Hervatting overleg over Berlijn voorgesteld Eisenhower gaat pas in de lente met sijn hele familie naar Rusland H m** ■-■■■■■■■ Vier scholieren en twee politiemannen gewond Khroesjtsjev: vrede groter Gevolgen van koude oorlog niet snel ongedaan gemaakt hoop op geworden Ijooilwil/ Stormramp: 1200 doden Zwijgende mijnwerkers trekken door Bonn Bond verzorgt broodjesfruit, bier, melk en spuitwater Sovjet-leider op de terugreis naar Moskou Hagerty acht een top-conferentie mogelijk en zelfs waarschijnlijk Nikita met mee Gezellige gast naar de kerk Gunstige reactie in West-Europa Het weer Expeditie vrijdag beëindigd Gevaarlijk spel met chemicaliën Afscheidsrede voor televisie Gesprek over loonpolitiek Nina neemt van Mamie afscheid ll*. H. J. B. Witte burgemeester van Eindhoven 1400 vermisten 800.000 dakloos Ontploffingen in Vlaarclingen Ledental Hongaarse C.P. is gehalveerd Japan geteisterd Protest tegen regeringspolitiek MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 83ste JAARGANG No. 30326 '(ïforeyou êuij! Heren-tweed-regenjassen Aanhoudend droog Het weer in Europa •1 in „Die Raeckse" geweest? In Nïeuw-Guinea IMP* w Priester doet beroep op Khroesjtsjevs vrouw :'yWïm BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuwejiklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van dér Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m -roogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. Premier Khroesjtsjev, die gisteravond laat (vanmorgen vroeg Nederlandse tijd) na een bezoek van dertien dagen aan Amerika per vliegtuig uit Washing ton naar Moskou is teruggekeerd, is bij de besprekingen in Camp David met president Eisenhower overeengekomen, dat de onderhandelingen over Berlijn heropend dienen te worde zo is in een gemeenschappelijk Amerikaans-Russisch communiqué bekend gemaakt. Dit voor stel, zo werd hieraan toegevoegd, is ech ter afhankelijk van de goedkeuring van dnendero rdvo°ekrder van het Witte Hi.it jtn"es Hagerty, heeft later in ant- liSird >p vragen over deze kwestie ver klaard, (lat de onderhandelingen over Derlijn op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken kunnen worden nervat, maar ook op lager niveau, of tijdens een topconferentie. In dit ver band zei Eisenhowers woordvoerder volgens IIP.I. dat een topgesprek vóór do komende lente niet alleen mogelijk, maar ook waarschijnlijk is. Een top conferentie, aldus Hagerty, vereist ech ter een zekere mate van vooruitgang, zoals president Eisenhower steeds als voorwaarde heef' gesteld. Een bijeen komst aan de top zou voorts afhangen van het achterwege blijven van dreige menten en i uiteindelijk afhankelijk van overeenstemming tussen de bondge noten van Amerika, zo verklaarde Ha gerty. In het Amerikaans-Russische com- mu.iiqué is voorts bekend gemaakt, dat president Eisenhower niet zoals eerder was overeengekomen in de herfst een tegenbezoek aan Khroesj- liiiiiiiHiiitiiiimniiiitiinuiiiiiuiiiiiiitiMiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiF In Bonn vond men het prettig te ver nemen, dat president Eisenhower zijn tegenbezoek aan de Sovjet-Unie. pas in het voorjaar zal brengen. Daarvoor is er tijd voor overleg tussen Oost en West op lager plan. De mededeling dat de beide staatslieden voor heropening van de onderhandelingen over Berlijn zijn, is in West-Duitsland met belangstelling ontvangen. Bonn is steeds bereid tot onderhandelingen over Berliin, zo werd verklaard. In Parijs toonde men zich ingenomen met het vooruitzicht op een topconfe- v"!Uie. Amis in de Britse hoofdstad is het voldoenlnns'Russisc^e communique met ontvangen. Adv €T*tentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL." 13439 LEIDSESTRAAT (Bi KONINGSPLEIN)'AMSTERDAM TEL 223594' Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon; 6.35-18.25. Maan: 2.44-16.55. Het weer blijft overwegend zonnig. •De wind draait naar zuidelijke richtin gen, waarbij morgen overdag de tempe raturen iets hogere waarden kunnen be reiken dan vandaag. Station Weer max min neersJ temp temp afgei gen Helder zwaar