K.L.Mjubileum met drie hoogtepunten HENSFN Ernstig tekort aan arbeid»' krachten in bouw- en metaalnijverheid Waarom in buitenland betere scholen dan in Nederland? PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW MISTER SCHAT VAN GESCHENKEN Onthulling Plesman-monument. gouden K.N.V.v.L.-medaille voor Aler, vorstin bij feestconcert TSJECH leidt interland tegen de Di litsers Goedkeuring van plannen te star B. Berenson overleden Tapijtkever- verdelging MONTY-COATS ZEEDUFFEL HEREN-PARKA'S RIB-CORD Huwelijkszwendelaar krijgt SV2 jaar IN HAARLEM EN OMGEVING Conferentie Wiardi Beekman Stichting Befaamd Amerikaans kunstkenner G. van derVLUGT O ver eenstemmin g over 5 procent loonsverhoging Prins Bertil dankbaar en vol bewondering Loonsverhoging (18 en 14 et) bij „Gouda-Apollo J. DE JONG O* Nieuw lid Ged. Sta van Noord-Hollafld Handhaaf dagaan duiding op melkfless6'1 Op melkprodukten is codering gewenst DONDERDAG 8 OKTOBER 19^ f 59.75 Voor sportkleding natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Britse vlieger H. Shaw krijgt K.L.M.-medaille DIT IS ONS BEROEMDE VAKGEHEIM! - koffiebonen, omgeven door een dun laagje suiker - Hierdoor blijft het fijne aroma „gevangen" tot U er van gaat genieten. Aan de boon ruikt U weinig, maar zodra U de behaaglijke geur van versgemalen Alex Meyer's koffie opsnuift, dan weet U het: dat wordt een feestelijk kopje koffie En... bovendien hebt U minder koffie nodig bij het zetten. O MET VERZEGELD AROMA ALEX MEY.ER Co. N.V. - POSTBUS 183 - AMSTERDAM - TEL. 241401-240574 Drogisterijen Postgiro 52072 Bij Van der Heem N.V. Bij afscheid op Schiphol In 1961 vijfdaagse werkweek Pater G. J. Verheggen overleden bietst! ROLLAND-JEUGD- SCHAAKTOERNOOI Benoeming NIEUWE MODELLEN OVERJASSEN 49.00 68.00 79.00 en hoger. MajZcLL ZCfaXaA, Advies van produktschaP' De eerste dag van de viering van „Veertig Jaar K.L.M." heeft woensdag drie hoogtepunten opgeleverd. Des och tends onthulde, zoals wij reeds in een deel van onze oplage berichtten, de zes tienjarige Albert Robert Plesman een standbeeld van zijn grootvader, de lucht vaartpionier dr. A. Plesman, nabij het K.L.M.-hoofdkantoor in Den Haag, in de middaguren was er een druk bezochte receptie, waarbij de opvolger van Ples man, de heer 1. A. Aler, werd verrast met de gouden medaille van de Kon. Ned. Vereniging voor de Luchtvaart en des avonds gaf het Residentie-Orkest on der leiding van Otterloo in de Kurzaal een jubileumconcert dat door Koningin Juliana en vijftienhonderd „gerokte", geüniformeerde en in avondtoilet gesto ken autoriteiten en hun dames werd bijgewoond. Het was een grandioze aanblik, al deze blije mensen in kleu rige feestkledij met in hun midden onze vorstin. Heel Nederland kon na de pau ze meegenieten toen de televisie het tweede gedeelte van het concert uitzond. Daarvoor had men al interessante vraaggesprekken met de „werkers van het eerste uur" op het beeldscherm ge bracht. AI met al was dit gala-concert een schitterend slot van deze eerste ju bileumdag. „K.L.M. en Plesman zijn voor ons niet meer te scheiden", zei de minister-pre sident, prof. dr. J. E. de Quay, in zijn rede na de onthulling van het monu ment. ,,Het is daarom zo'n goede ge dachte het jubileum van de Nederland se luchtvaartmaatschappij te plaatsen in het teken van een persoonlijke herden king." De premier zei niet te menen, dat er zonder Plesman geen nationale luchtvaartmaatschappij zou zijn geko men. „Deze zou zich dan echter nooit zo vroeg en met zo'n verbazingwekken de vaart tot haar hoge vlucht verheven hebben." Prof. De Quay schetste dr. A. Ples man als een man met een vooruitziende blik en een enorm doorzettingsvermo gen, die altijd gestreden heeft voor de vrijheid van de luchtvaart in het we reldverkeer. Namens de regering legde hij een krans bij het monument. Tevoren had dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de P.T.T. en voorzitter van het comité, eraan herin nerd, dat reeds 8 januari 1954, een week na Plesmans dood, het eerste initia tief voor de oprichting va nhet monu ment was genomen. „De beeldhouwer Marius Andriessen is erin geslaagd me de met de steun van architect prof. Holt een monument te scheppen dat Plesman weergeeft zoals hij in gedach ten voor ons staat", aldus de heer Dam me. Namens de familie Plesman legden enkele kleinkinderen en de zoon van dr. Albert Plesman een krans bij het „standbeeld. Hierna bracht het mannen koor van de K.L.M. gezang ten gehore. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten aanvaardde namens de gemeente het monument. „Plesman. die de wereld tot werkter rein had, heeft zijn hele leven binnen de Haagse stadsgrenzen geleefd en ge woond." Na een korte rede legde dr. F. Q. den Hollanden-, president-commissaris van de K.L.M. tezamen met de heer I. A. Aler, president-directeur van de maat schappij, een krans, een voorbeeld dat werd gevolgd namens de gezamen lijke strijdkrachten en het K.L.M.-per- soneel. Bijna op hetzelfde ogenblik vlo gen een oude Fokker en een gloednieu we Lockheed Electra kort na elkaar over het monument. Fier en machtig bouwwerk De heer I. A. Aler kreeg de hoogste onderscheiding van de Kon. Ned. Ver eniging voor de Luchtvaart, „als erken ning voor zijn uitnemende verdiensten aan de Nederlandse militaire en burger- Advertenve 100 wol Waterafstotend Winddlcht Kleurecht Voor Jongens en Meisjes Dames en Heren Leeftijd 7 jaar f 35.- Diverse tinten Waterafstotend Teddy voering De Duitse voetbalbond en de KNVB zijn overeengekomen, dat de wedstrijd Duitsland-Nederland, die woensdagmid dag 21 oktober in Keulen wordt ge speeld, door een Tsjechische scheids rechter en twee Tsjechische grensrech ters zal worden geleid. De voetbalbond van Tsjechoslowa- kije zal een voordracht v„n drie scheids rechters opmaken, waaruit de Duitse bond. eventueel in overleg met de KNVB, een keuze zal maken. 1 luchtvaart bewezen." De uitreiking ge schiedde woensdagmiddag op een infor mele receptie in het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag, een bijeen komst, welke niet in het jubileumpro gramma was opgenomen, doch a I'im- proviste was georganiseerd om de di recties van bedrijven, die geschenken hadden gestuurd, ook in de gelegenheid te stellen de cadeaus met persoonlijke gelukwensen vergezeld te doen gaan- Er zou op deze ontvangst niet worden gesproken. De heer C. Kolff, voorzitter van de K.N.V.v.L., verzocht echter in breuk op deze afspraak te mogen ma ken omdat de vereniging de oudste luchtvaartbond in ons land is en aan de wieg van de jubilerende K.L.M. heeft gestaan. De heer Kolff bracht hul de aan de directie van de K.L.M. en de duizenden medewerkers voor de wij ze waarop zij een fier en machtig bouw werk in het belang van ons land heb ben opgericht. „De K.N.V.v.L. heeft steeds met bewondering en soms ook angstvallig met de groei van de maat schappij, met haar wel en wee meege leefd." Het K.L.M.-jubileum heeft enigszins in verdrukking gebracht het feit, dat het op vier oktober ook veertig jaar was geleden dat de heer Aler zijn vlieger loopbaan begon. „Die carrière heeft u gevoerd tot de hoogste functies die in ons land op het gebied van de lucht vaart te vergeven zijn, nl. chef van de luchtmachtstaf daarna president-direc teur der K.L.M." De heer Kolff speldde de heer Aler vervolgens onder applaus de gouden draagmedaille op de borst. In zijn kort dankwoord zeide de heer Aler, te weten, welke luchtvaartpioniers sinds 1922 zijn onderscheiden met de gouden medaille en dus te beseffen, welke grote waarde zij heeft. Hij gaf de aanwezigen de raad de K.N.V.v.L., die zich o.m. ten doel stelt de jeugd van Nederland luchtvaartgezind te ma ken, nimmer de steun te onthouden die zij bij haar werk nodig heeft. In de grote kantine waren verschei dene der cadeaus opgesteld, o.a. een kristallen vaas