Zal plaats waar de LUNIK II is en nog te zien zijn? De maan heeft waarschijnlijk geen vloeibare kern en geen magneetveld Eindelijk voor de een re delijk fellahs van bestaan Egypt De boer is als een naald. Hij kleedt de mensen maar zelf blijft hij naakt T SLECHTE TTTDEN VOOR DE „VORM" EN HET ..NIJLPAARD" Het grote vliegfenonieen van onze burgerluchtvaart Nieuwe dictatuur niet slechter dan de oude Geen dampkring en geen leven Onderscheiding Biografie van Iwan Smirnoff MIDDELBARE AKTEN RESA-HILVERSUM ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 PAGINA 9 ten stokjftte^enfc met heta"le ren. Hij loopt heel glad die™ indruk wekkende organisatie die berust oo een routine van eeuwen. 1800 jaar v Chr. werd op deze manier al hii li Fayoem een stuwdam aangelegd en hoge beschuttende muren om het Zee van de Zee van de rust, Z. H. de Paus heeft aan de heer J. H. Hogema uit Leeuwarden de onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice verleend in verband met diens zilveren feest als secretaris van het kerkbestuur van de H. Johannes de Doper te Leeuwarden. De heer Hogema is kerkmeester gewor den dadelijk nadat de kerk gebouwd was. Het was dus een dubbel zilveren feest waarbij de bisschop van Gronin gen, mgr. Nierman aanwezig was. De zoon van de heer Hogema, pater Odilo Hogema is een van de „zingende Fran ciscanen". Een markt in een kleine Egyptische stad, waar de fellah zijn produkten aan de man probeert te brengen, levert een boeiend schouwspel op. (Speciale correspondentie) -ngeveer 5000 jaar terug was de Egyptische hemel nog ij I een koe die dwars over de aarde stond met sterren op ae buik. Elke dag voer de zon in een bark naar het westen, waar ze de onderwereld binnenging. Vol vreugde over haar verschijnen vlogen de zielen van de afgestorvenen naar haar op en begeleidden haar een eind weegs. De grote rivier de Nijl was net zo slibgrijs gekleurd als nu, in de bochten groeiden papyrusplanten en lotusbloemen dreven op het water. Onder bij de stengels zwommen baarsachtige vissen rond, de krokodil lag in de modder op de loer. Hij werd vet van de wilde ganzen, zwijnen en antilopen die ooic door mensen gejaagd werden. Op de muren van het graf van meneer Ti (5e dyn. Oude Rijk) dragen roodbruine Egyptische mannetjes met toegewijde en hoekige gebaren de buit in triomf naar binnen. Meneer Ti zelf is er ook. Meneer Ti vaart in zijn boot op de Nijl. De boot is gemaakt van papyrus stengels. Meneer Ti gaat zijn bezittingen inspecteren hoor. Achter hem hebben we de Nijlpaardjagers. Daarhalf onder water heeft me 'n hippopotamus een krokodilletje te pakken. De papyrusplanten zijn volgebouwd met nestjes en een kat gaat er op jongevogeljacht. Vóór de tijd van meneer Ti moet het klimaat in Noord-Afrika zachter, vochtiger zyn geweest. De vruchtbare Nijlgrond grensde niet ulak aan de woestijn zoals nu, maar het land ten oosten en westen van de rivier werd bedekt met gras en ste.pp?j?- rJis draafden er met hun dikke lijf door de st™tke% f terengiraffen, olifanten, gazellen waren er tn ouervltoed. In de buitenge westen lagen de mensen nachten £n9 wakker; ze hoorden de leeuwen en panters brullen m de woestijn. In de loop van de tijd is de vegetatie in Noora-Afrika achteruit egaanDe jagers van vroeger werden meer op de oasen aangewezen en waren begonnen zich meer op akker bouw toe te leggen, precies zoals later de invallende Klein- Aziatische nomaden zouden doen die nog nooit een ploeg in de hand hadden gehad. Aanvankelijk wachtten de mensen met het zaaien en oogsten langs de Nijl, tot hij overstroomd en weer terugge trokken zou zijn maar al heel vroeg be gonnen ze hefinstallaties te gebruiken om het water dat laag stond om hoog te brengen. Zo kon het land langer be bouwd worden. Na de vereniging van beneden- en opper Egypte (plm. 3200 v. Chr.) in de tijd dat de bewoners van Europa nog in wolfshuiden rondliepen, werd irrigatie