Het apostolaat toegestoken van de hand Stad met opwindend verleden voortaan concurrent van de Rivièra? i W" VIJF JAAR GOEDE ERVARINGEN 1UNA SANCTA Katholieke voorlichting ÉiSS Wa OVER ZES MAANDEN GEEN ENCLAVE MEER O" CASINOCLUB OPGEHEVEN die Katholiek wordt mmm- ai Duitser riskeerde geen vervolging AUTOHUREN? ATLAS Tapijt kopen is vertrouwen geven. Laat U adviseren, want: «s iH ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 "17"oorlichting, goede, betrouwbare V voorlichting is een van de eerste vereisten om in een „verzuild" land als het onze, leefbare, intermense lijke relaties te scheppen. In het verleden heeft daaraan, speciaal op godsdienstig gebied, zo goed als alles ontbroken. Sinds de laatste wereld oorlog is er evenwel een gelukkige kentering opgetreden. Men kan nog Wel niet van een ideale toestand •preken, maar toch is er reden tot voldoening, wanneer men de ver heugende invloed beschouwt van tal rijke gespreksgroepen en publicaties, die alle op hun wijze bijdragen tot beter onderling begrip. Er is be hoefte aan een mentaliteitswijziging, gebaseerd op welbewuste onderlinge verdraagzaamheid, op eerbiediging van andermans mening, ook wan neer men het daarmee niet eens is. Voorlopig echter blijft deze „door braak" over het algemeen nog be perkt tot een zeker hoog niveau; de „gewone man" is daar helaas nog niet aan toe. Toch wordt er hard aan gewerkt om deze achterstand in te halen. Een bijzonder vruchtbare aanpak van dit probleem is het zeer moderne „Apos tolaat van de toegestoken hand", een schriftelijke voorlichting over het Katholicisme, die, in de vijf ja ren, dat zij nu reeds gegeven wordt, zich in een opmerkelijke belangstel ling mag verheugen. Voorstel B. en W. Ambten ar encen tr urn toelaten bij overleg (Van een redacteur) ,ver zes maanden zal Tanger geen Internationale enedve meer zijn. De Marokkaanse minister van economische zaken Abderrahmin Bouabid heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat zijn regering het statuut, dat Tangers positie als vrijhaven regelt, niet langer erkent en wel voornamelijk in verband met de economische hervormingen, die zij heeft ingevoerd, de devaluatie van het Marokkaanse geld met 20,44 procent en de schepping van een nieuwe munteenheid, de dirham. Om de overgang wat minder abrupt te maken, zal de regering nog voor een periode van zes maanden bepaalde handelsprivileges handhaven. Maar de invoer van enkele met name genoemde artikelen, zoals thee en geraffineerde suiker, zal in die zes maanden aan een stelsel van vergunningen worden gebonden. De status van vrijhaven èn Tangers unieke ligging aan de Straat van Gibraltar hebben de stad in het verleden gemaakt tot een van de drukste kruis punten in de wereld van financiën en economie. Tal rijke buitenlandse agenten en firma's hebben kantoren gevestigd in Tanger, dat sinds 29 oktober 1956 niet meer behoort tot een internationale zone, maar ge woon deel uitmaakt van het soevereine en onafhan kelijke koninkrijk Marokko. Langzaam maar zeker raakt de stad de laatste restanten van haar bizarre karakter kwijt. En bizar is het geweest! Jarenlang ls Tanger een spionnenhol, smokkelaarsnest en intrigan tenparadijs geweest, dat zijn weerga in de wereld nauwelijks kende. Misdadigers en zwendelaars hebben, als zij daar kans toe zagen, in het belastingvrije Tan ger hun verdiensten „gestald". Tijdens beide Wereld oorlogen hebben spionnen van beide partijen in de ho- m i qan Tanger vrijwel permanent gecongresseerd. Na 1945 is een vloot van smokkelschepen vanuit Tan ger zijn kruistochten begonnen over de Middellandse zee, met sigaretten, sterke drank, verdovende