THE HORSE'S MOUTH, film rond één enkele acteur R.-k. bejaarden exposeren in ,,'t Stoofke" Interessante zelfvervaardigde werkstukken Weer politieman gearresteerd Schinner dronk jenever zelf op Geweer werd door lorden verzonden Hillegom raamt begrotingstekort van bijna f 60.000 Uit STAD BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN OP EXCURSIE DOOR KENNEMERLAND Kind in rioolput verdronken THEORIE EN PRAKTIJK", voort gezette studie voor oud-leerlingen van de Rijks Tuinbouw School Belangrijk werk zonder subsidie Zolang er mensen zijn Geen cent voor de belasting Laatste paradijs Films in Roxy Prolongatie en reprises Chauffeur veroordeeld wegens oplichting Folklore geen reden tot erfvredebreuk BANK OPGELICHT VOOR 1600 GULDEN Man en vrouw gearresteerd H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Frans Hals Cinema Palace Luxor ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 PAGINA 2 „Krankzinnige lust tot autorijden" TWEE INBRAKEN IN AERDENHOUT MODESHOW LANCEL Schaakclub „Het Witte Paard" Uitgestelde voetbal wedstrijden H.F.C.-D.W.V. en Onze Gezellen-Geel Wit R.C.H. met gewijzigde opstelling SIGARETTENSMOKKEL Rembrandt Geen subsidie Het komende programma Films Haarlem e.o. Toneel Muziek Apotheken en dokters diensten Haarlem Overveen Hillegom Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem In de ontspanningszaal ,,'t Stoofke" in de Stoofsteeg te Haarlem is gister middag onder aanwezigheid van de kringbesturen en een vertegenwoordi ging van de afdeling Heemstede, de Jaarlijkse tentoonstelling van zelfver vaardigde werkstukken van leden van de katholieke bond van Bejaarden en Gepensioneerden, afdeling Haarlem ge opend. Een woord van welkom van de voorzitter, de heer C. J. Selhorst, be trof in het bijzonder mejuffrouw Oost man van de Gemeentelijke Geneeskundi ge Dienst, die van het werk der bejaar den verslag zou gaan uitbrengen aan haar medische directie, alsmede de heer G. B. Reijnders, bestuurslid van de KAB. In een kort woord zei de voorzitter, dat de tentoonstelling erop gericht was, aan anderen te laten zien, dat de be jaarden in hun overvloedige vrije tijd ook wel eens wat anders doen dan bil jarten en klaverjassen, waarbij ze hun geest en hun hart verlichten en daar door fit blijven. Meer en meer neemt in de kring der gesprekken het bejaar denprobleem een belangrijke plaats in. Grote congressen worden gehouden, aanmerkelijke subsidies worden be schikbaar gesteld. In het kader hiervan kon de heer Selhorst aankondigen, dat ook in het komende winterseizoen er voor de bejaarden weer vele vormen van afleiding mogelijk zijn. Zo is er in samenwerking met de Haarlemse Com missie voor Bejaardenzorg weer een se rie van zeven cursussen georganiseerd, welke in het gebouw van de Maatschap- De rijksrecherche heeft opnieuw een wachtmeester van de verkeersgroep der rijkspolitie te Amsterdam de vijf de gearresteerd, die een automobilist de gelegenheid zou hebben gesugge reerd en geboden een proces-verbaal „af te kopen", nl. de 40-jarige wacht meester le klasse S. met vele dienst jaren. .1 I De rijkspolitie te water te Amsterdam heeft een beurtschipper en diens knecht gearresteerd, dn er van worden ver dacht tijdens hun vele reizen, waarop zij Schiedamse jenever naar Amster damse café's vervoerden, gaten te heb ben gehoord in de fusten en met een slangetje daaruit het verleidelijke vocht te hebben geheveld. De caféhouders ont dekten. dat de fusten bij aankomst niet meer '-ol wa'en. In de kajuit van de boot van de beurtschipper lag nog een fust m^t 10 liter jenever. Het geweer in een postzak op het Amsterdamse centraal station, waar uit een kogel woensdagavond j.l. de 62- jarige postman Ph. de Bruin niet ern stig verwondde, blijkt te zijn verzonden door een 18-jarige scholier. Hij heeft het voor de vakantie van een 16-jarige Bredase vriend in bewa ring gekregen en het woensdag terugge stuurd naar een vriend van de Breda se eigenaar, die daartoe zijn Amster damse vriend diens adres bad opgege ven. Tegenover de Amsterdamse poli tie verklaarde de bewaarder wel het pakket maar niet het geweer zelf in handen te hebben gehad. Tegen de jon geman is proces-verbaal opgemaakt terzake het zonder toestemming van de politie verzenden van een vuurwapen. De rechtbank te Dordrecht heeft een 21-jarige chauffeur-monteur uit Dub beldam wegens in juni en juli van dit jaar