FIJN. DAT HET REGENT. IK HEB HET IN NEGEN JAAR NIET GEZIEN' Vakantie voor invaliden in Zeister bossen Protestantse priorij in heeft katholiek kerkie in bruikleen Het uitgestreken strijkijzer r MAPRO Redt eerst" 1 de anderee De rolstoel in de vrachtwagen Bekommernis om eenheid onder de christenen EEN VREEMD VERHAAL Een week lang gewoon zijn éj Gemeenschap van Taizé MlMM EVEN AANDACHT VOOR GORDIJNSPIRAAL KLEIN MIS&AAL ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 MGINA 1° onti !BO.öiyi Lei op de gele bus door MARGUERITE BOURCET rjEÜ GD MISSAAL J Liturgische weekkalender i) De gesprekken over de vakantie ebben weg n de gewone dagelijkse conversatie. De aan lacht wordt te veel gevraagd voor allerlei i 'slommeringen en we vinden wel ander ver- ïaak, als we ons willen ontspannen. Er is ech ter een groep mensen in de ieettijd van 18 tot 35 jaar, die dit jaar een week op vakantie is er ook velen die als zij wel thuis mogen blü- ven, door hun familie het liefst worden bin nen gehouden, omdat men eigenlijk voor de kennissen niet wil weten, dat er een van hen niet „normaal" is. Het is geen wonder, dat bij zulke patiënten door het „opgesloten" hou den de geest versuft. Zelfs huisartsen komen er toe zo iemand voor achterlijk te houden. die voor dit werk een vakantieweek opofferen. „We mogen hier alles, behalve kwaad kijken" zei ons een guitig meisje, dat vol vreugde aan het-verven was. Ze had nooit gedacht, dat dit onder haar bereik lag, maar een Wellfare-help- ster zag dit voor haar als een zeer geschikte en prettige bezigheid. De trage uren in ledig heid thuis gesleten, gaan nu voor haar tot het voor de ouden van dagen, die op bezoek ko men. De gasten vinden het fijn dat zjj nu ook eens een ander een plezier kunnen doen. Ook de „huismoeders in ruste" van „Sonnehaert", het nabjj gelegen rustoord van de K.A.B. ko men geregeld buurten. Bijzonder welkom is het jonge volkje van „De Breul", het internaat van £en gezellig groepje in liet Henry Dunanthuis te Zeist. geweest in Zeist, die de herinnering daaraan niet uit hun gedachten kan bannen. Bij hen vindt men het woord bewaarheid: „daar kan ik het hele jaar op teren." Een half jaar na pret en een half jaar, gevuld met illusies en verlangen, met Zeist weer als doelwit. Wat dit voor mensen zijn? Het zijn mannen en vrou wen, die dezelfde verwachting van het leven hebben gehad als wij, die even goed graag bergen zouden willen beklimmen of dromen aan een blauw meer, doch die door een licha melijke handicap zijn getroffen misschien op een leeftijd, dat zjj geestelijk volkomen tot mens waren uitgegroeid. Hun werkkring hebben zij moeten opgeven; in het gezin dat altijd door hen verzorgd werd, zijn zij „zorgenkind" ge worden, en zij moeten meer nog dan een kleu ter bij de meest eenvoudige verrichtingen ge holpen worden. Werkelijk, zij worden meestal door de huisgenoten met liefde omringd, doch zij kennen de offers, die zij vragen. Offers zo '.waar, dat na jaren de verpleging een sleur :on worden van „gauw nog even hem of haar helpen." De horizon van vele invaliden is daar door verengd tot de vier muren van het ver rek» waar hun rolstoel staat. Soms is dat en zaal met ouden van dagen in een gesticht. Een milieu, waarin jongere patiënten beslist net passen, maar wat wil men, als voor de on geveer 12000 mensen, wier lichaam niet meer door de wil geleid kan worden, en die ook niet thuis verpleegd konden worden, niet vol doende inrichtingen bestaan, door outillage en verpleging op hun behoeften afgestemd. Er zijn Het Nederlandsche Roode Kruis doet van 1954 af voortreffelijk werk met deze mensen uit hun kringetje weg te halen en hun in het Henry Dunanthuis, zo prachtig verscholen in de bossen aan de weg naar Woudenberg te Zeist, althans voor enige tijd, een wijder per spectief te bieden. In dit huis zonder drempels en trappen kunnen de gasten het woord pa tiënt wordt er niet genoemd zich vrij met hun rolstoel bewegen en anders zijn er voldoen de helpers en helpsters die de functie van werkloze armen of benen overnemen, om hen overal heen te voeren. Zij worden hier niet in een hoekje gezet, maar krijgen overal de beste plaats. Gezellig zitten zij voor de maaltijd bij Nog éven