Atleta èn Sagitta boeken nederlaag SEW wijst VZV terug: 2-1 België overweegt V.N. om steun te verzoeken GEZELLIG SAMENZIJN GOOIT HOGE OGEN Het Oosten behoudt kans op een der ere-plaatsen Enkele knelproblemen bij het onderwijs Oostduitse automobielen op de Westduitse markt f! J PAUL VLAANDEREN De zaak „MARSH CURLEW V ERIC DE NOORMAN Handbal district West A Voorstel van China aan Indië Eerste remise in driekamp Albert en Paola in Antwerpen w Damcompetitie Bedreigd Y.H.M.O. Verkoopbevordering door dumping cr Bufferzone van 40 km Ontvluchte p>ychopaat in Den Ha a g gegrepen N.S. introduceren auto-couchette-trein Felle brand in bedrijf te Hengelo Een Van Eyck zou niet echt zijn N.A.Y. ONLUSTEN IN MANDAATGEBIED De Nederlands-Duitse onderhandelingen Intern, conferentie over het onderwijs 2... DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 PAGINA 2 f 15.000 verduisterd Vertegenwoordiger geeft zichzelf aan In één nacht naai hart van Provence Noordhollandse damtitel Burgerkleding arbeiders niet meer te redden Bonn hoopt op afsluiting vóót Kerstmis Zes ministers naar ons land Q. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 9 nov. In de eerste klasse dames van het handbaldistrict West A heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat zowel koploper Atleta als zijn naaste belager Sagitta „getracteerd" werd op een nederlaag. Doordat Vriendschap (over Atleta), A.V.A. en Amstel gedrieën zegevierden is de spanning in deze afdeling geducht toegenomen. Koploper Blauw Wit in 2B is ook na zondag ongeslagen gebleven, zodat de katholieke kanshebbers op een eervolle positie, te weten A.D.O. en S.E.W., ondanks hun overwinningen de afstand niet zagen verkleind. De heren van Sport Vereent onderstreepten hun recht op het bezit van de eerste plaats door het sterke Aalsmeer 2 naar het tweede plan te verwijzen. Zij worden voorlopig alleen bedreigd door IJmond, dat eveneens op twee punten beslag legde. In tegenstelling tot het vorige seizoen, toen reeds vrij spoedig de krachtsver houdingen duidelijk werden afgebakend, is thans in de eerste klasse dames met HONGKONG, 9 nov. Communistisch China heeft Indië voorgesteld dat de troepen van beide landen zich elk twin tig kilometer van de MacMahonlinie terugtrekken, aldus meldt volgens Reuter Nieuw China. In een brief van de Chinese premier, Tsjou en-Lai, aan pre mier Nehroe werd gezegd dat beide lan den zich ook in het westen twintig kilo meter moeten terugtrekken van het ge bied waar beide zijden thans werkelijke controle uitoefenen en dat zij moeten be loven geen gewapende strijdkrachten naar de geëvacueerde zones te zenden. Voorts stelt Tsjou voor binnenkort be sprekingen met Nehroe over het grens gebied te houden. Hangende een regeling zou de status quo moeten worden gehandhaafd en geen van beide partijen zou moeten po gen de status quo op enigerlei wijze te wijzigen. Beide partijen moeten in het gebied na de voorgestelde terugtrekking hun burgerlijk bestuurspersoneel en on bewapende politie handhaven, aldus de Chinese premier volgens „Nieuw China". Tsjou heeft verklaard dat het voor stel neerkomt op een uitbreiding van het voorstel der Indiasche regering in haar 'nota van tien september, dat geen van beide partijen militarien naar Longjoe zal zenden. Als het noodza kelijk is de afstand van veertig kilome ter, wgaripinnen zich geen militairen zoudenj mogen bevinden, te vergroten, dan is de Chinese regerinjt,. bereid dit in overweging te nemen. Tsjou besloot: „De volken van beide landen willen dat wij snel optreden. Ik ben van mening dat wij aan hun wens tegemoet komen dat degenen, die elke gelegenheid zoeken om aan de grote vriendschap tussen China en Indië een einde te maken, niet hun snode doel moeten laten bereiken. Ik wacht een spoedig antwoord van uwe