Er schuilen nog puzzles in Na vier stemmingen nog geen wethouder in De Lier S! Hogere ontvangsten uit lioofck van Vennootschapsbelasting Prof. Haccoü wijst op gevaar van te grote zelffinanciering PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH i CURLEW" Eerste uitkeringen donderdag in Soc. Verzekeringsbank Twaalf vissers voor het Hof Volgende maand topconferentie Audrey Hepburnlaan in Doorn „Zet advertentie in de krant", suggereert raadslid In eerste acht maanden 59 f 360 min meer ontvangen dan in 1958 25 jaar bisschop Overnamebiedingen een waarschuwing Noor Lange volgt minister Luns op VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 PAGINA Geweigerd uit te varen in stormweer BINGO blijft zonder eigenaar Onthulling van premier Macmillan Hilariteit in raadzaal Goudsmokkelaar aangehouden Arnhemse venter weer veroordeeld Films over Nederlandse kunstenaars Min. Zijlstra zegt steun toe aan Internationale Ontwikkelingsass. „Behoorlijk gedrag tussen debiteur en crediteur" Nederlands raam voor Vancouver Werk van Piet er Wiegersma Trekking Premielening Breda 1954 Belastingmiddelen in augustus Veel aanslagen opgelegd Mgr. Willekens S.J. J. v. Mackelenbergh overleden Voorzitter NATO-raad Oostenrijk gaat invoer rechten heffen op stookolie Nederlands aandeel in wereldexport gestegen Sanering Belgische koiehindustriè zo sne^ mogelijk uitgevoerd Toezegging aan Hoge A utoriteit Verruiming invoer- bepalingen Nederlands Nieuw-Guinea Kardinaal Agagianian bij Soekarno (Van een verslaggever) Vijf van de honderdduizend wedu wen, voor wie deze eerste oktober niet alleen door de zonnige nazomer een gouden dag is, zaten donderdag in het statige kantoorgebouw van de Sociale Verzekering te Amsterdam voor een bijzonder heuglijke plechtigheid: de uit reiking van de eerste uitkeringen krachtens de nieuwe weduwen- en we zenwet. De aankleding was nog enigs zins uit de dagen van heel lang terug, de dankbare weduwen op een rjj naast elkaar en daartegenover, aan een bre de tafel, de autoriteiten met de gevul de enveloppe. Maar het bleef by een uiterlijke gelijkenis, want de toon van de toespraken was er een van oprech te vreugde om hetgeen tot stand was gebracht. Oud-minister J. C. Suurhoff werd door zijn opvolger, minister mr. C. J. M. van Roofl, geprezen om zijn initiatief en oud-minister mr. L. J. M. Beel om zijn verdediging in de ka mer. Alle betrokkenen waren broeder lijk verenigd en zij lieten de eer van de uitreiking aan de piepjonge, ern stige staatssecretaris, de heer B. Roolvink. Hollands, misschien wat al te Hol lands. was de uitvoerige vermelding van hetgeen de vijf weduwen tevo ren aan uitkering genoten hadden in de meeste gevallen niets en het geen hen met ingang van vandaag zal toevloeien. Het was echter goed bedoeld, want is deze wet niet het produkt van een gemeenschappelijke inspanning en een gemeenschappelij ke wens? Zo ook, voelden de vijf ge nodigden, mevr. W. M. Berkemetj- er-Proeme, mevr. E. Grendel-Leen heer uit Badhoevedorp, mevr. A. M. R. G. J. Lissauer-Vanderbruggen uit Amsterdam, mevr. J. Muller-Groen uit Amsterdam en mevrouw J. M. S. Scheick-Balvers uit Amsterdam het aan. Zij waren de eregasten. De dank aan de beide instanties, die door veel inspanning het voor elkaar hebben gekregen dat op 1 oktober de uitkeringen konden beginnen: de Ra den van Arbeid en de Sociale Verzeke- rings Bank, werd vertolkt door de heer Roolvink. Minister van Roolj Spitste deze dank toe op een persoon, mej. A. D. A. Rujjsenaars, sous-chef van de af deling Invaliditeits- en Ouderdomsren ten, die haar veertigjarig jubileum, ex tra glans zag bijgezet door haar benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Tenslotte sprak de president directeur van de bank, mr. H. B. H. Voor het gerechtshof te Amsterdam is de strafzaak behandeld tegen 12 van' de 15 opvarenden van de treiler „Haar lem", die wegens dienstweigering door de rechtbank te Haarlem ieder tot 150.