Eén procent van Nederlandse bevolking lijdt aan astma Heideheuvelgaat paviljoen bouwen In Amerika is het huisdier een persoonlijkheid Stinkdieren en slangen ook in trek W MARTINI Miljoeneninduslrie verzorgt voeding van honden en katten Ziekteverzekering voor dieren helpt kosten van dierenhospitalen dragen Als -seen was Blinden werken in metaalindustrie FONSVITAE Epos van Maverick s werelds grootste C zwerver NDE2WN V J ■py-- Wadrük (Van onze speciale verslaggever) Van de opbrengst van de kinderpostzegelactie die zoals u weet deze week is begonnen wordt dus dit jaar één kwart miljoen besteed voor de uitbreiding van het astma-centrum „Heide heuvel" nabij Hilversum. Waarom precies daarvoor? Wel, men had natuurlijk ook een ander „groot project" kunnen kiezen. Er zijn genoeg kindertehuizen en inrichtingen voor kinderbescherming in Nederland die precies even dringend behoefte hebben aan financiële steun. Waaruit u om te beginnen mag afleiden dat de kinderpostzegel actie bepaald op goede gronden streeft naar een opbrengst van drie miljoen voor het jaar 1959. Maar als wij nu zeggen dat men voor deze eerste keer „Heideheuvel" als „troetelkind" heeft gekozen omdat men toch érgens een begin moest maken, dan betekent dat beslist niet dat de verzorging van door astma geteisterde kinderen van minder betekenis zou zijn. Want het gaat hier wel degelijk om een te vrezen ziekte. Wellicht is het niet zó bekend dat 1 procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan astma of aan astmatische bron chitis, dat de ziekte ongeveer 600 sterfgevallen per jaar met zich meebrengt, wat nog altijd méér is dan het aantal sterfgevallen dat bijvoorbeeld de long-t.b.c. tegenwoordig veroorzaakt. Alle hens aan dek Boekhouder wil geen slecht figuur slaan Wegens verduistering twee jaar geëist I 6.95 ir«* C0' J r' VERBODEN) „Heideheuve nu biedt plaats aan 90 kinderen van tien tot achttien jaar. Zij worden er uiteraard medisch be handeld en, voorzover nodig, gerevali deerd. Dat laatste is van ongemene be tekenis voor de kinderen, die zelfs met de beste medische verzorging niet he lemaal aanvallen-vrjj zjjn te maken. De revalidatie is er dan op gericht hen weerbaar te maken, hun zelfvertrouwen te geven zodat zt te zijner tijd als nor male kinderen ir de 'maatschappij kun nen meedoen. Dit „Heideheuvel" werd pas betrek kelijk kortgeleden in 1950 namelijk in gebruik genomen, zij het dan nog als proef-object. En het was destijds een van de eerste inrichtingen van deze soort in Europa. Nu, na negen jaar, kan men dan we zeggen, dat de proef volledig is geslaagd en dat het ogen blik is aangebroken voor verdere uit bouw. Het huisvesten van 90 kinderen in één groot huis, veel meer is „Heide heuvel" tot op heden niet, is uiteraard op zich een probleem. De verpleegtijd van de patiëntjes bedraagt gemiddeld ruim een jaar. Wil men hun kwaal zo doeltreffend mogelijk bestrijden en ver lichten dan is het noodzakelijk dat zij zich gedurende die vrij lange tijd zo veel mogelijk thuis voelen en dat het gezins verband althans enigszins wordt nage bootst, want psychologische factoren spelen in dezen een belangrijke rol. Het is bij deze stand van zaken zeer noodzakelijk geworden dat „Heide heuvel" overgaat tot decentralisatie en dat wil dan in de practijk zeggen: tot paviljoenbouw. Met behulp van de gift uit het kinderpostzegelfonds nu kan men het eerste paviljoen voor twee groepen van elk tien kinderen gaan bouwen. En daarna kunnen de in het hoofdgebouw ondergebrachte kin deren verdeeld worden over groep jes van twaalf in plaats van over twintig kinderen, zoals nu nog het geval is. Wat allemaal tot zegenrijk gevolg heeft dat de mogelijkheden om de patiëntjes een goede verzorging te geven in alle opzichten ruimer wordt. U weet dus nu waar die 250.000 gulden naar toe gaan en ook dat, zij bijzon der goed worden