gepleegde oplichtingen veroor deeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. Verdachte was tot het plegen van op lichting gekomen door een wat de offi cier noemde „krankzinnige lust tot autorijden". Hfj had door het opdissen van fantastische verhalen verschillende malen auto's meegekregen zonder dat hjj een waarborgsom behoefde te stor ten en verder benzine en olie los gekre gen zonder daarvoor te betalen. De of ficier had veertien maanden en terbe schikkingstelling van de regering ge- eist. (Van' onze correspondent) Dat de Staphorster folklore wel eens niet in overeenstemming is te brengen met de wet, hebben een viertal boerenzoons bij de Zwolse politierechter kunnen ervaren. Zij werden veroordeeld tot vijftien gul den boete wegens „erfvredebreuk in vereniging". In de nacht van 16 op 17 april hebben deze boerenzoons op het erf van Hendrik U. flink lawaai gemaakt, omdat de huwbare zoon van U. het gewaagd had om zijn verkering met een Staphorster schone te verbreken. De dorpsgemeenschap was het daar niet mee eens en nu schrijft de folklore voor, dat de vader van de jongeman, bij voorkeur 's nachts, gesard en getreiterd moet worden door een deputatie van boerenzoons, die wel weten hoe het moet. Hoe het precies gegaan is, kwam de politierechter niet te weten, want nu zwegen de knapen in alle talen. De politierechter had wel begrip voor folklore, maar andermans goed dient men te eerbiedigen. Albert. Hendrik 1, Hendrik 2 en Harm kun nen in Staphorst gaan zeggen, dat het de volgende keer wel niet bij vijftien gulden zal blijven. pij tot Nut van het Algemeen zullen worden gehouden. Zij omvatten onder meer lezingen over het boek, muziek en zang, schilderkunst, planten en bloemen toneel, film en televisie, terwijl er zo rond Sint Nicolaas een practische cur sus zal worden gegeven in het maken van aardige surprises. De voorzitter sloot zijn toespraak met de woorden van pater Van Dieren in het blad Levens avond aan te halen: „Een mens is nooit te oud om te leren", hetgeen ook met betrekking tot de cursussen zeer van toepassing was. Rector J. Mol van de Hartenkamp uit Bennebroek, geestelijk adviseur van de bejaardenverenigingen, opende de tentoonstelling met enkele hartelijke woorden, waarin hij de bejaarden en gepensioneerden aanspoorde hun vrije tijd toch vooral ook nuttig te besteden. Velen komen op 65-jarige leeftijd uit het bedrijfsleven, en menen dan ook 1 plotseling voor ieder werk uitgesloten te zijn. Zij menen dan, dat zij aan de zelfkant van de maatschappij leven en moeten leven zelfs. De bejaarden even wel moeten ervoor zorg dragen, dat zij j in het bestel nog hun plaats innemen en dienen te weten dat zij niet over bodig zijn. Hij prees het werk van de I georganiseerde bejaarden, die in deze status beschouwd kunnen worden als de „voortrekkers". Grote waardering had rector Mol voor al datgene, wat met zo veel liefde was gemaakt en dat deze tentoonstelling sierde. Sommige bejaar den waren werkelijk tot verrassende re sultaten gekomen. Wel betreurde hij het zeer, dat er zo weinig werkstukken van mannelijke bejaarden waren inge bracht. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat door de verkoop van deze artikelen en de vele attracties die rond de ten toonstelling waren gecreëerd de kas van de vereniging aanmerkelijk zou worden gesterkt, opdat daardoor gelden beschikbaar komen om de zieke en min- dervalide bejaarden met de komende feestdagen eens extra te verwennen. De tentoonstelling omvatte tal van soorten handenarbeid. Zo was er een prachtige imitatie in marmer en zand steen van de Nagtzaambank, een sier lijk houten poppenledikant, boxen in mi niatuur en fornuisjes, alle voorbeelden van nijvere huisvlijt. Een proeve van teken- en schilderkunst was de histo rische abdij van Rolduc, vervaardigd door Th. Bruynzeels, alsmede een sier lijk paardenhoofd. Bij de dames waren de breiwerken en haakwerkjes verre in de meerderheid. Schorten, shawls, sokken, baby- en kinderkleertjes in prachtige kleuren waren te kust en te keur. Aan de tentoonstelling waren nog talrijke attracties toegevoegd. De ver koop van zelfgekweekte plantjes, een grabbelton, het raden van de naam van een pop, het rad van avontuur en een loterij, alles wees erop, dat er voor de bejaarden veel is gedaan om de ten toonstelling ook financieel te doen sla gen. De expositie is nog geopend