Djakarta treedt op tegen Chi in Indonesië nezen Na I januari mogen zij alleen nog in de grote steden winkels hebben m, PAUL VLAANDEREN ZATERDAG-PUZZLE Verbod om nog les te geven Viervoetige verstekeling nu op „Johan van Oldenbarnevelt" De zaak „MARSH CURLEW Broederschap van Accountants herdenkt 50-jarig bestaan Is Bingo de IJmuidBobby Prof. dr.F. de Roos bespreekt grenzen der monetaire politiek De KNVB-toto groeithard - ,11 mm® ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 PAGINA 12 Toen Nederland in juli 1947 overging tot de eerste „politionele actie" tegen de Republiek Indonesia werd overal in het gebied van de republiek de verschroeide aarde-politiek toegepast. De Nederlandse troepen, die dit gebied binnentrokken, viel het echter op dat het vooral de huizen en winkels van de Chinezen waren, die waren opgeblazen of in brand gestoken. Kennelijk hadden de terug trekkende Indonesische soldaten de kans waargenomen om hun anti- Chinese gevoelens bot te vieren. De Chinezen, die daarvan het slacht offer waren geworden, zagen in de Nederlanders te gemakkelijker hun bevrijders, die hartelijk werden binnengehaald. De Nederlandse troepen op hun beurt maakten gebruik van de anti-Indonesische gevoelens van de Chinezen en stelden deze in staat een zelfverde digingskorps te organiseren, de Pao An Tui, dat werd uitgerust met wapens die op de republikeinen waren buitgemaakt. Die Pao An Tui trok er op uit om Chinezen te bevrijden, die zich als gijzelaars in Indonesische handen bevonden, maar nam tegelijkertijd de kans waar om waar dat mogelijk was wraak te nemen. Dat was een van de punten in de Indonesische geschiedenis, waar bij de tegenstellingen tussen Indonesiërs en Chinezen heel scherp naar voren kwamen. Het was niet het enige, uiteraard. Sinds de Chinezen omstreeks het begin van onze jaartelling naar de Indone sische archipel begonnen te komen, zijn er herhaaldelijk botsingen geweest, zowel met de inheemse bevolking als met de Nederlandse overheid. Dat heeft echter niet verhinderd dat de Chinezen in Indo nesië vaste voet hebben gekregen. Men vindt ze er als landbouwers, als ambachtslieden en aannemers, maar vooral als winkeliers en kleine fabrikanten. Vrijwel de gehele middenstand in Indonesië wordt gevormd door Chinezen. Alleen enkele gebieden waar de eigen lokale bevolking wat zakelijker is aangelegd dan in de rest van Indo nesië (de Menangkabau en Tapanuli op Sumatra bijvoorbeeld) maken op deze regel een uitzondering. Theorie Om Luropese bridgetitels Nederland verliest van Finland Dames geselecteerd voor handbalploeg Courses Mereveld Nieuwe Rolls-Royce nog geruislozer Courses Leeuwarden Vierde Canadees in Haags Hokij-team Turken volleyballen in Amersfoort bondag 11 oktober Nederland-België Grote dag voor drafsport V olleybalcompetitie start dinsdag Felle strijd verwacht Nederlandse atleten naar Dresden Tilburg besluit tot 4XA lening groot f 6 min. a 99 Sportflits In Indonesië worden de laatste tijd in toenemende mate maatregelen ge nomen, die zijn gericht tegen de Chinezen in het land. Zij mo gen geen winkels meer hebben op het platteland, zij mogen niet meer onderwijzen op Indonesische scholen, hun bewegingsvrijheid is aan beperkingen onderhevig en in Djakarta zijn Chinese opschriften verboden. Nadat eerst de Nederlan ders het hebben moeten ontgelden, zijn nu de Chinezen het slachtoffer van de anti-buitenlandse gevoelens in Indonesië. Daar komt bij dat men hen van oudsher hun economisch sterke positie heeft benijd. Het ne venstaande artikel vertelt daar wat meer over. Toen Indonesië onafhankelijk werd (men kan dat stellen bij de souvereini- teitsoverdracht op 27 december 1949. of, zoals men dat in Indonesië zelf bij vóór- keur doet, bij de proclamatie van de on afhankelijkheid op 17 augustus 1945) be tekende dat in feite alleen een politieke onafhankelijkheid. De interinsulaire luchtvaart en scheepvaart, de