Monstervoorstel z.h.st. maar onder protest aanvaard FOUTEN VERBETERD Ernstige fout Nederlands Ballet in Haarlem J. P. v. d. Bosch, ridder in de Orde van Oranjje-Nassau Staatssecretaris Stubenrouch opent nieuwe behuizing van Lieven de Keyschool Uitstekende overwinning van „Die Raeckse" op ZVC-K en V Hoogheemraadschap Rijnland in vergadering bijeen HAARLEMSE GEMEENTERAAD MIDDENSTAND BANG VOOR NIEUWE „STATIONSWINKEL" Verkoop VVV-gebouwtje aan voorwaarden gebonden ■FSBIfVS&Si "S 40 jaar in dienst van de Gemeente Haarlem Oud sch oolgebouw aan de Schoter straat gerestaureerd Briefkaart na 14 jaar retour DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PAGINA 3 Haarlemse gemeenteraad Misverstand Urgentie Noordervreugd Plaatsing zinkers voor watervoorziening Schalkwijk Individueel Nijverheidsonderwijs in Haarlem Met zestien cent port Bloembollencultuur Jubileumcomité samengesteld Dr. J. Meijer spreekt voor Vereniging Haerlem VOLLEYBALCOMPETITIE Laat kampioenschap voor Onze Gezellen Zaankanters berecht Strijd Films Haarlem e.o. Toneel Muziek IL verser» Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New V ui miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiii,i,n„,i„i Het debat in de Haarlemse ge- 'X' meenteraad over het monster- voorstel van B. en W. om on voorbereid en zonder nadere toelich ting ruim vier miljoen te voteren voor het uitvoeren van kapitaalswerken, is zoals voorzien verward en lang durig geworden. De heer Voogd (Pv dA) sprak zich het duidelijkst uit: het is deze raad onwaardig om op deze basis over inhoud en urgentie der voorstellen te discussiëren. Anderen verklaarden het hiermee eens te zijn, helaas zonder zich er overigens aan te houden. De uitvoerige toelichtingen van de wethouders van Financiën en van Openbare Werken hadden het voor stel behoren te begeleiden en hoorden niet thuis bij de mondelinge behande ling. Wel had, voorafgaande aan de eventuele discussie, een korte verkla ring gepast van het College van B. en W. Het dunkt ons, dat de raad op een dergelijke verklaring recht had. Uit de uitvoerige toelichting is nu geble ken, dat B. en W. in goed vertrouwen hebben gehandeld door G.S. van Noordholland de gevraagde opgave van financieel onrendabele en met uitstelbare kapitaalswerken tijdig toe te sturen. Pas kort geleden is ten de- partemente van Binnenlandse Zaken in Den Haag gebleken, dat G.S. deze opgave zonder meer naast zich heb ben neergelegd. Dat G.S. de desbetreffende circulai re van de minister, waarin om een opgave van de uit te voeren kapitaals werken wordt gevraagd, niet juist hebben weten te interpreteren, is dit College nauwelijks euvel te duiden. Iedereen blijkt er een eigen interpre tatie van te hebben kunnen geven. Ministeriële circulaires blijken steeds minder duidelijk gesteld te moeten worden. Wel is het tekenend voor het College van G.S. in Noordholland, dat men er de engste interpretatie aan gaf. Bekend is immers, dat G.S. van Zuidholland een veel ruimer interpre, tatie mogelijk achtten. Minder aan vaardbaar is evenwel, dat G.S. van Noordholland verzuimd hebben de ge meentebesturen van hun interpretatie op de hoogte te stellen en na het ont vangen van de Haarlemse opgave, de ze zonder meer naast zich hebben neergelegd. Het getuigt niet van een goede verstandhouding, dat men niet eens de moeite genomen heeft het Haarlemse gemeentebestuur erop te attenderen dat naar het inzicht van G.S. raadsbesluiten nodig waren en dat men niet met een eenvoudige op gave kon volstaan. Het gevolg van een en ander is dus geweest, dat de Haarlemse gemeente raad met de rug tegen de muur is ko men te staan en dat haar rechten met voeten getreden zijn. Het voorstel van B. en W. van Haarlem om ruim vier miljoen beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van een reeks kapitaalswerken, heeft zoals te voorzien was en zoals wij in ons blad van dinsdag reeds opmerkten aanleiding gegeven tot een langdurige en verwarde discussie. De heer Voogd (P.v.d.A.) stelde zeer terecht, dat het beneden de waardigheid van de raad geacht moest worden om met zo weinig tijd van voorbereiding, met een zo onvoldoende toelichting en als het ware met de rug tegen de muur geplaatst, over