DOS ONDANKS NEDERLAAG OP LEIDERSPLAATS Feijenoord na tweede grote zege de kopgroep pgerukt naar SPARTA machteloos tegen ADO's terriers Achterstand: Nog onbekend fenomeen maakt DOS onzeker 5igi mi r PSV-Willem II zonder lichtpunten NIETS TE Schwartz in VERDIENEN Eindhoven voor Piet van der Kuil loopt tientallen meters te veel Sparta en Volendam boeken verrassend verlies Konsekwente dekking voldoende voor duidelijke Haagse zege gestopt Opnieuw één kan didaat voor de hoofdprijs Ajax verricht een drievoudige heldentoer in „De Meer Strafschop mm ilpÉii tall MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 PAGINA v.v.v. a.d.o. P-W.S.-A >- mmm. Oefenen tegen D.Q.S. Buhler leidt aanval van de amateurs Zaterdagelftal speelt tegen Go Ahead K.N.V.B.-TOTO Inzet stijgt tot ruim 470.000 gulden Amsterdam krijgt zijn honkbalstadion Contact K.N.V.B. K.N.H.B. over bespeling van complex im Veelbelovende werper van HGK naar Schoten Hoofdklasse korfbal Clubs mogen bezwaren naar voren brengen tiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiimiiii Rapid—Blauw Wit0—1 Mul 01. 5.000 toeschouwers. Hoewel gehandicapt door diverse invallers, trad Blauw Wit het teleurstellende Rapid dapper tegemoet. Zo nodig werd met man macht verdedigd en Rapid slaagde er Diet in de Amsterdamse tactiek te door breken. Volendam—VVV 1—2 Heynen 01, rust, Veerman 11, Sleven 12. 12.000 toeschouwers. Onsamenhangend voetbal, van de kant van Volendam vooral, en weinig fraai. Enthou siaster VVV won verdiend door betere spel- opbouw. Volendams doelman Keizer stopt een strafschop. ADOSparta 20 Rijnvis 1—0, Rijnvis 2—0, rust. 23.000 toe schouwers. ADO gaf Sparta geen gelegenheid tot ge vaarlijke acties, was de betere ploeg en drukte zijn stempel op vrijwel de gehele Wedstrijd. Spjl Schilder viel halverwege de Perste helft uit. De Koning bezette de spil plaats en Schop viel in als rechtshalf. ElinkwijkEnschede 31 Zweers 10, rust, Lenstra 11, Marbach £—1, Zweers 31. 11.000 toeschouwers. Een aardig kijkspel met Elinkwijk als geestdriftige initiatiefnemer en Enschede sis trage propagandist van technische snuf jes. Abe was de grote man achter de voor hoede. De Utrechtse defensie was in grote vorm. Bij Enschede viel Van Zoeren na de rust uit. toen het reeds 21 was. 1—1 FortunaSittardia Rust 0—0, Gruisen 0—1, Van der Hart 1—1- Een minuut voor het einde redde Van aer Hart het technisch betere Fortuna van een nederlaag tegen enthousiast sPeJe dia. Wilkes werd vrijwel uitgeschaKem aoor Hlum. Spannende derby met een voor beide Partijen aanvaardbare uitslag. Ajax—DOS 2—1 c- Groot 1—0 rust, Feldmann 2—0. Brockx 2—1. 22.000 toeschouwers. De doelpunten waren de enige ..beziens waardigheden" van veelal rommelig duel. dat in een niet zo prettige verstandhouding gespeeld Is. NACDWS/A 2—2 Schenkel 0—1, De Oude 0—2. Laseroms 1—2, rust, Bouwmeester 2—2, 8.000 toeschouwers. Niet een grootse, wel' een zeer levendige wedstrijd. De Amsterdamse defensie kreeg liet if) het spervuur van de lichte aanvals- linie van NAC zwaar te verduren. Canjels ontbrak. Uitblinkers Schenkel en Coeaharr van DWS/AOverbeeke, Laseroms en Luy- ten van NAC. PSVWillem 2—2 o—1- Dillen 1—1, rust, De Jong 2- Renders 22. 17.000 toeschouwers Aanva! van PSV stelde teleur. Willem II sprong minuten voor lijd een voor nietfi e llnksback Renders van PSV neel ver schot te niet deed. Sensatio- stoA 1 van matige wedstrijd. Bekkering topte strafschop. Feijenoord—MVV 6—1 0—1, Van der Gijp 1—1, rust, ï1™outen 21, Rijvers 31, Schouten 41 en 5—1, Meijers 6—1. 