Theater speelt MAMA SAN van Leonard Spigelgass 158 138 98 uperMflrfr BROODOORLOG in Utrecht ternauwernood voorkomen Nieuw volkstuindersgebouw genoemd naar W. van 't Hof Revanche van DWT op DWR klucht O^fiAaflilunKa AH-SuperMart TIPS 39 29 75 Grote bedrijven vragen uitbreiding van het cadeaustelsel r Opening door wethouder W. Happe Geen grootwel sympathiek toneel „Nut en Genoegen" voert op B0EREK00L ~nd* D DE FAAM damesvesten - pullovers „ZONDER WERKEN NIETS 11.626,53 WATERPOLO IN HAARLEM MAGERVLEES GEHAKT VARKENS LAPPEN HACHEVLEES SLAVINKEN 3 HUTSPOTPAKKET ZUURKOOL™, ZUURKOOL- «O SPEK B"m SNIJWORST gram35 MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 Cadeaustelsel Haarlem e.o. Films Toneel Muziek iversen «W Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem I dekenaat Haarlem Jeugdbaldadigheid in openluchtschool Een oude handboogschutter St.-Willibrordusfeest K.A.B.-West Nieuwe toegang terrein slachthuis Dysenterie woonwagen kamp kost Haarlem Auto over de kop Bestuurder bekneld Huldiging W. den Oudsten Gebouw Sint Bavo Hinderwet geldt ook weer bij Slachthuis Directiewisseling bij De Sierkan Overwinning van HVGB in bekercompetitie V.K.D.niet erg opdreef in bondscompetitie Basketball Koert Lagerwey in Nederlands jeugdteam Gymnastiekvereniging „V.O.L.O." geeft uitvoering GEEN SINT-MAARTENS OPTOCHT „Sandevoerde" bestaat vijf jaar Boeiende opvoering van „Sara Burgerhart" Redder onderscheiden Inbraak in St.-Jozef- school te Heemstede Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 DRUKKERIJ T oneelvereniging „Onder Ons" Burgerlijke Stand Heemstede 500 gram 300 gram fc ALBERT HEIJN Beurs van Amsterdam Beurs van iNew Y ork HAARLEM, 9 nov. Op het nipper tje is voorlopig voorkomen, dat het Haarlemse broodconflict naar Utrecht Overslaat. Door bemiddeling van de voorzitter van de Werkgeversvereniging In het bakkersbedrijf, de heer A. Staa- rink, heeft de N.V. Vermaat ervan af gezien om met ingang van vandaag de broodprijs ook in zijn onlangs aange kochte, Utrechtse zaak te verlagen. Vermaat had zaterdag reeds in de Utrechtse kranten aangekondigd, dat de broodprijs met ingang van vandaag ver laagd zou worden met vijf cent. Om vijf uur zaterdagmiddag besloot Ver- tnaat de oude broodprijs te handhaven, zodat de Utrechtse bakkers niet in ver weer hoefden te komen. Die Utrechtse bakkers voelden er ove rigens allerminst voor om in een brood conflict betrokken te raken. Reeds eer- tier waren zij overeengekomen om de broodprijs niet te verlagen, wanneer Vermaat in Utrecht wel tot prijsverla ging zou overgaan. Maar bakker Man schot, die zowel in Utrecht als in Haar lem de strijd tegen de zegeltjesactie van Vermaat blijkt te leiden, is wel van plan om in Haarlem opnieuw de prjjs te verlagen als Vermaat in Utrecht tot actie overgaat. Hiermee bereikt hij, dat het broodconflict practisch op één front blijft uitgevochten worden en Ver maat zelf de dupe wordt van zijn actie. Het is niet onmogelijk, dat de heer Manschot de voorzitter van de Werkge versvereniging van deze voornemens in kennis heeft gesteld en dat deze het daarom verstandiger oordeelde Ver maat tijdig te waarschuwen. Intussen wacht men af wat er verder gaat gebeuren. De Utrechtse bakkers patroons komen vanmiddag opnieuw in vergadering bijeen om de toestand te bespreken. Van onderhandelen met Ver maat is geen sprake meer. Volgens bakker Manschot is er alleen een einde aan de broodoorlog te maken door het beëindigen van de zegeltjesactie. Ten- tij natuurlijk vóór die tijd de strijd te veel slachtoffers zou eisen onder de bakkerspatroons. Het spreekt vanzelf, dat de Utrechtse bakkers, nu de Haar lemmers besloten hebben de oorlog in eigen huis te houden, waarmee zij de Utrechtenaren ernstige ook finan ciële moeilijkheden besparen, de Haarlemmers met raad en daad terzij de zullen staan in hun strijd tegen het bedrijf van Vermaat. Intussen vernemen wjj, dat de Werk geversorganisatie bij het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting een voor stel aanhangig heeft gemaakt om het cadeaustelsel in het bakkerijbedrijf ver der uit te breiden. Tot nu toe geldt sinds enige jaren slechts een beperkt cadeaustelsel, namelijk alleen voor be schuit en koek, die fabrieksproducten zijn en niet door individuele bakkers «elf vervaardigd worden. De werkge vers zouden het cadeaustelsel nu graag uitgebreid zien tot alle banketbakkers- producten, zoals koekjes en gebak. Het bestuur van de Nederlandse Bakkerij- stichting zal in zijn eerstkomende verga dering dit verzoek ongetwijfeld bespre ken. Het tornen aan het verbod van het cadeaustelsel, dat in de Verordening Sanering Bakkersbedrijven is vastge legd is een doorn in het oog van de bakkerspatroons en indirect is het de oorzaak van de Haarlemse broodoorlog. De kleine en middelgrote bakkersbedrij ven willen geen cadeaustelsel, maar een prijsverlagingssysteem als de bedrijfsre sultaten daar aanleiding toe geven. De IIIIIHIIinlIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIMNIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII CINEMA PALACE: De blauwe engel, volw.: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Do. 7 en 9.15 uur: „08/15" (derde deel), 18 jaar. 