de feitelijke inhoud van de voorstellen en over hun urgentie te discussiëren. Hij wilde daaraan echter niet de consequentie verbinden tegen de voorstellen te stemmen, omdat hij begreep dat er voor de gemeente te veel van afhing, dat de gevraagde credieten inderdaad wer den toegestaan. Wel verzocht hij het College om die voorstellen, welke zelfs nog niet in de betreffende commissies behandeld waren, alsnog in die commissies ter sprake te brengen, ook al zou dit in feite een behandeling achteraf betekenen. Alle fractieleiders waren het met een dergelijke hou ding eens, zodat uiteindelijk de voorstellen zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. WETHOUDER W. F. HAPPÉ NHC Nog voor de be handeling begon had wethouder H a p p al meegedeeld, dat er als gevolg van m de betrachte spoed jgj enige fouten in de raadsstukken geslo pen waren. Het ver plaatsen van de speeltuin „Noorder vreugd" zou niet op 35.000,worden geraamd, zoals was aangekondigd, maar op 40.800,en het verdubbelen van de rijbaan van de Schipholweg werd geraamd op 950.000,— in plaats van op 900.000,—. De raad nam deze medede lingen voor kennisgeving aan. De heer VanLiemt (KVP) merkte op, dat de brief van G.S. van Noordhol- land, waarin om een opgave werd ge vraagd van de onrendabele, niet-uitstel- bare werken, op 10 juni verzonden was aan B en W. Hij wilde graag weten, waarom B en W nu plotseling met dit monstervoorstel aankwamen. De heer Spek (Prot. Christ. Groep) sloot zich hierbij aan. Wethouder Bakker zette uitvoerig uiteen, dat de brief van G.S. ?r-eL bepaald duidelijk was geweest. Niettemin hadden B. mW. reeds in juli aL verlangde mgave naar G.S. gestuurd -oen enige wethouders echter kort ge leder, het departement van Binnenland se Zaken bezochten, bleek dat G.S. de Haarlemse opgave niet h: Men doorge zonden naar Den Haag, omdat zij wacht ten op Haarlemse raadsbesluiten. B en W van arlem waren echter van oordeel, dat die niet verlangd werden. In allerijl heeft men toen dit monstervoorstel moe- *;n voorbereiden en in de raad moeten brengen. De heer Spek kreeg nog de toezegging, dat bij een eventuele over schrijding der toegestane credieten, de hele kwestie nogmaals aan de raad ter discussie zou worden voorgelegd. Het was de heer Van Liemt (KVP) ook opgevallen, dat de thans ingediende voorstellen alle betrekking hadden op het voorzien in materiële behoeften. Met de meeste aandrang verzocht hij het College ook aandacht te wijden aan de wellicht minder spectaculaire, maar daarom niet minder urgente voorzie ningen op geestelijk gebied. Wethouder H a p p deelde in een overvloed van woorden mee. dat iedere voorziening zich gistermiddag n ^verkt toen de door de agenda nlonstervoorstel discussie over ne» achter de rug (zie elders in dit blad) acni g was. De vergadering ««L die tot met een besloten vergadekondigden gevolg had dat B. en YV. ®an,, oordiik hun voorstel om de heer H. G- hoofd te Amsterdam te benoemen to van de gemeentelijke school voor si horende kinderen, terug te zulle" men. Zij hopen in de volgende raad vergadering terug te komen met een meerhoofdige voordracht, waardoor het de raad mogelijk zal zijn een keuze te doen. De heer Willemsen (PvdA) wilde we ten, waarom de Slachthuisstraat een goedkope klinkerbestrating moet krij gen. terwijl een even drukke verkeers straat als de Kruistochtstraat een as- faltdek krijgt. De klinkerbestrating is weliswaar 85.000,goedkoper, maar vergt veel meer aan onderhoudskosten. Wethouder Happé deelde mede. dat hij nog eens een onkostenberekening zal la ten opstellen, waarin ook de onderhouds kosten zijn verwerkt. B. en W. zullen aan de hand daarvan zich opnieuw be raden. Overigens deed een en ander aan het eigenlijke voorstel tot het aan leggen van een nieuwe riolering in de Slachthuisstraat niets toe of af, zodat het voorstel zonder hoofdelijke stem ming werd aanvaard. Het feit, dat het nog niet zo heel lang geleden gelegde wegdek van de Delftlaan thans dringend vernieuwd moet worden in verband met voorko mende verzakkingen, deed de heer Van den Berg (Prot. Ch. Groep) vragen of in het gevraagde crediet ook de kosten van het vernieuwen van de fundering begrepen waren, aangezien die z.i. ook