import en de expert, de ondernemingen en de grote fabrieken waren vrijwel geheel in Europese handen (vooral in Nederland se natuurlijk,, maar ook wel in Ameri kaanse, Engelse, Belgische etc.); de kleinere fabrieken en de winkels waren bijna alle van Chinezen ,soms ook van Indiërs, Arabieren e.d. En het was begrijpelijk dat de Indonesische leiders er naar streefden dat de eigen bevolking waar mogelijk de plaats van deze bui tenlanders zou gaan innemen. In eerste instantie werd dat beerd langs wegen der geleideljj. De import van bepaalde artikelen werd voorbehouden aan Indonesische impor teurs. Indonesiërs, die een winkel wil den beginnen, kregen krediet van de overheid. Op allerlei manieren werden de opkomende Indonesische zaken be voordeeld. Zij werden echter gecon fronteerd met een scherpe concurren tie van de buitenlandse bedrijven, die veel meer ervaring en vakkennis had den. En veel van de nieuwe Indonesi sche handelaars gaven er al gauw de voorkeur aan hun vergunningen te ver kopen aan buitenlandse handelaren. Die verhaalden dat natuurlijk in de de tailprijzen, en het publiek betaalde. Bo vendien kwam de overheid na verloop van tijd tot de ontdekking, dat de ver schillende Indonesische zaken elkaar snel opvolgden, maar dat van terugbe taling der kredieten nauwelijks sprake was. Het feit dat de verschillende elkaar opvolgende regeringen bij voor keur de leden van hun eigen partij pro- tectioneerden speelde daar natuurlijk ook een rol bij. De overheidskas bleek slechts de individuele rijkdom van be paalde Indonesiërs te financieren, maar van werkelijke Indonesianisering van het bedrijfsleven was nauwelijks sprake. Wilde men die bereiken, dan le ken radicaler maatregelen nodig te zfln. Wat de Nederlanders betreft was het niet moeilijk daarvoor een aanleiding te vinden. Die aanleiding heette Irian". Van de anti-Nederlandse actie, die zfln oorzaak vond in het feit dat Ne derland het westelijk deel van Nieuw- Guinea niet aan Indonesië wilde over dragen, werd gretig gebruik gemaakt om over te gaan tot onteigening van de Nederlandse bedrijven in Indonesië. Het kostte (voor het oog althans) niet veel ook, want men besloot aan te kon digen dat pas betaald zou worden na de overdracht van Irian"En de indi recte schade voor het produktie- en ver bindingsapparaat zou naar men hoopte wel wegvallen tegen de transfers voor winst en buitenlands personeel, die nu niet meer nodig waren. Een jaar geleden leek het er even op dat ook de Engelse en Amerikaan se bedrijven in Indonesië in moeilijk heden zouden komen. Ook dit keer zocht men in politieke gebeurtenissen de aanleiding, n.l. in het zenden van Engelse troepen naar Jordanië en van Amerikaanse naar Libanon. Maar die troepen werden ai spoedig weer teruggetrokken, zodat die aan leiding wegviel. Bovendien nemen de Engelse en Amerikaanse bedrijven in Indonesië nu niet zo'n belangrijke po sitie in, dat een afneming van hun rechten zou kunnen opwegen tegen de belangrijke steun die deze landen Indonesië verlenen. De Indonesische overheid, die de anti-Nederlandse ac ties van de communistische vakver enigingen had getolereerd en stilletjes aangemoedigd, maakte dan ook spoe dig een einde aan de anti-Engelse en anti-Amerikaanse. Latente afkeer En zo begonnen de anti-buitenlandse gevoelens in Indonesië zich dan in toe nemende mate te richten op de Chine zen tegen wie sinds lang een latente af keer bestond, die al herhaaldelijk (o.a. ten tijde van de politionele actie en an dermaal in juli 1956) tot uiting was ge komen. Was er bij die gelegenheden echter sprake van spontane" acties van bepaalde delen van de bevolking, nu ging men meer systematisch te werk. Nu vallen de Chinezen in Indonesië uiteen m drie groepen: degenen die bü de souvereiniteitsoverdracht het Indonesisch staatsburgerschap heb ben verkregen, degenen die achter het nationalistische China van Chiang Kai Sjek staan, en