Nederland verslaat Groot- h Brittannië met één punt Jaap de Jong sterker dan Graham Sykes Tineke Lagerberg en Atie Voorbij revancheren sich Benelux-beker definitief in bezit van Theo Messidor H. Kirkenier behaalt in de Na-Braassem fraaie zege H.H.IJ.C. mist zijn coryfeeën Tal en Gligoric winnen hun afgebroken partijen DAMES-ATLETEN MOETEN ZEGE AAN WEST-DUITSLAND LATEN Eerste nederlaag van het seizoen: 61-53 Records voor Gerda Kraan en Wil van Montfoort SENSATIE IN ZWEMBAD VAN COATBRIDGE Segura uit de wedstrijdsport Amateurkoers voor Tarentella HOCKEY COMPETITIE Tweede zege van DKS en LHC In kandidatenschaaktoernooi Zwarte dag voor Rus Smyslov MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 PAGINA -u HÉÉ Ernstig verlies voor tennis-circus Kramer Duo Marinus-y. d. Lans wint in Duitsland ■ÜH WEST OOST 111111 NOORD Twee nieuwe Nederlandse re cords en tal van goede prestaties, dat waren de positieve punten van de dames-interlandwedstrijd tussen West-Duitsland en Neder land, die zondag in het idyllisch gelegen Waldstadion te Aken is gehouden. De Nederlandse verte genwoordigsters verloren met 61 tegen 53 punten. Wanneer men de balans opmaakt van dit seizoen dan is het resultaat, dat van de vier landenwedstrijden onze dames er drie wonnen: tegen Italië, Zweden en Frankrijk en dat slechts van West-Duitsland, onge twijfeld een sterk atletiekiand, werd verloren. Antwerpse zesdaagse voor jonge renners Van Kreuningen tweede in ronde van Bulgarije Wherrie-evenement Gr achten wedstrij d met felle strijd Twee coureurs in Luxemburgse ronde verongelukt Engelsman in proefrit dodelijk gewond De geschiedenis van de Nederlandse xwemsport kent veie hoogtepunten. De Olympische successen in Berlijn, de Europese titels in Wenen en Boedapest, de wereldrecords in Blackpool. Zij heb ben opzien gebaard in de sportwereld. Een overwinning met een punt op Groot- Brittannië op ongebruikelijke afstanden in een 33% yardsbassin in Coatbridge zal zeker niet veel stof doen opwaaien. Maar nooit is een internationaal evene ment op zo'n sensationele wijze verlo pen als deze ontmoeting Groot-Brittan- nië-Nederland in dat kleine plaatsje in Albions hoge noorden. Het heeft de Ne derlanders, deelnemers zowel als bege leiders, op de meest aangename wijze verrast en de Britten, zelfverzekerd als zij na de eerste dag waren, volkomen overdonderd. Vrijdagavond leek het voor Nederland een verloren zaak. Onder de notering 10 tegen 1 voor het ontvangende land had geen enkele wedder zaken gedaan. De Britten leidden met 45-42 en de kans berekening voor het eindresultaat schom melde tussen de 4 en de 9 punten ver lies. De gebeurtenissen van zaterdag middag, die zich voor de ogen van enke le honderden toeschouwers op de tri bunes en van miljoenen televisiekijkers in Groot-Brittannie, Nederland en België afspeelden, hebben alle rekenaars en voorspellers een figuur laten slaan. De Nederlandse zwemploeg raakte aanvan kelijk nog verder achter, het verschil werd zelfs 11 punten in het voordeel der Britten. Maar toen het scoringsbord voor het laatst werd veranderd ver schenen er als eindcijfers: 92 voor Groot Brittannië, 93 voor Nederland. De grote verrassing was de eerste plaats van Jaap de Jong op de 100 yards rugslag. De lange blonde Graham Sykes die dit jaar al vijf internationale wed strijden 'h»d gezwommen, kwam met de aliure van de onverslaanbare crack aan •ae start. Hij was iets te laat weg en dat kwam hem duur te staan. Jan Jiskoot *n,.?ay<fn Rigby streden oor aan oor Jïeiyk met Sykes om mm winst, maar Jaap de Jong bleef een hoofd voor hen Uitzwemmen, beter dan hij in lange t(Jd had