- boete waren veroordeeld. Op 5 februari 1958, toen door de radio een stormwaarschuwing voor wind kracht 10 was omgeroepen, hadden de twaalf leden der bemanning geweigerd uit te varen. Overeenkomstig de bepa lingen in de C.A.O. van de treilervisserij werd toen het oordeel ingeroepen van de speciaal voor deze gevallen benoemde weercommissie. Een van de drie vaste leden was echter onbereikbaar, zodat een plaatsvervanger zijn oordeel gaf. Alle drie kwamen tot de conclusie dat de treiler kon uitvaren. Voor het Hof deelde als getuige een meteoroloog van het KNMI te De Bilt mede, dat de zeer zware storm van de bewuste dag gemiddeld slechts eenmaal per jaar voorkomt. Indien het schip zou zijn uitgevaren zou het volgens hem in een catastrofaal storm veld terecht zijn gekomen. De getuige meende, dat de commissie zich heeft laten misleiden door een tijdelijke stilte, die de storm voorafging. Visserslui zijn volgens de getuige de beste weerkundigen onder de amateurs. Uit een desbetreffend onderzoek van het KNMI is gebleken, dat schippers, bad mannen en andere lieden die dagelijks aan de kust afhankelijk zijn van het weer, des zomers voorspellingen over het weer gedurende de komende zes uren doen, die van dezelfde kwaliteit zijn als van het KNMI. De procureur-generaal, zei in zijn re quisitoir alle begrip te hebben voor het besluit van de twaalf verdachten niet uit te varen. Hij zelf zou dat waarschijn lijk ook niet hebben gedaan, maar, al dus de procureur-generaal, zij bevinden zich nu eenmaal in een positie waarin ze slechts uit twee dingen kunnen kie zen: als ze gehoorzamen brengen ze misschien hun leven in gevaar, als ze het niet doen stellen zij zich bloot aan een eventuele strafvervolging, omdat zij artikel 398 van het wetboek overtreden. Volgens de procureur-generaal ver plichtte de eigen C.A.O. van de vissers hen uit te varen, nu de weercommissie de eveneens volgens deze C.A.O. bin dende uitspraak had gedaan, dat uitge varen kon worden. Artikel 398 stelt slechts gevangenisstraf op dienstweige ring. Maar de zeer plausibele redenen die de verdach' hadden om te weige ren, maakten van deze zaak een grens geval. Daarom had volgens de procu reur-generaal de rechtbank in Haarlem terecht het zgn. geldboetenwetje toege past. Van de opgelegde geldboete van 50 voor iedere verdachte vroeg de procureur-generaal bevestiging. De verdediger, mr. J. H. v. Wijk, meende dat de uitspraak van de weer- eommis. ie niet als bindend kon wor den beschouwd omdat de drie vaste le den niet waren gehoord en evenmin de plaatsvervanger van het afwezige vas te lid. Voor hem had men een andere plaatsvervanger genomen. Op de be wuste dag waren zelfs de loodsdiensten gestaakt. Pleiter sprak van een con flict tussen winstbejag en veiligheid. „De belangen van de mens moeten voorrang krijgen boven die van de han del", meende hr en hi) vroeg vernieti ging van het vonnis. Uitspraak 15 oktober a.s. De confrontatie van de blinde passa gier „Bingo" met de familie Beken- kamp aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" in Amsterdam is op een teleurstelling uitgelopen. „Bingo", die als verstekeling aan boord van de „Johan" was gekomen en daardoor een wereldreis had kunnen maken, bleek niet t weggelopen hondje van de familie te zijn. Iedereen was het erovereens dat het niettemin een lief hondje was. Maar de vraag blijft staan wie zjjn eigenaar nu wel mag zijn. Waslander, een technisch woord. Door zorgvuldig beraad op de problemen van de nieuwe administratie heeft men een systeem ontwikkeld, waarbij, door mid del van een machine, zowel het bere kenen als het uitschrijven van de uit keringen, langs mechanische weg kan geschieden: een enorme besparing van tijd en arbeid. Hij vertrouwde de minister toe, dat er enige juridische puzzles in de wet schuilen. Er is nogal enige twijfel over de omschrijving van het begrip „beroepsopleiding". Ook het begrip „huishouden" is ingewikkelder dan het lijkt, en zelfs, onthulde de heer Waslander, Is men nog niet geheel zeker wat nu eigenlijk een „weduwe" is. Op het eind van zijn verkiezingstour nee door Schotland heeft premier Mac millan van Groot-Brittannië woensdag laat meegedeeijl, dat over enkele dagen de datum bekend zal worden gemaakt van een topconferentie tussen oost en west. Volgens UPI verwacht men tegen het midden van de volgende week een gelijktijdige aankondiging van de datum te Washington, Moskou, Londen en Pa rijs. Macmillan heeft het geheim zo lang