degenen wier sympathie uitgaat naar communis- tisch China en die het staatsburger schap van dat land hebben. Die drie groepen teilen, heel ruw geschat, res pectievelijk 1.000.000, 600.000 en 400.000 zielen. De Indonesische staatsburgers kan men. officieel al thans, niets doen. Ze worden bij het verlenen van vergunningen achterge steld bjj de autochthone Indonesiërs, en ze ondervinden eens wat vaker moeilijkheden bij de uitoefening van hun bedrijf, maar daar blijft het bij. Heel anders is het gesteld met de nationalistische Chinezen. Indonesië erkent alleen communistisch China, en de nationalistische Chinezen zijn in Indonesië dus statenloos. Toen Indo nesië er vorig jaar oktober toe over ging de nationalistisch Chinese scho len, verenigingsgebouwen bedrijven enz, in beslag te nemen, kon men daar op Formosa wel boos over wor den, maar niemand kon er iets aan doen. En nu zijn dan de communistische Chinezen in Indonesië aan de beurt. Zo erg communistisch zijn ze vaak niet, maar ze hebben nu eenmaal het staats burgerschap van de Chinese volksrepu bliek. Een staat overigens waarmee In donesië officieel goede betrekkingen on derhoudt, zodat het dit keer dus wel voorzichtig te werk moet gaan. De anti- Chinese verordeningen volgen elkaar echter op. Buitenlanders (d.w.z. Chine zen) mogen met ingang van 1 januari aanstaande in Indonesië alleen nog maar in de grote steden winkels heb ben, die op het platteland moeten wor den gesloten. Ook mogen buitenlanders (i.e. Chinezen) nu al geen les meer ge ven aan Indonesische lagere en middel bare scholen. De bewegingsvrijheid van buitenlanders is in Indonesië ook al aan beperkende bepalingen onderhevig, en zo wordt het steeds moeilijker voor hen om zich een bestaansmogelijkheid te verzekeren. Maar dat is de bedoeling dan ook. Een Indonesisch dagblad, de P.N.I.- gezinde „Indonesian Observer", schreef kort geleden een hoofdartikel onder het motto „De Indonesische re gering schijnt de laatste tijd bezeten te zijn van anti-buitenlandse gevoelens", waarin kritiek werd geleverd op de ge nomen maatregelen, omdat deze leiden tot ontwrichting van het economische bestel. Het blad wijst op consequenties als stagnering van de goederenaanvoer op het platteland en een toestroming van Chinezen naar de grote steden en vraagt de Indonesische regering bij dit „vinden van een eigen identiteit" de nodige voorzichtigheid te betrachten. Het heeft er echter nog niet veel van weg. dat dat gebeurt C. H. SCHAAP Pasar Glodok in Djakarta, met op de achtergrond een grote Chinese zaak. tier ER NOSAL BETROUWBAAR UIT.. CAN TE PAS KOMEN ALS HET MIS SAAT AAN BOORD. MAAR HIJ KAN OOK BEST MET PLOVER EN MURKEL ONDER EEN HOEDJE SPELEN. JUIST TUD VLAANDEREN MISSCHIEN WEL DAT SNAP DE "MARSH CURLEW" IS N SCHIP, MENEER VLAANDE REN, OF LIEVER SEZESP: DAT W/KS HET..JT IS NOU ALLEEN NOS MAAR 'N STUK DRIJVEND OUDROEST--ZAL M'N LAATSTE REI6 WEL WORDEN VLUS6ER ZIJN DAN JE DENKT, MENEER WINSTON Vandaag heeft de Nederlandsche Broederschap van Accountants in het Amstelhotel in Amsterdam herdacht dat zij vijftig jaar geleden werd op gericht. De vergadering werd toege sproken door de voorzitter, mr. dr. H. D. M. Knol, die uit de historie van de organisatie alleen de voornaamste feiten aanstipte, omdat bij het veer tig-jarig bestaan de geschiedenis van de broederschap tamelijk uitgebreid is besproken. Van de oprichting van de broederschap af, zo betoogde hij, is steeds ten aanzien van de leden een scherpe selectie toegepast. Later heeft de broederschap door het instellen van een examen ieder uitgezonderd, die niet in het bezit was van het di ploma. Als belangrijk feit in de afge lopen tien jaren noemde de voorzitter de instelling van de staatscommissie in 1954 tot wetelijke regeling van het accountantswezen, die in 1956 het rapport uitbracht waarin een ontwerp van wet is opgenomen. Prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hield