Geen burchtdoch open en luchtig geheel CORVAIR komt dichter bij Europese normen maastrfchts Nieuwe Ford Anglia wijkt sterk af van normale model Redt eerst" 1 de studeren Op l oktober eerstesteenlegging Chevrolet ontwerpt kleine wagen Motor van boxer type achterin Achterover hellend achterruit blijft vrij van sneeuw of ijs Uitbreiding is altijd mogelijk Chevrolet zoekt het in uiterlijkheden Een ontdekking1 VANDAAG OP DE MARKT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 dc^Uss^op' en diens advise^ architecten al eerder to^ sinér De nieuwe generaal der Augustijnen Voor modellen „1960" ct doos van 20,stuks PETRUS REGOUT AARDEWERK door MARGUERITE BOURCET Ford kondigt tweede kleine auto aan van is overigens al weer verbruikt. De moeilijkheid zal zijn om de actie vol te houden, ook nadat het semina rie al in gebruik zal zijn genomen. Onder de clerus is een speciale actie gaande voor de aankleding van de ka pel. Deze campagne heeft tot dusverre het fraaie bedrag van ƒ20.000 opge bracht, veelal afkomstig van priesters, die het restant van hun reisgeld aan het bisdom overmaken. De diocesane kerkkoren strekken hun zorg uit over het orgel in de kapel en offerden al ruim tien mille voor dit doel. Met de verpleegsters van St.-Antoniushove te Voorburg in het voorste gelid zorgen tal van zustercongregaties voor linnen goed en misgewaden. De oud-papier-ac tie op de Mariaschool in Noordwijk le verde al 6000 gulden op. Van alle kan ten dus grote medewerking, zoals ook de architecten zelden zo'n bereidwillig heid hebben ondervonden bij de voor bereidingen en de bouw van het semi narie. Het gaat er thans om het vuur brandend te houden enhet aan tal priesterroepingen op te voeren. Er zijn parochies, waar vele jaren achtereen geen enkele roeping is ge signaleerd, een benauwende, onheil spellende ontwikkeling, die tot nood toestanden moet leiden. Dit jaar wa ren er eigenljjk 40 nieuwe priesters in het bisdom Rotterdam nodig. Met moeite kon de bisschop over twintig de beschikking krijgen. Het volgend jaar is dit aantal vermoedelijk al weer tot 15 gedaald, en dat terwijl overal in het bisdom kansen liggen, die zich voorheen nimmer hebben voorgedaan. Heel de randstad Hol land roept om priesters De maquette van het Klein-Seminarie in Noordwijk. Rechts het woongedeelte met de vier hoge flats, links het school- gedeelte, dat al fiks in aanbouw is. de conclusie gekomen, dat men aan de bestaande klein-seminaria Mgr. M. A. Jansen in de bouwkeet op het werk bij de bestudering der tekeningen. geen voorbeeld wilde nemen. De Corvair (boven) en zijn grote broer, de Impala Sport Sedan 1960. Deze foto toont het verschil in lengte tussen de beide wagens, maar laat ook zien dat het passagierscompar timent van de Corvair niet veel minder groot is dan dat van de „Impala". De ontoegankelijkheid, de besloten heid, waardoor het merendeel van deze Instituten zich kenmerkt, acht mgr. Jansen niet meer van deze tijd. In- plaats daarvan zocht hij voor de vorm geving van het nieuwe Rotterdamse klein-seminarie naar meer contact met de wereld daarbuiten, zonder aan de essentie der opleiding tekort te doen, en ook naar meer bewegingsvrijheid voor de studenten zelf. Als belangrijk ste principe om dit doel te bereiken werd de scheiding van school en woon ruimte nagestreefd, en de architecten hebben, met volle instemming van de bisschop, een plan opgesteld, dat de openheid en de weidsheid draagt van het landschap rondom de plaats die voor het seminarie kon worden uitverko ren. Het ontwerp is aan de Gooweg in Noordwijkerhout in volle omvang aan gepakt. Op alle fronten heerst activi teit, en het gevolg is, dat elk stadium, dat in de bouwerij maar mogelijk is, op „Leeuwenhorst" wel ergens is aan te treffen. De gymnastiekzaal is het verst gevorderd en vrijwel klaar wat de ruwbouw betreft, terwijl het schoolge bouw eveneens al een flink eind uit de grond is gerezen. Om het uitzicht op het uitgestrekte bollengebied zo fraai mogelijk te maken hebben de ontwer pers het schoolgebouw met opzet wat omhoog getrokken. De kapel is over enige