roomboter Landgoed bij Het Loo moet een gaaf geheel blijven Alanbrooke over eind van de oorlog in Indonesië 's Lands Kroniek- Motief van prinses Wilhelmina voor schenking aan de staat Heldentenor tachtig jaar Nederlanders beseffen sterkte van nationalistische beweging niet mm SCHEPPING VAN PRINS HENDRIK Prioriteit houdt niet in „alles akkertjes h'l 7"" Jules Moes Churchill wilde op Sumatra landen Trein botst op dragline Besluiten eilandraad Curagao vernietigd Jongen experimenteert met projectielen Stillevens van Jan van Huysum ontdekt Twee locomotieven en 15 wagens ontspoord Dit beschuitje smaakt als een taartje en dat komt doorde roomboter. Verkiezing gedeputeerden niet in algemeen belang VOETBALTOTO Brochure o.a. naar kabinet en parlement neem bij pijn het zekere voor het onzekere: Zware verwonding DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 «Londen, 5 nov. (UPI). fn zijn ®ek „Triomf in het Westen" staat de °prmalige chef van de Engelse gene- ple staf, veldmaarschalk Alanbrooke 'ang stil bü de Nederlandse politiek *pn aanzien van Indonesië. Een van de hoofdproblemen, waar de veldmaar schalk in september en oktober 1945 Voor stond was de eis van geallieerden, die in het Verre Oosten koloniën had den welke Engeland mede had bevrijd, dat de Engelsen de nationalistische be wegingen die tijdens de Japanse be letting waren ontstaan, moesten on derdrukken. Op 2 oktober, zo zegt de bewerker van Alanbrooke's mémoires, Sir Arthur Briant, werd Alanbrooke de hele dag achtervolgd door de Neder landse ambassadeur (mr. E. F. M. baron Michiels van Verduynen Red.), die «em smeekte meer troepen naar Java zenden. De Britse troepen op Java en Sumatra, die de taak hadden de Japanse garnizoens op te rollen en de Japanners naar Japan te repatriëren, Trd nu gevraagd door de Nederland se autoriteiten om plaatselijke opstan den neer te slaan en de vooroorlogse gestand op de eilanden te herstellen, a'dus Alanbrooke. Ravage op overweg koteninvoer in België ^lemmeringen wellicht binnenkort opgeheven Kien aan de administratieve moeilijk- Kien i«len,de inv°er van Nederlandse bewind Belgie in de weg staan. De Sehari beeft hierover een gesprek Normen voor straatnamen en huisnummers Bordjes lager Meer bordjes moeten de weg wijzen WW* a wMf HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK (Z.H.) (Van onze verslaggever) APELDOORN, 5 nov. Enkele maan den geleden, op 25 juli, werd een wet bekrachtigd, waarbij prinses Wilhelmi- na de Staat der Nederlanden het groot ste deel van haar onroerende bezit tingen op Het Loo ten geschenke deed. Dit gebied, een oppervlakte van onge veer 6700 hectare, kwam van die datum af onder beheer van het kroondomein, dat aan de bestaande situatie niets ver anderde en de zorg voor de houtopstand en de overige gewassen op dezelfde voet bleef voortzetten. Misschien is dit wel de reden, waarom het besluit van de prinses destijds zo weinig de publieke aandacht heeft getrokken. Speciaal op haar verzoek echter is gisteren de Ne derlandse pers op paleis Het Loo uitge nodigd om iets meer te vernemen om trent de motieven, die prinses Wilhel- mina tot deze schenking hebben bewo gen. De vraag, die velen zal interesseren, namelijk, welke gevolgen de overdracht van dit enorme gebied aan de Staat voor het Nederlandse volk zal hebben, werd door de opperhoutvester van de prinses, ir. E. Reinders, kort en krach tig beantwoord: geen enkel. Er zullen, zoals wel is gemeend, dus geen extra recreatiemogelijkheden worden gescha pen, noch andere speciale voorzieningen. Alles blijft zoals het was. Grote gebie- 1 den zullen