Verrassende kopstoot van Schilder redt Sparta 5 1 9 ■Bi mm MISTER PENALTY" wil partijdigheid weten van geen ORGIE VAN GELUIDEN IN GAMLA ULLEVI Göteborgprofiteert te weinig van talrijke kansen en de scheidsrechter Canjels heeft voetbalknietje Biljarttitel 47/2 eerste klasse Meest vertaalde auteurs uit de wereldliteratuur Jules Verne en de Russen bovenaan r>ZS\ BLANKENHEYM LOONGRENS VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING Examens JONGE (7.60) niet f 4 Van de Wal (Haren) veelzijdigste ruiter Euwe tegen België niet van de partij Op 25 november Beslissingswedstrijd Sparta-IFK Göteborg in Amsterdam? UNESCO-ONDERZOEK OVER 1956 I x ouwe Nederland dient een ontwerp-resolutie in VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 PAGINA 7 «n, Dr. Tetzner opereert jq iettu>e jq ietiu>e soorten' kUurerU 'n Feestelijke sfeer... GOUDA kaarsen 1 Delftsblauw, Smörrebröd en aquaviet heeft de sleutel van de gezelligheid - om van die goeie te spreken. V luchtelingen-vraagstuk 9 i (Van onze speciale verslaggever) GÖTEBORG, 5 nov. In het Gam. la Ullevi heeft Sparta donderdagmid dag een roemloze „cup-dood" in de ogen gekeken, toen het tot een kwar tier voor tijd met 3-0 hopeloos ach terstond. Onder het angstaanjagende geschreeuw van de 5000 schoolkin deren, als een reusachtige vlucht spreeuwen op het stokoude, houten stadion neergestreken, vochten de Rotterdammers met de moed der wan hoop tegen een beslist sterker Idrotts "reningen Kameraterna Göteborg de man die verantwoorde lijk was voor een juiste gang van za- *en binnen de lijnen van het spek gladde veld: Leo Helge. Want op piere driftige armzwaai, iedere schril. P fluittoon, die deze Deense scheids rechter ihet de grootste moeite boven "pt hele kabaal uitblies, kon een voor de Spartanen even verkeerde als trieste beslissing volgen. Als de hoofd punten van een wonderlijke arbitrage golden ongetwijfeld de twee straf schoppen, waarop zelfs de Zweed se aanhang niet had durven rekenen. Göteborg profiteerde er slechts ten dele van en verspeelde daarmee een gunstige beslissing in de strijd, die door de onvergetelijke kopstoot van Jannie Schilder weer volkomen open Werd. .De gedachte van trainer Dennis Ne- plle om voor het vertrek naar Göte borg zyn spelers d.m.v. een film en ge- 'bid kennis te laten maken met de wij- waarop het Zweedse publiek zyn fa- v°rleten aanmoedigt, is echt niet 0r>verstandig geweest. De duizenden scholieren, die tegen betaling van slechts een kroon het thuisfront moch ten vormen, zorgden voor een orgie )'an geluiden, die inderdaad veel over eenkomst vertoonde met het geschan- deerde „hetja-heya", dat tijdens de patste wereldkampioenschappen zo iprk de aandacht trok. Een stimu- 3bs voor een ongetwijfeld grote m- JJanning was het meespelen van de cpbulaire Bengt Berndtsson, de belang- JJkste voetballer van Göteborg, en triarom voor de wedstrijd gehuldigd. ■jCrndtsson, bijgenaamd „fölet" of te r'e' veulen", kon in Rotterdam niet vpedoen i.v.m. de interlandwedstrijd ^hgeland-Zweden. Maar nu hij in Lon- J!?n zo'n glansrol had vervuld, kon het pat anders of deze helblonde rechts- uiten zou het vonnis over Sparta vel- ®h. aldus redeneerden de Zweden. Bengt Berndtsson, voor wie de toe schouwers bij de aanvang eerbiedig het V°ofd hadden ontbloot, begon ook vol umen overeenkomstig de hooggespan ben verwachtingen. Bert Zaal, de man Pe twee dagen lang niets anders had Toeten horen, dan dat hij Bengt geen ponrient met rust mocht laten, en dat TJ het bijzonder zwaar zou krijgen, Tg het „veulen" al direct met gewel- te'Se snelheid langs zich heendartelen. penmaai in volle vaart was deze idea- J? buitenspeler beslist niet by te hou- pen. Dezelfde scherpe, ragfijne passes, Tparop Simonsson, Zwedens nationale pavoor in Wembley liep te wachten, K»? in nu door Sparta's afweer. De l'T. bereikte steeds de driftig trappe- h»l> e voeten