Oranje's doelman De Ruiter v°orkomt débacle tegen Indië Nederlandse aanval niet aan bod 40 jaar nijverheidsonderwijs DRAADLOOS ^Veelzijdige hockey show in München Inzegening door mgr. Beltrami Zwakke inzet Olympisch toernooi rgaloos boeiend duel tussen Uitsland en Groot-Brittannië Eendaagse manifestatie van vakopleiding Documentaire over het zien hoort in huis PAGINA 7 DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 Het nieuwe RAPTIM gebouw in Den Haag chocolade in topvorm product in Melk en Puur COURSES NOOTDORP ^ÏQende interland Concert voor de Paus Van het Weens Filhar monisch orkest REDE PROF. ROMME VIA DE K.R.O. Kandidatentoernooi FISCHER geeft op tegen Smyslov Advert ntie (Van onze Haagse redactie) Mgr. J. Beltrami, de pauselijke inter nuntius in Nederland, zal maandag het nieuwe pand van de Raptim in de Anna Paulownastraat in Den Haag inzege nen. In april van dit jaar heeft het mis siereisbureau het tweede lustrum ge vierd en tegelijk het nieuwe kantoor in gebruik genomen Het missiereisbureau heeft belangrij ke uitbreidingsplannen aangekondigd zowel in het binnen- als in het buiten land. In laatste fase van voorbereiding is het vervoer van emigranten uit Bra bant. Volgend jaar begint de Raptim voorts met de z.g. inclusive tours naar Rome voor groepen een tocht van 14 dagen, met verblijf te Rome en waar schijnlijk Napels. De buitenlandse char tervluchten zullen behalve op Afrika vogend jaar ook gerecht worden op Brazilië en Azië. Tot dusver verzorgde Raptim jaar lijks vijf retour-chartervluchten naar Oost-Afrika. In 1960 worden deze uitge breid tot 7, terwijl bovendien voorbe reidingen getroffen zijn om de lijn door te trekken naar Ghana aan Afrika's Westkust en naar Brazzaville in Frans Equatoriaal Afrika. Voorts zullen char tervluchten worden geopend op Manil la met doorverbinding naar Biak. In januari 1960 zullen verder geregelde chartervluchten uitgevoerd worden op Brazilië. Alle vluchten zullen Rome aandoen, waar een stop van 24 tot 36 uur wordt ingelast met gelegenheid tot bezichtiging van de eeuwige stad en een audiëntie bij de Paus. stuitten op de snelle reacties van oranje's doelman, liet toen het inslaan van de hoekslag over aan rechtsach ter Prithipal Singh. De bal leek niet meer te remmen, tot plotseling De Ruiter als een veer naar de boven hoek schoot en met zijn linkerhand de bal over het doel tikte. Daarmee had hij zich schitterend gerevan cheerd voor het derde Indische doel punt, dat twee minuten tevoren aan getekend moest worden en dat rechts buiten Charles op zijn naam mocht schrijven. Hemelsbreed was het verschil tus sen de ontmoeting Nederland-Indië en de wedstrijd tussen Duitsland en Groot- Brittannië. Niet alleen was er nu veel minder sprake van krachtsverschil, vooral het verschil in speeltrant was opmerkelijk. De Duitsers en de Britten zorgden ook voor een ontmoeting op topniveau, maar dan in de Europese stijl. Veel minder eenzijdig dan het In dische shortpassing, veel levendiger en gevarieerder en met perfectie is een hoog tempo uitgevoerd. Aangezien de Duitsers technisch bekwamer waren, in een betere conditie staken en door dat alles zuiverder konden spelen, behaalden z;j met 3-1 een onbedreigde zege. Le vendig en boeiend bleef de strijd ech ter tot het laatste fluitsignaal met als gevolg, dat wij ons niet kunnen herin neren ooit zo'n uitstekende wedstrijd op de Europese hockeyvelden