niet volledig kunnen bewaren. Hij en zijn Conservatieve partij zijn van me ning, dat de aankondiging van een top conferentie hen op 8 oktober bij de ver kiezingen zal steunen. UPI meent, dat de datum vermoede lijk zal liggen tegen het eind van no vember of het begin van december. Te kenen zouden er op wijzen, dat de top conferentie wordt voorafgegaan door een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die een ontwerp-verdrag voor een in terimregeling voor het Berlijnse vraag stuk zullen voorbereiden. (Van onze correspondent) De gemeente De Lier in het Westland zit in een bestuurlijke crisis. Na het af treden van de Christelijk-historische wet houder de heer J. A. C. van der Lelij, ziet de raad geen kans een nieuwe wet houder in het college van B. en W. te brengen. In de woensdagavond gehou den raadsvergadering was de situatie tenslotte zo hopeloos, dat de heer H. van Loenen (P.v.d.A) onder algemene hilariteit de suggestie deed dat men een oproep voor een wethouder zou kunnen plaatsen in de dagbladen. De zaak is ontstaan, zoals we ver leden week berichtten, doordat de heer Van der Lely zjjn wethoudersmandaat neerlegde wegens het ontbreken van een basis van vertrouwen in het college van B. en W. De leiding, die van de burgemeester uitgaat, achtte hij van dien aard, dat zij aanleiding ls geweest tot grote moeilijkheden, waardoor de verantwoordelijkheid als wethouder niet te dragen was. In zijn plaats koos de raad de vorige week de heer J. van de Laar (KVP). Maar in de raadsvergadering van woensdag werd een schrijven "an hem voorgelezen, waarin hij voor de keuze bedankte. Hij stond namelijk op het standpunt dat in het college van B. en W. zoveel mogelijk alle bevolkingsgroe pen moeten zijn vertegenwoordigd. Na mens de AR-fractie zei de heer Vos kamp dat in de eerste plaats de C.H.- fractie de aangewezene ls een plaats in het college te bezetten. Nu de C.H. en KVP weigerden zou de AR-fractie haar stem uitbrengen op de vertege- woordiger van de WD. Bjj de hierop volgende stemming wer den vier stemmen uitgebracht om de heer Vellekoop (WD) tegen zeven blanco. Hierop verklaarde de gekozene In principe bereid te zijn geweest de functie te aanvaarden en een offer te brengen voor de Lierse gemeenschap. Maar nu blijkens de stemming de an dere partijen dit offer niet accepteer den was het hem onmogelijk wethou der te worden. Opnieuw werd er gestemd. Nu ver- Niet zonder moeite heeft de Amster damse douanerecherche een 34-jarige Haagse koopman, Hans K., aangehou den, toen deze een café in de binnenstad verliet. Met K. hoopt men een begin te hebben gevonden voor het oprollen van een internationaal vertakte smok kelbende. K. leidde in Den Haag een luxueus leven. Zijn handel bedreef hij vooral in Amsterdamse café's waar hij allerlei soorten gouden voorwerpen en munten verkocht, die ons land waren binnengesmokkeld. Het eerste spoor kreeg men doordat veel ongemerkt goud bij het Waar- borgkantoor ter keuring werd aange boden. Ook hoorden juweliers klach ten van hun klanten dat hun goud duurder was dan gelijksoortige voor werpen. die in café's te koop waren. K. bleek in het bezit te zijn van gouden munten ter waarde van twintig mille, alsmede sieraden van een gelijke waarde. In zijn auto's vond men, verborgen achter de polsters, nog een collectie gouden horloges. Het gerechtshof te Arnhem heeft een 26-jarige venter, een van de mannen die vorige maand uit het huis van be waring aldaar ontsnapten, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De procureur-generaal bij het hof had drie jaar gevangenisstraf geëist en de rechtbank te Arnhem had hem veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek. De venter werd verdacht van een po ging tot het plegen van een roofoverval in een boerderij bij Teriet. (Van onze Haagse redacteur) Op het ministerie van O.K. en W. be staat het plan opdrachten te geven voor het vervaardigen van korte films over levende Nederlandse kunstenaars. De gedachte daaroe is gerezen in de Raad voor de Kunst. Men acht het van belang de film te benutten om voor de toekomst een zo duidelijk mogelijk beeld te bewaren van de belangrijkste figuren in het artistieke leven van on ze tijd. Het