met inscriptie van de directie der Ierse luchtvaartmaat schappij „Aer Lingus", een groot wandbord van de directie van de Fin se luchtvaartmaatschappij „Finnair", een „afbeeldinge van zeker concept tot bedykinge de Haarlemmer, Leid- se en andere bijliggende meeren" van het gemeentebestuur van Amsterdam, een door de kunstenaar Sierk Schro der geschetst „nog te onthullen por tret" als voorgift van een oliemaat schappij op het door haar aangebo den, nog te schilderen, portret van de heer Aler, een kristallen drinkstel van de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij en voorts verscheidene an dere geschenken zoals historische prenten op het gebied van de lucht vaart. een schilderij van een Neder landse rivierlandschap, beeldhouwwerk, theeservies met K.L.M.-embleem enz. Stewardessen als ouvreuses Omstreeks tien minuten over acht ar riveerde de vorstin per hofauto bij de Kurzaal. De heer I. A. Aler en de di recteur der K.L.M., ir F. Besanqon be groetten haar. In de hall van het ho tel maakten o.a. dr. ir. F. Q. den Hol lander en directieleden van de maat schappij, de minister-president, prof.dr J .E. de Quay, de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer H. A. Kort hals, de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, met hun dames hun opwach ting. Patricia Slotemaker, dochter van een der directeuren der K.L.M. bood de koningin een in Ieder gebonden exem plaar van het programma en een boe ket bloemen aan. De Kurzaal was met bloemen versierd. Grondstewardessen van de K.L.M. hadden de autoritei ten en genodigden naar hun plaatsen geleid. Nadat de vorstin de zaal had betreden speelde het Residentieorkest het Wilhelmus. Voor de pauze voerden de musici „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar en, met solistische medewer king van de pianist Hans Henkemans, het Derde Pianoconcert van Beethoven uit. Het tweede gedeelte van het con cert was gewijd aan „Symphonie Fan- tastique" van Berlioz. In de pauze liet koningin Juliana in de lounge o.a. Willem van Otterloo en Hans Henkemans aan zich voorstellen. Zij onderhield zich o.m. met de heer en mevr Aler en met mevr. S. Plesman- van Eük. Na afloop van het concert nuttigde H.M. nog iets van een koud buffet. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 57-jarige huwelijks zwendelaar veroordeeld tot 3% jaar ge vangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Hij is schuldig bevon den aan oplichting van een aantal vrouwen, met wie hij door middel van huwelijksadvertenties in contact was gekomen. Hij had op deze wijze in enkele jaren tijds grote bedragen in handen gekregen tot een totaal van minstens 140.000. De officier van justitie, die vijf jaar gevangenisstraf had geëist, noemde de man „een huwelijkszwendelaar, die een bijzonder groot gevaar is voor de maat schappij". In 1952 was de verdachte voor hetzelfde delict veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf. De hoofdvertegenwoordiger der KLM voor het Verenigd Koninkrijk, de heer Kermer, heeft vanochtend in het kan toor van de Nederlandse luchtvaart maatschappij te Londen de zilveren me daille der KLM uitgereikt aan de vlie ger van het eerste toestel, dat op 17 mei 1920 de KLM-dienst Londen-Amster- dam opende, de vlieger H. Shaw. De ze onderscheiding, de daarbij behoren de oorkonde en een brief van de pre sident-directeur der KLM, zijn van morgen naar Londen gebhacht door een Nederlandse stewardess, die ge kleed was in een uniform, dat door een Nederlandse couturier is ontworpen als stewardesskleding voor het jaar 2000. De heer Shaw zou vanmiddag per vliegtuig, als passagier, naar Neder land komen. Adverts ,.tie (Van onze onderwtjsredacteur) De overtuiging, dat er voor de scho lenbouw meer bouwvolumen, d.w.z meer geld, ter beschikking nioet ko men en een rijkgeschakeerde kritiek op de organisatorische kant van het bou wen domineerden op de conferentie, die