geduld en ze krijgen een pret tig ritje in de autobus om een heerlijk uitstapje te maken naar een plaats, waar zij anders nooit zouden komen. elkaar aan tafel, die keurig voor hen gedekt wordt. Zij fleuren hier op, omdat zij behandeld worden als „gewone" mensen. Niets is te veel voor de verpleegsters en Roode Kruis-helpers. verleden behoren. Een ander meisje, verlamd aan de armen, zagen we met ongelooflijke wils kracht borduurwerk met haar voeten verrich ten. Ze werd er geheel door in beslag ge nomen. Wat eenzelvig zat ergens een jongen van twintig jaar wat schuw voor zich uit te kijken. Zijn ledige handen tastten nu en dan naar zijn hoofd. Hij kon het geroezemoes en ge babbel want de gasten praten honderd uit, maar nooit over hun kwaal moeilijk verwer ken. Soms probeerde een andere patiënt hem aan het praten te krijgen, maar er kwam nau welijks geluid uit de fel gespannen mond. Van mejuffrouw J. de Bruyn, werkzaam bij de af deling Sociale Zorg van het Roode Kruis en gastvrouwe in het Dunanthuis, nauwlettend acht gevend om het iedere gast naar de zin te maken, hoorden wij, dat de enige bezigheid van de jongen thuis was op een stoel te zit ten. De huisgenoten gunden zich geen tijd ook maar te pogen een gesprek met hem te voeren, omdat hij door een gebrek aan zijn stemban den alleen maar wat klanken stamelde. De dokter van het Dunanthuis, die ook de hele dag onder de gasten is en daarvoor eveneens een week vakantie offert, is er van overtuigd, dat de jongen hier los zal komen en beschouwt hem zelfs als zeer intelligent... Voortdurend is de staf erop uit, dat de gasten aangenaam bezig zijn en 's avonds iaat als zjj slapen, worden er besprekingen gehouden over het pro gramma voor de volgende dag, dat telkens iets anders moet bieden. De gasten zijn dolge lukkig als er een vossenjacht wordt georga niseerd in de omliggende bossen, waarbij het een geren met rolstoelen is. Door de spanning vergeten de deelnemers, dat zij invalide zijn. Hersengymnastiek is ook altijd zeer gewild. Eén morgen is steeds aan handenarbeid gewijd met de bedoeling geschenken te vervaardigen Het schilderwerk wordt even onderbro ken voor een vrolijk babbeltje met een helpster. de paters Jezuïeten. De jongens rijden met de gasten het bos in en reken maar, dat er on derweg interessante gesprekken gevoerd wor den. Wanneer er een vakantieweek voor katho lieken is, kómen de paters in het Dunanthuis de H.Mis lezen, In de avond is er gewoonlijk een concert, filmvoorstelling of een bont pro gramma. Artisten van naam verlenen graag hun medewerking. Nog wijder wordt de wereld voor de invaliden geopend door een excursie, die met iedere groep wordt ondernomen. De rolstoelen worden in vrachtauto's geladen en de gasten krijgen een gemakkelijk plaatsje in een autobus of luxe auto. Er wordt een bezoek gebracht aan een fabriek, een warenhuis of een hotel in een mooie omgeving, waar zij eens echt verwend worden. In een waren huis, waar zij -up een maandagmorgen alleen klant zijn, zodat er geen nieuwsgierig, me delijden betuigend publiek aanwezig is, kijken zij hun ogen uit. De medewerking, die de di recties van al deze bedrijven verlenen, is treffend. Onlangs gebeurde het, dat het juist regende toen het gezelschap op reis ging. „Jammer"; merkte een van de leidsters op. „Helemaal niet, want ik heb in geen 9 jaar regen gezien", verklaarde een vrouwelijke gast. Zij had al die tijd slechts de dakpannen van haar zolderka mertje gezien. Eén bitter en zwaar ogenblik is er in die vakantieweek. Wanneer men het IGNAAT AGASI Dunanthuis moet verlaten. Halverwege tussen Dijon en Lyon in de nabijheid van het weleer zo beroemde Cluny, ligt het ge hucht Taizé. In deze streek van de Monts Charollais en de Monts Macon- nais bezit ieder dorp een romaans kerkje, devote getuige van een ge- loo sleven, dat in de meest letterlijke zin van het woord stichtend, kerkop- bouwend was Tournus spant mis schien wel de kroon. Er is dan nog Chapaize, waar je langs een buiten trap de toren kunt beklimmen, en Bran- cjon, sinds de revolutie zonder pries ter, alwaar nog middeleeuwse fresco's te bewonderen zijn. Het vocht en de verwering doen er hun werk. Op een bordje hij de ingang leest men: „Monu