mid delen en andere waren. Zelfs zeeroverij is er nog tame- ri ri °,n.'anSs vanuit Tanger bedreven en het is wel duidelijk, dat de internationale politie-organisatie interpol blij is met het Marokkaanse besluit. Het op merkelijke is, dat de „chronique scandaleuse" van langer, vroeger o.a. Tingis geheten, zo oud is, dat de k -j^anciscus van Assisië in zijn tijd al verzuchtte: TingisTingis! O dementa Tingis, illusa civitas". .7, TWINTIG MILJOEN VOOR KASGELD Bel 55946 de- k or- I te 1 staat in veler ogen gelijk met iemand, die vlucht voor het hedendaagse denken; die van de rekenmachine terugkeert naar het telraam, of zijn jacht verkoopt om weer in een uitgeholde boomstam de Rijn af te drijven. Gaat die academicus nu relikwieën en medailles vereren? AHes geloven wat de pestoor zegt? Zijn flat versieren met heiligenbeelden onder de sfolp, of lofzmgend met zijn roomse collega's op bedevaart? Wat is dat katholicisme nu precies? Weet u dat niet? Waarom vult dan niet eens onderstaande coupon in? U wordt dan over het iuthoiidsme voorgelicht, in 30 ge- illustreerde brochures zonder enige kosten, e zonder enige verpKeMng. zo maar, om te laten zien wat wij zijn. en zonder gevaar, dat ongevraagd een vriendelijk lachende pater uw huiskamer komt binnenstappen. Uw adres wordt roet respect behandeld. Als ontwikkeld mens moet U dit lezen. Aan het werk is ook een GRATIS uitleenbibliotheek verbonden. NAAM ADRES GEMEENTE Van katholieken wordt 5.— vergoeding gevraagd. TH worden zocht achter hun naam een K te plaatsen. Doe deze coupon in een enveloppe en frankeer met 4 cent. Adresseer: Una Sancta, brochurenreeks afd, HB 9-2. Postbus 4ii. Den Haag. Het Apostolaat van de toegestoken hand werkt met advertenties als deze. Advertentie door enorme omzet en jarenlange ervaring, door het verrichten van minutieuze onderzoeken van vezel, sterkte, slijtweerstand en weefwijze, door inzage en selektie van alle binnen- en buitenlandse fabrikaten, zijn wij tapijtspecialisten bij uitnemendheidl Deze methode Is geen Nederlandse uitvinding ze is van Amerikaanse oor sprong (1947) en wordt daar gefinan cierd door de „Knights of Columbus" (ongeveer een miljoen leden). Enkele Jaren na de start hadden anderhalf mil joen niet-Katholieken gratis een schrif telijke cursus ontvangen; later hebben ruim 120.000 van hen mondeling onder richt gevraagd. Wat Is nu precies de gang van zaken bij dit tegemoettredend apostolaat? In neutrale bladen worden op gezette tij den advertenties geplaatst, die gratis schriftelijke voorlichting over het Ka tholicisme aanbieden. Wie zich daar voor interesseert hoeft de aan de ad vertentie toegevoegde bon maar op te sturen aan de „Una Sancta" postbus 466 te Den Haag, en dan zorgt de direc teur, tevens leider van dit schriftelijk apostolaat, pater dr. N. van Doornik M.S.C., dat de reflectanten kosteloos el ke veertien dagen de schriftelijke voor lichtingscursus over het Katholicisme toegezonden krijgen, die uit 20 voortref felijk verzorgde brochures bestaat. De advertenties zijn met grote zorg en deskundigheid opgesteld en steeds afgestemd juist op die vragen en pro blemen betreffende het Katholicisme, die buitenkerkelijken bijzonder intrige ren. Gemiddeld worden per jaar hon derd advertenties geplaatst in veertig verschillende, neutrale bladen. Men mag derhalve aannemen, dat deze ad vertenties ongeveer vier miljoen niet- Katholieken onder de ogen komen, zo dat het bestaan van de mogelijkheid gratis schriftelijk voorgelicht te worden over het katholicisme algemeen bekend rnag worden verondersteld. Hier dient aan te worden toegevoegd, dat 't ingaan °P de advertentie geheel vrijblijvend