ORANJE OPPERMACHTIG TEGEN NOORSE AMATEURS: 7-1 Wilkes (34 treffers) Nederlandse voorhoede begint pas na de rust aan schuttersfestival topscorer REKENSOM ZEGT MOULIJN: WIJ ZIJN ZEKER STERKER DAN DE ZWEDEN Schwartz kan paar nachten eindelijk een rustig slapen Minder allure dan tegen België Keulen" niet volledig uitgewist Minutieus genoteerd Kraak terug in vertrouwd milieu Ondanks verrassende openingstreffer Braasem terug, nu als trainer Euwe overtreft Keres Real Madrid al in kwart finales DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PAGINA 7 (VaD onze sportredacteur) ROTTERDAM, 4 nov. 9—1, 0—7, 7—1Wat nu nog te zeggen van het Nederlandse voetbalelftal? Voor de ongeveer acht envijftigduizend toeschouwers die de poorten van het Feijenoord- stadion uitstroomden,- was die vraag geen probleem. Zij waren tevreden. Zij hadden hun favorieten zien winnen met cijfers, die de nare herinnering aan de trieste nederlaag in Keulen ver naar de achtergrond gedreven hadden. Het feit, dat de amateurs van Noor wegen niet te vergelijken zijn met de semi-profs van West-Duitsland, deerde hen niet. 91, 07, 71Twee sprekende triomfen weliswaar be haald op tegenstanders die zich zwak verweerden en die bijzonder kwetsbaar waren tegen één debacle, maar dan met een ploeg die niet op volle sterkte kon uitkomen. Drie opmerkelijke scores in nog geen maand tijds. Zij geven toch wel een duidelijk beeld van de huidige kracht van het Nederlands elftal. Het is te sterk, veel te sterk zelfs voor ploegen, die het internationale niveau niet kunnen benaderen. Het moet echter per se op „oorlogssterkte" zijn om tegen standers van formaat waardig partij te kunnen geven. Van die cijferreeks is de derde score wellicht de belangrijkste. De triomf van 71, in de stromende regen behaald op het elftal der Noorse ama teurs, geeft duidelijk aan, dat de grote overwinning op de Belgen geen uitschieter geweest is en bewijst tevens dat de grote nederlaag tegen Duitsland toegeschreven moet worden aan toevallige omstan digheden. Caritaspool Deel van de opbrengst voor cultureel werk Schotland gelijk tegen Wales: 1-1 Trofee Baracchi Baldini en Moser eersten in tijdrit chocolade in topvorm pro<ju« in Melk en Puur Opvolger van Kuyper bij waterpoloteam In simultaanséance Europese voetbalbeker Zesdaagse van Dortmund Van Steenbergen en Bugdahl ivinnaars In zijn vijfendertigste wedstrijd voor het Nederlands elftal heeft Faas Wilkes zich aan de top van de lijst der scherpschutters geplaatst. Met de twee treffers, die hij in de wedstrijd tegen Noorwegen op zijn naam bracht, heeft hij zijn totaal tot 34 opgevoerd en daardoor Abe Len stra, die amper een 'aar geleden het legendarische record van Bep Bak- huys overnam, van de eerste plaats verdreven. De lijst van topscorers ziet er thans als volgt uit: 1. Wilkes 34 doelpunten 2. Lenstra 33 3. Bakhuys 30 4. Smit 25 5. Vente 18 55 Hoe oppermachtig het Nederlands elftal tegen Noorwegen ook geweest is, hoe gemakkelijk het tot een sprekende overwinning gekomen is, hoe onfortuin lijk Oranje zelfs geweest is, toch is de triomf met 7-1 niet zo éclatant, dat de nederlaag tegen Duitsland er volledig door uitgewist wordt. Zelfs het feit, dat de Noorse amateurs feller en hardnek kiger tegenstand geboden hebben dan een maand geleden de Belgen, kan niet verbloemen, dat er aan het spel van het Nederlands elftal de nodige „schoon- heidsfouten" kleefden. De gave combi naties die tegen de Belgen