besteed. De zorg voor het gebrekkige kind Er zijn in Nederland op het ogenblik twee duizend blinde kinderen; het aan tal al of niet zwaar slechtzienden is nauwelijks te schatten. Ook voor hen wordt, indien zij dat wensen, gezorgd. In „Ba.timeus" bijvoorbeeld, het „Christelijk Instituut voor blinden en slechtzit iden" in Zeist. Daar, in dat riant gelegen oord is ondergebracht een internaat voor slechtzienden, een school voor slechtzienden, een meisjesinter naat, een internaat voor blinde jongens en een blindenschool. Ii. „Bartimeus" zijn ongeveer 160 kinderen onderge bracht; zij komen er meestal tegen de leeftijd van 6 jaar. Maar onder bepaal de omstandigheden kunnen zij ook eer der worden opgenomen. Er is overigens ook een plaats ingeruimd voor hen, die op latere leeftijd blind zijn gewor den. Op de blindenschool wordt in de zelfde vakken onderwezen als dat het geval it op de gewone scholen. Na tuurlijk zijn de hulpmiddelen anders. Maar, analoog aan het onderwijs aan slechthorenden, is ook het blindenon derwijs gericht op zoveel mogelijk geschikt maken voor de normale maatschappij. Moderne middelen en moderne methodes hebben ook hier soms verbluffende resultaten opgele verd. Natuurlijk kan het ene kinc. beter „meekomen" dan het andere. Maar de tijd dat blinden slechts gedoemd waren tot het vlechten van matten is geluk kig definitief voorbij. „Bartimeus" leidt op voor: stenotypist, telefonist(e), no tulist, corrc pondent in Nederlands, Frans, Duits en Engels, tot pianist en organist of tot hulp in de huishouding. En kortgeleden werden de eerste wer kers voor de metaalindustrie afgele verd. Maar zelfs een opleiding voor staatsexamen .behoort tegenwoordig I-oor blinden niet tot de onmogelijkhe den. Daar zijn de kinderen, die psychisch tekort komen. Na de oorlog kon men in het hele werk van de kinderbescher ming een accent-verlegging waarne men van de lichamelijke verzorging naar de zorg voor het geestelijk tekort komende kind. Een van de categorieën kinderen, die een probleem vormen, is die van de zeer moeilijk opvoedbaren. Van de kinderen dus, die door hun aan leg en „gedragspatroon" dusdanige moeilijkheden opleveren dat zij nóch in het gezin, nóch in een gewoon inter naat voldoende opgevangen kunnen worden. Op 1 november 1955 werd voor dezulken doo. Br. Cristophorus bij Heythuizen „De Widdonck" gesticht. Op het ogenblik verblijven in het Jongens dorp 135 jongens van 5 tot 18 jaar. Zij zijn ondergebracht in negen groepen van 15 kinderen, meestal van onderling verschillende leeftijd; bij de indeling wordt vooral rekening gehouden met de geaardheid van elke jongen afzonder lijk. De ieiding var, elk paviljoen bestaat wt een hoofdgroepsleider, die terzijde gestaan wordt door een leidster en een leider. De mannelijke leider kan zowel een leek als een religieus zijn, ook de hoofdgroepsleider. Deze vertegenwoordi ging van het mannelijke zowel als van het vrouwelijke element is onmisbaar, wil men tot een gezonde verhouding in de groep kunnen komen. Zal de manne lijke figuur de mogelijkheid tot identifi catie bieden, het vrouwelijke element mag evenmin ontbreken, wil de bena dering van het kind voldoende effectvol kunnen zijn. Deze volledige doorvoe ring van de verte genwoordiging van het'vrouwelijke ele ment, zowel in de verschillende dien sten, alsook direct in de opvoeding leidt tot zeer gunstige re sultaten en het werk zou ondenkbaar zijn zonder deze vrou welijke medewer king. Behalve de bij zondere hulpmidde len, die ten dienste staan, zijn het voor al de leiders en leid sters in de pavil joens, waarop men in het behandelings huis helemaal bouwt. Zij dragen de zwaar ste lasten van elke dag en dank zij hun toewijding en lief devolle aarfdacht, dank zij hun accep teren van elk kind zoals het is, dank zij ook hun bereid heid tot samenwer king zowel met el kaar als