een referaat over „Grenzen der monetaire politiek". Met monetaire po litiek, aldus spreker, worden bedoeld alle maatregelen van de overheid die er op gericht zijn de geldstroom te beïn vloeden en daarmede het verloop van het economisch proces. Hieronder valt dus niet alleen de kredietpoiltiek, maar evenzeer het gehele financiële beleid. De evenwichten in de betalingsbalans en op de arbeidsmarkt kunen worden verbroken door buitenlandse en door binnenlandse oorzaken. Wegens de star heid der geldlonen in benedenwaartse richting zal de monetaire politiek geen of onvoldoende effect kunnen sorteren bij een buitenlandse verstoring, die ge paard gaat met werkloosheid en beta lingsbalanstekorten. In het tegengestel de geval zijn de monetaire middelen de aangewezen instrumenten van economi sche politiek, waarbij de kredietpoli- tiek, als het snelst werkende instrument, het eerst in aanmerking komt. Ver tonen de binenlandse bestedingen een daling, dan zijn monetaire maatregelen effectief. Bij een binnenlandse beste- dingsinflatie. die als regel gepaard gaat met een kosteninflatie, kan in beginsel de monetaire politiek en met name de kredietpolitiek het vereiste evenwicht in de betalingsbalans en op de arbeids markt herstellen. Maar vrijwel steeds zijn deze maat regelen in feite onvoldoende. Indien zich in de samenleving nog inactieve liquiditeiten bevinden en men een voortgaande prijsstijging verwacht, kan het loon- en prijsniveau door middel van bestedings- en kosteninflaties bo ven het evenwichtige niveau worden opgedreven. Gezien de loonstarheid en het overheidsstreven naar volledige Als op 1 oktober de „Johan van Ol denbarnevelt van de stoomvaartmaat schappij „Nederland" in ons land te rugkeert, zal het antwoord gegeven kun nen worden op de vraag of Bingo, het hondje dat in Australië aan boord kwam en sindsdien geen voet meer aan de wal kon zetten, misschien het hondje is van de IJmuidense familie C. W. J. Meken- kamp uit de Pres. Krugerstraat. Daar wordt namelijk sedert zaterdag 18 april de gladharige foxterries Bobby ver mist en als men de mening van een te- iepaaty mag geloven, verkeert Bobb in blakende welstand ergens op zee. Of Bingo en Bobby dezelfde zijn zullen de heer en mevrouw Mekenkamp de vol gende week zeil' kunnen vaststellen. De maatschappij Nederland acht dit geens zins uitgesloten en heeft hen uitgenodigd na binnenkomst van het schip naar Am sterdam te komen om zich persoonlijk te komen overtuigen. Zaterdag 18 april 's morgens om 6 uur liet de heer Mekenkamp Bbbby als ge woonlijk uit. Het dier kwam altijd na een kwartiertje terug. Maar die keer niet. Bij de politie was geen hondje als gevonden voorwerp aangegeven In het Kerbert-asyl te Velsen was het dier evenmin als zwervertje binnengebracht. Een advertentie op 23 april bleefeven eens zonder resultaat. De familie, d het dier al een jaar of zes had, was er zeer door gedeprimeerd, maar v - zoende zich tenslotte met de g Bobbv nooit meer te zullen zien. Tot- de. een a lepaat toevallig bij hen thuis kwam Die bevoelde de foto van Bobby en zei direct; „Hij leeft. Ik voel zpn hart kloppen. Het beest zit op een boot en heeft het er goed. Hij is door zeelui met een stuk leverworst meegelokt en op 24 april met een Grieks schip uit IJmuiden vei trokken" Inderdaad is op vrijdag 24 april een Grieks schip, de Calliopi Michalos, uit IJmuiden vertrokken. Dit schip g'nS naar Buenos Aires in Zuid-Amerika. Met een kogel aan een kettinkje heeft de .elepaat boven een atlas pre cies de route van het schip gevolgd. Van Buenos Aires wees het kogeltje weer de Atlantische Oceaan over in de richting van Afrika. Daar hield hij op en volgens de telepaat bevond de hond zich op dat moment op die plaats op zee. „Hij gaat rond Kaap de Goede Hoop", vertelde hij er nog bij. maar verder hield zijn prognose op. Toen begin september in de pers be richten verschenen over