Minister Luns pleit voor de vrije lucht Weekendhuisje voor Nikita en Ike Geen begrafenis f 6475.- Leiders van .S. en U.S.S.R. in afzondering bijeen Khroesjtsjev verschijnt vrij opgewekt aan conferentie tafel Premier van Ceylon na aanslag overleden Duitse kompels maken protestmars door Bonn Regering wordt dadenloos heid in kolencrisis v CITROEN VAN LOON's In Assemblee der V Nederland positief jegens plan- De Gaulle voor Algerije sssj&X .r. Het Ook Tito wil nu naar Amerika Kinderkolenmijn in het water Bandaranaike schreef detectives en las Griekse klassieken ExciuSieve Wintermantels weer Eerste blinde slaagt voor hoofdakte reeds leverbaar Vurig nationalist en vriend van Nehroe OPEN DAKEN Zwarte vlaggen en omfloerste trommen AUTOMOBIELBEDRIJF ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 83ste JAARGANG No. 30325 ge MORRIS"êéfore ijoh êmj! Lagere temperaturen In Noordwijk: N.Z.H.-bussen gaan tram vervangen Twaalfjarig meisje bewusteloos langs spoorbaan gevonden In Amersfoort Vrachtauto reed huis binnen A. J. ROTTEVEEL'S automobielbedrijf - N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Korte Kleverlaan 30-40 Bloemendaal (Tel. K- 2500-51301) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: D. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -roogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. k. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een krachtig pleidooi geleverd voor de vrijheid in de lucht. De minister zette uiteen, dat Nederland altijd heeft ge pleit voor de vrije zee. Thans hoopt het, dat het beginsel van de vriiheifi ook zal heersen op het gebied van ne internationale luchtverkeer. „He betreurenswaard", aldus ro Luns, „dat het streven ''"«/'.^T vrije de maatregelen en regelingen gebruik van de lucht blijftbedriten. Daarom grijp ik 'la ndvergadering om voor deze grote srel a,g te pleiten voor vrijheid 1 küsche he. het enige Betonde en P de sen," aldus minister Luns. Na eron te hebben gewezen, dat de pppcteiiike vrijheid het wezen van het hpfrrio 'vrijheid is, zei de minister dat ongeacht waar de vrijheid in gevaar is de vrijheden van ons allen op net snel staan. In dit verband wees de minister op Tibet. Hij zei het te zullen betreuren, indien de Verenigde Naties de gebeurtenissen daar zouden nege ren. De minister pleitte tevensvoor vrjje doorvaart door het Suezkanaai zonder discriminatie. Over de voorstene^^van Resident De Gaulle va"er Luns; ,,Mijn ver- rije ze' r'diging hoopt, dat deze ver- tgfifende plannen zullen leiden tot vrede en samenwerking in een land waar geweld en onenigheid tot voor uitgang in de weg staan." Het andere belangrijke aspect van de werkzaamheden van de V.N. is zon der twijfel wat de secretaris-generaal „het zich uitbreidende gebied van de internationale hulp" heeft genoemd. De instelling en de eerste werkzaamhe den van het speciale fonds zijn een deel van deze uitbreiding. Het is reeds duidelijk dat het aantal projecten die de moeite waard zijn, de huidige mid delen ver te boven gaat. Het teleurstellende niveau van de bijdragen voor 1959 aan het fonds heeft ertoe geleid dat Nederland dat er van uit ging dat 100 miljoen dollar ter beschikking zou worden gesteld voor het speciale fonds en het uitge breide program voor technische hulp samen, de op één na grootste bijdrage heeft geleverd. Voorts zei minister Luns dat de Ne derlandse regering herhaaldelijk uiting heeft gegeven aan haar oordeel dat de zaak van de economische ontwik keling van minder ontwikkelde gebie den van evenveel belang is als dat van de handhaving van de vrede. Indien de ontwikkelde landen zich echter op het gebied van hulpverle ning moeten gedragen krachtens maat staven van het midden van de twintig