gedaan. Daardoor was het zo waar een van de Nederlandse heren, die dit keer voor het meest opvallende Nederlandse succes zorgde. LEO VERBURGT Winst op 1500 yards sen viel weer terug en Verburgt klopte Campion in de eindsprint. Klap op de vuurpijl De klap op de vuurpijl kwam tenslot te in het laatste persoonlijke nummer. In de wisselslagestafette van vrijdag was Tineke Lagerberg ruim geklopt door Sheila Watt. Atie Voorbij en Tine ke Lagerberg, de twee blonde zwemsters van Naarden, staken nu op prachtige wijze de draak met de zwartkijkers. Zy spurtten samen met Sheila Watt in hoog tempo van Christine Gosden weg en hal verwege de laatste baan was de kleine Sheila ai zo vernietigend verslagen, dat het gevaar toen alleen nog kon ko men van Christine Gosden, die zich ech ter te iaat had hersteld. Atie won in 1.05.6. Tineke Lagerberg maakte 1.06.5, miss Gosden 1.06.8. Nederland had de leiding met een punt en op het programma stonden nog de 4 xlOO yards vrije slag dames en de 4 x 100 yards wisselslag heren. De da mes-race werd een hard en opwindend gevecht. De kleine voorsprong van As- trid Ording op Beryl Noakes zag Corrie Schimmel tegen Margaret Toms weer verloren gaan. Syta Posthumus kon pas op de laatste baan voor een kleine start- voorsprong voor Cockie Gastelaars tegen de gevaarlijke Natalie Steward zorgen. Toen was het gebeurd. Cockie bleef voor met een mooie tussentijd van 57 sec., een tiende seconde boven het laatst geldende record van Dawn Fraser. In de heren-estafette kon de zege de Britten niet ontgaan. Zij moesten er evenwel heel hard voor zwemmen en het verschil was precies een seconde. Maar toen stond de Nederlandse zege in de landenwedstrijd al vast. De Britse wraak van het Waalwijkse debacle van eind juli was op het nippertje mislukt. Soepele schoolslag Gezien tegen de Olympische achtergrond was er echter een andere prestatie, die de Nederlandse harten nog meer deugd heeft gedaan. Ada den Haan werd wel iswaar opnieuw door haar rivale Anita Longsbrough verslagen, maar de wijze waarop de Eindhovense haar zes banen zwom, gaf de overtuiging dat Ada te rugkomt en dat Anita bij volgende ge legenheden op veel meer tegenstand zal moeten rekenen. De Nederlandse heeft haar vroegere, soepele glyding vrijwel terug en met die stijl kan het zeker op de laatste banen nog bedui dend sneller. Bij het laatste keerpunt lagen de beide snelste schoolslag-zwem sters ter wereld gelijk, maar door een iets fellere eindsprint tikte Anita Longs- brough met handslag verschil als eer ste aan. 2.36.9 en 2.37.6 luidde de uit slag. lil werkelijkheid was het verschil ongeveer 0.2 sec. geweest! Met Betty Heukels als laatste op de schoolslag was de tweede dag niet gun stig begonnen. En toen daarna Charles Ritton en Rudy Prins door Clarke en Kendrew werden geklopt was de tussen stand nog hopelozer dan men in het Nederlandse kamp had verwacht: 60-49. De totale ineenstorting bleef echter uit. Cockie Gastelaars hield Natalie Steward op de 100 yards in bedwang al waren de tijden 58.7 sec. gelijk en Syta Posthumus bleef ruim voor Beryl Noa kes. Na de sensatie van Jaap de Jongs zege begon Leo Verburgt aan de 1500 yards. Het was voor de tweede maal, dat de Eindhovense zwemmer een lange afstandnummer zwom, er aan twijfelend of hij op deze vreemde baanlengte van 30.5 meter zijn krachten wel goed zou verdelen. Hij nam een ruime voor sprong, maar terwijl de jonge Hilver summer André Hermsen, gesteund door de aanmoedigingen van zijn ploegmak- kers, een aanval op de derde positie van Kennedy inzette, begon de Britse debu tant Richard Campion op Verburgt in te lopen. Beide aanvallen