een hond als verstekeling aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt en een fot. van die hond vee) gelijkenis vertoonde met fo to's van Bobby, heeft de heer Meken kamp zich in verbinding gesteld met de stoomvaart-maatschappij Nederland. Daar werd men gefascineerd door de mogelijkheid hond en baas na een wereldreis weer te kunnen verenigen. Er is al een hele theorie opgesteld over wat Bobby allemaal is overkomen Misschien is het wat fantastisch, maar onmogelijk is het niet. Bobby kan best met de Calliopi Michalos naar Sydney zjjn gevaren, of onderweg op een ander schip zijn overgestapt. En als hij in Syd ney Hollands heeft horen spreken, kan hem dat wel zo vertrouwd in de oren hebben geklonken, dat hij de Hollander aan boord van 'e Johan van Oldenbar nevelt gevolgd is. De volgende week donderdag gaan de heer en mevrouw Mekenkamp naar Amsterdam. Als Bingo een teefje blijkt te zijn spat het hele verhaal ais een zeepbel uit elkaar. Want Bobby is een reu. Wordt het een desillusie of een blijde hereniging? „Hij is met een stuk leverworst weggelokt", aldus de heer Mekenkamp. „Maar hij krijgt een nog groter stuk leverworst als ie terug komt." Italië heeft op gemakkelijke wijze het Europese kampioenschap bridge gewon nen. Het ts de vierde aehtereenvolgende maal dat de Italianen de titel verove ren. In de laatste wedstrijd versloegen zij Duitsland met 57 tegen 45. Italië had zich al vrijdagmorgen vroeg van de titel verzekerd door Frankrijk in de voorlaatste ronde mei 84-17 te verslaan. De titel bij de dames ging naar Groot Brittannië. Het versloeg Frankrijk met 61-28 in de laatste ronde. Nederland verloor in de laatste ronde met 58-38 van Finland en zakte daar door van de zesde naar de achtste plaats in het eindklassement. Het eindklassement van de beide af delingen is als volgt: heren: 1. Italië, 28 p., 2. Frankrijk, 25 p., 3. Groot Brit tannië, 23, 4. Zweden, 21, 5. Noorwegen 17, 6. Zwitserland, 16, 7. Finland 16, 8. Nederland 15, 9. Egypte, 14, 10. Denemarken, 13., 11. Oostenrijk 12, 12. België 11, 13. Ierland, 8. 14. Libanon, 7, 15. Duitsland, 7, 16. en laatste Spanje met 6 punten. Bij de dames: 1. Groot Brittannië, 17 2. België, 13. 3. Frankrijk, 13, 4. doorwegen. 12, 5. Denemarken 8, 6. Zwitserland, 8, 7. Italië, 7, 8. Ierland 9. en laatste Zweden 6. werkgelegenheid, betekent dit alles dat de te sterke loon- en prijsstijgingen niet meer door maatregelen van monetaire politiek ongedaan kunnen worden ge maakt. De conclusie is dat maatregelen van monetaire politiek niet altijd vol doende zijn om de gewenste doeleinden gelijktijdig te bereiken. In incidentele gevallen zal een rechtstreeks ingrijpen in de loon-prijsvorming nodig zijn om het optreden van sterke kosteninflaties te verhinderen. Maatregelen van loon- en prijspolitiek lossen echter geen fun damentele onevenwichtigheden op. Es sentieel is steeds de monetaire politiek die dan ook vooral op langere termijn van betekenis is, aldus prof. de Roos. (Van onze paardesportmedewerker) Op Mereveld worden zondagmiddag negen draverijen gehouden met als hoofdnummer de Grote Beneluxprjjs. Onze tips luiden als volgt: Bemmelprijs (2400 m) X Goudenrijder, Welti, Walnut Erebus. Edeprys (2100 m.) Vliegende Hollan der, Wanda, XPluto. H. van W'ickevoort Crommelin Memo riaal (2200 m.) Vanadis, Vlieger D, Wal- küre. Elstprijs (2100 m.) Vulture S, Whirl wind, Vaurien. A. Luckniaim Erinneriiigs-Rennen. (2100 m. amateurs) Théa Cornelia, Tarentella, Visuil S. Nijmegenprijs (2100 m.) Way Jewel, Very Nice, Victor Hollandia Grote Joh. Smitprijs (2200 m.) Seig neur Bascom, Quadrupes, Victric V. Grote Beneluxprijs (2240 m.) Théo Messidor, Pretty Boy, Quick Hollan dia G. Arnhemprijs (3100 m.) Unworthy, San dra, Sammy Mars. Gisteren is de nieuwe Rolls-Royce, de Phantom V Limousine, op de r/.arkt ge komen ter vervanging van de Silver Wraith. De wagen heeft een acht cylin der