excellentie...", aldus de Chinese premier. HILVERSUM, 9 nov. Een 28-jarige vertegenwoordiger van een grote technische onderneming alhier, heeft zich bij de politie aangegeven. De man bekende in de afgelopen maanden de instelling, waar hij werkzaam is, te heb ben opgelicht voor een bedrag van on geveer 15.000. Verschillende gelever de goederen werden door de afnemers per giro betaald. De vertegenwoordiger echter vroeg aan deze ondernemingen of men contant wilde betalen. HU zou dan wel daarvoor de kwitanties uit schrijven en zelf het geld innen. Het laatste deed hii ook. maar hU gebruikte het geld voor zich zelf. 's-GRAVENHAGE, 9 nov. Zater dagmorgen zag een brigadier van poli tie op de Grote Markt in Den Haag de 26-jarige S. S. lopen. De man was reeds 12 oktober uit de inrichting ..Groot- Batelaar" op de Veluwe ontvlucht en staat bekend als een gevaarlijk psycho paat. De brigadier volgde de man en hield hem in de Kleine Halstraat staan de. S. weigerde aanvankelijk zijn naam op te geven en zeide tenslotte Jansen te heten. De politieman verzocht hem daarop mee naar het bureau Buitenhof te gaan. aan welk verzoek de man aan vankelijk gehoor gaf. Plotseling zette hij het op een lopen, waarna de briga dier drie waarschuwingsschoten loste. Een daarvan trof de band van een bromfiets. S. vluchtte een poort in de Annastraat binnen, waar hij door de politieman, die inmiddels assistentie had gekregen, werd aangehouden. UTRECHT, 9 nov. Met ingang van 29 juni 1960 zal er een auto-couchette- trein rijden tussen Amsterdam en Avig non, via Luik. Gouvy en Luxemburg. Op de woensdagen zal deze trein om 17.20 uur uit Avignon vertrekken, don derdags om 8.25 uur in Luik stoppen en tenslotte in de middag om 13.20 uur te Amsterdam arriveren. In andere richting is de volgende dienst vastge steld: Amsterdam vertrek 16.30 uur (donderdag)-Luik 21.08 uur - Avignon 12.10 uur (vrijdag). Er bestaat in Amsterdam en Den Bosch gelegenheid de auto's in te laden. De trein zal samengesteld zijn uit slaapwagens van alle klassen, couchette rijtuigen en een restauratierijtuig tussen Thionville en Luik en voorts de wagens voor het vervoer van de auto's, die voorzien zijn van een dubbele vloer. Deze nieuwe verbinding maakt het mogelijk in een nachi het hart van de Provence te bereiken. Vanuit Avignon kan men dan per auto verder reizen naar de Azuren-kust of de Italiaanse rivièra. De dienstregeling eindigt op 1 sept. 8 12 Amstel 8 11 JHC 8 10 Spirit 8 10 DSG geen mogelijkheid te voorspellen, wie de afdelingstitel in de wacht zal slepen. Hoewel Vriendschap bijwijlen uitstekend voor de dag komt, valt het toch wel buiten de gewone orde, dat Atleta met de opmerkelijke uitslag van 30 aan het kortste eind trok. Dit opende voor Sagitta onverwachte perspectieven om de leiding over te nemen. Maar ziet: ook deze ploeg kon het tegen J.H.C. nog wel niet bolwerken en sneefde op eigen terrein met 46. Tenslotte ver beterden Amstel en A.V.A. eveneens hun posities met overwinningen op res pectievelijk D.S.G. (05) en Spirit (0 4). De stand: Atleta Sagitta Vr.schap AVA De strijd om de voorlopige hegemonie in de tweede klasse B tussen Blauw Wit en Tonegido heeft aangetoond, dat de Amsterdamse dames tot de meest serieuze kanshebbers op het kampioen schap mogen worden gerekend. On danks weinig krachtsverschil zegevier den zij met 43. Eveneens met één doelpunt verschil toonde S.E.W. zich in de katholieke streekderby tegen V.Z.V. de sterkste. Het was een spannende wedstrijd, die een uitslag van 21 opleverde. Indien de thuisclub iets meer geluk had ge had, zou de eindscore hoger zijn ge weest. Buiten bereik van de keepster van V.Z.V. trof de bal namelijk liefst viermaal de lat. Twee doelpunten van mid voor mej. Koopman beslisten de ontmoeting in het voordeel van