'RANS HALS: Die tolle Lola, 18 jaar; 2. 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. tUXOR: Ma.: Met zachtheid en geweld. a. 1:; 2 en 8 uur. Di.: Huis van bamboe, 18 j.; 2 en 8 uur. Wo.: Narcotica, 18 j.; 2 en 8 uur. Do.: Geladen zaterdag, volw.: 2 en 8 u. REMBRANDTSome like it hot. volw (derde week): 2, 4.15, 7 fen 9.15 uur. «tOXY: De ridder der wraak, 14 jaar: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een gentleman wordt geen she riff, a. 1.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINER VA: La Chatte, 18 jaar. Ma. 8.15 uur: The lord, the lady and the butler, a. 1. Wo. 2.30 en 8.15 uur en do. 8.15 uur. Maandag 9 november Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse ttaIWr."?/rier met de Poet*"» blijspel door Felicien Marceau. Regie: Guus Oster. Dinsdag 10 november Stadsschouwburg 8 uur: De Haagsche Comedie met „De dolleman", komedie van Jean Anouiln. Regie: Cees Laseur. Minerva-theater, 8.15 uur: Pers-Vers" door het Amsterdamse Journalistencabaret. Maandag 9 november Concertgebouw, 10.45 en 1.45 uur: Con certen door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus ^dam (Commissie ter bevordering van g« Esthetische Vorming van de Lagere Concertgebouw, Tuinzaal, 8 uur: Concert door Dameskoor „Haerlem*m.m.v. Vrou- ^nkoo? Z?gea? Koor Ned. Ver. van Huis- Vr°üWen, T. Mondriaan-Ligthart, piano, en DUrotePKerk,fI3130-4.30 uur: Beiaardbespe- un8 door Arie Peters. Maandag 9 november «Restaurant ,.De Nachtegaal", Llsse, 8 uur: estelijke jaarvergadering V.V.V. »v, '«r Haerlem. Lezing door „Oud Bloemendaal". Verenl- Adr. Cassee Dinsdag 10 november Dio- 'esa^ïurant Brinkmann, 10.30 uur: ttl(S?e Dag van het Katholieke Vrouwen- ^UlDEN. Maandag 9 november Hoog water: 10.54 u. en 23.35 u. Eaag water: 6.06 u. en 18.38 u. Dinsdag 10 november Hoog water: 12.13 u. Eaag water: 7.34 u. en 19.54 u. zoon; E. A. T. P. M. Vosse- ALLEN van een ^uenen'S k van een dochter: rSï,ra-Kassies. S k3°U,WD: M. H. Dinkelberg en A. ®°mnien' J' Klein en A- van der D- J- H- Krull-Bou- Slem'ertV", j£ïn Harmgstraat; M. E. «.enters-Verkerk, 61 j„ Tetterodestr. 80 j., Ripperdapark; P. E. grote bedrijven daarentegen willen juist een cadeaustelsel in de vorm van geschenken of zegeltjes teneinde de klanten te kunnen binden en hun klan tenkring te kunnen uitbreiden. Dit laat ste is nodig, omdat zij hun productie capaciteit willen uitbreiden en een af- zetvergroting zoeken. Zaterdagavond is op plechtge wijze de Missie in het Dekenaat Haarlem be gonnen. Voor de oefeningen van iedere dag raadplege men zijn parochiepro gram. Ook morgenmiddag is om 12.40 de H. Mis in de St. Josephkerk aan de Jansstraat voor degenen die 's mor gens onmogelijk kunnen. Op hetzelfde tijdstip is de bezinningsbijeenkomst in de paterskerk aan de Groenmarkt. SPREEKUUR De wethouders Schippers en Happé zullen aanstaande donderdag geen spreekuur houden. Advertentie VERTüÖUWENSNAAM 1 ANEGANQ HOEK L. VEERSTRAAT M. L kroon, j ;v .rv J'* «-'PPeraaparK; r. ?°epóel «4 <U1Tuinlaantje; A. ^merts -U „Zunierstraat; H. J. C. 82 j., Hazepaterslaan. HAARLEM, 9 nov. Voor de volks- tuindersvereniging „Zonder werken niets" met haar complex tuinen in het verlengde van de Geuzenvesper- traat was het afgelopen zaterdag een feestelijke middag, toen wethouder W. Happé met het doorknippen van een strook het nieuwe gebouw officiëel opende. Die korte plechtigheid werd ge volgd door de onthulling van de naam, waarvoor was gekozen die van een oud-bestuurslid, de heer W. van 't Hof, die meer dan vijfentwintig jaar zijn beste krachten aan de vereniging heeft gegeven. Een dochtertje van een der leden bood hierop de weduwe v. 