Recordvlucht van Raptim in KLM-superconnie Metselaar is 117.010 rijker Een-derde van het Westduitse budget is bestemd voor subsidies „Financiële begunstigingen" niet alleen voor landbouw STEWARDESSEN HIELPEN STENEN UITLADEN PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW" HET Karosi bouwt landbouwscholen in missiegebieden Man steekt eigen huis in brand N.T.S. bespreekt fotokwestie Een koning speelt golf MPS Vrijgezel hoofdprijs van hun kegelconcours Limburg bezorgd over kolencrisis DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PAGTNA 2 Hoofdprijs K.N.V.B.-toto valt in Amsterdam Schoonzuster krijgt een bankstel „Om vrouw lesje te geven" Door Apeldoornse politie gearresteerd Inschrijving 4lA le ningen A'dam en R'dam ten volle toegewezen Vrouw fna ongeluk?) verdronken Italiaanse oud-president overleden De ramp met het Belgische vissersvaartuig „Karei Doorman" heeft alles gedaan voor redding van slachtoffers Tapijtkever ook tot Arnhem door- i-if* WgÈËmM (Van onze financieel-economische correspondent in Bonn) Nog nooit heeft een Westduitse minister zo laat geantwoord op schrifte lijke vragen van het parlement. Ruim een half jaar geleden vroeg de tot de regeringscoalitie behorende „Deutsche Partei" de minister van financiën, Franz Etzel, hoeveel er uit de bondsrepublikeinse schatkist nu wel moest worden betaald aan subsidies van allerlei aard. Eindelijk de officiële termijn is twee weken kwam het ministeriële antwoord: rond 13 miljard mark per jaar. En wie dan het schriftelijke antwoord van minister Etzel leest, begrijpt waarom het zo lang op zich heeft laten wach ten. De minister heeft echt moeite gedaan om de kwestie der subsidies eens grondig uit de doeken te doen. Geen wonder: de subsidies zijn des ministers grootste ergernis. Hij heeft het tot een van de voornaamste taken van zijn financiële beleid gesteld om de subsidies zoveel mogelijk af te schaffen. gedrongen Afbouw mijn „Beatrix nog niet van de baan Prof. De Quay denkt aan temporisering Het noorden wil snellere treinverbindingen In Leiden: Natuurwetenschappe lijk museum heropend Nap de Klijn vijftig, en jaar violist Vrachtauto hield bustocht op dertig Katholieke Illustratie De „Karei Doorman" in Rotterdam terug Schouwen-Duiveland Zes gemeenten voor gesteld in nieuwe indeling Overeenstemming over gemeenschappelijke markt in Zd.-Amerika Belgische voorstellen ter bespoediging van de Euromarkt Openstaande orders in de industrie per eind juni wmamK niet weten wat (Van een verslaggever) Ken indrukwekkend lange ry gees telijken en religieuzen verdween woens dagmorgen op Schiphol in de reusachti ge KLM-superconstellation „Hermanus Boerhaave". Dit was de 76e Raptim- vlucht, met 92 passagiers, naar de missie in Afrika. Zoveel passagiers had de Raptim nog nimmer in één keer vervoerd. Ondanks de overwe gend zwarte en witte kleuren was het een bonte stoet, allen met wel iets van de schilderachtige allure van een flobetrotter. Men hoorde vier, vijf luropese talen spreken. Men zag er ook paters in grijze en beige kostuums, die over enkele dagen, evenals de verwisseld zullen worden. Men zag er zwarte wel voor lichte troppenkledij leken bijvrouwen van de Nederland- ge en de Duitse Graal, en van de V.K.A.J., die In de Afrikaanse mis sie sociaal en pedagogisch werk zullen verrichten. Er was ook een bisschop onder het grote gezelschap, nl. mgr. Holmes Siedle van Bukoba in Tanga nyika. In Rome zou zich mgr. Greif, bisschop van Tororo in Kenya, by hem voegen. Wjj hebben vlak voor zijn vertrek nog even de hand gedrukt van de 29- jarlge landbouwkundige onderwijzer K. F. G. Leferink uit Delden. Hij vertrekt met een belangrijke taak naar Mwan- za. ten zuiden van het Victoria-meer, waar hij in het gebied van mgr. Blom- jous een landbouwschool zal oprich ten. Hij wordt uitgezonden door het Kardinaal Van Rossum-Instituut, dat dank zij de enorme hulp van de Katho lieke Nederlandse jonge boeren boe rinnen en tuinders, deze school' voor de jonge bevolking van Tanganyika kan bouwen. De K.N.J.T.B. heeft met zijn Afrika-alarmactle op het ogenblik ruim een ton bijeen kunnen brengen. Binnenkort zullen nog enkele jongeren „Als Je wat wint, wil ik een bankstel hebben", zei Jo Engelander toen haar zwager haar vroeg een kolommetje van zijn voetbalpool in te vullen. Dat bank- st- komt er voor mevrouw Engelander, want haar zwager Ko de Boer (29) hééft wa gewonnen, en geen leinigheid. Hij Wis deze week namelijk de enige win naar va.i Ie KNVB-toto en dat bracht hem het lieve sommetje van 117.010 gul den op. Het gezin De Boer leefde vorige week nog rustig in de Polaner.rtraat 46 te Amsterdam. Met het weekloon van een metr laar hielden ze de eindjes bij el kaar. Negen jaar zijn Rie Dufloo en de spil en aanvoerder van het eerste elftal van SDC nu getrouwd. In deze negen jaar hebben ze het allesbehalve roos kleurig gehad, maar met de steun van wederzijdse ouders zijn ze er gekomen. Nu overvalt hen het geluk. Eerst wilde de moeder van Rita (8), Nellie (4) en Stieneke (16 mnd) het nog niet geloven, ook cl bleven de mensen haar felici teren en kwamen er fotografe!, om een plaatje te schieten. Vanmiddag om één uur werd alle twijfel weggenomen. Toen liet de KNVB officieel weten, dat de heer Jac. de Boer te Amsterdam alleen de eerste prijs gewonnen had. „Ik heb alles gekocht, in mijn ge dachten dan natuurlijk! Jo krijgt haar bankstel en enige andere dingen waar ze om zit te springen. Hier drie hoog achter in de Polanenstraat wordt alles nieuw. Mijn man was al in de keuker. bezig en dat wordt na tuurlijk afgemaakt. In de alkoof komt een nieuw plafond, maar we blijven hiei wonen. Bovendien .reeft Ko er altijd idee in gehad een middenstands diploma te behalen en dan een sigaren winkel te beginnen. Maar dat is al vee- verre toekomst. Voorlopig blijft hij gewoon werken. Jaar achter op de brommer van zijn broer hoeft hij niet meer naar zijn werk". Drie maal is scheepsrecht, geldt ook voor de gelukkige van deze week. Twee maal won hij de kleine prijsjes in de DWS-pool, en nu dat reusachtig grote bedrag. De hele buurt leefde mee in de dagen van onzekerheid, maar vanmiddag om 1 uur was het dus definitief. Ergens ir Badhoevedorp zal wel een hoeraatje uitgeroepen zijn, want vanaf zijn werk zou de poolwinnaar opbellen. Zijn vrouw leefde toen nog in onzekerheid. Er ging- gen zelfs al geruchten dat er zich een tweede gegadigde gemeld had. Er viel dan ook even een stilte toen ook Rie zeker wist dat met niemand het bedrag moest worden gedeeld. De plannen kun nen verwezenlijkt worden. „Een televi sietoestel, een eigen radio". Mevrouw De Boer mijmert verder, terwijl de kleine Stieneke in de box staat te kraai en, onbewust van het fortuin, dat plot seling is binnengekomen. De kinderen zullen er op de allereerste plaats van gaan profiteren. Ruim honderdduizend gulden is geen kleinigheid, daar kan je wat mee doen. De politie heeft een inwoner van Apel doorn gearresteerd, die dinsdag zijn woonhuis aan de Arbeidsstraat, waarin zich zijn vrouw en twee kinderen be vonden, in brand heeft gestoken. De man, die de brandstichting heeft bekend, verklaarde, zijn vrouw eens een lesje te willen geven, omdat hij vond dat zij zich meer bezig hield met haar fami lie dan met hem. Voor hij des middags naar zijn werk ging had bij een licht ontvlambare vloeistof in de gang ge gooid. Zijn vrouw was inmiddels piet de twee kinderen gaan rusten. Toen zij kort na het vertrek van haar man wakker werd. rook zij een scherpe brandlucht. In het huis stond al een dichte rook en via de benedengang kon ze niet meer ontvluchten. Ze ontkwam via het dak, waar buren haar en de kinderen redden. Een buurman had inmiddels met een tuinslang de strijd tegen het vuur aan gebonden. Dank zij dit optreden kon men het grootste deel van het huis behouden. uitgezonden worden, die bij het land bouwonderwijs behulpzaam zullen zijn. Overigens is het wel de bedoeling de school zo spoedig mogelijk over te dragen aan de Afrikaanse bevolking. Thans hebben in het stichtingsbestuur al enkele Afrikaners zitting. Prof. dr. G. H. J. Zeegers, de se cretaris-generaal van het Karosi, en mr. Middelweerd, secretaris van de bond van katholieke jonge boeren en tuinders, waren op Schiphol aanwezig om de heer Leferink uitgeleide te doen. Prof. Zeegers vertelde dat het Karosi nog meer agrarische projecten in voorbereiding had, o.a. landbouw scholen voor Pakistan en Lahore, en twee technische scholen in Afrika. Maandag a.s. keert de Hermannus Boerhaave uit Afrika terug met onge veer vijftig missionarissen en zusters, die in Europa op verlof komen. Het is de eerste keer sinds december '57 dat de Raptim een vliegtuig van de KLM chartert. Britse maatschappijen kon den gunstiger charter-tarieven bieden dan de KLM. Voor deze vlucht naar Entebbe in Afrika echter diende men een groter toestel te hebben dan Brit se maatschappijen beschikbaar had den. Het N.T.S.