ment historique". En zo komt men dan bij het tvvaalfde-eeuwse kerkje van Taizé. Opvallend goed onderhouden: van binnen helderwit gekalkte muren, nieuwe glas-in-loodramen het stenen altaar geflankeerd door twee kande laars met forse kaarsen, en bloemen voor hef oude Mariabeeldje in een nis bjj de ingang Ofschoon het niet is aan gegeven, staan we hier eveneens voor een „monument historique" Maar in een heel aparte zin. Dit katholieke kerkje, al ruim een eeuw niet meer in gebruik, is in bruik leen afgestaan aan de protestantse kloos'ergemeenschap van Taizé. Het was de toenmalige nuntius te Parijs Mgr. Roncalli, die via de Bisschop van Autun dit mogelijk maakte. Van tijd tot tijd (eest een priester er de H. Mis; het Mariabeeldje zou gehandhaafd blij ven; 's middags om twaalf uur grijpt een broeder het klokketouw in het priesterkoor en luidt vakkundig de Engel des Heren. Zo ligt het blijkbaar vervat in de voorwaarden van deze oecumenische transactie. De huidige prior frère Roger Schutz, kwam zich als eerste in 1939 in Taizé vestigen na beëindiging van zijn theologische studies in Lausanne en Genève. Een schenking omvattende het Chateau, het „Manoir". en enkele vervallen woonhuizen, stelde hem in staat, in stilte en afzondering te zoe ken naar de juiste vormgeving van het geen hij voelde als zijn roeping; het le ven volgens de evangelische raden binnen de calvinistische kerkgemeen schap. De oorlog en de ligging van Taizé, juist nog in het onbezette deel van Frankrijk, brachten met zich mee dat hii zich meteen daadwerkelijk inliet met de menselijke ellende: hulp aan de gevluchte joden. De prior beschouwt het als een vingerwijzing van de Voor zienigheid, dat de Communauté zich van het eerste ogenblik geconfronteerd zag met de „détresse humaine". Na zijn terugkeer in Taizé in 1942 moest men uitwijken voor de Gestapo be zon Roger Schutz zich met de inmid dels toegetreden broeders voortdurend op de weg, die God hen wilde doen begaaneen evangelisch gemeen schapsleven volgens de oude traditie van de Kerk, maar aangepast aan de eisen van de huidige tijd. Pasen 1949 beschouwen zij als de definitieve stichtingsdatum. Toen legden de eerste zeven broeders, plat ter aarde uitgestrekt naar benedik- tiins ceremonieel, in dit dorpskerkje de eeuwige geloften af. Als teken van deze eeuwige verbintenis dra- fcn zij een ring aan de vinger. Voor et overige onderscheiden ztj zich in kleding met van de burgermaatschap pij. integendeel, zij beschouwen het als hun roeping, zich niet te distan- ciëren van de werkende mensenge meenschap. De broeders in Taizé zelf, waar van de meesten niet ouder zijn dan 85 jaar. dragen een trui en een kaki broek, spijkerbroek of manchester broek of een keurig colberteostuum, al naargelang hun functie. De gemeen schappelijke dagelijkse diensten in de kerk zijn op 'n zodanig uur gezet, dat zij volledig een normale dagtaak op zich kunnen nemen: als landbouwer, arts, pot- retraiteleider, drukker of tenbakker, glazenier. Al spoedig, in overleg met katholie ke priester-arbeiders, gingen ook enke le broeders als arbeider in naburige fabrieken werken. Toen het aantal broeders zich bleef uitbreiden, werden er „fraiternités" gesticht in Mar seille, Parijs, het Roergebied. Algerije, de Ivoorkust. De drie of vier t'rères, die zulk een fraternité vormen, nemen volledig het leven van het arbeidsmi lieu op zich, werken in de mijnen of in de fabrieken, zeggen 's morgens en 's avonds, op hetzelfde uur ais hun broeders in Taizé, gezamenlijk hun of ficie, en trachten hun arbeid en hun omgeving van het liohl van het evange lische leven te doortrekken. Slechts tijdens het gezongen officie in het kerkje van Taizé dragen de broe ders een witte monnikspij. Tegenover elkaar gezeten in de „koorbanken" he- woord is wat -eids voor de banken zonder rugleuning zingen zij dan 's morgens de metten en 's avonds de vespers-completen; psalmen van Géli- neau, oude Hugenotenhymnen, kapit tel en responsories uit het katholieke brevier, en perikopen uit de bekende gaan onder het gewicht van gewoon te en traditie: de integralisten. Ge makkelijk zou het zijn, alleen de vooruitstrevenden te beminnen. Maar ook de „retardaires", de con