vernieuwd zou moeten worden Wethou der Happé verzekerde het raadslid ech ter dat de fundering nog uitekend is. Het gaat alleen om het wegdek, dat in te snel tempo teveel verkeer te ver werken heeft gekregen. T. W. LICHTENVELD (VVD) De verkoop va.i het voormalige VW- bureautje aan het Stationsplein aan de Nederlandse Spoorwegen bracht de mid denstanders hij monde van de heer Lichtenberg (WD) in het geweer. Hij vreesde, dat deze nieuwe „stationswin- el er zal een snackbar met terras worden gevestigd evenals de omstre- c.en stationssigarenwinkel een bevoor- Uc io„I>OS ie?a' krijgen boven de Haarlemse middenstanders. De heer Lichtenveldt vreesde vooral, dat er met tertijd een ander soort „stationsbedryf" in zal worden gevestigd en vroeg of de gemeente het gebouwtje niet beter ver huren kon, zodat zij te allen tijde voor waarden zou kunnen stellen. Ook de heer Spek (Prot. Christ. Groep) pleitte sterk voor een toestand, waarbij de ge meente een vinger in de pap zou kun nen houden. De voorzitter meende, dat er geen ge varen gevreesd hoefden te worden en dat het College in dit opzicht diligent zou zijn. Maar de heer Lichtenveldt nam met die toezegging geen genoe gen Hü diende een motie in, waarin allerhande voorwaarden geeist werden. De voorzitter ontraadde het aannemen van deze motie en wethouder Happé achtte het voldoende wanneer het voor stel van B en W. in die zin zou worden geamendeerd, dat het wijzigen van de bestemming van het gebouwtje afhan kelijk gesteld zou worden van de goed keuring van B. en W. Wethouder Geluk noemde een dergelijke voorwaarde ech ter onaanvaardbaar voor N.S. De Spoor, wegen hadden onder de vigerende be palingen het volste recht gehad om de gemeente te dwingen het gebouw tje af te breken. Niettemin willen zij het van de gemeente kopen. Wanneer Haarlem aan de.e verkoop dergelijke voorwaarden zou verbinden als ge vraagd werden, zou de koop beslist niet doorgaan. De voorzitter stelde tenslotte voor het voorstel te amenderen, zodat aan de verkoop voorwaarden verbon den worden, die door B. en W. gesteld kunnen worden. De raad ging met de ze formulering accoord. Bij de behandeling van het voorstel om 445,~ beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van spelthera- peutisch materiaal ten behoeve van de prof. dr. Gunningschool, trok me vrouw Van Rappard (WD) fel ten strijde tegen deze haars inziens te ver gaande ingreep van de overheid. De speltherapie dient volgens dit raads lid aan de psychiaters te worden over gelaten, terwijl deze behandeling van overheidswege ook voor de levensbe schouwelijke groeperingen haar conse quenties zal hebben. Mede door deze laatste waarschuwing verontrust in formeerde mejuffrouw Bolsius (KVP) 0 er iliet een vergissing in het spel was. Zy had in de door B. en W. voorgestelde speltherapie tenminste op geestelijk gebied een materiële in vestering vergt en dat iedere materiële investering ook zijn voordelen heeft op geestelijk gebied. Toen de heer Van Liemt toelichtte, dat hij beslist niet op zijn achterhoofd gevallen was en dat hij wel wist wat de wethouder zei, con cretiseerde de heer H a pp e, dat het hem er slechts om ging duidelyk te ma ken, dat iedere behoefte op zon ur gentie en mogehjkheid wordt onder zocht. De kwestie van de urgentiebepaling waarover de heer Voogd terecht geweigerd had te discussiëren werd door wethouder bappé eveneens in een zee van woorden opgediend. Wethouder Bakker had reeds meegedeeld, dat de gemeenten het geld voor de uitvoering van de plan nen gereed dienden te hebben, wilden zij hun voorstellen voor een subjectieve verhoging in aanmerking laten komen. Wethouder Happé voegde eraan toe, dat men bovendien gebonden is aan de capaciteit van de dienst Openbare Werken, die technisch voor de uit voering moet zorgen, en bovendien aan de toestand op de arbeidsmarkt, waarbij het ryksgoedkeurmgsbeleid regulerend optreedt. In dit verband kreeg de heer Spek (Pr. Chr. Groep) te horen, dat het zwembad aan de Planetenlaan nog niet voldoende is voorbereid, omdat Openbare Werken beter eerst zijn aandacht kan "gate den aan weaken, waarvoor wel rijks- goedkeuring kan worden verkregen. Voor het zwembad is de eerste jaren nog geen