ESSO EXTRAS Drie panden van techni sche bedrijven vernield Nederlandse desiderata voor komend oecumenisch concilie geformuleerd ARBEIDSVERHOUDINGEN IN DE PUBLICITEIT O' fSifl.iff Redt eerst" I de anderen MOTOR OIL Stemmingmakerij Tonnen schade Draadloos Contact STUDIECONGRES KATHOLIEKE ACTIE Gesprek tussen priester en leek baart nog steeds zorg Begrijpelijke, maar niet altijd juiste acties M commentaar H Glorieus welkom voor Perez gtv^frvsls) Scandinavisch schip met kern-aandrijving Nachtelijke brand in Groningen Dodelijke verkeers ongevallen Voetbal op t.v. Vanavond Zondagavond helkunst bourcet ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 den T^ aimWllTn0 (Van onze speciale verslaggever) Het tweedaagse nationale stu diecongres van de Katho lieke Actie op Bouvigne, dat gisteravond gesloten werd, is naar algemeen eenstemmig oor deel een groot succes geworden. Niet alleen omdat aan de voorbe reiding alle zorg was besteed en de deelnemers een geselecteerd gezelschap vormden, waarvan ieder, uit hoofde van zijn studie en werk, een eigen deskundigheid bezat, maar vooral omdat allen, priesters en leken, uit diepe over tuiging waar maakten, dat zij hier als Kerk aanwezig waren om zich te bezinnen op hun apostolische taak. Niet weinig droeg daartoe bij de beminnelijke en bemoedi gende aanwezigheid van mgr. W. M. Bekkers, die door zijn stimu lerend mede-leven en mede-spre ken de congressisten de zo ge wenste zekerheid schonk, dat eerbied voor het hoge ambt geen beletsel behoeft te zijn voor een eerlijk en open behartigen der ge meenschappelijke belangen. Het lijdt niet de minste twijfel, dat de sfeer van dit congres de nage streefde „communion" zeer heeft gediend. WW 1/ door MARGUERITE gh1 Examen Advertentie De Scandinavische landen zullen sa menwerken bij het ontwerpen van plan nen voor de bouw van een door kern- aandrijving voortbewogen vrachtschip. Van de zijde van Denemarken wordt hieraan deelgenomen door een atoom- club, Danatom, waarvan een vijftigtal leidende industriële, scheepvaart- en handelsondernemingen deel uitmaken. Deze club werkt sinds enige tijd aan plannen voor de bouw van een tank schip met atoom-aandrijving ter groot te van 65.000 ton. Het lijkt tot de goede toon van som mige dagbladen te gaan behoren om het bestaande omroepbestel met on verdiende blaam, zo niet met erger te overladen. „De Telegraaf' bereikte in dit opzicht op 29 augustus een dieptepunt in zijn poging, de lezers wijs te maken, dat de „omroepzuilen" de „eigen zak spekken met het geld van de tv-kijkers"Dat daarbij zorg vuldig werd verzwegen, dat de N.T.S. en de omroepverenigingen over de besteding van de ter beschikking ge stelde kijkgelden vóór en na tot de laatste cent verantwoording moeten afleggen, spreekt welhaast vanzelf. Met behulp van een totaal vertekend beeld van de met de tv-exploitatie ge moeide kosten werd door het blad tot een „triest financieel beeld" geconclu deerd, waarvan de betalende fciyfcers de dupe zouden zijn. Een dergelijke dik opgelegde stemmingmakerij neef met voorlichting akelig weinig te ma ken. Tot stemmingmakerij leende zich deze week eveneens „De Volks krant" in een tweetal artikelen over reclame in de televisie. Het verrast wel, dat dit blad, dat begrijpelijk onmiddellijk in het geweer pleegt te komen als het nut of de voortreffelijk heid der katholieke stands- en vak organisaties voor werknemers in twij fel wordt getrokken, zich bij behan deling van dit vraagstuk nergens af vraagt, of de komst van de O.T.E.M. niet een fundamentele ondermijning betekent van het bestaande stelsel en daarmee van de eigen katholieke om men Het 'i'M ons een vraag, waarbn mag worden stilgestaan. Het t>lad beijvert zich daarentegen om, ge. heel. los van de diepere motieven wel ke voor het bestaande stelsel pleiten, een serie klachten te berde te brengen, waarvan de gezochtheid, zo niet de onjuistheid in het oog springt. De Volkskrant gaat niet zo ver, dat zij de omroeporganisaties verwijt de eigen zakken te spekken, maar beweert wel, dat de televisie deze organisaties „in diepste wezen" „geen lor interesseert". Die beschuldiging is niet mis: alle ac tiviteiten van de N.T.S. en de om roepen zijn er op slag mee verdacht gemaakt. Een serieuze bewijsvoering wordt echter niet geleverd. „In de te levisieprogramma's steken cle omroe pen geen cent méér dan zij aan sub sidie