40.000 toeschouwers. een zeer matige eerste helft, waarin heijenoord lusteloos en MW ijverig doch re kort speelde, volgde een 'uitstekende rweede drie kwartier. Schouten was weder om de grote schutter en nam er ditmaal drie voor zijn rekening. Zonder de jonge, doch talentvolle doelman Peree zou de- score ongetwijfeld hoger zijn geweest. De Ere-Divisie heeft slechts één team dat nog geen kennis gemaakt heeft met de nederlaag: PSV. Toch heeft dat team zich niet op de leidersplaats kunnen nestelen. PSV kwam gisteren namelijk voor de vierde keer in dit nog prille voetbalseizoen niet verder dan een gelijk spel. Niet het feit echter, dat de enig ongeslagene niet op de leidersplaats staat, maar dat DOS voor de eerste keer een nederlaag moest incasseren was dé ge beurtenis van de zesde competitiezondag. DOS ging ten onder tegen een Ajax dat zijn woordje wil blijven meespreken in de strijd om de hoogste plaats in de hoog ste vaderlandse voetbalafdeling. Daardoor is die strijd thans opwindender dan men bij het begin van het seizoen durfde bevroeden. Daardoor ook komt men thans tot conclusies die men voor enkele weken geleden niet voor mogelijk gehouden zou hebben. Ziet bijvoorbeeld: negen dagen geleden boekte Feijenoord zijn eerste overwinning; nu staat Feijenoord midden in de rij der favorieten. Feijenoord is trouwens toch een uitstekend voorbeeld voor het demonstreren van de grillige ouver ture van deze competitie. In de eerste vier wedstrijden kwam de ploeg niet verder dan twee doelpunten en had het slechts drie punten. In de twee volgende wedstrij den scoorde het dertien keer en werd het nuntentotaal opgevoerd tot zeven. Dat het gisteren een merkwaardige dag geweest is, laat zich na het voorgaande wel begrijpen. Er waren enkele normale resultaten als de gelijke spelen tussen resp. PSV en Willem II, Fortuna en Sittardia en NAC en DWS-Amsterdam. Dan echter komen de surprises met als grootste de nederlaag van een falend Volendam (op eigen terrein) tegen VVV. Opmerkelijk is ook, dat ADO de eerste winst in eigen omgeving op de lands kampioen Sparta moest behalen. Bovendien zijn de successen van Blauw Wit tegen Rapid JC en Elinkwijk tegen Enschede geen alledaagse gebeurtenissen. Zelfs de grote overwinning van Feijenoord op MVV komt in een merkwaardig licht te staan ais men bedenkt, dat MVV bij de rust een voorsprong van 01 had. Beziet men nu de ranglijst dan is het feitelijk niet meer zo verwonderlijk als men in de hogere regionen ploegen aantreft, die men feitelijk op heel wat minder iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiii gunstige plaatsen zou verwachten. In het trio dat DOS op slechts één punt volgt, staat bijvoorbeeld Blauw Wit en Feijenoord wordt in het volgende peloton geflankeerd door Elinkwijk en Willem II, clubs die het vorige sei zoen bitter tegen de degradatie moesten strijden. Dat onder die omstandigheden de onderlinge verschillen bij zonder gering moeten zijn, is duidelijk. Geen wonder dan ook, dat het verschil tussen DOS en nummer der tien op de ranglijst, VVV, slechts drie punten is. VVV is de laatste van een groepje van zes c)ubs, dat evenveel punten heeft. En. wie strijden er momenteel in de onderste regionen? Schrikt niet: o.a. Fortuna, Rapid JC, DWS-A en MVV D.O.S. 6 4 1 1 9 16— 3 Ajax 6 3 2 1 8 14— 8 P.S.V. 6 2 4 0 8 8— 4 Blauw Wit 6 4 0 2 8 15—15 Feijenoord 6 2 3 1 7 15— 6 Willem II g 2 3 1 7 33 Elinkwijk 6 3 1 2 7 8— 6 Enschede 6 3 0 3 6 17—13 'Olendam 6 3 0 3 6 13—10 Sparta 6 3 0 3 6 10— 8 N.A.c. 6 2 2 2 6 9—11 Sittardia 6 2 2 2 6 9—14 6 2 2 2 6 7—13 6 2 1 3 5 12—14 Fortuna 6 2 1 3 5 10—17 Rapid J.C. 6 1 2 3 4 5— 8 6 1 1 4 3 7—12 Dl.V.V. 6 0 1 5 1 5—23 "Muiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Uoelman