mislukten. Herm- ATIE VOORBIJ Grootse triomfen Het enkelspel van het internationale proftournooi op overdekte banen te Londen is gewonnen door de Australiër Malcorn Anderson In de finale versloeg hij Poncho Segura (Equador) met 4—6, 6—4, 36, 63, 86. Anderson verdien de met deze overwinning bijna 11-000 gulden, het grootste bedrag sedert hij tot de rijen der profs is toegetreden. De nu 39-jarige Pancho Segura maak te na de finale bekend, dat hij zich na twaalf jaar proftennis terugtrekt uit de wedstrijdsport. Het tenniscircus Kramer verliest daarmee een van zijn meest attractieve en bovendien sterkste spe lers, zoals nu te Wembley weer is ge bleken. De tweedaagse atletiekinfcerlandwedstrijd tussen Frankrijk en Zweden is in een ver rassende zege voor de Fransen geëindigd. Zij wonnen de ontmoeting met 109—103. (Van onze paardensportmedewerker) De U.P.V. weet steeds bijzonder aan trekkelijke programma's samen te stel len. Ditmaal waren er maar liefst vier top-koersen. Er was dan ook veel pu bliep op Mereveld. De Grote Bene- lux-prijs voor paarden met een min. winsom van 20.000.- stond wel in het middelpunt van de belangstelling. Hier aan werd door acht paarden deelgeno men. Q Bascom, Forges en Gao B ble ven echter op stal. De eerste start g'ng niet door. Nadat goed was vertrokken, schoof het veld al spoedig dicht ineen, met Typhoon vooraan, gevolgd door Pretty Boy. In de tweede ronde kwam de ver wachte aanval van Theo Messidor. On bedreigd werd de 7-jarige vos-ruin defi nitief winnaar van de Benelux-beker. Typhoon wist het tweede geld te be machtigen. De uitslagen: Bemmelprijs 2240 m. 14 deelnemers. 1. Walnut Erebus (Hoff 1.30.4, 3.90, 1.90; 2. Xavero 4.60 C 14.30; 3. Wilco Maire 2.60 Koppel 5.30. Edeprijs 2100 m. 8 deelnemers. 1. Wita Pluto (Kooyman) 1.26.5, 7.60, 2.10. 2. Vliegende Hollander 1.60 C3.90 3. X Pluto 2.30 Koppel: 16.40. H. van Wickevoort Crommelin Memo riaal 2200 m. 11 deelnemers. 1. Walter «ollandia (Geersen) 1.23.0 D.W 2 Xi- Phon L (Zeeman) 61.-, 4.70; 3 Vlieger 13 2Ó60 C'3 20 4" Vanadis 1.30 Koppel: Elstprijs 2100 m. 12 deelnemers. 1. Vincent Hollandia (Eerenberg) 1.25.2, 3.90, 1.90; 2. Us Erebus 2.50 C 7.20; 3. Willy's Lieveling 2.60 Koppel: 16.10 A. Lackmann Erinnerungs-Rennen (TEGAT-draverij) amateurs, 2100 m. 11 deelnemers. 1. Tarentella (G. J. Venne- man) 1.23.5, 3.70, 1.30; 2, Visuil S 1.50 O 5.-; 3. Haon 1.50; 4. Urania. Koppel: 5.70. Nijmegenprys 2100 m. 11 deelnemers. 1. Willemarie G. S. (Hamming) 1.24.4, 12.60, 2.10; 2. Very Nice 1.70 C 4.80; 3. Way Jewell 1.80 Koppel: 8.60. Grote Joh. Smitprys (amateurs) 2200 m. 12 deelnemers. 1. Seigneur Bascom (J. Korver) 1.22.8, 3.70, 1.50: 2. Vitrix V 1.70 C 5.30; 3. Spencer Nora 2.10; 4. Sjakie Scott. Koppel: 7.10. Grote Beneluxprijs 2240 m. 1 deelne mers. 1. Théo Messidor (Eerenberg) 1.21.9, 1.30, 1.10; 2. Typhoon 1.60 C 3.80; 3. Quick Hollandia G; 4. Pretty Boy Koppel: 4.-. Arnhemprijs 3100 m. 5 deelnemers. 1. Simone (Nottelman) 1.25.2, 3.30, 1.40- 2. Sammy Mars 1.40 C 3.30; 3. Sandra Koppel: 2.70. Toto-omzet 191.171,-. De Nederlandse amateurs Marinus en Van der Lans wonnen zondag een ploeeen- wedstrijd over 60 km in Huerth (Duits land). Zij hadden een ronde voorsprong op de Duitsers Rieke en Roggendorf die tweede werden. Het zeilseizoen is dit weekeinde officieus gesloten met de traditionele Na-Brgassem. Hier ziet men de draken, met hun „spinaker" op, in actie. ADA DEN HAAN Weer in „oude" vorm Aan de Nabraassem hebben dit week einde veel zeilers deelgenomen, doordat het de laatste nationale wedstrijden van het seizoen waren. Met het weer troffen de zeilers het ook nu weer