uit Den Haag ontvangen", be toogt het blad in navolging van „De Telegraaf". In de eerste plaats echter Zijn de kijkgelden geen subsidie, maar een bestemmingsheffing ten behoeve van een tv-exploitatie door de om roepverenigingen, resp. de N.T.S. Het is dus geld voor de N.T.S. en de om roepverenigingen. Deze laatste ontvan gen uit de gidsopbrengsten inderdaad nog andere middelen. Maar en dat is heel wat anders dan de Volkskrant beweert 'ook deze middelen staan ter beschikking van de tv- en radio exploitatie, direct als aanvulling in de tekorten op de programma's, indirect (maar even noodzakelijk) als finan cieringsmiddelen voor de aanzienlijke investeringen in de bouw, uitbreiding en onderhoud van studio's en andere dienstgebouwen, voor de stafleden in eigen dienst, voor de programma bladen zelf enz. Het beeld, dat de Telegraaf en de Volkskrant geven, is in strijd met de feiten. tevpns »de omroeporganisaties, die beiiverenSneraarsor9anisatieS zijn' Z hun ledental te vergro- L w/efcf!re band te bewaren beurt dan wordt °o£e^^nood zakelijke activiteit weer kwalijk ge nomen, omdat Zij niet onmiddellijk met de programmaverzorging te ma ken heeft. Ook de vergaande mate van samenwerking, in de N.T.S. ge realiseerd, is de Volkskrant ontsnapt. Zij ziet, met een blijkbaar troebel oog, slechts „een versplintering in vijven Zij verwacht kennelijk niet, dat ui - breiding van de zendtijd in dit opzie i een gezonde ontplooiing voor ae N.T.S. c-s. zal brengen, maar wil hei gebruik van die meerdere zendtijd in tussen wel volkomen inconsequent compliceren door nog een zesde omroep, namelijk de commerciële toe te laten. Waarom, voorts, deze com merciële omroep op de duur helemaal alleen het eventuele tweede net zou mogen exploiteren, terwijl de vijf zich dan blijkbaar moeten blijven verdrin gen op het eerste kanaal, ontgaat ons gevoel voor billijkheid ten enen male. De verklaring moet misschien gezocht worden in de beweerde oudste rech ten van „het" bedrijfsleven, waarvan de Volkskrant ook nog rept. Wonder lijk, hoe, als het in de kraam te pas komt, de inspanningen van één firma Philips die de gebrachte offers in tussen al ten zeerste gecompenseerd zal achten door de geweldige omzet ten van tv-toestellen klakkeloos en onkritisch bestempeld worden als de inspanning van „het" bedrijfsleven als geheel, waarmee dan overigens met een nog gecamoufleerd wordt, dat slechts enkele grote bedrijven belang stelling hebben voor commerciële tele visie en zeker niet het middelgrote en kleine bedrijfsleven. Voor deze tendentieuze voorstelling van zaken kunnen wij geen bewonde ring hebben. De Volkskrant-schrijver spreekt aan het slot de hoop uit, dat de regering in deze materie „geldige redenen van drogredenen zal onder scheiden". Nu zal de regering wel niet veel moeite hebben met het ontdek ken van de drogredenen in de be schouwingen van de Telegraaf en de Volkskrant. Maar daarmee is het nog niet verantwoord om ze aan de lezers op te dissen. In de afgelopen "acht heeft een gro te brand gewoed in het bedrijlspand van de bandencover-inrichting Recap aan de Veemarktstraat in Groningen. Een brandweerman werd bij de blus- singsvverkzaamheden gewond. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat nog vóór de brandweer met groot materi eel arriveerde ook de bedrijfsruimten van de autosloperij „De Moker" en de chroom- en nikkelinriehting „Ge broeders Groen" een vlammenzee wa ren geworden. Tien slangen werden uitgerold en brandweerlieden in as- bestpakken met gasmaskers op trach ten het vuur meester te worden. Ge makkelijk ging dat niet, want de grote loodsen waren voor een deel van hout opgetrokken en het was zeer moeilijk het vuur in de partijen banden te do ven. De vlammen sloegen over naar de naburige woonhuizen. Op de zolder van een belendend perceel had een brand weerman een tank met 200 liter olie ontdekt en aller aandacht was toen op dit bedreigde punt gericht. Het geluk te hier in korte tijd het vuur terug te dringen. Inmiddels was ook het dak van de Recap loods gaan branden en met een daverend gekraak stortte het plotseling in. Een der brandweerlieden werd on der het vallend gesteente bedolven, maar kon door een burger worden ge red. Hij moest naar een ziekenhuis wor- Vrijdagmiddag is de 18-jarige kan toorbediende Atie Tromp uit Wormer- veer toen zij op haar bromfiets in de Breestraat