bew. Pen burg mist Vlissingen mist J^lde zwaar bew ~e But onbewolkt Twente ücht bew. Line! hoven onbewolkt Zd -Limburg mist kt ckholm onbewolkt Oslo geheel bew •kopenhagen zwaar bew. jonden half bew. sterdam mist fussei onbewolkt ijOxemburg onbewolkt t!art1s onbewolkt licht bew. J°eHrjn zwaar bew. frankfort onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt mist onbewo-Kt licht bew. geheel bew. ^fünchen Ztiricn Oenéve ^enen «rnsbrück Athene Rome Madrid gisteren 24 uui 18 11 0 17 8 0 17 11 0 17 5 0 17 4 0 18 3 0 18 3 0 17 5 0 9 2 0 11 5 0 15 7 2.4 19 4 0 18 8 0 18 4 0 18 6 0 21 6 0 24 17 0 17 7 0 20 4 0 19 8 0 19 10 0 18 14 0 15 15 0 16 8 8 26 18 0 13 7 Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest ZALEN DISPONIBEL tsjev zal brengen, maar pas in het komende voorjaar naar de Sov jet-Unie zal reizen. De juiste datum zal langs diplomatieke weg nog wor den vastgesteld, aldus het communi qué. Toen verslaggevers Hagerty naar de betekenis van dit uitstel vroe gen kregen zü niet veel meer uit Ei senhowers woordvoerdeidan dat de besprekingen in Camp David geen aanleiding hadden gegeven tot een „politiek uitstel". Later op de avond was Khroesjtsjev tijdens een perscon ferentie mededeelzamer. De Russi sche premier verklaarde dat hij zejf had voorgesteld het bezoek tot het ko mende voorjaar uit te stellen, omdat de Amerikaanse president de "-jns te kennen had gegeven zijn kleinkinde ren mee te nemen. „Dat had in de herfst niet gekund", zo verklaarde Khroesjtsjev. In de lente zal alles in bloei staan, de zon zal schijnen en niets zal meer bevroren zijn." Hager ty heeft later verklaard dat deze voorstelling van zaken juist was. Toen Eisenhower gisteren op het bor des van Blair House met een langduri ge handdruk afscheid nam van zijn Rus sische gast, verklaarde hij zijn gehele familie te zullen meenemen op zijn reis naar de Sovjet-Unie. Uit zijn gesprek met Khroesjtsjev vingen verslaggevers op: „Ik zal de hele familie meenemen. U zult meer Eisenhowers krijgen dan wij Khroesjtsjevs hebben gehad". Men neemt aan dat behalv zijn echtgenote ook zjjn zoon. zijn schoondochter en zijn vier kleinkinderen d" Amerikaanse pre sident zullen vergezellen. Eisenhower wenste zijn Russische gast tenslotte een „prettige reis en veilige aankomst". Het afscheid nam ongeveer twee minuten in beslag en al die tjjd hielden de Ame rikaanse president en de Russische pre mier de handen ineen. Khroesjtsjev maakt de terugreis naar de Sovjet-Unie in een Russisch schroef- turbine vliegtuig van het Type TU-114. De commissie van uitgeleide stond on der leiding van vice-president Nixon. Minister van buitenlandse zaken Herter en de vaste vertegenwoordiger van Amerika bij de V.N., Cabot Lodge, maakten er o.a. deel van uit. Ook de Russische ambassadeur Mensjikov was aanwezig. Er wan een erewacht, er werden 21 saluutschoten gelost en een militaire kapel speelde de volkslie deren. In het gemeenschap. Russisch-Ameri- kaanse communiqué dat gisteren is be kendgemaakt wordt over de besprekin gen in Camp David voorts meege deeld, dat de beide staatslieden het er over eens zjjn, dat d kwestie van een algemene ontwapening op het ogen blik de belangrijkste kwestie is. Hun regeringen zullen al het mogelijke doen om tot een constructieve oplossing te komen. „^j.'len^ow,er en Khroesjtsjev hebben er nogmaals de nadruk op gelegd, dat hun besprekingen geen onderhandelin gen zijn geweest. Zij hopen echter, dat hun gedachten wisselingen tot een be ter wederzijds begrip zullen bijdragen Zij verklaren opn.euw, dat alle inter nationale vraagstukken met vreedza me middelen en net met geweld moe ten worden geregeld. Te Camp David if openhartig van gedachten gewisseld. Aan enige bespre kingen hebben de Amerikaanse minis- ter van buitenlandse zaken Herter en zün Russische ambtsgenoot Gromyko, alsook andere functionarisse: van bei de landen, deelgenomen. Khioesjtsjev en Eisenhower zijn van mening, dat de ze besprekingen nuttig zijn geweest voor een verheldering van eikaars standpunten aangaande een aantal onderwerpen. Er