rijksgoedkeuring te ver wachten. De heer Spek acht het juis ter wanneer de voorbereiding zo snel mogelijk wordt voltooid, opdat men iedere kans op verwezenlijking zal kunnen benutten. Over de samenstelling van de urgen- tielijsten door B. en W. wilden ver schillende raadsleden wel iets meer we ten, maar wethouder Bakker hield het been stijf. B. en W. bepalen de urgen tie en de raad z?l van tijd tot tijd ze ker op de hoogte gehouden worden. Wethouder Happé voegde eraan toe, dat de raad onmogelijk kan worden toege staan in de volgorde van uitvoering ver anderingen aan te brengen, wanneer die eenmaal door B. en W. is vastgesteld. Noorder vreugd. Ten aanzien van het verplaatsen van de speeltuin „Noordervreugd" infor meerde de heer Van Liemt (KVP) of men niet beter ineens wat meer geld had kunnen uittrekken, zodat de be waarder van de speeltuin, die door de verplaatsing op straat is komen te staan, weer aan een huis geholpen zou kunnen worden. Hij sprak dan ook van een mo rele plicht van het gemeentebestuur. Wethouder Happé kon een dergelijke wijziging in het voorstel niet aanbeve len, al zegde hij toe deze zaak met B. en W. nog eens nader te zullen be kijken. In antwoord op een desbetreffen de vraag van de heer Van den Berg (Prot.Christ.Groep) deelde wethou der Schippers mee, dat bij de ingedien de voorstellen geen plannen zaten tot uitvoeren van achterstallig onderhoud, omdat dit gedeeltelijk door het rijk wordt terugbetaald en er dus niet vol ledig van onrendabele kapitaalsuitgave sprake is. De wethouder zegde toe des betreffende voorstellen zeer spoedig aan de raad te zullen voorleggen. WETHOUDER W. C. BAKKER iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiint 1 nooit een medische behandeling ge- fen- Nog eer deze dubieuze kwestie tot klaarheid was gebracht, wierp de Fortgens (PvdA) zich in de r-iï i om voorbaat wethouder maaI' vast bij te springen. Zijn «cho!u met;"de' dat als eenmaal een v-?3rSuLv,?est'Aht is- de raad ook de heeft die school van de wprk if un te v°orzien om zijn werk naar behoren te kunnen doen. De zaak bleek echter op een mis verstand te berusten. De door B en W bedoelde speltherapie behelsde volgens wethouder Geluk met meer dan een wat uitgebreidere testmethode en daar voor heeft men wat materiaal nodig Wethouder Scheltema haastte zich nog haar fractiegenote, mevrouw Van Rap- pard te verzekeren, dat ook naar het inzicht van B. en W. de zuivere spel therapie geen overheidstaak diende te zijn. Zaterdag 3 oktober, 's middags om twee uur, zullen de beide stalen zinkers met een doorsnede van 40 cm., welke zullen dienen voor de watervoorziening van Schalkwijk, van de wal in het wa ter worden gelegd. Zondag 4 oktober zal de eerste zinker tussen 6 en 9 uur 's morgens boven de gebaggerde sleuf in het Spaarne worden gevaren en hier in neergelaten. Voor de tweede zinker geschiedt dit tussen 10 en 13 uur. Daar na zal door een kikvorsman de juiste ligging van de beide zinkers onder wa ter worden gecontroleerd. De ovatie, waarmede een veelkoppig publiek gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg de voorstelling van Het Nederlands Ballet beloonde, moet de directrice Sonia Gaskell goed gedaan hebben. Zij werd door haar mensen voor het voetlicht gehaald en zij moet toen opnieuw geweten hebben, dat het pu bliek nog steeds veel van haar en haar ensemble verwacht. Dat ensemble is, zoals men weet, sinds het vorig seizoen, danig gekortwiekt. Prominente krach ten hebben afgezegd en hebben elkaar gevonden in een nieuwe troep. Het zjj zo. Maar intussen moest Sonia Gaskell enkele notabele gasten aantrekken om haar voorstellingen een redelijk artis tiek peil te geven. Dat redelijke peil is inderdaad bereikt. Naar aanleiding van de voorstelling in Rotterdam, vorige week, werd in een bespreking in onze courant reeds opgemerkt, dat „het niet aan inspanning en toewijding ontbrak. Iedereen deed zeer zijn best, doch men kan van solisten, die nog niet voldoende gerijpt zijn, geen grotere prestaties ver langen dan zij optimaal kunnen geven." Met name werd er toen één ontdekking gesignaleerd: de negerdanser Billy Wil son in het door de balletmeester Karei Shook gecomponeerde balletje „Jazz- nocturne", een