gezien te hebben. De belangrijkste oorzaak In die ontmoeting werd het voorts duidelijk, waarom van het Nederlandse team niet verwacht kan worden, dat het dit niveau zal bereiken, althans niet op dit ogenblik. Eigenlijk is er slechts één oorzaak, één verschil, maar dan ook een elementair verschil De licha melijke conditie van de Nederlanders steekt op een enkele uitzondering na ongunstig af bij die van de meeste Britten en van de gehele Duitse ploeg. En nu verwarre men de lichamelijke con ditie niet met het uithoudingsvermo gen. dat daarvan immers slechts een onderdeel is, men diene er onder te verstaan het vermogen om zich goed te bewegen. Treffende verschillen ziet men dan. Zolang die achterstand niet weggewerkt is zal het Nederlandse hoc keyteam de top niet kunnen bereiken. De uitslagen van de woensdag te Nootdorp gehouden draverijen luiden: Noord-Brabant-prijs: 1840 m. 1. X Olo- gie M. (B. Neef) 2.49.9 1.31.4; 2. Xera S: 3. .X Norton. Tot. win. ƒ33.90., pl. 3.- 2.10 1.30, koppel 68.70, cov. 6.80. 's-Hertogenbosch-prijs. 1660 m. Ie se rie: 1. Sonja Zora (J. Wagenaar jr.) 2.22 1.23.5; 2. Urma Norton; 3. Promo tor O. Toto: winn. 2.40, pl. 1.40 3.20, koppel 9.-, cov. 5.10. 2e serie: 1. Vanity Hanover (M. Vergay) 2.23.9 1.26.7; 2. Rascal Hanover; 3. Tarzan Hollandia G. Toto: winn. 1.90, pl. 1.20 4.-, koppel 16.90, cov. 9.80. Finale: 1. Vanity Han over (M. Vergay) 2.21.7 1.25.4; 2. Son ja Zora; 3. Tarzan Hollandia G. Tot: winn. 2.90, pl. 1.10 1.10 1.30, koppel 4.10, cov. 4.10. Breda-prjjs. 2380 m. 1. Xanthos Nar- ciso (J. Wagenaar) 3.31.5 1.28.2; 2. Ure- ka; 3. Veralynn Maire. Toto: winn. 2.30, pl. 1.20 1.90 2.10, koppel 5.20, COV. 5.40. Geertruidenberg-pr\js. 2380 m. 1. Rou lette Hanover (E. Leeman) 3.40.2 1.30.2; 2. Ralph Erebus: 3. Renaldo. Toto: winn. 4.10, pl. 1.90 1.90, koppel 6.70, cov. 330. Totalisator-omzet: 49.310.-. scheidsrechter. Hij paste niet voldoende de voordeel-regèl toe en wuifde ander zijds overtredingen weg, welke om correctie smeekten. In de Nederlandse ploeg vormde de voorhoede het slechtste gedeelte. In- valler-midvoor De Kluis (Quick N) wist zich niet te onttrekken aan de robuuste dekking van de Ierse spil Browne en bleek deze avond volko men gespeend van schutterscapaci- teiten. Al even moeizaam kwam rechtsbinnen Ten Hoopen van Quick (H) tot acties, in tegenstelling tot Burgers van DWV, die zich niets aan trok van de harde Ierse tackels en door technisch goede staaltjes de aandacht vasthield. Hij werd ver dienstelijk geassisteerd door rechts buiten Uytermerk (Blauw Wit). De Amsterdammer zocht het wellicht te vaak in individueel spel, maar toonde in ieder geval initiatief, vooral na de rust. Van de nationale middenlinie wist midhalf Van Ierland (Willem II) uit stekend raad met de rommelige aan vallen van de tegenstanders, zij het dat het zijn centers aan zuiverheid ontbrak. De beide halfspelers Libregs en Mul, respectievelijk van Excelsior en NAC, slaagden er niet in hun verdedigende taak met een „voedende" te omlijsten. In de tweede helft manifesteerde zich dit zo duidelijk, dat het aantal goed op gebouwde aanvallen op de vingers van een hand te tellen was. Rechtsback Blom van HVV stond voor een moeilij ker opgave dan Kruitbosch (Gouda) op links, daar de Ierse linksbuiten Byrne handige dribbles opzette en zich ver te rug trok om de bal van zijn doelman Brohan te krijgen. Enerverende spelmomenten