in Koog a. d. Zaan reed, aangereden door een van rechts ko mende auto. Het meisje dat de auto blijkbaar te laat opmerkte, werd °Yer de wagen geslingerd. Met een schedel- basisfractuur is zfj naar het gemeente lijk ziekenhuis in Zaandam vervoerd, waar zij later aan haar verwondingen is overleden. In het ziekenhuis te Doetinchem is vrijdag overleden de heer H. Olden- boom uit Zelhem, die maandag onder de gemeente Aalten een ongeluk met zijn auto had. De heer Oldenboom was 37 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen. De in Oost-Berlijn te spelen voetbal wedstrijd tussen de elftallen van Oost- Duitsland en Groot-Brittannië zal vol gende week woensdag van 16.00 tot 17.45 uur door de N.T.S. worden gerelayeerd. De wedstrijd, de eerste in Oost-Duits- land, die op het Nederlandse televisie scherm komt, bereikt Nederland via het Westduitse TV-net. Met het oog op deze uitzending wordt kaderprogramma van volgende week woensdag reeds op maandagmid dag 28 september uitgezonden. Het programma van de V.P.R.o-te levisie wordt vanavond geopend door prof. dr. L. J. van Ho k met zijn ge sprek aan de schrijftafel. Nadat een te- ierecording is uitgezonden van Sammy Price en zijn orkest, laat Simon van Collem in zijn ,,Oude Draakloos Cor ïtuys en Louis de Bree zien in frag- ïïe.nten uit de Nederlandse film „De Kribbebijter". „Muziek op het Dak een rechtstreekse reportage uit Rotter- ou™' ^far Ans en Jaap Daniels Jac- WnnV»r"'ta en Pali Lakatos met zijn 2 5 orkest optreden, wordt ge volgd door „Nurserv Tale"' een ballet van Jïrn Albrigt Jack Dixon. De avond wordt besloten met een Eurovisie-reportage UitVenetië van het tweede gedeelte Van concert door het Philharmonisch o?kest van New York onder leiding van Leonlrd Bernstein. Het radioprogramma van de K.R O begint het nieuwe seizoen vanavond met „Blij-spel'een nieuwe quiz. La- ter op de avond kan rnen in Tierelantij nen luisteren naar de nieuwe rubriek „Kopstukken". Onder leiding van Anthony van Kam pen ontmoeten zondagavond drie ver maarde figuren uit Nieuw-Guinea elkaar in het programma van de A.V.R.O.-televisie. Na het gevarieerde programma onder het motto ,,A tot z waarin de letters I, J en K aan de beurt komen, volgt een medische film over penicilline. Op de rubriek „Katholiek en Ge- den overgebracht maar de aard van zijn verwondingen is nog niet bekend. Toen tegen tweeën bleek, dat uitbrei ding van de brand niet meer te duch ten viel, kon de brandweer zich gaan concentreren op de vuurhaarden in de autosloperij en de coverinrichting. Bij de Recap moest een brandkast worden nat gehouden waarin de gehele boek houding van het bedrijf was opgebor gen. De schade bij dit laatste bedrijf wordt op een kleine 200.000 gulden geraamd. De totale schade is nog niet na te gaan. De getroffen bedrijven zijn slechts voor een deel verzekerd. Men meent de oorzaak te moeten zoe ken in een weggeworpen sigaret, maar zekerheid hieromtrent heeft de recher che nog niet. De brand trok grote belangstelling. Vele plaatselijke autoriteiten, onder wie de burgemeester waren aanwezig. Aan de S. L. Mansholtlaan in Wage- ningen hebben katholieke studenten zes Spaanse collega's verwelkomd, die aan de Landbouwhogeschool een ezeltje kwa men aanbieden. Samen met de ezel Pla- tero en nog een makker is Perez uit Spanje komen lopen. Platero werd on langs aan prinses Irene aangeboden; gis teren was de beurt aan Perez, die rustig loopt te grazen, terwijl zijn Madrileense bazen luisteren naar de woorden van welkom, waarmee zij aan de grenzen van de landbouwstad worden begroet. Later heeft de rector-magnificus, prof. W. de Jong, namens de Hogeschoolgemeen schap en onder veel studentikoos cere monieel, de onverstoorbare Perez in ont vangst genomen. Op de tweede congresdag, waarvan de voormiddag nog besteed werd aan de voortzetting der discussies in de verschillende secties, heeft de voorzit ter van het Landelijk Centrum der Katholieke Actie, mr. L. C. Baas, een rede gehouden over de stellige verwach tingen van leken ten aanzien van het komend oecumenisch concilie. Daar op dit onderwerp binnenkort in ons blad uitvoerig wordt teruggekomen, kunnen wij nu volstaan met enkele opmerkin gen. Wat in dit betoog opviel, was de gezonde vrijmoedigheid, waarmee de spreker zpn onderwerp behandelde. De leek heeft wel degelijk een taak bij het bestuur der Kerk. Daarvan ging