Herdenking Paus-kroning is zaak van Nederlanders zelf PAUL VLAANDEREN De /aak „MARSH CURLEW" Wrijving bij Houthandel Donker in Zaandijk Schiphol door miljoenste bijna overrompeld Droogte en prijs vaststelling D LGNBENSE BRIEF H V' D V1 w m Mgr. Alfrink, en niet internuntius, leidt daarom de plechtigheid Verhoging benzineprijs in België INBREKENDE ECHTPAREN AANGEHOUDEN Jaar-barrière van passagiers door Engels ingenieur doorbroken Dibelius bedreigd De vlas-industrie heeft nog steeds een goede toekomst KERKELIJKE CEREMONIE IN DEN HAAG Benoemingen Ontslag Poging tot doodslag in Den Haag berecht Voorstel belasting op olie in Duitsland naar studiecommissie Dronken automobilist rijdt kind dood Internationale samen werking zeer nuttig 1 Militair venijn Eros en de lichten 1 Roeien op de rivier Een fraai gebaar De wereldbevolking en het voedselprobleem VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 ►AOINA 2 Op de „Floriade" Hoekje van Churchill's landgoed Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Holland Van Houten lid V.V.D Bezoldigingsherziening burgemeesters Prinses Irene bezoekt Paus Adrianus-tentoon- stelling Bankwerker krijgt drie jaar Jan Musch in Larens ziekenhuis opgenomen Twee jaar geëist en vijf jaar ontzegging Minister van Rooij voor C.l.C.L.-congres 1111 Ambtsaanvaarding door dr. J. W. Tesch Schilder Willem Witjens 75 jaar (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 nov. De eerste verjaardag van de kroning van Z.H. Paus Joannes XXIII, die zondag in Den Haag plechtig wordt gevierd, zal een bijzonder karakter dragen. Was het tot dusverre de gewoonte dat een plechtige H. Mis op die dag werd opgedragen door de officiële vertegenwoordiger van het Vaticaan in ons land: de internuntius, ditmaal zal de aartsbisschop van Nederland, mgr. dr. Alfrink, deze plechtigheid verrichten. De internuntius, mgr. J. Beltrami, zal daarbij assisteren. Hij zal zondag in de dekenale kerk van St-Jacobus aan de Parkstraat aan de epistelzijde op een aparte troon in cappa magna gezeten zijn. Mgr. Beltrami zal om kwart over tien door de pastoor van de St.-Jaco- buskerk plechtig worden ingehaald. In de stoet die de internuntius naar zijn troon zal begeleiden, zullen zich ook enige abten en prelaten en o.a. de ka merheren van de Paus bevinden. Eerst daarna zal een andere stoet het kerk gebouw betreden, namelijk die welke de aartsbisschop naar zfln troon zal begeleiden. Hierin zullen de bisschop pen van Nederland en enige missiebis schoppen, die mgr. Alfrink zullen as sisteren, aanwezig zijn. Merkwaardig is ook dat ditmaal aan alle vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in ons land een uitnodi ging is gezonden om deze plechtigheid bij te wonen. Men rekent erop dat een zeventig a tachtig leden van het corps diplomatique in de Jacobuskerk aan wezig zullen zijn. Daarnaast zijn ook de belangrijkste katholieke Nederland se autoriteiten geïnterviteerd. in verband met de komst van deze autoriteiten wordt het publiek ver zocht de middeningang vrij te laten. Iedereen is echter welkom om zondag de plechtige viering van de verjaardag van de pauskroning in de dekenale kerk in Den Haag te komen meevie ren. De aartsbisschop mgr. Alfrink zal een predikatie houden over de persoon van de huidige Paus en over het paus schap in het algemeen. In de afwijking van de gebruikelijke ROTTERDAM, 5 nov. Sir Winston Churchill heeft erin toegestemd, dat zijn naam op een bijzondere wijze wordt verbonden aan de komende internatio nale tuinbouwtentoonstelling .Floriade". Daar zal n.l. een replica worden aan gelegd van een idyllisch deel van Chur chill's tuin op diens landgoed Chart- well in Kent. Sir Winston heeft zijn se cretaresse miss G. Hamblin verzocht de „Floriade" bij de uitvoering van dit plan alle noodzakelijke hulp te verle nen. Mede omdat Churchill erelid is van de Rotterdamse gemeenteraad wordt een erepaats op de „Floriade" ingeruimd voor het idyllische „Little Chartwell". Het wordt aangelegd in het rosarium, dat grenst aan het mu seum Boymans van Beuningen. Na de besprekingen, die prof. dr. L. van der Pijl uit Den Haag, botanisch advi seur van de „Floriade", op Chartwell heeft gevoerd, is een plan tot stand ge komen voor een aanleg, waarbij ener