benut om de bewatering voor het hele land te regelen. Er werd oen begin gemaakt met het aanleggen tan dammen en kanalen, er werden schepraderen gebouwd, die bij de irri gatie dienst deden. Schrijvers in ko ninklijke dienst hielden nauwkeurig de lijsten van bezit en buit bij: zoveel stie ren, zoveel wagens heeft farao die en «iie veroverd, zoveel slaven, zoveel ffUL Die en die heeft zoveel landdan mate h°?r zoveel schatplichtig. Naar- werd, werrtezag meer gecentraliseerd regeld. Door-ailes meer in details ge- T u be*mbten. In het Egyptisch m„ ,ortret van zo'n mg^seum staat het —et is een.halve dorpschout. Zijn buik die gebarsten is vg; ai ,hout- te is nog altijd krachtig, de inteu?g°°f~ met glas ingelegde °gen glanzen gol onder het stof, ze zien alles. Die xnan weet waar hij de belasting op moet ha len en met zijn stevige benen gaat hij er op af. Eeuwen lang is zpn beroep het toekomstideaal geweest dat vaders voor hun zonen hadden; een goede be ambte was een steun voor de koning, hij werd door zijn heer met geschenken overladen, in de adelstand verheven. De figuur die over zichzelf op de wand schreef; Ik begaf me naar Abydos als vertrouwenspersoon van de koning, die alles doet wat de koning looft, als meerdere van de recruten, om het land tan de oasebewoners te besturen en als voortreffelijk beambtehad onge twijfeld een beste job. Nu nog steeds worden meer de voor delen dan de nadelen van het ambte naarschap ingezien. Een effendie zette me dat uiteen tussen twee reusachtige happen van een suikerrietstengel door. Dp suikerrietstengel had hij doormid den gebroken omdat hij te lang was, (2.20 m. ongeveer). Hij had nog 10 an deren in de hoek van cle coupé staan. „Als je ambtenaar bent", zei hij, „krijg je geen sprinkhanen, je hebt ook niets te maken met de katoenrups of met dijkdoorbraken. Je kunt niet in één sei zoen alles verliezen, je hoeft niet maan den vooruit te sparen voor de slechte tijd". Zich vooroverbuigend en mij be leefd de andere helft, van de stengel presenterend, „Weet je wat de fellahs zeggen? De boer is als een naald. Hij kleedt de mensen maar zelf blijft hij naakt". Hij wees uit de zacht voort- schommelende trein naar buiten waar een man in de modder stond te werken aan de shadoef, een emmertje aan een hefboom waarmee h(j het hoger liggen de land besproeide. „Die man daar werkt veel harder en langer dan een ambtenaar maar hij verdient nog niet de helft". We kijken nog steeds uit het coupé raampje als het kanaal dat langs de spoorljjn loopt en droog ligt nu het de tijd van de gaffaf is de periode waar in de herstelwerkzaamheden worden verricht zich verbreedt en ophoudt. Maar plotseling zijn daar honderden en honderden in vuilwit geklede manne tjes bezig .om het te verlengen. Er is geen machine te zien maar als met één reusachtige schop afgestoken hellen de metersdiepe vlakke zijkanten naar be neden van het gedeelte dat af is. Het is onbeschoeid. Als metaal zo vlak lig gen de twee hellingen licht grijs te dro gen aan de lucht. De snijlijnen van de verschillende vlakken lopen lijnrecht en Precies evenwijdig aan de rails. Waar ze nog graven, draven de fellahs op een rijtje met manden vol aarde op de schouders naar boven, neerstekde aarde langs het kanaal tien man"' Het '«kt wel of ze met werken m01! een vierkante meter tets deftieer rio,elt het- De rayess' streepte galabev in lange meer gebouwd waardoor de Fayoem een der rijkste oasen ter wereld werd. Ze is het nog. Als je in de straten van Cairo bijzonder mooie groenten ziet of grapefruits ter groot te van kinderhoofdjes, komen ze uit de Fayoem. De toenemende welvaart in het oude Egypte kwam niet aan iedereen ten goede; naarmate de afstand tussen be stuurders en bestuurden groter werd, groeide de controverse tussen arm en rijk. „Worm" en „nijlpaard" verblijf in de Saïd niet beschouwen als een verbanning uit Cairo, het aards Paradijs der Egyptenaren, zich inte gendeel concentreren op hun taak, die kans zien de boerensamenleving opener en menselijker te maken, die zijn de werkelijke hervormers van Egypte. Op het ogenblik is het nog een pro bleem zulke mensen te vinden. Ze moe ten zeker niet gezocht worden in de klasse van rijke grondbezitters en nota- heten, die altijd in de stad geleefd heb ben. Die mensen kennen hun eigen land niet. Bovendien zijn ze schuw tussen het volk. 