hij uit. Maar direct daarna moest verklaard worden, dat er zowel bij priesters als bij de leken zelf onvoldoende begrip heerst over de volheid van het leek- zijn. In de leken staat de Kerk voor de grote taak vlees te worden in de nieuwe wereld. Zij moeten au serieux genomen worden. Er moet een echt gesprek tus sen clerus en leken ontstaan. Niet al leen in theorie, maar ook in de prak tijk moeten de rechten en de plichten der leken worden vastgelegd en be leefd. De incarnatie van de Kerk in de wereld lean alleen geschieden via de leken. Als concrete punten besprak mr. Baas vervolgens het georganiseerde le- kenapostolaat, de katholieke actie, het diaconaat voor leken (eventueel ook vrouwen), de seculiere instituten, de in schakeling van leken in congregaties en juridische lichamen, hun houding en leefwijze in de liturgie, het huwelijk en in het contact met niet-katholieken en buitenkerkelijken. Het besprokene vond een duidelijke weerklank in de vele vragen, die na afloop werden gesteld en van volledi ge instemming getuigden. Algemene adhesie vond de vraag, of het niet mogelijk was een aantal van deze de siderata, die vooral voor Nederlandse katholieken van belang zijn, reeds nu aan het eigen episcopaat voor te leg gen om tot een oplossing te worden gebracht zonder daarmee in de rech ten van Rome of het concilie te tre den. Mr. Baas' rede was een voor beeld van het juiste medeleven met de belangen van de Kerk, een klin kend getuigenis van zijn geloof in de Kerk in haar huidige concrete si tuatie. Een samenvatting van de besprekin gen in de secties door prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen gaf tenslotte de aan wezigen een overzicht van de bereikte resultaten. Wij moeten hier met een enkele notitie 'volstaan. De groei, die zich met de gezagsver houding bezighield, stelde voorop, dat gezag een wederzijdse vertrouwensrela tie eist. De gezagsdrager moet zowel begrijpelijk spreken als zijn best doen om „aan te spreken". Deze voorwaar den acht men nu nog niet vervuld. De gezagsdrager moet bovendien de goede trouw van de onderdaan veronderstel len tot het tegendeel blijkt. Bovendien zal hij goed moeten leren luisteren, daar hij anders de groei naar elkaar verstoort. De onderdaan dient zijner zijds alles te doen om het gezag goed te verstaan. Er werd echter op gewe zen, dat hij bij wel verstaan, maar niet instemmen, toch moet gehoorza men. Van groot belang oordeelde men de noodzaak zich van alle bijkomstig heden te ontdoen en elkaar terug te vinden in het wezen der zaak om zo doende een betrouwbaar uitgangspunt te verkrijgen voor nieuwe vormen van samenleven. Velen vonden bijvoorbeeld de besluiten van het Heilig Officie on begrijpelijk en willekeurig en eisten een duidelijk en open gesprek om de echte intermenselijke wisselwerking te vin den. Het godsdienstonderwijs lijdt aan een merkbaar tekort aan doorleefde con crete kennis der geloofsleer. Men geeft geen werkelijk beleefd christendom door. Goed onderwijs eist aansluiting aan de levenssfeer. Het gezin dient de basis voor de echte geloofshouding te leggen en mag dit niet aan de school overlaten. Na de lagere school moeten theologisch geschoolde leken les geven; pastorale zorg zal het hele lerarenteam op zich hebben te nemen, waarbij de priester de „herder" is van het school milieu. Echt godsdienstonderwijs hoeft niet de hele leer te behandelen (melk gaat vooraf aan vaste spijs) noch is het noodzakelijk alles duidelijk te maken. (Men moet de ontvankelijkheid van de mens niet onderschatten.) Verder pleit te men voor een gebedspedagogiek, aan de feitelijke levensfase. Als conclusie van het congres meende prof. Tellegen te mogen stel len, dat de deelnemers na afloop be ter op weg zijn naar het ideaal dan toen ze hier kwamen. Men moet dankbaar op deze weg voortgaan. Alle aandacht vroeg hij nog voor het ge sprek tussen priester en leek, dat nog steeds zorg baart. De priester spreekt nog te normatief, te objectief, te veel vanuit een zekerheid. Hij zal moeten leren meer analyserend te werk te gaan, zich meer te voelen als op zoek zijnde naar de waarheid. De grote vraag blijft tenslotte hoe het inter menselijk samenzijn tot ontwikkeling te brengen is in de instituten. Daar van hangt de bloei der cultuur af. Maar zolang er nog gebrek is aan gemeenschap, komt men met de op lossing van die vraag niet verder. Men