danser met opvallende lenigheid en techniek, subtiele gevoelig heid en elasticiteit, en boven alles mu zikaliteit. De voorstelling van gisteravond bracht wegens ziekte een programma wijziging. „La Rencontre" kwam te ver vallen en daarvoor in de plaats dansten Leonie Kramer, Andrea Jungen, Peter Appel en Ronald Snijder een ballet van Sonia.Gaskell „Ritme en Klank" op mu ziek van Bartok. Zij maakten er een fris stuk van, dansten beheerst maar bijzonder levendig. De troef van de avond was ook in Haarlem de Pas de Deux uit „Don Quichotte" op muziek van Leon Minkus en in de choreografie van Laurent Novikoff. Het waren de gasten Joan Gadzow en Robert Morrow, die de ze pas dansten: Gadzow met grotere expressie dan haar partner. Zij waren nu vrij goed op elkaar in gedanst, hoe wel hun individuele prestaties krach tiger en persoonlijker van toon waren. Voor de liefhebbers van virtuositeit ove rigens een nummer om gloeiend-heet te worden. Het tweetal zag men terug in „Les Sylphides", een vriendelijke ver tolking, voor wat het corps de ballet betreft. Sfeer was er genoeg, méér dan romantische bewogenheid. Het pro gramma vermeldde nog het ballet „Fo- rains", dat alleen maar interessant was. Veel heeft het ons niet gedaan. W. H. Vandaag herdacht de heer J. P. v. d. Bosch die reeds verschillende jaren is belast met de leiding van de personeels afdeling van het Gemeentelijk Energie bedrijf te Haarlem, dat hij 40 jaar ge leden in dienst trad van de gemeente Haarlem. Deswege werd hem vanmor gen een hartelijke huldiging bereid, welke haar hoogtepunt kreeg, toen de burgemeester van Haarlem, Mr. O. P. F. M. Cremers, mededeelde dat de jubi laris benoemd was tot Ridder in de Orde var. Oranje Nassau. De burgemeester prees vooraf de vele goede kwaliteiten van de heer v. d. Bosch, die ook zijn sporen heeft verdiend en nog verdient op het sociale terrein buiten de dienst. De directeur, Ir. J. H. Kouwenhoven, die ook het woord voerde namens zijn in het buitenland vertoevende mede-di recteur, ir. J. C. W. Swart, roemde de Drs. G. C. Stubenrouch, de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, zal vrgdag 16 oktober de officiële 9Pening verrichten van de nieu we behuizing voor de Lieven de Key school, de gemeentelijke Haarlemse school voor individueel nijverheidson derwijs- De school, die een jaar gele den gestart is en in verschillende be staande Haarlemse schoolgebouwen aanvankelijk huisvesting vond (in een lokaal vail de Frans Halsschool, hel handenarbeidlokaal van de Doopsgezin de School en voor gymnastiek in de dr. A. Kuyperschool, het Krelagehuis en de Willem de Zwygerschool) heeft in april van dit jaar reeds het oude schoolge bouw aan de Schoterstraat betrokken. Dat gebouw is thans geheel opgeknapt. Ter gelegenheid van het vernieuwde gebruikneming van het vernieuwde schoolgebouw Wordt er een expositie ingericht van werk en resultaten van andere scholen voo rindividueel tech nisch onderwijs in den lande. Er zullen inzendingen komen van de Gemeente lijke Schoolvoor Buitengewoon Nijver heidsonderwijs in Bieda, van het insti tuut „Jonckcrbosch" bij Nijmegen, van de Bedrijfstechnische School te Leiden, de Sint Bernulphusschool in Utrecht, de Pius X-schoo]I in Boxtel, de Gemeente lijke Lagere Technische School te Rot terdam en de Individueel Lagere Tech nische School in Klazienaveen. Staatsseretaris Stubenrouch heeft destijds als wethouder van onderwijs te Breda bHlk gegeven van zijn per soonlijke belangstelling voor het tech- Een bewoonster van de Bakenes- sergracht te Haarlem is sinds vrij dag overtuigd van de betrouwbaar, heid van Tante Pos. Die dag ont ving ze een briefkaart retour, die zij op 5 juni 1945 geschreven had aan een kennis in Oss, en waarin zij vertelt over de bevrijding van Haarlem. Wat er precies met haar kaart gebeurd was, weet ze niet. De kaart is eerst op 19 september van dit jaar in Oss gearriveerd, maar de geadresseerde bleek al elf jaar geleden overleden te zijn. De huidige bewoners van 't opgegeven adres weigerden de kaart, zodat deze naar Haarlem terugging en bij de afzender in de bus werd ge stopt- Tante Pos is echter erg precies, want de briefkaart die naar het in 1945 geldende tarief