zijds gebruik zal worden gemaakt van hetzelfde plantenmateriaal als op Chart well en anderzijds ook aan enige bouw kundige elementen zijn gedacht. ROERMOND, 5 nov. (KNP) Mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roer mond, heeft op hun verzoek eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer P. J. Frantzen als pastoor te Geleen, HH. Marcellinus en Petrus en aan de zeereerwaarde heer J. W. H. Kops; als pastoor te Maasbracht, H. Gertru- dis en heeft benoemd tot pastoor te Geleen, HH. Marcellinus en Petrus, de zeereerw. heer G. H. van Helden, pas toor te Nieuwdorp-Stein; le Linne, de zeereerw. heer L. H. H. Sangers, pas toor te Schaesberg, H. Barbara te Maasbracht, H. Gertrudis, de zeereerw heer HH. Thijssen, rector te Waalsen- Geulle; te Nieuwdorp-Stein, de zeer eerw. heer F. J. W. Rulkens, rector te Leeuwen-Maasniel;; te Schaesberg, H. Barbara, de zeereerw. heer J. Win ter, rector Gezellenhuis te Eygelsho- ven en tot rector te Kessel-Eik; de zeereerw. heer J. E. M. Verbugt, rec tor te Veulen-Venray; te Leeuwen- Maasniel, de zeereerw. heer A. L. G. H. Mestrom, rector te Kessel-Eik; te Veulen-Venray, de weleerw. heer J. H. A. Geurts, kapelaan te Swalmen; te Waalsen-Geulle, de weleerwaarde heer J. J. Clerx, kapelaan te Nuth; te Im- stenrade, Medische Missiezusters, de zeereerw. heer drs. H. M. H. Reijnen, oud-leraar van Rolduc en tot assistent te Caberg, de weleerw. heer M. J. A. J. Keulen, kapelaan te Voerendaal. 's-GRAVENHAGE, 5 nov. Bij K.B. is aan L. Offermans op verzoek, met ingang van 1 mei 1960 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats de gemeente Zaltbommel. teletype ke. Provinciale Raad voor de Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor een Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in het leven te roepen, ingevolge de nieuwe gezond heidswet. Die raad zal geen deel nemen aan de uitvoering van de gezondheids zorg,. maar zich verder wel intensief bemoeien met alles wat daaraan voor afgaat. In de raad zullen de drie pro vinciale kruisverenigingen, de stich ting voor geestelijke volksgezondheid, de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst en de algemene ziekenfondsen vertegenwoor digd zijn, evenals afgevaardigden van het provinciaal- en van de gemeentebe sturen. 's-GRAVENHAGE, 5 nov. Dr. H. R. van Houten, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, is als lid toegetre den tot de V.V.D., zo deelt men van de zijde dezer partij mede. gang van zaken bij de viering van de pauskroning moet op de allereerste plaats het inzicht van de huidige in ternuntius, mgr. J. Beltrami, worden gezien. Hij staat op het standpunt, dat deze viering allereerst een zaak is van de Nederlandse katholieken zelf. Daar om zal ditmaal de aartsbisschop en niet de internuntius de plechtige H. Mis opdragen, alhoewel het initiatief is uitgegaan van mgr. Beltrami. BRUSSEL, 5 nov. (Reuter) Een woordvoerder van de Belgische Konink lijke Automobielclub heeft verklaar!, dat de verenigingen voor het gemotori seerde verkeer in België aan de auto mobilisten, motorrijders, wegvervoers- ondernemingen en benzinestations zul len verzoeken mee te doen aan een sta king op 14 november als protest tegen de plannen van de regering om de benzine prijs te verhogen. De bedoeling is, dat door de staking het wegverkeer op de Belgische wegen tot een minimum be perkt wordt. De Koninklijke Automo bielclub heeft haar leden biljetten toe gezonden die op de ruiten van de auto's geplakt moeten worden. De tekst luidt: „Nee, nee, nee wij protesteren". Hoewel nog niet is bekendgemaakt hoe groot de prijsverhoging is, verwacht men dat zij ongeveer 50 centime per li ter zal zijn. Aansluiten Podola. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 nov. Op het minis terie van binnenlandse zaken wordt een wijziging van het Bezoldigingsbesluit Burgemeesters 1954 voorbereid. Minis ter Toxopeus heeft dit naar aanlei ding van vragen uit de Tweede Kamer bekend gemaakt. De minister acht het niet gewenst de herziening van de bezoldiging van burgemeesters in de kleinere gemeenten langer uit te stel len. UTRECHT, 5 nov. Prinses Irene bracht hedenmorgen in gezelschap van freule Laman Trip een bezoek aan de herdenkingstentoonstelling Paus Adri- anus VI. Zij werd rondgeleid door de di rectrice dr. M. E. Houtzager. Woensdag middag bezocht de ambassadeur van Brazilië, de tentoonstelling. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 5 nov. De recherche uit Hoofddorp heeft vannacht twee echt paren aangehouden, die ervan verdacht worden diverse inbraken in het westen van het land te hebben gepleegd en ook een groot aantal diefstallen uit auto's. De politie vermoedt dat zij hier te doen heeft met leden van een bende, die behalve in Amsterdam, ook in Haarlem en zelfs in het Gooi opereerde. Er zijn sterke aanwijzingen dat zij een inbraak in een textielwinkel in Hoofd dorp, waar voor 5000 gulden aan textiel gestolen werd, op hu., geweten hebben. Hoe groot de buit wel is blijkt uit het feit dat de politie twee volkswagenbus jes nodig had om een deel van de ge stolen goederen naar Amsterdam te ver voeren. DEN HAAG, 4 nov. Een 36-jarige uit Suriname afkomstige bankwerker, die in april van dit jaar in het Emma- park te Den Haag een 21-jarig meisje neerschoot, is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De re volver, waarmee hü de schoten heeft gelost en een boksbeugel zijn verbeurd verklaard. De officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris had twee weken geleden ne gen jaar gevangenisstraf geëist, het maximum voor een dergelijk misdrijf. De acteur Jan Musch is woensdag onverwacht ter verpleging opgenomen in het Sint-Jansziekenhuis in Laren. Vorige week heeft de nu 83-jarige de huldiging van Mien van Kerckhoven- Kling nog bijgewoond. wou pinguïn bezig aan OE RADIO...ÊN JIJ, WIN&TON ZORG GOED VOOR. KAPITEIN MURKEL EN HARRALDEN 'over twintig AVNOTEN LANDEN NE IN SCARBOROUGH. IK MOEST O VAN INSPECTEUR OLRPTD VER TELLEN DAT HIJ DAAR OP U WACHTEN MET DE 'ORINGSWAGèN VAN radiodienst., Dank DAAR KUNT UOP REKENEN, MENEER VLAANDEREN/ BONN, 5 nov. Het Westduitse par lement heeft het regeringsvoorstel voor het heffen van een speciale belasting op olie ten gunste van de kolenindustrie na een debat van zeven uur verwezen naar een studiecommissie. De socialistische oppositie waarschuwde de regering, dat zij niet moet trachten de uitbreiding van het olleverbruik in het land tegen te houden. „Het tijdperk van de kolen is ten einde", zei de socialist Heinrich Deïst, maar de regering heeft tot taak, dat deze ontwikkeling verloopt zonder te zware Schokken voor de kolenindus trie. Hij stelde voor een nationale co-oi'di- nator te benoemen met de bevoegdheid minder renderende mijnen te sluiten, terwijl daarbij speciale maatregelen worden genomen om de beste mijnwer kers in de mijnen te houden. De mi nister van economische zaken, Erhard, zei, dat de regering weinig meer kan doen voor de kolenindustrie dan zij ge daan heeft. De kolen-invoer van buiten West-Europa, van Amerika in hoofdzaak is tengevolge van de contingentenbeper kingen teruggelopen van 13 miljoen tot 6 miljoen ton per jaar. ZAANDAM, 5 nov. Aandeelhouder: t ers waren onthoofd. in de N.V. Houthandel v.h. P. Donker iet feit, dat de heer Zwart gepoogd zou Op grond van en Zoon te Zaandijk hebben een verga dering achter de rug, die liefst 3% uur in beslag nam. Een en ander was voor namelijk gevolg van het naar buiten treden van een tot dusver in stilte ge voerde strijd tussen directie en commis sarissen enerzijds en de groot-aandeel houder, voormalig president-commissa ris J. Zwart anderzijds. Beide partijen liéten in de aandeelhoudersvergadering hun belangen hoofdzakelijk verdedigen door advocaten. Mr. F. W. van Dijk pro beerde op vaak heftige toon te bewijzen, dat de oprichting van een administratie kantoor met niet-royeerbare certifica ten van aandelen Donker niet meer was dan „een onderonsje van directie en commissarissen, waarin aandeelhou- '""Wli' De heer Frederik Charles Gorier (links), een vliegtuigingenieur uit Engeland, was donderdag Schiphols miljoenste passagier van 1959. Het was de eerste keer dat er in één jaar zoveel passagiers op de nationale luchthaven werden genoteerd. De adjunct-directeur van de N.V. Schiphol, mr. J. van Stapele, overhandigde de heer Gorier enige foto-boeken van Nederland. (Van een verslaggever) SCHIPHOL, 5 nov. De Engelse heer F. C. Govier, een 42-jarige vlieg tuig-ingenieur, is