toegankelijk blijven, hetzij gratis, hetzij met een wandelkaart. Door zijn grote uitgestrektheid, zyn variatie in bodembegroeiing en met het minst door de vrij dichte wildstand is dit vroe gere privé-bezit van prinses Wilhelmina een waar dorado voor de natuurliefheb ber, de minnaar van stilte en eenzaam heid Op dezelfde sC"aa' al.s voorheen zal deze de toegang behouden tot dit deel van de Veluwe, Mals ook de ter reinen die in verband met de hier gere geld georganiseerde koninklijke jachten als wildreservaat dienen, voor het pu bliek gesloten blijven Bovendien worden bezoekers van 15 seDtember af, wanneer de bronsttijd be gint en daarna de drijfjachten gehou den worden, niet meer toegelaten. 1 mei gaat het vroegere bezit van de prinses dat van noord naar zuid een lengte heeft van 17 kilometer en van oosf naar west een grootste breedte van 12 kilometer, dan weer open. Stadhouder Willem III heelt in 1676 de basis gelegd van het koninklijk goed bö He S Loo door een jachtterrein bij Hoog Soeren aan te kopen later uitge breid met het eigenlijke Het Loo. De aankopen werden d® vfiolf®"d® lare" voortgezet totdat m 1766 een boscom- plex was verkregen, dat met het huidi ge oude" kroondomein vrijwel overeen stemt Toen de Bataafsche republiek achter de rug was, kwamen de goede ren ODnieuw in beheer van de koning. Koning Willem III vertrouwde ze fn 1863 toe aan het kroondomein. Prins Hendrik breidde het bezit aanzienlijk uit, gebruik makend van de Markenwet, die in 1886 in werking trad. In betrekkelijk korte tijd slaag de hij er in de houtvesterijen van Het Loo tot de huidige omvang te vergroten. Tussen 1900 en 1915 werd vrijwel de gehele houtvesterij ,,Gor- tel" alsmede de boswachterij „Uddel" aangekocht. Prins Hendrik volstond evenwel niet met aankopen, maar nam het initiatief om grote delen van zijn nieuw verworven bezittingen, die tot dan toe geheel verwaarloosd wa ren, te laten ontginnen. Duizenden bunders heide werden onder zijn per- In totaal beslaan de Koninklijke Hout vesterijen een oppervlakte van ruim 10.000 hectare, gelegen in de gemeen ten Apeldoorn, Epe en Ermelo. Daar van is dus nu ongeveer 6700 ha aan het kroondomein geschonken, waarop gemiddeld 200 personen werkzaam zijn in de bosbouw. Tot de schenking beho ren ook het Oranjehotel in Uddel en een aantal boerderijen. Verschillende streken, zoals Niersen en Gortel, heb ben nog geen gas en elektra. Het is de bedoeling hier volgend jaar in te voor zien. Zelf heeft prinses Wilhelmina nu nog het park rondom paleis Het Loo behouden, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 400 hectare. Wanneer de prinses niet op haar woonstede vertoeft, is ook dit park .oor het publiek toe gankelijk. Een van de mooie bospartijen bij Hoog Soeren, een deel van de schenking van Prinses Wilhelmina. WILLEMSTAD, 4 nov. Bij lands besluit zijn de besluiten van de eiland raad van Curagao tot verkiezing van de heren Leon en Schlag tot gedepu teerden, vernietigd omdat zij „in strijd zijn met het algemeen belang der Ne derlandse Antillen". 99 In een brochure, getiteld „Om ht spel en om de knikkers" heeft het co mité „instellingen voor overleg inzak sportprijsvragen" nogmaals geopen baard welke regelingen zijns inziens ge- getroffen moeten worden bij een evt. sportprjjsvragen-monopolie. De brochu re is toegezonden aan alle minsters en staatssecretarissen, de leden van de- Eerste en Tweede Kamer, de stichting Nederlandse Sporttotalisator, een aantal sportorganisaties en voorts aan de btf het comité aangesloten instellingen var, charitatieve, sociale en culturele aard. Zoals bekend heeft