op perbest. In de banen waren prachtige kruisrakken, die echter door de schif tingen van de wind vaak vele wijzigin gen in de volgorde der velden deden ontstaan. De valkenzeiler H. Kirkenier verrichtte in deze Nabraassem de bes te prestatie door in een zeer groot veld van 29 schepen driemaal de overwin ning te behalen. In de flying-dutchmanklasse toonde Jacques Kraan, dat hij op eigen water zijn mannetje staat. Ook hij werd drie maal eerste. Sterk zeilde voorts J. C. v. d. Velde bij de regenbogen. Hij won de eerste en de derde race en werd in de tweede race tweede achter C. W. Kist. Hy behaalde hierdoor met glans de hoofdprijs. Groot was ook het veld in de 16 m2 streepklasse, waarin J. H. de Haas en J. Blonk elkaar de eindzege fel betwist ten. Blonk had echter slecht gevaren in de eerste wedstrijd, hij kon dus zijn pun- tenachterstand niet meer goedmaken, waardoor De Haas hooldpryswinnaar werd. In de drakenklasse was het op merkelijk, dat het jacht van Cor Groot, de Vagans Semper II, aan de start kwam met een bemanning van finnjol- lenzeilers. Karei Warburg fungeerde als stuurman en Leo Gerhards en Wim Maarse waren bemanning. De debutan ten deden het zeker niet slecht. - W. Klomp werd hoofdprijswinnaar. De enige buitenlandse deelnemer, de Belg H. Zielens werd in de tweede wed strijd van de finnjollen overvaren door een plezierboot, zodat de wedstrijd voor hem wel ongelukkig eindigde. De ave rij viel echter nog al mee. Bij de finnjollen had Koos de Jong weinig tegenstand. Hij passeerde driemaal als eerste de aankomstlijn. De eindklassementen luiden: Flying dutchman: 1. Mustang (stuur man J. Kraan (Braassem); 12 m? sharpie klasse: 1. Mariandel, J. van Staveren (Braassem), Valkenklasse 1. 't Spul, H. Kirkenier (Zaanlandse), Drakenklasse: 1. Eska, W. Klomp (Vennemeer). Regenboogklasse: 1. Du ke, J. C. van de Velde (Braassem), 16 ,m2 streepklasse a: 1. Pie-de-Palo, J. A. de Haas (H. W. Huis), Pampus- klasse: tweede race: 1. Even, H. Duchateau (De Kaag), Vrijheidsklas se A: C. de Haas jr. (W. H. Huis), Finnjollen-klasse: 1. Zomerweelde, J. H. H. J. de Jong (de Kaag), Olympia- jollen-klasse: 1. Windveer, B. Tour nier (Aegir), Sternklasse: 1. Frederik 2. H. van de Rest (Te Werve), 12 voetsjollen klass A: 1. Clipper, mevr. Plantenga-Tims (de Kaag). (Van onze hockeymedewerker) Opnieuw zijn in de westelijke eer ste klas van de hockeycompetitie drie van de vier wedstrijden onbeslist ge ëindigd. Alleen HHYC, dat Kruize en Bromberg wel heel erg mist, laat het er tot nog toe bij zitten. Het verloor ook zijn tweede wedstrijd in dit seizien en wel met 20 van Be Fair. Aange zien Laren het niet verder bracht dan een gelyk spel tegen Delftse Studenten, vormen de Cralloers met Laren de kop van de ranglijst. SCHC speelde gelijk tegen Amsterdam, 11, waarmee de hóofdstedelingen bewezen hebben toch wel de eerste klasse waardig te zyn. Dezelfde cijfers (11) beslisten d wed strijd TOGO-BMHC. Door de aanhou dende droogte zijn de velden in het Zui den des lands en Nijmegen onbespeel baar. De afdeling Zuid moest derhalve ook in de tweede ronde geheel verstek laten gaan. Nadat in de afdeling Oost de vorige wee.' Union-Zwolle werd uit gesteld, werd nu Nymegen-Amhem af gelast. Union was echter de gast van Wageningen. De Nymegenaren konden met hun overwinning van 41 tevreden huiswaarts keren en gaven duidelijk te kennen dat ook zij dit jaar weer een belangrijke plaats in de hogere regionen zullen bezetten. DKS staat door zijn overwinning op Bully aan het hoofd van de ranglijst. In he- Noorden her stelde Groningse Studenten zich door een 32 overwinning op het dit jaar ge