tijd aan de eerste-steenleg- ging toe, en voor de vier woonflats, waarin studenten en leraren worden gehuisvest, worden de fundamenten gelegd. De firma gebr. Struycken te Tilburg voert het werk uit. De bedrijvigheid en de eerste re sultaten daarvan overziende raakt men al gauw onder de indruk van de oppervlakte die met het hele com plex gemoeid is. Van een massieve bouw is nochtans geen sprake. Nu reeds is de luchtige, soepele opzet duidelijk te onderscheiden. Er is de finitief met de traditie gebroken, niets herinnert meer aan het vesting achtig karakter dat vroeger voor se minaria als een eerste vereiste gold. Met dat karakter is ook de traditio nele monumentaliteit verdwenen als niet meer van deze eeuw, en natuur lijk ook omdat de beschikbare finan ciën niet toereikend waren. Maar een landschap als dat in Noordwijkerhout, vlak, eenvoudig, matig begroeid, zou zich moeilijk verdragen met een ge bouwencomplex van grootse architec tuur, en ook in dit opzicht zai dus een goede harmonie bereikt worden. De priester-studenten zullen zich in het - nieuwe klein-seminarie van het bis dom Rotterdam, naar het zich laat aanzien, onbelemmerd kunnen ont plooien in en om de gebouwen. In de nabijheid zullen zij hopelijk de be schikking kunnen krijgen over wat sportterreinen, terwij] op een luttel aantal kilometers de ideale combina tie van bossen, duinen en zee te hun. ner dispositie staat. De negen hectare terrein van Leeu wenhorst en de flexibele opzet van het bouwplan laten toe, dat er bij een gro- In het bericht dat wij gisteren publi ceerden over de nieuw-benoemde ge neraal der Augustijnenorde blijkt de naam verkeerd te zijn gespeld. Tot ge neraal is gekozen pater Lucianus Ru- bio, Spanjaard van geboorte, die vroe ger provinciaal van de Augustijner pro vincie in Madrid is geweest. tere toevloed van studenten gemakke lijk uitgebreid kan worden. Zonder ver bouwingen kan men de school met en kele lokalen vergroten, en naast de vier woongebouwen zou eenvoudig een vijf de kunnen verrijzen. In eerste opzet kunnen 360 leerlingen op het nieuwe Rotterdamse klein-seminarie geplaatst worden, voor wie ongeveer 25 leraren nodig zijn. Dit lerarenkorps is al gro tendeels gerecruteerd, zowel uit pries ters als uit leken. Er is zelfs een pries ter gevonden, die mathematica zal do ceren. Er wordt in 1961 direct met zes klassen gestart. Het is de bedoeling, dat behalve het gymnasium nog een andere opleiding voor de leerlingen ter beschikking staat, maar deze studie richting is nog een onderwerp van be raad. De gedachte die er aan ten grond slag ligt, hangt samen met het feit, dat nogal wat jongens moeite hebben met de gymnasiumstudie, en door deze op. leiding tot priester op te geven hun roe ping in gevaar zouden brengen. De beeldende kunst zal in Noordwij kerhout niet vergeten worden. Er is reeds een kunstenaar aangezocht voor het ontwerpen van toepasselijke voor stellingen, die ook enige jongere colle ga's in zijn werk zal betrekken. Voor de iconografie van de kapel is raad ge vraagd aan de Warmondse professoren dr. Stieger en dr. Groot. Intussen is ook de seminariezon dag van het bisdom Rotterdam weer in het verschiet: zondag 4 oktober, en dit brengt ons op de vraag, hoe de stand is van de financiën. Zoals bekend is met de bouw van het klein seminarie in totaal een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden gemoeid. Eén miljoen daarvan heeft het bis dom door lening kunnen verkrijgen en voor het overige bedrag zijn alle parochies in het Rotterda/ise diocees ingeschakeld. Het daartoe opgezette vijfjarenplan startte 1 januari 1958. Iedere parochie zou trachten jaar lijks een bepaald streefbedrag bijeen te brengen tot een gezamenlijk totaal van één miljoen gulden. Op dit ogen blik is inderdaad anderhalf miljoen gulden door de diocesanen geofferd, en de bisschop ziet in dit verheugen de resultaat dankbaar een bewijs, dat het klein-seminarie een zaak is, die zijn diocesanen na aan het hart ligt. Voorts is nog een bedrag van een half miljoen gulden binnengekomen aan grote en kleine giften, ook uit