zou in de bedoeling liggen jaarlijks een paar filmpjes over kunste naars en hun werk te laten maken, zo dat er op de duur een voor het nage slacht waardevolle collectie ontstaat. Het plan bevindt zich nog in een eerste stadium. Op de begroting van O.K. en W. is voor 1960 bif de post „subsidies en andere uitgaven ten behoeve van de kunstzinnige en culturele film" reke ning gehouden met uitgaven voor de bedoelde opdrachten. Wanneer de Ka mers aan de begroting hun goedkeuring gehecht hebben, zal de opzet verder worden uitgewerkt. kregen de heren P. Broos (CH) en H. van Loenen (PvdA) elk één stem, de overige negen waren weer blanco. Her stemming: tien blanco, één op de so cialist Van Loenen. Deze had echter ook geen behoefte aan de CH-zetel. De PvdA was In De Lier nog een jonge beweging, waarin echter wel groei zat, maar de heer Van Loenen dacht nog niet aan een wethoudersplaats. Zijn voorstel om met een oproep In de dag bladen de Gordiaanse knoop door te hakken, door het talrijk publiek met een daverend gelach beantwoord. Nadat tenslotte de heer Van de Laar had opgemerkt, dat er nog meer per sonen waren die men zou kunnen kie zen, werd toch nog een laatste stem ming (de vierde) gehouden. Toen stem den alle raadsleden blanco, waarna de vergadering maar uiteenging. De heer Van der Lely zal dus ondanks zijn tegenzin voorlopig nog wethouder moeten blijven. Minister Zijlstra heeft de algehele steunvan Nederland toegezegd aan het Amerikaanse voorstel inzake de op richting van een Internationale Ont wikkelingsassociatie. Sprekende in een zitting van de jaar vergadering van de Wereldbank te Washington zeide minister Zijlstra, dat de Nederlandse regering in de sfeer der internationale samenwerking groot belang hecht aan de inachtneming van bepaalde regels van „behoorlijk gedrag in de betrekking tussen debiteur en cre diteur en, in het algemeen, aan behan deling van buitenlandse belangen In overeenstemming met het internationa le recht en billijkheid". De Nederlandse minister van finan ciën verklaarde te verwachten, dat hij de verzekering zal krijgen, dat de voor gestelde internationale ontwikkelings associatie zal werken op de basis van deze gezonde beginselen. Hij zeide te vrezen, dat het zonder deze verzekering voor Nederland moeilijk zal zijn deel te nemen. Minister Zijlstra legde er tevens de nadruk op, dat de financiële operaties van de internationale ontwikkelingsas sociatie (International Development As sociation) op geen enkele wijze de vraagstukken mogen verergeren van monetaire onstabiliteit en handelsbe perkingen, die in vele landen nog steeds bestaan. Hij zette uiteen, dat hij deze punten met betrekking tot het plan tef sprake bracht, omdat zij hem van een zodanig algemeen belang voorkwamen, dat door deze punten thans in overwe ging te nemen wellicht zal worden bij gedragen tot opheldering voor wat be treft de vrees en de verwachtingen, die wi) koesteren bij het toezeggen van on ze principiële steun aan de conceptie van het denkbeeld. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de staat Brits-Columbia heb ben de Nederlandse ingezetenen aldaar een glasraam geschonken, dat is ge plaatst in het deze zomer gereedgeko men auditorium te Vancouver. Enkele maanden geleden werd namens de heer L. Kruytbosch, consul-generaal der Ne derlanden te Vancouver, contact gezocht met de stichting „Kunst en Bedrijf" ten einde advies in te winnen over de keuze van een kunstenaar. Pieter Wiegersma te Deurne werd als de meest voor deze opdracht in aanmer- kin komende kunstenaar gekozen. Om hem dè nodige gegevens -ver de lichtval ter plaatse, de kleur der omgeving en andere omstandigheden te verschaffen, vroeg „Kunst en Bedrijf' talloze foto's en bouwtekeningen. Het raam werd in Nederland vervaardigd, evenals het alu minium raam waarin het geheel werd gevat. De Holland-Amerika Lijn ver voerde het glasraam naar Vancouver. Dezer dagen werd h:t officieel namens de Nederlandse ingezetenen uit de pro vincie Brits-Columbia door de vice-con sul, de heer F. W. Schreuder, aan het „Provincial Centennial Committee" over gedragen. Deze overdracht werd bijge woond door vele vooraanstaande autori teiten. Het raam stelt voor „De geboden kans", gesymboliseerd door een vogel figuur met een bloemen- en plantenmo- tièf. Bij de jaarlijkse trekking van de 2 y, pet. premielening Breda 1954 zijn prljze- gevallen van 25.000 op no. 11543. 