met hen, die de topleiding vormen, mag men zich in de „De Widdonck" ver heugen in een prettige sfeer, waar in het voor het kind goed is te le ven. „Astma"-kinderen worden in „Heideheuvel" geobserveerd. danig getraind en tegelijk Om de leiding van het paviljoen van advies te dienen en tot steun te zijn en om de jongens een zo doeltreffend mo gelijke hulp te bieden wordt de Direc tie van „De Widdonck" terzijde gestaan door een staf van deskundigen. In de ze staf hebben naast de directeur en 2 adjunct-directeuren nog zitting: de rector van het huis, de maatschappe lijk werkster, de psychiater, 3 psycho logen, de zenuwarts, de huisarts, het hoofd van de eigen school voor buiten gewoon onderwijs en 2 pedagogen. De beide laatsten vormen de band tussen de staf en de paviljoensleiding voor het doorgeven van adviezen, enz. Zij heb ben de super-visie over de paviljoens. Vooral de prettige samenwerking tus sen de leden van de staf onderling en tussen de staf en de leiding der pavil joens, de ongedwongen intermenselijke contacten tussen de stafleden en de jon gens bieden een waarborg voor een zeer vruchtbare en toch soepele verhouding in het internaatsgeheel. „De Widdonck" behoeft overigens zeer node restauratie. Het grote ge bouw heeft als groots ie bezwaar, dat de jongens van de verschillende pa viljoens met hin neus practisch op el kaar zitten waardoor moeilijkheden in de ene groep gemakkelijk kortsluiting maken en overslaan op een andere groep. De paviljoens staan te veel met elkaar in directe verbinding door hun ligging aan een gemeenschappe lijke gang. Bovendien verkeert het ge bouw in een verregaande staat van verval. Plannen voor de nieuwbouw liggen echter klaar. Een nieuwbouw, waarin op de eerste plaats aandacht is besteed aan .uime frisse, op zichzelf staande paviljoentjes in bungalowbouw. En ziehier dan tenslotte nog één van de objecten, die het niet zonder de hulp van de „Kinderpostzegelactie", dat wil zeggen van u, kunnen stellen. Fred Schmidt was een man met zout in zijn bloed. Zijn zeemansloopbaan be gon en eindigde op een zeilschip. Op 21 september 1957 verdween hij met de beroemde Pamir in de golven van de Atlantische Oceaan. Schmidt gold als een igroot kenner van de zee en haar geheimen. „Alle hens aan dek", ver schenen in de Prisma-reeks, bevat zijn laatste serie zeeverhalen, die Schmidt onder de oorspronkelijke titel, „Alle Mann an Deck" schreef over scheeps rampen, schepen die niet terugkeerden, geheimzinnige verdwijningen, de bloei tijd van de clipperschepen enz. Op dui delijke en deskundige wijze beschrijft hij verschillende typen zeilschepen, zoals die in groten getale de zeven zeeën be voeren voordat het stoomschip zijn gro te opgang maakte. Barken, volschepen, barkentijnen, britsen en schoeners laat Schmidt in zijn heerlijk „zoute" boekje kruisen, bijdraaien en halzen. Aan het met fraaie foto's geïllustreerde „Alle hens aan dek", waarvoor Jan van Rheenen de vertaling verzorgde, kun nen zowel de fijnproevers in dit genre als outsiders veel plezier beleven. H.Th. Advertentie b EDEN boeTTvo O R~n JONGE MANNEN 1 Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Dordtse rechtbank vanochtend geëist tegen een vijftig-jarige boekhouder uit 's Gravendeel die er van is beschuldigd op verschillende tijdstippen in de jaren 1954-1959 verduisteringen te hebben ge pleegd ten nadele van de stichting Kil- waterleiding, tot een totaal bedrag van 18.716. Verdachte bekende door ziekt» van zijn echtgenote in financiële moei lijkheden te zijn gekomen en dat had hem ertoe gebracht zich de gelden toe te eigenen. Later was hij ermee door gegaan, omdat hij geen slecht figuur wilde slaan bij zijn vrienden. De raads man zei, dat zijn cliënt de verduiste ringen had gepleegd uit standshoogmoed Uitspraak vrijdag 30 oktober. Op 4 november a.s. wordt d» kunstschilder Jan