ste eeuw, dan moeten de minder ont wikkelde landen er eveneens naar stre ven zekere fundamentele gedragsrege len in acht te nemen. „Onwettige inbeslagneming van Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 o/wiwvw^, „..v. incTcomiM TEL. 223596 Ven. achting tot zondagavond (onge maakt te 11.15 uur). '°pge Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden en iets lagere middagtemperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen west en noord, later veranderlijke wind. Zo ïdag: Zon: 6.32—18.29. Maan: 00.34—15.52. Maandag: Zon: 6.34—18.27. Maan: 1.371G.25. eigendom van onze landgenoten en andere discriminerende maatregelen tP<?en hen hebben gelukkig de eco nomische ontwikkeling in Nederland niet kunnen tegenhouden en hebben evenmin onze houding jegens het vraagstuk van de economische ont wikkeling veranderd. Maar ik moet zeggen, dat de bereidheid van de ontwikkelde landen die politiek te volgen, minder op de proef zou wor den gesteld indien er geen gevallen zijn van eenzijdige ondermijning van wat wij trachten meerzijdig op te bouwen." Over de ontwapening zei minister Luns tenslotte, dat de Nederlandse re- serinB de oprichting van de nieuwe commissie van tien leden toejuicht. De commissie is naar het oordeel van mi nister Luns niet volgens de beginselen van de juiste vertegenwoordiging sa mengesteld, maar zij is voor Neder land aanvaardbaar, omdat zij geen deel uitmaakt van de Verenigde Na ties en de samenstelling dus niet als precedent kan gelden en omdat er toch een band tussen haar en de Ver enigde Naties bestaat De werkelijke betekenis van de ontwapeningsvoor stellen van de Sovjet-premier, Khroesj- tsjev, kan naar minister Luns oordeel, niet worden vastgesteld zon der een meer uitgebreide toelichting door de Sovet-Unie. Met ingang van 1 oktober van het volgende jaar zal de Noord-Zuid-Hol landse Vervoermaatschappij de ver binding Noord wij k-Leiden met bussen onderhouden. De tram wordt dus op geheven en daarmee verdwijnt ook uit Noordwijk een stukje badplaatsroman- tiek. De eindhalte voor de nieuwe bus verbinding zal komen op het voor malige golfterrein. De bussen zullen verder over de Wilhelminaboulevard rijden. Met ingang van de komende zomer- dienstregeling zullen de thans reeds rijdende bussen Haarlem-Noordwijk (-Den Haag) tijdelijk over de Wilhel minaboulevard rijden. Dat is echter slechts een tijdelijke maatregel, die ver band houdt met de verbreding van de Oude Zeeweg. Daarmee hoopt men in de wintermaanden gereed te komen. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is, met verwondingen aan hoofd en benen, een 12-jarig meisje uit Hoogezand-Sappermeer opgenomen. Zij werd donderdagavond bewusteloos langs de spoorbaan Groningen-Winscho- ten gevonden nabij de halte Kropswol- de. Niemand heeft iets gemerkt^ van dit ongeluk, dat 's middags te vier uur reeds moest zijn gebeurd. Toen het meisje niet op de normale tijd thuis kwam werd de moeder niet ongerust, omdat ze dacht dat het kind in Gronin gen was gebleven en naar het circus was gegaan. Maar toen ze 's avonds hoorde van een vriendinnetje dat haar dochter wel in de trein was gestapt, werd een onderzoek ingesteld, waarna ze langs de spoorbaan werd gevonden. Verondersteld wordt dat het meisje te vroeg het portier van de rijdende trein heeft geopend. Vriidag heeft mejuffrouw C. Doel man te Vlaardingen als eerste blinde in ons land met succes het de hoofdakte bij het lager onderwijs af- Se'egd. Mejuffrouw Doelman, die op haar ne- gende jaar op het blindeninstituut ,,Bar- imeus" te Zeist kwam, doorliep daar h!t *g1re school, behaalde vervolgens mulo-dipioma en kreeg daarna ccn kantooropleiding Daarbij behaalde zij D^Ksemener <JeSdiplomat