is van gedachten gewisseld over de kwestie Duitsland en over een vredesverdrag met Duitsland. De on derhandelingen over Berlijn zouden hervat moeten worden met het oog op een oplossing, die in overeen stemming zal zijn met de belangen van alle betrokkenen en in het be lang van het behoud van de vrede. Er zijn ook nuttige besprekingen ge voerd over een aantal vraagstukken die samenhangen met de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Een van deze onderwerpen was de handel tussen de twee landen. Wat betreft een verruiming van de uitwisse ling van personen en denkbeelden, is aanmerkelijke vooruitgang gemaakt in de besprekingen tussen functionarissen en verwacht wordt, dat zekere overeen komsten in de naaste toekomst tot stand zullen komen, aldus het communique. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft voorts bekendgemaakt, dat de De expeditie naar het Sterrengeberg Ned.-Nieuw-Guinea is vrijdag be ëindigd. Men moet alleen nog een geringe hoeveelheid van de uitrusting uit het basiskamp te Ok Sibil naar elders afvoeren. Voor het overige is dat kamp ontruimd en de blijvende accom modatie overgenomen door de bestuurs post te Ok Sibil. De leiders van de expeditie en de hen vergezellende mari niers, alsmede het overige personeel bevinden zich thans te Tanah Merah voor de regeling van de verscheping van de goedeien. Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben besloten tot onderhandelingen over een mogelijke regeling van de Russische leen- en pachtschuld aan de Verenigde Staten. Tijd en plaats van de besprekingen zullen via diplomatieke kanalen bepaald worden. De Verenigde Staten verlangen beta ling van 800 miljoen dollar ter vereffe ning van de Russische schuld voor de leveranties van goederen en wapens in de laatste wereldoorlog. De Sovjet-Unie heeft enige jaren geleden 300 miljoen dollar aangeboden en de onderhandelin gen over de zaak zijn toen afgebroken. Kort na het einde van de oorlog be droeg de schuld 2600 miljoen dollar, maar de Verenigde Staten hadden het bedrag verminderd tot 800 miljoen dol lar in de hoop dat de kwestie dan ge regeld zou kunnen worden. Eisenhower heeft gistermorgen zijn besprekingen met Khroesjtsjev onder broken om naar de kerk te gaan. De Russische premier sloeg een uitnodi ging om de Amerikaanse president te Khroesjtsjevs vrouw kon het hijzonder goed vinden met de echtgenote van Richard Nixon, die optrad als gastvrouw tijdens een lunch, die de Russische dame werd vergezellen af",,Het zou een schok voor aangeboden. Na afloop hiervan beschreef mevrouw Nixon Nina Khroesjtsjev als n' een „gezellige gast". mijn volk zijn", zo verklaarde hij. Premier Nikita Khroesjtsjev heeft gisteren na zijn besprekingen met pre- sident Eisenhower een persconferentie gehouden in de nationale persclub en vervolgens enkele uren voor zijn ver trek een rede gehouden voor de Ame rikaanse televisie. De Russische pre mier leek onvermoeibaar. In antwoord op een vraag van een verslaggever die tijdens' de persconferentie informeerde hoe hij zich voelde, antwoordde Khroesjtsjev: „Ik hoop dat iedere aan wezige hier zich even goed voelt als ik." Zijn rede voor de Amerikaanse tele visie begon hij met: „Goeden avond, Amerikaanse vrienden". Hij zei te hou den van de mooie Amerikaanse ste den prachtige wegen maar het meest van het „goedaardige" Amerikaanse volk. Deze woorden van lof zijn meer dan het gebruikelijke beleefdheidsge- baar van een gast tegenover zijn gast heren, zo betoogde hij. Hoewel de besprekingen met pre sident Eisenhower „zeer prettig" ge weest waren, was het niet zo gemak kelijk alle gevolgen van de jaren van de koude oorlog teniet te doen. Een plotselinge verandering in de Advertentie BIN NENVERTNGBED hazet-fabrieken zevenbergen SCHUIMRUBBPRBED Zaterdag heeft de Stichting van den Arbeid een bespreking gehad met de ministers Van Rooy en De Pous en sD->tssecrtaris Roolvink met betrekking tot de aanwijzingen aan het College van Rfjksbemiddelaars inzake de loonpoli tiek. De stichting, die om de bespreking had verzocht, was