bleven in deze doelpuntloze wedstrijd vrijwel uit. De elftallen voetbalden enthousiast genoeg, maar iB geen der voorhoedes ontdekte men een man, die de verdedi ging door een rush of een haarscherpe pass in moeilijkheden kon brengen. Ne derland verheugde zich voor de rust in een licht overwicht. Kenmerkend ech ter voor de inefficiënte, of moeten wij zeggen onmachtige manier van spelen was de gemakkelijke avond voor Bro han, die zich kon veroorloven enkele ballen nonchalant te laten vallen na waarlijk ongevaarlijke schoten. De tweede drie kwartier gaf iets aan trekkelijker spel te zien: soms te fel duellerende Ieren rechtsbinnen Rice onderscheidde zich hierbij in ongunstige zin en geestdriftige Nederlanders, die evenals in de eerste helft een veld- overwicht demonstreerden. Naast de technische gebreken echter vermocht ons elftal fysiek te weinig om „door te drukken", wanneer daartoe de gelegen heid voor het grppen lag. (Van onze speciale verslaggever) De 10.000 bezoekers van het VTJC- terrein in Den Haag zijn gister avond in eei pessimistische stemming naar huis gegaan. Na de wedstrijd, die het Nederlands amateurelftal tegen Ierland had gespeeld waren zij er stel lig niet van overtuigd geraakt, dat dit team in staat zou zijn als eerste te ein digen in zijn Olympische poule, waar van naast de Ieren het Britse elftal deel uitmaakt. Wij konden evenmin de indruk krijgen dat Nederland, zoals het deze avond uit de voeten kwam, „Ko- me" zal verwerven. De uitslag 0-0 zegt al veel. Maar het was vooral dc bijzonder geringe technische „inhoud" van onze ploeg, welke zich zowel indi vidueel als in teamverband pijnlijk scherp openbaarde. De omstandigheden, waarin de ama teurs hun eerste wedstrijd -in de voor ronde van het grote toernooi speelden, waren overigens vrij gunstig te noemen: een ideale temperatuur en geen wind. Minder geschikt bleek de verlichting. Vooral de doelwachters zagen zich en kele malen verrast door snelle ballen, die voor het oog in het geheel niet snel waren. Dat hierdoor geen doelpunten ontstonden was een andere zaak. De schoten van beiae aanvallen bezaten zo weinig venijn en vielen zo eenvoudig onschadelijk te maken, dat treffers slechts_ door blunders konden ontstaan. Misschien mag ook als oorzaak voor de zwakke prestaties op dit flink nat ge spoten veld_ worden gezien de dikwijls storende leiding van dc Luxemburgse r Zijn a gevonden heeft. Het sSaiJ8svva'nt1de opmerkelijke solo 5 Oomiv Singh vertoonde, het "meren in de weg stond. n. var„L:l In de Cinetone studio's worden deze week proef opnamen gemaakt door de Neder landse Filmproduktie Maatschappij, voor de speelfilm „Makkers, staakt uw wild geraas", die rond de Sinterklaastijd speelt. De foto toont Ida Wasserman (links) en Mieke Verstraete in een speelscène. (Van onze Haagse redacteur) Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Nijverheidsonderwijswet is in een van de Houtrusthallen te Den Haag een manifestatie gehouden, die beoogde een beeld te geven van de vak opleiding in ambacht en industrie. De manifestatie was georganiseerd door het centraal orglan van de lande lijke opleidingsorganen van het be drijfsleven. Met de jubilerende N.O-wet viert ook het wettelijk geregelde leerlingwezen zijn veertigjarig bestaan. Men kan zeg gen, dat het leerlingstelsel ouder is dan de weg naar Rome. Met de wettelijke regeling van dit stelsel was de wetge