't Is alsof ze bang zijn, dat ze elk ogenblik 'n klap oo hun hoofd zullen krijgen. De enigen die op de duur het boerenmilieu gezonder kunnen maken, zijn de fellahs zelf. In Egypte zijn sinds '52 veel nieuwe scholen gebouwd en op het platteland zijn die heel goed aangepast aan de on middellijke behoeften van de mensen uit de omgeving. Maar behalve de school kan voor de jongens ook het le ger een bepaalde vormende invloed be tekenen. Het zou heel goed mogelijk kunnen zijn, dat in de tijd dat jongens met een universitaire opleiding, die maar 9 maanden in dienst moeten om dat ze in het burgerlijk leven broodno dig zijn, met de boerenjongens, die 2 jaar onder dienst zijn, moeten omgaan, een beter begrip tussen stads- en plat- telandsjeugd ontstaat of meer uitge breid: tussen boer en goedgesitueerde stedeling of intellectueel. Vroeger kon den de laatsten zich vrijkopen, boerenjongens verminkten zichzelf tij dens de veldtochten van Ibrahim Paas- ha om niet het leger in te hoeven. Iemand, die de tanden uitgeslagen was kon de cartouches niet meer opentrek ken, liever rattekruid op de ogen en blind dan onder dienst in een leger, dat zijn overwinningen behaalde over het onnoemlijk aantal lijken van slecht ge trainde fellahs. Die tijd is voorbij. In een gemeen sol daat wordt tegenwoordig geen kanonnen- vlees gezien maar, naar analogie van de kolonels in de regering, redders van het vaderland. Het is niet ondenkbaar, dat zij dat ook werkelijk zuilen worden, wanneer het leger de plaats blijkt te zyn, waar de jongens, voor het eerst uit hun stoffige dorpen gehaald, het revo- lutionnair élan zullen opdoen om de barrières, die tot nog toe familie van familie, buurman van buurman en arme boer van rijke burger scheiden, af te breken en de deuren naar de we reld open te gooien voor de grote groep mensen thuis, die vo) 'onbegrip en in angst voor de onzekerheid van het da gelijks bestaan, zich afgesloten hielden voor contact naar buiten. Mcr De lancering van de Russische maanraket heeft on getwijfeld wel enige winst aan wetenschappelijke gegevens over de maan zelf en over de ruimte tussen de aarde en de maan opgeleverd. Zo is onder andere getracht vast te stellen of de maan evenals de aarde een eigen magneetveld heeft. Maar eerst bijzonder boeiend zullen de proeven worden, wanneer men er in zal slagen een maanraket in een baan om de maan heen te brengen. Wanneer die raket zal zijn uitgerust met de geëigende instrumenten zullen allerlei nieuwe inlichtingen gevonden worden. Dank zij het ontbreken van een dampkring op de maan, zoals we die op andere planeten waarnemen, is de maan vrij intensief onderzocht. Vanaf de aarde kunnen we, weliswaar gehinderd door de eigen damp kring, het oppervlak nauwkeurig bezichtigen. Ook door kleine kijkers vertoont de maan zich als een bij zonder indrukwekkend beeld. De vele kraters, geberg ten, grote en kleine vlakten zijn al door een goede prismakijker duidelijk te herkennen. Van het maan oppervlak zijn direct na de ontdekking van de bergen en vlakten (een ontdekking die samenviel met de uit vinding van de telescoop omstreeks 1600) al kaarten gemaakt. Van de verschillende auteurs is het systeem van Riccioli behouden gebleven. Hij gaf aan de for maties op de maan namen van aardse gebergten. Ook de namen van beroemde geleerden gebruikte Riccioli, voornamelijk om de vele ringgebergten en kraters aan te geven. Bergen als de Kaukasus, de Apennijnen en andere zijn ook