PROF. BRANDT VOOR G. EN W. Hoe Hitier en Stalin eikaar vonden Haarlem bestaat 70 jaar Voetbalclub met rijke historie „Een getuige moet verdwijnen" tê Aankoop van grond SLEUTEL WEG? Nog geen centraal kantoorgebouw Vakkundige speurdersfilm van Edouard Molinaro Die Gitarre und das Meer Reprises en prolongaties uw w ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Ingewikkeld Bridgecompetitie Eerste zitting van de districts-paren Voor uitbreidingsplan Santpoort-zuid Mutaties in de SER Drs. Roemers eerste plaatsvervangend voorzitter tot l-4-'60 ZANDVOORT „Hanze" Bezinningsdag voortaan voor het hele gezin „Ober Bayern" geen sporthal „DE SLEUTELSPECIALIST" Visserij-onderzoek in België Geitenfokvereniging afdeling Haarlem opgericht MODESHOW LAILA BLOEMENDAAL f 6000 gevraagd voor nieuwe hydrophoor- ketel Wijzigingen in de Politie-verordening In Velsen Waterhoogten WASSERI4 DUYN Rembrandt H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem ROXY SCHAAKCLUB „HET WITTE PAARD" R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Diaclub Heemstede Gewijzigd spreekuur Haarled Films Toneel Muziek Diversen ZAADHANDEL ALLES VOOR JAN Apotheken en dok^ diensten Hillegom S2 Feestavond Raphaël dt In de tuinzaai van het Haarlemse Concertgebouw heelt de bekende radio commentator van politiek nieuws prol. dr. C. D. J. Brandt van de rijksuni versiteit in Utrecht voor leden van „Geloof en Wetenschap" vrijdagavond een voordracht gehouden over de wor dingsgeschiedenis van het niet-aanvals- verdrag dat op 23 augustus 1939, enige dagen vóór het begin van de tweede wereldoorlog geuoten werd tussen Na- zi-Duitsland en Sovjet-Rusland, een verdrag dat de wereld verraste als een donderslag bp heldere hemel. Vóór mr. dr. F. Bp voet als voorzitter van G. en W. aan de inleider het woord gaf, maakte hij van de gelegen heid die deze tweede avond van het seizoen hem bood het toneelstuk op de eerste avond had het hem toen be let gebruik om de leden te verzoeken vpor G. en W. propaganda te maken. Vijf jaar terug meenden deskundi gen dat men wel kon aannemen dat er eind 1959 zo om en nabij 200.000 televisietoestellen in Nederland in ge bruik zouden zpn. Het zijn er echter nu al meer dan 500.000. Dit heeft ge volgen voor instellingen als „Geloof en Wetenschap". De bekende Studie kring in Nijmegen heeft zich bij ge brek aan belangstelling al ontbon den; hetzelfde heeft een eertijds bloei ende volksuniversiteit in het westen des lands ook moeten doen. Nu zal het met de televisie wel gaan als in dertijd met de radio. Toen vreesde men dat concerten wel niet meer be zocht zouden worden. Enkele jaren lang leek het er ook wel op maar, en nog wel dank zij de radio, het concertbezoek is nu groter dan vroe ger. Het zou jammer zijn, als de be langstelling zou verflauwen voor G. en W. dat in de meer dan vijftig jaren van zijn bestaan, zijn nut en zijn goede invloed als culturele in stelling heeft bewezen. Daarom: ver geet G. en W. niet! De wordingsgeschiedenis van dat wonderlijke non-agressiepact tussen de Nazi's en de Sovjets, was wel wat in gewikkeld, zei prof. Brandt toen hij aan zijn inleiding begon. Het was in die dagen al iets dat de meesten zon der meer verbijsterde. De Fransen hadden na de eerste we reldoorlog gepoogd met verdragen links en rechts Duitsland apart en er onder te houden. Hitier wilde daar wel een eind aan maken. In Engeland had Het Bridge-seizoen 1959-1960 voor het District Kennemerland van de Neder landse Bridge Bond is begonnen met de «5»». parencompetitie, waarvoor in totaal 60 too-, paren hebben ingeschreven. In totaal worden zes zittingen gehouden. De eer ste zitting heeft het volgende resultaat gebracht. Hoofdklasse: 1. Hollman—Hunter 65 V-, pnt.; 2. KochZwager 65 pnt.; 3. mevr. ZwagerDriessen 64 pnt.; 4. A. Tabbers—Zandbergen 63ij pnt.; 5. Metz Pasveer 60% pnt.; 6. Fam. Huisman 60 pnt.; 7. Mej. BijleveldG. Kamoen 60 pnt.; 8. RamakersSanders 57K pnt.; 9. Van BalenStrengers 54 pnt.; 10. Evers Hellingman 54 pnt.; 11. FelsSchaap 51% pnt.; 12. De JongWittebrood 51% pnt.; 13. CohenDe Vries 51% pnt.; 14. Mevr. GroenW. Groen 51 pnt.; 15. SwierWinter 51 pnt.; 16. Haverman Janssen 50% pnt.; 17. BakkerSpruit 48 pnt.; 18. fam. Moltzer 42 pnt.; 19. G. GroenJ. Groen 59% pnt.; 20. ram. Den Hartog 39 pnt. Eerste klasse: 1. Kapteijnv. Leeuwen" 66 pnt.; 2. Mevr. v. d. Laan-Kluiskens 65 W; 3. PootsVreven 65%; 4. fam. Vader 62; 5. fam. Witmond 60; 6. Dene kampMeijer 59; 7. Heugensv. d. Midden 58 8. fam. Pesch 55; 9. Mevr. Straalenv. d. Berg 54; 10. dames Bie- lerDaniels 54; 11. BodeAndela 52; 12. Mevr. ViskilSchipper 51 13. P. Ka moenVehmeijer 51^; 14. dames Fabel Polak 48 15. Mevr. Kluitv. Dar telen 48 jj; 16. Mevr. D. v. d. Laan Nottrot 48; 17. fam. Dijkhuizen 46; 18. Mevr. KroonHeinsbergen' 46; 