ver in 1919 echter zijn tijd vooruit. Het stelsel heeft zich evenwel aanvankelijk onder de wet van minister De. Visser slechts schoorvoetend ontwikkeld. Het was eerst na de jongste oorlog, dat de grote ontwikkeling begon: in de veertien jaren na de oorlog is het aantal jonge ren in het leerlingstelsel gegroeid van 5000 tot ruim 45.000. Er zijn thans in het bedrijfsleven 34 organen voor de op leiding van leerlingen werkzaam. Zevenentwintig van deze organen hebben zich vandaag op een speciaal voor genodigden ingerichte tentoonstel ling gepresenteerd met stands, die een levendig beeld gaven van hun activitei ten die zich uitstrekken over een groot aantal sectoren van het bedrijfsleven: het bouwbedrijf en de confectieindus- trie de scheepvaart en de schoenma kerij, de wegenbouw, het grafische- bedrijf, de Horecabedrijven, enz., enz. Men heeft van deze eendaagse exposi tie bijzonder veel werk gemaakt. Het komt herhaaldelijk voor dat er in bepaalde beroepen een gebrek be staat aan vakbekwame krachten. Economisch wordt niet voldoende profijt getrokken van de in ons land aanwezige arbeidskracht. De behoef te aan geschoolden neemt ten opzich te van de behoefte aan ongeschool den relatief sterk toe. In deze situ atie is de vakopleiding van het hoog ste belang. Het leerlingenstelsel, dat aanvankelijk een alternatief was van de ambachtsschool, heeft thans voor al de betekenis, dat het de leerling, die van de lagere technische school komt, de mogelijkheid biedt van een systematisch voortgezette opleiding in het bedrijf. Men heeft berekend, dat er voor de normale aanvulling van de openvallende plaatsen in am bacht en industrie jaarlijks tien pro cent leerlingen nodig zijn. De tentoonstelling in Den Haag heeft de aandacht gevestigd op het belang rijke werk van de vakopleidingsinstitu ten, een werk, waarin veel tijd, geld en energie wordt gestoken. De manifes tatie werd vanochtend geopend door de staatssecretaris van O.K en W., mr. G. C. Stubenrouch. Verder is het woord gevoerd door de heren jhr. mr. W. C. S. Laman Trip en J. W. Willemsen, resp directeur en mede-oprichter van het centraal orgaan, door ir. H. W. v. Leeuwen, voorzitter van de contact groep opvoering produktiviteit, de heer P. de Vries, vertegenwoordiger van de vakcentrales en prof. ir. F. M. Roete- rink, lid van de onderwijsraad. Na vijf minuten beslist Dat Nederland de wedstrijd zou ver liezen viel vrij spoedig na het begin ook al op het scorebord te lezen. In de vijfde minuut reeds werd het 1-0, toen spil Antic uit de derde achtereenvolgen de strafcorner raak schoot. Het wach ten was op de tweede treffer, maar die kwam eerst negen minuten voor de rust. Daar zorgde De Ruiter voor. hoe vaak hij ook oog in oog kwam te staan met de Indische aanvallers. Zelfs de keihard ingeslagen strafcorners von den geen genade bij de Nederlandse doel man en het tweede doelpunt van middenvoor Haripal kwam pas tot stand nadat De Ruiter in eerste instantie de weg van de alleen doorgebroken Jas- want Singh versperd had. De Ruiters grootste triomf kwam vier minuten voor het einde. Spil Antic, moedeloos geworden door het feit, dat al zjjn keiharde kogels uit strafcorners toch weer af- De Amerikaanse radioluisteraars, die evenals de kijkers quizloos zijn gé worden sinds het tv-schandaal, dal door het onderzoek van een commissie uit het huis van afgevaardigden op nieuw in het brandpunt van de