herhaalde- Ullllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 min. 4 min. 8 min. 12 min. 14 min. 19 min. 28 min. 81 min. 84 85 min. 88 min. 43 min. (8 min. 88 min. 86 min. Moulijn forceert een hoekschop. Noorwegens rechtsbuiten Oede- gaard krijgt alle ruimte, drijft snel op en geeft Kraak geen schijn van kans, 01. Nederland krijgt reeds zijn vierde hoekschop. Kraak stompt keihard schot van plotseling vrij staande links binnen Amesen tegen de lat. Doelman Weltz stopt kogel van Mouljjn. Doelman Weltz blokkeert ook hard schot van Van der Linden. Bijvers lanceert van 18 meter afstand verraderlijke boogbal, die Noorse doelman volkomen verrast, 11. Kraak haalt de bal van de schoen van middenvoor Backe. Linksback Spydevold kopt op de doellijn door Wilkes Inge schoten bal weg. Wilkes mist bi) vrij gemakke lijke kans. Van der Linden kan „vrij" richten na voorbereidend werk van Mouljjn en Van der Kuil: 2—1. Wilkes laat alweer goede kans onbenut. Van der Kuil, helemaal op links, rukt met Mouljjn Noorse verdediging volkomen uiteen. Wilkes oltooit de aanval met schitterend geplaatst schot: 3—1. Wilkes kogelt na pass van Moulijn tegen de lat. Wilkes schiet weer tegen de lat, Van der Kuil vangt de bal op en schiet van dichtbij raak: 4—1. 69 min. Van der Linden ziet keihard schot op de paal afstuiten. '3 min. Opnieuw vliegt een door Van der Linden ingeschoten bal tegen de paal. '8 min. Voor de derde keer beproeft Van der Linden, nu na een listige solo, zijn geluk. Nu krijgt doelman Weltz geen as sistentie: 51. '8 min. Middenvoor Backe moet zich na botsing met Renders laten vervangen. 83 min. Andermaal schiet Van der Lin den met scherp: 61. ®8 min. Wi'kes passeert na fraaie solo op enkele meters vijf Noorse verdedigers, doelman Weltz in begrepen: 71. Het record van Abe Lenstra is verbeterd. Wil kes is nu Nederlands topscorer. overigens een kwestie van seconden of Wilkes zou voorlopig niet verder geko men zjjn dan een egalisatie van het een jaar geleden door Lenstra gevestigde record. Eerst dertig seconden voor het eindsignaal van de Franse scheidsrech ter Sdhwinte kreeg hij de bal voor de tweede keer achter de Noorse doelman Weltz. Maar dat doelpunt was er dan ook één van uitzonderlijke kwaliteit. heid om zijn glorieuze rentree te recht vaardigen met een opmerkelijke red ding. Voor Van der Hart echter was het wel prettig, dat de Noren zo zwak wa ren. Hij speelde bepaald slordig, zocht bovendien te veel de persoonlijke glorie en verschafte daardoor de Noren te vaak de gelegenheid om nog eens te pro beren of de Nederlandse defensie dan toch niet te verschalken was. In de de fensie debuteerde Renders en hij heeft het aanvankelijk niet eenvoudig gehad. Hi) had namelijk de beste speler van de Noorse ploeg tegenover zich, rechtsbui ten Oedegaard. Daardoor hadden de No ren twee redenen om hun aanvallen zo veel mogelijk over rechts te leiden. Suc ces hadden zij daar overigens niet mee, ook al met omdat zowel Klaassens als Wiersma hun mannetje stonden als er ook maar een schijntje van gevaar dreigde. lijk op de grasmat getoverd zijn, ont braken nu te vaak. Zelfs de absolute heerschappij op het middenveld moest men missen. In de voorhoede bijvoor beeld speelde Wilkes lang niet zo'n op merkelijke rol als tegen het Belgische elftal. In de middenlinie was Noter- mans duidelijk zwakker dan enkele we ken geleden. Mede daardoor heeft het geruime tijd geduurd eer er uitzicht kwam op een resultaat, dat met de te gen de Belgen