de commissie lo terij wezen de ministers van Justitie en van O.K. en W. voorgesteld, dat ook andere instellingen dan die op het ge bied van sport en lichamelijke opvoe ding van de baten moeten profiteren. Aan instellingen van sport en lichame lijke opvoeding zou echter wel priori teit moeten worden toegekend. Hierover zegt de brochure Als er door toedoen van de overheid een monopolie komt voor sportprijsvragen één nationale sporttoto dus waarvan de opbrengst bedoeld is het algemeen belang te die nen met een prioriteit voor de sport, dan kan de sport niet zonder enig over leg alles voor zich opeisen zonder in breuk te maken op gerechtvaardig de andere belangen. Daaraan dient de sport duidelijk te worden herinnerd. CHERBOURG, 5 nov. (U.P.I.) De Franse kustwacht heeft gisteren een Duits vrachtschip opgebracht naar Cherbourg op verdenking dat het wa pens vervoerde naar Noord-Afrika. Het schip, de „Bilbao", naar aangenomen wordt afkomstig uit Hamburg, werd on. derschept voor het schiereiland Cotentin in Noord-Frankrijk. Het schip werd op gebracht omdat het vanwege de ruwe zee buiten niet onderzocht kon worden. soonlijk toezicht in bos hervormd. Vee] gezinnen op de Veluwe beurden uit deze exploitatie welkome neven inkomsten. Speciaal om dit uitgestrekte gebied zo ongerept mogelijk te handhaven heeft prinses Wilhelmina haar bezit tingen overgedaan aan de Staat, er op vertrouwende, dat het kroondomein de schepping van haar gemaal in ere zal houden en ook voor komende genera ties in ongeveer de huidige staat zal be waren. Het gebied is rijk aan landschaps- en natuurschoon en behoort zonder twijfel tot de mooiste gedeelten van ons land. De begroeiing is zeer gevarieerd. Ree wild komt veel voor, maar ook herten, damherten en wilde zwijnen behoren tot de fauna der koninklijke bezittingen. Het jagen is evenwel slechts voorbehou den aan leden van het koninklijk huis en hun gasten. Advertentie flitsen de pijn weg spoedig over te gaan tot uitvoering van de verbeteringen, die in de norm worden voorgesteld. Voorlopig zullen degenen, die een straat of weg zoeken zich wel met „omkijken" moeten be helpen. 9 Naast norm N.E.N. 1771 heeft het Normalisatie Instituut ook nog een an dere uitgegeven ml. N.E.N, 1773, die nandelt over de wijze van nummeren en plaatsen van huisnummerbordjes. In de meeste gemeenten nummert men de huizen van uit het Centrum (stadhuis, markt, station e.d.). Als een stad een randgemeente annexeert, doet zich de moeilijkheid voor, dat de huisnummers tegengesteld lopen, om dat beide hun centrum als uitgangs punt genomen hebben. Ook zitten niet in alle gemeenten de even en oneven nummers respectievelijk aan de rech ter en linkerkant van de straat tegen de gevels. In norm N.E.N. 1773 wordt voorgesteld >m de huizen te numme ren van Noord naar Zuid en van West naar Oost. Voor bestaande gemeen ten zal dit praktisch wel niet meer uitvoerbaar zijn, omdat een wijziging in de nummering van de huizen enorm veel kosten met zich meebrengt. Af gezien van de nummerbordjes zouden alle lefoon-en adresooeken, kaart systemen e.d. veranderd moeten wor den. Bij de bouw van nieuwe plaatsen ojjvoorbeeld in de N.O. polder of sa tellietsteden zal men de nieuwe metho de v el kunnen uitvoeren. HENGELO, 4 nov. Een 15-jarige jongen liep vandaag ernstige verwon dingen aan zijn hand op, toen hij bezig was met het maken van projectielen. De knaap vulde tien centimeter lange hulzen met zwavelkali en houtwol. Bij het dichtslaan van de einden ontplofte een der projectielen, met het gevolg dat de jongen aan een der handen zeer ern stig werd gewond. De