vanmorgen op de Am sterdamse luchthaven als de miljoenste passagier van het jaar begroet. Tegen half elf stapte hij uit het vliegtuig uit Londen In gezelschap van zijn me dedirecteur van de Britse Skylines Ltd (Surrey), de heer N. W. Angel. Zij wa ren van plan een bezoek af te leggen bij autoriteiten van de Nederlandse lucht macht in Den Haag, Mr. J. C. H. A. van Stapele, de adjunct-directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, onder brak in de aankomsthal hun weg, felici teerde de heer Govier en vertelde dat Schiphol het in zijn bijna 40-jarig be staan nog niet had beleefd dat er in één jaar een miljoen passagiers op de luchthaven arriveerde. De heer Govier werd meegetroond naar een rustiger hoekje, kreeg enige fotoboeken van ons land en van de KLM-station-manager, de heer A. Noordzij, een tas met een Delfts-blauwe kruik jenever. Het afgelopen jaar is voor Scniphol, evenals voor de KLM, razend druk geweest, hoewel het er de eerste maanden allerminst naar uitzag. Vooral naar de V.S. vertrokken gere geld stampvolle vliegtuigen. Nog steeds duurt die ongekende drukte voort, want was het niet zo dat men door de mil joenste passagier, die men pas dit weekeinde verwachtte, overrompeld werd? Vorig jaar had men de 5e no vember nog maar 868.000 passagiers Men verwacht eind december ruim 1,1 miljoen te halen. Van deze passagiers reist 22 percent intercontinentaal en 78 percent op Europese lijnen. In het pril le begin van do burgerluchtvaart, in 1920, was men op Schiphol aan 440 pas sagiers toe. In 1938 passeerden 112.545 luchtreizigers de balie. Na de oorlog nam dit steeds met een honderdduizend per jaar toe. Zij vlogen voornamelijk met één van de 20 maatschappijen die geregelde diensten op de nationale lucht haven onderhouden. Van deze staat de KLM uiteraard aan de spits, wat het aantal Schiphol-passagiers betreft. Ne derland is via Schiphol verbonden door rechtstreekse luchtdiensten met 112 ste den in 74 landen. De directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert verblijft op het ogenblik in de Verenigde Staten. Hij is Eer telegram van deze voor Schiphol zo elangrijke gebeurtenis in kennis ge steld. H\j zal de mededeling ontvangen hebben als een argument te meer om in Den Haag te bepleiten dat eindelijk eens wat haast gemaakt wordt met de modernisering en uitbreiding van de luchthaven. hebben de meerderheid in de vennoot schap te verwerven had men met een aantal aandeelhouders dit administra tiekantoor gesticht. Maar hierover was nimmer een vergadering gehouden, doch hadden oprichters zich beperkt tot rondsturen van een circulaire aan hen bekende aandeelhouders. Velen hiervan waren toegetreden, zo meende mr. Van Dijk, zonder precies te weten waar het om ging. En zonder te beseffen dat zij hun stemrecht in de houthandel prijs ga ven. De huidige president-commissaris, notaris mr. C. Walig te Zaandijk, en mr. Th. F. Boerlage als deskundige verdedigden de stap van commissaris sen en directie. Men had hiertoe pas be sloten nadat was gebleken, dat de heer Zwart door het opkopèn van aandelen een aanmerkelijk belang had verkregen en de houthandel Donkei* een sateliet wilde maken van de Amsterdamse hout handel Blees en Kluijver. Daarvan is de heer Zwart namelijk 09k directeur. Hoe machtig dit administratiekantoor is, kwam bvj enkele stemmingen vast te staan. Een der aandeelhouders vroeg namelijk stemming over balans en ver lies- en winstrekening. Weliswaar kon hjj met de cijfers akkoord gaan, doch hij wenste op deze manier zijn misnoegen uit te spreken over de hou ding van directie en commissarissen in zake het adminstratiekantoor. Met 3181 stemmen voor en 2088 tegen werden de jaarstukken goedgekeurd. Dezelfde aan deelhouder stelde aan het slot van de vergadering voor om commissarissen en directie op te dragen de overeen komst met het administratiekantoor te ontbinden. Dit werd met 3133-2145 stem men verworpen. Eerder had mr. Van Dijk een voor stel tot schorsing van directie en com missarissen moeten terugnemen. Het voorstel van mr. Van Dijk hield tevens in, dat bij eventuele schorsing het be heer zou worden opgedragen aan de heer J. Zwart, directeur van Blees en Kluijver te Amsterdam. Uit de behandeling van de jaarstuk