geleverde prestatie kon wedijveren. Er is zelfs een periode ge weest, waarin men zich terecht mocht afvragen of het Nederlands elftal wel in staat zou zijn om de Noren een neder laag toe te brengen, waartoe het eigen- Twee kleine Grote Mannen. Van der Kuil (7) en Rijvers delen samen de vreugde om het eerste doelpunt. lij!: aan zijn „stand" verplicht was. Niet minder dan vijfenveertig minuten, de gehele eerste helft dus, heeft die onze kerheid geduurd. Het geduld van het legioen werd eerst beproefd door een verrassende openingstreffer van de No ren, die dankbaar profiteerden van het feit, dat de debuterende linksachter Ren ders tijd nodig had om zich een accep tabele vervanger van de geblesseerde Kuys te tonen. De onzekerheid werd daarna nog groter. Ten eerste, omdat de Noren heel dicht bij een tweede tref fer geweest zijn. Vervolgens, omdat het bijzonder lang duurde eer het Oranje team de achterstand weggewerkt had. Wilkes' persoonlijke triomf Wilkes stak dus niet in zijn allerbes te vorm. Toch beleefde hij een glo rieuze dag. Met twee doelpunten, die ffetulgden van zijn bijzondere kwa liteiten, die zelfs de fraaiste treffers van de wedstrijd waren, verwierf hij zich namelijk een ere-plaats in de an nalen van het Nederlandse voetbal. Hij onttroonde Abe Lenstra als de nationa le topscorer door zjjn totaal te brengen op vierendertig doelpunten. Het was Met een flitsende opeenvolging van schijn- en schaarbewegingen werkte hjj zich door een kluwen van Noorse verde digers. Vijf tegenstanders werden tus sen de lijnen van het Noorse doelge bied volkomen uit positie gespeeld. Daarna behoefde de bal slechts met een behoedzaam tikje in een verlaten doel gedeponeerd te worden. Mouljjn en Rijvers waren deze keer de helden van de Nederlandse ploeg. Vooral Mouljjn schitterde, trok al thans meer de aandacht, omdat Rij vers als gewoonlijk het telkens weer op gang brengen van Oranje's aan- valslinie zonder veel omhaal, maar juist daardoor op zo'n effectieve wij ze verzorgde. Liep de aanval, dan zet te vooral Moulijn het werk van Rij vers voort. Telkens weer deed hjj met de Noorse rechtsachter Saksvik wat hjj wilde, daarmee paniek zaaiend in heel de Noorse verdediging. Daar na bood hij zijn ploeggenoten de kan sen en de ruimte om de aanvallen af te werken. Vooral Van der Linden onderscheidde zich dan. Hij werd niet alleen topscorer-van-de-dag door drie doelpunten op zijn naam te brengen, bovendien trof hij nog twee keer de paal. Van der Hart slordig Dat de Nederlandse verdediging het gemakkelijk gehad heeft, laat zich be grijpen. De Noorse aanvallers maakten te veel fouten, om werkelijk gevaarlijk te kunnen worden. Dat was voor Kraak bepaald een tegenvaller, want daardoor kreeg hij slechts twee keer de gelegen- Kraak terug in het Nederlands elftal. Gespannen stond hij voor de grasmat toen de volksliederen gespeeld werden. Van links naar rechts ziet men Wiersma, de debuterende Renders, Wilkes, Klaas sens, Kraak en Van der Hart. AMSTERDAM, 5 nov. Tot de a(J. viescommissie tot verdeling van de gelden der Caritaspool is toegetreden de heer J. Henrick Mulder, algemeen secretaris van het Prins Bernhard- fonds. De heer Mulder zal ae leiding van de Caritaspool adviseren over de bestemming der te verdelen gelden ten aanzien van de sector cultuur. Onder vigeur van de huidige vergunning zal omstreeks 25 pet. van de te verdelen opbrengst in de culturele sector kunne» worden toegewezen. De overige 7S pet. gaan