van daag van 3 tot 11 uur en morgen even eens van 3 tot 11 uur. Een bezoek aan ,,'t Stoofke" is het komende weekend dan ook alleszins de moeite waard. Het gemeentebestuur van Hillegom heeft de ontwerp-begroting voor 1960 gepubliceerd. Het ontwerp vertoont een saldo van 58.606,-. Verleden jaar werd een tekort geraamd van 199.857,06, Het tekort kan dit jaar nog gedekt worden uit de saldi-reserve. De begroting van Hillegom beloopt dit jaar een totaal van 1.673.071,77 tegen 1.571.362,97 verleden jaar. Intussen hebben Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de begroting van 1959 nog niet goedgekeurd. In verband hiermee heeft het gemeentebestuur van Hillegom zich met G.S. in verbinding gesteld. De toe zegging is gekregen, dat de begronting 1960 in ieder geval - mits zij tijdig door de raad goedgekeurd in november van dit jaar door G.S. zal worden be handeld. WALLS OF JERICHO Lady Whee ler uit Engeland zal vrijdag 9 'oktober, 's avonds om acht uur voor het genoot schap Nederland-Engeland in de zaal van restaurant Kleine Brinkman te Haarlem een lezing houden over „Walls of Jericho". H.A.L.-AVOND Door de gezamen lijke passagebureaus te Haarlem wordt vrijdag 9 oktober in het gebouw Sint Bavo een speciale Holland-Amerika Avond gehouden, waar naast een cau serie een film over het nieuwe schip „Rotterdam" zal worden vertoond. Het Bouwfonds Nederlandse gemeen ten maakte vrijdag een excursie naar het zuidelijk dee. der provincie Noord- HoIInnd ter bezichtiging van de in ver schillende gemeenten door het Bouw fonds gestichte woningen. Het gezel schap werd 's morgens ten raadliuize van Zandvoort doo- het gemeentebe stuur ontvangen. De loco-burgemeester, wethouder Tates, wees er op, dat het Bouwfonds in Zandvoort 131 wonin gen heeft gebouwd en daardoor een be langrijke bijdrage heeft gegeven voor de leniging van de woningnood. Toch had de heer Tates een critische opmer king: de laatstelijk gebouwde wonin gen, in de prjjS van 25.000,tot 28.000,- waren voor de Zandvoortse woningzoekenden te duur en werden hoofdzakelijk door inwoners van Am sterdam en Haarlem betrokken. De doorsnee-Zandvoortse spaarder heeft behoefte aan een goedkoper type woning. Wat de woningbouw betreft, staat Zandvoort met de rug tegen de muur door het gebrek aan bouwgrond. In het noorden moet de rioolwaterzui veringsinstallatie worden gebouwd en in „Zuid" wacht men op het nieuwe uit breidingsplan. Na een lunch ir hotel „Bouwes" hield mr. H. J. Wijtema, burgemeester van Alkmaar, een causerie over de doel stelling van het Bouwfonds, namelijk het bevorderen van het eigen woning- bezit door de minder draagkrachtigen. Men heeft daarbij met tegenwind te kampen. In bepaalde kringen acht men het niet oirbaar dat de gemeenten crea tief te werk gaan op het gebied van de bouwnijverheid en de woningvoorzie ning. Men ziet daarin een bedreiging voor de particuliere bouwondernemer. Spreker meende evenwel dat gemeen ten, althans het Bouwfonds der gemeen ten, hier een taak 1 °bben. Voor de ge wone man immers is het verkrijgen van een goede, goedkope woning zonder de technische hulp van een onbaatzuchti- Een 26-jarige acrobaat en een 26-ja- rige vrouw zijn uit Duitsland gezet om dat zij daar misdrijven hebben ge pleegd. Zij waren naar Duitsland ge vlucht nadat de vrouw, die bij een Am sterdamse bank werkte, valselijk on dertekende cheques ter totale waarde van 1600,— had geïnd, ten nadele van deze bank. Beiden waren uit een Utrechtse kli niek ontsnapt, waar ze werden ver pleegd omdat ze ter beschikking van de regering waren gesteld. Ze gingen onder valse namen in Amsterdam wo nen, waar de vrouw verbonden werd aan een bank. Beiden zijn ter beschik king van de Justitie gesteld. Een tweejarig zoontje van de familie v. d. Bosch, Hazenstraat 27 in Hilver sum, viel hedenochtend in een rioolput achter het huis. De moeder trof het kindje aan. Het bleek inmiddels reeds overleden. In Dreefzicht hield Lancel Couture donderdagmiddag- en avond haar na- jaars- en wintershow. Het was een pracht collectie met vele haute couture en exclusieve modellen, die toch zeer acceptabel waren. De mantels waren vaak zeer geraffi neerd gesneden en er was mooie stof verwerkt. Wij noemen hier het soepele warme .zibeline mohair', .tweed bouclé', „kamel". Zoals reeds eerder gemeld, wordt er dit seizoen heel veel bont ver werkt, zowel op de