ken kwam vast te staan, dat een voor delig saldo was geboekt van 385.601,56. Na afschrijving en reservering resteer de een winstsaldo van 164.610,37. Hier uit wordt een dividend van 12 pet (v.j. 8) uitgekeerd. De vooruitzichten voor het op 1 juni j.l. begonnen boekjaar la ten zich eveneens bevredigend aanzien. BERLIJN, 5 nov. (UPI) Het blad van de Oostduitse communistische par- tv „Neues Deutschland" heeft vandaag op bedekte wijze gedreigd met ge vangenneming van de Evangelische bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibe lius. Het blad zegt. dat Dibelius in strijd met de Oostduitse wetten heeft gehan deld en dat de Oostberljjnse politie de zaak in handen moet nemen. ROTTERDAM. B nov. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverklaring van de auto heeft de officier van justitie bü de rechtbank vanmiddag geëist tegen een autobe- stuurder die onder invloed van sterke drank twee jonge kinderen aanreed. Een van hen is overleden, het andere zal mogelijk nog genezen. Het ongeluk gebeurde 20 augustus op de IJsseldijk te Krimpen aan de IJs- sel. De verdachte, een 61-jarige koop man, had m de loop van de dag zeven glazen bier en zes glaasjes genever ge dronken. Niettemin reed hij met flinke snelheid over de lastige dijk. Volgens getuigen zwenkte hij eerst naar links en toen opeens naar rechts. Daar stonden in de berm, de 6-jarige Maar- avv, "eyIL°0P en de 4-jarige Gijsbertine Aipers. Zq werden geraakt en van de dijk geslingerd. Het jongetje overleed op weg naar het ziekenhuis. De ver dachte reed door. Hij zwaaide weer naar links en reed bijna twee hem tegemoet komende fietsers aan. Ver der op de djjk is hij nog door een grind- noop gegaan en raakte daar bijna weer een kind. De autobestuurder verklaarde bij zijn arrestatie niets te hebben gemerkt en zich niet dronken te voelen. Bü de po litie stond hij bekend als iemand die gewoon is veel te drinken. Uitspraak 19 november. (Van onze landbouwmedewerker) Vorige week zijn van regeringszijde belangrijke mededelingen gedaan voor de landbouw. Minister Marij- nen heeft de garantie- en richtprijzen voor het oogstjaar 1959/'60 bekendge maakt. Voorts heeft hij, daartoe in de gelgenheid gesteld door de interpellatie- Biesheuvel, zijn visie kunnen geven op de maatregelen, die genomen moeten worden om de door de abnormale droog te getroffen boeren te helpen. Die inter pellatie is bepaald bevredigend verlo pen. Van de prijsvaststelling kan dat met in alle opzichten worden gezegd. Het is echter nog te vroeg voor een definitief oordeel, omdat de motivering van de minister nog niet bekend is. Deze zal gegeven worden in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer heeft uitgebracht over de landbouwbegroting voor 1960. e droogte heeft voornamelijk de boeren op de zandgronden in moei lijkheden gebracht. In de zeeklei gebieden heeft men daarentegen een goed jaar gehad dank zij het langdurige zonnige weer. De georganiseerde land bouw is daarom bezig een hulpactie op te zetten, die de meer fortuinlijke boe ren in staat zal stellen hun collega's op de zandgronden hulp te bieden, zo wel in geld als in natura. De minister heeft zich bereid verklaard middelen in de schaal te werpen, die de veevoe derpositie kunnen verbeteren. Dat is van groot belang om de continuïteit van de bedrijven te kunnen waarborgen. Voorkomen moet worden dat de boeren in de zandstreken een nieuwe strop oplopen doordat ze hun vee straks moe ten verkopen. Ruwvoeder uit eigen pro- duktie hebben ze niet kunnen winnen en aankoop kost handen met geld om dat de prijzen schrikbarend zijn geste gen. Door de beschikbaarstelling van AMSTERDAM, 6 nov. De vlas industrie heeft nog steeds een goede toekomst en wel omdat in West-Euro pa het vlas nog het enige vezelprodukt van eigen bodem is, dat in grote hoe veelheden wordt geproduceerd en om dat het niet duurder is dan katoen. Aldus betoogde minister Ch. J. M. A. van Rooij, gisteren in een rede voor het tiende congres van de Internatio nale Federatie van Vlas en Hennep (CICL), dat in Amsterdam wordt ge houden. Minister van Rooij zeide dat ons land grote belangstelling voor de produktie van vlas heeft, daar Ne derland met Frankrijk en België een belangrijke plaats inneemt onder de