op de maan te vinden. De grote vlakke delen, meende men vroeger, moesten wel zeeën op de maan zijn en dienovereenkomstig noemde men deze gebieden Zee van de Rust of Zee van de Stilte etc. Naarmate de telescopen die men gebruikte beter wer den, ontdekte men dat de zeeën helemaal geen water vlakten waren, maar enorme kale onregelmatige pla teaus. Ondanks dat heeft men de benaming „zee" toch gehandhaafd. Hoe de maan ontstaan is, is een vraag die nog steeds niet afdoende beantwoord werd. Vroeger dacht men, dat de maan uit de aarde zelf zou zijn losgemaakt, toen deze nog min of meer vloeibaar was. Zelfs de plaats waar dat gebeurde, wist men aan te wijzen. De Stille Oceaan zou het overgebleven litteken zijn. Deze theorie, die uit 1882 stamt, werd reeds spoedig als fysisch onmogelijk bestempeld, maar men kan haar telkens weer tegenkomen in populaire verhalen over de maan. Over het algemeen is mei. tegenwoordig van mening dat de maan ongeveer op hetzelfde ogenblik als de aarde als een koud lichaam is ontstaan. Som migen spreken zelfs graag over de dubbelplaneet aarde-maan, in plaats van over de aarde en haar satelliet. hoekje van de markt. De man uiterst rechts geniet de hoogste weelde die tot nu toe voor een fellah was weggelegd: een glas thee en de waterpijp. De rijken werden rijker van hun grootgrondbezit waar de'armen en de slaven die ze op hun veroveringstoch ten hadden buit gemaakt op werkten, ze werden rijker van handel en van de opbrengst van de veroverde gebieden. De tempeldomeinen, eveneens bewerkt door armen en slaven werden reusach tig. De armen werden steeds armer door de steeds hogere belasting die hen drukte, de zorg voor en de dienst in het steeds groeiend leger dat lange en zwa re tochten maakte. Steeds opnieuw her haalde zich de geschiedenis die op een oude papyrusrol staat opgetekend: ..Denk je niet aan het lot van de land bouwer als de oogst daar is? De worm heeft de ene helft van het graan geno men, het nijlpaard heeft de andere op gegeten: er zijn vee] muizen in het veld en de sprinkhanen zijn in massa neer gestreken; het vee eet; de mussen ste len het graan. O wee de landbouwers". En dan verder is er sprake van de be lastinggaarder die met spiesen bewa pende negers meeneemt en zegt: „Geef graan". ,,Er is niet". Dan pakken ze ae boer, binden hem en gooien hem het kanaal in, zijn vrouw en kinderen bin den ze ook en de boeren vluchten en be moeien zich met hun eigen oogst. In 50 jaar Is de bevolking verdubbeld. Wie zal voor hen zorgen? Voor het l'\ ?e geschiedenis van Egypte heeft het land eèn regering, die alles od alles schijnt te willen zetten om ver betering voor de hele bevolking door te voeren, de kleine groep, die heel hpst voor zichzelf zorgt, uitgezonderd vnn, „Elsevier" te Amsterdam is het het eerst in de Egyptische geschiedenis 1 '«vige boakdeel verschenen, bijna 350 zijn de heersers in Cairo niet bezie d/k Paëina's druks>. da* bet resultaat was te worden en wordt de almacht fhe d van due J°ur,nallstleke arbeid ener En- van de ambtenaar tot normalere pronor gelse bewonderaarster van „Den Turk ties teruggebracht. die bet levensbericht goeddeels uit Er is geen fellah meer die een onrechtvaardige behandeling van de mamour, de politiechef, hoeft te dul den. De heren in het ambtenarencen- trum Cairo hebben het consigne gekre gen langer te werken en de regering Poogt, gedeeltelijk al met succes, ge- Een foto van de maan in het eerste kwartier. Het teken geeft het gebied aan waar, volgens de berekeningen, de Lunik 11 ongeveer is aangekomen. Hoe de maan inwendig is opgebouwd, is een vraag waarvan we het ant woord slechts kunnen raden. De bron van het magneetveld der aarde denkt men te moeten zoeken in het hete en nog vloeibare binnenste deel van onze planeet. De eventuele aanwezigheid van een magneetveld rond de maan zou er op kunnen wijzen, wanneer ten minste de bron van dat magneetveld