servatieven. zijn orze medechriste nen." Illustratief voor de wijze, waarop de Communauté de oecumenische geest in praktijk tracht te brengen, is wel het volgende gebaar: ofschoon de broe ders geen geschenken aanvaarden, heb ben zij op deze gedragslijn eenmaal een uitzondering gemaakt, maar het geaccepteerde bedrag werd onmiddel lijk geschonken aan een katholieke armlastige sociale instelling in Spanje. Heel toevallig vernamen wij dit van een der frères. De bevolking van Taizé (60 inwo ners) heeft zich intussen volkomen vertrouwd gemaakt met de aanwezig heid van deze protestantse enclave. Hun doden liggen begraven rond de ei gen vertrouwde dorpskerk, maar zelf moeten zij kerken in een naburig dorp. Vooral de medische praktijk van een der broeders heeft veel goodwill ge kweekt in de omgeving. Evenzo het Bible de Jérusalem. Driemaal in de week wordt het ochtendofficie vervan gen door een eucharistische dienst, volgens het formulier van het romeins missaal: confiteor, introitus, kyrië, glo ria, enzovoorts. Alleen de offertorium gebeden ontbreken. Van de drie voorbereidingsgebeden voor de communie, die het romeinse missaal kent, zjjn de twee laatste ge schrapt. Des te meer reliëf krijgt de oecumenische strekking van het eerste gebed: „Let niet op m\jn zonden, maar op het geloof van Uw Kerk, en, zoals Gij het gewild hebt, geef haar de vre de, en verzamel haar in de eenheid." De bekommernis om de eenheid onder de christenen is een van de hoofdele menten van de spiritualiteit van Taizé. Deze zorg om de zichtbare eenheid van het Lichaam van Christus spreekt zich al hierin uit, dat uit diverse landen jongelieden van lutherse en calvinisti sche gezindte zijn ingetreden in deze broedergemeenschap. Maar bovendien leggen zjj zich welbewust toe op het aankweken van die speciale nuance der christelijke broederliefde, die door de betreurenswaardige verdeeldheid van de christenen noodzakelijk gewor den is. „Waar het voor alles in de oecu menische spiritualiteit op aankomt", zei ons frère Schutz, „is een grote inwendige verbondenheid mei Chris tus. Deze zal zich dan in het uitwen dig gedrag van het dagelijks leven op veelsoortige wijzen uiten. Zo tre den de broeders nooit op, wanneer hun aktiviteit op enigerlei wijze een konfliktsituatie zou uitlokken met de gevestigde kerkelijke overheid, of de ze nu luthers, rooms-katholiek dan we] calvinistisch is. Ook vraagt de oecumenischp geest, dat men zich toelegt op het vermijden van alle sluwheid en achterbakse taktiek in zijn betrekkingen met kerkelijke ambtsdragers Voortdurend moeten wjj ons voor de geest houden, dat verbittering de zaak van de eenheid nooit ten goede kan komen. Het irri terende in het optreden van sommi ge gezagdragers van eigen of an dermans kerkgenootschap, of het on doorzichtige van eenmaal bestaande canonieke voorschriften zal men zo sportief mogelijk moeten aanvaar den. Tenslotte: ware oecumenische liefde zal zich ook dienen uit te strek ken tot diegenen in eigen of ander mans Kerk, die het meest gebukt „landbouwbeleid", door de broeders gevoerd. De broeder, die via de boer derij van de Gemeenschap vaak met de dorpelingen te maken heeft, is zelfs lid van de gemeenteraad. De katholie ke familie Barbier heeft zich geheel ingezet voor de verzorging van de steeds talrijke gasten van de Commu nauté. En in de vestibule van het Mai- son de Convalescence in het nabijgele gen Bonnay, geleid door de zusters Dominicanessen, hangt een prachtig schilderij van broeder-schilder. Zo tracht de stichting van Roger Schutz, welke thans ongeveer veer tig leden telt, een bijdrage te zijn voor de zichtbare éénwording van het Lichaam van Christus. Men zal theologisch de broeders om meer hel derheid moeten vragen aangaande deze laatste term: zichtbare eenheid van het Lichaam van Christus. In middels betekent de doorbraak van het kloosterleven binnen de reforma torische christenheid van calvinis tisch type een restauratie, die alle aandacht verdient, en vormt hun leef- en werkwijze een oecumenische winst van niet te onderschatten psy chologische waarde. Drs. J. HSIJKE, C.S.S.P. De vijfhon derdste ver jaring van de geboorte van Paus Adrianus VI. welk feit dit jaar zo- wei te Utrecht als in