van de man, die tot taak W °JP de klappen uit te delen: mid- Littf- 0we Ohlsson. „Net zo als tegen stJHpl.d" had men hem voor de wed- haa oln de oren gefluisterd. En daarop kn;, de zelfverzekerde Owe lachend ge- Wp u Rö voelde alles voor een nieu- dp .hattrick en gunde Sparta hetzelf- lot als de Ieren. Eerste strafschop De eerste fase van de strijd moet wel bar zijn tegengevallen. De kfont en speelden weliswaar geen ki-nt sPel, maar zit hadden toch de «i» ''verdienste dat zij met een gewri jf elan „knokten" om iedere meter Vo0r soppige grasmat, en er niet blei terugdeinsden om te attaqueren "e en harde tackles. Owe Ohls- t e» zjjn mede-aanvallers kregen hun «lp - - - 'en V grote kans dan ook pas toen zij s hip kwartier een penalty mochten lt'l|lvVerhoeven, Sparta's robuuste (>h'!erder zou een voorzet zou een voorzet van sson met de handen hebben ge- rf..- Scheidsrechter Helge aarzelde Va0a moment en wees tot ontzetting Fc0. hlle Spartanen naar de witte stip. "bla iten haatten niet. Hij had het al- dat .f Boed gezien, ondanks het feit heei e vallende Verhoeven de bal ge- ven aan het gezicht onttrok. Verhoe- *e«i iaR het nutteloze van het proteste- cn bepaalde zich verder tot het Oj)is Hogelijk intimideren van Owe Wist "- '''.e evenlater echt niet meer hioe.fi, hi) van zenuwachtigheid doen "oev'p^, twee maal overtuigde Ver- de hai er,zich zeer nauwkeurig van of wel op de witte stip lag en dat steeds precies op het moment, waarop de brave Owe begon aan zijn reusach tige aanloop. Dat kon arbiter Helge natuurlijk niet een derde keer toestaan maar toen had Verhoeven allang be reikt, wat hij wilde. Owe Ohlsson, eens Zwedens topscorer, schoot maar wat, de bal vloog recht op doelman Mühring af. Owe droop af met het schaamrood op de kaken. Hjj moest en zou zich revancheren. Zijn bijnaam „Knutten", wat zoveel betekent als stormram, klonk steeds minder en was zo af en toe zelfs totaal onverstaanbaar, door afkeurende fluitconcerten. Maar Owe kreeg nieuwe kansen. Sparta, dat door het zwoegen van De Koning en Verhoe ven op het middenveld herhaaldelijk het spel verplaatste, bracht er aanval lend niets van terecht. Neville had Pietje de Vries, de kleine talentvolle scherpschutter als linksbinnen vervan- vangen door de vooral mentaal sterke Wim van der Gijp, die dan meteen de extra bewaker moest zijn van Berndts son. Van der Gijp kon zijn opdracht precies een kwartier vervullen. Toen zakte zijn spel af tot een ontstellend niveau en kon men constateren dat Sparta „vleugellam" was, want ook op rechts lukte het niet. Van Ede werd nauwelijks in het spel betrokken en kreeg hjj eens een keer de bal toege speeld. dan werd die hem door links back Nils Ekeroth binnen de kortst mogelijke tijd afgenomen. Bliksemsnelle reactie Göteborg kon dus blijven aanvallen en toen Berndtsson in de 25ste minuut Owe Ohlsson een tweede vrjje kans bood, volgde er een striemend schot waartegen Fred Mühring zijn eerste heldendaad verrichtte. Met een blik semsnelle reactie duwde hjj zjjn vuist onder de bal, die via de deklat uit vloog. Vijf minuten voor de rust was Ohlsson echter gelukxlger. Weer kreeg hij alle tijd om te richten, omdat de Spartanen terecht rekenden op "een fluit je voor buitenspel. De neer Helge liet echter doorspelen en Owe Ohlsson werd weer de grote man, omdat hij onhoud baar voor Mühring inschoot (1-0). De Zweden verdienden deze voorsprong gezien hun overwicht volkomen, en zelfs een grotere voorsprong zou niet geflatteerd zijn geweest. Mühring voel de daar echter niets voor en toen links binnen Ove Hellmér haarzuiver op de hoek richtte, vond hij de gebrilde Rot terdammer op zijn weg. De elf Zweden stapten daarna opgewekt van hun gras mat voor de rustperrode, waarin na Berndtsson de grote Simonsson aan de beurt was om zich te laten huldigen. Ook voor hem gingen de hoeden en petten af en een belangryke figuur