lichtme'alen motor en is uitgerust met automatische transmissie, servo-be- sturing en servo-remmen. Op het chas sis, dat van bumper tot bump r een lengte heeft van 6.04 meter, zullen uit sluitend speciale limousine-carrosserie ën worden gebouw]. Het frame van dit chassis kenmerkt zich door een zeer stijven doosconstructie, doordat een ruisvormige versterking is aange bracht in het midden. Door zijn sterke V-motor en een aantal verbeteringen is de nieuwe Rolls-Royce ongetwijfeld de meest soepele en geruisloze auto van dit merk. Voor„s is er veel aandacht be steed aan du bagageruimte, die zo groot is, dat zij valt te vergelijken r> et die van de normale toerwagen modellen. Tot de accessoires behoren onder meer hulpzetels, een cocktailset, electrisch te bedienen ruitenopeners en een compleet verwarmings- en ventilatiesysteem. Een model van deze wagen zal worden geëx poseerd in de Pai "se salon. EgSjmiulOn Seizoen 1958-59 Seizoen 1959-60 1 2- 3 A 5 6 7 8 9 10 11 COMPETITIED AGEM [<oojs|v.pelt De voetbaltoto van de K.N.V.B. is in het begin van het seizoen fors van start ge gaan. Nu, na 5 weken, hebben de inzetten reeds een niveau bereikt dat het hoogste punt van het vorige jaar (tegen het einde van het seizoen) werd bereikt. Het is niet denkbeeldig dat de inleg van de wekelijkse voetbaltoto binnenkort de 500.000 gulden gaat passeren. De uitslagen van de courses die vrij dagmiddag in Leeuwarden zijn gehou den: Buziau KW-prqs, 2020 m.: 1. X Ologie M. B. Neef 3.17.8, 1.37.9. 2. Vivre N. 3. X Kwibus B. Toto winn.: 4.50 pi. 2,60, 4,20 cov 7,70 kopp 66,50. C. Albatros-prijs. 1640 m, fin. 2020 m: Eerste serie: 1. Sunny Williams A. G. Heskes 2.25.6, 1.26.7. 2. Type Erebus. 3. Paul Spencer. Toto winn. 5,80 pi, 1,90, 1,60, 6,60 cov 6,80 kop 18.10. Tweede serie: 1. Sonja Zora J. Wage naar jr. 2.22.2, 1.25.7. 2. Partout. 3. Sally Harvester D. Toto winn. 2,60 pi. 1,30, 1.50. 1,90 cov 3,70 kop 4,70. Finale: 1. Sonja Zora 2.55.2, 1.25.9. 2. Sunny Williams. 3. Partout. Toto winn.: 1,90 pi, 1,10, 1,10, 1,30 cov 4,00 kop 3,50. General Locke-prijs, 2300 m: 1. Wil na van Oranje A. G. Heskes 3.33.8, 1.33.0. 2. W. Petrosia van Hiddum. 3. Ulevel. Toto winn: 6,10 pi. 2,60, 1.80 cov 3,60 kop 11,50. Nivillers D-prijs 2020 m.: 1. Xetra n. Oosting (geen tijden opgenomen). 2. To- renvalk S. 3. Ugunda. Totto winn 4,40 pl. t2,00, 3.70, 3,50 cov 13.60 l<op 7.20. De Zilveren Roos XII-prijs 2300 m: 1. Tilda O mevr. J. Dragt-Peenstra 3.31.2, 1.28.7. 2. Peter Chestunt. 3. New Spencer. Toto winn 1,90 (stal) pl. 1,50, 1,60 cov 4,10 kop 6,10. De totalisator omzet: f 45.577,-. De Haagse ijshockeystichting heeft een vierde Canadese speler gecontrac teerd voor het hoky-team, dat in het seizoen 1959-1960 op de Haagse overdek te .unstijsbaan zal spelen. Het is de 19- jarige tty Adair, top-scorer van de junior a-league. zidair zal slechts een seizoen voor de Hagenaars kunnen uitkomen omdat ook de Canadese proflealns grote be- 1 ngstelling voor de talentvolle speler hebben. Hij zal zodra hij 21 jaar is de minimale tijd voor een full-time professional worden gecontracteerd door de Chicago Black Hawks Het volleybaltoernooi, dat WA dit weekend in de Markthal te Amersfoort organiseert, krijgt een internationaal tintje door de deelname van twee Turk se ploegen uit Istanboel, t.w. de heren, ploeg van Tenerbanhoe en het dames team van Galatasaray. Vrijdagavond speelden de Turkse da mes tegen een Utrechts team, dat in vijf sets werd verslagen. Merkwaardig was te zien, dat de Turkse volleybalsters blijkbaar een andere spelopvatting heb ben. 