geschiedt. Wie de schriftelijke cursus ontvangt, heeft de zekerheid, dat het van de kant der Una Sancta daarbij blijft. Er worden geen bezoeken afge legd bij de cursisten. Niemand echter, die, naar aanleiding van deze cursus, Persoonlijk contact zoekt, zal daarvoor vergeefs op de paters een beroep doen. Het resultaat van deze advertentie- Jttethode Is in de afgelopen vijf jaar ui termate bevredigend geweest. Ruim *0.000 personen reageerden erop. In to- 'aal heeft de Una Sancta 500.000 bro chures verzonden. Het doel is niet: be kering, al zal dit uiteraard herhaalde- Ulk het gevolg zijn van een nadere ken nismaking met het Katholicisme. Het S^-at allereerst om de juiste voorlichting, "et wanbegrip over het Katholicisme, HAARLEM, 7 nov. In een pre ad vies aan de raad stellen B. en W. van Haarlem thans voor in principe het Ambtenarencentrum toe te laten tot het overleg tussen het gemeentebe stuur en de ambtenarenorganisaties. B- en W. moeten dan met nadere voor- stollen komen ter realisering van deze Principiële toelating. t T°t nu toe was het Ambtenarencen- •rum Van dit overleg uitgesloten omdat ",de, verordening die dit overleg re- !b bepaal; was, dat slechts die or- nisaties tot het overleg zouden wor- alu toe§elaten, die open stonden voor tr. nrnbtenaren. Het Ambtenarencen- kei is slechts toegankelijk voor en- 'ativ. Categorieën van ambtenaren. Toe- vQ hg van dergelijke centra, die slechts zy,, bepaalde groepen toegankelijk •'v,,' heeft het nadeel van ofwel on- 2'cht edige vertegenwoordiging ten op stee-e van de vakcentrales, ofwel aflig"'1? wisselende vertegenwoordiging, spr fhteljjk van het onderwerp van be- tlarp lng of van de groep van «ambte- heef/1 waar°P een voorstel betrekking en W. achten nu toelating van Vgn Ambtenarencentrum als bundeling tij„. de in het centrum vertegenwoor- Vga'e,, organisaties het meest aan- Vertl a°r. De evenredigheid in de aan genwo°rdiging wordt hiermede niet gen terwijl de wisseling van ver- ais ^oordigers vermeden kan worden, Sebtru 3ald wordt dat het Ambtenaren- voor v? slechts één vertegenwoordiger Zen. Tn u fehele centrufn mag aam Haario Ambtenarencentrum zijn slechts bomen ur ts 69 ambtenaren Person^ "s bezwaarlijk, dat 1 aanwy- in opge- d'ger°bae,sc°mmissie de vertegenwoor- nafen een zeer klein aantal ambte- Va« een ?-ÜSPreekt over de belangen arhbtenaren .ï8r°ter aantal gemeente er Daar°n- stellen B. en W. s,ech'ts vent? Personeelscommissie 8en hebbe? t?=enW00r -gers zitting mo- 100bbieendeVnaiJenre|amSatieS' die meer zegt pater van Doornik, is zo ontzaglijk groot, zo algemeen, zo taai en diep ge worteld, dat het katholieke woord met meer wordt verstaan, de katholieke daad niet meer wordt begrepen. Door deze schriftelijke cursus wordt in dit op zicht zeer vruchtbaar werk verricht. De duizenden brieven, die men ontvangt leggen daarvan een sprekend getuige nis af. Het standaard-oordeel kan aldus worden samen gevat: duidelijker en sympathieker. Tussen beide termen ziet pater van Doornik een hoopgevend verband. Zó zeer dat hij 't verantwoord acht te stellen: Mocht het apostolaat er in slagen een duidelijker beeld te geven in Nederland van wat de Katholieke Kerk is, niet aan twee duizend, maar aan twee miljoen niet-Katholieken de slag om de vrede was gewonnen! Voor dit zeer moderne apostolaat nu heeft de directeur der Una Sancta een brievenactie onder Katholieken op touw gezet (5000 brieven zijn er verstuurd) om de noodzakelijke steun te verkrij gen voor de voortzetting van zijn werk. Dit apostolaat is n.l. duur. De prijs van de advertenties loopt van honderd gulden in de kleinere dagbladen tot ge middeld 600 800 