1.000 op no. 53252, 500 op nr 61951 en 250 op nos 30712 en 40298. Er wer den voorts 72 nummers uitgeloot met 120. De Amerikaans Nederlandse filmster Audrey Hepburn heeft gistermorgen een van de lanen in het woon- en werkcen trum voor invalide militairen te Doom haar naam gegeven, hetgeen geschiedde met de onthulling van het straatnaam bordje. In het midden ziet men Audrey Hepburn, naast haar Mel Ferrer, haar echtgenoot. Blijkens mededeling van het ministe rie van Financiën beliepen de ontvang sten van het Rijk uit hoofde van be lastingen in de maand augustus f 759,6 miljoen tegen f 599,4 miljoen in augus tus 1958 en f 671,1 miljoen in juli 1959. Hiervan komt f 390,0 miljoen (juni 1959 f 217,4 min. en augustus 1958 254,0 min.) uit kohierbelastingen en f 369,6 miljoen (augustus 1958 f 345,2 min. en in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kwartaal f 381,8 min.) uit hoofde van de niet-kohierbe- lastingen. In de eerste acht maanden van 1959 zijn de totale ontvangsten hiermee ge komen op f 4.919,8 (v.j. f 4.559,4) mil joen t.w. f 1.576,3 (1.441,0) min. uit kohierbelastingen en f 3.343,5 (3.116,5) Op 3 oktober a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat monseigneur Wil lekens S.J. tot bisschop van Bata via werd gewijd. Wij, die ln 1934 in zijne Hoogwaardige Excellentie de nieuwe Apostolische Vicaris van Batavia moch ten begroeten, konden enige jaren voor het uitbreken van de grote wereld brand niet vermoeden, welk een be tekenis de aanwezigheid van monseig neur Willekens in Batavia weldra zou krijgen Het is de kerkvorst monseigneur Wil lekens niet vergund geweest zijn bestuur over het bisdom Batavia steeds in vre de en vrijheid te voeren. Mét de Japan se inval in ons goede Nederlandsch-In- dië brak voor „monseigneur" 'n tijd van onrust, onvrede en onderdrukking aan. De onverzettelijke en waardige houding van „monseigneur" tegenover de daden van terreur en onderdrukking van de Japanse bezetter hebben hem meer dan eens in grote moeilijkheden gebracht. Hoewel de Japanners het nooit hebben aangedurfd, om hem blijvend gevangen te houden, hebben zij „monseigneur" meer dan eens gearresteerd. De grove aantastingen van Zijne Bis schoppelijke waardigheid en de persoon lijke beledigingen, welke hij moest on dergaan, heei. monseigneur aanvaard met de waardigheid van een kerkvorst. Niets of niemand weerhield hem van de grote taak, die hij zich voor ogen had gesield: een geestelijk lichtbaken te zijn voor allen, die in de donkere nacht der Japanse bezetting moesten leven. Zij, die monseigneur Willekens in de Japanse bezettingstijd hebben le ren kennen, weten welk een geeste lijke kracht er in die tijd uitging van het woord en de daad van Zijne Hoog waardige Excellentie. Tallozen, onge acht landaard of godsdienst, hebben in de uiterste nood uitkomst ge zocht bij „monseigneur". En nooit werd er tevergeefs bij hem aangeklopt. Persoonlijk hebben wij het grote voor recht gesmaakt, ook in die moeilijke ja ren op verschillend terrein nauwe con tacten met monseigneur Willekens te mogen onderhouden. Diep getroffen werden wij door de onversaagdheid, waarmede „monseigneur" telkens op nieuw stelling nam tegenover de wan daden van de Japanse bezetter. Geen wonder, dat alle Nederlanoers, katho liek of niet, de grootste bewondering voor deze grote Kerkvorst hadden. Hoe groot deze oewondering wel was, bleek in 1946, toen monseigneur Wille kens voor zijn grote verdiensten door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina werd benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De toekenning van deze hoge koninklijke onderschei ding werd door de gehele Bataviase be volking, ongeacht geloof en ras. aange grepen om hun „monseigneur" harte lijk te huldigen. Na de zware afmattende jaren van de Japanse bezetting heeft Monseigneur Willekens nog 6 jaren gewerkt aan het herstel van de enorme verwoestingen, welke aan zijn vicariaat waren toege bracht. Totdat in 1952 het lichaam van de toen reeds 71-jarige