de dr. Wiardi Beekman Stichting woens dag te Utrecht heeft gehouden over het scholen vraagstuk. De heer C. v. d. Bosch, inspecteur bij het lager onderwijs, stelde in zijn in leiding, dat scholenbouw niet zonder meer een technische bezigheid is, doch meer een geestelijke opgave. De voor zitter van de conferentie, prof. dr. W. Banning, haalde een woord aan, dat de cennia geleden gesproken werd door prof. dr. G. A. van Poelje: aan de bouw van de scholen is te zien welke beteke nis een generatie toekent aan het on derwijs. De heer D. J. A. Geluk, wet houder van Onderwijs in de gemeente Haarlem, merkte bij het presenteren van zijn pre-advies op, dat er vaak wordt gezegd, dat in deze tijd bepaal de desiderata ten aanzien van de scho lenbouw niet verwerkelijkt kunnen wor den. Het merkwaardige is echter, dat „deze tijd" iedere tijd blijkt te zijn: er moet altijd gewacht worden tot „later". Waarom kunnen er in de Scandinavi sche landen, in Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland zoveel betere scholen gebouwd worden dan in Neder land? Ons land heeft een ernstig wo ningprobleem, maar met name Duits land stond na de oorlog met zijn ver woestingen nog voor een veel moeilijker woningvraagstuk; desondanks heeft men daar de scholen gerealiseerd, die bij ons plannen op papier blijven. Het is, aldus deze spreker, niet alleen een zaak van het ministerie van O. K. en W., dat er jarenlang te weinig bouwvolu men ter beschikking is gesteld voor de woningbouw; dit is een kwestie, waar voor het gehele kabinet verantwoorde lijk is. De architect R. H. Fledderus wees er op, dat wanneer men de vooroor logse kosten bij het gewone bouwen op 100 stelt, het cijfer thans 495 is. Bij de scholenbouw echter is het in dexcijfer slechts 392. Hieruit spreekt duidelijk de achterstand bij de scho lenbouw en dat terwijl we thans be- Eaald hogere eisen aan het sehoolge- ouw moeten stellen. De heer Fledde rus vermeldde voort, dat in Nederland een leerling 1,17 m2 klasseruimte en 1,17 m2 bijruimte krijgt; in Engeland zijn deze cijfers 1,8 en 2,7 m2. De heer H. F. Meijer, bouwkundig hoofdin specteur vocht deze gegevens in zo verre aan, dat hierbij gerekend is met een klassebezetting van 48 leer lingen. De gemiddelde bezetting is echter 35 leerlingen. Overigens gaf de heer Meijer wel toe, dat de lokalen te vol zitten. De heer Bosch: er wordt wel opgetreden als er te veel koeien in een veewagen worden ge stopt, maar niet wanneer een te veel leerlingen in een klas worden ge plaatst. De kritiek op de organisatorische as pecten van de scholenbouw betrof al lereerst het feit, dat de weg tussen het plan en de verwerkelijking ervan te lang is. Welke waarde kan men nog hechten aan het woord „urgentie" wan neer een school, waarvoor een urgentie verklaring verkregen is, na jaren nog niet gebouwd blijkt te zijn, zo vroeg men zich ter conferentie af. Met name de Haarlemse wethouder Geluk kriti seerde de te zeer in details afdalende beoordeling van de bouwplannen. Een De befaamde Amerikaanse kunstken ner Bernard Berenson is dinsdagavond in de ouderdom van 94 jaar in Florence overleden. Hij was een van de grootste autoriteiten op het gebied van de Ita liaanse schilderkunst, in het bijzonder uit de tijd van de Renaissance, waar over hij verscheidene werken heeft ge schreven. In zijn villa „I Tatti" te Settignano bij Florence had Berenson een prach tige verzameling kunstvoorwerpen en boeken over kunst verzameld. Berenson was geboren te Wilna in Litauwen. Hij kreeg later de Ameri kaanse nationaliteit. Hij beheerste het Engels, Frans, Italiaans en Duits vol ledig en kon ook in het Grieks en Latijn een gesprek voeren. Hij was de zoon van arme Joodse ouders die naar Boston emigreerden. Hij kreeg een beurs voor de Harvard- universiteit en na zijn studie kreeg hij van de zeer rijke mevrouw Gardner in Boston opdracht om in Europa de voor werpen voor een