S.E.W.; een verdiende zege, aangezien deze ploeg over het geheel genomen toch méér homogeniteit demonstreerde. Ook A.D.O. blijft vastbesloten een woordje mee te spreken. Met produktief spel, in de rug gesteund door de goed ingrijpende defensie, werd Tavenu zon der pardon naar een nederlaag van 70 „gedreven". A.O.G. kon wederom geen herstel inluiden. Met de veelzeggende cijfers 27 beklemtoonde het zeker niet sterk spelende Niloc 2 de impasse, waar in de Alkmaarse ploeg verkeert. Hier is de stand nu: Blauw Wit ADO SEW Tonegido Niloc 2 T 13 7 11 7 11 8 10 7 7 VZV 7 6 Tavenu 7 4 AOG 7 1 Concordia 7 1 Sport Vereent is in de eerste klasse heren weer eens danig op schot geweest. De uitslag van 714 spreekt in dit op zicht boekdelen; een prestatie te meer, indien men bedenkt dat Aalsmeer 2 als tegenstander fungeerde. Heel wat moei lijker had IJmond het, dat bij WVGV ternauwernood met 56 zegevierde. Dat de strijd om de laatste plaats een vinnig verloop krijgt blijkt uit de royale zege, die AHC behaalde op UD: 61. Rapiditas distancieerde zich verder van het gevaar met het bereiken van een indrukwekkende score tegen Concordia (17—5). Sport Vereent 8 14 Rapiditas 8 8 IJmond 8 13 UD 8 4 Aalsmeer 2 7 8 AHC 8 4 WVGV 7 8 Concordia 8 3 De overige uitslagen zijn: DAMES tweede klasse A: HHCAttila 02, DWS—De Blinkert 4—4, SDW—BSV 42, LijndenLaren 53. HEREN tweede klasse A: BHCAttila 610. TonidoDe Blinkert 913, Vriendschap Zandvoortmeeuwen 98, LijndenLa ren 117. Tweede klasse B: Amers foortZeeburg 86, HOCArma 710, Niloc 2—SSVU 11—8, Achilles—Unitas 9—16. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 9 nov. Reeds in de eerste partjj van de driekamp tussen de Amsterdammer Piet van Heerde en de i Haarlemmer Wim de Jong, ter beslis- I sing van de strijd om de Noordholland- 1 se damtitel, was men dicht bij een be- slissing. Na een bijzonder ingewikkelde ope ning en middenspel kreeg de beheerst spelende Amsterdammer een fraaie kans op een doorbraak. Juist op het beslissende moment tastte Van Heerde eventjes mis, zodat zijn partner volop de gelegenheid kreeg de schade te her stellen. Wim de Jong was er de dam- i mer niet naar om deze unieke kans te verwaarlozen. De fut was grondig uit de stellingen verdwenen. Beide spelers zagen dat terecht na een aantal zetten in, zodat tot een puntenverdeling in deze eerste partij werd besloten. De tweede partij zal eerstvolgende zater dagmiddag worden gespeeld. HENGELO, 9 nov. Vijftien werk lieden van de N.V. IJzerwerf Twente te Hengelo raakten hedenmiddag bij een felle uitslaande brand hun burgerkleding kwijt, terwijl de vennootschap ernstig werd gedupeerd, doordat vrijwel de ge hele administratie en andere paperassen door het vuur werden verteerd. In twintig minuten tijds werden kan toor en cantine door brand verwoest. Enkele aangrenzende huizen moesten worden ontruimd. De brandweer was het vuur snel meester. De schade, die in de tienduizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. De brand is ont staan in de can tin". De oorzaak is niet bekend. BRUSSEL, 10 nov. (Reuter) Des kundigen zijn tot de conclusie gekomen dat een Madonna met Kind die werd toegeschreven aan de vijftiende-eeuwse Vlaamse schilder Jan van Eyck en die bekend is als de „Ince Hall Madonna" piet een echte Van Eyck is. Het werk dat zich in de National Gallery van Melbourne bevindt en in 1922 was aan gekocht voor ongeveer 250.000 gulden, is een kopie van een verloren gegane Van Eyck en zou vervaardigd zijn door een niet-Vlaamse kunstenaar uit dezelfde periode. Prins Albert en Prinses Paola van België brachten maandag een bezoek aan Antwerpenwaar zij onder veel belangstelling op het stadhuis ontvangen werden. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 9 nov. „Gezellig Samenzijn" liet er geen twijfel over bestaan, dat het opnieuw tot de finale van de hoofdklasse damcompetitie wenst door te dringen. Met forse cijfers werd concurrent „Het Oosten" geklopt. Toch behield de club van Wim de Jong nog alle kansen op een finaleplaats, omdat zowel D.S.T.O. als Jozeph Blankenaar B faalden. St.-Canisius zag thuis kans om het gehavende D.S.T.O. een gelijke stand af te dwingen. En St.-Bavo trok tegen het B-team van Jozeph Blanke naar zo fel van 'eer- dat de Amster dammers zelfs nog blij mochten zijn met de bereikte eindstand. En daar Aris de Heer weer met grote cijfers werd geklopt, is ook de strijd om de degradatie weer in felheid toegenomen. De complete resultaten in de ver schillende damcompetities waren als volgt: Hoofdklasse: Haarlemse Damclub- D.D.D. 10-10. St.-Camsius-D.S.T.O. 8-8 (vermoedelijke eindstand 10-10), Gezel lig Samenzijn A-Het Oosten 15-5, Jozeph Blankenaar B-St.-Bavo 9-9 (vermoede lijke eindstand 10-10), Aris de Heer- Zaandam 6-14. Volgorde der deelnemende clubs in de beide groepen der hoofdklassecom petities nu: Groep A; Joz. Blank. A 3 6 Gez. Sam. B 2 2 IJmuiden 3 5 3 2 Oostzaan 2 3 Wormerveer 4 2 D.D.D. 3 3 D.C.G. 4 1 Groep B: Gez. Sam. A 4 8 D.S.T.O. 4 5 Joz. Blank. B 4 5 Het Oosten 4 5 Zaandam 4 4 St.-Bavo 4 3 St.-Canisius 4 1 Aris de Heer 4 1 In de eerste klasse damcompetitie versterkte het leidende Crescendo zijn positie zeer grondig. Zelf won Cres cendo met stevige cijfers van Kunst en Genoegen, terwijl de beide titel- concurrenten Aalsmeer en Ouderkerk uit de running geraakten door onver wachte nederlagen. Opmerkelijk was de winst van de beide oud-hoofd klasseclubs. C.D.A. won zelfs verdien stelijk van het toen nog ongeslagen Aalsmeer en Weesp wrong er tegen het aangeslagen D.V. Noord een gelijk spel uit. De volledige uitslagen en de stand der clubs waren hier aldus: Eerste klasse: Weesp-D.V. Noord 8-6 (vermoedelijke eindstand 10-10), Ouder- kerk-Diemen 7-11 (vermoedelijke eind stand 8-12), Kunst en Genoegen-Cres cendo 6-14. Stand daardoor nu: Crescendo 4 8 D.V. Noord 3 3 Aalsmeer 4 5 C.D.A. 4 2 Ouderkerk 4 5 De Kwakel 4 2 Diemen 3 4 Weesp 4 I Omdat de tweede klasse een volledige BONN, 9 nov. (Reuter) Een woord voerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag in antwoord op vragen gezegd dat twee moeilijke problemen in de onderhande lingen tussen Nederland en de Duitse bondsrepubliek nog geregeld dienen te worden. Deze problemen zijn, aldus de woordvoerder, het totale bedrag dat aan Nederland betaald zal worden, en ver scheidene punten in de kwestie van de grenscorrecties. Verder zei de woord voerder dat de bondsregering nog altijd hoopt dat de onderhandelingen vóór Kerstmis kunnen worden afgesloten. rustweek had, stappen we nu direct naar de verrichtingen in de derde klasse damcompetitie. Nog steeds bleef het leidende trio, bestaande uit Diemen A, Crescendo en Gezellig Samenzijn A, el kaar fel bestrijden. Omdat dit drietal echter alles weer won bleef de situatie aan de kop ongewijzigd. In de lagere regionen werd nogal „stuivertje ge wisseld" op de ranglijst. De uitslagen waren hier: Derde klasse: Gezellig Samenzijn Jeugd-Crescendo 4-16. Gezellig Samen zijn Jeugd-Diemen B 11-9, O.D.V.-D.D.S. 11-9, Gezellig Samenzijn A-Diemen B 15-5, A.P.G.S.