najaarspakjes als op de mantels. Als bontsoorten zagen wij: white coat, Indisch lam, bever, per- sianer en zelfs roodvos gebruikt. De mantels zijn ruim gesneden soms met laag ingezette mouw, soms met een aan de rug aangesneden mouw. De mantel van kamel vervaardigd en met een grote ocelotkraag gegarneerd viel bijzonder in de smaak. Niet minder een haute couture model met dubbele rij knopen en een draperie langs de hals, welke een kraag suggereerde. De deux pièces waren mooi door een voud en kleur, voornamelijk de uit We nen afkomstige pakjes, die van grof gebreid materiaal vervaardigd waren. Chique waren ook de ensembles van jersey met een garnering van rigineel antilope. De korte avondtoiletten en namiddag japonnen nemen bij Lancel een voor name plaats in. Er was veel aan dacht besteed aan het materiaal, dat vaak een extra applausje kreeg. Di verse japonnen hadden een groot de- colleté, echter zeer knap verwerkt, «aim 1 IR !h IH K De ceintuur neemt weer een grote CIl kJ 1. JA-iLL/JLL/JIA plaats in, en wordt in afstekende kleu ren gekozen. Dikwijls werd ook een ceintuur alleen maar gesuggereerd. Het was dan in feite een deel van de japon die onder de buste en juist bo ven de taille heel vernuftig was gedra peerd. Zo ook waren er verscheidene japonnen met een prachtig verwerkte grote kraag. Deze creaties waren in de taille in plooien gelegd en liepen naar onderen nauw toe, hetgeen een gracieus silhouet geeft. De hoeden, afkomstig van maison Fi- nia zijn zeer zeker het vermelden waard. Ze waren prachtig van kleur en groots van model. Er was een mooie combinatie van hoed en tas van ocelot gecombineerd met een zwarte japon. Verder had men nertz, melu- sine, velours chiffon en dergelijke tot zeer mooie hoeden verwerkt. H. H. Ook in de tweede ronde van de onder linge competitie van de R.-K. Schaakclub „Het Witte Paard", kon v. Emmerik niet verder dan een remise komen. Met dit resultaat mocht hij zelfs nog tevreden zijn. Hopman moest de meerdere in Pan- cras erkennen, terwijl v. d. Velde in een pionnen-eindspel niet de sterkste zetten deed, waardoor Huyboom zijn 2e zege kon boeken. De partij tussen v. d. Spek en Haverkort werd afgebroken in een stelling, waarbij remise-kansen nog aan wezig zijn. Huneker herstelde zich door een zege op v. d. Meer. In groep 2 startte Brohet beter dan vorig jaar. De par tijen tussen v. d. Stoop Jr. en Bleeke- molen en die tussen van Keulen en Holt- kamp kwamen nog niet tot een beslis sing, terwijl v. d. Stoop Sr. en Chr. Oud deken na veel strijd toch maar tot remise besloten. In groep 3 boekten Goedemans en Mossinkoff hun 2e overwinning, terwijl Puts en v. Schie voor de le maal het zoet van een zege mochten smaken. De uit slagen waren: v. Emmerik-Hartendorp V2-V2, Pancras-Hopman 1-0. v. d. Velde- Huyboom 0-1. v. d. Spek-Haverkort af- gebr., v. d. Meer-Huneker 0-1, Joósten- Brohet 0-1, v. d. Stoop Jr.-Bleekemolen afgebr., v. Keulen-Holtkamp afgebr., v. d. Stoop Sr.-Chr. Ouddeken de Jong-Goedemans 0-1, Lunenburg-Mos- sinkoff 0-1, Puts-v. d. Heide 1-0, Cla- veaux-v. Schie 0-1. De voetbalwedstrijd voor de eerste klas amateurs tussen HFC en DWV, die zondag in Haarlem gespeeld zou worden, is op verzoek van HFC uitge steld. Ook de wedstrijd Onze Gezellen- Geel Wit voor de vierde klas is tot later datum uitgesteld. De voetbalvereniging RCH speelt za terdagmiddag om vier uur in het Heem- steedse Sportpark een vriendschappe lijke wedstrijd tegen HVC met een ge heel gewijzigde opstelling. In het doel staat Huyer, achter staan Wezenberg en Romviel, de middenlinie wordt ge vormd door Van der Klugt, Rooders en Hoonhout en in de voorste lijn spe len Zevenhoven, Peters, Van Doorn, Biesbrouck en Nanai. In Aerdenhout moet gisternacht twee maal ingebroken zijn in villa's, waar van de bewoners in het buitenland ver toeven. Uit een villa aan de Zwarteweg werd een brandkast meegenomen, waarin zich echter niets waardevols zou bevinden volgens de huisbewaarders. Ook een villa aan de Zandvoorterweg ontving ongenood bezoek. Er wordt ech ter, voorzover ra te gaan, niets ver mist. Twee matrozen van de in de Haring- haven te IJmuiden liggende Poolse trei- ler Leba zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt bij het smokkelen van een flinke hoeveelheid Amerikaanse si- geretten. Zij wilden de 23.000 sigaretten juist van boord brengen, toen zij tegen de lamp of