Leuven en Rome plechtig wordt herdacht, was voor de Belgische Posterijen aanleiding tot de uitgifte van twee postzegels, waarop een portret van de Kerkvorst voorkomt. Het doet op t et eerste gezicht mis schien wei een beetje vreemd aan, dat België voor de in Utrecht geboren Ne derlandse Paus herdenkingszegels uit geeft. Men moet echter niet vergeten, dat hier een feit wordt gememoreerd uit de vijftiende eeuw, toen het tegen woordige gebied van Nederland en ~el- gië nog tot hetzelfde rijk behoorde. Bovendien, reeds op 17-jarige leeftijd kwam Adrianus VI naar Leuven, waar hij ongeveer veertig jaar van zijn leven zou verblijven In Leuven promoveerde hij ook tot doctor 'n de theologie, ter wijl hij daar later tot professor in de Godgeleerdheid werd benoemd. In 1507 werd hij door keizer Maximiliaan aan gesteld tot opvoeder van zijn kleinzoon, de toekomstige keizer Karei. Hiermee begon voor professor Adiia- nus een nieuwe loonbaan op politiek gebied Ir 1512 volgde zijn benoeming tot raadsheer in Mechelen en toen in 1520 Karei Koning van Spanje was ge worden, doch dit land diende te ver laten, stelde hij Adrianus aan als zijn stadhouder Inmiddels was de vroegere hoogleraar in 1516 tot bisschop van Tortosa noemd en in 1517 tot kardinaal Vijf jaar later werd kardinaal Adrianus tot Paus gekozen Hij overleed te Rome op 14 september 1523 In het door hem bij testamentaire beschikking te Leuven gestichte college voor de opleiding van minder gegoede studenten leeft de naam van Paus Adrianus VI tot nu toe nog voort. De beide postzegels, 2.50 fr. en 5 fr., zijn tot 28 november as. verkrijgbaar Een ervan drukken wij hierboven af. Griekenland. De Rode Kruis-serie, die dezer dagen in omloop kwam, be staat uit zeven waarden, welke alle tekeningen te zien geven die in nauw verband staan met het werk van deze organisatie en met de geneeskunde. Op een der zegels komt een portret voor van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis en de hoogste waarde geeft de hierbij afgedrukte afbeelding van de barmhartige Samaritaan te zien. De reeks omvat een 20 1., 50 1., 70 1„ 2.50 dr.. 3 dr., 4.50 dr. en 6 dr. Nederland. Van de 3 ct. is nog slechts een beperkte voorraad aanwe zig. Deze postzegel is voorlopig alleen nog maar aan de filatelistenloketten verkrijgbaar. Nicaragua. Begin deze maand ver scheen een serie van 12 zegels ter ere van kardinaal Spellman. Men ziet er de kerkvorst op verschillende manieren op afgebeeld, tweemaal zelfs met de Paus, terwij] op twee waarden tekeningen van de vlaggen van Nicaragua, het Va- ticaan en de Verenigde Staten voor komen. Misschien dat verzamelaars van zegels met Christelijke motieven voor deze bonte reeks belangstelling kunnen opbrengen Noorwegen. Het honderdjarig bestaan van de Noorse landbouw hogeschool werd postaal herdacht met de emissie van twee zegels op 1 oktober 1.1. De 45 Ore (bruin) draagt als tekening een zaaier, terwijl op de 90 Ore (blauw) enige korenaren voorkomen. Portugal ij het duizendjarig bestaan van de stad Aveiro kwa men twee zegels, 1 esc. en 5 esc., van de pers met het wapen van de stad en een ade- laai. geflankeerd door de zon en de maan k snap er niets van, zuchtte moe der en ze keek naar eeu hoge sta pel lakens, slopen en kinderkleer- tjes. Ik had me voorgenomen om al die spullen vanmiddag 'ns netjes te strijken, maar niks hoor! Er is wat met dat strijkijzer. Dan is 't koud en dan is het zó heet, dat het schroeit. Met zo'n ding kun je niet opschieten! Hou er dan mee op mam, riepen de kinderen. Gaat u fijn met ons naar het bos. Hé toe voor deze keer! Moeder trok een bezorgd gezicht. Ze keek nog eens naar al het goed dat nog gestreken moest worden. Maar toen zei ze: welja, jullie hebben nog gelijk ook. Ik ga met jullie wandelen. En van avond zal vader wel eens goed naar dat nare strijkijzer kijken. Dan doe ik de strijk morgenochtend wei. 