andere bisdommen, van particulieren, instel lingen, broeder- en zustercongrega ties. zodat dus totaal twee miljoen gulden b;j elkaar is. De helft daar- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiii Het is geenszins de bedoeling van de directie van de Chevroiet-fabrieken ge weest, dat door de introductie van de kleine wagen, de „Corvair", minder aandacht zou worden besteed aan de representatieve modellen in de „Bel Air" en de „Impala" series. Voor 1960 zijn weer enige verbeterin gen ingevoerd. De opvallendste wijzi gingen zijn aangebracht in het wagen front en in de achtersteven. De wagens krijgen daardoor een nieuw uitwendig aspect, terwijl het interieur ruimer wordt. De V-lijn van de achtersteven is minder geprononceerd en de achter verlichting is in afzonderlijke nissen in gebouwd. Een andere vernieuwing is de verla ging van de laadruimte. Het wegber gen van de bagage vergt nu minder in spanning. Verder verschilt de „1960" van de andere modellen door een verbete ring van de remmen, een nieuwe be kleding en de speciale handel voor het lossen van de parkeerrem. Voor dit Advertentie Met één Van Nelle's theebuiltje, groot formaat, iet je een héle pot heerlijke thee! Vliegensvlug! Gemakkelijk! Proper! Geurige krachtige «Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland 20 „in trek" is! Bestel vandaag nog: VAN NELIE's MAfternoon9 theebuiltjes (groot formaat) (Van een verslaggever) Na langdurig experimenteren heeft Chevrolet een nieuwe wagen 01L jr- pen, de Corvair, die evenals de Ford Anglia vandaag wordt gepresenteerd. De Corvair is geen kleine wagen, maar zij is we) een kieine Chevro'o M1- tenafmetingen zijn zeer beperkt, maar het interieur biedt plaats a."ii - sonen. Het was de bedoeling van de ont werpers een wagen te bouwen, die min der plaats in beslag zou nemen en zou uitmunten door bedrjifszuinigheid, waar door hij dichter bij de Europese opvat tingen zou komen. Daarbij is echter de hoger liggende Amerikaanse nor- mep op het gebied van comfort, pres taties en veiligheid zo min mogelijk ge weld aangedaan. Ook door zijn constructie en techni sche conceptie wijkt de ive iwe Chevro let af van de gebruikelijke modellen. De karakteristieken van de wagen zijn o.a.: de motor en het transmissie-ag gregaat in de achtersteven, de bagage ruimte voorin, een wegklapbare achter bank voor extra bagageruimte en een luchtgekoelde 6-cylinder motor van het boxer-type, die voor het grootste ge deelte uit aluminium is vervaardigd. Dat de Corvair gemakkelijk te manoeu vreren is blijkt uit de cijfers: op een wielbasis van 2.74 m is de totale lengte slechts 4.57 en de breedte niet meer dan 1.70 m. Het opmerkelijke van de zelf dragende carrosserie is haar geringe hoogte, namelijk 1.30 m. Het dak is uiterst vlak en steekt iets boven de achterruit uit, die van het rotonde-type is. Het gebruikelijke radiateurscherm was overbodig, daar de motor zich in de achtersteven be vindt. In plaats daarvan is op het front een embleem aangebracht, dat door de tweeling-koplampen wordt ge flankeerd. De versiering van het ge heel is sober, maar van een zekere élégance. Ook op het gebied van de constructie wijkt de carrosserie van de Amerikaan se gewoonten af, zij is van het zelfdra gende type. Wat het interieur betreft heeft men een oplossing voor de ruimte kwestie gevonden door de uitschake ling van de transmissietunnel, waar door een vrijwel vlakke vloer werd ver kregen. Personen van meer dan nor male grootte kunnen in deze Chevrolet gemakkelijk zitten. De Corvair is uitgerust met een nieu we super-vierkante motor, waarvan de zuigers horizontaal tegenover elkaar liggen. Door deze constructie zijn de onderdelen eenvoudig te bereiken, zo dat de service snel kan geschieden. De zuigerverplaatsing bedraagt slechts 2.295 liter. De Corvair is daardoor op het gebied van „bedrijfszuinigheid" be slist „Europees". Het maximaal vermo gen bedraagt 81 pk bij 4400 omwente lingen per minuut met een compressie van 8:1. Door overvloedig gebruik van aluminium werd bijna 40 procent aan gewicht bespaard. Proeven hebben