liever tegen een patrouille van de douane opliepen. De Polen zijn in het hoofdbureau van politie in Vel- sen ingesloten. ge instelling zeer moeilijk. Oorspronkelijk bouwde het Bouwfonds voor 80 pet arbeiderswoningen, maar door omstandigheden van buiten af is men van dit doel afgedrongen. Als oor zaken noemde spreker de veel gunsti ger financieringsregeling voor woning, wetwoningen dan voor de premiebouw. Thans is het percentage arbeiderswo ningen dat de Bouwkas bouwt 30; voor namelijk wanneer men over goedkope grond kan beschikken, In vele gemeen ten, o.a. in Zandvoort is men door de omstandigheden gedwongen zich tot de middenstandswoningbouw te beperken, maar het is echter niet het doel van het Bouwfonds een middenstandsbouw vereniging te worden. Het Bouwfonds stelt zich op het stand punt dat de financiële bijdrage uit 's rijks kas voor de eigen particuliere woningbouw voo de gewone man prin cipieel gelijk moet zijn aan de finan ciering van de woningwetbouw. Op deze inleiding volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. 's Middags maakte het gezelschap een rondrit per autobus naar de Bouwfonds-objecten in Benne broek, Vijfhuizen Badhoevedorp, Half weg, IJmuiden, Santpoort, Haarlem en Bloemendaal. Enige tijd geleden heeft onze Londen- se correspondent zijn visie gegeven op de film „The Horse's Mouth" van Ro nald Neame, zulks bij gelegenheid van de z.g. royal performance van deze film. We zouden na de film thans in Nederland gezien te hebben kunnen vol staan met de opvattingen van onze Lon- dense collega kort en bondig te bevesti gen, ware het niet dat de film thans in Nederland loopt en dus op een uit voeriger behandeling recht heeft. Neame heeft in zijn film de roman van Joyce Cary naverteld, en presen teert ons de figuur van Alec Guiness als de oude schilder, die door zijn kunst is bezeten en voorts geen scrupules kent. Hij rooft en steelt als het hem te pas komt. Hij raakt in de gevange nis als de film begint komt hij er juist uit hij kent geen vriendschap en geen gewone menselijke gevoelens. Hij kan geen muur zien, of hij wil hem tot in alle hoeken volschilderen. Hij komt met een paar adellijke families overhoop te liggen omdat hij in zijn schilderwoede het huis op stelten zet of de mensen geld afperst. Maar schil- Kathedraal: 6.30 1.30, 9 H., 11 en 12 uur St. Antonius, N Groenmarkt: 6.30. 7.30. 8 30 H 10 11 en 12 uur H. Jozef, Jansstraat: 6.45 8 9.15. H-. 11 en 18 uur (Avondmis) O L. Vr. Rozenkrans, Spaame: 6, 7.30, 9 10 30 H en 12 uur St. Jan A'damstraat: 6.15. 7. 8.15. 9.30 H 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45/ 9. 10.30 H en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P Kruger- straat: 6.30 7.45. 9 H.. 1045 en 12 uur H. Liduina Rijksstraatweg: 6.30 7.30. 9 H 10 45 en 12 uur O. L. Vr van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30 7.30, 8.45 H„ 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis) H.H. Petrus en Panlus: 7 8.30. 10 H en 1145 uur BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur H. Sacrament; 7.30, 9 H en II uur. AERDENHOUT: 7.30. 9 H en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30, 7.30. 8.30, 9.30 H. 11, 12 en 19.30 uur. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7 8, 9 H. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30 8.30. 9 40 H. 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O, L. Vr. Hemelvaart): 6.45 7.45 8 40 H. 10. 11 en 12 uur SPAARNDAM; 7 30 en 10 uur H BENNEBROEK (H. Jozef): 6.45. 8 9.15 H en 11 uur VOGELENZANG (O. L. Vr. Hemelvaart): 7, 8.30 H en 10 uur. In 1931 is opgericht de in de bollen streek algemeen bekende Vereniging van oud-leerlingen der R.M.T School te Lisse „Theorie en Praktijk", in de volksmond kortweg T. P. genaamd. Het doel van de oprichters was niet zo zeer het bewaren der banden tussen de afgestudeerden van de bloembollenvak school in een gezelligheidsvereniging (al wordt deze zijde niet verwaar loosd), als wel het bewaren van dit contact als een verlengstuk van de school. Zq gingen van de gedachte uit dat een „eindles" niet het laatste moet zqn van de theoretische vorming, maar dat de in de school aan de orde gestel de vraagstukken steeds verder moeten worden uitgediept. Het bloembollenvak is een levend vak en daarom tracht men door T. P. de oud-leerlingen by elkaar te houden om op de hoogte te blijven van de steeds