't Is vast en zeker kapot, zeiden de kinderen. En toen gingen ze gezellig samen uit. Maar het strijkijzer was he lemaal niet kapot, 't Had alleen maar geen zin om te werken. Al die lakens en slopen laten me koud, had 't strijk ijzer tegen zich zelf gezegd. En daar om was 't helemaal niet warm gewor den. Maar 'n ogenblikje later, toen moeder toch maar door was gegaan met hem heen en weer te schuiven, was het strijkijzer boos geworden. Gloeiend boos en op 't goed kwam 'n lelijke bruine schroeivlek. Gelukkig, zei het strijkijzer, toen het moeder en de kinderen uit hoorde gaan. Daar ben ik voor deze week goed van af gekomen. Het begint me ontzettend te vervelen om overal kreukeitjes uit te strijken en alles glad te maken. Ik geloof dat ik aan vakantie toe ben. Ik ga 'ns lekker luieren. Dat had je maar gedacht, zei de strijkplank, die het hoorde. Vanavond word je helemaal uit elkaar gehaald. Alle schroefjes en plaatjes en draad jes die er in jou zitten, worden naast eikaar op tafel gelegd en 't is maar de vraag ot je na al dat gepruts weer ooit helemaal héél wordt. Dat meen je niet, zei het strijkijzer. Zouden ze me heus helemaal uit el kaar gaan halen? O ja, zei de strijkplank, die al heel oud was. Dat doen de mensen altijd met ijzers, die niet strijken willen. Ze zeg gen dan: daar moet ergens iets fouts zitten van binnen. En dan moet de hele boel maar uit elkaar ook. Maar owee, als al die schroefjes en draadjes en plaatjes er weer in moeten. Och och ik heb 't op die manier al heel wat keren mis zien gaan. Iets in elkaar zetten is nu eenmaal moeilijker dan iets uit elkaar halen. Tja, ik vind het geen plezierig vooruitzicht voor jou, maar ik denk dat het wel akelig met je af zal lopen. Opeens had het strijkijzer helemaal geen plezier meer in zijn vrije middag. Hij had helemaal geen hekel meer aan kreukels uitstrijken en aan heen en weer schuifelen over de plank. Hij vond dat hij helemaal niet aan vakantie toe was. Hij was alleen nog maar bang voor wat er die avond gebeuren zou. Wat moet ik doen? riep hij half huilend. In ieder geval niet huilen, zei de wij ze strijkplank. Je rroet nooit met nat tigheid beginnen, bij dingen die elec- trisch gaan. Ja maar wat dan? zei het strijkijzer. Ik kan toch zomaar niet blijven afwach- maken. Ik ben tenslotte toch gezond, ten, tot ze me helemaal kapot gaan Dat had je vanmiddag moeten laten zien. Toen deed je net of er wat aan je mankeerde, zei de strijkplank streng. Kan ik 't dan niet meer goed maken? zuchtte het strijkijzer. En de strijkplank vroeg: helemaal al leen goed maken bedoel je? Dat zou nog 'ns wat bijzonders zijn. Moeder is met de kinderen naar 't bos en morgen vroeg heeft 't goeie mens haar handen Ver. Staten. Binnenkort wordt een nieuwe 15 ct. luchtpostzegel verwacht, met als voornaam ste afbeelding het vrijheidsbeeld en erboven de slagzin „Liberty for all". Daarnaast ziet men o.m. de 'et ters U.S. en een silhouet van een straalvliegtuig. De eerste-dag-verkoop vindt plaats in New York, ter gelegenheid van de tentoon stelling van de bond van Amerikaanse postzegelhandelaren. vol, om bij al het werk ook nog strijk te doen. Ik ga 't proberen. zf, het strijkijzer dapper. En vol Soe„. moed begon het de stekker in het stoP contact te frommelen. De strijkplank ging gehoorzaam in dj? houding staan en de volle mand tOf wasgoed kwam geruisloos aangescn®? ven. Het ijzer werd er warm van. N' f zo warm dat het schroeien moest, ma»' net warm genoeg om aile lakens, si'®j pen en kinderkleren keurig netjes g'aj te strijken. In 't begin ging het 'vaï onwennig, zo helemaal alleen. Vootf^ met strookjes en kantjes was het UJL kijken. Maar het strijkijzer schuifelt® zo voorzichtig naar voor en naar acj1' ter, dat het allemaal piekfijn in ord® kwam. Zonder plooitjes of kreuk®» kwam het wasgoed weer in de ma®' te liggen. En toen buiten op straat d® vrolijke, stemmen van moeder en d® kinderen klonken, floepte net het la»L ste stukje strijkgoed in de mand. Me* een zwaai stond de strijkplank we®® recht overeind. De stekker vloog uit h®' stopcontact en het strijkijzer ging m®: een uitgestreken gezicht op zijn ka"" staan, V/at 'n heerlijke middag hè mam, ri®' pen de kinderen, terwijl ze naar binne» stormden. Nou en of, lachte moeder- Maar kijk nou eens eventjes! Hoe ko' men al mijn spulletjes zo keurig gestr®" ken in de mand? De kaboutertjes, zeiden de kinderé" beslist. Moeder keek om zich heen, maar ®f was niemand te zien, die haar vertel' ien kon hoe het allemaal was gegaan- Zelfs geen kaboutertje. Samen met de kinderen zochten ze d® hele keuken na. Ze keken in de aanrechj kastjes, in de koffiemolen en achter h® gasfornuis. In de broodtrommel, d® vuilnisbak, het poezemandje en de doo» met boenwas. Maar 'n kaboutertj® vonden ze niet. 