vertegenwoordigd door de looncommissie van de stichting. Mede waren aanwezig de voorzitter en de plaatsvervangend voorzitter van het college van rUksbemiddelaars. De bespreking 2aj donderdag worden voltooid. Volgens Reuter wordt in het Hon gaarse partijblad Nepszabadsag het programma gepubliceerd, dat eind no vember op het congres zal worden be sproken. De partij heeft, aldus het pro gramma, thans slechts half zoveel leden als vóór de opstand (450.000 legen 900.000), maar de baantjesjagers en vjj andige elementen zijn eruit verwijderd. Toegegeven wordt, dat een groot aan tal intellectuelen en kunstenaars geen communist zijn en de verbreiding van het communisme belemmeren. Het plan voorziet, behalve in opvoe ring van de produktie, in volledige col lectivisering van de landbouw. Gezegd wordt, dat de neiging in de vakvere nigingen tot onafhankelijkheid en ac tiviteit in strijd met de partijpolitiek is overwonnen. toestand was daarom onmogelijk. Het proces van de verbetering der betrekkingen tussen de beide lan den zou grote inspanningen vergen. Er zou geen rust in de wereld kun nen zijn, zolang de twee sterkste mogendheden niet op goede voet mei elkaar leefden. In de Sovjet-Unie, aldus de Russi sche premier, wil iedereen vrede en vreedzame samenleving. Afschaffing van de bewapening zou natuurlijk niet gemakkelijk zijn.iedereen is bang". De Russische regering wil van elke bewapening af: atoombom, wa terstofbom, raketten en al het andere. Als men dergelijke verstrekkende maatregelen niet zou wensen, zou de Sovjet-Unie bereid zjjn akkoord te gaan met gedeeltelijke ontwapening als een begin. Khroesjtsjev noemde het prettig, dat zovele staatslieden en lei ders de Russische voorstellen bestu deerden, maar helaas begrepen niet allen, dar de Russische voorstellen op recht waren. Khroesjtsjev zei dat Rusland Marx, Engels en Lenin dankbaar is voor het feit, dat zij de weg hebben gewezen. Vele andere volken zijn hun ook dank baar en volgden dezelfde weg. De wer kers hebben een eind gemaakt aan de neiging rijkdommen te verzamelen, zo verklaarde hij ei daarbij verwees hij naar Christus, die de geldwisselaars uit de tempel joeg. Godsdienstige men sen moeten volgens de Russische pre mier niet afkerig staan tegenover het socialistische stelsel, „het meest hu mane ter wereld". Niemand kan met zijn eigen werk een miljoen dollar verdienen, zei hij. Men kan dat alleen als men profiteert van de arbeid van anderen. Dit druist naar Russische mening tegen het ge weten in. Khroesjtsjev zei dat het in de bedoe ling ligt de belastingen in de Sovjet Unie in de nabije toekomst af te schaffen. Voor werkloosheid behoefde jpen in de Sovjet-Unie niet bang te zijn. De betrekkingen zoeken de men sen en niet omgekeerd, zo verklaarde bij. Het zevenjarenplan heeft tot doel de' industriële produktie te verdubbe len. In dit tempo voortgaande, zou over tien of twaalf jaar de industriële produktie per jipofd en in totaal gro ter zijn dan in de V.S. In de landbouw zou dit al veel eerder het geval zijn. De bevolking geniet gratis onderwijs en medische verzorging. Het sterfte cijfer is in de Sovjet-Unie het laagste ter wereld, aldus de premier. Hij ver zekerde zijn luisteraars, dat men in de c0Vjet-Unie ook met moeilijkheden te kampen heeft en dat het s'elsel tekort komingen vertoont, maar de scherpste criticus is het Sovjetvolk zelf. Khroesjtsjev dankte het Amerikaan se volk voor zijn vriendelijkheid en wenste het geluk en voorspoed. Zijn verschijning op het televisiescherm heeft 50 minuten geduurd, tien minu ten korter dan voorzien was. Zijn persconOientie nam een uui in beslag. Hij noemde de honderden jour nalisten die aanwezig waren „mijn fel low-travellers, mijn spoetniks", doe lende op het feit dat zovelen hem op zijn Amerikaanse tournee vergezeld liebben. Khroesjtsjev verklaarde nog steeds op het standpunt te staan, dat een vredesverdrag met beide Duitse staten getekend moet worden, omdat er geen verenigd Duitsland is. Na zijn gesprek met Eisenhower, aan wiens oprecht verlangen om de