knaap is in het ziekenhuis opgenomen DELFT, 5 nov. De restaurateur van schilderijen de heer A. F. van Beek te Delft heeft, in opdracht van de N.V. Amsterdamsche Bank, aldaar, vijf schilderijen met bloemen en vruch tenstillevens, zijnde één groot schoor steenstuk en vier kleinere deurstukken, in restauratie. Deze schilderijen zijn af komstig uit een der lokalen van het bankgebouw, een oud patriciërshuis aan de Oude Delft, dat momenteel een inwendige verbouwing ondergaat. Bij het schoonmaken van de schilde rijen, die van het bijkans verteerde lin nen op panelen worden overgebracht een werk dat gedeeltelijk al is vol tooid is de restaurateur gebleken, dat het schoorsteenstuk en een der klei nere schilderijen van de hand zijn van de stillevenschilder uit het begin der achttiende eeuw Jan van Huysum, voor wiens werk tijdens zijn leven al grote bedragen werden betaald. Op het deur stuk is de signatuur van de schilder duidelijk voor de dag gekomen bij het schoonmaken, aldus de restaurateur. De drie andere stukken zijn, volgens de heer Van Beek, van een zekere Ro- baert, die een leerling van Van Huysum was. I njdag viert de oud-opera- Izanger Jules Moes zijn tachtigste verjaardag. Na 1 1 d^e oorlog heeft zijn stem nage- ning aan de Amsterdamse Ad- 1 miraal de Ruijterweg 264. Om S deze bewering met bewijzen te ip open, waarin we twee flinke stapels partituren ontdekten Toen ik nog regelmatig zong jMmpV - kende ik ze allemaal van buiten. Ik had een ijzer sterk geheugen geval van ziekte voor anderen De heer Moes, van huis uit Maastrichtenaar, kwam op twintigjarige leeftijd naar de hoofdstad om zich als leerling aan het Amsterdamse Conservatorium te laten inschrijven. Door hard werken kon hij de studie aanzienlijk bekorten, zodat hij reeds na drie jaren met succes eindexamen deed. In 1902 debuteerde hij bij het Amsterdams Lyrisch Toneel, een bekend operagezelschap in die dagen. Een seizoen heeft hij er gewerkt; toen vertrok hij naar het buitenland. Zeven jaren lang was hij een gevierd zanger in Gent en Antwerpen, zong enkele seizoenen tal van hoofdrollen in Praag en Wenen en werkte ook veel in Frankrijk. De eerste wereldoorlog bracht hem en zijn gezin weer naar Nederland terug. Hij kreeg o.a. een engagement bij de Coöp. Opera vereniging onder leiding van Albert van Raalte en Lex Poolman en werd tevens benoemd tot hoofdleraar van het Rotterdamse Conservatorium en directeur van de daaraan verbonden operaklas. Kort na afloop van de tweede wereldoorlog trok hij zich terug uit het muziekleven. De heer Moes bewaart vele prettige herinneringen aan de K.R.O. Goed beschouwd behoort hij ook tot de werkers van het eerste uur, want direct na de oprichting werd hij door pastoor Perquin z.g. aangezocht om als muzikaal leider voor bepaalde programmaonderdelen op treden. Hij was bijzonder handig in het organiseren van wedstrijden voor dubbelmannen- kwartetten en gemengde koren. „Het bracht wel ontzettend veel werk met zich mee, maar als ik dan later de enorme stapels schriftelijke reacties doornam, schonk me dat veel voldoening." zei hij ons. Wat hij ook altijd zo heeft geapprecieerd is het feit, dat de muziek recensenten hem in hun kritieken steeds zeer fijn hebben behandeld Hij heeft genoeg in hun belangstelling gestaan, maar heeft zich gelukkig nooit behoeven te beklagen over incorrect optreden. In maart van dit jaar is de heer Moes enige tijd verpleegd geweest in het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Niemand minder dan de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft hem eens een keer aan zijn ziekbed opgezocht. Het zijn oude vrienden van elkaar, uit de periode dat Haarlems kerkvoogd nog pastoor was in Amsterdam en beiden werkten aan de belangen van het parochiële r.