gulden in grotere met zo nu en dan zelfs een uitschieter van 1700 gulden per advertentie. Er is maar een klein rekensommetje nodig om te beseffen, dat er dus heel wat nodig is voor deze vorm van apostolaat, die in ons land een zekere welwillendheid ont moet, te continueren. Per jaar heeft men een ton nodig. Het ideaal zou zijn een groep van vaste donateurs, zoals dat in Engeland geschiedt. Bovenge noemde brievenactie wil daarvoor de basis leggen. Degenen, die op een advertentie schrij ven, ontvangen gratis, zoals gezegd, twintig brochures, die op moderne wij ze een uiteenzetting geven zowel over het wezen der Kerk en haar belangrijk ste facetten, als over de voornaamste tegenwerpingen en bezwaren tegen het Katholicisme. (Katholieken kunnen zich op deze veertiendaagse reeks abonne ren tegen de prjjs van 5.) Bovendien ontvangen buitenkerkelijken op verzoek een gratis abonnement op „De vragen de mens", een blad, dat contacten tracht te leggen tussen Katholieken en buiten kerkelijken met het doel zich gezamen lijk te bezinnen op de vragen, die het dageljjkse leven stelt aan de denkende mens. De bedoeling van het bovenstaande is, naar aanleiding van de jongste brie venactie, nog eens de aandacht te vesti gen op een werk van eminent belang, dat heel ons volk ten goede komt. Het gaat erom óók het zesde jaar van het apostolaat der toegestoken hand moge lijk te maken. Een overtuigend argu ment om Uw mogelijke steun hieraan niet te weigeren lijkt ons het verheugen de feit, dat „Postbus 466, Den Haag, het adres der Una Sancta, in brede kringen van buitenkerkelijken werkelijk een „be grip" is geworden! Zoals de ervaring van de afgelopen vijf jaar overtuigend bewijst. FAMILO: Het praktische, levendige, 190 cm brede lus-pool tapijt, vervaardigd van prima haargaren met danufloor-vezel. f 17.50 per vierkante meter Let op de ingeweven naam! SUPER-HAIRLUS: Het uiterst soliede, veerkrach tige niet besmettelijke haargaren iustapijt op 130 cm breed i i 22.70 per vierkante meter Let op de ingeweven naatn! ROYAL SUNART: Het luxe, zuiver wollen, veer krachtige lus-pool tapijt. Zeer verfijnd, maar ook zeer soliede. f 38.50 per vierkante meter Let op de ingeweven naam! RONYFELT: Het handige, zelf te leggen, niet besmettelijke vilttapijt op 150 cm. breed, f 20.75 en f 18.75 per vierkante meter HAIRRUB: Het bekende, haargaren tapijt op rubber ondergrond, 120 cm breed, per vierkante meter f 19.95 10 moderne tinten U kunt „bouwen" op het eerlijke advies van Stoutenbeek's tapijtspecialisten Tanger raakt geleidelijk zijn bizar karakter kwijt i Typisch straatbeeld uit Tanger. Toen de Arabieren zich er in de acht- met bronzen muren en schitterende pa ste eeuw meester van maakten, werd leizen van goud en zilver, de vorste- Tanger beschouwd als de belangrijkste liike woonstee van de Koningen van het stad van heel West-Afrika. Volgens Elie Westen, de moeder van de steden in de de la Primaudaie was het „een stad Maghreb, de schoonste en de oudste." Zó oud is Tanger. dat zpn oorsprong zich verliest in de mythologie. Ergens in de buurt moet de beroem de tuin der Hespenden hebben gele gen. Anteus, de reuzenzoon van Neptu- nus en de Aarde, heeft er een tem pel voor zijn vader gebouwd met de schedels van zijn slachtoffers. Maar Hercules kwam voorbu, tilde de reus van de aarde, de bron van al zfjn kracht, en verpletterde hem in zijn ar- Op verzoek van de Noord-Afrikanen maakte Heracles vervolgens een schei ding in de bergen, die Europa en Afrika verbonden en sindsdien lopen de lange golven van de Atlantische Oce aan tussen de „Zuilen van Hercules" de Middellandse Zee bmnen. Tientallen rassen en volkeren