van de Zweedse sportpers speldde de slanke aanvalsleider, voor wie Spanjaarden en Italianen belangstelling hebben, een fraaie medaille op de borst. De tweede helft begon met een ve nijnige schuiver van Daniels, waarvoor notabene Berndtsson de voorzet gaf. De bal vloog naast de verkeerde kant van de paal, waarna het voor Sparta voorlopig weer verdedigen was gebla zen. De Rotterdammers deden dit slordig. In alle haast en zenuwachtig heid vergaten zij wel eens te dekken waardoor de Zweden dieper in hun ge lederen konden doordringen. De gevol gen hiervan ondervond doelman Müh ring, die in de meest vreemde houdin gen de bal uit zijn doel moest ranse len, totdat de hand van Zaal geheel zonder zijn schuld in het spel werd be trokken. Scheidsrechter Helge dacht niet lang na over de strengste straf, die hij maar kon geven. De Zweden kregen tot hun eigen verbazing op nieuw een strafschop te nemen. Ove Hellmér zou het wel eens beter doen dan zijn midvoor. Ditmaal verzorgde doelman Mühring zelf het „intimide ren" en waagde Hans De Koning het gokje om luidkeels; „Hjj komt rechts, Fred" te roepen en daarbij duidelijk zichtbaar voor de Zweedse schutter naar de betreffende hoek te wijzen. Hellmér trapte er in zoverre in, dat hij inderdaad naar links schoot en Müh- rings, die er met De Koning op reken de, dat hjj het schot in deze richting moest verwachten, slaagde er zo waar in om de bal aan te raken. De kracht van het schot was echter te groot en de bal vloog door naar het net (2-0) Schilders surprise De Zweden roken hun kans en Spar ta moest met de rug tegen de muur. Er werden talrijke duels uitgevochten, fors en stevig, maar nooit onsportief. Scheidsrechter Helge spaarde zijn fluit echter niet en gaf de ene vrije schop na de andere tegen de Rotterdammers. De technische en zeer correct ingrijpen de Van der Lee kreeg zelfs een offi ciële waarschuwing want hij zou het te bont hebben gemaakt. Gelaten toonde Van der Lee zijn rugnummer, waar- De balans in weer in evenwicht. Jannie Schilder, de man die Sparta redde, is juichend op de terugweg naar zijn ver dediging, omringd door de aanvallers die op deze middag geen moment gevaarlijk waren. naar Leo Helge bijzonder lang keek, als was hij gebiologeerd door het felle rood van de forse twee. Het publiek deed enthousiast mee en loeide er op los, maar moest plotseling „overschake len" op juichen, toen rechtsbinnen Nils Johansson vanaf de rand van het straf schopgebied onverwachts schoot en de bal tot ieders verrassing in de verste hoek van het cToel verdween. (3-0). Gö teborg had zijn zin. De volgende ronde was bereikt. De jeugd liet zijn overwin ningsyell schallen en de ouderen ap plaudisseerden. Even verslapte de aan dacht van Göteborg. Sparta kon opruk ken. De ware vechtlust verminderde geen moment. De Koning en Verhoeven joegen de mooiste passes in het Zweed se doelgebied en zowaar niet zonder succes. Een aanval, waarvan De Ko ning de grondlegger was, werd ten kos te van een corner afgeslagen. Bosse- laar nam die op links zeer scherp en toen was daar opeens de reusachtige gestalte van „Jannie" Schilder, wiens kortgeknipte hoofd veel en veel hoger reikte dan de vertwijfeld grijpende vin- §ers van doelman Lars Andersson. De al vloog vlak onder de lat in het net: 3-1. Schilders derde doelpunt voor Sparta stelde de beslissing uit. Hierop had Göteborg niet gerekend. Voor het eerst zweeg hét jonge légloen en namen de krijsende meeuwen, die In groten ge tale boven de „oude kuip' cirkelden, hun taak over. Göteborg en Sparta vulden het laatste kwartier met een paar wanhopige aanvallen, waarbij Da- niëls eenmaal rakelings langs de paal kogelde en de snelle Mühring nog een spectaculaire redding verrichtte. AMSTERDAM, 5 nov. Leo Can jels, de aanvalsleider van het Breda se NAC, is donderdag in de Spinoza- kliniek te Amsterdam door dr. Hans Tetzner aan een „voetbalknietje" geo