gefrankeerd was met een postzegel van vijf cent was nu belast met 16 cent porto kosten. nisch onderwijs aan minder vlot leren de jongens en de oprichting gestimu leerd van de school voor buitenge woon nijverheidsonderwijs in zijn toen malige woonplaats. Die school, welke in 1953 tot stand kwam, is de eerste op dit gebied in ons land. wijsheid van de jubilaris, diens uitste kende adviezen en zijn steun voor de directie. Hij bood hem een geschenk aan onder couvert en tevens de ere-medaille in verguld-zilver van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. De heer J. A. Sunter, bedrijfsadmini- strateur, sprak namens het jubileum fondsen gaf een radiotafel alsmede een salonlamp ten geschenke. Het komende jaar, vermoedelijk in het voorjaar, zal de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur haar honderjarig bestaan vieren. Met het oog op dit eeuwfeest heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld om aan de vereniging een passend geschenk in geld aan te bie den. De commissie staat onder voorzitter schap van het erelid van de vereniging, de oud-voorzitter dr A. .J Verhage. De heer B. A. Vermeer treedt op als secre taris terwijl het comité verder bestaat uit de heren D. Hogewoning, voorzitter van de Bond van Bloembollenveilingen, D. Jonker Jbzn te Andijk, F. J. v.d. Kolk voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren en A. Verduyn te Lisse. Dinsdag 13 oktober, 's avonds om acht uur zal dr. J. Meijer, leraar aan het Coornhertlyceum, voor de leden van de Vereniging Haerlem in de mu ziekzaal van café restaurant Brinkman een lezing houden over het onderwerp: Haarlem - Stad der Tachtigers. Met een gedecideerde overwinning 1 Volgende week ontmoeten de teams op het Rotterdamse ZVCK en V heeft elkaar voor de tweede keer. De drie ge- de sterk gewijzigde hoofdklasseploeg broeders Verheem onderscheidden zich van Die Raeckse gisteravond in het bij yelox in de aanval, bij PWN toonde Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal ZaankanterS, die veertien da gen geleden terecht moesten staan we gens diefstal of heling van hout. Een 29- jarige houtbewerker, die van ver schillende werven hout had gestolen, werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek. Een 44-jarige aflader en een 39- iarige schipper, die voor hetzelfde feit terecht hadden gestaan, werden gevon nist met zeven maanden met aftrek. Twee kistenmakers tenslotte, die de diefstallen zouden hebben geïnspireerd en in ieder geval het gestolen hout had den opgekocht, werden veroordeeld tot negen maanden met aftrek. Krelagehuis de volleybalcompetitie in gezet. Lydia Baay, Riet Eilander en Mary van Duffelen toonden zich uitste kende vervangsters voor Gonnie Pro- sée-Takken en Nel Steensma-Steffens, die acht jaar in het eerste team van de roodwitten uitkwamen, en de voor een jaar in Spanje vertoevende sterke aan- valster Hannie Witkamp. Met Corry v.d. Haar, Tineke Andrea, Wil Spie- rings en Thea van Putten speelden de debutanten een voortreffelijke partij volleybal, veelbelovend en het predi- caat „hoofdklasse" waardig. Al direct vormde een goede opbouw de basis voor een sterke aanval. De op slag werd goed verzorgd en bovendien vonden de niet talrijke Rotterdamse smashes een vroegtijdig einde in de goede Haarlemse bloks. Aanhoudend verliep de score ten gunste van de roodwitten, die met 155, 159 en 15 6 een sprekende zege behaalden. De dames van MHBS ondervonden in het overgangsklasse duel met het Vel- sense VCK maar bitter weinig tegen stand. De Velsense gasten verloren de eerste sets met 152 en 159, wonnen de derde set met 1614 maar werden in de vierde set weer met duidelijke cijfers door de Haarlemse „witten" te ruggewezen, 158. In de eerste klasse heeft men deze week een voorliefde voor gelijke spelen. De damesploegen van HVS en Velox deelden met 1513, 1215, 155 en 11 15 de winst en by de heren kwamen Die Raeckse 2 en Eclecta tot een gelijk re sultaat: 15—11, 15—9, 14—16 en 8—15. CIOS heeft veel moeite gehad om het Zandvoortse OSS er onder te krijgen. De Zandvoorters hebben hun team nog verder verjongd en beschikken nu over een combinatie die na veel trainen ze ker in het eerste klasse milieu zal