19. Fam. Joustra 46; 20. Mevr. de VriesVrugt 42%. Tweede klasse: 1. fam. de Jong 675-21 2. BuiskoolLensen 63; 3. Koeijer Kuiper 62%; 4. GroenendaalVonk 60 5. Mevr. Schipperv. d. Goes 57 6. mej. HolstegeReemer 51%; 7. fam. Philippe 56%; 8. fam. Theunissenv. Manen 56; 9. v. Etten—v. Sinderen 55%; 10. fam. de Wit 53%; 12. fam. Faase 53%; 13. BoerrigterHonkoop 52; 14. dames DegenaarLeijenaar 52; 15. dames BeukenkampSpiele 49; 16. dames Booij—De Vries 48; 17. fam. Van Wijk 47; 18. KoopmanSmallenburg 47; 19. dames BuiskoolLensen 43%; 20. fam. Riedijk 43%. Voor de realisering van het meest noordelijke gedeelte van de Van Dalen laan te Santpoort en ter verkrijging van een goede aansluiting van deze weg met de Bloemendaalsestraatweg- een en an der in verband met het goedgekeurde uitbreidingsplan in onderdelen Sant poort (zuid) - is het nodig, dat de ge meente Velsen de beschikking krijg! over een terrein van 320 vierkante me ter aan de Bloemendaalsestraatweg. De op dit terrein aanwezige woning Bloemendaalsestraatweg 170 en een ge deelte van een garage moeten ten be hoeve van de bovengenoemde wegaan leg o.a. worden gesloopt. De eigenaar heeft zich, na onderhandeling bereid verklaard het terrein voor f 27.500,- aan de gemeente te verkopen onder de vol gende voorwaarden: a. de verkoper draagt zorg, dat de op het terrein staan de opstallen op een door B. en W. te bepalen datum zijn gesloopt en de af braakmaterialen ingevolge een nader met verkoper te treffen regeling door hem zijn verwijderd, b. de gemeente zal aan»verkoper het bedrag vergoeden, dat deze door de verkoop meer aan in komstenbelasting zal moeten betalen. Bovendien zal de gemeente aan verko per vergunning verlenen tot het oprich ten van een benzineverkoopinrichting aan de van Dalenlaan. De gevraagde prijs en de gestelde voorwaarden ach ten B. en W. aanvaardbaar, zodat zij voorstellen tot de aankoop over te gaan. men al gauv, na het verdrag van Ver sailles begrepen, dat men met dat voor Duitsland uiterst zware traktaat toch ook niet de goede gang van zaken in de wereld bevorderde. Engelands eerste minister Chamber lain, die in München met Hitier ging praten, maakte in feite aan heel het verdrag van Versailles een eind. Chamberlain scheen in Hitier een twee de Bismarck te zien en in zichzelf een andere Disraeli. Maar htj vergiste zich Met gegevens uit toespraken der toen malige leidende staatslieden en machthebbers, met citaten uit brieven en rapporten en met inlichtingen uit memoires ging prof. Brandt na hoe een en ander is verlopen, hoe Hitier door zijn dreigementen in München de vrije hand kreeg om Tsjechoslowakije binnen te lopen, hoe de Poolse minis ter Beek zich niet liet bepraten en hoe tenslotte Stalin, die bang was voor een aanval van Japan en die zich geen na righeid met het buitenland kon permit teren omdat hij het druk genoeg had met de binnenlandse toestand, de deur losmaakte voor de Duitsers. Hitier heeft op zijn beurt de deur wat open getrokken. Toen is men gaan onderhan delen en het liep uit op een niet-aan- vals-verdrag en vier geheime artike len, waarin Oost-Europa, in het bijzon der Polen, zonder meer werd opge deeld. Chamberlain werd boos, hij zeg de Polen steun toe. Hij had altijd ge meend dat de kloof tussen de Nazi's en de Sovjets onoverbrugbaar was. Dat bleek ze toen niet te zijn, hoewel ze la ter weer opensprong. In zijn vrijdagmorgen gehuoden verga dering heeft de Sociaal-Economische Raad voorzien in enige vacatures en in het dagelijk bestuur van de raad. In de vacature, ontstaan door het overlijden "an de heer T. J. Twijnstra, is dr. ir. F. G. den Hollander, algemeen voorzitter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, benoemd tot plaats vervangend voorzitter van de Sociaal- Economische Raad. In de plaats van de heer C. W. van Wingerden, die om gezondheidsredenen heeft bedankt als lid van de raad, is drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de raad. De heer Roemers zal voor de resterende zittingsperiode tot 1 april 1960 als eerste plaatsvervan gende voorzitter optreden. Na deze da tum zal een lid van werkgeverszijde als eerste plaatsvervangende voorzitter op treden. De door het vertrek van de heer M. Ruppert opengevallen plaats wordt ingenomen door de heei C. J. van Mastrigt, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart heeft in de ver"adering uiting gegeven aan zijn grote erkentelijkheid voor de vele en waardevolle activiteiten die de heren Van Wingerden en Ruppert bij hun arbeid voor de S.E.R. aan de dag hebben gelegd. De voorzitter heeft verder de nieuwbenoemde leden van het dagelijks bestuur van de S.E.R. met enige hartelijke woorden verwelkomd. De raad heeft voorts in de vacature- Van Wingerden tot lid van de raad be noemd drs. W. Hessel, tot