Bekkering van PSV verrichtte tegen Willem II enkele fraaie saves. Hij stopte o.a. ook ec strafschop en voor kwam daarmee, dat PSV zijn eerste ne derlaag moest incasseren. Dpfc Volendams doelman Keizer liet zich niet verrassen bij de fatale schop van Precies elf meter afstand. Hij had echter mmder voldoening van ait huzarenstukje, mant Volendams aanvallers schoten te- Vmn VVV zoveel te kort, dat de eerste nederlaag op eigen terrein een feit werd. m (Van onze sportcorrespondent) i,„!?l,Sp?;tarn waren vermoeid. Zij kneUena h ,'s m°eten rukken aan de Aim n.T die de terriers van ADO om hun benen hadden geslagen. anaf het begin had Sparta geworsteld om de Hagenaars het machtigde wapen uit handen te slaan: een konsekwente dekking van man-tegen-man. Dit degra deerde de Rotterdamse kampioensploeg tot een moeizaam zwoegend team, dat alle grandeur had verloren. Een was er bij, die zich met zijn kwiek heid en activiteit naar de kwalificatie „held van het Zuiderpark" speelde Dat was linksbuiten Alex Rijnvis, een bron van wanhoop voor de uit de kluiten ge wassen rechtshalf Villerius en de stoe re, technisch zo bekwame rechtsback Van der Lee. Tweemaal dook de kleine ADO'er onverwacht op om genadeloos toe te slaan. De eerste keer, nadat Spar- ta s defensie grandioos had gemist, L tussen twee Rotterdam- mers door om invaller-doelman Hofstee alleen nog maar een hulpeloos gebaar te laten maken. De tweede maal sloe- hij na een voorzet van Clavan de hal met het hoofd tussen de palen Twee doelpunten, twee bewiizen, dat hét snel le, open spel van ADO effectiever was dan het amechtig horten en stoten waar mee Sparta ten aanval trok. Rijnvis had de rol gespeeld die was toebedacht aan Sparta's lieveling Tonny van Ede. Maar de man, die op onver wachte momenten het grote gevaar in de Rotterdamse aanval is. kreeg geen kans. Niemand kreeg een kans: mid- voor Daniels niet die steeds de prima spelende spil Van der Meer naast zich zag; handige Pietje de Vries niet noch Snelle Tinus Bosselaar of de Ier Cros san. De enige keer dat ADO een werke lijke kans schonk, was na de rust. Toen suisde de bal van de voet van Bosse laar op kniehoogte naar doelman Oos trum, die het leer de doortocht belette met een fantastische save. De betovering die eensklaps over ADO scheen te zijn gekomen, was daar mee tegelijk gebroken. Die 2-0 van voor de rust bleek voldoende le zijn tegen Sparta dat er nog nooit tegenop heeft gezien een achterstand weg te werken. Ditmaal wel. Alle soepelheid was ver dwenen, men „hoorde" de Rotterdamse elf zuchten en steunen onder hot Haag se juk. Men zag de verbijstering in hun ogen toen Schuurman pal voor het doel zijn voet maar achter de bal hoefde te Met de moed der wanhoop heeft ADO zich in de slotfase van de strijd tegen de landskampioen Sparla geweerd. Sparta probeerde met een 1 atste offensief als nog de bakens te verzetten. ADO stond echter pal, al ging dat soms met paniek voetbal gepaard. Hier ziet men zo'n milium Het voorlopig Nederlands amateurelf tal, dat dinsdagavond te Utrecht een oefenwedstrijd speelt tegen de ere-di- visieclub D.O.S., is als volgt samenge steld: d.: Lagarde (Emma); a.: Blom (WVV) en Kruitbosch (Gouda); m.: Mul (NAC). Van Ierland (Willem II) en Liebregts (Excelsior); v.: Uijtermerk (Blauw Wit), N.N., Buhler (Sittardia), Burgers (DWV) en De Kleermaker (Vi tesse). De rechtsbinnen zal alsnog worden aangewezen. J^ederlandse zaterdagelftal zal zater- aagmiddag 3 oktober in Deventer een oefen wedstrijd spelen tegen Go Ahead, de eerste divisieclub uit die plaats. Het Nederlandse zaterdagteam zal in de volgende