meekomen. Van de kampioensploeg Van CIOS troffen We slechts nog Tuk ker, Beljer en Nieuwenhuizen en het zal uiteraard weer enige tijd vergen om voldoende teamverband te beko men om de titel met succes te kunnen verdedigen. Uit de setstanden blijkt dat het krachtsverschil niet groot was; 15 6, 15—12, 11—15 en 15—11. Als restant van de vorige competitie moesten Onze Gezellen en Vesmia 2 nog om het kampioenschap van de tweede klasse spelen en stond voor Ve lox en PWN de eerste promotiewed strijd voor een plaats in de eerste klas se op het programma. Velox en PWN verrasten in de eer ste sets met aantrekkelijk spel op een behoorlijk niveau waarbij de aanval, vooral bij Velox, een belangrijke plaats innam. Met tweemaal 15—13 besliste Velox na felle strijd de eerste sets in zijn voordeel. In de derde set nam Ve lox een grote voorsprong en behaalde vrij gemakkelijk de setzege (1511). W. Harting zich een geducht smasher. In de eerste sets moest Vermia 2 capi tuleren voor de routine en de stoot-kracht van de Gezellen (157 en 1511) maar in de derde set gaf de jeugdige Vesmia-ploeg pittig en zeer beweeglijk party en nam zelfs een gro te voorsprong maar via 1313 won O.G. ten slotte toch de strijd en behaalde dus, uiteraard wat laat, het kampioen schap van de tweedeklasse, seizoen 1958—1959. De uitslagen van woensdag luidden: Heren: Die Raeckse 2-Eclecta, 22; CIOS-OSS, 3—1; Velox-PWN, 3—0; WCL-PSVH 2, 3—1; CIOS 3-Topscore, 3—1; FES-WIK 3, 1—3; OVRA 3-Hepol, 3—0; OVRA 4-Gios 4, 3—1; OSS 2-Ener- gie, 30. Dames. HVS-Velox, 22; Die Raeck- se-ZVC-K en V, 3—0; MHBS-VCK, 3— 1; OVRA 2-Set up, 13; O.G.-Vesmia 2, 3—0; PWN-O.G. 2, 3—0; O.G. 3-HBC 4, 0—3' FES-Set up 2, 3—1; WIK-OSS 3, 3—1; OSS 2-Die Raeckse 4, 30; OSS- De Blinkert 2, 22. CINEMA-PALACE: Die glücklichste FraU der Welt, a. L; 2, 4.15 uur. Do. 7 en 9.15 uur: 08/15; 18 jaar. FRANS HALS: Al Capone, str. volw (2e week); 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: Tiger Bay, 14 jaar (2e week); t, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Romarei, het meisje met de groene ogen, volw.; 2 en 8 uur. REMBRANDT; Het uagboek van Anne Frank, a. 1. (3e week); 2 en 7.30 uur. ROXY: Do.-midd.: Muiterij in de Zuidzee» 14 jaar; 2.30 uur. Do.-avond besloten voorstelling. STUDIO: The captain's table, volw.; 2.15 T en 9.15 uur. MINERVA: Do. 8.15 uur: Das Wirthaus im Spessart, a. 1. Donderdag 1 oktober Stadsschouwburg: 8 uur: Charlotte Kohier met „Olivia". Donderdag 1 oktober Concertgebouw, 8.15 uur: Concert door de Chr. Oratorium Ver. „Door Zang Vriend schap" o.l.v. Simon C. Jansen. M.m.v. N.Ph.O. en Rudolf Jansen, orgel. Frans Hals museum: 8 uur: Bach-concert door Henri Honegger. Donderdag 1 oktober Raadhuis Hoofddorp, 2.30 uur: Gemeen, teraadsvergadering Haarlemmermeer. BEVALLEN van een zoon: H. M. C. Gruts-Schut; M. E. Koster-HoogeveenJ R. J. M. Moison-Brok J. M. Hazelhorst- Torcque; H. H. Drupsteen- van den Berg. BEVALLEN van een dochter: S. den Hartog-Riemens A. J. M. Zee- van Mil; A. van Egmond-Zijdeveld M. van Buuringen-Thjong; P. T. M. Brok-van Dijk F. Vogelzang-van der Meijden. OVERLEDEN: W. J. E. M. Spek- schoor-Pandorf, 62 j., Kamperlaan: G. Drenth-Poelman, 74 j., Westerhoutpark K. van der Kloet, 2 j., Duvenvoorde- straat; G. Boeying-Grin, 76 j., Gasthuis, vest M. Naaktgeboren-Prevost. 61 j., Havenplein; H. Vink, 13 j„ Mentawi. straat A. van den Brink. 87 j., Wester- houtpark J. Teeuwen, 80 j., M. van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: W. J. Sweijen en A. M. van Brugge; A. M. Harren en J. F. Beilschmidt W. van Dijk en M. E. Post; A. J. Wolfsen en A. M. van de Weetering J. J. van Leeuwen en H. M. de Bie; H. J. Böhme en C. Bur ger; E. Fennema en J. de Groot: J. J. Rondaij en W. C. M. Rienstra G. J. Vermolen en M. C. Huiskens; J. M. Warmer en W. J. van der Wiel J. van der Eijnden en W. A. P. Jansen. O. Troelstra en E. B. Strijbos; P. Metzen en P. C. Verkerk G. P. Maasland en UT A Pool cfro GEHUWD: A. A. Wennink en A. C. Bulters: J. F. Steenman en C. Kok C. P. F. Groen en J. M. Keeman; J. W, Wegman en J. E. H. Hirs; G. Stienstra en C. M. van Eerden T. Kessens en J. A. Bom H. L. H. B. A. Visscher en A. M. Visser P. G. Rutte en J. C. Thoolen; A. van