-k. zangkoor „Cantemus Domino". Gelukkig is de heer Moes weer voldoende hersteld om morgen zijn tachtigste verjaardag in de intieme huiselijke kring te vieren. Hij hoopt, en wij met hem, dat er nog vele goede jaren zullen volgen. Nederlandse ministers in Londen om daar de Indonesische kwestie te bespreken. V.l.n.r. de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. E. F. M. J. baron Michiels ban Verduynen, mr. J. H. van Roy en (optredende namens de minister van buitenlandse zaken, mr. E. N. van Kleffens), de minister voor overzeese gebieds delen, prof. dr. J. H. A. Logemann, de minister-president, prof. ir. W. Scnermer- horn. en de luitenant-gouverneur-generaal, dr. H. J. van Mook. r.-.De enige troepen, die ter beschik- vjhg stonden, waren afkomstig uit In- je en de onderkoning van Indië stond al aan hevige aanvallen van het Con futes bloot, dat de Indische troepen Werden gebruikt om nationale aspira ties te onderdrukken." Op 9 oktober schreef Alanbrooke In zijn dagboek: „De Nederlanders besef fen de sterkte van de nationalistische beweging niet en laten het aan ons over om Java voor hen aan kant te brengen. Dat is ongeveer hetzelfde als wat er in Frans Indo-China gebeurt." Een week later noteerde Alanbrooke, dat Java het onderwerp was geweest van drie vergaderingen en dat er was besloten er nog een divisie naar toe te sturen Ook was besloten dat „de Nederlanders Van Mook, die toen lui tenant-gouverneur-generaal van Neder- landsch Oost-Indië was, zouden opdragen «en ontmoeting met de Indonesische Quisling (Soekarno Red.) te hebben. Twee maanden later stelde Alanbroo ke in een conferentie met Nederland- ®e en Franse burgerlijke en militaire autoriteiten de grote lijnen van zijn aanbevelingen voor het Engelse kabi net vast ten aanzien van de Pfob'emen van Nederlands Oost-Indie, Indo-China ®u Siam. Wat de laatste twee betreft, v? merkt Briant op, „waren er geen "flzondere moeilijkheden." v Generaal Leclerc, die door Alanbroo- aln Kot h'fifl 45 a CCl (1R R L als het beste 7®Td beschouwd type zou Frans twee soldaat divisies uesLJiiuuwu, wu twee uivwv- jaar Indo-China brengen om er de or- te herstellen. Hij vroeg de Engel- alleen maar om wat landingsma- wriaal. „Met Java en Sumatra was het an ders gesteld. De Nederlanders ver- Wachtten nog steeds, dat Engeland voor hen de kastanjes uit het vuur zou halen", aldus Briant, de bewer ker van Alanbrooke's mémoires. UTRECHT, 5 nov. Op een met knip perlichten beveiligde onbewaakte over- n»LU88en Oss en Berchem is van- nacht om ongeveer een uur een dragh- blijven steken. Het gevolg hiervan 8 een botsing met een goederentrein. loc °ntst°nd een enorme ravage, twee nvl j ci en vijftien wagens ont- xGicte6"' vUftig meter rails werdeni on t- viei en een deel van de bovenleidmg D«°P de trein. bred- jaSüne is waarschijnlijk met zijn »Poo®,draagvlak klem gelopen op de 8er ]i„®SOvergang, die ter plaatse ho- ket r,n dan de weg. De bestuurder zag °m zi„?eluk aankomen en hij had tijd chinjv. Ui veiligheid te stellen. De ma ar, on Van de voorste locomotief kwam *ig6r f°ed af. Vanmorgen zou het rei- Uw ^vervoer tussen Oss en Ravenstein °ussen worden onderhouden. r, f^an onze Haagse redactie) HAAG, 5 nov. Minister de tettienVerwacht dat er een elude zal lu zovoü? j zUn Belgische ambtgenoot, tieve door de Belgische administra- 'andsB 1S.1 reSe'en de afzet van Neder- derd i - naar België wordt verhin- ter dp p®,r naar bet