't Is 'n wonderlijke 8®' schiedenis. zei moeder. Eerst wou mÜ1? strijkijzer niet strijken en nu is h® werk opeens nog vlugger klaar dan ah' ders. Ze keek naar het strpktjzer, dat et helemaal uitgestreken uitzag. Moet vader het nog nakijken? vroe gen de kinderen. Of gaan we vanavond met ons allen ganzenborden. Welja, :achte moeder. Laten we maal gaan ganzenborden Ik geloof heus da1 het strijkijzer toch gewoon in orde is. Hoy, hoy, riepen de kinderen. Hoy-hoy, riep ook het strijkijzer- Maar dat konden de rhensen gelukkig niet horen. Dat was maar goed ooK- want wie verwach' nu zóiets van ee» uitgestreken strijkijzer? LEA SMULDERS MAPRO-spiraol is sterk en soepel en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm proctisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. méér mogelijkheden mei ned. octrooi 74341 9 IIIIIIIIIIIIIIIflIIMIIIllllllUS Advertentie MET PRACHTIGE FOTO S j ZONDAG 27 sept.. 19e zondag na Pinkste- ren; eigen mis; gcS H.H Cosmas en Da- mianus; credo; pret van de H Drieeenheid; groen MAANDAG H Wenceslaus, marte laar; mis In vlrtute; rood. DINSDAG H Aartsengel Michael, eigen mis; credo; wit WOENSDAG: H. Hieronymus, belijder-kerk leraar; mis In medio; credo; wit. DONDER DAG: Mis van zondag; 2 geb. H. Remigius; groen. Haarlem en Rotterdam: H. Bavo, oelijder; eigen mis; (Rotterdam: 2 geb, H. Remigius); (Haarlem: credo); wit, VRIJ DAG H.H. Engelbewaarders; eigen mis: wit OFWEL., vanwege eerste vrijdag van de maand, votlefmis ter ere van hel H Hart van Jeus ZATERDAG: H Ihtresia van n.iieu:-:, maagd; eigen mis; wit ZON DA 4 oktober 20é zondag na Rinksreren. eigen mis; 2 geb. H. Franciscus van Assisie, cre do; pref. van de H. Drteëenheid; groen OFWEL: Votief mis vanwege het feest van de H. Rozenkrans. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 39 De geschiedschrijvers die zich, van dichtbij of van verre, met de figuur van de hertog van Alengon heb ben beziggehouden, geven hoog op van zijn moed om tegen elke prijs dienst te willen nemen in het Franse leger en dat in een periode, die eerder vernedering dan roem beloofde op te leveren. Maar de waarde daarvan ligt misschien toch ergens anders dan op het punt dat de meesten aanwijzen, namelijk niet zozeer in zijn soldatenmoed, die in hoofdzaak neer kwam op een oude hartstocht en een voorouderlijk instinct, dan wel in een menselijke moed van een waarschijnlijk zeldzamer kwaliteit. Terwijl geen en kele dwang hem daartoe noodzaakte, verliet de hertog van Alengon zijn zieke jonge vrouw, wier gezondheid reeds zoveel strijd had gekost en voor wie dit afscheid innerljk te veel dreigde te zijn. Ja, zij was opnieuw ziek geworden. De Weense lucht deugde niet voor haar zwakke gestel. Maar bij deze gevoelsnatuur was vooral de beklemmende gedachte aan de nabije scheiding oorzaak van haar Inzinking. Ve' andering van klimaat was een eerste vereiste voor haar herstel. Zij verhuisde dan ook naar Mera- no m Zuid-Tyrol, een rustig stadje, dat verwarmd door een zuidelijke zon als het ware in een nest van bergen lag. Sofie Charlotte was er niet alleen. Velen, die door de oorlog uit Centraal Europa waren verjaagd, kwamen hier warmte en bescher ming zoeken. Nog één keer verzamelde zich hier het vrolijke groepje van „Possenhofen" Overal hadden de zusjes elkaar in gedachten gevolgd en bij de minste of geringste gelegenheid kwam het verstrooide kwintet weer samen. In de herfst van 1870 leek Merano een ware hulppost van „Possenhofen" Marie Sofie was er juist aangekomen, na door de Garibaldisten uit haar toevluchtsoord, het paleis van Farnese, verdre ven 'e zijn. Elisabeth had Sofie Charlotte vergezeld met haar twee dochters: Gisela, een bakvis van veertien jaar en Marie Valerie, in de omgang „Mut- zell" genoemd, die een paar maanden ouder was dan prinses Louise. Nu en dan, als haar gezondheid het toeliet, maakte de hertogin van Alencon een uitstapje naar Wenen. Uit die dagen dateert een aardige foto, die haai voorstelt als amazone, terwijl