wachte zich intussen er voor het instituut alleen maar als middel te beschouwen en de gemeenschap alles te achten. Dit zou even fout zijn als het omgekeerde. Met een slotwoord van mgr. Bek kers werd het congres beëindigd. Als alles wat hier gezegd is, weerspiegelt wat onder u leeft, zei mgr., dan be wijst dit, dat wij dezelfde zorg hebben. Moge dit zo blijven, want dat is de enige weg waarlangs de Kerk nu door de leken haar echte leven kan vinden. De zorg voor „communion" zoekt com municatie. De wegen naar Rome zijn thans gemakkelijker dan vroeger. Aan beide kanten breekt de behoefte door om samen verder te bouwen. Is zo de nieuwe Goede Week-liturgie niet ont staan? Waarom zouden dergelijke re sultaten ook niet op andere terreinen mogelijk zijn? Laat men echter steeds rekening houden met anderen en niet alleen vanuit de eigen visie werken. JJe Kerk van Christus is mondiaal. Dit plaatst haar centraal bestuur voor gro te problemen. Alleen door oprccHte samenwerking kan daarvoor de op lossing gevonden worden. (Van een medewerker) pnieuw zijn in de afgelopen week de arbeidsverhoudingen in ons land tot belangrijk nieuws in de dagbladen geworden. De houding van de werknemers in de grafische industrie in Amsterdam en enkele andere plaat sen, en een belangrijke brief van een groot aantal hoogleraren van onze Ne derlandse universiteiten en hogescho len gaven hiertoe aanleiding. Voor wat het eerste betreft mag het niet verbazen, dat wij op gespreks- avonden met arbeiders regelmatig de vraag krijgen voorgelegd, wat er nu eigenlijk aan de hand is in de grafische industrie. Welke zijn de achtergronden, die de betreffende werknemers naar het middel van een z.g. directe actie staking hebben doen grijpen? Hoe moe ten we het hanteren van dit middel be zien? Zonder nog een oordeel over het gebruik van dit middel zelf te geven is het inderdaad juist, om eerst op de beweegredenen, wil men. de achter gronden, te letten. Niet vergeten mag worden, dat we er nu ruim twee en een half jaar loonstop-Suurhoff op hebben zitten. We hebben na de loonbeslissing van maart 1956 de overbesteding gehad en de daarop noodzakelijk geworden bestedingsbeperking. Deze bracht een loonstop met zich. We moeten achteraf wel blij zijn, dat de werknemers deze zelfbeperking hebben weten op te bren gen, want het stond met evenzoveel woorden in de Troonrede 1958 ten gevolge van die bestedingsbeperkende maatregelen werd in Nederland de ba sis gelegd voor verhoogde produktie en gestegen welvaart. Ondanks de in september 1958 nog doorklinkende pessimistische toon van de socialistische ministers Suurhoff en Hofstra die, o.a. nog een voortzetting van de loonstop over 1959 aankondig- len, zijn de vakcentrales toen een krachtige actie begonnen om van die gestegen welvaart een redelijk portie mee te krijgen voor de werknemers. Dit overleg heeft lang geduurd, vooral omdat men wilde voorkomen, dat ten gevolge van loonstijgingen een nieuwe overbesteding zou ontstaan, met alle fa tale gevolgen van dien. Eerst in juli van dit jaar viel, na een debat in de Tweede Kamer, de beslissing: men kon aan loonverbeterende maatregelen gaan werken, vooreerst in die bedrijven, waar de produktiestijging een loonsverhoging rechtvaardigt, zonder dat deze onmid dellijk zou worden gevolgd door prijs stijging. Maar wanneer men als werk nemer enkele jaren lang heeft mpeten constateren, dat het nog niet zo gek gaat in het bedrijfsleven, maar dat het goede resultaat niet in de zak van de werknemer mede terecht komt, dan is het ongeduld, wanneer er eenmaal een kans wordt geboden, volkomen ver klaarbaar'. en mag evenwel niet vergeten, lat de wijze, waarop loonafspra- ken tegenwoordig tot stand ko men een geheel andere is dan die van voor de oorlog. Zo hebben we op het ogenblik met name niet te doen met vrije loonvorming. Men wil de loonbe- weging blijven volgen, om te voorko men dat een onevenwichtigheid op treedt, waardoor b.v. de werkgelegen heid in gevaar komt of de Nederlandse economische verhoudingen op een an dere wijze worden verstoord, zodat uit eindelijk juist de economisch minder- draagkrachtigen weer de rekening krij gen gepresenteerd. Men kan nu redene ren: dus er is nog iets fout in onze samenleving, want de arbeidersgroepe ring is nog altijd de meest kwestsbare. We geven dat onmiddellijk toe. Onze samenleving is waarachtig nog