-bestuur zal in zjjn verga dering van 14 oktober de situatie, die gerezen is naar aanleiding van de jong ste besluiten van staatssecretaris mr. Scholten bespreken. Dit houdt in, dat tot die datum geen wijziging wordt gebracht in de bestaande regelingen ten aanzien van het fotograferen In de N.T.S.-studlo's en -gebouwen, aldus deelt de N.T.S. mede. In aansluiting op het bovenstaande deelt een zegsman van de N.T.S. des gevraagd nog mee, dat het ongewijzigd laten van de bestaande regeling voor het fotograferen inhoudt, dat het foto grafenhalfuurtje van de N.T.S. en de regelingen, die de verschillende om- roepsecties hadden, tot 14 oktober bl ven gehandhaafd. Aan het weekblad TV zul len dezelfde faciliteiten worden ver leend als aan de andere persorganen, zo vernemen wij verder van de N.T.S. Naar wij vernemen zullen de inschrij vingen op de 414 procent obligatiele ning 1959 ten laste der gemeente Rot terdam, groot 25.000.000,—, ten volle worden toegewezen. Ook de inschrijvingen op de 414 pro cent obligatielening 1959 ten laste van de gemeente Amsterdam, groot f 25 min., zullen ten volle worden toegewezen. De 32-jarige mej. M. Scholten te Lut- ten (gemeente Hardenberg) is dinsdag dood aangetroffen aan het kanaal de Dedemsvaart. Zy lag voorover in de graswal met het hoofd gedeeltelijk in het water en moet door verdrinking om het leven zijn gekomen. Het slachtoffer was gewond aan hoofd en handen. De vrouw was de avond tevoren naar een buurman gegaan en men neemt aan, dat zij toen door een passerende auto is gegrepen. Op 82-jarige leeftijd is vannacht te Torre del Greco overleden Enrico de Nicola, die na de Tweede Wereldoorlog de eerste president van de Italiaanse republiek is geweest, zo meldt UPI. Voor de oorlog bekleedde hij de func tie van voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, d.w.z. tot het ogenblik, waarop de fascisten aan de macht kwa men. Hij heeft koning Victor Emma nuel III na afloer- van de Tweede We reldoorlog aangeraden afstand te doen van de troon ten gunst van zijn zoon Umberto. Van 1946 tot 1948 was hij pre sident van de Italiaanse republiek. (Van onze parlementarie redacteur) Op vragen, die van communistische zijde woensdag zijn gesteld over het ongeval bij Helgoland, waar de Karei Doorman een Belgisch vissersschip heeft overvaren heeft de staatssecre taris voor Defensie, de heer De Jong, geantwoord, dat de commandant van het schip inderdaad eerst om 1.32 uur het eerste radiobericht heeft verzonden, maar dat men daarbij onmogelijk van nalatigheid kan spreken, al was het ogenblik ogenschijnlijk laat. De com mandant heeft namelijk onmiddellijk verzocht om middelen die voor de red ding nodig waren. Deze kwamen dan ook aanstond, ter plaatse en waren op hetzelfde moment te zijner beschikking. Terecht heeft hij het eerst de aan dacht geschonken aan de redding. Op een nadere vraag, of de Nederlandse regering niet haar betuigingen van deel neming aan de familie van de overlede nen gepaard moet laten gaan met een meer concrete deelneming in de vorm van uitkering voor de betrokkenen, heeft de staatssecretaris gezegd dat, wanneer zou blijken van schuld aan de zijde van de marine ongetwijfeld de na bestaanden in een of andere vorm com pensatie zal worden geboden. y'-'yy. .7? De Inmiddels al berucht geworden ta pijtkever is nu ook in Arnhem gesigna leerd. Het eerst is het Overrijnse stads deel Malbugen door de plaag getroffen. Thans blijkt echter ook dat de kever in andere delen van de stad wordt gesig naleerd en daar ook reeds een vrij gro te schade heeft