grootste producenten van West- Europa. Bovendien neemt de vlas industrie een belangrijke plaats in onze economie in. Behalve in de laatste jaren heeft de vlasteelt zich altijd zonder steun weten te handha ven naast andere akkerbouwproduk- ten. De vlasproduktie heeft zich sinds 1945 echter zodanig uitgebreid, dat het gevaar van overproduktie onder ogen moest worden gezien. Daarom meen de de minister dat enige terug gang in de beteelde oppervlakte niet al., een ramp moet worden beschouwd, maar als een voor de hand liggende saneringsmaatregel. In de vlasverwer- kende industrie is men er in geslaagd de achterstand op technisch en sociaal gebied in te halen. De technische vooruitgang heeft betere sociale verhoudingen tot resultaat gehad. Het spreekwoord „Eendracht maakt macht" moet volgens de minister het devies zijn, omdat de industrie geba seerd is op een groot aantal kleine ge zinsbedrijven. De minister vroeg zich af of er niet veel werk te doen valt op het terrein van de aanpassing van de produkten aan de smaak van de verbruikers. „Ook daar lijkt hem een internationale samenwerking, vooral in de vorm van uitwisseling van ervaringen, zeer nut tig. Sedert de voorgaande bijeenkom sten is de industrie er niet in geslaagd een gemeenschappelijke politiek uit te werken," aldus besloot de minister zijn rede. „Ik hoop dat u ditmaal de moei lijkheden wel zult weten te overwinnen. De levering van de grondstof is moei lijk en onstabiel geworden door de ve le belemmeringen tengevolge van de vlaspolitiek in de verschillende landen. Ik weet niet of die belemmeringen wel altijd voldoende te rechtvaardigen zijn. Ik ben van oordeel dat de harmonisa tie en gelijkschakeling van de handels politieke maatregelen een eerste voor waarde zijn voor een gezonde vlasin dustrie". Het congres, dat door enkele tiental len buitenlandse afgevaardigden Wordt bijgewoond, duurt drie dagen. Triumph in the West, het tweede deel van de oorlogsmemoires van Lord Alanbrooke, Chef van de Im periale Generale Staf in de tweede we reldoorlog, verscheen aan het begin van de week (Uitg. Collins. Prijs 30 shilling). Evenals het eerste deel is dit tweede bewerkt door Arthur Bryant, die het werk gebaseerd heeft op Alan brookes dagboeken en latere commen taren. Het nieuwe werk is een belang rijke aanwinst voor de grote militaire venjjnfabriek welke ons sedert de oor log heeft onthaald op zoveel schaamte loze zelfverheerlijking en zoveel neer buigende kritiek op militaire collega's. i ii mini mi milium milium milium mi mi mi iiiuiiiiiiiiijiiimiuiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiii minium talrijke het Het werk heeft eveneens met voorafgaande werken gemeen, dat sterk anti-Amerikaans is. Eisenhower en de andere Amerikaanse generaals komen er slecht af. Maar het is van zelfsprekend een boeiend boek vanwe ge hetgeen het onthult over wat zich af speelde achter de schermen en over de ruzies tussen de leiders. Het voornaam ste punt in het boek is de opinie van Alanbrooke, dat de oorlog had kunnen eindigen in de herfst van 1944, indien men zijn advies had gevolgd. Het wa ren de Amerikanen die verantwoorde, lijk waren voor het nodeloos rekken van de slachting. Niet ieder strateeg zal het eens zijn met Alanbrookes oordeel over deze kwestie. Met één ernstige be schuldiging aan het adres van Eisen hower zal men het moeilijk oneens kun nen zijn. Alanbrooke kon niet nalaten op te merken dat Eisenhower Berlijn overhandigde aan de Russen „op een schaaltje". In nog sterkere mate dan het'eerste deel vormt dit tweede deel een levendig portret van Churchill en zijn nukken. Alanbrooke en Bryant vol gen een beproefde methode. Zolang je maar nu en dan zegt hoe hevig je een man bewondert, kun je de gemeenste dingen over hem zeggen. Het is niet een flatteus portret, het is ook niet een waarachtig portret. De waarheid laat zich niet vermoorden door een combi natie van twee kleine zielen. Het is moeilijk niet de mening te delen van degenen die verontwaardigd zijn over de publicatie van zelfs deze gedeeltelijk gepurgeerde uitgave van Alanbrookes dagboeken. Deze memoires vormen een monumentale zonde tegen de naasten liefde en de nederigheid. t zogenaamde Del Monicoblok van Piccadilly, dat gelegen is aan