pereerd. Canjels, twee jaar achtereen top scorer van de Ere-Divisie, sukkelde dit seizoen vrijwel voortdurend met blessures. Enkele weken geleden kreeg hij last van zjjn knie. Aanvan kelijk dacht men, dat de blessure door rust zou genezen, doch toen dit niet het geval bleek, besloot Canjels zich te laten opereren. ROTTERDAM, 5 nov. - In het Groot handelsgebouw wordt momenteel ge streden om het biljartkampioenschap van Nederland eerste klasse 47/2. De uitslagen van de eerste dag luiden: Eichelsheim 300 40 87 7.50 Kemp 193 40 28 4.82 Van Amen 300 30 68 8.33 Lamers 220 36 39 6.11 Jacobs 300 25 79 12.— Van der Wal 254 25 50 10.16 Van Stralen 300 42 40 7.14 De Leeuw 288 42 46 6.85 Eichelsheim 300 27 70 11.11 Lamers 238 27 43 8.81 Kemp 218 28 48 7.79 Van Amen 300 28 93 10.71 Jacobs 268 23 88 11.65 De Leeuw 300 23 69 13.04 Van Stralen 227 36 47 6.30 Van der Wal 300 36 61 8.33 De stand na de eerste dag ziet er als volgt uit: matchpunten moyenne 1. Van Amen 4 9.39 2. Eichelsheim 4 8.95 3. Jacobs 2 11.83 4. Van der Wal 2 9 08 5. De Leeuw 2 9 04 6. Van Stralen 2 6.75 7. Lamers g 7 39 8. Kemp 0 6.02 BARNEVELD 5 nov. Op het land goed „De Schaffelaar" is donderdag het door do Koninkliike Nederlandse Fe deratie van Landelijke Rljverenigingen georganiseerde nationale kampioen schap veeizhdigheid gehouden. De bes te ruiters utt elke provincie namen hier aan deel De heer H. van de Wal uit Haren (Gr.) klasseerde zich in het to taalklassement over de onderdelen dressuur, cross-country en springen als 1, 3|n Paard Radja behaalde hij 349.25 punten. Tweede werd de heer J- v' 7 Ult Wateringen met Tar- zan 340'2 Pnt. en derde J Benak (Ruinerwold) met Battur 338,5 pnt. AMSTERDAM, 5 nov. Het Neder landse schaakteam dat zaterdag 21 en zondag 22 november in Deventer tegen België speelt, zal het zonder de steun van dr. Max Euwe moeten stellen. Het Nederlandse speelt nu in de volgende samenstelling: Donner, Bouwmeester, Cortlever, Van Scheltinga, Kramer, Van der Berg, Spanjaard, Orbaan, Bre- dewout en Langeweg. (Van onze speciale verslaggever) GOTEBORG, 5 nov Na afloop van de wedstrijd m Göteborg js uiteraard onmiddellijk ter sprake gekomen, in welke stad op 25 november de beslis singswedstrijd rnojït worden gespeeld. Voor de strijd in Goteborg waren beide partijen overeengekomen dat in het ge- val van een derde wedstrijd aan Malmö of Amsterdam de voorkeur zou worden gegeven. Dit werd schriftelijk vastge legd met officiële handtekeningen van zowel Sparta als IFK Goteborg. Na de wedstrijd kwamen de Zweden al gauw met de mededeling dat het du el in Malmö niet door kon gaan in ver band met een slechte lichtinstallatie en de in Zweden zo belangrijke yshockey- competitie. Voor Amsterdam schenen zij nu opeens niet veel meer te voelen. Kopenhagen of Frankfort leek hen be ter. Een vertegenwoordiger van IFK Göteborg wees op het ieit dat de deel- nama aan de bekercompetitie om de Europa-cup zijn club al meer dan 7000 kronen heeft gekost. „Ik heb er geen idee van welke plaats het nu gaat worden s spra^ Spar ta's trainer Dennis Neville A\at mij betreft spelen we die we,*stri>d m Lon den op het terrein van Arsenal. Daar is het goed spelen en komt ook voldoen de publiek. Maar liever met meer in Zweden. Daar heb ik nu eeht wel myn buik vol van. Dat geschreeuw van die kinderen zit me nog in de oren. Advertentie DEN HAAG, 4 nov. Lenin is, vol gens het persbulletin van de Neder landse inlichtingsdienst voor de Vere nigde Naties, de meest vertaalde au teur uit de wereldliteratuur. Een on derzoek van de Unesco heeft uitgewe zen, dat zijn werken in 1956 331 maal werden vertaald, waartegenover 99 bijbelvertalingen stonden. Onder de tién meest vertaalde auteurs ln dat Advertentie Nu heeft Uw handelaar nog alle jootten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen 1 Fortuna heeft donderdagavond te Ge leen met 8-3 gewonnen