naar de sectoren maatschap pelijk werk en volksgezondheid. GLASGOW, 4 nov. Ondanks de beruchte Hampden roar", het enor me van alle kanten terugkaatsende ge juich, waarmee 55.000 Schotten woens dagmiddag hun nationale elftal aanmoe digden, heeft Schotland het tegen Wa les niet verder gebracht dan een gelijk spel: 1-1. Het ergste van alles was voor de Schotten, dat deze draw eigen lijk nog iets geflatteerd was. Wales had de pech, dat linksback Mel Hopkins al na 13 minuten met vermoedelijk een gebroken neusbeen naar het ziekenhuis moest worden gebracht waardoor de ploeg dus met 10 man verder moest spelen. Voor het zover was had spil John Charles de score uit een vrije schop van 30 meter afstand voor Wales ge opend. Een minuut na rust was de stand gelijk toen de Schotse rechtsbui ten Leggat uit een voorzet van links in schoot. Een kwartier lang heeft Schot land eveneens met tien man moeten spelen. Doelman Brown werd aan het hoofd gewond bij een van de aanval len van het nogal hard spelende elftal van Wales. Brown werd vervangen door Mackay. BRESCIA, 4 nov. De Italianen Er- cole Baldini en Aldo Moser hebben van daag jn Brescia voor de tweede achter eenvolgende maal de ploegentijdrit om de Trofee Baracchi gewonnen. Zij legden de 116,5 km af in 2 uur 32 min. 55 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 45.711 km per uur betekent. De uitslag was 1. Baldini-Moser (It) 2.32.55, 2. Ronchini-Gismondi (It) 2.37.37 3. Anquetil-Darrigade (Fr) 2.37.42, 4. Simpson-De Haan (Gr. Britt-Nederl) 2.38.01, 5. Coppi-Bobet (It-Fr) 2.38.32., 9. Van Looy-Impanis (Belg) 2.41.27, 10 Saint-Everaert (Fr) 2.42.07. De eerste acht koppels hebben na af loop van de grote race nog enkele wed strijden op de baan van Brescia gere den. Het Brits-Nederlandse duo Simp son-De Haan toonde zich het snelste over een baanronde tegen het uurwerk. Het eindklassement luidde: 1. Ronchi ni-Gismondi 36 pnt., 2. Anquetil-Darri gade 36 pnt., 3. Simpson-De Haan 36 pnt, 4. Coppi-Bobet 26 pnt. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 4 nov. Het eerste wat Piet Kraak doet, als hij zijn haar heeft gekamd, is een sigaret opsteken. De 38- jarige nationale doelman lacht een beetje, hij ziet de vragende gezichten. „Roken is goed voor de ademhaling, niet mijnheer Schwartz?" zegt Kraak. Nu is het nog mijnheer Schwart misschien wordt het weldra Elek. Wanneer even later de spe lers van het Nederlands elftal naar bui ten komen, hun wangen nog blozend van de regen, wordt Kraak juichend begroet door een paar honderd nieuwsgierigen, die voetballers graag van dichtbij willen bewonderen. Zij zien nu pas goed, dat de „dirigent" van Elinkwijk grijs is aan de slapen. Zij kloppen hem op de schouders en roepen plagend, dat hij het ene Noor se doelpunt zeker had moeten voorko men. Achter Kraak loopt Wilkes. Voor Faas ook applaus, iets minder misschien, maar wel veel handdrukken. Felicitaties met het laatste doelpunt voor Nederland, het zevende, dat de ex-Rotterdammer tot interland-topscorer maakte. Na Faas komt Renders, de 22-jarige debutant, naar wiens prestaties velen meer be nieuwd waren dan naar die van alle anderen. De PSV-er krijgt welwillen de" commentaren. „Jet valt heus niet mee om je zenuwen bij zo'n wedstrijd in bedwang te houden." Dan verschijnt Schwartz. Zijn ogen glanzen tevreden, niet gelukkig, daarvoor ligt een andere uitslag, ook met een zeven, nog te vers in het geheugen. „Ik kan eindelijk een paar nachten rustig