niet ideaal. Maar hier moet de tijd rijpen. We hebben de 59 sociale wetten, waar over we thans beschikken, ook niet in één keer kunnen bereiken. Dat was een Advertentie AMSTERDAM GRAVENSTRAAT 22 aqhter Nieuwe Kerk ip ir w van de K.R.O., waarin de democratise ring van het hoger onderwijs ter sprake komt, volgt zondagavond „De Halve Maan(d)", een nieuw veertiendaags programma van Emile Lopez en Jan de Cler. Later op de avond geeft het Promenade-orkest onder leiding van Benedict Silbermann een Academisch Feestconcert ter gelegenheid van de Universiteitszondag en wordt een wed strijd in het snel en intelligent formule ren gehouden tussen vertegenwoordigers van het katholieke studentencorps, de katholieke studentenverenigingen en het katholiek studenten-dispuut in Ne derland. In het A.V.R.O.-programma begint de nieuwe hoorspelserie in acht episoden „Paul Vlaanderen en het Conrad-mys- terie", waarna Alex de Haas een mu zikale biografie geeft van de Ameri kaanse componist Irving Berlin. In de rubriek „Rijkdom der welluidendheid" speelt de Amerikaanse pianist William Kapell werkjes uit de eerste helft van de vorige eeuw. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiyÈ allllllllllllllllinui 33 Op warme avonden kwamen de bewoners van Palermo gewoonlijk bijeen op een grote boulevard aan het strand van de baai, waar openluchtconcer ten werden gegeven. Tijdens de pauze van de muziek reden de victoria's, bespannen met glan zende paarden, waarvan de manen met bloemen waren versierd, in een lange rij rond. Wanneer het laatste akkoord verwaaid was, keer den Sofie Charlotte en Ferdinand terug naar het paleis. Nauwelijks gestoord door het geklater van een onzichtbare fontein trad de stilte van de nacht door de open ramen bij hen binnen. De zoele avond wind, bezwangerd met de geur van oranjebloesem en jasmijn, streek over hen heen. Dat heerlijke leven duurde ongeveer twee maanden. Heeft ze toen een keer met haar rijtuig te lang stilgestaan aan de waterkant? Het is misschien niet erg verstandig voor iemand, die zich drie maanden geleden opgegeven waande, in een avond japon uit te gaan op het uur dat de koelte intreedt. Zo was Sofie Charlotte: altijd tot uitersten geneigd. Ziek, voelde zij zich ten dode opgeschreven: aan de betere hand, vierde zij haar genezing. Telkens werd de kinderlijke vreugde van dat kleine gezin dat nu het geluk gevonden meende te hebben, door een terugval in de vroegere ellende de bodem inge slagen. De hertog van Alengon ontwaakte uit een al te mooie droom. De terugval berooide hem van alle hoop. Hij moet wel radeloze brieven naar Bushy House gezonden hebben. Want enkele dagen later zette de hertog van Nemours zelf voet aan wal. Onder de zorgzame handen van prinses Marguerite die het uitstekende idee had gehad om mee te komen, herstelde de hertogin van Alengon zich snel. men behoefde zich verder niet ongerust te maken, nei bleef bij een ernstige waarschuwing. Maar met de rust van de echtgenoot wras gedaan! De herhaling van een beproeving isi m° 3 ker te verdragen, dan de beproeving ze tijdelijke aantasting van de gezondheid laat ae hoop op genezing, op vergetelheid en herstel va1 alledaagse geluk ongerept. Een terugval bederft met. alleen het heden, maar heel de toekomst, want als de kwaal één keer weergekeerd is, heeft men ze vaker te verwachten. In Palermo leerde de hertog van Alengon beseffen, dat de vrouw, die hem dierbaarder was dan zijn eigen leven en die hij genezen had gewaand, met haar zwakke organisme en haar nog zwakkere psychische gesteldheid voor altijd een bedreigde zou blijven. Hij wist nu, dat zijn liefde voor haar tijd zou moeten rijpen, hem vindingrijk, waakzaam en offervaardig zou moeten maken om met vrucht de strijd te kunnen aanbinden met het nooit wijkende spookbeeld van haar zwakheid. We weten niet met welke gevoelens de hertogin van Alengon haar nieuwe reisgenoten heeft ontvan gen. Was zij niet hang, dat de hertog van Nemours en zijn dochter de harmonie van het samenzijn met man en kind zouden verstoren? Maar neen, zij hadden de sfeer van Bushy thuis gelaten. Nadat zij eenmaal overgeplant waren in het Italiaanse zonlicht, ontdekte Sofie Charlotte in hen zelfs onbe kende aspecten. De zon is een grote tovenaar en de vrijheid van de vakantie is bij uitstek geschikt om al te strenge regels te verzachten. De hertog van Nemours