betrekkingen tussen de V.S. en Rusland te verbete ren hij „hoegenaamd niet twijfelt", is zijn hoop op een permanente wereld vrede groter geworden. En Khroesj tsjev besloot zijn persconferentie met de verklaring, dat hij er na zijn be zoek aan de V.S. nog vaster van over- ililllllllllliiiiiliiiiiiiiilliiilllllllililililiiiliilililliiiillllliilillii Terwijl president Eisenhower en pre mier Khroesjtsjev zondagochtend in Camp David politiek overleg pleegden, bracht mevrouw Nina Khroesjtsjev een afscheidsbezoek aan mevrouw Ma- mie Eisenhower op het Witte Huis. Het bezoek duurde slechts een half uur. Eisenhowers echtgenote wuifde me vrouw Khroesjtsjev, die vergezeld was van haar beide dochters, mevrouw Gro myko en mevrouw Sjolochov, op de trap van het Witte Huis na. Tijdens haar verblijf in Washington ontving Khroesjtsjevs vrouw een katho liek priester, pater Jozef Prunskis uit Chicago. Deze verzocht haar iets te doen voor zijn bejaarde moeder, die al lange tijd tracht toestemming te krijgen om Litauen te verlaten. De priester vertelde na afloop aan verslaggevers dat mevrouw Khroesjtsjev hem beloofd heeft haar best voor hem te doen. Zij zou de zaak met haar man bespreken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii Vier leerlingen van het Groen van Prinstererlyceum te Vlaardingen zijn zaterdagmiddag gewond toen zij door het mengen van chemicaliën op een weiland nabij de Burgemeester Van Walsumlaan een ontploffing ver oorzaakten. Als gevolg van deze ge vaarlijke activiteit werden later ook twee politiemannen, de 43-jarige hoofdagent J. Goedendorp en de 30- jarige agent A. H. van der Weerd ge wond. Agent Van der Weerd zal zeer waarschijnlijk linkerhand moeten missen. De vier jongens, R. P., C. D. en P. H. V., allen vijftien jaar oud en de 14- jarige J.R., mengden de chemische stof fen die R.P. zich had aangeschaft, om streeks half4 drie op het weiland in een kartonnen doos. Van dit mengsel werd een gedeelte in een papieren zakje apart gelegd. Toen de jongens het meng sel in een daarvoor meegebracht buis je deden, ontstonc. er een ontploffing, waarbij de jongens werden gewond. R. P. had verwondingen aan benen, han den, ogen en borst, J.R werd aan han den, oogen en rechterhand gewond. P. H. V. liep verwondingen op aan handen en benen en C.D. werd licht gewond. Toe gesnelde burgers brachten de slachtof fers naar het algemeen ziekenhuis. Naar aanleiding van dit ongeval werd op het weiland een onderzoek ingesteld door de beide agenten van politie, die met de surveillance-auto in de nabij heid waren. Zij vonden daar het zakje, dat apart was gelegd, en agent Van der Weerd nam dit in zjjn hand mee voor een nader onderzoek. Ze stapten weer in de auto en na enkele meters te hebben gereden werd bij het flatgebouw aan de burgemeester Van Walsumlaan even gestopt, omdat een dame nog iets over het ongeval aan de agenten kwam vertellen. Hier explodeerde het zakje met het gevaarlijke mengsel, dat agent Van der Weerd nog steeds in de hand hield. Hij werd daardoor zeer ernstig gewond aan beide handen, gelaat en beide benen. Hoofdagent Goedendorp werd licht gewond aan beide benen. De surveillance-auto werd ernstig bescha digd. De jongens hebben intussen be Bij K. B. Is met ingang- van 16 okto ber benoemd tot burgemeester van Eindhoven ir. H. B. J. Witte, oud minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De heer Witte is civiel ingenieur en 50 jaar. Vóór zijn ministerschap was hij o.a. burgemeester van Bergen op Zoom. In 1952 aanvaardde hij het minister schap, dat hij bekleedde totdat het ka binet-De Quay optrad. (Zie ook elders in dit blad). kend reeds vorige week zaterdag op de zelfde plaats proeven te hebben geno men, welke proeven toen echter zijn mislukt. Op het terrein van het ongeval werd door de officier van justitie uit Rotter dam een onderzoek ingesteld. Een wervelstorm, die de codenaam Vera kreeg, heeft in het afgelopen weekeinde in Japan volgens de laat ste berichten aan 1200 mensen het leven gekost. Naar schatting 4.000 mensen werden gewond en ruim 800.000 