Nederlandse, dentie gelse handelscorrespon- Tegenover de Amerikaanse minister van landbouw, Ezra Taft Benson, heeft president Tito van Joegoslavië de hoop uitgesproken, dat het tot een bezoek van hem aan de Y:erenigde Staten zal komen. Benson maakt op het ogenblik met zijn vrouw en twee dochters een rond reis door zeven Europese landen. In Joegoslavië heeft hij met zijn collega te Belgrado, Slavko Komar, besprekingen gevoerd en enkele collectieve land bouwbedrijven bezichtigd. Dg Amerikaanse minister ontving gisteren een informele uitnodiging om met zijn gezin president Tito te bezoe ken. Twintig minuten duurde het onder houd. Daarna maakte Tito met zijn gasten een wandeling van een uur door de tuinen v&i» zijn ambtswoning. Eer. grote vrachtauto met aanhanger, geladen met 15 ton veevoeder is gisteren te Amersfoort van de weg fgeraakt en een huis binnengereden. Er werd een enorme ravage aangericht. E, gebeurden geen ernstige persoonlijke ongelukken. De chauffeur van de 8-tons vrachtauto van de firma Hooiveld &Zn., welke het huis van de dames De Bree binnen reed, heeft na in het ziekenhuis tot rust te zijn gekomen aan de Amersfoortse politie nadere inlichtingen kunnen ver- strekken. Het bleek dat de chauffeur reeds bo venop de Amersfoortse berg, bij het zie kenhuis, bemerkte dat zijn hydrauli- sche remmen niet werkten. Hij tracht- te toen op een lagere versnelling terug te schakelen, doch dit is bij een diesel auto zeer moeilijk en het lukte niet. Tij dens zijn steeds sneller wordende rit heeft de chauffeur een grote koelbloe digheid aan de dag moeten leggen. Ten slotte kon een ongeluk niet uitblijven. Advertentie v.a. Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Tel. 57500 57501 (K 2500) Dit is de bunaalow Asten", het weekendhuisje in Camp David, waar president Eisenhower en premier Khroesjtsjev y besprekingen zullen houden. Meer dan honderd fotografen en ver slaggevers hebben gisteren een blik sembezoek mogen brengen aan het bui tenverblijf van de Amerikaanse presi denten in de staat Maryland, dat thans de naam Camp David draagt. Zij wa ren getuige van het historische ogen blik waarop president Eisenhower en zijn gast uit de Sovjet-Unie, premier Nikita Khroesjtsjev, per helikopter aan kwamen uit Washington. Het toestel landde op een rugby-veldje in een afge schutte hoek van het presidentiële land goed. Eisenhowers kogelvrije limousine (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied trekt langzaam over Duitsland naar het oosten weg, maar bracht ook vandaag in ons land uog overwegend zonnig en vrij warm september-weer. Evenals gisteren ste gen de temperaturen tot 20 a 23 gr. C. Uit het westen nadert een zwak kou front, dat in de komende nacht ons land zal passeren, hier en daar met een bui tje. Achter dit front draait de wind laar noordwestelijke richting, zodat er morgen koelere lucht wordt aange voerd, waarin echter wel opklaringen voorkomen. De middagtemper-atuur zal 35 gr. lager blijven. Boven het mid den van de Oceaan nadert een nieuwe depressie, waarvan het regenfront maandag ons land zal bereiken. Tot nu l^L1 j September in het hele land mg record droog met v5 mm regen, maar j°"waarschÜnlijk dat er in de komende drie dagen toch nog enkele mm zullen bekomen. Station Weer Den Helder licht bew. pen burg mist Viissingen half bew. fcelde licht bew. ge Bilt mist Twente licht bew. Eindhoven zwaar bew. .