zij Violette, het lievelingspaard van de keizerin, bestijgt. Op haar vlechten draagt zij een hoge hoed met voile van gaas Haar fijn ovaal gezicht wordt beheerst door de grote dromerige ogen, die vanjaar tot jaar, van portret tot portret, dezelfde schijnen te blijven en de indruk wekken, dat zij in de loop van de tijd niet ouder geworden, is. De hertog van Alengon was op weg linea recta naar „Bushy". Alvorens zelf stappen te doen, wilde hij eerst con tact opnemen met zijn familie om precies te weten wat er gedaan was en wat er nog gedaan kón worden, want hij was bang door een of ander on bezonnen initiatief de activiteit van de anderen in gevaar te brengen. Bovendien meende hij de hulp van zijn familie nodig te hebben om zich de valse burgerlijke staat te verschaffen die als uitgangs punt zou dienen van elke verdere onderneming. In plaats van hulp te vinden stuitte hij in „Bushy" op een volkomen onvoorziene hinderpaal: de scru pules van de hertog van Nemours. Een vreemd man, de oude hertog. Een valse naam bracht nu eenmaal met zich mee, dat men voortdurend genoodzaakt was te liegen. Daarmee kon het geweten van de „Rechtvaardige" zich niet verenigen. Hij verklaarde „er niet zeker van te zijn, of men zijn toewijding mocht doordrijven tot vein zerij". In een brief, die een levendig beeld geeft van zijn innerlijke strijd tussen rechtvaardigheid, eerlijk heid en liefde, schreef hij: „Ik voor mij heb een hekel aan valse namen, hoewel het onder bepaalde omstandigheden onver mijdelijk kan zijn daar gebruik van te maken. Voor Chartres. die zich bij deze omstandigheden neerge legd heeft, heo ik een oneindige verering. Ik raad evenwel niemand aan hetzelfde te doen." Wij weten uit de parabels, dat de kinderen van de duisternis handiger zijn m het aanpakken van hun zaken dan de kinderen van het licht. Maar men kan zich niet onttrekken aan de gedachte, dat het kind van het licht in het onderhavige geval tod* wel een beetje overdreef. De hertog van Alengon bleek trouwens wein'j geneigd zich te laten overtuigen. Hij had zich gee» 800 kilometer van zijn vrouw verwijderd om zic» tevreden te stellen met hetgeen zijn vader hem enig doel van zijn reis te bieden had: rustig afwac» ten. Zonen die zich jarenlang onderworpen hebb®» aan de levensgewoonten en de inzichten van h»» ouders, komen soms plotseling in opstand, wanne®, het vooruitzicht op een heldhaftige daad hen bezie» Zo zien we bijvoorbeeld dat de H. Lodewijk, ook volwassen leeftijd een toonbeeld van gehoorzaal» heid opeens doof is voor de verwijten van z'y moeder, Bianca van Kastilië, wanneer hij eenm»a in geestdritt is geraakt voor de kruistochten. T®» slotte liet de hertog van Nemours zich overred®U En zijn zoon scheepte zich in om het avontuur wagen. j De eerste man die hij aanklampt, is genera» Fiereck. Hij laat de generaal in het geheim verzo ken bij zijn troepen een nieuwe soldaat in te wil'® delen, waarvan hij als enige de identiteit zal kenn®L Maar Fiereck vindt het risico te groot, hij dur de verantwoording niet op zich te nemen. x Dan beproeft de hertog van Alengon zijn ëe zonder tussenpersoon. Hij vestigt zich in Belg',* een paar kilometer van de grens, met de bedoel''., bij de eerste de beste gelegenheid Frankrijk te dringen. Alles mislukt. De tijd gaat voo rO{ Maar de hertog van Alengon laat zich niet uit vela slaan en herhaalt onvermoeibaar zijn poging® Ten koste van grote inspanningen tracht hij zich e te sluiten bij generaal Faidherbe. die in de "f middellijke nabijheid het opperbevel 0 het noordelijk leger voert. Hij slaagt erin deze ®„jj ontroerend verzoekschrift voor te leggen, maar krijgt geen voet aan de grond. De list van een naam was doorzien. Daarenboven durfde Faidh®^- het waagstuk niet aan. Men had hem onorn^ den te kennen gegeven: „Geen prinsen van Drl® in het leger!" Tenslotte besluit de hertog van **f0ot gon zijn laatste troef uit te spelen, een stap die m, zijn zelfbewustzijn bijna kwetsend geweest moet zv0j) Hij wendt zich namelijk tot een politieke figuur de nieuwe Republiek, een persoonlijke vriend eefl Gambetta. Maar ook deze poging wordt met vernedering bekocht. (Wordt vervoW'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 10