't Hof bloemen aan, In dit van 't Hofhuis een waar dige pendant van het daartegenover ge legen clubgebouw unnen de meer dan 150 volkstuinders, die hier hun tuin hebben, terecht voor hun materi aal, terwijl achter de winkel een rui me bergplaats beschikbaar is voor het opbergen van de gereedschappen. In zjjn welkomstwoord aan de wet houder, de vele belangstellenden het clubgebouw kon hen nauwelijks bevat ten onder wie ir. Fuijkschot namens openbare werken en de heer Dorre- steijn, de directeur van Hout en Plant soenen, gaf de voorzitter van „Zonder werken niets", de heer Krudde, uiting aan zijn enthousiasme over dit nieuwe gebouw, dat volgens het ontwerp van de heer W. C. van Eldik door een 40- tal leden werd opgetrokken voorname lijk in de avonduren, terwijl een van hen er zelfs een hele week vakantie aan heeft beofferd. Het gaat de vereniging goed en men is van plan in dezelfde opwaartse lijn voort te gaan. De vraag naar tuintjes is bijzonder groot. Achtendertig serieu ze kandidaten staan op de wacht lijst en er zijn al tuintjes gehalveerd om meer mensen te kunnen helpen, Ook maken omwoners van het com plex gebruik als recreatiegebied Daarom zoekt de vereniging naar uitbreiding, het Jiefst in aansluiting op het complex, waardoor uitbreiding van het aantal proeftuintjes en de kassen mogelijk zou worden. Het clubgebouw, dat van de gemeente wordt gehuurd wordt eveneens veel te klein, terwijl de inventaris nodig aan vernieuwing toe is. Hij hoopte voor deze mensen bij de gemeente een willig oor te vinden. Wethouder Happé gewaagde in zijn toespraak van het grote nut der volks tuinders, die hun actieve recreatie be zitten en daarvan nog in letterlijke en figuurlijke zin de vruchten plukken. Hij zag voor de stad, die spoedig tot de dichtsbevolkte gaat behoren, grote pro blemen. De hoogbouw en de vele vrije tijd doen uitzien naar recreatiemoge lijkheden, die echter voor de volkstuin der geen probleem zijn. Inhakend op de woorden van de voorzitter, zegde hij toe bij het gemeentebestuur al het mo gelijke in het werk te zullen stellen, waarna hij met een gelukwens aan de HAARLEM, 9 nov. Een zestal jon gens in de leeftijd van zes tot negen jaar hebben zondagmiddag in en om de openluchtschool aan de Rijksstraatweg te Haarlem-noord hun baldadigheid botgevierd op een aantal veldbedden en op de tuinaanplant. Ongeveer 150 veldbedden werden omver geworpen en dwars door het lokaal geplaatst, waarna de inventaris met tomaten, af komstig uit de -tuin, en modder werd besmeurd. Een aantal schoolbanken en een handkar werden in de vijver ge gooid. Drie ruitjes van het kippenhok werden stukgeslagen. De pret bereik te zijn hoogtepunt bij het insluiten van een hond in het kippenhok. Het gelukte tenslotte de concierge van de school de jongens in de kraag te grijpen. Samen met een agent van politie heeft hij hen aan het werk ge zet om alles weer in orde te brengen. Later zijn zij overgebracht naar het bureau-noord, waar zij ernstig zijn on derhouden. Na twee uur werden de bel hamels aan hun ouders afgeleverd. HAARLEM, 8 nov. Dat het hand- boogschieten van ouds een geliefde spoI s en tot °P heden nog veelvuldig wordt beoefend is ons duidelijk gewor- ,,en' toen wij dezer dagen de heer voogt, wonende in het Proveniershuis te Haarlem ontmoetten. H. F. Voogt, 83 jaar en op de dag af even oud als mgr. ,ioPS' "e°efent het handboogschieten al 6» jaar. Daarvan is hij 65 jaar actief lid geweest van de Santpoortse Hand boogschietvereniging „Vooruitgang is ons Streven die nog iedere zondag morgen in de grote zaal van restau rant Zomerlust haar onderlinge ontmoe tingen heeft. In 1891, toen ondernemen de sportlievende leden een vereniging oprichtten, was de heer Voogt al direct heel enthousiast, gooide zijn „kinder- boogje" weg en is zich met bezieling gaan toeleggen op de wedstrijdsport. Door zich steeds te oefenen heeft hij op wedstrijden en toernooien niet min der dan zestig medailles, bekers en lauwertakken in de wacht gesleept. Ve le malen heeft hij zich op de jaarlijkse clubwedstrijden tot „koning" en „kei zer" geschoten, en niet geringer waren zijn prestaties op de toernooien die overal in het land werden gehouden. Bij het 65-jarig bestaan van de vereni ging moest hij de boog er evenwel bij neerleggen en is hij benoemd tot ere lid van de Santpoortse vereniging. Zgn zoon en kleinzoon zijn de hobby van hun vaders trouw gebleven en schie ten ook hoge punten. Morgen zullen al die herinneringen nog eens worden opgehaald, wanneer het echtpaar H. F. Voogt-Dudink zijn 55-jarig huwelijksfeest viert. gehele vereniging zijn toespraak be sloot. Dit deed eveneens de heer Fuijk schot, die daarbij nog even de reeds oude relaties met openbare werken memoreerde, en na hem de oud-voor zitter, de heer Post, die zei getroffen te zijn door de naamgeving. De heer v. d. Bos bracht de gelukwensen van het Verbond van volkstuindersvereni- gingen over, waarna de voorzitter in een dankwoord aan allen voor hun be toonde belangstelling deze voor „Zon der werken niets" blijde bijeenkomst be sloot. HAARLEM, 9 nov. De kring West van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft zondag het feest van Sint Willi- brordus, mede