-Limburg mist St ckholm licht bew. Oslo zwaar bew. Copenhagen geheel bew. Londen mist Amsterdam licht bew. max mm neersl temp temp afgel gisteren 24 uui 19 Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn frankfort •München Züricb Oenève Wenen Jnnsbrück «ome half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. mist mist mist mist geheel bew. mist 24 20 21 21 22 22 22 12 15 15 21 21 22 23 23 24 17 21 20 20 22 24 28 20 11 9 14 9 7 10 8 9 -1 2 11 12 9 10 9 6 17 5 9 7 12 14 10 20 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 50 0 0 0 0 7 0 0 0 i itond gereed om de beide staatslieden aaar de van hout opgetrokken bunga low te brengen, waar zij dit weekeinde confereren. Daar poseerden de presi dent en de Sovrit-premier enige tijd in de deuropening en vervolgens verdwe nen zij naar binnen. De fotografen wer den in een hoog tempo buiten de 3% me ter hoge prikkeldraadafrastering ge bracht, die Camp David omringt. De Amerikaanse mariniers, die met Je be waking zijn belast, controleerden snel, of er wellicht nog pers-mensen waren achtergebleven en toen dat niet het ge val bleek, sloten zij ook de laatste toe gang hermetisch af. Langs de hele kolos sale lengte van de afrastering lopen nu schildwachten onophoudelijk heen en w-er, 's nachts juist binnen een cirkel van schijnwerpers. Elsenhower en Khroesjtsjev zijn nagenoeg van de bui tenwereld afgesloten. Camp David ligt op de oostelijke hel ling van de Catoctin Mountain. Presi dent Roosevelt noemde het Shangri-La en ging er dikwijls naar toe. In oorlogs tijd heeft hij er nog eens een geheime conferentie gehad met Sir Winston Churchill. President Truman kwam vrijwel nim mer in Camp David en ook president Eisenhower heeft er enige tijd over ge daan, voordat hij regelmatig naar zijn officiële buitenverblijf in Maryland toog. Hij gaf het de naam Camp David, naar zijn oudste kleinzoon. Mevrouw Eisenhower doopte de bungalow „As ten". Premier Macmillan van Enge land heeft er, na zijn trip naar Moskou, eind maart met Eisenhower gecon fereerd. Het presidentiële verblijf omvat 184 acres. Gravelpaden voeren langs prach Door de lage waterstand in de Rijn bij Honnef (Duitsland) kunnen de kinderen uit deze stad duizenden briketten ophalen uit de vaargeul. Twee jaar geleden zonken hier twee schepen met steenkool. Terwijl hun vaders gaan demonstreren tegen de kolenpolitiek van de Duitse regering, hebben de kinderen een nieuwe kolenmijn aangeboord. De premier van Ceylon, Solomon 15 and a, anaike. op wie gisteren door een als Boedhistische monnik verklede man een aanslag was gepleegd, is van morgen vroeg aan zijn verwondingen overleden. Er waren vier kogels op hem afgevuurd. De aanslag werd gepleegd toen de premier, na zijn gebruikelijke groeten vanaf de waranda van zijn woning, een buiging maakte voor de aanwezige Boeddhistische monniken. De dader van de aanslag, die vlak bij de waran da stond, trok plotseling een revolver en schoot op de premier. De dader werd door omstanders afgeranseld voor by door de politie gearresteerd kon worden. Na de aanslag werd de noodtoestand voor geheel Ceylon afgekondigd en het leger, de luchtmacht en de marine ge mobiliseerd. Nog kort voor het overlij- e?.n, c°mmuniqué uitgegeven waarin zij de toestand van de premier bevre digend noemden. Hij was wegens „vele ernstige inwendige kwetsuren" geope reerd en had volgens een medisch bul letin de operatie „goed doorstaan". De minister van onderwijs, Dahana- yake, heeft het Premierschap overge nomen en d<- bevolking tot kalmte ge maand. Bandaranaike. een vurig nationalist en schitterend redenaar, werd in 1956 premier van een linkse coalitie. De voornaamste punten van zijn pro gram waren de afkondiging van een republiek, mogelijk buiten het geme nebest, nationalisatie van aan buiten landers toebehorend land voor het merendeel Britse thee-, rubber- en kokosplantages en de opheffing van de twee Britse bases. Hij erooiileeldc de Brits-Franse lan den hadden de behandelende artsen I dingen in de Suez-kanaal-zone in 1956 Advertentie Lange Herenstr. 