dusverre plaatsvervangend lid van de raad. Als plaatsvervanger van de heer Hessel werd de heer M. Terborch aangewezen. In de vacature-Hessel, als plaatsver vanger van de heer Lageveen is benoemd de heer C. Brandsma. De heer D. W. van Hattem, plaatsver vanger van de heer Roemers, heeft als plaatsvervangend lid van de raad be dankt. De Sociaal-Economische Raad heeft verder zonder discussie adviezen vast gesteld over de samenstelling van het bestuur van het Bosschap voor de ko mende zittingsperiode en over dp samen stelling van het bestuur 'an iiet bedrijf schap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten voor de pe riode van 1 februari 1960 tot 1 februari 1962. De Sociaal-Economische Raad heeft voorts besloten de adviesaanvrage van de staatssecretaris in handen te stellen van de commissie die het vraagstuk van de loongrens voor de ziekengeld- en zie kenfondsverzekering in onderzoek heeft. De S.E.R. heeft de "ommissie verzocht bij voorrang een or -advies uit te bren gen, zo mogelijk vóór de 13 november te houden vergadering van de raad. De afdeling Zand voort van „de Han ze" hield in Meijer's hof een ledenver gadering. Do voorzitter, de heer C. Sie gers, installeerde de nieuwe geestelijk- adviseur, kapelaan J. Alleman. Hfj wees hierbjj op de uitzonderlijke plaat selijke verhoudingen tengevolge van het badseizoen en het gevaar voor vervlak king van het geestelijk leven door de drukte in zaken gedurende de zomer maanden. Kapelaan Alleman was met dit aspect van Zandvoort al geconfron teerd en stelde zich voor, in een open en vrijmoedig gesprek met de katholie ke middenstanders, tot meer klaarheid in dit probleem te komen. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer Barkmeijer. De traditionele bezinningsmorgen werd breedvoerig besproken. Men voel de veel voor de gedachte, daarin het gehele gezin te betrekken; op die wij ze wordt ook bij de jeugd belangstelling gewekt voor het organisatieleven. De ouders zullen voorts van de zorg voor de jongere kinderen moeten worden ont last doordat oudere meisjes zich beschikbaar stellen om voor hen een naai Lavigerie te Sandpoort. Op een nader te bepalen zondag zullen de Han- se-leden daar met hun gezinnen heen trekken. Aan de Bondsadviseur, pater Rembertus O.M.Cap. zal worden ge vraagd het geestelijk gedeelte van de ze dag te verzorgen. Zodra mogelijk ontvangen de leden hieromtrent nade re mededelingen. Tenslotte werd besloten weer steun te verlenen aan het werk van het Sint Nicolaas comité. De verleden jaar gevoerde winkeliers-actie is een groot succes geweest' de bedrijvigheid in de Zandvoortse winkels is daar zeer door bevorderd. De onder leiding van wethouder G. Tates ten raadhuize van Zandvoort ge houden bespreking met de Zandvoort se sportverenigingen over het eventueel gebruik van het gebouw „Ober Bayern" aan de Zeestraat voor de beoefening van zaalsporten, heeft niet tot een re sultaat geleid. De grote zaal van dit gebouw bleek slechts voor een enkele sport geschikt. Voor gymnastiek, vol leybal e.d. is de vloer niet berekend. Het werd ook als een bezwaar gevoeld, dat deze zaal slechts tot het voorjaar 1960 beschikbaar is Advertentie LANGE VEERSTRAAI 10 TEL 11493 De minister van Landbouw en Zeevis serij in België heeft op vragen van volksvertegenwoordiger Maurice Qua- ghebeur toegegeven, dat het in de be doeling ligt te Oostende een Rjjksop- zoekingsstation voor de Visserij te stich ten. Onlangs hebben w\j dit reeds be richt. Het ministerieel comité voor de bevordering van het wetenschappelijk onderzoek heeft de zaak op h-aar agen da geplaatst en zal de stichting van het laboratorium binnenkort bespreken. Bel gië komt sinds tientallen jaren achter aan in het visserijonderzoek. Andere Noordzeelanden beschikken reeds vi "e jaren over laboratoria en onderzoekings schepen, en werken ten nauwste samen. Een dezer dagen is in Haarlem op gericht een afdeling van de Nederland se vereniging t"t verbetering van het Geitenras in de provincie Noord-Hol land. Doel i sliet houden en fokken van witte ongehoornde kortharige geiten met ruime melkproduktie, om zodoen de te komen tot goede stamboekgeiten. Tevens zullen k<~. ringen en tentoonstel lingen worden gehouden, welke onder Rijkscontrole staan. Een van de oudste voetbalclubs in den lande herdenkt deze maand haar zeven tigjarig bestaan. Haarlem, de club van de roodbroeken aanschouwde irt oktober van het jaar 1889 het levenslicht. Ze ventig jaar zjjn nadien verstreken, een nieuwe mijlpaal is thans door de Haar lemmers bereikt. Het bestuur der ver eniging heeft gemeend aan het jubi leum zo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven. Festiviteiten blijven achter wege. Over v\jf jaar, bij het diamanten jubileum, hoopt Haarlem het „over" te doen. Het is