aangericht. (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president heeft In de Tweede Kamer gisteren een geruststel lende mededeling gedaan over de moge lijkheid dat de plannen die de rege ring en de directie van de staatsmijnen hebben met de staatsmijn Beatrix toch nog niet geheel van de >aan zullen zijn. Een beslissing is hierover nog niet ge vallen. Den Haag heeft nog niet con creet zoor zich wat de staatsmijnen eigenlijk willen. De minister van Economische Zaken zal op zeer korte termijn hierover een bespreking hebben met de directie van de staatsmijnen. De minister-president wees erop dat de mogelijkheid bestaat van een verder gaande ondergrondse exploratie en eventuele temporisering van de afbouw. Algehele stopzetting zou men kunnen voorkomen. Technisch is temporisering mogelijk en de kosten zijr. betrekkelijk garing. In ieder geval zal het kabinet bij een definitieve be slissing groot gewicht hechten aa" de weerslag op de werkgelegenheid in Ne derland. De kamer van koophandel en fabrie ken voor Groningen heeft in een schrij ven aan de directie van de n.v. Neder landse Spoorwegen te Utrecht de vraag voorgelegd of het niet mogelijk is snelle re treinverbindingen met het westen te verkrijgen gezien het grote belang hier van voor de ontwikkeling van de noorde lijke gewesten. De gedachten gaan uit naar speciale treinen die rechtstreeks Groningen - Assen - Zwolle - Amersfoort rijden met een zo kort mogelijk opont houd op de diverse stations.-""- Het gebouw Steenstraat 1 te Leiden is in 1944 door een bom getroffen. De gevolgen van de schade waren ook vo rig jaar nog merkbaar en restauratie was dringend noodzakelijk. Het in het gebouw vestigde rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen moest geruime tijd gesloten worden. Dit museum onder directoraat van dr. Maria Rooseboom geniet landelijk en internationaal vermaardheid, dank zij de zeldzame historische instrumenten, preparaten etc. die men re aantreft. De collectie oude microscopen waarin ook de lens van Van Leeuwenhoeck niet ontbreekt, is onovertroffen. Oude slin geruurwerken, medische instrumenten etc. vinden een plaats in de vitrines. Ook na de verbouwing echter, die gis teren officieel in gebruik is gesteld, is de beschikbare ruimte al te beperkt. Men heeft een gebouw van vier maal de huidige omvang nodig om alle voor werpen die het museum thans bezit overzichtelijk te rangschikken. Nu heeft men zelfs gebruik van de gangen moeten maken en hierin treft de bezoeker o.m. een collectie schilderijen van be-oe—de mannen: Boerhaave, Lorentz, Eintho- ven etc., het apparaat waarmee Ka- merlingh Onnes in 1908 helium vloei baar maakte en de door Einthoven in 1903 uitgevonden snaargalvanometer voor het maken van cardiogrammen. De violist Nap de Klijn, die al jaren lang in Laren woont, zal daar op zater dag 10 oktober gehuldigd worden naar aanleiding van zijn vijftigste verjaar dag en van het feit, dat hij sinds dertig jaar ab violist optreedt. Er is een hul digingscomité gevormd dat bestaat uit burgemeester Naud van der Ven, Pieter Leffelaar, de directeur van het Singer- museum, Kees van Baaren. Oscar van Hemel en anderen. In 't Singermuseum zal de heer De Klijn een receptie en een huldeblijk worden aangeboden. Nap de Klijn heeft in de afgelopen jaren on telbare concerten gegeven, veelal sa men met zijn vrouw, de pianiste Alice Heksch. Na haar dood, enige jaren ge leden, legde hij zich toe op het ensemble- spel, als primarius van het Hollands Strijkkwartet, waarvan ook de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp deel uitmaakt. Tevens is hij vele malen als solist opgetreden. Ook particulieren kunnen deelnemen aan het geschenk, dat men Nap de Klijn zal aanbieden. Het staat reeds vast, dat er voor de huldiging op 10 oktober grote belang- stelling zal zijn. 1 Koning Boudewijn neemt deze week, on der de naam B. van Retie, in Schotland deel aan een golftoernooi. Vijf minute nadat hij in zijn hotel was gearriveerd toog hij al naar het golfveld om een beetje te oefenen met Dai Rees, kam pioen van de Ryder Cup (rechts), die zijn partner is bij het Gleneagles Hotel Toernooi. Een-derde van