opstelling uitkomen D.: Woudsma (DES). A.: Van der Vuurst (IJsselmeervogels) en Viool (Quick Boys). M.: Aandewiel (Quick Boys), Van der Schee (Spijkenisse) eu Van Duyn (Quick Boys). V.: Bout (Huizen), Van Dalfsen (Spel. Genemuiden), J. Nieuwstraten, C. Nieuwstraten (beiden Zwart Wit '28) en Van Hal (DOVO). Alweer ziet het er naar uit dat de voetbaltoto van de K.N.V.B. één Neder lands gezin een ongedroomde weelde gaat bezorgen. Voor de tweede achter eenvolgende week heeft zich tot nu toe één gegadigde gemeld voor de hoofd prijs, welke deze keer zal bestaan uit 117.010 gulden. De gelukkige „gokker" staat momenteel eenzaam op de lijst van deelnemers met veertien punten. De K.N.V.B.-toto meldt andermaal records. Het aantal deelnemers is ge stegen tot niet minder dan 338.210 en de inzet liep omhoog tot 477.600 gul den. Daardoor kwam voor de eerste prijs een bedrag van 117.010 gulden vrij, terwijl voor de tweede prijs 50.150 gul den gereserveerd is. Voor die tweede prijs hebben zich tot nu toe vier deel nemers met dertien punten gemeld. Hoe op deze grillige voetbalzondag het formulier ingevuld moest worden, ziet u hieronder: 2 2 1 1 3 1 3 3 1 2 2 1 2 3 Op zeer korte termijn zal in de Am sterdamse gemeenteraad een voorstel worden behandeld om in Amsterdam- West een permanent Amerikaans honk- balveld aan te leggen. Dit honkbalveld is geprojecteerd op de plaats waar bij vroegere plannen het stadion-West had moeten bomen. Door de fusie van D.W.S. en Amsterdam werd dit stadion overbodig. Indien de gemeenteraad zijn goedkeuring hecht aan het voorstel zal het nieuwe honkbalveld op 1 mei I960 gereed zijn. Inmiddels zijn onder leiding van de Amstei damse sportraad besprekingen gevoerd met de K.N.V.B. en de K.N.H.B over de bespeling van dit complex. Het verre veld van de honkballers zal na melijk gelegen zijn op een aangrenzend voetbalveld. De bonden hebben thans de volgende overeenstemming bereikt: A. het honkbaistadion zal gedurende het gehele jaar bespeelbaar zijn op de weekdagen, dus ook op de woensdag en zaterdagmiddagen. B. Op zondag zullen de honkballers voor hun normale wedstrijden alleen van de accommodatie gebruik kunnen ma ken van de laatste zondag in april tot de eerste competitiezondag van de ama teurvoetbaliers in begin september. C. Mocht de honkbalbond op een der „voetbalzondagen" een belangrijke in ternationale wedstrijd op dit complex willen spelen dan zal de K.N.V.B. alle medewerking verlenen om dit mogelijk i derd. Die parapluies kunnen anderhalf te maken. I jaar oud zijn. Toen namelijk werd DOS Nederlands voetbalkampioen. Ze kunnen De Belgisch-Italiaanse equips Gende- echter ook in alle haast vervaardigd zijn nu „De Kanaries", zoals DOS in het Utrechtse heet, zich zo overtuigend door het eerste deel van het seizoen ge worsteld hebben. Maar, hoe het ook zij, voorlopig zullen de trouwe trekkers on der de aanhang van DOS hun feestelij ke attributen wel thuis laten. DOS heeft iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Linksachter Ockhuizen moet optreden als C. Groot (links) en Swart het doel van DOS bedreigen. (Van onze sportredacteur) DOS heeft een schare supporters, die zuinigheid als een deugd beoefent of wat ondeugend optimistisch is. Die groep vertoont zich nu, in het prille begin van de competitie, reeds met attributen, die men slechts bij kampioenschappen pleegt te gebruiken, als in clubkleuren uitgevoerde parapluies met daarop de naam van de favoriete club geschil- bienBianchi met Ferrari heeft de acht ste Tour de France voor automobielen ge wonnen. De juniorenptaeg van A.A.C. heeft zon dag op de sintelbaan aan de