uiteraard jammer dat Haar lem zijn jubileum moet herdenken in het jaar dat de vereniging het diepte punt heeft bereikt in zijn geschiedenis. Het eerste élftal komt uit in de tweede divisie en nimmer nog in het verleden zakte de club naar een dergelijk laag punt op de voetballadder af. De komst van het semi-professionalisme heeft Haarlem weinig vreugde gebracht. De strijd om het bestaan werd de laatste jaren steeds moeilijker, totdat aan het einde van het vorige seizoen het degra datiespook onbarmhartig toesloeg. Zal eens de tijd terugkeren, dat de rood broeken weer glorieuze prestaties op hun naam zullen brengen? In de Spaar- nestad hoopt men het van harte. Wan neer men een blik werpt in Haarlems rijke, roemruchte historie dan komt men bij namen terecht, die nog altijd tot de verbeelding van de voetballiefhebber we ten te- spreken. Ver teruggaande in het verleden ontmoet men allereerst Jan Van den Berg, de legendarische schut ter, die jarenlang voor zijn club een kracht van grote betekenis was. In de elf seizoenen, die hij voor Haarlem heeft gespeeld, scoorde hij 130 doelpun ten. Andere spelers die men nog lang niet heeft vergeten, zijn Piet Stol, A. Maas, Jur Haak, Manus Visser, G. Bouwmeester, P. Tekelenburg, M. Houtkoper, A. Bieshaar, K. Breeuwer en W. van Daalen. Later volgden Bob Kammeijer, Har ry de la Mar en Kick Smit. Vooral aan Kick Smit zal ook de jonge generatie nog menigmaal terugdenken, want zon der tekort te willen doen aan de presta ties van zijn voorgangers, mag vastge steld worden dat Kick de allergrootste voetballer whs, die Haarlem ooit heeft gekend. Door zijn technisch grote be kwaamheden kreeg hij een vaste plaats in het Nederlands elftal. Het oranje shirt sierde hem dertig maal en on vergetelijk zijn de herinneringen, welke men aan deze geniale voetballer heeft bewaard. Ook spelers als Arie de Win ter, Piet Groeneveld, Bert Boeree en niet te vergeten Wim Roozen dienen met ere te worden genoemd. Wim Roo zen, die middenvoor, die doelpunten aan de lopende band scoorde, was ja renlang een gevreesd schutter op de Nederlandse velden. Een speler die niet alleen opviel door zijn voortreffelijk spel, maar ook door zijn bijzonder spor tief gedrag, waardoor hij zich een grote populariteit verwierf. In de jaren vlak na de oorlog speel de de roodbroekenploeg in de eerste klas een overheersende rol. In 1946 werd Haarlem voor de eerste maal in zijn bestaan kampioen van Nederland. Twee jaar later nam Haarlem opnieuw deel aan de competitie om het nationa le kampioenschap, zonder ditmaal de titel te veroveren. In 1952 volgde het derde afdelingskampioenschap. Dit was het laatste wapenfeit van de Haarlem mers. Daarna is men langzaam maar zeker bergafwaarts gegaan. De strijd in het betaalde voetbal is hard en de koers welke Haarlem zal moeten volgen om weer hogerop te kunnen komen, leidt langs moeilijke wegen. Laat ons Haarlem het allerbeste toewensen. Wel licht gelukt het de club dit seizoen het verloren terrein met één klap te her winnen. In dat geval zouden de spelers met een promotie naar de eerste divi sie hun bestuur nog een verlaat jubi leumgeschenk aanbieden! Met het oog gericht op de winter, die naar zij hoopt toch heus een keer zal komen, toonde Modehuis Laila gis teren, 's middags en 's avonds haar collectie in Restaurant Brinkmann te Haarlem. Dit modehuis voert als devies „exclu sief en voordelig", wat in de show dui delijk tot uiting kwam. Wat het exclu sieve gedeelte betreft mogen wij op de eerste plaats noemen het aparte en grappige lurex „televisie-ensemble", een strakke pantalon met bijpassend jakje van goudlamé katoen. Zeer zeker ook niet alledaags was een olijfgroene handgeweven rok, waarop een grove gele trui gedragen werd. Zoals in de collecties van veel Haute Couture-huizen had ook bij Laila bou clé, mohair en Shetland de boventoon. Warm en practisch waren de wol len ruiten jasjes, waaronder een natté rok of nauwsluitende terlenka pantalon. Een ideale dracht voor scooter en auto, die in een winderig en vochtig land als Holland niet gemist kan worden in on ze garderobe. In afwachting van de regen zagen wij verschillende regenmantels, waar van één van gehamerde plastic, wat een chique indruk geeft en waar men toch niet te veel geld voor neer hoeft te tellen. De mantels waren eenvoudig gehouden met bontkragen en grote knopen. Evenals de rokken, simpel van lijn met kleine splitjes of plooien. Zij werden veelal gecompleteerd door de befaamde mooie Italiaanse pullovers in alle pasteltinten. De wollen mousseline vierde bij de japonnen hoogtij. Deze stof, die zich uitstekend leent voor het herfstseizoen als het te koud is voor luchtige zomer kleding en te warm voor de wollen win terstoffen, was hier te zien in fraaie dessins en moderne kleurcombinaties