openbaarde zich eensklaps als een gids met een verbazende kennis van zaken. Bij zijn verhalen kreeg het landschap ziel, het verleden van Sicilië kleur en adem. Ook prinses Marguerite, gedurende het jaar te Bushy als een wazige figuur op de achtergrond gebleven, ontpopte zich in de omgang als een aangename persoonlijkheid. Zij en de herto gin van Alengon vonden in elkaar duizend en een gelijke karaktertrekken en sloten een vriendschap voor altijd. Ze waren soms lachziek als twee kost schoolmeisjes en ze wedijverden met elkaar om hun gebedenboeken vol te stoppen met merkwaardige bloemen, verzameld in oude kloosterhoven en tuinen op Sicilië, om ze te drogen. „De militaire autoriteiten waarschuwen Uwe Koninklijke Hoogheid, hertog van Nemours, dat de voorzichtigheid hem. evenals zijn familie, gebiedt Sicilië te verlaten. Men vreest onaangenaamheden. Het zal ongetwijfeld noodzakelijk zijn verschillende strategische punten te bezetten, en met name het paleis Orleans." Zo schenen de politieke machten van dat ogenblik af samen te spannen om de dagen van gelukkige mensen te vergallen. Hals over kop ontruimde men het huis en ging opnieuw scheep. De familie zou voorlopig in Napels blijven. Het Italiaanse klimaat was nu eenmaal onontbeerlijk voor de gezondheid van de hertogin van Alengon Het jonge echtpaar maakte al weer nieuwe plannen voor tochtjes naar Procida, Amalfi en Sorrente. namen die deden denken aan de akkoorden van een gitaar, aan de geur van citroenen en aan de verzen van Lamartine. - Maar al gauw werden zij voor de tweede keer genoodzaakt te vertrekken. Vertrouwelijke waarschuwing: de autoriteiten den de hertog van Alengon de raad willen geven en men weet wat dat soort raadgevingen te beteke nen heeft Napels zo spoedig mogelijk te verlaten, „daar de regering hen voor elke politieke verdenking wil sparen." Waarlijk een aandoenlijke bezorgdheid. Het leek wel, of men dat gezin als een broeinest van samenzweerders beschouwde. Zij waren banne lingen, Bourbons, en bijgevolg ongewenst. En was de hertogin van Alengon niet een geheime gezante van haar zuster, uitgestuurd om op achter bakse wijze onrust te stoken en de troon van Napels terug te winnen voor de vroegere souverei- nen' Haar zuster was immers de ontembare Marie Sofie, die de huidige regering tien jaar geleden zoveel ongenoegen had veroorzaakt. Daar men her* toch ook niet kon arresteren, verzon men een of ander voorwendsel om hen naar elders te doen vertrekken. (Wordt vervolgd) proces van jaren en jaren. Maar nu het concrete geval. De nood- zaak om de loonbeweging te volgen roept de andere noodzaak op, n.l. om aan de hand van bepaalde richtlijnen de te volgen loonpolitiek te voeren. Wijkt men van die richtlijnen af, dan ontstaan er gevaren, welke op de eerste plaats ten nadele van de werknemers zjjn. Wanneer in een belangrijke zaak afspraken worden gemaakt dan dienen Begrijpelijk, maar niet altijd even juist, deze afspraken wel heel duidelijk te zijn. En hier schijnt nu juist een van de moeilijkheden te zijn gelegen van de huidige situatie. Zoals boven reeds gezegd is een van de voornaamste richtlijnen de produk- tiviteitsstijging en de rendabiliteit in de bedrijfstak, waar men poogt tot loon- verbeteringen te komen. Nu schijnt het, dat over de uitleg van de produk- tiviteitsstijging, die voor loonverbete- ring mag worden aangewend, verschil van inzicht bestaat tussen de regering en de werkgevers-/werknemersorgani- saties. Reeds is bekend gemaakt, dat nieuw overleg zal plaats vinden om tot klaarheid te komen. Het is natuurlijk vervelend, dat deze moeilijkheid erbij is gekomen, maar men mag niet ver geten, dat men met de nieuwe loonpo litiek toch eigenlijk pas een week of zes bezig is. We zouden dit de inloop-moeilijkheden willen noemen van de vrijere loonpoli- tiek, waarover snel kan, maar meer nog móet worden heen gegroeid. Inmiddels zij toegegeven, dat daar door de datum, waarop een loonsver hoging kan ingaan, iets kan worden op geschoven. En dat is voor de betref fende werknemers vanzelfsprekend een uiterst vervelende zaak. We achten het verklaarbaar, dat men dan, met een herinnering aan het verleden, waarin staking de meest gewone zaak van de wereld was, redeneert: laten we deze vuist nog maar eens maken. Hoe be grijpelijk ook, toch is het minder juist. We hebben immers met het typische feit te doen, dat er