bewezen, dat de ach tersteven de ideale plaats voor de mo tor is om in een zo korte wagen een evenredige verdeling van de gewichts massa's te verkrijgen, die zowel de trekkracht als het remmen en het stu ren gunstig beïnvloedt. De motor heeft bovendien een thermostatische, gere gelde luchtkoeling. het onderhoud vereenvoudigt en gewicht uitspaart door dat een radiator en een koelwatersysteem overbodig zijn. De nieuwe Chevrolet bezit vier onaf hankelijk geveerde wielen. Zowel ach ter als voor zijn schroefveren gemon^ teerd, terwijl de achterwielen ieder een geleiding hebben met een enkele dwars- arm in driehoeksvorm en worden aan gedreven door halfassen met een schuif- mof. Dit nieuwe, van een pendelasaan- drijving afwijkende systeem is ontwor pen om een zo konstant mogelijke wiel- uitlijning te combineren met een maxi male stabiliteit in de bochten. Vaste wegligging Bfj de ..Europese" aspecten van de Corvair zijn de veiligheid en de rijkwa- liteiten n'et vergeten. Door zijn specia- le ophangen van de vier wielen, zijn gunstige gewichtsverdeling en een ui terst laag zwaartepunt bezit de Corvair een bijzonder vaste wegligging. Andere factoren, die de veiligheid bevorderen, zijn het ruime uitzicht opzij en in de hoogte, de groepering van instrumen ten en bedieningsorganen, het veilig heidsstuurwiel, het zeer licht functio nerend stuurmechanisme en het grote remvoeringsoppervlak. De Corvair. waarmee tijdens het tes ten meer dan drie miljoen kilometers zijn afgelegd, wordt geleverd als vier- deurs Sedan. Hij is verkrijgbaar in drie verschillende versies: in een standaard en in een luxe-uitvoering, die respectie velijk de series 500 en 700 vormen en bei de uitgerust zijn met een synchro-mesh versnellingsbak. Voorts is daar de luxe uitvoering met Powerglide transmissie. De nieuwe Chevrolet zal op de auto mobielsalon van Brussel in januari 1960 worden tentoongesteld en in de loop van die maand op de Benelux-markt ver schijnen. Advertentie zou trots zijn Petrus Regout legde 125 jaar gele den in Maastricht de grondslag van de aardewerk-industrie. Thans de N.V Sphinx-Céramique, een bedrijf van meer dan 4000 wer kers. Hier begint de triomftocht van Maastrichts Aardewerk over heel de wereld. Ook het moderne Maastrichts aar dewerk wordt hier volgens de nieuwste methoden gemaakt. Vakkundige ontwerpers garanderen een verantwoorde vormgeving en een decoratief kleurenspel. De technische outillage staat borg voor kwaliteitsproducten Het is waardewerk waarop Petrus Regout trots zou zijn. Let op dezs merken, dan heeft U een goed product en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX-CERAMIQUE V/H PETRUS RE60U1, MAASTRICHT '1111111111111111111111111111111!= 36 In die omstandigheden dacht men terug aan de hertog van Alengon. Hij stond in Spanje gunstig bekend. De regeringen in Europa waren hem goed gezind. Zelfs Napoleon III beloofde de pretendent te zullen steunen. Ja, hier lag een mogelijkheid met een maximale kans van slagen en de vooruitzich ten waren aanlokkelijk. Voor de actieve jongeman, door een gedegen opleiding voorbereid op een grote toekomst, was dit de gelegenheid bij uitstek om zijn persoonlijkheid en zijn kunnen te ontplooien in een positie die hem waardig was. En zeker doet men geen afbreuk aan de groot moedigheid van zijn karakter, als men aan deze drijfveren nog een ander volkomen gewettigd err heel menselijk gevoelsmotief toevoegt. Zou de hertog van Alengon bij dit aanzoek niet blootgestaan hebben aan de verleiding zijn vrouw een schitterende toe komst aan te bieden, daar zij althans uiterlijk niet zo schitterend gehuwd was als haar zusters en die koningin geweest zou zijn, als zij de hand van de Beierse koning had aanvaard? Er waren re denen te over om 'te verwachten, dat hij gretig op het Spaanse voorstel zou ingaan. Hij weigerde De overwegingen, waarop deze weigering berustte, zijn alleen maar nobel te noemen. Op de eerste plaats maakte een gevoel van ridder lijkheid het hem onmogelijk op de troon van Spanje de plaats in te nemen van een vrouw, die bovendien zijn suzereine was