promoveerde Daring, dat zijn oude vorm nog niet heeft gevonden. LHC bleef op het goede pad en wist by HVA een zege uit het vuur te slepen. Het heerlijke herfstweer heeft de bezoekers bij de wedstrijd Be Fair- IIHYC tenminste nog enige verkwikking bezorgd, want het spel, dat aan beide zijden werd ver toond, was vrij pover. Gedurende de eerste helft was PHYC iets in de meer derheid, doch de machteloze voorhoede was niet tot doelpunten in staat. Toen na 25 min. J. Gielen van plaats verwis selde met E. van Erven Dorens en als aanvalsleider ging fungeren vlotte het bij Be Fair iets beter. Het eerste resul taat was een doelpunt van D. Terlingen uit een strafcorner. Twee minuten later zond H. Thole een hoog schot in de rich ting van het doel. dat. terwijl de gehele verdediging van HHYC reeds verslagen was, door de bovenlat werd gekeerd. In de tweede helft had J. Gielen succes, De belangrijkste winst behaalden za terdag in het kandidatentournooi te Bied de dag, waarop de afgebroken partijen uit de elfde en twaalfde ronde werden uitgespeeld, behalve een partij tussen Fischer en Olafsson de Rus Tal en de Joegoslaviër Gligoric. Eerst genoemde rukte door een overwinning op Olafsson op van de derde naar de Fraai was bijvoorbeeld de prestatie van Gerda Kraan op de 800 meter, die zij won in 2 min. 8,6 sec., hetgeen een nieuw Nederlands record bete kende, maar tevens een zevende plaats op de wereldranglijst van dit seizoen. Voorts verbeterde de kleine Wil van Montfoort tweemaal haar record bij het speerwerpen. De eerste maal was dat bij haar tweede poging toen zij 46,30 meter bereikte, de twee de maal bij haar derde worp toen zij nog ruim twee meter verder kwam (48,45 meter). Onze verspringsters Wemmy Spie renburg Scholtmeijer en Joke Bijle- veld zorgden na' een weifelend begin voor een prachtige dubbele overwin ning met sprongen van respectievelijk 6,- en 5,93 meter waardoor de Europe se kampioene Liesel Jakobi met een derde plaats genoegen moest nemen. Ine ter Laak-Spijk en Els Nieuwpoort liepen tegen de sterkste Duitse verte genwoordigsters een uitstekende race en eindigden met tijden van 56,5 en 56,6 op de eerste twee plaatsen van de 400 meter. Zeker niet als de minste presta tie moet worden beschouwd de 1.65 me ter hoge sprong van Nel Zwier, terwij] Dini Hobers met 1,60 meter, hetgeen een derde plaats betekende, weer haar oude vorm demonstreerde. Vijf overwinningen In totaal wonnen de Nederlandse da mes 5 van de 11 nummers, waarbij zelfs twee „doublés" (op de 400 meter en bij het verspringen), terwijl de West- duitse dames 6 maal zegevierden en drie dubbele overwinningen op hun worden. De Knau heeft in haar weer een kandidate voor de Olympische Spe len in Rome, want zy bleef met deze prestatie slechts 55 centimeter onder de kwalificatie-eis. Het verspringen is- niet van een lei en dakje gegaan. By de eerste sprong kwam een doodvermoeide Joke Bijle- veld, die net haar 100 meter had gelo pen, niet verder dan 5,32 meter. Maar Wemmy Spierenburg - Scholtmeyer zorgde voor een betere prestatie (5,75 meter). Steeds verder kwam daarna ook Joke Bijleveld met een serie van 5,32., 5,67., 5,65., 5,57., 5.93., en 5,92. De serie van Wemmy Spierenburg- Schoitmeyer, nl. 5,75., 6,—., 5,79., 5,80., 5,79 en een ongeldige sprong was vol doende voor een overwinning op dit nummer. Corrie van den Bosch en Loes Boh- ling bleven ver beneden hun normale prestaties by het discuswerpen. Ook naam schreven. Het begon al direct goed voor Nederland. Joke Bijleveld liep op de 100 meter een goede race en finishte in 11,8 sec. vóór het Duitse meisje Helga Huetmann, die dezelfde tijd