de linkerkant van Shaftesbu ry Avenue en zich uitstrekt tot de eer ste zijstraat links als men vanuit Pic cadilly komt, wordt momenteel afge broken. De voorgevels van dit blok ver tonen 's avonds een rusteloze reclame- hel van schreeuwende neonlichten die in hysterische rusteloosheid sappen en dranken en kauwgum aanprezen. Op de plaats van dit monsterachtig gezwel zal een nieuw modern blok kantoren en winkels worden opgericht. De architec ten hebben de opdracht ontvangen voor al niet te vergeten dat het nieuwe, zes tig meter hoge blok tot doel heeft te die. nen tot een wand voor nieuwe reclame- lichten. De architecten hebben deze op dracht uitgevoerd in hun ontwerp. Ais de nieuwe kippebatterij. in stijl gelijk aan de ontzielde batterijen die overal in Londen uit de grond schieten, gereed zal zijn, zal zij plaats bieden aan nog meer, nog grotere, nog fellere lichtre clames. Aangezien het de bedoeling is geleidelijk heel Piccadilly af te breken en te omringen met eendere hoge ge bouwen, versierd met lichtreclames, maakt Piccadilly, dat door Britten vaak het middelpunt van het imperium wordt genoemd, een goede kans het lelijkste plein van Londen te worden. Maar Eros, die nu al een beetje scheel be gint te kijken, van de felle lichten die 's avonds rond hem vloeken aan de mu ren, blijft staan waar hij staat, een ver dwaalde op een art nouveau spuugfon- tein. anaf de Noordzee tot aan de water kering in Teddington is de Theems een open riool. Stroomopwaarts van Teddington en vooral boven Mai denhead herwint de rivier haar waar- digheid en het is goed te slenteren langs het jaagpad van Maidenhead naar Cook- ham. Maar des zomers verliest de ri vier de rust. Honderden jachten en bo ten varen op en neer tussen de oevers. En het ergste van alles zijn de race- boten. De afgelopen zomer hebben deze luidruchtige vaartuigen zoveel onheil gesticht en zoveel roeiboten tot zinken gebracht, dat de directie van de beroem de kostschool van Eton, gelegen aan de rivier naast de koninklijke residentie stad Windsor, heeft moeten besluiten een veiliger plaats te zoeken voor de leerlingen die roeien op de rivier. In de befaamde boothuizen, die in rijen gele gen zqn langs de rivier in Eton, zijn een duizendtal gieken ondergebracht. Men zal nu verder stroomopwaarts nieu we boothuizen moeten bouwen om te voorkomen, dat er nog meer roeiboten beschadigd of tot zinken worden ge bracht door dagjesmensen die race- boten huren en onder luid gerucht gaan spelemeien tussen de roeiers. e directeur van een Engelse lucht vaartmaatschappij, zelf een pro testant, heeft een bijzonder fraai gebaar gemaakt tegenover de Katholie ken van Groot-Brittannië uit dankbaar heid over het feit, dat hij het leven ge red had in een vliegtuigongeluk ln 1954. Toen men hem had bevrijd uit het ver ongelukte vliegtuig en hij bijkwam uit zijn bewusteloosheid, zag hij dat een Katholiek priester bezig was hem het Heilige Oliesel toe te dienen. De man was hierdoor zo getroffen, dat hij heeft aangeboden zeventig Engelse Katho lieken, die door ziekte of lichaamsge breken verhinderd zijn normaal te rei zen, naar Rome te vervoeren op zijn kosten. Hij zal eveneens zorgen voor on derdak en voor een audiëntie bij de Paus. DAAN VAN DER VAT suikerbieten tegen lage prijzen hoop* de minister het tekort aan veevoedef te verkleinen en de prijzen van ruw voeder te drukken, mede door een re ductie te verlenen op de prijzen van krachtvoer. oorts bleek er bij de minister be reidheid te bestaan mede te wer ken aan ruimere kredietverlening en gelden te voteren voor hulp a fonds perdu aan de zwaarst getroffenen, waar bij een „gerichte" toeslag per ha tot de mogelijkheden behoort, die voor over weging in aanmerking komen. De re gering wenst dus de droogteschade, die de zandgebieden hebben opgelopen, te erkennen als een calamiteit, waarvoor een beroep op de schatkist gerechtvaar digd is. Het komt ons voor, dat dit getuigt van een reëel standpunt, waar voor het Nederlandse volk begrip zal kunnen opbrengen en waarvoor de land bouw erkentelijk zal willen zijn. at moeilijker ligt de situatie ten aanzien van de prijsvaststelling 1959/"60. De eerste indruk is dat voor de akkerbouwprodukten over het algemeen redelijke prijzen uit