zoals blauw-groen, lila-groen en rood blauw. Door speciale mannequins voor de grotere maten werd bewezen, dat de wat zwaardere vrouw niet te snel moet wanhopen, daar zij zelfs wijdere rokken met petticoat kan dragen, wat toch een afkledend geheel vormt. Deze modellen kregen dan ook veel bijval. Een verrassende attractie, zowel 's middags als 's avonds, was het ver loten van een japon. M. v. d. R. In de raadsvergadering van donderdag 15 oktober zal de Bloemendaalse ge meenteraad een voorstel van B en W bespreken om 6.000,beschikbaar te stellen ten behoeve van het waterbedrijf. Begin september werd aan de bestaan de ketel een lek geconstateerd. Na een tijdelijk herstel, werd opnieuw een lek geconstateerd, zodat men toen een oude vacuumketel provisorisch dienst liet doen. Na half november kan in verband met het eventueel optreden van vorst de vacuumketel niet meer in de buitenlucht opgesteld blijven. De oude hydrophoor- ketel bleek na dertig jaar trouwe dienst niet mee rgebruikt te kunnen worden. Daarom hebben B .en W. al op 23 sep tember opdracht gegeven om een nieuwe ketel te bestellen. De raad wordt nu om een crediet gevraagd. De hydrophoor- ketel is nodig om waterdruk te geven aan de woningen aan de Hoge Duin en Daalseweg, die hoger gelegen zijn dan het gemeentelijk waterbedrijf. Na een jaar ervaring te hebben op gedaan met de nieuwe Algemene Poli tie Verordening, is het B. en W. van Bloemendanl wenselijk gebleken een aantal wijzigingen en aanvullingen aan te brengen. Aan de raad van Bloemrn- daal worden deze aanvullingen en wij zigingen thans ter goedkeuring voorge legd. Zo wordt voorgesteld het noorde lijke gedeelte van Bloemendaal, dat ge meenlijk wordt aangeduid met de naam „Santpoort-Station", voortaan „Bloe- mendaal-noord" te noemen. De naam Santpoort-Station achten B. en W. niet juist voor een gedeelte van de gemeen te Bloemendaal. Ook de geopperde be raming „Park Duinlust" achten B. en W. niet juist en bovendien verwarring wekkend. Het innemen van standplaatsen aan de openbare weg of op particuliere ter reinen was verboden. Het bleek echter wenselijk dit verbod uit te breiden tot „aan de weg". Voorts wordt voorgesteld het venten te verbieden van artikelen, die slechts na bestelling geleverd wor den. In de A.P.V. dient volgens B. en W. ook een runners-verbod te worden opge nomen, waardoor het verboden wordt ongevraagd koffiehuizen, hotels of an dere logeergelegenheden aan te beve len of daarbij bemiddeling te verlenen. Het plaatsen en zonder toezicht achter laten van fietsen op openbare wegen wordt nu ook verboden. Het komt voor al 's zomers vaak voor. dat men zijn fiets aan de kop van de Zeeweg neerzet en naar het strand gaat. Ook bp Stoops Bad worden de fietsen vaak op deze wij ze achtergelaten. Als de fietsen op slot stonden, kon de politie er niets aan doen, maar het nieuwe artikel in de A.P.V. geeft de politie de bevoegdheid om ook op slot staande fietsen, die zonder toe zicht worden achtergelaten, te verwij deren. Voortaan zal het niet meer alleen langs de openbare weg verboden zijn om zich ongekleed of onwelvoeglijk gekleed te bevinden, maar ook op van de openbare weg af zichtbare plaatsen. Behalve openbare waterplaatsen zullen volgens een voorgestelde wijziging ook openbare wachtgelegenheden alleen nog maar gebruikt mogen worden voor het doel waarvoor ze bestemd zijn. Tenslot te zullen voortaan ook naamborden e.d. aan bepaalde voorwaarden moeten vol doen, willen zij aangebracht mogen wor den. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in Noord-Holland heeft B. en W. van Velsen doen weten, dat hij voor de bouw van het centraal kantorenge bouw aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden voorlopig geen rijksgoedkeu ring af kan geven. Dit wordt gebaseerd op de toestand van de arbeidsmarkt in de bouwnijverheid in de omgeving van Velsen. IJMUIDEN. Zondag 11 oktober Hoog water: 11.25 uur. Laag water: 6.31 u. en 19.05 u. Maandag 12 oktober Hoog water: 0.05 u. en 12.44 u. Laag water: 8.09 u. en 20.28 u. 4(1 nrri priti* AMSTERDAMfc»KVA\RT 20 TEL. 1105? OURNAA Wat de jonge Franse regisseur Edou ard Molinaro bewogen kan hebben in zijn film Un témoin dans la ville (Een getuige moet verdwijnen) een stof te behandelen, die men in vrywel alle mis daadfilms terug kan vinden, is ons een raadsel. Van de jonge mensen, die op het ogenblik in Frankrijk de film be stormen zou men mogen verwachten dat zij vóór alles hun visie op de maat schappij eens duidelijk en agressief ge stalte zouden geven, of dat ze althans in hun vormgeving een nieuwe aanpak der vetworvenheden zouden demonstre ren om te herstellen wat in de loop der jaren aan industriële gemeenplaatsen tot stand is gekomen. Nu, wat dit laatste betreft, kan men Molinaro gerust het