het jaarlijkse bud get der Westduitse bondsrepubliek (dat rond 40 miljard mark bedraagt) gaat naar subsidies. Daaronder zijn niet al leen te verstaan directe financiële o dersteuningen (zoals b.v. in de land bouw), doch ook belastingfaciliteiten, renteloze voorschotten, premies van de meest uiteenlopende soorten en wat dies meer zij. De „Deutsche Partei" een in Nedersaksen wortelende poli tieke party, die zyn aanhang vooral heeft onder de conservatieve boeren had de schriftelijke vragen vooral tot minister Etzel gericht om daarmede uit het ongerijmde te bewijzen, dat heus niet de Westduitse landbouw al leen in het genot van subsidies wordt gesteld. In zyn overzicht heeft minis ter Etzel overigens bewust het nog steeds omstreden begrip „subsidies" niet gebruikt. Hij spreekt van „finan ciële begunstigingen". Zichtbaar in de Westduitse begroting zijn subsidies tot een totaal van 8.3 miljard mark. Daarvan zjjn 1.92 mil jard mark bestemd voor de landbouw, die zij het niet de enige dan toch wel de voornaamste „klant" van minister Etzel is, onder de verschillende be drijfstakken, die op de een of andere manier de hand ophouden. Het ver keerswezen b.v. krijgt 200 miljoen De /ereniging van KLM-stewardes- sen heeft in het Amstelhotel haar gas ten buitenlandse luchtgastvrouwen van niet minder dan 19 Europese lucht vaartmaatschappijen op waardige en charmante wyze ontvangen. In het kader van het veertigjarig bestaan van de KLM had zij ee- internationale bij eenkomst van stewardessen georgani seerd met de bedoeling om nauwer contact tussen de collega's tot stand te brengen en tegelijkertijd de mogeiyk- heid na te gaan van een permanente band teneinde tc komen tot een uitwis seling van gedachten en ervaringen in dit bij uitstek internationale beroep. „Deze eerste bijeenkomst", aldus de presidente van de vereniging van KLM- stewardessen, mej. Greet Oosterheert, „mag zonder twyfel geslaagd heten." Ook mevrouw de weduwe S. Plesman- Van Eyk gaf van haar belangstelling bljjk. Verder mr. J. H. Slotemaker en mr. J. van der Wiel, directeuren van de KLM, verscheidene leden van de staf van de maatschappij, in het bijzonder van de civiele dienst, waaronder het korps der stewardessen resorteert, ver tegenwoordigers van de andere KLM- verenigingen van de vliegers, de pur sers en hofmeesters en van de boord werktuigkundigen) en de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de N.V. Schip hol, die naar hy eerlijk toegaf, zich niet helemaal on zijn gemak voelde tussen „al dat jonge goed". De negentien buitenlandse stewardes sen hadden tezamen met enkele van haar Nederland beroepsgenoten een bustocht door de Noordhollandse pol ders gemaakt met Schërmerhorn als centraal punt. In het dorpje Noordein de van de gemeente Graft stond een grote vrachtauto geparkeerd, die de enige straat van het gehucht volkomen versperde. De bestuurder was bezig ste nen te lossen. Geduldig als stewardessen zyn ging men een wandelingetje maken, maar by terugkomst bleek dat de bestuurder van de vrachtwagen nog niet met zijn karwei gereed was. Geen nood, de altyd hulpvaardige stewardessen hielpen, door een lange !-~tting te vormen, snel mee om het laatste restje stenen uit te laden. En toen konden en de vrachtauto en de bus van de stewardessen de reis voortzetten. In Schermerhorn werd gekegeld in het Polderhuis en natuurlijk moesten de buitenlandse stewardessen een proef ne men met dit typisch Hollandse spel. Een „vrijgezel" was als hoofdprijs van iet concours uitgeloofd. Wie winna res van het concours is geworden werd strikt voor de pers en de fotograven ge heim gehouden en zelfs burgemeester J. Tosch v: de gemeente Oterleek, die met enkele van zijn dorpsgenoten in Westfriese kleedij gestoken naar het Amstelhotel was gekomen om het feest op te luis'men, wilde niets zeg gen. Opmerkelijk was het feit, dat enige van deze stewardessen, die toch veel vliegen en een groot aantal landen heb ben bezocht, nog nimmer Nederland hadden gezien. „Alleen van uit de lucht", merkte de Zweedse Louise von Schwerin (Sas) op en Amalia Samper, de donkerogige Spaanse van de lucht vaartmaatschappij „Iberia" was even eens voor