36-38, H'lem, Tel. 14371 en de Russische interventie in Honga rije in hetzelfde jaar. Tijdens zijn bewind kwamen hevige, bloedige botsingen voor tussen Boed dhistische meerderheid en de Hindoe, minderheid, waarbij tenminste 170 mensen om het leven kwamen. Een der oorzaken van de ongeregeldheden was het verzet van de twee miljoen Tamil- cnrekende Ceylonezen 'egen feen wets ontwerp om het Singhalees de taal van vijf-en-een-half miljoen Ceylonezen tot de enige officiële taal te maken. Binnen een paar weken na de indiening van dit ontwerp in 1956 waren al meer dan 150 mensen bij ongeregeldheden om het leven gekomen. De premier be loofde dat het Tamil als de taal van de nationale minderheid zou worden er kend, maar dit akkoord met Tamil-lei- ders werd nooit in de praktijk gebracht en de talenkwestie bleef een element van onrust. Bandaranaike werd als christen op gevoed maar wtrd later boedhist. Hij studeerde rechten in Oxford en vestig de zich 'n 1925 als advocaat op Ceylon. Hij was meermalen minister. Bandara naike, een groot vriend van Nehroe, had een matige levenswijze, schreef detectives speelde ternis en las de Griekse klassieken. Hjj was gehuwd en had drie kinderen. tige rode eiken en wilde kersebomen en er is een golfbaan. De bungalow zelf maakt van binnen de indruk van een comfortabel jachtchalet met veel luie stoelen en veel kussens. Er is een grote open haard, die versierd is met het pre sidentiële embleem. De verwachtingen omtrent de re sultaten van de besprekingen zijn niet hoog espannen. Het enige, dat men met enige zekerheid kan zeggen is, dat Khroesjtsjev in een ogenschijn lijk opgewekte stemming aan de con. ferentie-tafel is verschenen. Eerder op de dag had hij namelijk aangezeten aan een lunch, die hem in Washington werd aangeboden door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian A. Herter, en die lunch verliep uitermate vriendschappelijk. Khroesjtsjev scheen zelfs een soort poging te doen zijn verontschuldigingen aan te bieden voor vele denigrerende opmerkingen, die hij in het verleden over de Verenigde Staten en het wes ten in het algemeen heeft gemaakt. „Er zijn mogelijk misverstanden ge weest, als wij vrij onze mening uitten", zei hij, „Misschien begrijpt u onze wij ze van optreden niet helemaal. Maar wjj mogen niet toestaan, dat dit het verbeteren van onze betrekkingen in de weg staat. Wij zullen bij onze bespre kingen met de president alles doen, wat wij kunnen, ten voordele van beide partijen en bjj onze terugkeer zullen wij werken voor het verbeteren van on ze betrekkingen". Aan de besprekingen in Camp David zal ook deelgenomen worden door de wederzijdse ministers van buitenlandse zaken. Herter en Gromyko. door de we derzijdse ambassadeurs, Thompson en Mensjikov en verder door de perma nente vertegenwoordiger van Amerika in de V.N., Henry Cabot Lodge jr., en het hoofd van de directie Amerika van het Russische ministerie van buiten landse zaken, Soldatov. Volgens Reuter is meegedeeld, dat Eisenhower op Khroesjtsjëvs verzoek een film zal laten vertonen over de his torische reis van de atoomonderzeeer Nautilus onder de ijskap van de Noord pool. (Van onze correspondent in Bonn) Sinds vannacht half vijf zijn zestig duizend mijnwerkers met extratreinen, autobussen en Rijnschepen uit het ge hele Roergebied (er hadden zich twee honderdduizend aangemeld, maar zo veel demonstranten zou de bondshoofd- stad nooit hebben kunnen verwerken) naar Bonn gestroomd. In dertien mars colonnes trekken zij vandaag volgens de opzet van hun bonden door de nauwe straten van de stad. Zij dragen span doeken, waarop de leuzen staan waar mee zij protesteren tegen de daden loosheid dt.r Westduitse regering bij de bestrijding