belang stelling is komen te staan, hebben van Radio Moskou een vervangings middel aangeboden gekregen. Met in gang van 30 oktober zal, naar uit Lon den wordt gemeld, de Russische zen der speciaal voor Amerikaanse radio luisteraars een quizprogramma gaan uitzenden, waarin telkens zeven vra gen zullen worden gesteld, ofwel over het Russische zevenjarenplan, ofwel over de Russische economische voor uitgang. De hoofdprijs voor de Amerikaan, die de zeven vragen goed beantwoordt, bestaat uit een Russische camera. Ver der worden er als prijzen collecties Rus sische postzegels, boeken, houtsneden, beeldhouwwerkjes, foto's van bekende Russen, Spoetnik-modellen en „raket speldjes" ter beschikking gesteld. Zaterdag zal het Weens Filharmo nisch Orkest een concert geven voor de H. Vader. Het zal werken van Mozart, Haydn, Schubert en Bruckner spelen, om daardoor uit te drukken, welke ver ering het Oostenrijkse culturele leven voor de H. Vader koestert. De K.R.O. zal de rede, welke prof. O. Romme, vrijdagavond voor de Par tijraad te Utrecht houdt om 22.40 uur uitzenden. Advertentie Nu en dan moesten zij hun stille schuilhoek verla ten. De titel Prins van het Franse Koningshuis' bracht nu eenmaal plichten met zich mee, waaraai zij zich niet konden onttrekken. De archieven van befaamde Franse dagbladen als de Figaro", „Gaulois", ,,Soleil", enz. stellen ons in staat hen op hun wereldse gangen te volgen. Lang zamerhand tekent zich dan heel die wereld van veld maarschalken en vorstelijke persoonlijkheden af, zoals zij zich ontwikkeld had in de zonneschijn van het zachtaardige conservatieve bewind. In de ont vangkamers van de aristocratische huizen hieven bronzen vrouwenfiguren met uigestrekte armen de matglazen bollen van het gaslicht. Kamerplanten stonden tussen de fluwelen, met kwastjes opge smukte pluche gordijnen. Gevierde zangeressen zon gen bij voorkeur Pensée d'automne of de Sérénade du Passant. De cerise en goudkleurige stoelen sche nen berekend op de japonnen a la polonaise. He? opwindende walstempo van het Tweede Keizerrijk raakte in vergetelheid bij de rustige maten van de mazurka. De hertogin van Alengon bezocht liefdadigheids- bijeenkomsten, woonde de bals ten huize van gravin d'Hautpoul bij, bewonderde vanaf de eretribune de Parijse paardensport, en dineerde bij prins en bij prinses Czartorisky. Beurtelings spraken de kranten van ..de bevallige bedel prinses m«t haar heraldieke schoonheid", die zich op liefdadigheidsbals er niet voor schaamde met een beurs, voorzien van haar familiewapen, rond te gaan voor de inzameling; van de briljante danseres, wier meesterlijke cotillon" het hoogtepunt wan de balavonden vormde: van de sportieve dame van vorstelijken bloede die geen enkel concours hippique oversloeg. Zij verscheen overal in het Elysée, bij Mac-Mahon. voor wie „onze dierbare prinsen" de helden van de dag waren. Aan de arm van haar in gala-uniform gestoken echtgenoot liep zij over de rode tapijten, in een feeëriek toilet van brocaat of satijn, want zij wist zich uitstekend te kleden; de ruisende gedrape'erde japonnen van 1875 waren als geknir' voor haar houding en haar tred. Als zij aan het protocol voldaan hadden, keerden- zij per rijtuig naar hun woning in Vincennes terug Weggedoken in haar pelsmantel sluimerde zij ver trouwelijk tegen het fijne laken van de met gouden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7