de eerste maal in Amster dam, evenals de blonde Erna Hjalta- lin van „Icelandic Airlines". René Ray mond van „Air Ceylon" had zich in na tionaal costuum gestoken maar alle an dere stewardessen van Aer Lingus, British European Airways, Air Fran ce, Alitalia, Austrian Airlines, de Tsje chische maatschappij C.S.A., de Malev (Hongarije), de Canadian Pacific Air lines, Israel Airlines „El Al", de West-Duitse Lufthansa, Finnair, Swiss air en Silver City, waren gekleed in modieuze japonnetjes, die, naar een KLM-vlieger opmerkte, vast niet in eigen land waren gekocht. In de avonduren ging het gezelschap met de boot „Dr. Albert Plesman" naar Beverwök, waar een diner werd geserveerd. Enkele leden van de direc tie van de KLM zaten hij deze maaltijd aan. Vandaag zjjn de stewardessen weer van schiphol teruggevlogen naar haar respectieve standplaatse. Nu het eerste van de vele straalvlieg tuigen, welke de K.L.M. heeft besteld (aanschaffingskosten in totaal ruim een half miljard), in november op Schiphol verwacht wordt, vertelt J. W. Hofwijk in het nummer van deze week een en ander over alles wat met deze defini tieve overgang samenhangt, zoals de opleiding der piloten, de exploitatiekos ten van deze reuzen der lucht enzo voorts. Over de vraag of ze hun geld zullen opbrengen, zjjn de grote lucht vaartmaatschappijen niet zonder zor gen. „K.A.B. in het goud" is de titel van een artikel, waarin de ontwikke ling van de K.A.B. als vakorganisatie wordt geschetst. Verder Is er een re portage over dieren, die nu en dan eens uit Artis weten te ontsnappen, maar als regel spoedig weer worden gevan gen of uit eigen beweging terugkeren Wat de apen betreft, schijnt de oorzaak van deze ontsnappingen te liggen in de onderlinge ruzies. In verband met de agressieve houding van Rood China je gens Indië wordt een beschouwing ge wijd aan de moeilijke positie van Neh- roe, die zelfs tegenover het Chinese communisme maar steeds hoopt op een vreedzame regeling. De actuele fotopa gina's brengen beelden van de opening van de zitting der Staten-Generaal en (een eigen K.I.-reportage) van het be zoek van Khroesjtsjev aan Amerika. Voorts nog een o.a. met kleurenfoto's geïllustreerd relaas van het bezoek aan een Nederlandse missionaris ergens in Kongo. Jan Cottaar schrijft over strikte onpartijdigheid, punt één van ons scheidsrechterskorps. teletype ke. de karei doorman ln rotterd Het vliegdekschip „Karei Doorman" is na zijn onfortuinlijke reis in Rotter dam teruggekeerd. Woensdagmiddag om tien minuten voor half vyf liet het schip de ankers vallen. mark en de woningbouw 370 miljoen. By de sociale verzekering van de West duitse burger moet de staat 5.2 mil jard mark passen. Onzichtbaar zijn subsidies tot een totaal van 4.6 mil jard mark. Daarvan vallen 4 miljard mark op belasting-faciliteiten en 600 miljoen op vrijstelling van rentebeta lingen (daarvan 450 miljoen in de wo ningbouw, 90 miljoen in het verkeer en 30 miljoen in de landbouw). Deze vorm van subsidiëring betreft voorna- meiyk allerlei credleten. Van de belastingfaciliteiten profiteert de industrie tot een bedrag van 1.76 miljard mark, de landbouw voor 500 miljoen mark, het verkeer voor 200 miljoen mark en de woningbouw vcor 680 miljoen. Een bedrag van 800 mil joen mark kan niet aan een bepaalde tak der economie worden toegeschre ven. Dit zjjn maar enkele cijfers uit een op zichzelf nog onvolledige lijst, die desondanks al 19 bladzijden lang is en voldoende omvangrijk om er een idee van te geven, in welke richting jaar lijks een-derde van de landsbegroting bijna 8 procent van het nationale inkomen, een-kwart van de gezamen lijke belasting-inkomsten van staat, deelstaten en gemeenten en bijna de helft van het belasting-inkomen van de staat alléén verdwynt. Wat de ïyst ook aantoont, is dat minister Et zel, die als een realist bekend staat, toch bepaald niet al te veel hoop kan hebben de staatsbegroting aanzienlijk te ontlasten door het schrappen van deze of gene subsidie. De grootste sub sidie-happen uit de begroting gaan naar de sociale verzekering, de land bouw en de woningbouw. Dat zijn po- litiekgesproken bijzonder tere pun ten, die geen