slapen," fluistert Schwartz, want hij is wat schor van de avondlucht. Maar de kring van toeschou wers, die een en al oor is, verstaat ook gefluisterde opmerkingen. Die van Elek gaan rond als een lopend vuurtje. Hij wint er veler sympathie mee. „Zo'n man heeft toch ook recht op een behoorlijke nachtrust," vindt men. Als Coen Moulijn tenslotte in het vizier komt, klatert het applaus weer op. Met een bondscoach als Schwartz kunt ge ingenomen zijn, ge kunt zelfs zorg hebben om zijn nacht rust, aan een linksbuiten als Moulijn echter moet oprechte eer worden bewe zen. Had h ij niet de arme Noorse rechts back dolgedraaid met schijnbewegingen Zenuwachtig was ik eigenlijk wel. Niet van het licht, daar heeft een doelman in het Feijenoord-stadion geen last van, maar het wasnu ja, u zoudt het plankenkoorts kunnen noemen. Nadat ik le' ker ingespeeld raakte door centertjes van mijn backs, begon ik me weer wat op mijn gemak te voelen. Ik heb toen ook de jongens in de achterhoede aan wijzingen gegeven, ik kan mijn mond nu eenmaal niet houden. Vooral tegen het einde riep ik steeds „naar voren," om dat ik zag, dat de Noorse aanvallers toch Advertentie d la Matthews? Was hij niet virtuoos ge weest in het lanceren van haarscherpe voorzetjes? En was hij niet een man van eigen bodem In de kleedkamer der Oranfehemden hing na het vrolijke doelpuntenfeest te gen de machteloze Skandinaviërs geen sfeer van uitbundigheid. Wél van vol doening, omdat er aardig was gespeeld en doeltreffend geschoten. „Met hoeveel hebben die Zweden ook weer gewonnen van Noorwegen? wilde Moulijn per se weten. Met 6-2 antwoordde Kraak. „Wij met 7-1, dan zijn we zeker sterker dan Zweden," grijnsde Moulijn, zonder op bijval te rekenen. Die kwam dan ook niet. „Uitslagen zeggen zo weinig," ging Jan Klaassens er nog even op door. „Neem die 7-0 in Keulen. Als je zo'n resultaat als maatstaf beschouwt, zouden wij van geen enkel elftal meer kunnen winnen." Kraak: plankenkoorts Piet Kraak had het druk met het zorg vuldig schoonmaken van zijn voetbal schoenen. Daarna wikkelde hij twee bij zonder lange enkelbanden los en zei des gevraagd voor de derde maal hoe hij zich voelde na het erste doelpunt van de Noren. „Ik kon er, geloof ik, echt niets aan doen, dus zei ik tegen me zelf: er is niets gebeurd, Piet, en de wedstrijd duurt nog lang. Of ik het jammer vond. geen spectaculaire reddingen te hebben verrichtNeen, als het gemakkelijk gaat, waarom zou je het dan moeilijk doen. niet snel genoeg waren. Ja, het was pre cies als in mijn club," knikte Kraak, „alleen de cijfers vielen hier wat hoger uit dan bij ons meestal het geval is." Schwartz voelde zich vanavond kon tent. Hij omhelsde Van der Kuil en sprak zijn vernederlandste Duits vlugger dan gebruikelijk. „Weet u, wat een Fransman zou zeggen van deze overwinning? M'n hoed af hiervoor. Wij stonden tenslotte met 1-0 achter en met die 7-0 van Keu len op je rug komt men dan natuurlijk niet meer zo rap tot normaal spel." „Kwestie"-Roffel Toen Schwartz onthuld had binnenkort van enkele ru tige nachten te gaan ge nieten, konden wij niet nalaten de „kwestie"-Roffel nog even ter sprake te brengen. De GVAV'er Is tegen Duitsland reserve geweest. Toen Pieters Graafland ditmaal niet beschikbaar was, kwam de Groninger nochtans in het geheel niet aan bod. Hem werd niets over de opstel ling meegedeeld. Maandagmorgen las hij in de kranten, dat Kraak was gekozen en Bekkering reserve stond. „Een vergissing," gebaarde