doordat dit samenviel met de Missie, op een gepaste wijze gevierd. Sint Willibrord immers heeft het geloof in Nederland gebracht, ter wijl het doel van de Missieprediking juist is om de mens in het geloofsleven te verdiepen. Tot intentie van de leden van de KAB en hun gezinnen, werd 's morgens in de kathedrale basiliek en in de paterskerk aan de Groenmarkt een H. Mis opgedragen. Tijdens een ge zamenlijk ontbijt sprak vervolgens de geestelijk adviseur, kapelaan Geraets over het onderwerp: „De katholieke ar beider in het arbeidsmidden". Daarin zei hij, dat arbeid is het zich ten nutte maken voor anderen. De arbeid kent vele werelden waarvan het gezin het verenigingsleven en de kerk er slechts enkele zijn. Zaak is echter dat men zijn arbeid naar behoren verricht. Het kruis van Christus is immers in ons midden geplaatst, niet omernaar te kijken, maar om ernaar te leven en te arbeiden. „Bemint elkander in uw ar beidsmidden, zoals ik U heb liefgehad' zegt Christus, „zo zult Gij werkelijk een katholiek arbeider zijn", met welke zin kapelaan Geraets zijn causerie be sloot. Het toenemende gebruik dat van het openbaar slachthuis wordt gemaakt, maakt het noodzakelijk een nieuwe toegang tot dit terrein tot stand te brengen, aangezien men anders de kans loopt, dat voor de consumptie af- keurd vlees aan de controle ontsnapt. Het toegangshek moet daartoe ver nieuwd en verplaatst worden, terwijl voor de controle een portiersloge met luifel gebouwd moet worden. Op de be groting 1958 was voor dit doel al 35.000 uitgetrokken, maar de kosten worden geraamd op 48.000,- zodat de Haarlemse raad gevraagd wordt het toegestane crediet nog met 13.000 te verhogen. BOUWFONDS Het bouwfonds van het parochiehuis „Sint Jan" zal zaterdag 21 november het winterseizoen openen met een uitvoering van het toneelstuk „Rumoer in een kleine wereld" van Johan Blaaser. Het stuk staat onder regie van Jacques van Wesep en wordt maandag 23 en woensdag 25 november nog eens gespeeld. HAARLEM, 7 nov. De spoedmaat regelen die verleden jaar september ingevolge de Besmettelijke-ziektenwet zijn genomen ter bestrijding van de drei gende dysenterie-epidemie in het Woon wagenkamp in de Waarderpolder, blij ken achteraf 11.626,53 te hebben ge kost. Destijds bestond er geen gelegen heid de raad vooraf om het benodigde krediet te vragen. B. en W. stellen nu de raad voor deze uitgaven alsnog goed te keuren. Voor dit bedrag is o.m. een toiletwagen aangeschaft, die nu niet meer nodig is. De wagen is echter aan Openbare Werken overgedragen om in voorkomende gevallen dienst te doen. OVERVEEN, 9 nov. Tengevolge van het gladde wegdek is zondagavond een 22-jarige vertegenwoordiger uit Aerdenhout in een bocht van de Zijweg geslipt. De bestuurder reed in de rich ting Bovenweg. De auto ging over de kop en kwam met de voorzijde in tegen overgestelde richting op zijn kant in de berm tot stilstand. Door het verwrin gen van de portieren kon de bestuurder niet uit de auto komen. In deze toe stand werd hij aangetroffen door een surveillerende agent van politie. Met behulp van een passerende automobilist werd de vertegenwoordiger uit zijn auto bevrijd. Hij liep geen letsel op. De auto is voor nader onderzoek naar de werf van Publieke Werken overge bracht. HAARLEM, 9 nov. Tijdens een feestavond van de graveerinrichting- stempelfabriek Jilles A. Dal Zn. in het gebouw Domi te Overveen is za terdagavond de heer Willem den Oud sten, afdelingschef van de fabriek, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum hartelijk gehuldigd. In de pauze van het toneelstuk Per Luchtpost, dat opgevoerd werd door de toneelvereniging Vondel, waarin de jubilaris zelf de hoofdrol speelde, werd de heer Den Oudsten toe gesproken door de oudste firmant, de heer Jilles A. Dal Sr., die wees op de grote verdiensten van de jubilaris, voor al ook tijdens de oorlogsjaren. Een prachtige cassette tafelzilver onder streepte de waardering van de firma. Namens het personeel sprak de heer H. F. Seysener, die met tal van voor beelden de collegialiteit van de jubilaris naar voren bracht. Zijn woorden liet hij vergezeld gaan van een polshorloge en een tinnen vaas met bloemen voor mevr Den Oudsten. J. Baumann vertegen woordigde de Nederlandse vereniging van werkers in het graveerbedrijf en bood de traditionele oorkonde aan. Na mens de toneelvereniging Vondel sprak de heer S. Domper. HAARLEM 9 nov. Gebouw Sint Bavo aan de bmedestraat biedt plaats aan ruim 540 personen. Ten onrechte deelden wij in ons bericht over de plannen voor de nieuwe Brinkmann-zaal van zaterdag jongsleden mede, dat ge bouw Sint Bavo slechts aan tweehon derd- tot tweehonderdvyftig personen plaats z°u bieden. HAARLEM. 