enkele politieke party durft aan te roeren. Ze schrappen zou het ontketenen van een polieke storm betekenen en het is de vraag, of mi nister Etzel die nog altijd hoop heeft als opvolger van dr. Adenauer bonds kanselier van West-Duitsland te wor den zich daaraan zal willen wagen. Wat natuuriyk niet wegneemt, dat hier en daar verbeteringen zullen kun nen worden aangebracht. Zo is b.v. de hoop gewettigd, dat de Westduitse landbouw als gevolg en met behulp van de subsidies, die zij op het ogen blik in de vorm van het z.g. „Groene Plan" der bondsregering geniet, zich in de loop der jaren zal kunnen sane ren, zodat een deel van de financiële ondersteuningen zal kunnen wegvallen. Ditzelfde geldt voor de woningbouw. Eenmaal zal toch wel het moment ko men, waarop in de woningnood geheel zal zyn voorzien, zodat het bouwen (Van onze Haagse redactie) Een wetsontwerp voor een gewyzigde femeentelyke indeling van het eiland chouwen-Duiveland is by de Tweede Kamer ingediend. Er zijn thans op het eiland achttien gemeenten, waarvan slechts twee met meer dan 2000 inwo ners maar ook een (Serooskerke) met 189 inwoners. Voorgesteld wordt de vor ming van een zestal gemeenten. Deze zou den zyn: Westeiyk Schouwen met 4100 inwoners, Middenschouwen (2000) Brou wershaven (3600) Duiveland (3900) en de vrywel ongewyzigde gemeenten Bruinisse (2395) en Zierikzee (7270). Mi nister Toxopeus zegt in zijn toelichting dat zich na de watersnood van 1953 op het eiland een algehele reconstructie heeft voltrokken maar dat de bestaande miniatuurgemeenten niet in staat zullen zyn de verbeteringen in stand te hou den en uit te breiden. Er zullen krach tiger bestuurseenheden moeten komen, hetgeen bovendien een belangryke kos tenbesparing betekent. De meeste ge meenteraden hebben dit ook zelf inge zien, aldus de minister. Gedeputeerde Staten van Zuid-Lim burg hebben aan de ministerraad te 's-Gravenhage een telegram gestuurd, waarin zij verzoeken te worden inge schakeld bij het overleg omtrent te treffen maatregelen in verband met de moeilijkheden op de kolenmarkt. In het telegram spraken Gedeputeer de Staten er hun zorg over uit dat door de structurele kolencrisis in dit gewest, vooral bij dat deel der bevolking dat daar direct bij betrokken is, spanningen zijn opgeroepen. Zij zeggen ook, dat door de beëindiging van de groei der personeelsbezetting van de Limburgse mijnen, het algemene probleem om voor de snel groeiende bevolking voldoende arbeidsplaatsen ter beschikking te krij gen, voor het huidige mijngebied actueel is geworden. De algemene kolencrisis zal de verwachte aanvulling van de werkgelegenheid wellicht illusoir maken. aan particulier, financieel Initiatief zal kunnen worden overgelaten en de staat niet meer zal behoeven by te sprin gen om stimulerend te werken. Maar dit alles is een kwestie van jaren. En daarmede staat wel ongeveer vast, dat de miljarden-subsidies die de Westduit se schatkist jaarlyks moet opbrengen, voorlopig een permanente post op de landsbegroting zullen zijn. Het veel-om- vattende antwoord, dat minister Etzel op de vragen der „Deutsche Partei" heeft gegeven, zal vooral het nut heb ben, dat het in parlementaire kringen de discussie over de „Subventionen dat in verband met West-Duitsland ook in het buitenland een byzonder teer punt is weer op gang zal brengen en dat de heren parlementariërs, die in de laatste twee jaren vóór een al gemene verkiezing toch al door budget taire spaarzin plegen te worden gegre pen, zich zullen gaan afvragen, of toch niet hier en daar de een of andere zicht- of onzichtbare subsidie kan wor den geschrapt. En daarmede heeft mi nister Etzel, die de grootste moeite heeft zyn begroting sluitend te ma ken, dan toch al weer wat gewonnen. Afgevaardigden van zeven Zuida- merlkaanse landen Argentinië, Boli via, Brazilië, Chili, Paraguay, Peru en Uruguay zyn het in een te Monte video gehouden vergadering een# ge worden over een definitief ontwerp-ver- drag voor de vorming van een ge meenschappelijke markt. De conferen tie heeft de regeringen der betrokken landen verzocht voor 15 januari 1960 mededeling te doen van gewenste wy- zigingen in dit ontwerp