hebben elkaar in de buurt van Tanger ontmoet en leren kennen. Er is een Romeinse periode geweest, een overheersing door de Vandalen, de Byzantpnen en door de Westgoten. De Arabieren onder generaal Mousa ben Noceir veroverden in 707 heel Ma rokko en vermoordden de Christenge meente in Tanger. Mousa begon ogen blikkelijk aan de bekermgsarbeid en zijn voornaamste proseliet was een Berber, genaamd Tarik, die zo vol vuur raak te, dat onder zijn leidmg de eerste van een reeks succesvolle Mohammedaanse expedities naar Spanje begon. Gibraltar dankt zijn naam zelfs aan desfe Berber (Djebel Tarik, berg van Tarik). In de vijftiende en de zestiende eeuw waren het de Portugezen en de Span jaarden, die hun heerschappij over Ma rokko en Tanger uitbreidden. De Portugezen kregen het echter op het laatst zo benauwd onder de aanvallen van omringende stammen, dat zij blij waren, toen zp in het jaar 1661 de stad Tanger als deel van de bruidsschat konden meegeven aan Catharina van Braganza, die in het huwelijk trad met Karei II van Enge land. Er is wel gezegd, dat deze re geling het huwelijk van Karei II tot de populairste daad van zijn leven heeft gemaakt. Het Engelse bewind moet geen groot succes zijn geweest. De Portugezen in Tanger pakten al snel hun biezen en keerden terug naar Lissabon De En gelsen werden ervan beschuldigd, dat z(j de katholieke kerken hadden ver nield en de Dominicanen en Francisca nen hadden opgesloten in de kathedraal. Een jaar of wat daarna dreven zij de Joden de stad uit onder beschuldiging, dat zij inlichtingen zouden hebben ver strekt aan de Moren. Feit is in ieder geval, dat de Moren voortdurend in de aanval waren. Daar kwam dan nog bij, dat telkens opnieuw het bericht de ronde deed, dat Tanger een broeinest van papistische intrigues was. Toen eindelijk de kosten, verbonden aan de aanleg van een gro te havendam, groter bleken dan men aanvankelijk had gedacht, gooiden de Engelsen het bijltje er bij neer. Lord Dartmouth liet de havendam en de voornaamste gebouwen van de stad opblazen en aanvaardde op 6 feebruari 1684 zonder verder ceremonieel de te. rugtocht. Stellig een van de meest la conieke finales van een koloniaal be wind. Tot de teleurgestelde soldaten, die naar Engeland terugkeerden, be hoorde de vermaarde dagboekschrijver Samuel Pepys. Van Franse zijde is wel beweerd, dat het zonder deze „onverklaarbare fout" van de Engelsen ondenkbaar zou zi" geweest, dat Frankrijk zijn invloed strekte over Algerije, Tunesië en Ma rokko. zijn uit- Lang duurde de Britse onverschillig heid jegens Tanger overigens niet. Bij het Verdrag van Utrecht van 1713 kwamen zij in het permanente be zit van Gibraltar en sindsdien is het onveranderlijk hun politiek geweest el ke andere Europese mogendheid te be letten zich meester te maken van de stad aan de overzijde van de zeestraat, die zij zelf zo onverstandig hadden prijs gegeven. Bij de uitvoering van deze politiek is Groot-Brittannië altijd zeer vriendelijk geweest jegens de Berbers en het heeft zo nodig niet geschroomd hen te gen hun Europese vijanden te helpen. Soms werd deze hulp op bepaald genia le wijze ingekleed. Toen Spanje in 1859 de oorlog ver klaarde aan Marokko en op het punt stond de Moorse forten van Tanger te bombarderen, kreeg de Britse gezant opdracht de Spaanse regering erop te wijzen, dat de Moorse regering voor een dergelijk bombardement geen enkele aanleiding had gegeven en voorts, dat er dan een hoeveelheid ellende aan een weerloze bevolking zou worden toege voegd, „waarbij de mensheid beeft", terwijl de Christenen en de Joden in de stad zouden worden blootgesteld aan het fanatisme van de