van dezelfde aard is als bij ons. dat lanterfanter en ouderwetse omslachtig heid op de bureaux de wereld uit te nen.eiï' want er is .haast met de plan- landbouwhervormingen en indus- I, ',satl? in direct verband met deze Hervormingen. nlaatshee^°Imin? is niet in d? eerSte organisatie Wesiie van techniek, van denkbaar da?" boven af- Het ls niet i de landbouw gemoderni- le ku""en worden zonder dat de boeren een besef van eigen waarde en eigen mogelpkheden zouden krijgen. De verdeling van het grootgrondbezit is n hti h m°es van het regime om zich by do massa DODulair te ma ken.De werkelijke Vffito ervan ligt in de voorwaarden, die erbij ge steld werden; het land moet door de nieuwe eigenaars zelf bewerkt worden in verplicht coöperatief verband. Dictatuur als u wilt. Wat dacht u overigens van de vrije fellah van vroeger? Eeuwenlang is hij afgeperst en uitgezogen en naar willekeur be handeld, het is geen wonder, dat hij tegenover alles wat van boven af wordt opgelegd een primitieve afkeer vertoont. Niets komt hem zo drei gend voor ais verandering, want hij heeft geleerd, dat die zelden ten goe de is. Hij staat argwanend tegenover sociale leiders als onderwijzers, dok toren, landbouwconsulenten, die in zijn buurt werken en die, om resul taat te boeken, bijna m"er paedagoog dan technicus moeten zijn. Degenen onder deze leiders, die hun diens eigen mond optekende, in aller- haast, omdat hij er zelf geen kans toe zag, enkele maanden voor zijn dood. Iwan Wasiliwitsj Smirnoff, de reus van over de 100 kg., treedt er uit naar voren vooral als de heldenfiguur die eens zijn naam zou verbinden aan die der K.L.M., welke mede door deze adjudant" van dr. Albert Plesman groot is geworden. Uit zijn dictaat aan de samenstelster, Anne Robertson Coupar, klinkt zijn wens bovenal: maak geen held van mij maar ook geen heilige. Dit laatste zou heel wat moeilijker vallen dan het eer ste Want zijn ontembare liefde voor het luchtruim en zijn ononderbroken werk deden zijn gestalte als pionier der burgerluchtvaart verre rijzen boven zijn omgeving; maar van enige held haftigheid op ander gebied is weinig te bespeuren en zij kan ook bezwaarlijk verwacht worden van iemand die „geen tijd had gehad voor een georganiseer de godsdienst". Al voegen wjj er aan stonds aan toe, dat deze Lebemann (zodra hij buiten zijn cockpit stond) toch diverse nobele karaktertrekken vertoonde, vooral een algemene men senliefde en dat hij was het in het eind ook niet onder invloed van zjjn i, ovte iaanse biografe? - de luist- heid demonstreerde van het spreek woord: „de nood leert bidden". Toch zal men zich al lezende een en andermaal stoten aan de gedra gingen van de luchtheld, al is slechts voor vertedering plaats bij de bijna overdreven genegenheid voor zijn goud blonde Deense echtgenote Margot Lin- nat, die hem door een ongeneeslijke ziekte ontviel, nadat z;j zich tot zes maal toe had laten opereren. Met de tweede eega de Amerikaanse Mina (Niki) Redwood, waarmee hij op Ma jorca van zijn pensioen „genoot" liep het blijkbaar niet zo'n -vaart. We horen van haar nauwelijks meer dan dat ze niet thuis was, terwijl Iwan rus tig doorging met tranen plengen over Margot, wier lievelingsbloemen hij ge stadig rondom zich aankweekte in de villa van Cala d'Or. Meer nog door zijn verhouding tot zijn aangebeden vrouw en tot de (voor- ai lijdende) anderen met wie hij in aanraking kwam dan uit de wapenfei ten van dit over 28.750 vlieguren ver deelde heidenepos vol van moed en doorzettingsvermogen, technische ken nis en bestraald door eer gelukkig ge sternte leert men de gevoelsmens Smirnoff kennen uit deze bladzijden van een toegewijde verslaggeefster, die niet aarzelt ook op de schaduwzijden van deze levensgang met enige nadruk te wijzen. Over de geschiedenis der KLM zelve en Iwans verhouding met Plesman, die slechts een korte tijd te wensen het, is uiteraard veel te putten uit