kunstverzameling bij een te zoeken. In Engeland bezocht hij de universiteit van Oxford, waar hij de essayist Logan Pearsall Smith ontmoet te, met wiens zuster hij in 1900 in het huwelijk trad. Zij is in 1944 overleden. In 1888 had Berenson Florence be zocht voor het bestuderen van de daar aanwezige kunstschatten. Als gids voor zag hij toen in zijn levensonderhoud. Tn 1894 publiceerde hij „Venetian painters of the Renaissance", het eerste van een viertal werken over de Renaissance, later bijeengebracht in „The Italian painters of the Renaissance", welk boek de bijbel werd voor de kunsthistorici. Gedurende 30 jaar was Berenson als adviseur in dienst van de Britse kunst handelaar Lord Duveen, waarvoor hij, naar verluidt, 20.000 pond (ruim 200.000 gulden) per jaar kreeg. voorbeeld: een bepaald plan voor een school is goedgekeurd; een gemeente wil later dit plan voor een tweede school gebruiken, doch de beoordelende instantie maakt nu een aanmerking op een klein onderdeel en het gehele geval moet dan opnieuw in de moien. Bij dit laatste bezwaar sloot een plei dooi van de heer Geluk aan en van andere wethouders en gemeenteraads leden, die mede op de conferentie aan het woord kwamen voor decentrali satie van het goedkeuringsbeleid. Thans moet de bouwkundige hoofdinspecteur in Den Haag zich diepgaand met elk plan bemoeien. Dit betekent een aan tasting van de gemeentelijke zelfstan digheid. Het gaat toch om middelen, die in beginsel van de gemeenten zjjn, zo merkte een van de sprekers op. Van diverse kanten werd gesteld, dat in de regionale en plaatselijke sfeer zowel sneller als beter gewerkt kan worden. Daarenboven werd als bezwaar aangevoerd, dat er weinig coördina tie bestaat tussen de verschillende afdelingen op het ministerie van O. K. en W. De heer Geluk noemde ter il lustratie het volgende voorbeeld: een gemeente heeft een museum, dat in een te klein gebouw is ondergebracht Men wil een nieuw gebouw stichten. Het plan hiervoor ligt ai anderhalf jaar op O. K. en W., doch het blijft daar nangen omdat men tegen de vraag aan zit te kijken wat er mei het oude gebouw moet gebeuren. De gemeente wil er een Ulo in onder brengen. Dit stuit echter op moeilijk heden omdat het Ulo op het ministe rie niet onder de afdeling VHMO valt. Het gevolg van een en ander is, dat men nu voor het lyceum bij het oude gebouw lokalen moet bijbouwen, wel ke oplossing op de duur toch niet toe reikend zal zijn, terwijl anderzijds de Ulo, die straks, naar men hoopt, in het gebouw zal komen, niet zoveel lo kalen nodig heeft De bouwkundig hoofdinspecteur Is op de geuite kritiek niet diep ingegaan. In het algemeen gaf de heer Meijer als zijn mening, dat het efficiënter is de be oordeling van de bouwplannen in één hand te houden. Wat de lange duur van de procedure betreft: bij de tijd, die men nodig heeft om een bouwvergun ning te krijgen, steekt de tijd die ge moeid is met het verkrijgen van de rijksgoedkeuring, niet slecht af. Overi gens heeft de heer Meijer er in eerste instantie op gewezen, dat bij scholen voor het voortgezet onderwijs de archi tect nog heel wat vrijheden heeft. Prof. Banning kwam aan het slot van de conferentie tot de conclusie, dat de materiële factoren niet beslissend mogen zijn in de scholenbouw, waar bij het immers om geestelijke waarden gaat. De klachten die geuit zijn raken niet alleen het regeringsapparaat, maar het gehele volk, dat zich meer voor de scholenbouw moet interesseren. Laat ons vragen om hogere belastingen opdat het onderwijs eindelijk tot zijn recht komt, aldus de voorzitter van de conferentie. Advertentie Bestrijd de tapijtkevers en hun larven met Van der Vlugt's doel treffende tapijtkever-verdelger. Wetenschappelijk samengesteld, speciaal tegen de hardnekkige tapijtkeverlarven. In handige, moderne, spuitbus: f. 3,50 per bus. Zend giro of postwissel voor dit bedrag met vermelding "Tapijt kever" en U ontvangt