Schwartz, een fout, als u het zo wilt noemen. Maar ja, beseft u eens wat er de afgelopen zondag allemaal gebeurde. Pieters Graaf land kon plotseling niet meedoen. Kraak had die dag weer een uitstekende vorm getoond, dus mijn keus viel op hem. En nadien voor de reserveplaats op Bekke ring van PSV, omdat hjj mij op dat mo ment beter in conditie leek dan Roffel. Goed, dat was het. Toen hoorde ik via de radio, dat Kuys geblesseerd was. Weer een probleem. Kraay er in of Renders? Getelefoneer, gepraat, drukte, tenslotte werd het Renders. Maar in die romme lige situatie is mij een telefoontje naar Roffel door het hoofd gegaan. Erg ver velend, want hij is een geschikte jongen." Schwartz zei nog, dat hij altijd al had geweten, dat Kraak een goede doelver- dediger was. „Hij heeft vanavond prima voldaan, maar ik blijf toch zoeken naar een jongere speler op die plaats." Moulijn en Rijvers zijn evenals Van der Linden niet bijzonder spraakzaam. Rij vers vond de Noren veel zwakker dan de Belgen en Moulijn had van zijn di recte tegenstander toch zeker een zwaar dere dekking verwacht. „Het was een sportieve speler, als ik hem voorbijpin- gelde, probeerde hij me niet tegen mijn benen te schoppen en dat is heel pret tig." Tonny van der Linden verbaasde er zich nog steeds over, dat hij ook zoveel vrijheid had genoten. „Wel wat anders dan tegen Duitsland en ook tegen Bel gië." Gelukkig man Faas Wilkes is de gelukkigste van alle Oranjehemden, ledereen wil hem de hand drukken en iedereen vraagt of hij er op had gerekend deze avond „koning der scherpschutters" te worden. „In het begin van de wedstrijd helemaal niet," bekent Faas. „Zelfs niet toen het 4-1 stond. Maar Van der Hart hoorde ik zeggen, dat ik voor moest blijven om aan het record te komen en dat heb ik dus maar gedaan. Eigenlijk niet zo zeer met de bedoeling zelf een doelpunt te maken, maar ik wilde met zoveel moge lijk winnen om iets van de Keulse schan de uit te wissen. In de laatste minuten rook ik mijn eigen kans en het lukte precies op tijd. Ach, eigenlijk is dit erg betrekkelijk. Als de Noorse verdediging niet zo lek was geweest, had ik nooit aan twee doelpunten ge' omen." In de kleedkamer n het Noorse elf tal overdacht de heer Hernes, coach van de ploeg, dat het tijd begon te worden in zijn land het amateurstelsel te vervan gen door semi-prof voetbal. „Op het ogen blik kunnen wij zelfs tegen Nederland niet meer op een redelijke uitslag hopen." Dit „zelfs" klonk natuurlijk niet zo pret tig, maar de heer Hernes kwam nu een maal eerlijk voor zijn mening uit. „Uw verdediging lijkt ons o.a. niet stérk." Wij vroegen hem nog even of hij het Zweed se voetbal hoger aansloeg dan het Ne derlandse. „Gezien deze twee wedstrij den wél. Maar uw ploeg is beslist be kwamer gaan combineren en schieten dan enige jaren geleden." Met een vertwijfelde duikeling heeft dt Noorse doelman nog geprobeerd het verraderlijke schot van Rijvers te keren. Hij kreeg geen schijn van kans. Neder land had de achterstand weggewerkt, dt opmars naar de zege kon beginnen. DEN HAAG, 4 nov. De K.N.Z.B. heeft besloten de oud-aanvoerder van het Nederlands waterpolozevental Cor Braasem te verzoeken binnenkort de functie van trainer van de nationale ploeg van Frans Kuyper over te ne men. Na van 1946 tot 1953 in het Neder lands zevental als achterspeler en aan voerder met veel succes een groot aan tal interlandwedstrijden te hebben ge speeld het voor Nederland zo dra matisch verlopen Olympische