noteerde. Ine ter Laak-Spyk, geen sprintster van origine, kon tegen dit ge weld niet op en finishte als vierde. Voor de sprintcapaciteiten van de Duit se miljonairsdochter Jutta Heine moes ten Ellen Ort en de teleurstellende Nan nie Haase echter zwichten. Jutta Heine zegevierde in 24,3 sec. voor Ellen Ort die met 24,7 sec. voor een verrassing zorgde. Op de 800 meter nam Gerda Kraan, die dit jaar in elke landenwed strijd het Nederlandse record schemer stelde, na 300 meter de leiding over en vertvierf zelfs 5 meter voorsprong Od het laatste rechte stuk schrompelde de zo veilig lijkende voorsprong steeds meer in. Verbeten vocht het Leidse meisje echter terug en met de ogen dicht doorbrak zy als eerste de finish- draad. Gelukkige speerwerpster Wil van Montfoort stond na afloop van het speerwerpen overgelukkig op het erepodium. Weliswaar bezette zij geen eerste plaats, maar haar record worp van 48,45 meter mocht gezien het kogelstoten van Corrie van den Bosch was matig. Corrie van Wijk, die naar bijzondere manier van werpen heelt afgedankt, werd derde met 13,32 meter. Het hoogspringen eindigde in een zege door Nel Zwiers met 1,65 me ter, terwijl Dini Hobers door meer fout- sprongen de derde plaats kreeg toege wezen achter het Duitse meisje Rita Krotum. Op 1,63 meter ging Dini ruim over de lat, maar zij vergat haar knie tijdig bij te trekken. Anders had er een eerste en een tweede plaats zeker inge zeten. De 4x100 meter estafette is in tegen stelling tot de verwachtingen een neder laag geworden. Slechte wissels waren er de oorzaak van. Hannie Bloemhof liep op de eerste 100 meter een goede wedstrijd tegen Jutta Heine, maar El len Ort, die te vroeg weg ging, Ine ter Laak-Spyk en Joke Bijleveld hadden te veel in hun benen om de nederlaag te kunnen afwenden. Naast de damesinterlandwedstryd werden enkele nummers voor herenat leten verwerkt. De uitslagen hiervan luiden: 100 meter; 1 Cullmann (Did.) 10.6 sec., 2000 meter: 1 Cullmann (Did) 21.3 sec., 400 meter: 1 Waldheim (Did) 48.5 sec., 2 Jan van Uden (Ned) 48.9 sec. tweede plaats, terwijl Gligoric door een winst van anderhalve punt naast Pe trosjan kwam op de derde plaats. Al zeer gemakkelijk kwam Gligoric aan de volle winst op Fischer. Zonder verder te spelen gaf de jonge Ameri kaan zich namelijk gewonnen. Dit moet Gligoric moed hebben gegeven voor zijn duel met Smyslov, dat er bij de voort zetting van de Joegoslaviër niet zo gun stig uitzag. Immers, Smyslov stond een pion voor en had bjj een afruil de gun stigste kansen. Maar Gligoric bood veel meer tegenstand dan algemeen was ver wacht. Toen Smyslov verzuimde voor deel te trekken uit sommige winstkan sen, kreeg Gligoric onverwacht moge lijkheden om de party alsnog te red den. Zijn tegenstander hielp hem daar bij een handje met zwak spel, een ex- wereldkampioen onwaardig. Na 59 zet ten kwamen de grootmeesters remise overeen. Een tweede desillusie beleefde Smys lov in zijn afgebroken partij uit de elfde ronde tegen Benkoe. Ofschoon Benkoe, die een pion meer had, stel lig niet de sterkste voortzetting koos, versloeg hij de Rus in een koel eind spel. Benkoe offerde een paard voor drie pionnen, waardoor hij twee vrij pionnen kreeg op de koningsvleugel. Het was voor Smyslov een onmogelijke opgave deze met zijn koning en loper te remmen, omdat Benkoe met zyn derde pion op de koninginnevleugel dreigde door te breken. Smyslov ka- pituleerde, toen hy zyn loper voor een pion moest offeren. Fischer en Olafsson zuiverden de po sitie op de koninginnevleugel door een vergaande afruil. De IJslander kreeg goede kansen voor een aanval op de witte koning, maar in