omgaand, franco dit doeltreffende prepa raat, voorzien van gebruiksaan wijzing. Joh. Huizingalaan 124, Amsterdam-W. Naar ons van de zijde van de n.v. Van der Heem te 's Gravenhage wordt medegedeeld is tussen Van der Heem n.v. en de vertegenwoordigers van de erkende werknemersorganisaties over eenstemming bereikt over de nieuwe c.a.o. voor de handarbeiders. Naast een aantal verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden betekent deze over eenstemming dat de lonen zullen wor den verhoogd met vijf procent dat de huurcompensatie 1957 in de uurlonen vvordt verwerkt en dat tijdens de loop tijd van deze nieuwe overeenkomst de werktijd zal worden verkort tot 45 uur per week. Deze voorstellen zijn inmid dels ter goedkeuring voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars, met het verzoek de nieuwe c.a.o. met ingang van 3 augustus 1959 van kracht te ver klaren, met een looptijd tot 1 januari 1963. De directie heeft besloten ook aan de werknemers met week- en maand loon een loonsverhoging van vijf pro cent te geven met ingang van de datum waarop het College van Rijksbemidde laars de c.a.o. voor de handarbeiders van kracht zal verklaren. A flr>prtentie deelt elke dag in de GROTE HOUTSTRAAT WAARDEBONNEN uit. Met de „Prinses Irene" van de K.L.M. is woensdagochtend prins Ber til van Zweden Van Schiphol vertrok ken, uitgeleide gedaan namens de Ko ningin door luitenant-kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinniq Berg- mann, door" de Zweedse ambassadeur in Den Haag, de heer S. Dahlman en door jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef directie kabinet en protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Voor zfjn vertrek verklaarde prins Bertil, dat hij zijn hartelijke dank wens te uit te spreken voor de prachtige ont vangst, welke hem in 'Nederland is ten deel gevallen. Hij was vol bewondering voor de effectieve inrichting der fa brieken die hij bezocht. Op de vraag: „Denkt u dat de DAF- wagen kans maakt om in Zweden te worden verkocht?" antwoordde prins Bertil: „Ik acht dat zeker niet onmo gelijk ai produceert Saab een auto die veel met de DAF-wagen gemeen heeft. Ik heb met het Daf-je in Eindhoven gereden en ik moet zeggen, in zijn gen re voldoet deze kleine auto aan alle eisen, welke men er aan mag stellen." De Koninklijke Stearine Kaarsenfa brieken „Gouda-Apollo" te Gouda heefl besloten de beloning van het personeel op uurloon voor het mannelijk perso neel met achttien cent per uur en voor het vrouwelijk personeel met veertien cent per uur te verhogen. Deze verho gingen zijn onderhevig aan de goed keuring door het College van Rijksbe middelaars. In deze loonstijging is de huurcompensatie van 1 augustus 1957 ter grootte van 2 procent opgenomen. Met ingang van 1 januari 1961 zal voor het personeel dat in de dagdienst werk zaam is, de vijfdaagse werkweek in gaan. In de ouderdom van 47 jaar is in Kaatsheuvel tengevolge van een hart aanval overleden pater G. J. Verheg gen. De overledene was vroeger mili tair. Een late roeping bracht hem tot de priesterstudie en op 35-jarige leeftijd, in 1947, ontving hij de heilige wijding. Hij trad toe tot de missionarissen der H. Familie (M.S.F.). De plechtige uitvaartmis had vanmor gen om 10 uur plaats in de kapel van het missiehuis Sint Antonius te Kaats heuvel, waarna de begrafenis volgde op het kloosterkerkhof. De seizoeninvloeden hebben ook in het rayon Haarlem ingewerkt op de ar beidsmarkt. Het aantal aanvragen om mannelijke arbeidskrachten nam sinds eind augustus af van 648 tot 563, ter wijl het aantal ingeschreven mannelijke arbeidskrachten toenam van 488 tot 519. De situatie blijkt dus iets ongunsti ger te zijn geworden, hoewel er van een ernstige situatie absoluut niet gespro ken kan worden. De seizoeninvloeden doen zich uiteraard vooral gelden in de Horeca-sector, waar de seizoendrukte nu wei voorbij is en waar men