kerkvorst tegen de moeilijke bisschops-functie niet meer bleek opgewassen. De log steeds strijd bare bisschop zag zich gedwongen, wegens gezondheidsredenen de H. Stoel te verzoeken, van zijn functie als Apos tolisch Vicaris van Djakarta te worden ontheven. Sindsdien heeft de afgetre- den bisschop aan het Stamslaus-Col- lege in het rustige Girl Sonta de lei ding over de laatste vorming van de Je zuïeten-priesters in IIndonesië overge geven. Daar in het jonge Indonesië, te midden van een volk, dat zo ontzaglijk veel aan hem verschuldigd is, werkt Monseigneur Willekens het laatste deel van zijn levensavond in Gods Wijngaard aan de vorming van de jonge priesters. Rijswijk (zh). Drs. A. Th. BOGAARDT Oud-Secretaris van Staat, Hoofd van het Departement van Sociale Zaken van Neder- landsch-Indië. Oud-Burgemeester van Batavia. Na de jongste wereldoorlog heeft zich in Nederland een structurele verande ring op de kapitaalmarkt voorgedaan. De hoge belastingen op het inkomen en de winst hebben de mogelijkheid tot ka pitaalvorming voor de particulier en de onderneming verkleind. Daarenboven stromen de besparingen in toenemende mate naar de institutionele beleggers, die slechts op beperkte schaal bereid zjjn gebleken tot belegging in de risico dragende sfeer. De mogelijkheid om op het gewenste ogenblik nieuw kapitaal aan te trekken door een aandelenemis sie, is hierdoor onzekerder geworden dan voor de oorlog het geval was. Deze en andere factoren, waaronder de koop krachtdaling van het geld en de wijzi gingen in het fiscale stelsel, hebben het bedrijfsleven genoodzaakt tot grotere reservevorming en een aanzienlijke mate van zelffinanciering. Hoe begrijpelijk dit in het kader van de economische ontwikkeling ook moge zijn, toch schuilen in deze zelffinancie ring grote gevaren, aldus prof. dr. J. F. Haccoü, hoggleraar aan de universiteit te Amsterdam, in een voordracht over de naoorlogse financiering van het Ne derlandse bedrijfsleven, welke hij heeft gehouden voor een aantal Belgische fi nanciële deskundigen uit de bankwereld en het effectenbedrijf. Uit een nationaal economisch oogpunt bezien vormt de zelffinanciering een vorm van kapitaaldistributie waarvan het niet zeker is dat zij op deze: plaats aangewend het meeste nut afwerpt. Van het standpunt van aandeelhouders bekeken brengt dit „binnenvetten" voorts het gevaar mee dat de koers van de aandelen noch de toekomstige winst capaciteit, noch de intrinsieke waarde van de onderneming weerspiegelt, met alle consequenties van dien. De pogingen, welke de laatste tijd vooral in Engeland en in enkele geval len ook in ons land door buitenstaan ders zijn ondernomen om grote pakket ten aandelen van bepaalde ondernemin gen in handen te krijgen tegen koersen die schijnbaar hoog, maar in werkelijk heid laag zijn, mogen een ernstige waarschuwing vormen, dat bepaalde grenzen niet mogen worden overschre den wi] men niet het risico lopen de zelfstandigheid van de onderneming te moeten prijsgeven. Er bestaan welis waar middelen om dit gevaar te keren door het creëren van prioriteitsaande- Op 63-jarige leeftijd is woensdag in 't ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Utrecht onverwacht overleden de heer J. J. O. M. van Mackelenbergh, direc teur-eigenaar van de katholieke boek en kunsthandel J. H. v .Wees Jr. in de Bakkerstraat en van de gelijknamige uitgeverij in de Donkerstraat aldaar. Een paar weken geleden was de heer v. Mackelenbergh in het ziekenhuis op genomen voor het ondergaan van een operatie. Het genezingsproces verliep aanvankelijk heel gunstig tot zich plot seling ernstige complicaties voordeden. Terwijl de patiënt nog bij volle bewust zijn was, zijn hem de H.H.Sacramenten der Stervenden toegediend. In de wereld van de boekhandel, spe ciaal van de katholieke, nam de heer v. Mackelenbergh een vooraanstaande plaats in en de door hem gedreven zaak heeft hij tot een zeer modern be drijf uitgebouwd, waar hij de aandacht op het goede boek wist te vestigen. In 1918 was hij uit zijn geboortestad Den Bosch naar Utrecht gekomen, waar hij al spoedig een prettig contact wist te leggen met het katholieke volksdeel dat hij door goede voorlichting hetzij lo &e~ schrift of met