der Sluis en W. M. Tholen A. C. Groenendijk en H. M. Mathot. BEJAARDEN De halfjaarlijkse feestavond van de Stichting Adoptie Commissie Bejaarden zal dinsdag 13 oktober, om 2 en 8 uur, een cabaret voorstelling organiseren voor bejaar den. Optreden zullen het showorkest „The Topliners", Gerry en Ferry, Her man Theunissen, Charles Matla en Ger Roeland. (Niet officiële koersen Vorig jpe^'ne Slot 1/10 4% Ned 195* 100A 4*4 Ned 1959 97% 1% Ned 1953 94% Staffel 194'/ 92% 3% Ned 195b 93H 3*4 Ned 1948 87 n 3V4 Ned 1950 89 1*4 Ned 1954 89% 1V4 Ned 1955 U 90% B N G Won bouwj t 109*4 Ned Handel Mil Cen 234% Amsterdam 'Oibbei 98 98% flVA 146% ienernbab- Mtl 210 AK O 373*4 367% rterkel Patent 268 Jalvè-Delft Cen 645% Dell Mt1 170.10 Fokker 242U2 v Gelder 242% Hoogovens 576 Mliller Co 312 PhilipF '>m bei 638 631 (Jnllevei 646 V? 639% Btlllton *e 320 Kon Petroleum 50 156.90 154.40 Holi Amerika Lijn 159*1. 159% KLM 123 Kon Nea stt»omn Mn 157 157*4 KLM 127% Ned Sloom v Mn 164% v Ommeren 243 Ned Scheepvaart u nu 139*2 139% Kentespaarbrleven 57 Kentespaarbrleven 58 2*4» Amsterdam 5b 82 2% Amsterdam 56 li 92% 2Vo Rotterdam 57 98 7 8 Alh Heli-» kl obl 4 128 29/9 30/9 Anaconda coppei 60% 59% Bethlehem Stee) 57 56*4 Chrysler Orp 64% 63 .enerai Clfc trlc 78% 78% «eneral Motors 56% 54% Kennecott Coppei 92", 92*4 K1.M 32 31% Montgomery Ward 51 51 Radio Corp 58' 56% rtepubllc Stee) 76% 75% RovaJ Dutch 42 41% Shell Onion Oil 74% 75% Southern Pacific 73% 72*2 Southern Railway 54% 53% <tand Oil Ny 49% 48*4 ildewater 2334 23% S Stee) 103% 100% Stemming: onregelmatig lager De Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland ver gaderde 30 september ter behandeling van een korte agenda. De voornaamste punten vormden het rapport van de technische dienst over de vissterfte als gevolg van de vergiftiging van het boe zemwater in mei en het voorstel tot verdieping van de Buiten Liede. Ge noemd rapport zal ter kennis worden ge bracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Het voorstel tot verdieping van de Buiten Liede had de instemming van de vergadering. Aan het slot van de vergadering bleek uit vragen van de hoofdingelanden, dat er verontrusting is over de mogelijke gevolgen van het zandzuigen in het Zweiiand (Kagermeer): gevreesd wordt voor schade aan boezemkaden en voor grondafschuivingen. De dijkgraaf deelde mede, dat de Technische dienst van Rijnland het verloop van de werkzaam heden ter plaatse nauwkeurig volgt, en dat, voor zover hem is medegedeeld, er op het ogenblik geen grond voor veront rusting bestaat. Volgens de voorwaar den van de vergunning moet de zand zuiger 150 meter uit de oever blijven. Peilingen ter plaatse hebben aang- toond, dat er geen grondafschuivingen hebben plaats gevonden. Tot hoofdingeland wegens het onge bouwd eigendom werden door de verga dering toegelaten de heren J. J. Meijer te Hoofddorp, J. J. van Haaster te Nieuw-Vennep, M. Visser te Alphen aan den Rijn (allen aftredend) en C. G. M. Meskers te Hillegom (in de vacature van de heer G. A. Verdegaal te Noord- wykerhout, thans hoogheemraad); tot hoofdingeland wegens het gebouwd eigendom de heren G. G. Loggers, bur gemeester van Aalsmeer en rar. H. W. Vliegen te Bloemendaal (beiden aftre dend) tot hoofdingeland-plaatsvervan ger wegens het ongebouwd eigendom de heren P. Bos te Vijfhuizen, N. van Reeu- wijk Jzn. te Abbenes, C. Kempenaar te Aarlanderveen (allen aftredend) en P. van der Eijk Jaczn te Waddinxveen (in de vacature van deer Jos van der Eyk te Benthuizen, thans hoofdingeland) en tot hoofdingeland-plaatsvervanger wegens het gebouwd eigendom de heren P. Bos te Vijfhuizen, N. van Reeuwijk Jzn te Abbenes, C. Kempenaar te Aarlanderveen (allen aftredend) en P. van der Eijk Jaczn te Waddinxveen (in de vacature van deer Jos. van der Eijk te Benthuizen, thans hoofdingeland) en tot hoofdingeland-plaatsvervanger we gens het gebouwd eigendom de heren mr. G. C. van der Willigen, burgemees ter van Haarlemmermeer, en B. K. Buurman te Heemstede (beiden aftre dend) en Z. Bruins Slot. burgemeester van Alphen aan dén Rijn (in de vaca ture dr. mr. J. F Taat te Boskoop, thans hoofdingeland).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3