perso neel gaat afstoten. Voor wat de vrou welijke arbeidskrachten betreft is er een geringe verbetering te bespeuren. Het aantal ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten in het rayon Haarlem daalde van 75 tot 74, terwijl de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten daal de van 465 tot 426. -» In de bouwnijverheid en de metaal nijverheid kan men van een ernstige overspanning van de arbeidsmarkt spreken in het rayon Haarlem. In de bouw stonden eind september 30 man nelijke arbeidskrachten ingeschreven als werkloos, maar er werden er in deze sector 156 gevraagd. In de metaalnij verheid stonden er 38 ais werkloos in geschreven, terwijl er hier niet minder dan 239 werden gevraagd. In de Hore ca-sector ziet men het tegenovergestel de. Daar stonden 23 arbeidskrachten ingeschreven als werkloos, terwijl er slechts zes gevraagd werden. Voor het hele gewest Haarlem waar tot 1 oktober ook het IJmond- rayon toehoorde, dat op die datum een zelfstandig arbeidsbureau kreeg ble ken de cijfers ongeveer parallel te lo pen. Het aantal ingeschreven manne lijke arbeidskrachten zonder werk steeg in september van 669 tot 710, terwijl de vraag naar mannelijke arbeids krachten terugliep van 1244 tot 1153. Het aantal ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten zonder werk liep op van 108 tot 140, terwijl het aantal aan vragen om vrouwelijke arbeidskrach ten terugliep van 596 tot 554. In de bouwnijverheid bleken in het gewest Haarlem 61 arbeidskrachten werkloos, terwijl de vraag 219 bedroeg; in de metaalnijverheid was het aanbod 48 en de vraag 661, terwijl voor de Horeca- sector deze cijfers respectievelijk 34 en 9 bedroegen. Neemt men de cijfers voor de hele provincie Noord-Holland, dan komt men weer tot een soortgelijk beeld. Al leen doet hier de seizoeninvloed in de landbouwsector zijn werking gelden. De landbouw kent door de pagne op het ogenblik ook «e^ _cntf; van het aanbod van arbeidsw V[f en een stijging van de vraag- (5o!' band met de zeer gunstige we 0[# standigheden, die de landbouw veer twee a drie weken vóór doen raken op het normale Sjntre i verwacht men een vroegere 1 jjt-' van de seizoenwerkloosheid in °f„ f bouwsector. Anderzijds heeft me ,e »f de hoop, de daardoor vrijkomen beidskrachten in de industrie nen opvangen. Ook de bouw- en in^J nijverheid vertonen in de hele P - cie de laagste aanbodcijfers v» hoogste vraagcijfers. In de mI 1 Noord-Holland kan men zeggen, 0 jc-i toestand op de arbeidsmarkt tvji' sectoren vrijwel stabiel is en dat en aanbod elkaar dus in evenwien den. Van een lichte overspanning Lrf ze sector is snrako in het indusj l bied van Zaandam, maar IJmond, het gebied van Amsterd®jffj in het Gooi, maar vooral in g<t' en omgeving is van een ernstigs ^ef spanning van de arbeidsmarkt in sectoren sprake. In gebouw „Bloemenheuvel" in Over- veen is een begin gemaakt met het 13e Rolland-jeugdschaaktoernooi. Inzet vormt ook nu weer de afvaardi ging naar de persoonlijke jeugdschaak- kampioenschappen van Noord-Holland. Bovendien vormen de aantrekkelijke prijzen voor de jeugdige spelers een be langrijk doelwit. De 15 spelers die deze keer meespe len werden namens de organiserende vereniging welkom geheten door de heer F. F. Groos. Tevens richtte de voorzit ter van de N.H.S.B., de heer J. Lan- kamp nog een kort aanmoedigings woord tot de spelers. Overigens was deze aanmoediging geheel overbodig daar alle spelers zich met volle over gave in het strijdgewoel stortten. Onder tussen hielden de wedstrijdleiders, de heren G. J. Bloemen en J. W. de Munck jr. een oogje in het zeil of alles volgens de regels van het spel verliep. Ook de jeugdleider van de N.H.S.B., de heer F. H. Piët toonde zijn belangstel ling voor „zijn" jongens. Er zijn drie groepen van vijf spelers gevormd. De beide hoogst geplaatste spelers van elke groep komen na het spelen van een enkelrondige competitie in de finale. De groepen zijn als volgt samengesteld: Groep 1: E. J. Petersma (winnaar 1958), E. Lammers, K. Nederkoorn, P. de Weerd, O. Spaargaren. Groep 2: J. P. M. van Spanje, W. Geuzebroek, R. P. v. d. Kasteele, J. Moltzer, W. Krijnen. Groep 3: E. K. de Jongh, M. Ploe ger, Th. de Vries, D. G. Vonk en M. P. van Overbeeke. In de eerste ronde werden de volgen de uitslagen genoteerd: Groep 1: E. Lammers-O. Spaargaren 10; K. Ne- derkoorn-P. de Weerd 10. Groep 2: W. Geuzebroek-!