een lezing door een let terkundige nu en dan in zijn zaak tot meer lezen poogde te brengen. Hij had een actief aandeel bij de organisatie van de boekenweek voor zover het evene menten in Utrecht betrof. Enige tijd had hij zitting in de landelijke commis sie voor de propaganda van het Neder landse boek en maakte eveneens deel uit van de commissie tot opvoering van de productiviteit in de boekhandel. De inkoopcombinatie van de katholieke boekhandelaren heeft hem als bestuurs lid gekend. len e.d., of het uitgeven van certifica ten zonder stemrecht (welke laatste vorm sedert de oorlog in een aantal ge vallen is toegepast), maar dit neemt met weg dat de nodige voorzorgsmaatrege len moeten worden getroffen om de di recte belangen van aandeelhouders te verdedigen. Naar de mening van prof. Haccoü mag niet uit het oog worden verloren, dat een aandeelhouder doelbewust het aandeel als belegging heeft gekozen, om te kunnen profiteren van de kansen welke aan de onzekerheid van het on dernemen verbonden zijn. Wanneer men hem deze kansen ontneemt wordt het aandeel gedenatureerd en tot een obli gatie gemaakt met een weliswaar wat hoger rendement maar met grotere ri sico's. De vraag doet zich dan ook voor, al dus spreker, of een politiek van divi dendstabilisatie en overmatige winst inhouding wel in overeenstemming is met het karakter van het aandeel, ter- wel men zich verder afvraagt of de be langen van de aandeelhouders wel wor den gediend wanneer het bedrijf naast de uitoefening van zjjn eigelijke werk zaamheid ook nog als beleggingsmaat schappij gaat functioneren. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, is vandaag be noemd tot voorzitter van de NATO- raad, als opvolger van de Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns. De ambtstermijn van de voorzitter is één jaar. Bij de benoemingen wordt een al fabetische volgorde naar de namen der aangesloten landen in acht genomen. Dit melden Reuter en AFP. De Oostenrijkse regering heeft beslo ten onmiddellijk een invoerrecht van 70 shilling per ton stookolie te gaan hef fen in een poging om de binnenlandse kolencrisis te bestrijden. De heffing zal gelden tot en met 31 mei 1960, wanneer de situatie opnieuw onderzocht wordt. Intussen zal de mi nisteriële commissie, die de heffing heeft voorgesteld, voortgaan met de bestudering van een plan om een einde te maken aan de overproduktie in de steenkoolindustrie. In dollars uitgedrukt bedroeg de Ne derlandse uitvoer, blijkens mededelin gen van het Centraal Bureau voor de statistiek, in 1958 3,2 miljard. Dat was 3,4 pet van de wereldexport in dat jaar en daarmee was Nederland de zesde exporterende natie van de wereld. De plaats van Nederland als exportland in de wereld en temidden van een aantal industrieel hoog ontwikkelde landen blijkt daaruit, dat de wereldexport van 1951 op 1952 2,7 miljard en van 1957 op 1958 4,8 miljard dollar achter uit liep. Nederland kon toen een onon derbroken stijging voortzetten. Naast Nederland waren het alleen West-Duitsland en Denemarken, waar de uitvoerwaarde in beide perioden bleef stijgen. Het aandeel van Nederland in de wereldexport is met een zekere terug val in 1956 en 1957 van 2,6 pet., in 1951 tot 3,4 in 1958 opgelopen. BRUSSEL In Brussel zijn besprekingen gevoerd over een eventuele toelating van Turkije tot de E.E.G. In een communiqué van het Euromarkt-secretariaat worden deze besprekingen beschreven als „vruchtbaar". De ministerraad van de E.E.G. keurde het Turkse verzoek op 11 september reeds goed. min. uit niet-kohierbelastingen (v.j. vendien nog f 1,9 min. aan buitenge*0' ne middelen). In augustus werd uit hoofde van fj' kohierbelastingen in totaal f 905,2 iflj®' opgelegd tegenover in juli f460,3 mljj De opgetreden stijging is een gevojf van het omvangrijke bedrag, dat dens de verslagmaand werd opgelet., aan voorlopige aanslagen venno®1 schapsbelasting. De stijging der ontvangsten uit ho®'" de van de kohierbelasting hangt sarrig met een toeneming van de ontvangst®® aan vennootschapsbelasting van f 29' min. in juli tot f 217,0 min. In augd*' tus. Dit laatste bedrag heeft in belaas rijke mate betrekking op betaling v®* de in juli opgelegde (nadere) voorloP' ge