oordeel van minis- 'J18heid mft u sprake van strij- ia met het KSG-verdrag. „Men was het er over eens gewor den, dat Surabaja voor het ogenblik bezet zou blijven en dat aanvullende troepen naar Batavia zouden worden gestuurd om er een vreedzame zone te scheppen waarbinnen onderhandelin gen voor een overeenkomst zouden kunnen worden gevoerd." Alanbrooke stond echter op drie principes ten aan zien van deze zaak, principes die hp op een middernachtelijke bijeenkomst van de Engelse commandanten had vastgesteld, onmiddellijk na zijn aan komst op Java en die hjj meteen de volgende dag in zijn dagboek had ge noteerd. Deze drie principes waren: 1. Het probleem van het gebruik van Indische troepen in Java, hetgeen toe nemende moeilijkheden in Indië veroor zaakt, staat ons niet toe enige groot scheepse actie te overwegen om het Nederlandse gezag over Indonesië te herstellen, ook al omdat er geen En gelse troepen beschikbaar zijn. 2. Daarom moet de Nederlanders dui delijk worden gemaakt, dat wij niet in staat zijn hen te helpen, tenzij zjj be- rei zijn Nederlandsch Oost-Indië de status van dominion toe te staan of al thans een status die acceptabel voor de Indonesiërs is. 3. Gaan de Nederlanders hier niet mee akkoord, dan zullen we hen ervan op de hoogte stellen dat wij geen ander alternatief hebben dan ons volkomen Veldmaarschalk ALANBROOKE van hen los te maken. We zullen ons dan in Indonesië uitsluitend beperken tot 't afwikkelen van de oorlog, door de Ja panners te ontwapenen, hen terug te zenden naar Japan en hun gevangenen te bevrijden. Zouden de Indonesiërs hierin tussenbeide willen komen, dan zullen we hun duidelijk maken dat elke vorm van weerstand die zij zullen bie den, slechts als samenwerking met de Japanners zou worden beschouwd en dienovereenkomstig behandeld. Alle aanwezigen waren het erover eens dat dit de lijn was die we moesten volgen en die we aan de (Engelse) regering zouden voorleggen. Een paar dagen vóór deze conferen tie had Alanbrooke een aantal be sprekingen met Engelse autoritei ten in Indië gevoerd over de onafhan kelijkheidsbewegingen in Burma en Ne derlandsch Oost-Indië. „Besloten was toen om een praktisch akkoord met de Indonesische leider Soekarno te bereiken zodat, indien troepen van het Empire zouden moeten worden gebruikt, dit zou gebeuren ten gunste van Soekarno's re gering tegen de extremisten die hij zeil niet in de hand kon houden". Toen Alanbrooke op 27 december in Engeland terug was, werd hij door de toenmalige minister-president Attlee ontboden naar diens officiële residentie Chequers voor een conferentie met de Nederlandse minister-president, de waarnemend minister van buitenland se zaken, de minister voor overzeese gebiedsdelen en de luitenant-gouver neur-generaal voor Oost-Indië (resp. prof. ir. W. Schermerhorn, mr. J. H. van Royen, prof. dr. J. H. A. Loge mann en dr. H. J. van Mook.-red.) om een Indonesische overeenkomst te bespreken. „We hebben de hele middag met hen gesproken," aldus het dagboek, „en gingen na de thee en het diner door tot ongeveer elf uur 's avonds. We maakten echter enige vooruitgang en werden het eens over een algemene verklaring voor de pers. Het belang rijkste deel vormde de nieuwe conces sies, waartoe de Nederlanders bereid waren en die wellicht een lange weg betekenden naar het regelen van de zaken in Java." Telkens opnieuw keren in Alan brooke's dagboeknotities Churchills pleidooien terug voor grote operaties in Sumatra. Churchill eiste operaties in de Indische Oceaan en bij de Burmese kust, in het bijzonder ook op Noord- Sumatra teneinde, zoals hij