nu eenmaal een met veel moeite tot stand gekomen afspraak tussen regering en vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers bestaat. Staakt men, dan staakt men derhalve niet alleen tegen de regering, maar ook tegen de werkgever en de eigen vakbond, die aan de totstandko ming van de afspraak meewerkten. We roepen waarachtig niet op om nu maar zoete jongetjes te zijn, die lijd zaam afwachten wat er gaat gebeuren, maar de actie dient organisatorisch te worden gevoerd. Men roept in zulke ge vallen zo gauw prestigekwesties op. Een regering kan moeilijk opzij gaan voor wilde acties, want dan is het eind zoek; dan is er van redelijk overleg geen sprake meer. We kunnen ons voorstellen, dat de regering dan zou zeggen: we schenken eerst maar eens aandacht aan bedrijfstakken, waar het redelijk overleg wel mogelijk blijkt zon der wilde acties. We hopen inmiddels, dat het overleg van heden tot betere inzichten en dus ook tot een snellere be slissing zal voeren. et tweede geval, dat een uitvoerige bespreking overwaard is, is het adres van niet minder dan 53 hoogleraren van onze Nederlandse uni versiteiten en hogescholen aan de mi nisterraad. Een al te spontaan hierop reageren, bergt het gevaar in zich van een niet objectieve benadering. Wij stel len ons dan ook voor, hier in een apar te beschouwing op terug te komen. Om maar een hedendaagse uitdrukking te gebruiken: we hebben zo het gevoel, dat die hoogleraren „ergens" niet he lemaal ongelijk hebben, wanneer zij constateren, dat een vooral kwalitatief belangrijk deel van de werknemerswe reld is uitgesloten van het georgani seerd overleg. Maar ook dat ze „er gens" verzuimd hebben aan te geven, na te hebben geconstateerd hoe het niet moet, hoe wél kan. Maar et dan in de praktijk zoals gezegd, deze oude, reeds jaren slepende kwestie ver dient zonder twijfel een breedvoerige discussie. lllllllllllllllllllllllllllllllIHlIllllllllllUllIHHIUlUHUUIIIIIIlUt Amsterdam Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het doctoraal examen scheikunde de heer F. P. Koffyber„ (cum laude), (Hilversum)voor het doctoraal examen natuurkunde de heer J. Mulder (Emmen) en voor het kandl- daatsexamen wis- en natuurkunde de heren E. van Bruggen (Amsterdam), A E van Zwol (Amsterdam)C. A. eldt (Den Haag). Geslaagd voor het Kandi- daats examen economie K. van duk (Amsterdam), W. J. Jonkers (Wezep Amsterdam Aan de Gem. Univer siteit is geslaagd voor het kerkelpk exa men: A. L. Groenenberg (Haarlem), b. J. Bannink (Deventer), K. A. Cladder ^AMSTERDAM Geslaagd voor het diploma architect aan de academie van bouwkunst vbo: C. P. Bos, Am- sterdam., T. S. Hoogeveen Amster. dam., C. de Jong, Amsterdam., Th. J. N van der Klei, Amsterdam., P. G» van Odijck, Amsterdam., H. Reinber- gen Amsterdam., J. U. Spaargaren, Amstelveen., J. de Vries, Uithoorn en J. F. J. de Wolf, Amstelveen. Geslaagd voor het diploma architetct hbo: G. van Ballegooijen. Leiden. H. J. Bege- man, Arnhem., G .H. Bellaard, Leiden. W J. van den Bos, Rijswijk., A. G. Brandt, Zwolle., P. Bulstra, Assen.. V. Dorigo Arnhem., J. M. A. de Groot, Pijnacker. J. J .Hinten, Amsterdam., J. Hoogstad. Rhoon., W. Ingwersen, Zandvoort., F. de Iongh, Den Haag., J. Kok, Enschede.. M. J. B. Mejjsen, Den Haag., K. Molman, Naarden.,» G. Prins, Amsterdam., H. Rademaker, Bussum., H. .J Rijcken, Nijmegen., B. A. J. Spangberg, Amsterdan C. C. van Strien, Amsterdam., J. H. Staffers Den Haag., D. Veldhorst, Amsterdam., P. van der Wal, Amsterdam. Rotterdam Geslaagd voor het kan didaats-examen in de economische we tenschappen de heren D. Versluis (Am sterdam), H. Swarttouw ('s Gravenha- ge), S. J. Breeman, G. A. Tijdgat, J. V. M. van Heeswijk, E. J. R. van Her wijnen, J. H. Niessen, J. Groen, en C. A. de Kloe, de laatsten allen te Rot terdam. LEIDEN, 25 september. Doet. Ned. recht: mej. I. E. den Tex (Amsterdam), mej. O. D. Gerbers (Den Haag), B. T. Verhoeven (Den Haag), T. Sorko (Lei den), J. A. van Bronkhorst Amster dam), mr. D. van Eek (Oegstgeest) en J. O. de Lange (Leiden). Doet. Neder landse taal-en letterkunde: D. M. Bak ker (Alphen a.d. Rijn) cum laude. LEIDEN, Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heren F. C. F. Sterren- bu.'g te Alphen aan de Rijn. T. J. Höp- pener te Leiden, J. P. B. M. van Dpk te Rotterdam en J. van Mulbregt te Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7