van Herwijnen 70 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in d» kunstzaal „De Populier" te Arnhem een expositie van zijn werk gehouden. Deze expositie wordt zaterdag 7 november ge opend en duurt tot 29 november a.s. Advertentie per literlies per l/i literlies I 3.55 Spelen met het konijn, een fijne opvoedingsmethode. iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een blinde jongen speelt een van Widor. Toccata' In een propagandablad vah de Vereniging voor Dierenbescherming las ik eens de stelling, dat men de beschaving van een volk zou kunnen afmeten aan de zorg, die het voor dieren in het algemeen en voor huisdie ren in het bijzonder heeft. Als deze stelling waarheid bevat zou het Amerikaanse volk in dit opzicht zeker geen slecht figuur slaan Volgens laatste statistieken vinden ruim 25 miljoen katten en ruim 23 miljoen honden bij Amerikaanse families een tehuis, terwijl 12 mil joen vogels de derde plaats bezetten op de ranglijst van meest geliefde „pets". Een miljoenenindustrie verzorgt de voeding voor deze huisdieren-bevolking. Want denk niet. dat Amerikaanse honden en poezen mee- eten wat de pot schaft. Men vindt voor hen in elke food-market een speciale afdeling, waar keus gemaakt kan worden uit een paar dozijn merken en soorten ingeblikt, of anders zins geconserveerd voedsel. En vooral Kitty, zoals onze Hollandse „Mies" hier heet. wenst haar voedsel liefst koud uit de ijskast opgediend te krijgen. ontdekt te hebben, dat de ruimte tussen de dubbele witte lijnen midden op de boulevard voor ons huis, die voor automobilisten een niet te schenden grens betekenen, voor haar een veilige zone vormt. Zij gaat er tenminste al- tqd even zitten om uit te kijken, alvorens de tweede helft van de rijweg over te steken. Dode dieren, of zij nu het slachtoffer wer den van een verkeersongeval dan wel een natuurlijke dood stierven, kan men laten ophalen door een hiervoor in elke ge meente aangewezen instantie. Dit gebeurt met een witte ambulance-auto, voorzien van rode flikkerlichten en èen wit-gejaste oppasser. De ze zelfde instantie pikt op verzoek ook zwerf katten op en speurt voorts naar loslopende hon den. In de meeste Amerikaanse steden bestaat n.l. een strenge verordening die verbiedt hon den zonder geleide los te laten lopen. De voor naamste reden hiervoor is de vrees voor rabies. Voor hen, wier verlangens uitgaan naar meer exotische huisdieren, bieden talrijke „pet shops" een gevarieerde keuze. Aapjes in aller lei soorten. Uitheemse vogels, waaronder de bekende beo uit Indonesië, hier Minah bird ge heten, vooral in trek is. Ocelots, een kleine lui paard uit Zuid-Amerika, momenteel zeer ge zocht in bepaalde kringen in Hollywood en Be verly Hills, waar voor een baby-ocelot grif 130 dollar of meer wordt neergeteld. Skunks stinkdieren, uiteraard eerst langs opera tieve weg van hun parfum-installatie ontdaan. Slangen in vele soorten en kwaliteiten, kort om, elk wat wils. Voor het lichamelijk wei, en vooral wee van hun huisdieren kunnen Amerikanen terecht in talrijke, modern ingerichte, dierenhospitalen, waar in- en externe patiënten worden behan deld. En een speciale ziekteverzekering voor dieren helpt eventueel de kosten voor langdu rige ziekte of kostbare operaties dragen. De grootste vjjand van poezen en honden in de steden van de V.S. is wel de auto. En als men het gemotoriseerd verkeer ziet in een stad als Los Angeles kan men zich alleen ver bazen, dat er nog zijn, die de middelbare „pet"- leefttfd bereiken. Gelukkig geldt ook voor huis dieren blijkbaar het gezegde: al doende leert men. Want bij kruispunten met verkeerslich ten kan men ook honden zien wachten tot het signaal op groen springt. En onze poes schijnt .wachtend tot het licht op groen springt hondsdolheid. Elke hond moet hiertegen regel matig worden ingeënt en het bewijs ervan, met