Moorse bevolking. Dank zij deze Britse interventie bleef Tetuan en Tanger een Spaanse bezet ting bespaard en omstreeks deze tijd ontstond de gewoonte om Tanger te be schouwen als de diplomatieke hoofdstad van Marokko. Niet alleen Spanje, maar ook Frank rijk liet op Marokko een begerig oog vallen. Men zat elkaar ferm dwars en een vruchtbare aanleiding tot onderlin ge rellen bood telkens het systeem van de z.g. „protégé's". Meer en meer vond de praktijk ingang om leden van de plaatselijke bevolking, die zich op de een of andere manier verdienstelijk maakten voor een buitenlandse mogend heid, tot „protégé" van die mogendheid te verklaren. Zp waren dan onttrokken aan de jurisdictie van de sultan en be hoefden ook geen belasting te betalen. Het systeem bezat zo'n immanen te logica, dat een conferentie (confe rentie van Madrid van 15 mei 1880), die bedoeld was om er een eind aan te maken, juist leidde tot een verdub beling van de praktijk. Omstreeks het jaar 1888 was er een dorp in de omgeving van Tanger, waar alle 300 bewoners beweerden, dat zjj Ameri kaanse protégé's waren en zulks op grond van het feit, dat zp optraden als drijvers bij de wilde zwijnenjacht, die het Arnerikaanse consulaat van tijd tot tijd organiseerde. In de jaren rondom de eeuwwisse ling vierde het kolonialisme hoogtjj en ook Tanger en Marokko geraakten in toenemende mate in de belangstelling. Keizer Wilhelm H bracht dat op de meest theatrale wijze tot uiting door zijn landing te Tanger op 31 maart 1905. Het Marokkaanse rijk werd niet be stuurd door perfectionisten en vele mo gendheden voelden zich in die dagen ge roepen „orde te scheppen in de chaos". De conferentie van Algeciras van 1909 was een poging daartoe, maar de toe stand daarna was erger dan die daar voor. Spanje en Frankrijk bleven el kaar dwars zitten en de regering van het Duitse Keizerrijk droeg opnieuw tot de algemene verwarring bij door de kanonneerboot „Panther" naar Agadir te sturen. Bi- overigens ook de lotgevallen van Marokko waren, Groot- Brittannië was er voortdurend op uit Tanger buiten elke specifieke in vloedssfeer te houden en het is voorna melijk op Brits initiatief, dat in 1923 werd besloten tot de internationalisatie van Tanger. Nederland, dat als belang rijke zeevarende en handelsmogendheid ook had deelgenomen aan de conferen ties van Madrid en Algeciras. trad op 5 oktober 1925 toe tot de desbetreffen de conventie. Een van de bepalingen van de con ventie was, dat de wetgevende macht in de internationale zone een vergade ring van 26 leden was en een daarvan was steeds een Nederlander. Deze wet gevende vergadering nani op 21 juni 1932 een wet aan, waarbij de haven van Tanger tot een vrijhaven werd ver klaard, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië, België en Nederland stemden daar mee in, maar pas na de Parijse confe rentie van augustus 1945 stemden de Franse en Spaanse zones, blijkbaar met grote tegenzin, in met de vestiging van een beperkt vrijhavenregime. Deze conferentie van Parijs was o.m. nodig geworden, omdat Spanje tijdens de Tweede Wereldoorlog op de gedach te was gekomen, dat Frankrijk en En geland hun handen elders reeds vol hadden en dat zij dus een Spaanse be zetting van Tanger niet zouden kunnen weerstaan. Sir Samuel Hoare, de Brit se ambassadeur in Madrid, bleef het excuus, dat Spanje slechts de neutrali teit van de zone ter harte ging, gelo ven, zolang kolonel Beigbeder minister van buitenlandse zaken was. Maar toen Franco's schoonzoon, Serrano Suner, die post overnam, werd het duidelijk, dat zelfs de schijn van een handhaving van het statuut niet in acht zou worden genomen. Het Duitse