Kruislaan in Amsterdam-Oost een driekamp met twee Duitse verenigingen gewonnen. (Van onze speciale verslaggever) Verbazing las men in de ogen van de hachelijk moment voor het heiligdom1 F-S-V.'ers toen scheidsrechter Roomer, a voor het laatst een schrille fluittoon liet snerpen. Het kon toch nog niet afgelo pen zijn? Als in trance nam de Eind- hovense voorhoede haar stellingen weer in, maar het was niet meer nodig. De van invaller-doelman Van Oostrum. iimiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii plaatsen om ADO helemaal zeker te doen zijn van een derde doelpunt. Maar heer Roomer stapte loom naar de zij dij schoot niet, wachtte, stopte de bal, Uin> de eu Willem Il'ers zochten troost en daarna was het te laat. Voor een hl eikaars gezelschap, op de tribunes doelpunt althans, niet voor de zege. wachtte 3000 onthutste Tilburgers. lil Die stond al vast. En Sparta kon niet de bestuurskamer slaakte Elek Schwartz c P?,, s. excuus aanvoeren dat spil een diepe zucht. „Voor hem viel hii-r hotla de eerste helft, direct na niet te verdienen", merkte een begrij- doelpunt van ADO, moest uit- pende toeschouwer met enig leedver maak op. De enerverende ontknoping van het duel tussen ile Brabantse top- „allon va" inuesl Uil- apm had hem onzacht ge- het eerste k°pduel en Schilder had, va onderzoek, een lichte her senschudding opgelopen. Het was seen verzwakking dat De Koning spil |ing spelen en Schop inviel ei„ ni,vJr„iP Want ook mèt Si P.pyie] als linkshalf, .childer was Sparta al te vaak in benaide situaties gekomen Uitblinkers waren er alleen van Haags- zijde: spil Van der Meer, rechtshalf Ver hoek, een in de eerste helft geraffineerd spelende Theo Timmermans, en Alex Rijnvis. Zij waren de opvallendsten in het Zuiderpark. Twee minuten was er nog te spelen bij PSV—Willem II en de stand was 1—2. Steeds dreigender tekende een nederlaag van PSV zich af. Toen kwani plotseling na een felle spurt linksachter Rensen naar voren gehold. Van zeventien meter waagde hij zijn kans. Feilloos dirigeerde hij de bal naar de linkerbovenhoek en hoe Willem II's doelman Feyt ook sprong, de gelijkmaker was niet meer te voor komen. elftallen had de bondscoach niet uit ba lans kunnen brengen. Wèl de 17.000 be zoekers. Zij zagen hoe linksback Ren ders enkele minuten voor het einde een schot loste van zeventien meter af stand, dat doelman Feyt verraste. Daarmee was PSV juist op tijd op 2-2 gekomen. Schwartz en de trouwste aanhan gers van PSV gingen met sombere ge dachten naar huis. Tegen een waar lijk niet ongenaakbaar Willem II had den coryfeeën als Van der Kuil, Wiersma en Van Wissen hun zwakste zijden geopenbaard. De duurste van de 3 liep maar van voor naar achter, raakte bijkans uitgeput van het voort durend smeken om de bal en deed ook nu en dan kennelijk uit ver moeidheid het heerlijke projectiel over aan een medespeler of een te genstander naar gelang de omstandig heden. Van Wissen legde een hardnek kige interesse aan de dag voor slinks gepingel op een paar meter van zijn eigen doei, daarmee keeper Bekke ring in statische paniek en het doel gebied allesbehalve veilig houdend. Ontstellend traag reagerend „hij heeft voor de zenuwen een paar gla zen bier geslikt", wist een gerenom meerd supporter te vertellen gaf W'. 