weer nieuwe vraagstukken en problemen die aan de orde komen en waarmee de bloembol lenvakman te maken krUgt. Ook de oude problemen vertonen steeds weer nieu we aspecten en daarom bestaat er nog steeds nauw contact tussen T. P. en de Rqks-Middelbare Tuinbouwschool. Toch is de vereniging, waarvan ie der de naam kent, met betrekking tot haar doelstellingen en werkzaamheden nog weinig bekend. Men ziet alleen de buitenkant, men hoort van de verschil lende lezingen die iedere winter wor den gehouden, waarbij men zich niet al tijd bepaalt tot de directe vak-vraagstuk ken, maar over het interne werk weet de buitenstaander-vakgenoot weinig af. Het werk naar buiten wordt over het algemeen zeer gewaardeerd. Mannen van wetenschap als prof. v. Slogteren, dr. Verhage, wijlen prof. de Mol en dr. Beyer, om maar enkele te noemen, lieten regelmatig hun stem in de bijeen komsten van T. P. horen Zij brach ten hun kennis in bevattelijke vorm tot het vak, een prijzenswaardige bezig heid, waardoor men zou mogen ver wachten dat andere instanties in het vak daarvoor ook meer belangstelling zouden tonen. Maar dat is lang niet al tijd het geval, niettegenstaande de dik wijls getoonde medewerking van het vak als zodanig. T. P. heeft naar wegen gezocht om de leden nog meer tot de kern van de verschillende vraagstukken te laten doordringen en daarom is zij er een goed jaar geleden toe overgegaan zijn kerngroepen te formeren. Deze kern groepen, ongeveer 15 deelnemers om vattende, behandelen een bepaald on derwerp en de gevormde conclusies worden aan de overige leden voorge legd in zodanige vorm dat het voor een ieder begrijpelijk is wat er te doen valt. Problemen als kostprijsberekening, psychologie van de verkoop, teelttech- nische en historisch-economische vraag stukken hebben reeds de aandacht van de kerngroepen opgeëist. Zij trekken daartoe vooraanstaande figuren op hun studiegebied ter voorlichting aan. Dat alles kost veel geld, maar waar de inkomsten van T. P. slechts be staan uit de (overigens zeer matige) contributie van de leden, betekent dit dat men niet meer kan doen dan tot nu toe. Het bestuur overweegt dan ook plannen om eerlang met voorstellen tot contributieverhoging te komen. Zij ont vangt nl. geen enkele subsidie en als men daar buiten kan blijven zou men dat graag zo houden omdat men, om bij de terminologie van het bestuur te blijven, „z'n vrijheid niet wil verlie zen". Overigens dit tussen haakjes zou men niet afkerig zijn van vrij willige bijdragen door instanties en vak genoten, die toch allen met het werk van T. P. mede zijn gebaat. De vereniging recruteert haar leden uit alle oorden van het bollengewest; weliswaar het merendeel uit de oude streek tussen Haarlem en Leiden, met inbegrip van deze beide steden, maar ook uit Kennemerland-boven-het-Noord- zeekanaal. Het werkprogramma voor het komen de seizoen ziet er weer gedegen uit. 13 oktober zal de eerste bijeenkomst worden gehouden. Hierop zal dr. D. Horringa, economisch adviseur, een inleiding houden over „Effectieve or ganisatie van seizoenarbeid". 3 novem ber volgt een tweede bijeenkomst tevens jaarvergadering waarop zal spreken de heer F. W. Hering, verkoop leider van J. P. Wyers te Amsterdam, over „Persoonlijkheidsvorming van de vertegenwoordiger". 10 november is bedoeld als ontspanningsavond voor de leden en de donateurs met hun dames. Dan zal de Koninklijke Militaire Ka pel een min of meer klassiek program ma ten gehore brengen. 30 november spreekt prof. dr. ir. J. Ph. van der Want, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, over „Virus en diens overbrengers" en daarop volgt 16 december de jaarlijk se studiedag met inleidingen van mr. E. Nederveen, secretaris van de Bond van Bloemenbollenhandelaren (bui tenlandse handel), ir. Th. Kraayvanger, leraar aan de R.M.T.S. te Lisse (kli matologische invloeden) en drs. A. F. Slootweg van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek (ziekteproble men). 