en in de eerste helft van februari a.s. een laatste con ferentie van ministers van buitenland se zaken te houden om de gemeenschap pelijke markt in het leven te roepen. Het ontwerp-verdrag stelt voor dou anerechten en andere handels beperking voor alle essentiële goederen gelelde- lyk af te schaffen in een periode van twaalf jaar. De deelnemende landen kunnen zelf bepalen, voor welke goede ren zy ieder jaar een verlaging van 8 pet. toepassen. Naar van welingelichte zyde in Brus sel wordt vernomen zal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wig- ny, op de vergadering van de minister raad van de E.E.G. in de tweede week van oktober een aantal voorstellen In dienen, die niet alleen tot doel hebben het bereiken van de gemeenschappeiyke markt te bespoedigen, maar ook de ra tionalisatie van de Europese instellin gen. Behalve het reeds eerder door ons ge publiceerde voorstel, inhoudende be spoediging van de procedure, zoals de ze in het verdrag van Rome wordt voorgeschreven ter bereiking van de volledige gemeenschappeiyke markt zal de Belgische minister voorts .1 voorstel len: 1. Rationalisatie van de Europese Instellingen, 2. Het afwyzen van het Frans-ltall- aanse plan tot instelling van een poli tiek secretariaat van de zes landen. 3. Gecoördineerde hulp aan de onder ontwikkelde gebieden door de landen van de Europese gemeenschappen. De politieke consultatie tussen da „Zes" zou minister Wigny niet wensen te leiden via een afzonderiyk daartoe te stichten secretariaat, maar via de Europese assemblee, waarvoor de mi nisters zich moeten verantwoorden. In Brussel wordt aangenomen, dat de Bel gische minister zyn voorstellen tydens zyn verblyf in de Verenigde Staten voor de algemene vergadering van de V.N. met enkele van zijn Europese collega's heeft besproken. In het byzonder werd daarby gedacht aan overleg tussen de heer Wigny en de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Blijkens de door het C.B.S. gepubli ceerde indexcijfers van de waarde der openstaande orders in de industrie (op basis 1953 100) bedroeg het cijfer voor de metaalindustrie per eind juni van dit jaar 128 tegen 139 per eind juni 1958 en 130 per eind maart 1959. Het cijfer voor de binnenlandse afnemers in deze sector bedroeg 103 (resp. 116 en 104) en voor exportoruers 169 (175 en 173). De subindex voor machine fabrieken en constructiewerkplaatsen. beliep 152 (152 en 145), voor binnen landse afnemers 129 (134 en 127) en voor exportorders 198 (191 en 182). •Voor de textielindustrie steeg het in dexcijfer tot 115 (100 en 105), binnen landse afnemers 104 (90 en 93) en ex portorders 135 (U7 en 126). De sub- indexcijfers voor katoen-rayon en lin nenindustrie bedroegen 108 (104 en 99). exportorders 123 (119 en 113); voor de wolindustrie 134 (109 en 120), export orders 170 (161 en 169); Voor de tricot- en kousenindustrie 139 (beide _malen. 114), exportorders 155 (135 en 175) en voor de tapijtfabrieken 54 (43 en 65), exportorders 63 (67 en 55). De indexcijfers bedroegen per eind juni voorts voor: cementwarenfabrie- ken 209 (156 en 192), exportorders 119 (61 en 75); timmerfabrieken (exclusief deurenfabrieken) 399 (295 en 364), ex portorders 597 (197 en 513); schoen industrie 234 (171 en 126), exportorders 290 (199 en 231); kledingindustrie 178 (127 en 101), exportorders 265 (157 en 91): rubberindustrie 216 (144 en 216) en papierfabrieken (inclusief papiergrond stoffen) 102 (99 en 100), exportorders 118 (117 en 115). MISSCHIEN DAT MIJN AANWEZIGHEID aan boord hen ervan weerhoudt HUN PLANNEN UIT TE VOEREN NOOIT MET 'N t-ESE MAAS OP MISDADIGERS JAGEN DIE KAPI TEIN MURKEL ZAL ANDERS WEV RAAR OPKIJKEN ALS HU D OVER DE LOOPPLANK ZIET KOMEN JDAAR. LIST DE "CURLEW", MURKEL. WE MOESTEN HAR- RALDEN MAAR EVEN HALEN OMJ I ONS MET DIT SPUL TE HELPEN DE BEMANNING MAG TJA, MAAR ZE KUNNEN U OOK EEN TIK OP Puw HOOFD GEVEN EN ALS VOER 'VOOR de VISSEN gebruiken. ENFI 4, WE ZULLEN NIET AL TE SOM BER UN. LATEN WE EERST EENS j kWAT 3AAN ETEN JA, HIJ WEET NIET] BETER OF IK zoek op] DIT OGENBLIK IN LEITH VERGEEFS NAAR EEN SCHIP DAT "MARSH L CURLEW" HEET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2