geweest en aan wie hij bouw en loyaliteit gezworen had, toen hij bij het verlaten van de school van Segovia zijn offi ciersdegen in ontvangst nam. De tweede reden was hem ingegeven door zijn patriottisme. De hertog van Alengon was met hart en ziel zijn vaderland toegedaan. Zijn Franse burger schap prijsgeven, al was het om een koninkrijk te winnen, leek hem een onmogelijk offer en tegelijker tijd een soort verraad. „Mijn titel Fransman", schreef hij „was mij boven alles dierbaar." Beide zijn ongetwijfeld zeer verheven motieven die het karakter van de hertog van Alengon de groot ste eer aandoen. Toch kan men zich nu de tijd het veroorlooft afstand te nemen afvragen, of dit edele gebaar in wezen geen dwaling is geweest. Her .beginsel dat de hertog van Nemours op „Claremont" als uitgangspunt van zijn opvoedings methode en tot richtlijn voor het leven nam: „Wan neer je in twijfel staat tussen twee verplichtingen, kies dan, om de edelmoedigheid buiten kijf te stel len, de zwaarste," dat beginsel is op zuiver moreel plan subliem te noemen. Maar zodra men het ter rein van de moraal verlaat om dat van realisme en opportuniteit te betreden, biedt het weinig zeker heid, ja, levert het soms gevaren op. Van strikt menselijk standpunt gezien is het niet altijd waar, dat men goed handelt door het feit alleen, dat men zichzelf opoffert. De hertog van Alengon heeft gemeend zijn vaderland het volmaakstste bewijs van zijn liefde te geven door een schitterende toe komstmogelijkheid op te offeren voor zijn Franse burgerschap, maar hij moet er achteraf toch wel aan getwijfeld hebben, of hij zijn land niet beter had gediend en zijn patriottisme beter had gebruikt door, juist als Fransman, de Spaanse troon te bestij gen. Niet, omdat zijn aanvaarding de candidatuur van de Hohenzollern uitgeschakeld zou hebben, die zes weken later de doorslag gaf tot de Frans-Duitse oorlog. Waarschijnlijk immers had hij deze toch niet kunnen verhinderen. De Pruisen wilden nu eenmaal oorlog en zouden wel een ander voor wendsel gevonden hebben, hoe vals het ook zou zijn geweest. Maar de Spaanse heerschappij van de hertog van Alengon zou in het spel van de onderlin ge Europese verhoudingen en internationale ver bintenissen vermoedelijk een grondige verandering teweeggebracht hebben in het voordeel van Frank rijk. Niets is zo riskant als zich aan historische veron derstellingen te wagen. In de werkelijkheid komen altijd onvoorziene factoren tussenbeide, die de logi sche gang van zaken verstoren. Niettemin vraagt men zich af, of de hertog van Alengon aan de buiten landse politiek van Spanje niet een heel andere richting gegeven zou hebben dan die, welke de regen tes Maria-Christina haar heeft opgedrongen. Zij was pro-Oostenrijks, pro-Duits bijgevolg, en liet zich leiden door de houding waarvan men in de oorlog van 1914 de gevolgen ondervonden heeft. Als de hertogin van Alengon de Spaanse troon had aanvaard en erin geslaagd zou zijn zich te handhaven, zou, zo niet hijzelf, dan in ieder geval zijn zoon, eveneens een vurig patriot, gehuwd boven dien met een Belgische prinses zuster van Albert I in 1914 koning van Spanje zijn geweest. En vooral, zou deze begaafde man met zijn gezag, zijn persoonlijk aanzien, het overwicht over de mensen dat hij in zo hoge mate bezat, met zijn sociaal gevoel waarvan hij later treffend blijk zou geven, in het lange leven dat hem beschoren was hij stierf pas in 1910 niet bij machte geweest zijn in Spanje een populaire katholieke monarchie te grondvesten, stevig genoeg om stand te houden, ook in zijn nakomelingschap, om weerstand te bieden aan de communistische aanval en het land te redden voo/ het schrikbarende bloedbad dat het heeft uit geput? De vrouw, die koningin van Spanje had kunnen worden, had er geen ogenblik spijt van dat haar man de kroon geweigerd had. Werelds vertoon lag haar niet. Zij herinnerde zich maar al te goed, wat haar zuster Elisabeth allemaal te verduren had gehad, het protocol van het Weense hof en het vervelende défilé van hooggeplaatsten dat zij zelf als toekomstige souvereine