hoopte, de vijandelijke zeeverbindingen met Bur ma af te snijden. Alanbrooke hield zich ook bezig met Nederland zelf. Besprekingen zonder resultaat worden in zijn notities ge noemd, besprekingen in november 1944 en 22 februari 1945 om voedsel naar Nederland te sturen. „Vanmiddag heeft de Nederlandse ambassadeur me ge vraagd om twee schepen ten behoeve van de Nederlanders in bezet gebied. De hemel weet, dat ze het nodig heb ben, maar de moeilijkheid is waar we die twee schepen vandaan moeten halen". Op 9 maart schreef Alanbrooke: „Het hoofdprobleem op de bespreking van de generale staf was vanmorgen de klacht van de Ne derlandse minister president (prof. mr. P. S. Gerbrandy - Red.) aan Church ill betreffende de uithongering van de Nederlandse be volking. De Neder landse minister president heeft ge pleit voor een her ziening van onze strategie zodat een eerdere bevrijding van Nederland tot stand kan komen - alweer een van die voortdurende reper cussies van politie ke beschouwingen ten aanzien van strategische doel einden. Het is echter zo klaar als een klontje dat onze huidige plannen om Montgomery de Rijn te laten over steken, niet meer kunnen worden ge wijzigd. Als dat is gebeurd, is er van militair gezichts punt uit gezien geen twijfel aan, dat we de vernieti ging van Duitsland ter hand nemen en dat we deze zaak niet laten uitstellen teneinde Nederland te bevrijden". ■rv?n straten is in sommi- ge steden een ingewikkelde bezigheid, omdat de gemeentelijke overheden daar bijzonder karig geweest zijn met het aanbrengen van straatnaambord jes. Bu een kruising is het in vele ge vallen niet mogeljjk om van te voren al te zien hoe een zijstraat heet, aan gezien de bordjes geplaatst zjjn aan de kant waar men vandaan komt. Men is dan verplicht orr langzaam de krui sing over te steken en achterom te kij ken, of de gok te wagen en de zij straat in te slaan, om achter de naam te komen. In vele gemeenten rijdt men heel wat keren mis, doordat naam bordjes ontbreken op plaatsen waar men ze redelijkerwijs verwacht. Afge zien van het gevaar, dat al die omkij kende en weifelende weggebruikers voor het verkeer opleveren, wordt er veel tijd en moeite mee verspild. In norm N.E.N. 1771 beveelt daarom het Nederlands Normalisatie Instituut aan om op kruisingen "an straten met ver schillende namen, waar het verkeer in alle richtingen is toegestaan, op alle hoeken naambordjes aan te brengen. Verder acht men het wenselijk, dat de bordjes tegen bestaande bebouwing op een hoogte van ongeveer twee meter van de rooilijn zo dicht mogelijk bij de straathoek worden geplaatst. In straten met voortuinen komt het nog al eens voor, dat een bordje in plaats van tegen de gevel ergens tussen de heesters verscholen zit. Vooral de automobilisten hebben er belang bij, dat de straatnaambordjes lager ge plaatst vorden. Tot nu toe zijn zij verplicht om uit te stappen of zich in hun wagen in de meest vreemde bochten te wringen om de namen te kunnen lezen. Over de leesbaarheid van de straat namen zegt de norm, dat deze niet door reclame, opschriften of begroei ing verstoord mag worden. Bovendien verdient het aanbeveling, dat bordjes op drukke verkeerswegen alleen de naam vermelden van de persoon naar wie ze genoemd zijn en niet of in kleine letters (28 mm) de kwali teit of de levensloop. Men dringt er in de norm op aan de namen zo kort mogelijk te houden en lange achter voegsels ais Generaal, Professor en Schout bij Nacht achterwege te la ten. Het is de vraa;, of de gemeenten het financieel mogelijk achten om Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3