. Niets meer of mmder dan het pak van de heer Hensel werd bedorven door een deel van de inhoud van die giraffemaag. Hij trok, eenmaal thuisgekomen, zijn pak in de tuinschuur uit en dacht aan de beroepsergernissen van een under writer. Niet alleen Lloyd's in Londen dekt buiten gewone risico's, al denken sommigen dat Een krant schreef vóór de Dam-Damrace dat de be trokkenen naar dit Londense instituut moesten voor hun verzekering. Maar de organisatoren en vele deelnemers gingen naar Nederlandse assuradeuren en verzekerden zich. De organisa toren dekten zich tegen wettelijke aansprake- die bij het werk met een dragline uit de grond boven komt. Op dat moment kunnen de drag line en de machinist nog worden verzekerd. De heer Nilsson heeft bij dergelijke zaken zijn dien sten meermalen verleend. Er zijn verscheidene aannemers in Nederland die bommen uitgraven. De heer Nilsson kent een van de draglinemachi nisten van deze aannemers. Hij is bij het werk bij uitstek een toonbeeld van kalmte. „Hij staat erbij alsof ze een croquetje uit de grond halen", aldus de heer Nilsson. Het kan ook wel eens fout lijkheid. Zij zouden in bepaalde gevallen im mers over de ruggen van de deelnemers kunnen worden aangesproken voor geleden schade. Ook ter gelegenheid van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de weg hebben Nederlandse assuradeuren goede resultaten geboekt. Er kwam op een gegeven moment een paniekstemming in Zandvoort onder winkeliers, die een stormloop op Zandvoort verwachtten. Een makelaar trok het dorp in, bezocht de winkeliers en kasteleins en sloot verzekeringen af tegen materiële schade die mogelijk door het massale bezoek veroor zaakt zou kunnen worden. In de verzekeringswereld gebruikt men ver schillende Engelse woorden, zoals in vele andere kringen van de maatschappij ook het geval is. Underwriters zijn gevolmachtigden van assura deuren, die verzekeringen accepteren. En be paalde underwriters spreken weer van outside risks, buitenissige risico's die niet bepaald in het normale vlak liggen, als verzekeringen tegen brand, ongevallen, ziekte, autoschade en W.A.- verzekeringen. Onder outside risks moeten niet worden verstaan, zo werd ons verzekerd, die posten, die vanwege hun grote schadekans of slechte kwaliteit buiten de belangstelling van vele assuradeuren vallen. Volgens bepaalde as suradeuren zijn er in de sector van de outside risks schier onbegrensde mogelijkheden aan wezig. En in Nederland zijn die buitenissige verzekeringen dus wel onder te brengen. Men hoeft er niet voor naar Lloyd's. Neem het geval van een scheepskapitein die zijn vrouw mee wil nemen op zijn zeereis. Het kan zijn dat de kapiteinsvrouw in een vreemde haven in een ziekenhuis moet worden opgeno men. Ziekenhuiskosten en de kosten van de terugkeer naar het vaderland zouden, zonder verzekering, voor rekening zijn van de kapi tein. Neem het geval van een onontplofte bom, lopen. Zoals de molens in Vlissingen en bij Mar- sei. A® bi' het uitgraven van bommen zijn ontploft. En er kan ook wel eens een boer zeg gen. „Hier heeft in de oorlog een vliegtuig bom men afgeworpen", terwijl later blijkt dat er op het betrokken terrein geen bom te vinden is. 'et geval kan zich voordoen dat een beroepsproever zijn smaak of reuk verliest, een pianist zijn vingers of een balletdanseres haar tenen. Een ongeluk ligt in een klein hoek je. Door een verzeke ring kunnen de gevol gen van dergelijke on gelukken worden be perkt. Nu is de onge vallenbranche natuur lijk een standaard branche in de verzekeringswereld. Maar in merkwaardige variaties, die zich in deze branche voordoen, kunnen toch ook verzekeringen wor den afgesloten, zij het dan natuurlijk tegen bij zondere condities. Er zijn nogal wat mensen die een gevaarlijk beroep hebben. Duikers, heiers, schoorsteenbouwers, dierentemmers, zij allen lopen bijzondere risico's. Maar ook cineasten Hie voor hun opdrachtgevers naar onrustige landen gaan, lopen meer gevaar dan in eigen land. „Reisjournalisten hebben ons al heel wat geld gekost", zegt de heer Hensel. Een bijzondere vorm van verzekering tegen wettelijke aanspra kelijkheid om een andere standaardbranche te nemen is wel de verzekering die slopers aangaan tegen schade bij het slopen van bijvoor beeld schoorstenen en bunkers, ook als daarbij van ontplofbare stoffen wordt gebruik gemaakt. Tegen schade als gevolg van het afsteken van vuurwerk kan de vuurwerkfabriek zich weer verzekeren. Een klassiek voorbeeld van een buitengewone verzekering mag haast wel dat van de jazz uitvoeringen worden genoemd. Louis Armstrong, Sarah Vaughan en vele andere jazz-vertolkers maken in het seizoen drukke tournees. Het is geen uitzondering dat Louis Armstrong in Stock holm optreedt en de volgende avond alweer twee concerten in Nederland moet geven. Het risico, dat mist het chartervliegtuig naar Nederland belet op te stijgen, is in de winterdagen niet klein. Het risico dat de gecontracteerde mensen op de voorgenomen avond niet aanwezig zijn, kan worden gedekt. Het is ook wel voorgeko men dat de instrumenten niet op tijd aanwezig waren. Het komt dan aan op het improvisatie talent van de verzekeringsmensen, dat de uit voering toch kan doorgaan. Men heeft zodoende die keer instrumenten geleend van bekende Nederlandse musici, zodat het jazz-feest toch kon worden gehouden. Een aanzienlijk deel van andere manifestaties in Nederland wordt ver zekerd tegen het risico van niet doorgaan of voortijdig eindigen. Het „Hart van Brabant" was verzekerd, de Taptoe, en nu al worden evene menten die het volgende jaar staan te gebeuren, verzekerd. De underwriters moeten veel le zen, vooral ook kranten, om goed ge ïnformeerd te zijn. Zij moeten kunnen impro viseren en veel statis tieken bestuderen. Ook dat is nodig. Want neem bijvoorbeeld hel geval van de tweeling verzekering. Over de geboorte van tweelin gen kan behalve de fa miliegeschiedenis ook de statistiek wel het een en ander zeggen. Vijf maanden voor de geboorte moet de opdracht tot verzekering wor den verstrekt. Op het gebied van de tweelingen is er- nog een reclameverzekering mogelijk. In geval van de geboorte van een tweeling wordt door bepaalde zaken, die de baby-uitzet hebben verkocht, wel een tweede uitzet gratis verstrekt. Ook dit kan verzekerd worden. Wat eigenlijk niet. Zelfs transferbedragen voor goede voet ballers worden tegenwoordig wei verzekerd. Het is voorgekomen dat een speler opbelde en zei: „Zeg, morgen moet ik spelen. Stuur me de polis nog even!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11