22 december zal dr. J. Wasscher, Rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer, spreken over „Bloemproductie en de afzet van bloemen". Het nieuwe jaar wordt begonnen met een bijeenkomst op 20 januari, waar voor nog een spreker met een actueel onderwerp zal worden aangetrokken. Dan volgt op 16 februari een vergade ring, die staan za] in het teken van de kostprijsberekening, waarvoor men reeds contact heeft gezocht met een deskundig inleider. Het seizoen zal worden afgesloten met een lezing op 8 april over Grieken land, te houden door Simon de Waard. Tenslotte deelde het bestuur op de georganiseerde contactbijeenkomst met de pers mede, dat het orgaan van de vereniging, tot nu toe als gestencild blad uitgegeven, met ingang van het tweede komende nummer in druk zal verschijnen, waardoor het aan aantrek kelijkheid nog zal winn«>" Een kwaadaardig man die muren vol- schildert in de film „The horse's mouth' deren doet hy dag en nacht en aan het einde van het ietwat wonderlijke ver haal, als hy met zijn woonschuitje langs de flank van een groot schip vaart, be kruipt hem alweer de lust de scheeps wand vol te verven. Intussen schom melt zqn leven tussen de luxueuze in terieurs der miljonairs n de stinkende chaos van zyn woonscheepje. De uit bundigheid van zijn schildersleven steekt fel af tegen de misère van zijn burgerlijk bestaan. Dat komt in de film niet tragisch genoeg tot uiting. Hier overheerst de uitbundigheid van het schilderen. Nu moet men wel vaststellen dat Ro bert Neame vrijwel alles aan Guiness heeft overgelaten. Hy maakt zelf bijna geen „film". Men ziet een voortreffe lijk acteur bezig, die fraaie glossen loslaat. Het spreekt dus vanzelf, dat men Guiness liever op het toneel zou zien. Op de film moet men dan maar het compromis aanvaarden. Hier en daar nochtans komt de atmosfeer wel tot haar die het leven van de maniak zo oyer- recht. Dat is dan te danken aan een handi spel met de muurschilderingen, dadig vullen. A.L. Douglas Silk heeft naar een roman van Fannie Hurst een overladen film gemaakt van het leven van een Ame rikaanse weduwe, die als toneel- en filmspeelster successen oogst, maar haar dochtertje over laat aan de zor gen van een negerin. Zijn er dps pro blemen tussen de bianke moeder en dochter; de negerin heeft het op haar beurt met gemakkelijk, want héér doch ter tracht de colour-bar te overschrij den en verloochent daarbij haar af komst. Een zoetelijk familieverhaal, overgoten met sentimentele saus, een praatfilm in optima forma zonder eni ge artistieke betekenis, die veertienja rigen en ouderen in Frans Hals kunnen zien. De film Geen cent voor de belasting (The mating game) vertelt een vrolijk verhaal van een zorgeloze Amerikaan se familie, die leeft van het vette der aarde zonder zich ooit zorgen te maken ken over het betalen van belasting. Een door George Marshall beminnelijke, glad gemaakte comedie, die nu en dan de grens naar de klucht overschrijdt. Een jonge belasting-inspecteur schqnt aan dit begerenswaardige leven op het platteland een einde te zullen maken, maar onder de invloed van pa's straffe cocktails, oma's kookkunst en de char me van de lieve dochter trekt hij al spoedig mèt de familie ten strijde te gen de bureaucratie, een strijd die ge wonnen wordt. Geschikt amusement voor 14-jarigen in Cinema Palace. In Luxor krijgt men wat al te veel van het documentaire goeds. Het voor programma brengt een interessant filmpje over het dierenleven in de wil dernis van Suriname en een minder boeiende Italiaanse reportage van Hongkong. De hoofdfilm, die tot titel „Laaste paradijs" heeft meegekregen, is feiteiyk een documentaire van de Zuidzee-eilanden, waarvan de treffen de pracht wel afwisselend en met ge voel voor nuances is weergegeven, maar welke een al te traag verloop heeft. En passant worden de belevenis sen van een paar jonge mensen vast gelegd, doch dat „verhaal" dient meer om de documentaire een onderhoudend karakter te geven. Volwassenen. Het wilde westen komt ditmaal eens niet te pas aan de film, die tot en met zondagavond in Roxy ontrold wordt. „Spionagecomplot Hongkong" is er echter een, die er evenmin om liegt. In het verre oosten weet men ook van wanten. De rolprent heeft min of meer thriller-allures maar moet het voor waardelijk hebben van de sensatie rond staatsgeheimen, die aan af en toe pierewaaiende mannen blijken te zqn toevertrouwd. Er is natuurlijk een vrouw in de film, meer een juf, die wel zo het een en ander weet, maar die kennis niet op een nette manier vergaart. Allerlei verwikkelingen, die 'tot een redelijk eind gebracht worden. Toegang 14 jaar. Ernstiger is „Semiramis, de courti sane van Babyion", welke film vanaf maandag draait. Slechts strikt volwas senen zijn tegen de vertoning bestand. STUDIO zet de vertoning voort vaö „The Captains Table". Voor volwasse nen. MINERVA brengt tot en met morgen avond „Das Dreimadierhaus". A-L- Maandag- en dinsdagavond wordt „Le* enfants du Paradis" weer eens ëe' draaid. Voor volwassenen. Woensdag en donderdag vertoont men er Jacques Tati in „Mon Oncle". A.L. CINEMA PALACE: Geen cent voor de be lasting. 