de bus zijn gekomen. De melkprijs daarentegen lijkt eerder een „politieke" prijs, die weinig verband vertoont met het uit gangspunt „kostprijs", welke het be drijfsleven en de regering tot voor kort nog als basis voor het garantiebeleid zagen. Daarbij komt dan nog een ver dere beperking van de melkplas, waar voor de garantie geldt. De afschaffing van het gedeeld marktrisico is vanzelf sprekend een winstpunt, maar het zal nog moeten blijken of het van praktische betekenis is. Immers, deze afschaffing kost de overheid thans dank zij de goede internationale zuivelmarkt niets, maar het staat vooralsnog geenszins vast, dat het gedeeld marktrisico in een min der florissante situatie niet opnieuw zal worden ingevoerd. Zoals gezegd is het nog te vroeg voor een definitief oordeel. Djn kan pas gegeven worden als minister in zijn memorie van antwoor uit de doeken zal hebben gedaan, we^j correcties hij heeft toegepast om P en perk te stellen aan de zogenaa» spiraalwerking", welke de minister f indien de garantieprijs van jaarptot ja? op de kostprijs wordt gebaseerd. tJo verlaging van de verrekeriprijs is naar onze mening slechts aanvaardbaar als een oplossing ad hoe voor dit jaar, ten einde te voorkomen dat de prijs van consumptiemelk meer dan 4 cent per liter omhoog zou moeten op straffe van het ontstaan van een nieuwe consumen' tensubsidie. Want men zal moeilijk kufl' nen beweren, dat een winstmarge van 7-> pet. - die overigens momenteel geen enkel geldelijk voordeel voor de veehouder* oplevert te hoog is en derhalve ver laagd zou moeten worden tot nog géén 6 pet. Tenslotte zal het ons benieuwen hoe de rekenmeesters straks zullen varen als zij moeten bepalen of het produk- tiviteitseffect, dat in deze prijzen aan de landbouw zou zijn gelaten, voldoen de is om de looncompensaties op te vangen. In de wetenschap, dat de vér- hoging van de kinderbijslag- en de ziekenfondspremie, de verwerking van de huurbijslag 1957 en de nieuwe bij slag per 1 april 1960 de loonkosten in de verhouding op jaarbasis met f 0.90 per 100 kg melk zullen laten stijgen, zijn wij op het resultaat van dat rekensom metje allerminst gerust. WAGENINGEN, 5 nov. Dr. J. W- Tesch heeft vandaag het ambt van bui tengewoon hoogleraar in de algemene en sociale gezondheidsleer in de trop'' sche hygiëne aan de landbouwhoge school te Wageningen aanvaard met een rede getiteld „Antecedenten en con sequenties van gezondheidszorg' Prof. Tesch ging uit van de overtuiging dat voorlopig met een sterke toeneming van de wereldbevolking (van ongeveer 1.7 procent) per jaar rekening moet worden gehouden. Spreker vroeg zich af of hieruit een wereldbevolkingspro bleem zal groeien. Alle levende wezen» neigen er toe meer nakomelingen te Eroduceren dan nodig is voor het hand' aven van de soort. De mogelijkheden tot vergroting van het areaal van voedselproduktie en de intensivering van de cultuur worded door deskundigen verschillend geschat- Misschien zijn er nog andere mogelU»' heden: voedsel uit gewassen die than» niet eetbaar zijn bereiding van syme' tische eiwitten. Het gaat niet alleen on voedsel maar ook om de toenemend» consumptie van natuurlijke hulpbron nen en grondstoffen. Niemand kan re' delijkerwijs overzien hoeveel mensei de aarde kan onderhouden. Zeker is autoritaire maatregelen, zoals in Chin»' de bevolkingsgroei niet zullen remmen- aldus dr. Tesch. Anderzijds kan men erop speculeren dat de honger ondanks de modern technologie zal toenemen. Dit zal wanvoeding leiden tot onvruchtba» held en een veranderd intern mil1®1 Daardoor zouden nieuwe ziekten on<^.g meer veroorzaakt door de microben nu als commensaal bekend zjjn,.tvn.t den bevorderd en mogelijk zal hieru een nieuw evenwicht groeien. DEN HAAG, 5 nov. Zondag de schilder W. J. H. Witjens zijn verjaardag vieren. De heer Witjens opgeleid aan de Academie van dende Kunsten te Den Haag. Hij te in deze stad spoedig naam. begin van de oorlog vluchtte hij n.#„ zijn gezin naar Nederhemert. Enige J ren later kocht hi1 een oude Saksisc boerderij, die hfl geheel restaure de en waarin hij sindsdien woont. De neer Witjens is werkend lid ep Arti et Amicitiae te Amsterdam van Pulchri Studio te 's-Gravenha»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2