7 nov. Op aandringen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid stellen B. en W. van Haarlem de raad voor de verordening in te trekken. waar.m. het mogelijk wordt gemaakt op het terrein van het openbaar slachthuis zonder vergunning installaties op te richten en t gebrui ken die bestemd zUn voor de berei ding of verwerking van vetten, voor het bewaren, bewerken of verwerken, of vernietigen van bloed, beenderen, hoornen, huiden., veil en mest en mest stoffen pensergen, darmslijmerijen, drogerijen rokerijen, kokerijen of zou- t°rijen van dierlijke stoffen. Voortaan moet men dus ten dezen weer de nor male hinderwetprocedure volgen. HAARLEM. 7 nov. Binnen enkele maanden gaat de directeur van De Sierkan te Haarlem, de heer J. Tam- mes met pensioen In verband hier mee heeft de aandeelhoudersvergade ring vin de N.V. met ingang van he den benoemd tot commercieel direc- He heer F G' Va" den EerK- die tot nu toe bedrijfsleider is geweest vin De Sierkan. Tot technisch direc teur is benoemd de heer D. Oly, die tot nu tol directeur was van De Land- hünw welk bedrijf met De Sierkan se dert enige jaren eerhechte belangen gemeenschap is aangedaan. HAARLEM, 9 nov. De toneelgroep Theater heett dit weekeinde in de Haar lemse schouwburg „Mama San" ge speeld, van de Amerikaan Leontrd speeld van de Amerikaan Leonard spel van Enny Mols-de Leeuwe en Cruys Voorbergh heeft het talrijke publiek kunnen genieten van een avond sympa thiek toneel. Of dat zonder dat uitste kende spel ook zo genoeglijk zou zijn geworden, durf ik niet te beweren. Spi gelgass heeft met de beminnelijke naï viteit van een Amerikaan willen aan tonen, dat verschillende rassen heel goed met elkaar kunnen leven, als de mensen elkaar maar willen verstaan. Tot op zekere hoogte is dat natuurlijk heel goed mogelijk, maar zodra men deze dingen in het persoonlijke, indivi duele vlak gaat trekken, lijken mg per- soonlijk de kaarten toch wel enigszins gecompliceerder te liggen dan de schrij ver hier tracht voor te stellen. Wat immers is het geval? Een be minnelijke Amerikaanse dame van Joodse afkomst, meent de Japanners te haten omdat haar zoon in de oorlog tegen de Jappanners gesneuveld is. Door haar dochter en schoonzoon, die in de diplomatieke dienst een baan in Tokio heeft gekregen, wordt zij meege nomen naar Japan. Zij leert er een Ja pans groot-industriëel kennen, die zij aanvankelijk haat, maar die eenzelfde ex-varing achter de rug heeft als zij. De twee sluiten vriendschap en het komt tot een huwelijk. Volgens alle regelen van de kunst, heeft Spigelgass de zoon zich tegen het huwelijk laten verzetten, nadat deze eerst allerlei mooie theorie- en over het samengaan van rassen had verkondigd. Zoals gezegd, alles verloopt zoals men verwacht had. De schrijver komt feite lijk niet verder dan een goed-opgezette, maar doorzichtige intrige. Hij schrijft een aangename, sympathieke dialoog, maar meer ok met. Wat dit stuk ech ter zo sympathiek maakt, is de arge loosheid en de waarmee er een minia tuurtje van gemaakt: een prachtig, tot in de details verzorgd kijkspelletje, waarin men zelfs naar de woorden kijkt. Wat mii betreft, had hg het rode pot lood nog wat drastischer mogen gebrui ken maar dat is maar een bijkomstig heid. Harry Wich had voor eenvoudige, doeltreffende decors gezorgd en Ferry Offerhaus had voor moeder en dochter bijzonder fraaie costuums ontworpen. Aiferd Pleiter schreef de smeuïge, vlot te vertaling. Cruys Voorbergh zelf speelde de Ja panner zo voortrefieigk in klank en plastiek, dat men moene had om ie ont waken uit de droom waarin hg zgn pu bliek had ge Draent. Ieder gemtar, iede re stembuiging was dooi dacht en aiies samen vormde een voortrelleigke crea tie. Enny Mols-de Leeuwe ais de yiddi- sche mama speelde al haar moedengke harteigkheid uit en ontioerde menig maal door naar eenvoud en opennartig- neid. Winniired BosDoom braent ue allu re van een aipiomaienvrouw ten loneie, mtai was in naar ontroering niet sieeds ovei tuigenu. Bernard uroog ais ue di plomaat leek mi) gisteravond ue juiste Loon met te kuiuien vinuen. rig was ge tourmenteerd, zonder dat hg ae acnter- grona van zgn gevoelens Wist te tonen. Er waren tal van bgrolietjes. Rita vein als de opzichtige vriendin van de j ooase moeder, zocht tiet te veel in uiter lijkheden, al was deze soort typering hier wel doeltreffend. Wim Kouwenho- ven was te veel een clché Japanse be diende, Van de overigen wil ik alleen Martine Crefcoeur noemen :.ls één der Japanse bedienden. Het was een bijzon der fijnzinnig rolletje van haar. Alles bij elkaar dus geen groot, maar wel sympathiek toneel. J. W. v.d. V. Advertentie HAARLEM, 8 nov. Een verdiende