het I interessante boek, dat het „sic transit gloria mundi" wel sterk accentueert. De omlijsting van hel levensverhaal in proloog en epiloog toch is zo donker van kleur omdat beide de wel tragische le vensuitgang beroeren van deze pio nier op luchtvaartgebied die 42 jaren lang over zeeën en continenten had ge vlogen. Door het onverwacht afsterven van de teruggetrokken en eenzame man en de primitieve toestanden op Major ca maakt de beschrijving van zijn be grafenis de indruk dat deze „van den arme" geschiedde. W(j lezen althans van een „armzalige" kist, die boven dien tijdens het vervoer „over de heie lengte een kier van 5 cm. breedte" vertoonde Moge het hem vergoed zijn. zo ver van zijn vriendenkring deze wereld te moeten verlaten dooi de vervuliine van de bede waarmee het ziekennonnetje de laatste alinea van de epiloog aan ving:'het aloude „requiescat in pace". L. HAZELZET. ook daar het binnenste deei nog een vloeibare kern heeft. Vindt men daar entegen geen magneetveld, dan zou de maan door en door hard en versteend zijn. Voorlopig zijn dit hypothesen die het raden naar de oorsprong en ont wikkeling van de maan vergemakkelij ken, absolute bewijskracht bezitten ze niet. Over het algemeen is men van mening, dat de maan een koud li chaam moet zijn en dat geen mag neetveld is te verwachten. De waarne mingen moeten ook hier de oplossing uiteindelijk leveren. Wanneer de eerste maanraket rond de maan zal toeren uitgerust met een televisiecamera zal het 'onderzoek van de oppervlakte van de maan wel weer bijzonder actueel worden. De kleinste details die men op het ogenblik met de sterkste kijkers kan waarnemen zijn van de orde van een halve kilometer doorsnede. Dat is dan ook de reden dat de inslag van de Lunik II od de maan nergens is waargenomen Er is echter nog een kans, dat de plaats van de inslag alsnog kan worden opge spoord. Daarvoor zal men gebruik moeten maken van de schaduwen die de zon van onregelmatigheden op het maanoppervlak vormt. Wanneer de zon pi] ons laag aan de horizon staat, werpt ze zeer lange schaduwen. Wanneer de zon op een bepaalde plaats op de maan opgaat boven de maanhorizon, vormt ze van kleine verhogingen en onregelmatigheden zeer lange en voor al scherpe schaduwen die groot genoeg zijn om te worden ontdekt! Het is dus de grens tussen dag en nacht op de maan, waar de verlichte maan over gaat in het niet door de zon verlichte donkere deel, waar we de kleinste on effenheden kunnen waarnemen. Door nauwkeurig te vergelijken wat men in vroegere waarnemingen zag en wat men nu na de inslag van Lunik 11 ziet, bestaat er een mogelijkheid om een verandering op te sporen De kans dat deze poging succes zal opleveren, is echter maar zeer gering. oekomstige maanreizigers behoeven niet bang te zijn, dat ze door gevaarlijke maanwezens o! die ren zullen worden overvallen. Op de maan is leven onmogelijk. Door het ontbreken van een dampkring kan de zonnestraling onverzwakt de maanop- perviakte bestralen. In de door de zon beschenen gebieden kan de tempera tuur van de gesteenten tot boven kook- temperatuur oplopen Door de sterke uitstraling kunnen temperaturen^ van honderdvijftig graden onder nul in de schaduw makkelijk ontstaan. Daarbij komt nog, dat de sterke ultraviolette straling ongehinderd de oppervlakte bestraalt. Neen, leven is niet denkbaar op dit hemellichaam, dat zich onder scheidt door een uitermate onherberg zaam klimaat. Hoewel water geheel ontbreekt op de maan, zal de oppervlakte toch in sterke mate verweerd zijn. Op de aarde nebben de bergen hun oor- I spronkeljjke gedaante verloren door de gezamenlijke werking van wind, water en warmte. Op de maan heeft alleen de hevige zonnestraling ge zorgd voor een verwering van de for maties. De rotsen zulten gedeeltelijk zijn verpulverd en de maanopper- viakte is bedekt met een stoflaag waarvan de dikte geschat wordt op enkele centimeters tot vete