compliment maken dat hij met succes gestreefd heeft naar een persoonlijke formulering, die de re gels erkent en weigert er misbruik van te maken. Molinaro gebruikt het ge luid, waar het nodig is, ziet af van de naargeestige begeleidingsmuziek, die zoveel films ongenietbaar maakt en laat geluid en stilte optreden als tegen speler van de visuele heelden. Niet al leen op het stuk van geluid komt Mo linaro fris voor de dag; hij monteert ook zijn beelden met een zakelijkheid, die een buitengewone vakkennis de monstreert. In de meeste fragmenten vertelt hij niet meer dan strikt nood zakelijk is, zodat hij een maximum aan feitelijkheden bereikt, met een maxi mum aan suggestiviteit verteld. Zo ont staat bij de waarnemer een spanning die niet door de feiten maar door de for mulering der feiten wordt verwekt. Waaruit dan weer blijkt, hoe belangrijk de vorm moet genoemd worden. Wat het verhaal betreft: Een man smijt een vrouw uit de trein en ontdoet zich al dus van zijn maitresse. Hij trekt aan de noodrem. Er komt een rechtszaak uit te voorschijn. De man wordt verdacht maar bij gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Als hij 's avonds thuis komt, ont moet hij de man van zijn vriendin. De ze krachtpatser slaat hem neer, hangt hem op, suggereert op die manier een De film Die Gitarre und das Meer is gecomponeerd rond de nieuwste schlagers van Duitslands meest popu laire zanger van het ogenblik; Freddy Quinn. Zijn poëtische mijmeringen, ge dragen door gitaarmuziek zijn verwe ven met het Hamüurgse uitgaanskwar- tier Sankt Pauli, dat door de vaardige beeldcompositie een geslaagde enscè- nering is voor het verhaal van een dub bele liefde. Freddy, een zingende zee man wil ais verstekeling op een schip naar Canada, maar wordt ontdekt als hij Stefan, een 12-jarig weesjongetje, dat zich eveneens op het schip schuij houdt, voor neervallend vrachtgoed wil beschermen. Samen zwerven zij door het nachtelijk havenkwartier, vinden in een goederenloods onderdak voor de nacht en beloven elkaar vriendschap. In een eetsalon, waar Freddy met zijn liedjes en gitaarspel wat eten tracht te verdienen, wordt een liefde tussen hem en het dienstertje geboren. Een jour naliste evenwel is zo onder de indruk van Freddy's stem, dat zij hem wil ontdekken. Zij nodigt hem uit bij haar in het landhuis te komen wonen. Tal van verwikkelingen volgen nu en ma ken de film tot een wat spelend, me lancholisch verhaal. Expressief is daarbij de vertolking van de 12-jarige weesjongen Stefan. Het loopt tenslotte allemaal af zoals de geromantiseerde werkelijk dat wil. Freddy krijgt door toedoen van de journaliste een over tocht naar Canada. Stefan komt als „blinde passagier" op het laatste ogen blik aan boord en Susi, het dienstertje wuift haar geliefde van de kade een vaarwel toe. In Rembrandt voor alle leeftijden. In Frans Hals blijft de film „Zolang er mensen zijn" nog een week te zien. Voor 14-jarigen. In Studio gaat „The captain's table" nu voor de derde week draaien. Volwassenen. Luxor geeft tot en met morgenavond een reprise van „Vrouwenkamp Borneo". 18 j. Maan dag tot en met woensdag draait er „Geen medailles voor spionnen". 18 j. en donderdag wordt er „De barbaar en de geisha" vertoond. 14 j. Minerva draait tot en met dinsdagavond in de avondprogramma's „De gebroeders Karamazow". 18 jaar. Morgenmiddag wordt er voor alle leeftijden een jeugd programma gedraaid en donderdag avond wordt vertoond „De 41ste", 14 j. Kathedraal: 6.30, 1.30. 9 H„ 11 en 12 uur St. Antonius, N Groenmarkt: 6.30. 7.30. 8.30 H 10. 11 en 12 uur H. Jozet, Jansstraat: 6.45 8 9.15. H.. 11 en 18 uur (Avondmis) O. L. Vr. Rozenkrans. Spaarne: 6. 7.30 9. 10 30 H en 12 uur St. Jan A'damstraat: 6.15 1 8 15. 9-30 H 11 en 1215 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30 45 9 10 30 H en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P Kruger straat: 6 30 7 45 9 H 10 46 en 12 uur H. Liduina. Rijksstraatweg: 6.30 7 30. 9 H. 10 45 en 12 uur O. L. Vr van Zeven Smarten, Rijks straatweg. 6.30 7.30, 8.45 H 10.15 11 30 en 18 uur (Avondmist H.H. Petrus en Paulus: 8.30. 10 H en 11 45 uui BLOEMENDAAL, Allerh Drteëenheid: 7.30. 9 H 10.45 en 12 uui H Sacrament: 1 30 9 H en 11 uur AKROENHOD'I: 30 9 H en U uur ZANDVOORT: 7.30, 9 H. 11 uur. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVEKVEEN: 7 8, 9 H. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30 8.30. 