/. Krijnen 01; R. P. v. d. Kasteeie-J. Moltzer, remise. Groep 3: M. Ploeger-M. P. van Overbeeke 10 en Th. de Vries-D. G. Vonk 01. B. en W. van Velsen dragen de raad ter benoeming van een hoofdleidster aan de Brederodeschool in Santpoort (zuid) voor mej. J. M. Dresens te Haarlem. In de heden gehouden vergadej/ van de Provinciale Staten van No°'; Holland is in de vac.-Rustige tot li®,/ Gedeputeerde Staten gekozen de 11 J. de Jong Czn. J Het nieuwe lid van Gedeputea Staten is 55 jaar oud, gehuwd (5 deren)_en hoofd van de afdeling^!- mene Zaken van de N.C.R.V. in Hi1/ sum. De heer De Jong werd in 193°, van de Hilversumse Raad. Van 1949- was hij wethouder van onderwijs, personeelszaken en daarna vooral' van de Prot. Christeliike fractie De 't Advertentie in tweed, mohair, teddy en velours „DRI-SIL" regenjassen 39.00 - 49.00 Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 53534 was hij wethouder van onderwijs,- personeelszaken en daarna voora' van de Prot. Christelijke fractie. De h De Jong is voorzitter van de Kar/ kieskring Haarlem van de A.R. P3,' De commissaris der Koningin n®& de de overleden Gedeputeerde RUjS een in het harnas gesneuveld striU voor het algemeen belang. Hij scbV-; diens grote verdiensten voor de <p vincie en in de vooroorlogse jaren J wethouder van financiën van de h®° stad. jl De heer de Jong heeft sinds l^W de Provinciale Staten van Noord-Kf land zitting. Van de uitgebrachte s^J men, waren er 64 voor de heer de J en 6 blanco. (Van onze Haagse redactie) q Het produktschap voor zuivel minister van Sociale Zaken adviSV om de dagaanduiding op melkfief of te handhaven en de dagaanduidine^i1 melkprodukten te vervangen dool J' ji - - -- -O", den werd kwamen twee tegengesj/J codering. In de vergadering welke dag mede over dit onderwerp ëejp\i. meningen naar voren. Een stroef vond, dat de dagaanduiding moest,O verdwijnen daar zij van geringe is en bovendien tot misverstanden leiding geeft. Het heeft geen z'n datumstempelingen op melkflessen Ki te brengen wanneer deze melk atV/ stig is van fabrieken die slechts Vj maal per week consumptiemelk AjjCf ceren, hetgeen veel voorkomt, prac overal buiten het westen van het po' Op deze manier spelen we met de consument. Waar het op „e'' komt is, dat de consument geen gtr krijgt voorgezet die de vorige dag ®Jf jj, keer in de wijk is geweest. Als e^ef 1960 voor de melkhandelaren een I plichting komt om een koelcel houden kan er een systeem ontW® et J J. i t i worden dat versheid en randeert. Nu heeft het geen zin- v«jj andere stroming, hoewel eveneefl® tuigd van de betrekkelijke waard® go", de dagstempeling, meende dat atie( danks aan deze aanduiding moet W® "j vastgehouden. De consument he®1 eej deze manier toch in ieder geval houvast, dat tenminste bewaard blijven tot er iets beters voor r plaats kan komen. De verga® v® sprak zich tenslotte uit voor de genoemde middenweg. IK KAN NU NIET MEER TERue. ER LIGT EEN TUIN AAN GOUD IN HET RUUV1 EN IK. HEB TOT BEN „JE VAN PLAN HET TOCH TE POEN. NU VLAANDEREN AAN BOORD IS BAKBOORD TIEN. TAAK TE VOORKOMEN DAT GE5TOLEN WORDT. DAT KL! BELACHELIJK EENYOUDIS-- /Y1AAR OP WELKE MANIER WIL MURKEL HET DAN VERDUISTEREN 9 DAAR MOET IK ACHTER ZIEN TE KOMEN.' BAKBOORD tien, MENEER.' NATUURLIJK we moeten alleen dorsen dat hu uit de WEG GERUIMD IS AL5 HET GAAT GEBEUREN..STRAKS, ALS DE LOOD5 VAN BOORD 16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2