de belastingpenning, aan de halsband dra gen. Rabies komt veelvuldig voor onder in het wild levende dieren, als skunks en eekhoorns, die zich vaak ook in woonwijken ophouden. Het gevaar, dat een hond zo wordt besmet is zeker niet denkbeeldig. Men kan in de kranten van Los Angeles, waar braakliggend terrein nog veelvuldig afwisselt met bewoonde buurten, regelmatig oproepen lezen, waarin de eigenaar van een onbekende hond, die iemand gebeten heeft, wordt ver zocht zich te melden, opdat vastgesteld kan worden, dat de hond niet aan rabies leed. Wordt binnen een bepaald aantal dagen eige naar noch hond opgespoord, dan moet het slachtoffer de hoogst pijnlijke behandeling van Pasteur ondergaan. Ook het omgekeerde komt voor, dat n.l. bij een hond, die iemand gebeten heeft, rabies wordt geconstateerd. Televisie, radio en politie stellen dan alles in het werk om het onbekende slachtoffer tijdig te berei ken. Het oppikken van loslopende honden is niet altijd een gemakkelijke taak. Vier jaar lang werd het krantenlezend publiek van Los Angeles vergast op bijzonderheden van een strijd in vernuft tussen de wit-gejaste man nen en een verwilderde Dobermann Pincher, die overdag zich schuil hield in de hier nog zo talrijke wilde canyons, en in dè schemering te voorschijn kwam om de vuilnisvaten in de om trek af te schuimen. Natuurlijk, zij hadden de viervoetige landloper kunnen neerschieten, maar dit zou heftige opschudding hebben ver wekt onder de toegewijde supporters van „Ma verick", de naam, waaronder hij al gauw al gemeen bekend was. Er was veel handgewrijf en gemeesmuil, telkens als Maverick zich aan de lagen van zijn tegenstanders wist te ont trekken, maar eindelijk achterhaalde hem toch het noodlot in de vorm van een pijl, voor zien van een sterk slaapmiddel. Natuurlijk kon een zo bekende openbare fi guur niet het gewone lot van zwerfhondeb on dergaan. Dit zou het hoofd van de afdeling bij de eerstvolgende verkiezingen zijn positie hebben kunnen kosten. Bovendien was hier een kans de niet al te hoge subsidie van dit departement een weinig te verhogen. Dus werd bekendgemaakt, dat Maverick in het openbaar aan de meest biedende zou worden verkocht. Een echtpaar uit Beverly Hills kon hem ten slotte voor ruim 300 dollar in triomf mee huis waarts voeren. Maar de publieke belangstelling was hier- Maverick ontving de pers in zijn eigen slaapkamer mee nog niet voldaan. Na een paar maanden wilde men weten, hoe het de hond in zijn nieu we omgeving beviel. Dus ontving Maverick de pers in zijn eigen slaapkamer, gezeten op de rose sprei van zijn twee-persoonsbed. waarbo ven een stilleven in gouden lijst. Hoe het hem beviel in de beschaafde wereld? Och, hij had geen klagen al miste hij wel de exquise lekkernijen, die voor een hond met onderscheidingsvermogen soms in vuilnisvaten te vinden zijn. Het bed was goed, maar dat ding aan de muur was niets waard, dat rook nergens naar. Een foto voor de krant? Maar natuurlijk! Zo konden belangstellënden op de frontpagina van hun lijfblad zien en lezen, dat alles wel was met Maverick. Maar de volgende dag, zo onzeker is 's we relds roem, was hij vergeten voor een hondje, dat in Oklahoma in een rotsspleet was geval len. Vier dagen lang kon een angstig publiek via krant en radio de reddingspogingen volgen, om tenslotte op het televisiescherm te zien en ho ren, hoe een in gereedheid gehouden ambu lance-auto zich niet het uitgeputte slachtoffer, onder sirene-geloei, naar een ziekenhuis spoed de. Voor dezulken, die hiermee en met de baseball-uitslagen jg niet tevreden waren, stonden ergens op de binnenpagina van de kranten ook nog wel een paar regeltjes over een economische crisis in een land dat In donesië heet, en over plannen van een zekere De Gaulle in verband met Algerije. LOUISE BURGHARDT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9