van de steenkolen-afzetcri- sis. Zwarte vlaggen en omfloerste trom men moeten de Westduitse regering herinneren aan. de „noodtoestand" in de voornaamste mijngebieden aan Rijn en Roer. De demonstratie zou tot drie uur vanmiddag duren. Het is de groot ste demonstratie, die Bonn ooit heeft meegemaakt. Automobilisten hebben van de politie de raad gekregen de ge hele binnenstad te mijden. De wijk met belangrijkste regeringsgebouwen zullen de demonstranten niet mogen betreden en de Westduitse minister, te gen wie zij eigenlijk komen demonstre ren prof. Ludwig Erhard is niet eens in Bonn. Hij is gisteravond naar Washington vertrokken voor een zitting van de wereldbank. Van de dertig extra-treinen, die de mijnwerkersbond heeft gecharterd, heeft er maar één het „Hauptbahnhof" te Bonn aangedaan, n.l. de trein met de hoofdbestuurderen van de bond en de Bochumse mijnwerkers er in. Alle overige treinen gingen slechts tot een stationnetje in een buitenwijk van Keu len, waar de demonstranten overstap ten op Rijnschepen (die op olie lopen!) of in autobussen (die benzine gebrui ken!) die hen verder naar Bonn brach ten. Aan de landingssteigers der Rjjnbo- - ten en aan de z.g. „Verteilerkreis" aan de autobahningang van Bonn zijn de 13 marscolonnes van rond 5.000 man elk geformeerd. Daar zijn ook de spandoe ken, de zwarte vlaggen en de lunch pakketten (brood, worst, appel en bier) uitgedeeld. Totale kosten der demon stratie: 1.2 miljoen mark. Nut voor de mijnwerkers: geen. aangezien de bonds regering en de mijndirekties reeds uit gebreide plannen tot bestrijding van de afzetcrisis hebben opgesteld. De politie van Beiroet, de hoofdstad van Libanon, heeft gisteren een poging van ongeveer 5.000 jonge betogers om naar de ambassade van Irak te mar cheren verijdeld, aldus berichten AFP en Reuter. De demonstranten protes teerden tegen de terechtstelling van een aantal Iraakse officieren, die tegen het bewind van generaal Kassem in verzet zijn gekomen. Advertentie Hoofdagent voor Haarlem en omg,: In „Vrij Nederland" van deze week heeft de katholieke journalist Fons Hermans vroeger verbonden aan De Nieuwe Eeuw z.g. een juich kreet aangeheven bij wat hij noemt de „uitvaart en begrafenis van het Man dement". Degenen, die om de ver gelijking even vol te houden het overlijdensbericht van dit bisschoppe lijk document („in de aanvallige leef tijd van vijf jaar") gemist hebben, dienen te weten, dat de heer Hermans de toespraak, bedoelt, die de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, onlangs gehouden heeft op het gouden feest van de K-A.B. als vakcentrale. Mgr. Moors heeft toen verklaard althans zo meldden de dagbladen dat het thans veel minder dan vroeger op de weg van de bisschoppen ligt om de maatschappij rechtstreeks alle con- concrete organisatiepatronen te ver schaffen en dat het in de allereerste plaats de leidinggevenden in het maatschappelijk leven zelf zijn, die zich voortdurend dienen te bezinnen op bestaande structuren. Voor de heer Hermans is deze uit spraak een onvoorwaardelijke erken ning, dat iedere katholiek de volledige vrijheid heeft om een buiten de K.V P. lopende politieke weg te volgen. De schrijver ziet voor zijn geestesoog reeds een katholieke arbeiderspartij optreden. Indien wij geen opzettelijk door el kaar halen van totaal verschillende begrippen mogen veronderstellen, kan in deze uitleg van de bisschoppelijke woorden slechts 'n uiting van verbijs terende naïveteit gezien worden. Vrij Nederland" drukt, wat het noemt, de letterlijke tekst af van de toespraak van mgr. Moors, waarin de heer Hermans, indien hij er naar ge zocht heeft, niet alleen het woord „politiek" gemist moet hebben, maar zelfs elke toespeling hierop. Mgr. Moors