tijdnood beging hlJ een fout en hij was gedwongen in de verdediging te gaan. In de 62e zet be sloot Fischer tot afruil van de koningin nen, in de hoop daarmee voordeel te trekken van de vry zwakke zwarte pion nen, die waren afgesneden. Olafsson blunderde wederom en in de bij de 75e zet afgebroken partij heeft Fischer, die een pion meer heeft, winstkansen. De uitslagen waren: elfde ronde: Gli goricFischer 1-0, OlafssonTal 0-1 BenkoeSmyslov 1-0; twaalfde ronde: SmyslovGligoric Vt-%. De stand luidt nu: 1. Keres (Rusland) 8'/2 punt; 2. Tal (Rusland) 7% pnt.; 3. Petrosjan (Rusland) en Gligoric (Joego slavië) beiden 7 pnt.; 5. Benkoe (staten- loos) 5 pnt.: 6. Smyslov (Rusland) 4% pnt.; 7. Fischer (Ver. Staten) 4 pnt. 1 afgebr. partij; 8. Olafsson (IJsland) 3% pnt. 1 afgebr. partij. Zondagavond na de sprints van negen uur was de stand in de Zesdaagse van Antwer pen voor jonge renners als volgt: 1. Fischer- keller—Voel (Did.) 34 punten; 2. Verach- tertJoosen (België) 33 punten; 3. Proost— Peeters (België) 29 punten; 4. MurrayMao Lennen (Austr.) 25 punten. Op een ronde: De RooDe Groot (Ned.) 50 punten. Op 4 ronden: 7. CapteinMoolenijzei (Ned.) 80 punten. De Nederlander Van Kreuningen is als tweede geëindigd in de Ronde van Bulgarije voor amateurs, die zondag is geëindigd. Winnaar werd de Bulgaar Kocev. De derde plaats in het eindklassement werd bezet door de Pool Fornalczyk. Het ploegenklas- sement werd gewonnen door Bulgarije voor Polen en Engeland. Nederland eindigde als vijfde. toen hij uit een voorzet van R. van Erven Dorens onhoudbaar inschoot, 2-0. Daarna was het de beurt aan HHYC. Verder dan een strafbully kwamen de Hagenaars echter niet. Tot zeven keer toe moest deze door J. Meilink en kee- P Daniels van Be Fair worden geno men. Een doelpunt bleef echter uit. Een fel aanvallend Laren heeft het tegen de achterhoede van de Delftse Studenten met rechtsback IJkema aan het hoofd niet gemakkelijk gehad. In de tweede helft werd het hoge tempo nog meer opgevoe en pas 15 min. voor het einde werd het eerste doelpunt in deze zeer aantrekkelijke wedstrijd ge scoord, toen midden >or Beek de Delft se ploeg de leiding gaf. Laren gaf zich echter niet gewonnen en toen Loggere een strafbully tegen Keyser moest ne men betekende dit een doelpunt, 11. Goed hockey zag men ook bij TOGO- BMHC. BMHC was over het algemeen iets sterker doch doelpunten bleven in de eerste helft uit. De gevaarlijke rech tervleugel van de Togonen met Parker Brady en rechtsbuiten Dekker stichtten herhaaldelijk grote verwarring in de Bloemendaalse achterhoede, maar toch was het Berkman die BMHC nadat van de tweede helft 10 minuten verstreken waren, aan de leiding hielp, 0-1. Hierna ging TOGO nog meer tot de aanval over. Een lange corner die Beekman voortreffelijk stopte en daarna inschoot gaf de Hagenaars alle reden tot juichen, 1—1. Amsterdam heeft zijn tweede gelijke spel te danken aan de oud-internationaal Lau Mulder die zijn doel op sublieme wijze verdedigde. Amsterdam ging on danks een geringe minderheid de rust met een voorsprong van 10 op SCHC in door een doelpunt van J. Jansen Schoonhoven. In de tweede helft liet Mulder zich slechts één keer passeren toen Hooghiemstra uit een strafcorner onhoudbaar inschoot. 