9 40 H. 11 en 12 uur HEEMSTEDE (O L. Vr, Hemelvaart): 6 45 7 45 8 40 H 10 11 en 12 uur SPAAKND/VM- (31' »n 10 uur H BENNEBROEK (H Jozef): 6 45 8 9 15 H en 11 uur VOGELENZANG O. L. Vr. Hemelvaart) 7, 8.30 H en 10 uur. zelfmoord, maar rekent buiten de waard, want als hij de villa van zijn slachtoffer verlaat staat hij aan de poort oog in oog met een taxichauffeur, die een kwartier voordien door de eer ste moordenaar is besteld. Bang dat hij zal herkend worden .besluit hij de chauffeur uit de weg te ruimen. Hij moet deze témoin dans la ville kwijt zien te raken, achtervolgt hem dagen lang, weet eindelijk in zijn taxi terecht te komen en laat zich naar een eenza me plaats rijden, wordt echter ontdekt, vermoordt de chauffeur, die intussen kans gezien heeft zijn telefoon met de centrale te verbinden, zodat zijn verloof de aldaar en alle andere telefonisten het gesprek en de moord horen. Daar na stuiven alle taxi's in de stad rond om de moordenaar te zoeken, die ein delijk door tientallen wagens ingesloten en door de lichten verblind, zijn einde vindt. Tussen al dit geweld door sprin gen nu en dan tafereeltjes te voorschijn die bondig maar raak het leven-van-al- le-dag der taxichauffeurs in beeld bren gen. De jacht op de moordenaar duurt te lang. Het kon niet op. Molinaro heeft er te veel plezier aan beleefd, zou men kunnen zeggen. Maar overigens is de spanning niet van de lucht en dit dankt men alleen aan de rake manier van vertellen, die onder andere ook te vin den is in het suggestief gebruik van licht en duisternis. Aan de stof ligt het niet, want vrijwel alles wat we te zien krügen hebben we al eens waargeno men. Zelden echter zo vloeiend en in drukwekkend geobserveerd en overge bracht. In dat opzicht is de film dus een aanwinst en Molinaro een vakman, die de Franse film wèl gebruiken kan. Cinema Palace, 18 j. In Roxy draait tot en met zondag de zeer aantrekkelijke avonturenfilm „Vier Desperado's", een cowboy-viertal dat door het gebruik van pistolen en gewe ren de waardige heerser is van het Wil de Westen. De avonturiers geraken in angstaanjagende situaties als zij zich storten in een roekeloze onderneming. Natuurlijk komen ook de liefde en aan hankelijkheid voor een schone jonge vrouw even om de hoek kijken. Voor de liefhebbers van een goede Western is een bezoek aan Roxy zeker de moeite waard. Toegang 14 jaar. Van maandag speelt Alan Ladd een overtuigende rol in „Deserteui van het legioen", een film die zich afspeelt in het bergland van Noord-Airika, waar strijders van het Vreemdelingenlegioen een avontuurlijk bestaan leiden. In kleu ren, toegang 14 jaar. Na enige wedstrijden begint er in de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" al wat tekening in de strijd te komen. In groep 1 won Huyboom ook zijn 3e wedstrijd en is nog zonder puntenverlies. Zowel Hoog land, die kans zag 2 partijen in winst om te zetten, als Pancras zitten de huidige leider echter vlak op de hielen. Nu bovendien v. Emmerik ook zijn eer ste volledige winstpunt kon boeken, be looft de strijd om de bovenste plaatsen zeer spannend te worden. Van der Velde sleepte zijn eerste halve punt in de wacht, wat tevens voor Hartendorp zijn 3e remise betekende. In groep 2 kon v.d. Stoop Jr. zijn twee de overwinning aantekenen, waardoor hij nu leider in deze groep is geworden. Nu zowel Chr. Ouddeken als Banken wonnen, blijven deze de leider ech lei- goed volgen. Stam ondervond zoveel te genstand van Holtkamp, dat hij niet ver der dan een remise kon komen. De re sultaten van Raaphorst zijn tot dusver veel gunstiger dan vorig jaar. In deze groep zijn Joosten, Bleekemolen, v.d. Berg en E. Ouddeken nog zonder punten. In groep 3 snoepte v. Schie urn Goe- demans een half puntje af, terwijl Puts ditzelfde tegen Mossinkloff tot stand bracht. Goedemans en Mossinkoff delen nu de eerste plaats. De start van Baas was uitstekend, hetgeen eveneens van Versteege gezegd kan worden. De uitsla gen waren: Hoogland-Reeuwijk 1—0, Huvboom-v.d.Meer 10, Hartendorp-v. d. Velde Va, Huneker-Pancras 01, Haverkort-v. Emmerik 0-1, Hoogland-v. d. Spek 10, Raaphorst-Banken Chr. Ouddeken-E. Ouddeken 1—0, v.d. Stoop Jr.-Bleekemolen 10, Holtkamp- Stam !4, Banken-v -d. Berg 1—0, Joosten-Raaphorst 01, Baas-de Bont, 10 Versteege-Claveaux 1—0, Mossin- koff-Pats v. Schie-Goedemans Ranser-Raab 0—1. Ladderwed- strijd: v. Keulen-Reeuwijk 1—0, Bleeke- molen-v. Emmerik 1—0, Nieuwe leden kunnen zich nog aanmelden op donder dagavond in het clubgebouw ,,'t Stoof- ke", Stoofsteeg. Laatste aanwinsten; Geschiedenis. Beaufort De, Rondom de kroon, his- toriële vertellingen over het koning schap Bishop; De dag dat Lincoln werd doodgeschoten; Fuchs, De hond aan de galg, historiën van processen in Neder land; Honderd eeuwen Nederland, sa- mengest. onder red. van Bogaers e.a.; Hugenholtz, Ridderkrijg en burgervre de, de vooravond van de 100-jarige oor log; Juliana Regina 1959; Kenyon, Je richo, cultuurgeschiedenis van Palesti na; Laet De, en Glasbergen De voor geschiedenis der Lage Landen; Lejeu- ne. Land zonder grens. Aken, Luik, Maastricht; Lhote, De rotstekeningen in de Sahara; Mees, Maria Quevelle- rius, huisvrouw