heeft niet over de politieke maar over de maatschappelijke orga nisaties gesproken, d.w-z. over de ka tholieke vak- en standorganisaties. Het is eenvoudig dom om te veronderstellen, dat de bisschop een politieke verklaring zou afleggen tij dens de bijeenkomst van een vakcen trale. Waar mgr. Moors bovendien na drukkelijk stelt we citeren weer „Vrij Nederland" dat uiteraard iedere bisschop zijn bijzondere verant woordelijkheid zal behouden ten aan zien van de godsdienstig-zedelijke vorming van zijn diocesanen bij het standsorganisatorisch werk, is het voor iedereen overduidelijk behalve dan blijkbaar voor de heer Hermans dat de bisschop niet over de politieke, maar over de maatschappelijke orga nisatie sprak. En waar in het Mandement 1954 met betrekking tot de vak- en standsorga nisaties niets staat, dat door de ver klaring van mgr. Moors achterhaald is de bisschoppen hebben in dit do cument over de structuur van de vak- en standsorganisaties een afwachtende houding aangenomen in verband met een diepgaand onderzoek, dat inder tijd gaande was is er dus geen sprake van een begrafenis van het Mandement. Trouwens, wat denkt de heer Hermans wel van de levensduur van bisschoppelijke mandementen? Het Mandement 1916 loopt nog fris en kwiek door de katholieke maatschap pelijke organisaties heen. De heer Hermans constateert te recht, dat onze bladen de ver klaring van mgr. Moors vrij onopval lend en zonder commentaar hebben gepubliceerd. De reden hiervan is, dat wij er niet in geslaagd zijn, de letter lijke tekst te bemachtigen: zelfs op het bisschoppelijk paleis te Roermond kon men ons er niet aan helpen. Wij achtten de zaak te belangrijk om een commentaar te baseren op persverslagen en wilden voorshands niet zover gaan als de Volkskrant za terdag l.l. deed door in de toespraak van mgr. Moors reeds zoiets te zien als een „bisschoppelijke uitspraak" over de organisatievorm van Katholiek Nederland op grond van 't onderzoek van de commissie-Beaufort. De Volks krant, die in het verslag van de jubi leumbijeenkomst het bewuste deel uit de toespraak van mgr. Moors „letter lijk" zegt weer te geven, heeft hierin niets kunnen lezen, dat de zekerheid geeft, dat dit nu de lang verwachte bisschoppelijke uitspraak is of zelfs maar een voorloper hiervan. Wij kun nen dit trouwens niet veronderstellen; het Episcopaat zou voor zo'n belang rijke aangelegenheid ongetwijfeld de katholieke pers van een letterlijke tekst voorzien hebben. Bovendien is niet alleen de K.A.B., maar zijn alle katholieke maatschappelijke organisa ties bij deze zaak betrokken; het ligt dus voor de hand, dat niet alleen de K.A.B., maar ook de andere organisa ties van deze bisschoppelijke uitspraak op de hoogte gebracht zouden zijn. Omdat dit zoals ons bij navraag bleek niet het geval geweest is, me nen wij te mogen veronderstellen, dat het hier geen officiële uitspraak van het Episcopaat gold. Dit doet overigens niets af aan de betekenis van de woorden van mgr. Moors, die in elk geval wel namens het Episcopaat aanwezig was en die. volgens de gebruikelijke prudentia onder de kerkelijke gezagdragers niet iets gezegd zal hebben, dat in een eventuele latere officiële uitspraak tegengesproken zou kunnen worden. Wanneer wij dus de woorden van m.gr. Moors voor zover ons bekend mogen beschouwen als althans niet in strijd met de mening van het Epis copaat, die misschien t.z.t. nog op an dere wijze bekendgemaakt zal worden, blijft er niettemin niets over van de vrolijke begrafenisstemming, waarin „Vrij Nederland" verkeert. De heer Hermans heeft echt te vroeg gejuicht Zo vroeg zelfs, dat hij verzuimd heeft eerst eens gewoon te lezen wat er staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1