1 (Van onze honkbalmedewerker) Ruud Zijlstra, de jonge werper van HCK, die al enige keren uitkwam in bondsnegentallen, heeft overschrijving aangevraagd naar Schoten. Voor Scho ten is dit een versterking van de ver dediging. Voor HCK ongetwijfeld een grote teleurstelling. de kleine rechtshalf de hard werkende voorwaartsen van Willem II gelegen heid aan de leiding te komen. Ook veroorzaakte hij een strafschop, die De Wit echter grandioos miste. Ja, zo'n strafschop. Niemand van de Tilburgers twijfelde aan de afloop toen De Wit naar voren danste. Het gebeur de 33 minuten na het begin en de stand was 1-1. „Niemals hat er gefehlt", ver- zekere Willem U's oefenmeester, de Oostenrijker Muller. Ook nu zou het von. nis worden voltrokken. De Wit gebruik te voor zijn aanloop niet meer passen dan hij normaal pleegt te nemen. Maar de draai van zijn rechter voet met de intentie de bal listig naar de hoek te di rigeren, werd een onhandige, half vol tooide beweging, die fataal was voor de goede richting. Doelman Bekkering met linkshalf Brusselers de enige die niet in de malaise van P.S.V deelde behoefde met eens te duiken om het schot onschadelijk te maken. „Een straf schop kan men niet stoppen wel slecht nemen" filosofeerde Muller niet ont moedigd. el UIU Ook Wiersma maakte een slechte beurt bu Schwartz. Het zij gezegd hh onderbrak menige aanval door resS w "Jgrypen, maar zijn opbouw droeg nfek Van een gebl'ekkige tech- ppn 'wui T)yeer belandde de bal bij 11 er. meestal bij de voor- Doii spelende rechtsbinnen Zaro t-> j moest opnieuw attent zijn. „Jj beide scherpschutters Dillen en lord slechts hun faam waar kunnen maken wanneer hen genoeg ruimte wordt gegund, is deze zonnige middag in Emdhoven duidelijk gebleken. Mertens, Nicotic en Brooymans sprongen mei voortvarend élan naar voren als een der P.S.V.-kanonnen „plannen" leek te hebben en in alle gevallen bleef het dan bij „plannen". Het meest opmerkelijke van deze wed strijd, voor Brabant een derby met bo vendien een der bovenste plaatsen als inzet, was de nonchalance, op het arro gante af, waarmee de verdediging van P.S.V. de inderdaad zelden subtiele aan vallen van Willen II te lijf ging. Hierbij „onderscheidde" zich vooral Van Wis sen en in mindere mate de backs Ren ders en Heerschop. Misschien moet men dit zien als een verklaarbare uiting van nervositeit, maar één ding is zeker: het kostte de Eindhovense ploeg een be langrijk punt. In de eerste helft, welke de beide ploe gen gebruikten om beurtelings hoek schoppen te nemen en bij uitzondering gevaarlijk te worden, kreeg de spelver- houding een juiste uitdruking in de cij- j fers 1-1. Na 13 minuten had midvoor Koopal een voorzet van Van Kessel han dig via zijn zwarte haardos tegen het net gewerkt en negen minuten later was Dillen aan de andere kant, zij het wat furieuzer, tot een zelfde resultaat geko men. De strijd om de winst scheen beslist te zijn in de 25e minuut na de rust toen Timmermans laks ingrijpen van Van Wissen terdege afstrafte, een boogbai losliet, die De Jong magnifiek tot een doelpunt verwerkte. Dat Renders nog gelijk maakte, redde P.S.V. van een door iedereen verwachte nederlaag. Wil lem II herstelde zich door dit gelijke spel zeer verdienstelijk van de neder laag tegen N.A.C., maar vestigde niet de indruk, dat het in staat is om in het competitiegeweld met succes naar de hoogste plaatsen te blijven dingen. PSV overigens ook niet. namelijk tegen Ajax zijn eerste neder laag moeten incasseren. Heel even hebben de toeschouwers in het meer dan volgestampte stadion van Ajax de geelzwarte vendels van de Utrechtse supportersclub zien zwaaien. Heel schielijk verdwenen ze echter ook. Zelfs de fanatiekste aanhanger van DOS moest namelijk moedeloos toege ven, dat er deze keer aan hun favorie ten geen eer te behalen viel. In de rust had men in de Utrechtse hoek reeds wijsgerig gedebatteerd. „Ze denken te veel aan Fortuna", was de algemene opinie. De ingewijden begrepen ogen blikkelijk die