van de Belgi sche hoofdklasser Waterschei. De doel punten voor Fortuna zijn gemaakt door Wilkes (4x) en Van der Hart (4x). Advertentie (Van onze speciale verslaggever) GÖTEBORG, 5 nov. „Ik zal die man nooit vergeten. In mijn herinne ring blijft hy voortleven als „mister Penalty". Aldus gaf Sparta's links back Bert Zaal woensdagmiddag in de kleedkamer van het Gamla Ullevi- stadion zijn mening Over scheidsrech ter Leo Helge. Als de Deen er op ver dacht was geweest, had hij beslist twee woorden kunnen verstaan, want de man, die zich in een klein, maar knus hokje, midden in de Spartaanse kleed kamer had teruggetrokken, spreekt perfect Engels. De arbiter was echter te druk bezig met zijn hemd, over hemd en pullover, die hjj met een voor ons zeer raadselachtige knoop om de hals bond. Vervolgens wipte hij met uitgestoken handen zjjn hokje rond om te proberen de handsgevallen van Verhoeven en Zaal te reconstrue ren. „Ik ben toch niet gek, mijnheer. Hun handen raakten de bal en daar mee uit. En verder moet u nu maar van mij aannemen dat Sparta erg ruw speelde. Dat ging allemaal zo en zo". Wi) moesten haastig een stap op zij doen, want de armen van de heer Hel ge zwaaiden gevaarlijk dicht langs on ze ogen en zijn grote blote voet kwam vlak bij onze schenen. „Ik floot voor overtredingen die ik zag", ging Leo Helge onverstoorbaar verder, als wilde hij ons kost wat kost het woord partijdigheid uit het hoofd praten. Hoe zouden wij ook kun nen denken dat een Deen het voor Zweden opneemt? Wij moesten toch weten dat Denen en Zweden elkaar niet liggen en dat dit in het bijzonder geldt voor de bewoners van Göte borg, de grote havenstad aan de mon ding van de Göte Alv. Waren het niet de Denen die keer op keer pogingen van de Zweden om daar een haven aan te leggen met geweld verijdelden? Besloten de Denen niet pas in 1613 om tegen een vergoeding van 1 miljoen zilveren daalders goedmoedig toestem ming te geven tot de bouw van Göte borg? Neen, hoe zou men kunnen den ken dat hij, Leo Helge wellicht geïn- snireerri door de Scandinavische ge dachte het voor de Zweden zou hebben oDeenomen Zo mocton Leo lidges gedachten zijn geweest toen hy ons lang en somber in de ogen keek en wy het maar raadz am achtten om snel te vertrekken. Ook secretaris LundqviBt van Gote borg, die wü in de gang tegenkwamen, was zeer positief in zijn verklaringen. Deze vastberaden Zweed die voor de wedstrijd als een profeet had ver klaard dat zijn I.F.K. °P zlJn minst wy tige man", zei hy peinzend toen hem naar zyn oordeel vroegen. „Daar moet op gegeten en gedron ken worden", luidt het ceremonieel na afloop van wedstrijden als deze en dus zetten spelers en bestuursleden zich aan een dis vol lekkere hapjes, smör- rebröd en aquaviet. De Spartanen over handigden Delfts-blauwe bordjes met de afbeelding van hun „kasteel" en de Zweden betuigden hun vriendschap met asbakken en een byzonder fraai Vikingschip voor de prfözenkast op met 41 zou winnen, sprak van een zeer onbevredigende 5—1. 6—1 en zelfs nog hoger is binnen ons bereik geweest. Wel, het is jammer, maar wat vandaag niet lukt, gebeurt mor gen. U moet weten dat het veld ons erg parten speelde. In Zweden is het voetbalseizoen afgelopen en trekt ijs hockey de grootste belangstelling. Daarom konden wy ook met spelen in het prachtige nieuwe Ullevi dat vlak naast het oude ligt. De heer Lundqvist vertelde dat de fraaie grasmat, waar op tydens het jongste wereldkampioen schap enkele sensationele voetbal duels zyn uitgevochten, nu grotendeels bedekt is door een yshockeybaan. Dat is jammer hoor, want op zo'n veld zyn wy heel wat mans. Denkt u maar eens aan Linfield FC, dat van ons met 7—1 klop kreeg. En wat wy hier van dachten kon de heer Lundqvist ei- geniyk niet schelen, want hy stapte direct zonder te kloppen het hokje bin nen van arbiter Helge, die zowel in als buiten het stadion nog