11. Zwolle was in een vrij slechte wed strijd niet in staat ook maar één keer 'egen de zeer jon ge ploeg van PW te doelpunten. Vermel denswaard is dat de keeper van Zwolle in deze wedstrijd geen enkele keer han delend behoefde op te treden. Groningse Stu denten bleef in 'n rommelige wedstrijd met 32 de meer dere van Daring. Hoewel de Studenten technisch veel beter speelden hadden zij met de feller strijdende ploeg van Daring de grootste moeite. Dit bleek vooral toen de door Beyen en Hofstee verkregen voorsprong van 20 in de tweede helft door Huy- zinga en Rijgman in gevaar werd ge bracht, 22. Het was echter v. Dijk die drie minuten voor het einde het onvol ledige en ongetrainde team van de stu denten aan de overwinning hielp, 32. (Van onze roeimedewerker) De traditionele grachtenwedsftrijd te Amsterdam is in vijf verschillende grachten weer een spannend wherrie- evenement geworden. Ook dit keer waren vele technische moeilijkheden wat betreft de vaart door de grachten op zondag op te lossen, doch de ploegen hebben de lasten op sportieve wijze gedragen. De tvvee-per- soons rolbankenwherrie heren leverde een strijd op tussen de beide afvaardi gingen van Willem Hl, die elkaar wei nig toegaven. De sterkste tegenstand ondervonden de blauw-witten van Posei don, die echter by onze post op de Leid- segracht reeds 1 minuut achterstand had. By de Keizersgracht was de achter stand niet teruggelopen, zodat de strijd bleef gaan tussen de beide Willem III- teams, waarbij de combinatie Kels- Bruggen met stuurman P. Bots in 41 min 55,2 sec de overwinning in de wacht kon slepen. Brunmaier, Neumeier wer den 2e in 42.01.4 sec terwyl Visser- Groonheim van Poseidon 43 min 37,2 sec voor zich lieten afdrukken. De 1-persoons wherries vertoonden een nek aan nek race tussen Jan Hoekstra van Willem III, Rob van Mesdag van de Hoop en Hans Frie van de Amstel. Bij de 2e waarnemingspost had van Mesdag 25 seconden winst kunnen boe ken, welk verschil practisch tot het ein de gehandhaafd bleef. 1. R. v. Mesdag (de Hoop) 46 min 53,1 sec. 2. Jan Hoekstra (Willem Hl) 47 min 21.4 sec. 3. Hans Frie (De Amstel) 47 min 44,7 sec. 4. L. Reiding. Willem IH won de Palmbeker met 27 punten 2. De Hoop 8 punten. 3. Poseidon 3 punten, 4, De Amstel 1- punt. Zondag was een zwarte dag voor de Luxemburgse autosport. Twee van de 39 equipes, die zaterdagavond waren ge start voor de zevende ronde van Luxem burg met deelnemers, uit België, Frank rijk, Duitsland, Zwitserland en Luxem burg, overkwam een ernstig ongeluk, waarbij twee doden vielen, terwijl een derde deelnemer ernstig gewond in een ziekenhuis werd opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Onmiddellijk na het bekend worden van de ongelukken hebben de organisatoren de wedstrijd gestaakt. Het eerste ongeluk gebeurde nabij Mondorf, waarbij betrokken was de 44- jarige Belg Jean Roger Anne, die reed met een Triumph tr3. In een scherpe bocht raakte Anne de macht over het stuur kwijt. Tevergeefs probeerde hij zijn wagen onder controle te krijgen, werd eruit geslingerd en overleed korte tijd later aan de verwondingen. Zijn co-equiper, eveneens een Belg, bekwam geen letsel. Het tweede slachtoffer was de 33- jarige Fransman Jean Couturieux, die in de nacht met zijn Renault 4 cv bij Witz tegen een boom reed. Enkele uren na het ongeluk overleed ook hij ten gevolge van een schedelbasisfractuur. Zijn co-equiper, de Fransman Cabance, die is opgenomen in het ziekenhuis te Witz, verkeert in levensgevaar. De 29-jarige Engelse autorenner John P. Townsend is tijdens een trainings ronde op het circuit van Goodwood verongelukt. Hij zou starten in door de British Automobile Racing Club geor ganiseerde races, doch ging vooraf het circuit verkennen. Hij raakte de macht over het stuur van zijn Lotus Climax kwijt, met het gevolg dat deze om zijn as draaide om vervolgens via de stoot- rand uit de baan te vliegen. Townsend werd uit de wagen geworpen en over leed ter plaatse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9