aanslagen over het boekjaar 195* Het totale nog in te vorderen he dras vertoonde een stijging met f 515,2 nu®' tot f 2072,2 min. per ultimo augustuS' De loonbelasting bracht f 104,7 nu"' op en vertoonde daarmede een stijgi™! ten opzichte van de ontvangsten in id®J ad f 98,8 min. Een vrij sterke dalid» gaf daarentegen de opbrengst van omzetbelasting te zien. De ontvangstee uit hoofde van dit belastingmiddel b®* liepen in de verslagmaand f 99,2 ml®: terwijl in de overeenkomstige maan® van het voorgaande kwartaal f 11*'* min. werd geïnd. Hierbij zijn aangete' kend dat ook in voorgaande jaren opbrengst van mei op augustus een t«' ruggang vertoonde. De ontvangsten aan dividendbela®" ting daalden van f 6,1 min. in juli tj* f 1,9 min. in augustus. Een soortgelijk verloop vertoonde de opbrengst van o' commissarissenbelasting, welke daaldf van f 5,7 min. in juli dit is de maan®' waarin de ontvangsten jaarlijks een toP vertonen tot f 1,8 min. in de verslag' maand. De ontvangsten wegens invoerrech' ten beliepen f 72,3 min. tegenover f 77,' min. in de voorgaande maand. De op' getreden daling is een uitvloeisel va® een teruggang in de opbrengst van d® invoerrechten in engere zin welk® slechts ten dele werd gecompenseerd door een toeneming van het uit hoofd® van het bijzonder invoerrecht geïnd® bedrag. De daling van de ontvangsten wegen® accijns op gedistilleerd, nl. van f ll>' min. in juli tot f 9,6 min. in de verslag' maand, hangt mede samen met d« omstandigheid, dat in juli vijf en in aü' tustus vier krediettermijnen verviele®: len daling vertoonde ook de opbreng®" van de accijns op tabak, nl. van f 40.* min. tot f 35,8 min. Daarentegen kul}' nen de ontvangsten weges de accii' op bier (f4,2 min.) en de accijns op suiker (f 7,9 min) als relatief hooS worden aangemerkt. Met betrekkin? tot de accijns op suiker heeft daarbfl een rol gespeeld, dat in de verslag' periode vijf betaaldagen vielen. De opbrengsten uit hoofde van rechten van registratie en zegel, ten bf* drage van resp. f 6,2 en f 4,0 min., zij® de tot dusver laagste van dit jaar. De Belgische regering heeft de Hog® Autoriteit van d- Kolen- en Staalg6' meenschap toegezegd, dat het program' ma voor de sanering van de Belgische kolenindustrie zo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd. Dit heeft de vooi" zitter van de Hoge Autoriteit, Malves- tlti medegedeeld. Het Belgische programma voorzie' in de vermindering van de jaarlijkse kolenproduktie in België van 5,4 mil' joen ton. Het hoge gezagsorgaan zo» hebben besloten -nkele maatregelen te onderzoeken, die op de Belgische ko- lenmarkt tijdens de uitvoering van het saneringsprogramma een rustige sfeer doen heersen opdat het programma niet in gevaar wordt gebracht. Binnenkort zal voor Ned. Nw-Gul- uea de „invoerordonnatie 1959" wor den afgekondigd waarmede eed belangrijke vereenvoudiging van het invoervergunningenstelsel zal worded bereikt. Gaat de bestaande regeling uit vad een algeheel verbond tot invoer (behal ve met vergunning), de nieuwe ordon nantie beperkt het invoerverbod tot spe ciaal daartoe door de gouverneur aan gewezen goederen. Dit komt er op neer. dat het aantal goederen, waar voor bij de invoer een invoervergun ning vereist zal blijven, gering is. De gouverneur heeft aangewezen als goe deren, waarvan de import niet vrij zal worden gegeven: rijst, meel, suiker, klapperolie, hout en houtwaren (uitge zonderd meubelen). Kardinaal van de Congregatie van het Geloof heeft voor zijn uit Indonesië een bezoek gebracht aad Soekarno. Hij was vergezeld van de in ternuntius in Indonesië, mgr. Gaetand Alibrandi en van de apostolisch vica ris van Djakarta, mgr. Djajasepoetra. aldus meldt het KNP. VOORZICHTIG MET PAT SPUL STOUW HET TEGEN DE KIEL PLATEN IN DE BOEG, EN BINDT DE ONTSTEKING MET EEN LEIDING AAN EEN ZEG HARRALDEN, HELP JE EVEN DE SPULLEN UIT DE AUTD VAN MENEER PLOVER HALEN AYE, AYE, MENEER BEDOELT V DAT U DE SPRING- STOP HEBT EN ZO-.? ZO GAUW DE LOODS VAN T"JA, PAN MOET BOORD IS, ZAL KAPITEIN HARRALDEN MAAR MUR.KEL HET GOUD /ZORGEN DAT HU IN OVERLADEN IN DE f DIE TIJD VOOR DE MOTORREDOINGBOOT./BOOTSMAN EEN KAR- —^WEITJE 8ENEDENDÊ VERZINT 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2