meters. Veranderingen op grote schaal zijn tot op heden nog nooit waargenomen, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat veranderingen op kleine schaal wel optreden. Deze zijn dan veroor zaakt door de afbrekende invloed van de afwisselend hevige hitte en strenge koude. Wat voor gesteenten kan men op de maan verwachten? Wanneer de ont staansgeschiedenis ongeveer dezelfde is als die van de aarde, kunnen we de zelfde gesteenten verwachten als op aarde. In welke vorm we deze zullen aantreffen, is voorlopig nog een vraag. Er zijn onderzoekers die zich toeleg gen op een studie van de kleuren aan het maanoppervlak. Veel verschil in kleur ziet men niet. In hoofdzaak zijn het zwarte en witte vlekken die zicht- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niiNimimiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimnimjinmimimi' baar zijn. Bij een zeer nauwkeurig on derzoek meent men toch aan bepaalde gedeelten van het oppervlak een eigen kleur te onderscheiden. Door vergelH- zóontl" -de k.,eur van op aarde onder zochte mineralen denkt men dat enkele tiern lGV00--narTieliik uit éan karakteris tiek erts zijn samengesteld. z'ln a'le onderzoekingen die détails van de maan onder de loupe nemen gelegen aan de grens van wat nu vanaf de aarde mogeliik is, en daardoor onbevredigend Een dermaan"te kunatmatise satelliet van ,s door Amerikaanse on derzoekers gelanceerd zal worden za! onze kennis snel kunnen doen toene- woorden onoPSeloste vragen beant- De achterzijde van de maan is door geen mens tot op heden ooit ge- 7f'11 Door een beweging van de maan die^ libratie wordt genoemd, kun nen we juist iets meer dan de helft van de maan zien. Die kleine delen van de a eh terzijde doen vermoeden, dat de voorzijde en de achterzijde van de maan in het algemeen geen ver schillende aanblik zulten opleveren. Zo wel voor- als achterzijde worden door de zon afwisselend beschenen. De maan draait in ongeveer 27 dagen om haar eigen as en om de aarde. Daar door zien wii op aarde altiid dezelfde ziide van de maan naar ons toegekeerd. De afbrekende werking van de zon kan overal on de maan even sterk werken. Essentieel verschil zal men niet kunnen verwachten De maan beweegt in een bijna cirkel vormige baan om de aarde Haar groot ste afstand tot de aarde is 407.000 kilo meter en haar kleinste afstand tot de aardp 357 000 kilometer De gemiddel de afstand tot onze planeet is 384.400 kilometer Deze afstand komt ongev°er overeen met zestig aardstralen. De middellijn van de maan is 3476 kilome ter, iets meer dan l4 van de middellijn der aarde De versnelling van de zwaartekracht aan het oppervlak van de maan is minder dan twee tiende van de zwaartekrachtversnelling die wij aan het aardopnervlak ondervin den. Zelfs een vrii kleine inslag kan daardoor al een aanzien'ijke krater slaan in het maanoppervlak. Het licht dal wii van de maan ont vangen. heeft de maan eerst van de zon gekregen De maan straalt niet zelf. Bij volte maan straalt de maan toch slechts een fractie van het licht van de zon terug. Soms zien wp op aarde, dat behalve het maansikkeltje ook het donkere deel van de maan te zien is in een zwak roodachtig schijnsel. Het is het asgrau we licht van de maan Het wordt ver oorzaakt door zonnestraling, die tegen de aardatmosfeer weerkaatst wordt naar de maan. en vandaar weer naar de aa_rde. Een studie van het asgrau we licht kan gegevens versohaffen over de weerkaatsingseigenschappen van de aarde. Een meer dan normale bewolking over grote gebieden op aar de die door de zon worden beschenen kan er de oorzaak van ziin. Het gelaat van de maan is een in teressant gelaat Niet alle ouderdoms- groeven kunnen eenvoudig worden ver klaard Misschien dat in de niet te verre toekomst de maan in detail on derzocht kan worden. S. VAN AGT Advertentie Frans, Duits. Engels en Ned. M.O.A. De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9