diepere gedachten welke aan deze uitspraak ten grondslag la gen. Had DOS de vorige week immers niet bijna een half uur even dicht bij een gelijk spel, een kleine overwinning of een nederlaag gestaan voor er in het Utrechtse stadion een voetbalfestijn begon, waar men nu nog likkebaardend over spreekt? Na een half uur DOS- Fortuna was het 0-0, na anderhalf uur 8-0. T,Pie maar meer nog die 0-0 heeft )®Sen Ajax duidelijk parten gespeeld. Als zorgeloze richards heb ben de „Kanaries" het eerste kwar tier van de strijd tegen Ajax rondge- tript over de door het regenbuitje van zondagnacht weer wat groener gewor den grasmat in „De Meer". Toen hu? T.aanden zij zich nog onoverwinne- ïflK. Het deerde hen daarbij allerminst aat zij m hun nonchalance al te ge makkelijk redelijke mogelijkheden om tot scoren te komen, verwaarloosden. Na een half uur 0-0, na anderhalf uur tegen Fortuna 8-0; waarom nu ook met zoiets? Wie echter nauwlettend toeKeek, kon reeds spoedig bevroeden, HOS deze keer niet zo gemak kelijk zou afgaan. Was 't bijvoorbeeld met opvallend, dat V. d. Linden wat van z'n gebruikelijke souplesse verloor nadat scheidsrechter Bronkhorst hem in de allereerste minuten twee keer ten onrechte een overtreding toe schreef? En, als het Van der Linden niet helemaal naar wens gaat, gaat het met DOS ook niet zo best. Ziet hier de eerste reden voor de neder laag van DOS. Overigens, na een half uur was het bij Ajax-DOS niet 0-0, maar 1-0 voor Ajax. Een uitval, gevolgd door een hoek schop leidde tot een verrassend doel punt voor de Ajacieden. Dit doelpunt was psychologisch van grote betekenis. Het betekende namelijk, dat DOS voor het eerst na 465 minuten competitie- voetbal een achterstand opgelopen had. De mannen van DOS stonden daar bij zonder onwennig tegenover en raakten er zelfs hun zelfvertrouwen door kwijt. Heel merkwaardig kregen zij het geloof in eigen kracht eerst terug toen de ach terstand nog groter geworden was tij dens een stormachtige 1ste min. van de tweede helft. Van der Linden had eens klaps succes met een aaneenschakeling van listige beweginkjes die zijn werke lijke bedoeling moest verbloemen. Drie van vreugde dronken Ajacieden ontwaakten pas uit hun roes toen zij plotseling op de tribunes de parapluies in geel en zwart ontdekten. De Utrecht se aanhang had daarna nog vijf minu ten alle reden om wild met zijn attribu ten te zwaaien. DOS zette namelijk met zoveel vaart een offensief in, dat de dreiging van de acht treffers bijzonder reëel leek. In hun haast om snel van die onwennige achterstand af te komen, lie pen de Utrechters elkaar en zichzelf echter steeds voorbij. Toen Ajax dat eenmaal door had, konden de parapluies definitief dichtgeklapt worden en mocht de aanhang van DOS zelfs blij zijn dat het geen 3-1 werd. Ajax had een drie voudige heldentoer verricht. Het bezorgd de DOS de eeTste achterstand, het scoor de als eerste twee keer tegen de Utrecht se defensie en het bereikte daarmee de eerste nederlaag van de aanvoerder op de ranglijst. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond heeft zater- dag besloten met ingang van het sei zoen 1960-1961 met een proeftijd van twGG jaar GGn hoofdklasse en twee over- gangsklassen in te stellen. De belangheb bende clubs krijgen echter nog gelegen- heid om tijdens een op 17 oktober te Utiecht te houden vergadering steek houdende bezwaren naar voren te bren- gen, waarna het^ hoofdbestuur eventueel nog op zijn beslissing kan terugkomen. Een voetbalwedstrijd tussen Rusland b en Hongarije b is geëindigd in een zege van 20 voor de Hongaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7