geruime tyd het middelpunt van gesprek was. Een „sof-fluiter" riepen de mannen van het Nederlandse motorschip „Nusakan", dat in de hav .1 van C 'iteborg lag. Een vreemde man" vond trainer Dennis Neville. De heer J. Eldefing, de Ne derlandse consul ln Zweden, drukte zich nog vager uit. „Een raadselach- Spangen. Fred Mühring, die 36-jange gymnastiekleraar m.o., zal er onge- twyfeld over spreken als hy zyn Vlaardingse leerlingen het relaas doet van Göteborg. Mühring en Crossan, de Ier, waren de enigen aie niet in de of ficiële Sparta-dress: grijze broek, blau we blazer met embleem gingen. Müh- rmg, die pas tien jaar aan voetbal doet, is geen vaste keeper meer van Sparta. De lenige Rotterdammer, die in Göteborg zyn talenten toonde, is er min of meer met de haren bijge sleept, toen keeper Andries van Dyk door een beenbreuk werd uitgescha keld. Binnenkort is Van Dyk weer ge heel hersteld en keert Mühring terug naar zyn oude liefde: de handbalsport. Voor Johnny Crossan is dat onbegry- pelijk. Er is geen fijnere sport dan voetbal, zegt de Ier, die het best naar zyn zin heeft in Rotterdam, waar hy samen met reserve-keeper Hofstee en zyn vriend Schilder op kamers woont. De mensen doen er alles voor my, vertelt Johnny opgewekt en toont ons zyn overhemd met keurig geste ven boord, waarop met blauwe letters J. C. is geborduurd. Een aardigheid van een zekere mevr. Balk. Ze wou het zo graag en ik heb haar maar d'r zin gegeven. jaar waren vijf Russen, voornamelijk als gevolg va» de vele vertalingen, welke van hun werken verschenen in de tientallen talen van de Sovjet-Unie. Van de 331 vertalingen van Lenins werken verschenen er 258 in de Sov jet-Unie. Tolstoi's werken werden 134 maal vertaald, waarvan 36 maal in het Sovjet-rijk. Gorki kreeg 107 verta lingen. waarvan 47 binnen do Sovjet unie. Ook Tsjcchow en Stalin werden veelvuldig in de talen van de Sovjet- Unie vertaald. Laat men deze vertalingen buiten be schouwing, dan is in 1956 de Franse auteur Jules Verne met 143 vertalin gen in 20 landen de meest vertaaide schryver ter wereld geweest, gevolgd door de Amerikaanse auteur Mickey Spillane met 104 vertalingen in zeven landen. Ook Shakespeare behoort nog altijd tot de meest vertaalde auteurs. Zyn werken werden in 1956 in 25 lan den vertaald in 89 uitgaven. Van geen enkele andere schryver waren in dat jaar de vertalingen over zoveel lan den verspreid. Na Shakespeare volgen de Duitser Karl Marx op de wereldrangRjst met 81 vertalingen in 16 landen en de Ame rikaan Jack London met 77 vertalin gen in 19 landen. Op de Balzac en Dos- tojefski volgen de Deense sprookjes schrijver Andersen en de grondlegger van het socialisme, Friedrfch Engels. Daarna komen de gebroeders Grimm, wier sprookjes ln 14 landen 67 nieuwe vertalingen vonden. Een zelfde aantal vertalingen bereikten de werken van Mark Twain, die op de wereldrang- ïyst wordt gevolgd door drie Engelse schrilvers van zeer uiteenlopende allu re: Charles Dickens, Agatha Christie en Emol Blyton. Guy de Maupassant is de laatste schryver, wiens werken in 1956 zestig of meer vertalingen haalden. Tussen de vyftig en zestig vertalin gen bereikten A. J. Cronin, Georges Plmenon, Alexander Poesjkin. Victor Hugo, Iwan Toergenjef, Somerset Maugham en Pearl Buck. Erie Stan ley Gardner is de volgende detective- schryver op de wereldrangiyst met 49 vertalingen, ofwel een meer dan Emile Zola en drie meer dan diens landge noot Alexandre Dumas de Oudere. De Griekse wijsgeer Plato kreeg evenals Dumas 45 vertalingen in 15 landen, tegenover zyn dichtende „land genoot" Homerus met slechts 31 ver talingen. Tussen hen in kwamen Stein beck, Fast, Gogol, Cooper, Heming way, Peter Cheney, Sir Arthur Conan Doyle, Stendhal, Romain Rolland, Goe the, Tolstoi, Daniel Defoe, George Ber nard Shaw, Mailorqui Figuerola de enige Spanjaard in dit gezelschap E. "Salgari (de enige