van Jan van Riébeeck, en haar omgeving; Ovink, Het aanzien van een eeuw, geschiedenis van Neder landse familiebladen; Verhoeven, Nieuw-Guinea, vraagstuk van verant woordelijkheid; Wereld, Een, beweegt, de volken van Azië en Noord-Afrika op weg naar onafhankelijkheid. Maandag 12 oktober houdt de dia club „De Toverlantaarn" te Heemstede een bijeenkomst in hotel Het Wapen van Heemstede. De agenda vermeldt onder meer een bespreking over contri butieverhoging. Een aantal leden zal dia's projecteren van tijdens de vakan tie gemaakte foto's. De heer B. Wildt Meyboom, wet houder van Sociale Zaker van de ge meente Bloemendaal zal volgende week in plaats van maandag, spreekuur hou den op dinsdagochtend van 9 tot 10 uur. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHHIB""1" trift CINEMA PALACE: Een ge'"'8*,, Ül5 dwijnen, 18 jaar; 2, 4.15, 7 e' Do.-cyclus: 08/15, 18 jaar. jjJ» Iedere ochtend 9.30, 10.30 en Prinses Beatrix bezoekt G Staten. „eCli FRANS HALS: Zolang er mens jaar (2e week); 2 en 8 uur. Zo. 2, 5 en 8 uur. mP p LUXOR: T.m. zo.: Vrouwenka»r 18 ^ar* tneda»^5 Ma., di. en wo.: Geen me spionnen, 18 jaar. U' Do.: De barbaar en de geisna. Za. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15. Ma. t.m. vr. 2 en 8 uur. REMBRANDT: Die Gitarre una a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. JU ROXY: T.m. zo.: Vier desperado j/k Ma. t.m. do.: Deserteur van n 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The captain's tabic, week); 2.15, 7 en 9.15 uur. I Zo. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA: T.m. di. 8.15 uur: DC Karamazov, 18 jaar. ftftP Za. 2.30 u., zo. 2 en 4.15 uur: de jeugd. Do. 8.15 uur: De 41ste, 14 jaar- Zaterdag 10 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Haas5 die in „De dag van Talavera Zondag 11 oktober C' Stadsschouwburg, 8 uur: Haag51;, die in „Wie geeft de bruid weg' Maandag 12 oktober Cf> Stadsschouwburg, 8 uur: Haagse die in „Geleerde dames". (Eerst® ling voor Haarlem). Zondag 11 oktober jo? Concertgebouw, 8 uur Conccr c R.-k. Harmonie Sint Bavo o.l.v® w schut, m.m.v. r.-k. gemengd kooyj^' cem". Solisten Annie Schoen, *oy Emmy van Eden. piano. Maandag 12 oktober Grote Kerk, 8 uur: Beiaard door Ari-e Peters. Zaterdag 10 oktober Vleeshal, 8—10 uur: Tentoonstel"1^ rische vervoermiddelen. Zondag 11 oktober af Vleeshal, 11—10 uur: Tento" historische vervoermiddelen. Maandag 12 oktober Concertgebouw (voorzaal), 8 uUf' Geloof en Wetenschap: De film van mens en geest. Advert entte SPEKSTRAAT 5 TEL®# a I Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kl5I'V. weg 13, tel. 11793; Centraal Apothe® jf Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- e Apotheek, Bos- en Vaartstraat 26, *d Doktersdienst: Indien geen hulp V c arts belle men fa. Mathöt, tel. Wj.J Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis. Tandartsen: G. C. de Groot, Hee' Dreef 149. tel. 15939. f Dierenarts: J. Beyers, Raamsing® 13164. si»" Zlekenvervoer: GGD, tel. 14141. Turftnerkt tel. 21400. Aerdenhout ff Apotheken: Aerdenhout Apotheek' voortselaan 142, tel. 40758. Doktersdienst: .T. Reurink, Aer" duinweg 8, tel. 42962. Blofimendaa' J. Apotheek: Elswout Apotheek. ?5« daalseweg 341, tel. 16760; Santpoo „g, theek. Bloemendaalsestraatweg ,t 02560-8249. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemen" 84. te!. 52655. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenholj6p!?,r Doktersdienst: R. Muller, Raadh1" d' tel. 36550; A. van Ravenswaay. selaan 70, 36593. Doktersdienst: C. P. D. Ie Cocd ville, Sixlaan 7, tel. 5613. d->' llSSP Doktersdienst: N. Bet, Nassaup3*- 3996. Sassfinheim Doktersdienst: J. M. van Nes, 115, tel. 02532-7119. Noordwqk H"0 mans, öi.-jeroensweg oo, ici. Kruis, zr. V. van Luyn, Hoofdsl f< ,eK' Over veer Apotheek: Zie onder Bloemen^Agii^ Doktersdienst: W. D. van O* Bloemendaalseweg 223, tel. 50158- Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apothc® straat 8, tel. 2389. Doktersdienst: C. F. M. Robbc ginneweg 34, tel. 2813. Bennebroek Doktersdienst: G. Manschot, weg 34, tel. 02502-430. t .Sfl»7 Wijkverpleging: Zr. A. G. ding van Berkhoutlaan 15, D1 tel. 42177 (b.g.g. 41919). i 2907. fhei Apotheek: De Duinrand Apow we Zeeweg 1, tel. 2487. i Noordwijkerhout/De Zilk Doktersdienst: B. C. C. straat 28, tel. 285. Voorhout-Warmond Doktersdienst: H Walenkamp' 220. De afdeling Haarlem van landse Katholieke Bond van 7, personeel, Sint Raphaël, hou" K: 17 oktober in het gebouw sin i1g8'1 'o de Smcdestraat te Haarlem „(JfVy lijkse leestavond. Medewerk j/. Hr>n Bakker, conferencier: 7 f en dansorkest The TophU=' A' Herman Theunissen. Cla""® p Dorémi en partnerin. de tvs f|0%i> en The Great Korfino Na e het caharetprogramma is er zellig samenzijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2