consulaat-gene raal te Tanger werd een van de voor naamste spionage- en propagandacen- tra van de As. De internationale zone werd in 1945 hersteld en een Nederlan der, jhr. mr. van Vredenburgh, heeft nog een periode als administrateur vervuld. Dat alles ie nu voorbij. De intematio- Naar de recherche van het bureau Slotermeer van de Amsterdamse politie meedeelt, heeft de Duitse uitvinder van „het 24-spel" M. Gustavus besloten de twee weken geleden in hotel Slotania opgerichte Casinoclub op te heffen. Deze beslissing geschiedt min of meer vrij willig. De officier van justitie heeft de Duitse speelbank-exploitant vanochtend büzicft geroepen en hem de keus gelaten er mee op te houden of een vervolging wegens hazardspel is riskeren. Daarop heeft de heer Gustavus besloten een einde te ma ken aan het spelen. Het ging hier om een pseudo-roulet- te, waarvan volgens de heer Gustavus het gok-element weliswaar aantrek kingskracht bezit, doch waarbij de spe lers wel degelijk eigen behendigheid en intelligentie kunnen uitbuiten. Op die grond hoopte hij, dat niet van hazard spel gesproken kon worden. Met zijn In stemming heeft de Officier van Justitie besloten deze kwestie door de Neder landse rechter te laten uitzoeken. Daar om zal toch een strafzaak tegen de heer Gustavus aanhangig worden gemaakt, doch die zal dan weinig gevaarlijk voor hem zijn, omdat zij uitsluitend tot doel heeft een principiële beslissing uit te lokken. Mocht die gunstig voor de heer Gustavus uitvallen, dan zou hij dus la ter z]jn bedrijvigheid kunnen voortzet ten. Hoofdzaak van het proces zal zijn na te gaan of er van een behendigheids spel sprake is, dan wel van verboden hazardspel. Minder belangrijk is of het spel in besloten clubverband gespeeld is. Weliswaar mag men in een Desloten club het echte roulettespel beoefenen, doch ook dit is bij de wet verboden, in dien men het als bedrijf uitoefent. HAARLEM, 7 nov. Aan de raad vragen B. en W. van Haarlem machti ging om tot een bedrag van 20.000.000 maximaal tijdelijk gelden op tt mogen nemen teneinde te kunnen voorzien in de behoefte aan kasgeld. Advertentie Rijksstraatweg 145 - H.-Noord Ostadestraat 7 - (Kleverpark) Binnenweg 97 - Heemstede nale zone behoort tot het verleden, Span je en Frankrijk zijn naar de achtergrond verdwenen en het internationale vrij havenstatuut loopt af. De Marokkaanse regering schijnt het te willen vervangen door een nieuw ditmaal Marokkaans statuut, doch het is de vraag, of Tanger dan nog even aantrekkelijk blijft voor de handel als vroeger en of de stad geen nieuwe bestemming moet kiezen. De Amerikaanse professor Graham H. Stuart heeft een jaar of wat geleden al enkele suggesties gedaan („The in ternational city of Tangier", Stanford University Press, 1955). Behalve de na tuurlijke schoonheid van beboste heu vels, van met sneeuw bedekte bergen en het prachtige gezicht op zee en oce aan bezit Tanger de schilderachtige be koring van het oosten, zo zegt hij. De zonovergoten souks, met dichte menig ten Moren in hun typische kleding, de nauwe, kronkelende straatjes, de mos keeën, minaretten en de Kasbah, die de oude stad bekroont, vormen een eerste klas attractie voor de tourist. Er is een prachtig breed strand langs de helder blauwe Middellandse Zee en het kli maat is er even goed of zelfs beter dan aan de Rivièra. Er is minstens een half dozijn uitstekende hotels. De conclusie van prof. Stuart is: Tanger moet een toeristenstad worden, maar dan is het eerst nodig, dat er een of ander casi no komt, ook al hoeft dat dan de ver gelijking met Monte Carlo niet te door staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3