Italiaan), R. L. Stevenson, B. M. Parker, sir Walter Scott en Rabindranath Tagore. De hjst van auteurs met dertig of meer ver talingen wordt afgesloten door een al even heterogeen gezelschap: Rudyard Kipling, Thomas Mann, Edgar Allan Poe, mgr. F. J. Sheen, Louis Brom- field, Graham Greene en André Mau- rois. De grootste geografische versprei ding vonden de vertalingen van Shake speare, (25 landen), Tsjechow (23), Tolstoi, De Balzac en Dostojefski (elk 22). Tenslotte vermeldt het on derzoek van de Unesco nog, dat de sprookjes uit Duizend en één Nacht 45 keer vertaald werden ln 16 verschil lende landen. *»-w F?OTTEF(DAM (met de baard) NEW YORK. 6 nov. (ANP) Ne derland heeft in de sociale commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolu- tle ingediend, waarin de Hoge Com missaris voor de vluchtelingen wordt gemachtigd een deel van de gelden die tydens het „Vluchtelingenjaar" be schikbaar zullen komen, te doen be stemmen voor die ontheemden, die niet onder de zorg van de V.N. vallen. De commissie behandelt het rapport van de Hoge Commissaris voor de vluchte lingen over het afgelopen jaar. De ontwerp-resolutie, die mede werd ondertekend door Oostenrijk, Columbië, Griekenland, Perzië en Zweden, werd toegelicht door pater L. C. J. Beaufort. De eerste dag van de tenniswedstryd tussen België en Polen, die te Brussel wordt gespeeld voor de tweede ronde van het toernooi om de Koning Gus- taafbeker, is geëindigd in een gelyke stand: 1-1. (Van een medewerker) Naar alle waarschynlijkheid zullen de werknemers, die op 1 november 1959 of daarna tengevolge van een col lectieve loonmaatregel de loongrens van 6900 overschryden, tot nader or der als verplicht verzekerde worden gehandhaafd. De voorzitter van de Zie kenfondsraad heeft de ziekenfondsen verzocht, reeds thans de inschryving als verplicht verzekerde voor bedoelde personen te handhaven. Wat betreft en kele groepen werknemers, wier loons verhoging vóór 1 november 1959 is in gegaan, kunnen de ziekenfondsen de inschrijving als verplicht verzekerde handhaven (c.q. herstellen), indien hun bij informatie by de betrokken be- dryfsvereniging blijkt, dat premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal worden geheven. Van een en ander heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad op grond van inlichtingen, hem van bevoegde zyde verstrekt, aan de ziekenfondsen mede deling gedaan. Enige weken geleden had de Zieken fondsraad zich beziggehouden met het feit, dat, in verband met de loonsty- gingen op grond van onlangs tot stand gekomen en nog te sluiten collectieve arbeidsovereenkomsten, een aantal werknemers de loongrens der Ziekte wet (die ook voor de verplichte zieken fondsverzekering geldt) hadden over schreden of zouden overschryden. Hierin had de raad aanleiding gevonden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te vragen, of op kor te termyn een herziening van de loon grens is te verwachten. De raad heeft hem in overweging gegeven om, indien dat het geval zou zijn. in afwachting van de definitieve wettelijke regeling te bewerkstelligen, dat werknemers, die ten gevolge van collectieve maat regelen op het gebied der lonen de loon grens overschryden. desondanks als verplicht verzekerd blyven aange merkt. Het hierboven meegedeelde L« het resultaat hiervan. De aandacht verdient een onder scheid, dat in de circulaire van 's raads voorzitter aan de ziekenfond sen wordt gemaakt tussen werknemers, die vallen onder een collectieve loon maatregel met ingang van I november of later, en „enkele groepen" werkne mers, wier loonsverhoging vóór 1 no vember is ingegaan. Voor eerstbedoel de werknemers immers kunnen de zie kenfondsen de inschryving als verplicht verzekerde zonder meer reeds thans bandhaven. Voor de werknemers ech ter, die als gevolg van een loonsver hoging vóór 1 november de loongrens hebben overschreden, moeten de zie