14 jaar: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Do. 7 en 9.15 uur: De dijk is dicht, 14 J- Iedere ochtend (ook zo.) 9.30, 10.30, 11.30 uur: H. K. H. Prinses Beatrix bezoekt de Verenigde Staten. FRANS HALS: Zolang er mensen zijn, 14 i-l 2 en 8 uur. Zo. 2, 5 en 8 uur. LIDO: Hoe vertel ik het mijn dochter?, 18 jaat; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Het laatste paradijs, a. 1. Za. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.18 U. Ma. t.m. vr. 2 en 8 uur. Do.: Zwijgend heldendom. REMBRANDT: The horses mouth, a. 1.; I, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Spionagecomplot Hongkong, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Semiramis, courtisane van Babyion, str. volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The captain's table, volw. (2« week); 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Das DreimaderlhauS, alle leeft. Za. en zo. 7 en 6.15 uur. Ma. en di. 8.15 uur: Les enfants du Paradis, volw. Wo. 2.30 en 8.15, do. 8.15 uur: Mon Oncle, alle leeft. Zaterdag 3 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Eveneens Sissl. Zondag 4 oktober Stadsschouwburg, 2 en 8 uur: Eveneens Sissi. Maandag 5 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Ee'n staatsman van verdienste, van T. S. Eliot. Sterk poë tisch toneel van weinig uiterlijke hande ling, maar grote innerlijke geladenheid door „Theater" onder regie van Elise Hoo- mans voortreffelijk ten tonele gebracht met Richard Flink in de hoofdrol. Maandag 5 oktober Grote Kerk, 3.304.30 uur: Beiaardbespo- ling door Arie Peters. Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Fa. Loomeyer en Zn., Zijiweg 34, tel. 12495; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huls arts belle men fa. Mathöt, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis. tel. 13863. Tandartsen: H. Mous, Lakenkoperstraat 18. tel. 12434. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 61, tel. 13174. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 208, tel. 38320. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beets- laan 6, tel. 42884. Bloemendaal Apotheek: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. tel. 8284. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal seweg 126, tel. 57753. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: K. Kout, J. de Wittlaan 23, tel. 38411; W. van der Linde, Heemsteeds® Dreef 253, tel. 34606. Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. Hollander, Militaireweg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven— Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 2181. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat- Weg 53, tel. 02502-300. Wijkverpleging: W. Stuiver, Eikenlaan L tel. 02502-618. der Kaaden, Doktersdienst: A. van Hoofdstraat 14, tel. 5114. Lisse Doktersdienst: N. Bet, Nassaupark #3, tel. 3996. Noordwijk Doktersdienst: L. de Beer, Wantveld 1, tel. 2751. Wijkverpleging: Zr. Tilbuscher, Pick4- straat 30, tel. 3615. Voorhouf-Warmond Doktersdienst: A. W. Bots, tel. 02532-7398. Sassenheim Doktersdienst: H. Kwint, Hoofdstraat 324, tel. 02532-7253. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek D® Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284, en Bloemendaalse Apotheek, Bloemen daalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500-2218L IJMUIDEN. Zaterdag 3 oktober Hoog water: 3.54 u. en 16.16 u. Laag water: 12.02 u. Zondag 4 oktober Hoog water: 4.34 u. en 16.56 u. Laag water: 0.23 u. en 12.39 u. Maandag 5 oktober Hoog water: 5.13 u. en 17.34 u. Laag water: 1.05 u. en 13.18 u. BEVALLEN van een zoon: A. de Graaf-Busch; F. M. van den Berg* van Wqk; A. G. H. Vermeer-TeunissenJ G. M. van Dinther-Comes. BEVALLEN van een dochter: M. van der Geest-Holla; E. C. van Zant wijk-van Wetering. GETROUWD: F. Bos en A. Klaasseü- OVERLEDEN: M. C. de Haan- Arends, 32 jr. Hazepaterslaan; J. va" Galen, 32 jr. Kanariestraat; L. J. Sikkink, 66 jr. Pegasusstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2