'Een „blok" aan het net zag men nimmer, het accent werd vooral op de verdediging gelegd. De gasten wonnen met 8-15, 15-10, 3-15, 15-13, 15-7. De heren kwamen uit tegen een Amersfoortse ploeg. De vermoeidheid van de reis deed zich nog gelden bij de Turken, die de wedstrijd in vijf sets Verloren. Amersfoort won met 15-11, 10"15, 12-15, 15-12, 15-10. (Van onze Pa;*<iesp0nmedew 7 7 ktnhe Tï 11 oktober een belangrijk dag op de Wassenaarse baan de traditionele ontmoeting worden gehouden tussen de Nederlandse en Belgische dravers. Voor deze landen-ontmoeting zijn de formules enigszins gewijzigd. De selectering der deelnemers is daardoor moeilijker ge worden. Het programma bestaat uit vier offi ciële koersen: 1. driejarigen over 2000 m.; 2. vierjarigen over 2100 m.; 3. merriën van vijf tot en met zeven, hengsten en ruins van vijf tot en met negen jaar 1600 m.; 4. als nummer drie, echter over 2600 m. In elke koers starten voor elk land vier paarden. De puntentelling is: 20, 12, 7, 5, 4, 3, 2, 1. Met het duel tussen het naar de hoofd klasse gepromoveerde HVS en het nau welijks aan degradatie ontkomen Stichtse SVV start dinsdag in Haar- lem (le westelijke volleybalhoofdklas- secompetitie. In de samenstelling van de ploegen zullen geen ingrijpende mu taties plaatsvinden en we mogen dus verwachten dat de komende strijd niet minder enerverend zal zijn dan afgelo pen seizoen. De grote rivaliteit, die er in een „brede top" heerste kwam het spelpeil zeker ten goede en het zal voor benjamin HVS, dat gezelschap mag verwachten van SVV, OVC en US, een grote moeite zijn de brede kloof te overbruggen. Tot de kandidaten voor de titel be horen zonder twijfel landskampioen DES, met een kern van vooraanstaande spelers als Zimmerman. Tinkhoff, Hoogland en Oosterbaan, en het Rjjs- wijkse RVC, dat in Kaptein, Tuinman en de Ruiter spelers bezit die reeds tien maal de nationale titel op hun naam brachten en uiteraard over een enorme routine beschikken. De grote aanval op de titel verwachten wa van ho„M,.,ae,fep*e. Kgft Paul Lith en Hans Maas voor het eerst op volledige sterkte kan aantre den zal met AMJV^een ware bedrei- Horizontaal: 1. muziekinstru ment; 7. kerkelijk hoogwaardigheids bekleder; 13. ver stand; 14. lage ri vierstand (afk.); 15. zangnoot; 16. Eur. staatshoofd; 17. tel woord (Engels); 18. een der chemische snkelvoudige grond stoffen; 21. bedor ven; 22. soort on derwijs (afk.); 23. toestand van rust: 24. voorzetsel; 26. lidwoord (Fr.); 27. middelbare leeftijd (afk.); 28. plaats in O.-Nederland; 30. bijwoord; 32. ver dieping; 35. verbo den politieke partij (afk.); 36. iemand van adel: 38. bewo- ner van Letlands «59. Frans lidwoord; 40. rekel; 41. slank (znd 43. voorzet- Het Nederlands dameshandbalteam, - dat volgend jaar zal deelnemen aan de sel; 44. roemen. 4o. wereldkampioenschappen, die in Neder- lawaai; 46. voeg- land zullen worden gehouden, begint op vrijdag 2 oktober te Utrecht met de eer- iVoortipn daarna ste training. Veertien dagen daarna volgt een tweede training waarna op 24 en 25 oktober de geselecteerden voor een weekeinde bijeen zullen komen. De in eerste instantie uigenodigde da mes zijn: Gien van Maanen 'Athle a) Lydi Jansen en les van der Velde (bei den Athene), Bep de Groot-Kanne (Zee burg), Mien de Neef, Henny de Jong en Marjolein Das aHygiëa), Jeanne Over- brugge, Wil Walraven en Nel v. Hooff (WLC), Annie Kusters (V. en L.-Ge leen), Tjitske de Groot (Sparta-Gromn gen), Ria Lunshof en Rie Hoven (Ac tief-Paterswolde) Rie Proper en Ada Melse (Hellas), Leni Opveld (Swift- Roermond), Rie Jeeken (PSV) en Ida de Kleuver (DTO-Enschede). Drie Nederlandse atleten zullen zon dag 27 september te Dresden deelne men aan internationale atletiekwed strijden. Het zijn Hans Smit (V. en L. -Den Haag) op de 100 meter, Henk Heida (AV. 23 - Amsterdam) op de 1000 meter en Joep Delnoye (Kimbria- Maas tricht) op de 5000 meter. woord; 47. republiek (afk.); 49. sommige: 50. prent; 52. strijd perk; 54. water in Friesland; 55. on_ danks; 57. voegwoord; 58. bijwoord' 60 bedorven; 62. splitsen; 64. spil- 65 stuk stof; 67. iem. die geneest door massa ae- 69. soort papegaai; 70. gast; 72 chem el' (afk.); 73. laag water (afk.); 74 roeden 75. verdoving; 76. geleding. ,oemen' Vertikaal: i«M-SitgW^rk' 2' pIaats in Amerika; 3. lofdicht, 4. pers. voornaamwoord; 5. meisjesnaam; 6. deel v. e. trap (mv.); f'''',,'1 'nterest; 9. luitenant (afk;); 10, houding; 11. koraaleiland; 12. slordige vrouw; 18. bijwoord; 19. meest al; 20. tegenover (afk.); 23. volgens (afk.); 25, liefderijk; 27. stof; 29. Dage lijks Bestuur (afk.); 31. besturen; 33. met zwarte stof bestrijden; 34. meisjes naam; 36. meisjesnaam; 37. voor tijdelijk gebruik verstrekken; 42. ergernis; 45. aftappen; 48. voorbijganger; 50. beroeps halve (afk., Lat.); 51. heimelijk; 53. kippenloop; 55. meisjesnaam; 56. slimme; 59. naar evenredigheid; 61. voorzetsel; 63. bijwoord; 64. soort palm; 66. voor zetsel; 68. Ders, voorn.w. (Duits); 69. vlaktemaat; 71. rechter-commissaris (afk.); 74. titel (afk.). den tot en met 3 oktober aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 12 september Horizontaal: 1 verhaal; 5. spellen; 10. aar; 11. nee; 12. RVD; 14. ens.; 17. SMI; 19 gat; 21. Rie; 22. netelig; 24. era; 25. aard 27. puree; 28. krab; 29. Eem; 31. Kee; 32. wee; 33. neen; 35. bren; 36. meel; 37. veel; 39. post; 41. nego; 44. ret.; 45. lab: 47. dan: 48. nood; 50. baard; 52. telg; 54 spe; 55. sandaal; 57. fee; 58. t.a.v.; 59 ltd.; 60 KRO; 61. fel; 62. era; 64. ode; 66. genegen; 67. effenen. Vertikaal: 1. verrast; 2. raderen; 3. ha; 4 aren; 6. enig; 7. le; 8. legeren; 9. nota bel; 13. via; 15. nep; 16. stuk; 17. slee; 18. Mie; 20. ara; 23. eren; 26. deemoed; 28. keelgat; 30. meest; 32. wreed; 34. net; 35. ben; 38. ernstig; 39. proeven; 40. naad; 42. oneffen; 43. regelen; 45. land; 46 brak; 49. opa; 50. bat; 51. dar; 53. lee: 55. slag; 56. loof: 63. re; 65. de. De prijswinnaars zijn: H. v. Rijt. Maas straat 29, PURMEREND; J. Gaspari, - AMSTERDAM: R. cjng vormen voor de Haagse hegemo nie, waarbij wij het sterk verdedigen- de S<wiinL„ r1' htet de gebroeders Van steunpilaren niet mo- gf"tJlrgeten' Het Hilversumse Sport- Cnn r o! en de Rotterdamse ploegen van Libanon en Concordia zijn voor bestemd om de middelmoot te vormen en Wijven niet te onderschatten teams. Bij de dames zullen het Haagse Cele bes, RVC en het Amsterdamse Boe merang zich spoedig afscheiden van de overige teams, waarvan Concordia en „Veenendaal" debuteren. Het Haagse Blokkeer trok zich uit de hoofdklasse terug. De samenstelling van de westelijke hoofdklasse luidt: Heren: AMVJ, Re- va en US (Amsterdam), OVC (Den Haag), HVS (Haarlem), Sportcentrum (Hilversum), Libanon en Concordia (Rotterdam), RVC (Rijswijk), SOS en SVV (Utrecht), DES (Voorburg). Dames; AMVJ en Boemerang (Am sterdam), St.-Paul (Dordrecht), Cele bes (Den Haag), Die Raeckse (Haar lem), Concordia en ZVC K. en V. (Rot terdam), RVC (Rijswijk), SOS en SW (Utrecht) en „Veenendaal". Zaterdag 3 oktober wordt in Den Haag het eerste treffen op hoog ni veau gespeeld. RVC ontvangt dan Re- va. De raad der gemeente Tilburg heeft besloten tot de uitgifte van een obliga tielening van f6.000.000 tegen een koers van 99%. De rente bedraagt 414% per jaar. De lening heeft een looptijd van 30 jaar. B. en W. hebben een bankinstelling bereid gevonden de emissie te verzor gen en over te nemen tegen een koers, die niet lager ligt dan 97%. De opbrengst zal worden aangewend ter financiering van de in uitvoering zijnde spoorwegwerken, welke in totaal geraamd zijn op rond f 20 miljoen. Boetonstraat 321, DERKSEN, van 't Hoffstraat 90, HAAR- Oplossingen op briefkaart in te zen- LEM. De Australiër Ken Rosewall is weer in uitstekende vorm. In de strijd om de derde plaats van het internationaal proftournooi, dat op overdekte banen te Londen wordt gehouden, zegevierde hij over de Amerikaan Tony Trabert met 6-4. 6-3. Abilio Couto, de 34-jarige Braziliaan se advocaat die 11 september Het Ka naal zwemmende is overgestoken, is er vrijdag opnieuw in geslaagd deze zee- ei gte te bedwingen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 12