kenfondsen informeren, of de betrok ken bedrijfsvereniging premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering heft. De vraag ryst, waarom dit onder scheid wordt gemaakt. Wy hebben de ze vraag te bevoegder plaatse gesteld. Men antwoordde ons, dat de zieken fondsen zich uiteraard volgens het standpunt der bedrijfsverenigingen moeten gedragen en dat er bedryfsver- enigingen zyn, die geen verzekerings plicht meer aannemen voor werkne mers, die vóór 1 november de loon grens hebben overschreden. Als zulke bedrijfsverenigingen noemde men ons de Grafische bedryfsvereniging en de Bedrijfsvereniging voor groot-metaal. Van andere bedrijfsverenigingen is het standpunt nOg niet bekend. Er schynen trouwens bearyfsvereniglngen te zyn, die haar standpunt nog niet hebben be paald. Als straks een wettelijke rege ling komt, waarin de datum van 1 no vember wordt genoemd, zijn zij, die, uitsluitend als gevolg van een collectie ve loonmaatregel met ingang van 1 no vember of later, de loongrens over schryden, als verplicht ziekenfondsver zekerde onderdak. Maar als de in de wetteiyke regeling te noemen datum niet verder dan tot 1 november zou te ruggaan, zouden de andere werkne mers buiten de verplichte ziekenfonds verzekering (biy'ven) vallen. De vraag is, welke beslissing de regering zal ne men ten aanzien van een legalisatie van de standpunten der bedrijfsvereni gingen. Het laatste woord over de kwestie betreffende de hier bedoelde werknemers is blykbaar nog niet ge sproken. LEIDEN, 4 nov. Ryksuniversiteit: Doet. scheik. A. Gribnau, Oegstgeest, doet. geol. J. Boersma, Leiden. Kand. D' wis- en natuurk. J. van Steenis. Den Haag. Kand. F wis- en natuurk. M. de Vries, Den Haag en S. Halkes, Rotter dam. Kand. A wis- en natuurk. A. Eps- kamp, Leiden en E. Dykema, Leiden. DELFT, 5 nov. Technische Hoge school. Kand. geodetisch, ir.: J. C. Blan kenburg Lewedorp; W. Flinterman Kat wijk; F. den Heijer 's Gravenhage; P. Koetsier Boskoop; J. Kovacs Delft; J. van Mierlo Pijnacker; D. Neeleman (Rot terdam; H. Rietveld (met lof) Berkel (ZH); J. Slagman Eefde-Gorssel; G. Toth (met lof) Delft; M. van Wijk De Bilt; J. Pottgens richting mijnmeetk. (met lof) Kerkrade. Kand. werktuigk. ir.: A. v. d. Honert Leiden. Kand. electrotechn. ir.: F. Bax Eind hoven; E. Berger 's Gravenhage; T. de Bie Breda; J. de Boer Amsterdam; H. van den Bogaard Haarlem; W. Bonge- naar Riethoven; W. Boone Rotterdam; J. Bosgra Weesp; R. Bruijnesteijn 's Gravenhage; J. Dinklo Hengelo; W. J. de Graaf (met lof) Rijswyk (Z.H.); W. Harinck Leiden; A. Hendriksen Delft; J. van der Hoek 's Gravenhage; H. Hoek- sema Warffum; F. Holt Maartensdijk; G. Honderd Delft; A. Kees Budel, W. Ki- wiet Hengelo; L. Konings Eindhoven; K. Man Gouda; J. van Koppen Delft; W. Langendam Haarlem; G. Lodders Eind hoven; G. de Nie Gouda; F. van Oden- hoven Eindhoven; H. Oderkerk Haarlem; T. Oerlemans Schijndel; H. J. Ploeg Haaksbergen; A. Proeme 's Gravenhage; A. Rijbroek Amsterdam; Z. Salverda Willemsoord; R. van der Schaaf Bilt- hoven; H. Schroten Rotterdam; E. Si mon 's Gravenhage; C. Smit Delft; R. Tan Delft; H. Vermeulen Delft; J. Ver vuurt Horn; W. Visscher Ermelo; J. Walker 's Gravenhage; A. de Binter Diepenveen; J. Wijn Eindhoven. Kand. vliegtuigbouwk: ir; H. van Ne- derveen Rijswijk. Geodetisch ir.: E. Devid Delft; R. Kammer Westerbork. Electrotechn. ir.: F. Baud Liempde N.B.); B. de Bruin Eindhoven; J. Burg graaf Rotterdam; C. Coenraads 's Gra venhage; P. Derkx Amsterdam; R. van Dijk 's Gravenhage; R. van der Esch Delft; G. Esser Zaandam; J. Fokkens (met lof) 's Gravenhage; P. Fontijne Rotterdam; H. Gits Breda; J. van den Hazel Winterswijk; C. Hoogstraten Lek kerkerk; J. Kruyt Bilthoven; B. Lage- man Dordrec' B. Partawinata Delft; J. Peek Eindhoven; J. Rijk Nieuwdorp; M. Sanders Born (L); J. Verhoeven Wassenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7