van Beieren af had moe ten nemen. Zij hield meer van haar fantasie en van haar dromen dan van een vergulde slavernij. Trouwens een met weidaden overstelpt hart kent geer eerzucht. Elke nieuwe glorie was dit echtpaar te duur. als zij betaald moest worden met de tedere en vredige vertrouwelijkheid van hun omgang met elkaar. Het Escoriaal, de Spaanse etiquette en de zinledige praai van een vorstelijke levens staat waren liet offer van hun sti' geluk niet waard. Zij lieten het fortuin links ligger, en met een ver licht hart vervolgden zij hun reis. (Wordt vervolgd) De nieuwe Ford Anglia valt vooral op door de achteroverhellende achterruit. Dit brengt enige belangrijke voordelen met zich mee. Besneeuwde of bevroren achterruiten kunnen in deze wagen niet voorkomen. (Van een verslaggever) De Britse Fordfabrieken te Dagen ham lanceren vandaag onder de slagzin ,,'s werelds grootste kleine wagen" e nieuw model van de Anglia. Het ont werp van deze wagen wijkt aanzienlijk af van dat van zijn voorganger. De mo tor is een viercylinder, watergekoelde 997 cc kopklepmotor met 'n compressie- verhouding van 8,9 op 1. De laatste An glia haalt een topsnelheid van 120 km per uur en heeft een zeer economisch brandstofverbruik van 1 op 17. Ford's nieuwste product is langdurig en onder alle mogelijke omstandighe den beproefd. Een team testbestuurders heeft het uiterste van de auto geëist in Noord-Scandinavië op ijs en sneeuw. Daarna heeft men hoge snelheden gere den op de Duitse autobanen, terwijl de zelfde tests werden uitgevoerd op de tolwegen van Noord-Amerika. De stof- dichtheid en de vering van de wagen zjjn gebleken oi de slechte Oostafri- kaanse wegen en bij intense hitte in de laagvlakte. Men testte de Anglia in to taal over 800.000 km. In de fabrieken te Dagenham heeft men gestreefd naar een wat ongewoon uiterlijk voor de nieuwe Anglia, hetgeen zich het meest manifesteert in de vorm van de achterruit: achterover hellend. Een stijlverniei - ,'ing, die een groot practisch voordeel heeft omdat men geen hinder meer kan hebben van een besneeuwde of bevroren achterruit en het uitzicht naar achteren veel groter is geworden. Effecten, zij het minder op vallend, zijn voorts bereikt door de sier lijke grille, de lage motorkap en de slanke daklijn. De twee deuren van de Anglia zijn breed en maken het in- en uitstappen gemakkelijk. Ook het interieur heeft enkele interessante aspecten. Het ven tilatie- en verwarmingssysteem is ver beterd. De bekleding van deuren en banken is tweekleurig. Maar de be langrijkste verandering is de vierver- snellingsbak, die op de tweede, derde en vierde versnelling volledig is ge synchroniseerd. De wagen biedt vol doende hoofd- en zitruimte voor vier personen, het instrumentenpaneel is compact en bevat o.a. een snelheids meter, een kilometerteller en een brandstofmeter, voorts de controle- apparatuur voor ontsteking, koplam pen en richtingaanwijzers. De nieuwe Ford Anglia is vanaf van daag in de showrooms van de Ford Dealers te bezichtigen. Bfj de fabricage is ook de Nederlandse industrie inge schakeld, onder meer voor de levering van banden, lakken, kachels, batterijen en gloeilampen. In ons land zal de nieu we Anglia slechts worden verkocht in eer zgn. „De Luxe"-uitvoering, CA wil zeggen met verse lucht verwarming, armsteunen, schuimrubber zonneklep- pen, tweekleurige vinyl bekleding, af. wasbare plafondbekleding en een ver chroomde radiateur-grille over de gehele wagenbreedte. leze uitvoering komt overeen met de Engelse. De fabrieks prijs van de Anglia bedraagt 5.765. Henry Ford heeft bekendgemaakt, dat de Ford Motor Company een tweede zuinige wagen, genaamd de „Cornet" zal gaan vervaardigen. Deze wagen zal in het voorjaarsseizoen op de markt komen. De „Cornet" zal een wielbasis hebben van 114 inch, d.i. 414 inch langer dan de Falcon. De lengte van de Cornet zal 196 inch zijn, of 15 inch meer dan de lengte van de Falcon. De motor van de beide wagens zal ongeveer gelijk zijn. KLEIN-SEMINARIE ROTTERDAM IN VOLLE UITVOERING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7