dakloos gemaakt. Men vreest echter dat het aantal slachtoffers nog veel groter is dan thans kan worden voorzien. Er worden nog ruim 1400 mensen vermist. De wervelstorm, de vijftiende van dit seizoen en de erg ste in Japans geschiedenis, trof voor al Japans voornaamste eiland, Hondo of Honds.ioe, waar de op twee na grootste stad van het keizerrijk. Na- goja, bijna in de baan van de storm lag. De stad, met anderhalf miljoen inwoners, is verstoken van stroom, drinkwater en verbindingen met de rest van het land. Hier vielen een 400 slachtoffers. De slagregens waarmee de storm ge paard ging, veroorzaakten aardver schuivingen en talloze overstromingen. Honderden grote en kleine bruggen sloe gen weg en zeer vele huizen stortten in. De orkaan bereikte soms een windsnel heid van 200 km per uur. Ook op zee spookte het verschrikke lijk: ruim 2200 vissersboten en ande re vaartuigen vergingen, veelal met man en muis. Een Engels vracht schip van 7400 to i, de Changsha, werd op het strand geworpen, maar alle opvarenden konden zich in vei ligheid stellen. Een vliegtuig van een Japanse krant die boven de getroffen gebieden vloog, verongelukte. De red dingsboten langs de kust waren dag en nacht actief. Anderhalve week geleden heeft de wervelstorm „Sarah" Zuid-Korea ge teisterd. Men vreest thans dat daarbij ongeveer 1.200 v sers zijn verdronken. De storm heeft in Zuid-Korea zelf de dood van 120 mensen veroorzaakt. 322 mensen worden nog steeds vermist. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen „Zekerheid in plaats van chaos" was het „Leitmotiv" van de dertien colon nes mijnwerkers uit het Roergebied, rond zestigduizend man, die zaterdag zeven uren lang zwijgend door de voor elk verkeer totaal afgesloten binnen stad van Bonn trokken. Op instigatie van de mijnwerkersbond en voorafge gaan door bondsvoorzitter Heinrich Gu- termuth en D.G.B.-voorzitter Willi Richter demonstreerden zij daarmede tuigd is. dat het maatschappelijk stel- tegen de energie-politiek der Westduit. sel in de Sovjet-Unie het beste stelsel se regering. Huns inziens heeft die po- is. 1 Iitiek mede geleid tot de afzetcrisis in dé mijnen (voorraad onverkoopbare steenkolen: 18 miljoen ton) en daarme de tot inkrimping van de delving, loon verlies, werkloosheid en ontslagen. „Voor het Wirtschaftswunder moes ten wij overwerken, nu wjj het Wirt schaftswunder hebben worden we ont slagen", stond er op een der spandoe ken, die Westduitslands best betaalde arbeiders (die voor een deel met eigen wagens uit het Roergebied naar Bonn waren gekomen) met zich meedroegen. Met dertig extra-treinen, 860 autobus sen en elf Rijnschepen waren de de monstranten-zonder-eigen-wagen naar Bonn gebracht. Vele demonstranten Rond zestigduizend mijnwerkers heb- b- zaterdag in Bonn een protest-demon- stratie gehouden. Uit verschillende rich tingen trokken zij het centrum van de stad binnen. waren echt een dagje uit en namen daarbij de 5 km lange stille tocht door Bonn op de koop toe. Iedere demonstrant kreeg van de bond een cellofaan zakje met broodjes, worstjes en een paar appels en kon kiezen tussen bier, melk en spuitwa ter om de dorst te lessen, die bij het prachtige nazomerweer niet gering was. De organisatie van deze demon stratie in Bonn de laatste van een reeks, die de mijnwerkersbond op touw heeft gezet heeft de bond an derhalf miljoen mark gekost. „Kun nen we ons veroorloven," zeide Hein rich Gutermuth. „We zijn tenslotte geen mijnwerkers-zangvereniging". De demonstranten gedroegen zich echter wel als zodanig. „Als een bra ve schoolklas", zei de hoofdcommis saris van politie van Bonn, die zijn lof uitsprak voor de voorbeeldige or ganisatie en discipline. Incidenten deden zich niet voor. Drie communisten werden gearresteerd, toen zij blaadjes wilden uitdelen. De bond had alle vlugschriften tevoren doen verdelen en iedereen die daarna nog met een papiertje kwam moest dus opvallen. Alleen de inwoners van Bonn waren over de ontwrichting van hun stadsverkeer danig ontstemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1