overwinning heeft DWT 1 geboekt in de wedstrijd tegen DWR 1 die voor de he ren bekercompetitie afdeling C KN'ZB in het Sportfondsenbad werd gespeeld. In de eerste helft ging de strijd gelgk op; een voorzet van Boy van de Bo- gaerde werd door «Jan Sint omgezet in een DWR-doelpunt. Toen kwam de DWR-verdediging onder druk, er ont stond enige verwarring waarbij de DWTLaanvaller Hans Janssen geheel vrij kwam te liggen en zeer ad rem voor de gelijkmaker zorgde. Met de stand 1-1 werd de tweede helft ingezet, waar in DWR in het geheel niet op dreef kwam. Met Sint op de kant bracht Jan Eichhorn de stand in het voordeel van DWT, waarop Fons Roozekrans de voorsprong vergrootte. Met het nemen van een strafworp door Boy v. d. Bo- gaerde verkleinde DWR de achterstand maar bleef DWT de strijd in handen houden. Een hoekworp van George Westerman bracht voor DWT de over winning op 4-2. DWT heeft met deze uitslag revanche genomen op de in de wedstrijd tegen DWR, die voor de com petitie district Noord-Holland gespeeld werd, geleden nederlaag. DWT en DWR hebben nu ieder twee wedstrij den voor de bekercompetitie gespeeld eu 2 winstpunten geboekt. In de bekercompetitiewedstrijd, HVGB 1-WZC 1, afdeling B, liepen bei de ploegen hard van stapel. HVGB opende direct een aanval op het Woer- dense doel waarin Boon de bal depo neerde. WZC liet zich echter ook niet onbetuigd en met eenzelfde snelheid werd er 1-1 van gemaakt door Hoogen- doorn. Toen bleek al spoedig dat WZC het door HVGB hoog ingezette, tempo niet kon volgen en wisten de Woerde naren een verkregen spelersmeerder heid niet te benutten terwijl de all round HVGB-midvoor Rol de HVGB- voorsprong op 5-1 bracht. Voor een overtreding werd de HVGB-er Boon het water uitgezonden en het was eerst ver in de tweede helft toen de HVGB-ver- dedigers voor de WZC meerder heid moesten zwichten en een WZC- aanval door Lok werd afgerond. Nadat Dekker vanuit de HVGB-achterhoede de WZC-verdediging was binnenge- zwommen lanceerde hg vanaf de lin kervleugel een strak schot in de rech terhoek waardoor de strijd met 6-2 ein digde. HVGB heeft in deze afdeling nu vier punten uit twee wedstrijden bin nengehaald. De reserves van HPC kwamen voor de derde klasse van de competitie-dis trict Noord-Holland in duel gewikkeld met NVA 1. Het was een rommelige wedstrijd. Piet Smit scoorde voor HPC 2 het enige doelpunt. De reserve dames van DWT trokken ten strijde tegen HPC 1 voor de twee de klasse dames. Met een ver schot opende Marleen Smit voor HPC de HAARLEM, 9 nov. Zowel het eerste als het tweede tiental van VKD zijn de afgelopen week voor de Bonds competitie in het strijdperk getreden, resp. tegen DCIJ 2 thuis en DCIJ 3 uit. Bij VKD 1-DCIJ 2 bleven liefst drie par tijen in de hangpartijenzeef hangen, bij een voorlopige stand van 7-7. Vermoe delijke uitslag 10-10, doch het kan zowel verkeren in 11-9 als 9-11. De gedetail leerde uitslag luidt: H. Rump-H. Swier afgebr., P. Hollen berg-C. v.d. Steen 0-2, F. Visser-G. Post- ma (n.o.) 2-0, A. Masteling-D. Ott af gebr., Th. Wort-K. Kaan 2-0, Th. Kok- W. v. Wort 1-1, R. Kok-H. de Leeuw 0-2, J. Lucas-K. dejong afgebr., D. Rump- J. de Boer 1-1, H. Sassen-J. Thijms 1-1. VKD 2 kon het ook tegen DCIJ 3 niet bolwerken; het werd 6-14. de punten werden verzameld door G. Hesselman (2), J. v. Kempen (2). J. v. Rooden (1). en F. van Rooden (1). De borduitslagen zijn ons dit keer niet bekend. Voor de onderlinge competitie van VKD werden nog de volgende partijen gespeeld: Th. Smakman-H. v.d. Nouwland 2-0, J. v. Kempen-R. Smakman 2-0, J. v. Rooden Sr.-G. Hesselman 0-2, W. An- dringa-A. Meijer 2-0. Koert Lagerwey (Flamingo's) is als enige Haarlemmer opgenomen in het Nederlandse jeugdteam, dat donderdag 12 november in Brussel tegen de Bel gische jeugd uitkomt. De ploeg bestaat verder uit: G. van de Berg (Wolves): F Boot (DED); K. van Dijk (Wolves). G Kok (Landlust), P. Louman (Her- ly), S. Melis (Argus), D. Rengers (Knickerbockers), S. Schagen (M.S.), K. Smit (DED), B. Tuinstra (Herly), H. Wersterhof (Herly). Coach is de heer C, Burgert. Truus Biesbrouck van An tilopen is opgenomen in de selectie- groep-dames voor de komende inter lands. Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan geeft de gymnastiekvereniging „v.o.l.o." in Haarlem-noord op zater dag 14 november een zaaluitvoering in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem. Aan deze uitvoering, die s avonds om half acht precies begint, werken al le leeftijdsgroepen mede, van kleuters tot en met senioren, waardoor een goe de indruk zal worden verkregen van d wijze waarop bij „V.O.L.O." de gym- nastik wordt beoefend. Niet alleen zullen spel- en gymnasti- sche-oefenvormen worden gedemon streerd door groepen, maar ook zullen induviduele oefeningen worden uitge voerd door turnsters en turners aan ringen, evenwichtsbalk, rekstok, brug met ongelijke leggers en springtafel. HAARLEM, 9 nov. Woensdag 11 november is het feest van Sint. Maar ten. In verband met de missie die deze week in de Haarlemse parochies wordt gepreekt. organiseert de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin geen Sint Maartensoptocht. Voor zover er woensdagavond wel optochten ge houden worden, geschiedt dat niet on der auspiciën van bovengenoemde ver eniging. JEUGDGEMEENSCHAP Voor de jongerenorganisaties, aangesloten bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap, wordt zaterdagmiddag 21 november voor de jeugd tot 12 jaar een filmmiddag ge geven. Vertoond wordt de film „Perri" van Walt Disney, waarin verteld wordt over de geschiedenis van de eekhoorn. Voor jongeren van twaalf jaar en ouder geeft de toneelgroep Studio woensdag 25 november een opvoering van „De Kluis", een detectivespel van Agatha Christie. score. Atti Ootes maakte gelijk. Na de hervatting wisselde de aanvallen elkaar af maar kon sie.chts HPC succes boe ken doordat Marleen Smit raak schoet. Voor de vierde klasse dames bonden DWT 5 en HPC 2 de strijd aan. Het werd een 6-4 overwinning voor DWT 5. In de afgelopen week werden verder nog gespeeld: Centrale wintercompeti tie KNZB afdeling A dames: ZIAN 1- DWT 1 7-1. Bekercompetitie dames af deling A: De Meeuwen 1-VZ VI 2-4. He ren bekerafdeling H: SNA 1-HPC 1 3-4. Competitiedistrict Noordholland, da mes tweede klasse DAW 1-HPC 1 3-5. Heren tweede klasse: Nereus 2-VZV 1 2-1. ZANDVOORT, 9 nov. Ter gelegen heid van haar vijftigjarig bestaan heeft de toneelgroep „Sandevoerde" zichzelf voor een zware taak gesteld, door In studie te nemen „Sara Burgerhart", een blijspel van Henk Bakker, naar de roman van Betje Wolff en Aagje De ken. Zaterdagavond werd dit toneelstuk voor de eerste maai opgevoerd In „Zo merlust" voor een uitverkochte zaal. De voorzitter, de heer J. Ramkema, riep het welkom toe aan het voltallige college van burgemeester en wethou ders, de burgemeester van Beemster, de heer J. A. Pesman, en vertegen woordigers van toneelverenigingen. Toen het gordijn voor het eerste be drijf openging, applaudisseerde het pu bliek voor de keurige toneelaankle ding: de woonkamer van Sannetje Hof land. Zeer juist had regisseur Jos Dröse de sfeer aangegeven van een bekrompen stadsbehuizing aan het eind van de 18e eeuw. Later in het twee de bedrjjf kon men de smaakvolle aankleding en meubilering bewonderen van het salon van de weduwe Spilgoed. Trouwens: men had alle zorg aan een stijlvolle opvoering van dit stuk be steed: ook de kostbare costuums waren daarvan het bewgs. Doel van dit toneelspel was ener zijds, de belevenissen te verhalen van Sara Burgerhart, een wees, dochter van een vermaarde theekoper op de Nieuwendijk te Amsterdam, maar ook en wel voornamelijk om een in druk te geven van de opvattingen en de levensstijl van de gegoede burgerij in die dagen. „Sandevoerde" is onzes inziens in deze twee opgaven voortref felijk geslaagd. Ondanks de zware be zetting niet minder dan zestien rol len moesten worden vervuld had men voor elke rol een goede keuze ge daan. Allen hebben zich tot het uiterste ingespannen om deze opvoering te ma ken tot een gaaf geheel dat met grote aandacht werd gadegeslagen. Een ovationeel applaus was de belo ning voor alle medewerkers vóór en achter de schermen. Deze voortreffelijke uitvoering wordt maandagavond herhaald en zal ook nog op een afzonderlijke avond voor de be woners van het „Huis in de Duinen" worden gegeven. ZANDVOORT, 9 nov. Tijdens een zaterdagavond in hotel Keur in de Zee straat gehouden contactavond van de Zandvoortse reddingsbrigade is een der leden dezer brigade een bijzondere on derscheiding ten deel gevallen. De heer J. G. Bisenberger, voorzitter van de Z.R.B., reikte aan Kees L. A. Bluys de zilveren legpenning uit van de Maat- schtppij tqt redding van drenkelingen, gevestigd te Amsterdam, alsmede een bij deze onderscheiding behorende draagmedaille en oorkonde. De heer Bluijs heeft op 11 juli van dit jaar voor de Rotond» twee Duitse dames uit zee gehaald. Een van hen was reeds buiten bewustzijn. Door het toepassen van kunstmatige ademhtling kon haar het leven worden gered. De heer H. Berg- hoff, die de heer Bluys bij de redding uit zee assistentie heeft verlend, kreeg de waardering van de Maatschappij uit gesproken. Tgdens de huldiging van de ze moedige redder werd ook de naam van de heer A. Loos genoemd, E.H.B.O.