toernooi van 1952 in Helsinki betekende feitelijk de afsluiting van Braasems internatio nale carrière vertrok hij in de zo mer van 1953 als beroepstrainer naar Spanje. Enkele jaren trad hij op als trainer van de club Natacion Barcelo na en van het Spaanse zevental, daar na trad hij in dienst van de zwemver eniging Manresa. De thans 36 jaar oude Cor Braasem zal zich vermoedelijk per 1 januari 1960 weer in Nederland ves tigen. Frans Kuyper, die sedert 1935 de training van het nationale zevental leidt, heeft te kennen gegeven de 25 jaar te willen volmaken, doch daarna zijn functie onherroepelijk te zullen neerleggen. De K.N.Z.B. zal Braasem verzoeken de training over te nemen onder de zelfde voorwaarden als waaronder Kuy per werkt, d.w.z. als amateur. De gel den, welke uit de K.N.V.B.-toto zijn ver kregen, kunnen niet voor de salarië ring van een beroepstrainer worden ge bruikt. Aangezien Braasem reeds eerder te kennen heeft gegeven zich slechts als amateur-trainer te willen verbinden, kan worden aangenomen, dat de vroegere speler van ZIAN en Haarlem op de voorstellen van de K.N.Z.B. zal Ingaan. ALKMAAR, 4 nov. In „Het Wa pen van Heemskerk" te Alkmaar is vanavond met 200 deelnemers een si- multaan-séance gespeeld, waarbij dr. Euwe een beter resultaat behaalde dan de Russische grootmeester Paul Keres. De resultaten waren: Keres 30 borden, 23 gewonnen, 4 remise, 3 verloren, 83.35 procent. Dr. Euwe 30 borden, 29 gewonnen, 1 remise, 98,34 procent. Donner 30 borden. 24 gewonnen, 8 remise, 3 verloren, 85 procent. Bouwmeester 30 borden, 27 gewon nen, 3 remise, 95 procent. Van Scheltinga 30 borden, 27 gewon nen, 1 remise, 2 verloren, 91,69 pro cent. Withuis 31 borden, 18 gewonnen, 9 remise, 4 verloren, 74,2 procent. LUXEMBURG, 4 nov. Voor de achtste finales van het Europese voet baltoernooi voor clubs zjjn vandaag vier wedstrijden gespeeld. Real Madrid heeft zich vanavond gekwalificeerd voor de kwart finales door de Luxem burgse club Jeunesse d'Esch met 5 te verslaan. De eerste wedstrijd tegen de Luxemburgers wonnen de Spanjaar den reeds met 70. De tweede wedstrijd tussen Wiener SK en Boldklubben Odense, welke in Wenen werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel: 2—2. De Denen hadden bil rust met 10 de leiding. Door de totaalscore van 52 voor Wie ner SK de Oostenrijkers wonnen de eerste wedstrijd met 30 gaat dit team over naar de kwart-finales. In Bern won Eintracht Frankfurt in de eerste wedstrijd van Young Boys met 41. De Duitsers hadden hun overwin ning te danken aan een plotselinge doelpuntenregen in de tweede helft, toen zij in tien minuten drie keer achter el kaar wisten te scoren. De Duitsers wa ren in de tweede helft de meerderen door hun strakke, effectieve spel. De eerste wedstrijd tussen AC Milan en Barcelona is geëindigd in een over winning voor de Spanjaarden: 20. Deze stand was reeds bij de rust be reikt. DORTMUND, 4 nov. Het Belgisch- Duitse koppel Rik van Steenbergen en Klaus Bugdahl heeft de zesdaagse van Dortmund gewonnen. Zij vergaarden 434 punten. De uitslag luidt verder: 2. TerruzziJunkerman (Italië-W.-Dld) 332 punten. 3. NielsenLykke (Dene marken) 285 punten. 4. GillenPost (Luxemburg-Nederland) 265 punten. DEN HAAG, 4 nov. Woensdag avond heeft een HOKY-team met 2-3 verloren van de Royal Canadian Flyers, een ijshockeyploeg van de Ca nadese Luchtmacht in Frankrijk. Er waren ongeveer 1900 toeschouwers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7