- instructeur van de brigade, die even eens nog de helpende hand heeft gebo den. Vele tientallen leden vtn de Z.R.B. waren in Keur aanwezig, waar voorts een aantal interessante films werd ver toond. HEEMSTEDE, 7 nov. De Heem- steedse Toneelvereniging „Nut en Ge noegen" heeft zaterdagavond de talrij ke aanwezigen in het gebouw „Prince- hof' aan de Glip een paar uren van gezellig amusement bezorgd met de op voering van „Hoera, een drieling", een klucht in drie bedrijven door Dick van Maasland. Het verhaal is als volgt: Een dames weekblad heeft een prijs uitgeloofd voor de beste huisvrouw van dit jaar. Een van de gegadigden schrijft dat zij een drieling heeft en wanneer de ver slaggeefster van het blad bij de bewus te familie haar licht komt opsteken, zijn het Ronald, Gerrit en Yvonne die zich inderdaad als een charmante drieling aan haar presenteren. Maar de journa liste gaat niet over ijs van 'n nacht en tenslotte komt zij er achter, dat alles verzonnen is. Er doen zich dan enige amoureuze verwikkelingen voor, waar bij de „drieling" danig in het spel wordt betrokken. Aan het slot van het stuk krijgt de huisvrouw toch haar prijs, want het weekblad „Lach Ka non" vindt haar grap zo geslaagd, dat zij tot „Lachkoningin" van het jaar wordt uitgeroepen. De regisseur Martin Beck was er verantwoordelijk voor dat het stuk enkele haperingen daargelaten een vlotte opvoering kreeg. Hannie Beek- Smit was als de journaliste precies op haar plaats. De huisvrouw kreeg een goede vertolking van Adri Booms-Car- pentier. De rol van haar echtgenoot werd vlot gespeeld door Theo Teeuwen en Piet Leuven viel als opa beslist niet uit de toon. De overige rollen waren in handen van Hen Diks, Corrie Davids, Ben Wagemans, Annie Gerritse, Frans Belterman, Herman Booms en Hanna van den Bos-de Graaf. HEEMSTEDE. 9 nov. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de St. Josefschool aan de Hereweg te Heemstede. Het ongenode bezoek moet zich toegang verschaft hebben door ver breking van een glas-in-lood raam aan de achterkant van de school, die ge heel doorzocht werd. De buit is geluk kig gering: de inhoud van twee missie busjes zijnde 2.95. Voor Handels- en Familie drukwerken HEEMSTEDE, 7 nov. De toneel vereniging „Onder Ons" uit Heemste- de-Bennebroek, geeft zaterdagavond 14 november in het gebouw „Prineehof" aan de Glipperweg te Heemstede een opvoering van „Grote Kinderen" een toneelspel in drie bedrijven door Rosita Peters. De regie is in handen van S. Salomons. ONDERTROUWD: J. ten Hove en C. M. Veen; G. B. van Rooijenen en H. S. Gimpel; P. C. van der Vooren en E. A. M. van Rooden; L. A. van Ruiten en C. J. Leuven; A. K. de Vos en F. Zweerts; H. Goedemans en C. J. Juffermans; G. A. Spoor en M. J. Bisschop. GETROUWD: J. A. Koenraad en W. D. M. Kstermans; F. A. Furer en A. I. Voorderhaak; H. G. M. Wessels en M. M. E. Huijboom; P. M. Roelse en A. L. A. van der Hor; A. A. Vasen en A. A. M. Jansen; J. G. J. van Geene en C. M. d« Wijs. GEBOREN: J. A. van der Veldt en M. C. van Haagen, z.H. P. Warmer dam en G. H. Ruigrok, d. OVERLEDEN: mevr. J. Spaling-van der Werf, 66 jr.; mevr. A. Rupprecht- van Dijk, 77 j.: mej. M. M. Bolkestein, 79 j. Advertentie Prima met zakje kruiden en zout Doorregen 500 gram Volop jonge kassla, dus voor gesneden, panklaar wortelen en uien oanklaar gesneden m mm 750 gram GROTE HOUTSTRAAT 99 (Niet officiële 4)4 Ned 1958 4',4 Ned 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3)4 Ned 1956 3)4 Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 B.N .G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mtl.Cert Amsterdam Rubber H.V-A. Senembab-MfJ AJC.Ü. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Del) Mil Fokker v. Gelder Hoogovens MUlTer Co. Philips Gem.bez Unilever Bill! ton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Li1n K.L.M Kon Ned Stoomb Mil K.P.M. Ned. Stoomv MU v. Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2(4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam 56 D 2)4 Rotterdam '57 Alb HeHn kl obi 4 koersen) Vorig Slot 100 a- 98A 947 s 93)4 87=, 87% 89)4 91)4 1093, 226), 108), 145 610 382)4 274 694), 171 253 248 680 328)4 669', 6.95 338)4 156.70 122 164)4 248)4 139), 107)4 80), 90 97A 12634 opemng 9/11 98), 92 109)4 147)4 386)4 676)4 700 157.70 159)4 165)4 134 162% 139% 5/U 6/11 Anaconda Copper 62-4 63% Bethlehem Steel 55% 55 7s 61 »i Chrysler Corp 60 General Electric 81% 81% General Motors 52% 52%e Kennecott Copper 94% 9574 K.L.M 32 >2 32%b 51% Montgomery Ward 52 Radio Corp 64% 64% Republic Steel 71% 72% Royal Dutch 41% 41)4 Shell Union Oil 72% 73% Southern Pacific 68% 69% Southern Railway 51), 52% land Oil Ny 47' 48 1'ldewater 231 23% U.S Steel 98 99)4 Stemming vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3