-Fahrenheit 4-16, Gezellig Samenzijn B-Kunst en Genoegen 11-9, Diemen A-Ouderkerk 18-2. De clubs kwamen daardoor als volgt op de ranglijst: Diemen A 7 13 De Kwakel 7 5 Gez. Sam. A 8 13 D.D.S. 8 5 Crescendo 6 11 G. S. Jeugd 5 4 Weesp 8 9 A.P.G.S. 7 4 O.D.V. 6 8 Ouderkerk 6 2 Fahrenheit 7 8 Diemen B 8 2 Gez. Sam. B 7 6 BRUSSEL, 10 nov. (Reuter) In Belgische politieke kringen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid van een Belgisch beroep op de Verenig de Naties voor het zenden van een internationale politiemacht naar Roean- da, ten oosten van de Belgische Congo, waar thans ernstige wanordelijkheden voorvallen door onderlinge strijd tussen negerstammen. Roeanda en het aan. grenzende koninkrijk Oeroendi waren vóór de eerste wereldoorlog Duitse koloniën, die na 1919 door de toenmalige volkenbond als mandaatgebied onder Belgisch bestuur werden geplaatst. Vol gens kringen, die in nauwe verbinding staan met de Belgische autoriteiten in Oesoemboera in Roeanda, zijn er hon derden doden gevallen in de strijd tus sen de Bahoetoe's en de Watoetsi's. Er kunnen echter nog geen nauwkeurige cijfers over de aantallen slachtoffers worden verstrekt. Volgens te Brussel ontvangen berich ten is het voor de onder Belgische offi cieren staande Congolese strijdkrachten moeilijk de strijdenden te scheiden, die op heuveltoppen en in ravijnen gevech. ten leveren. Volgens deze berichten is het aantal strijdkrachten ontoereikend, terwijl hun uiterst moderne wapens in DEN HAAG, 9 nov. Donderdag zal de minister van O.K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, de conferentie van minis ters van onderwijs van België, Duits land, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland openen. De Nederlandse mi nister is de initiatiefnemer tot deze in cidentele en strikt besloten conferentie, die gehouden wordt in het Vredespa leis. Donderdagavond biedt prof. dr. J. E. de Quay in de eregalerij van het Rijksmuseum te Amsterdam de deelne mers aan de conferentie een diner aan. Vrijdagavond, na de sluiting van de con ferentie, zullen de deelnemers op uit nodiging van de Nederlandse minister van Onderwijs in het museum Prinsen hof te Delft een concert bijwonen dat gegeven wordt door het Nederlands Strijkkwartet. de dichtbegroeide bergen waardeloos zijn. Alle beschikbare versterkingen zijn zondag naar Roeanda gezonden. Het is niet waarschijnlijk dat er, met een nog niet gestabiliseerde toestand in de Belgische Congo, nog meer militairen kunnen worden gezonden. De Belgische regering heeft verleden week meegedeeld dat er geen dienst plichtigen naar de Belgische gebieden in Afrika zullen worden gezonden, zo dat ook geen aanvoer door de lucht van militairen uit België kan worden ver wacht. Er bestaat in België krachtig verzet tegen alles wat uit zou kunnen lopen op een „tweede Algerijnse oor. log", ook al wordt er in dit geval een onderlinge strijd geleverd tussen twee Afrikaanse stammen. Daarom meent men in sommige Belgische politieke kringen dat het een sterke internatio nale politiemacht beter zou gelukke" een einde te maken aan de moeilijkheden in Roeanda da onder Belgisch bevei staande Congolese militairen of uit Bel' gische vrijwilligers bestaande eenheden- Belgische militairen oefenen streng zicht uit op de verbindingen tussen de Belgische Congo en Roeanda. Gernel" wordt dat blanke kolonisten hun onder* nemingen verlaten uit vrees dat der8 gevechtsterrein zullen worden voor de Bahoetoe's en Watoetsi's. Inmiddels heeft koning Boudewijn "e mwami (koning) Mwamboetsa vs!l Oeroendi gistermiddag op het palei' Laeken in audiëntie ontvangen. Konin» Mwamboetsa, een van de twee heerser» in Roeanda-Oeróendi, is naar Brussel gekomen om met de minister voor de Belgische Congo, De Schrijver, de toekomst van zijn gebied te bespreken- Op 19 september 1959 werd het vijf enveertigste studiejaar van de School voor Taal- en Letterkun de te 's-Gravenhage geopend met een rede van de rector, die verborgen staat afgedrukt achter een rede van prof. dr. J. A. Huisman over ..Alliteratie in on ze tijd" (uitgave P. Noordhoff, Gronin gen). De rede van prof. Huisman is voor taalkundigen stellig van belang, maar wij zouden niet gaarne zien dat een aantal van de belangrijke opmer kingen die de rector van de school maakte, niet tot hun recht zouden ko men, verscholen als zjj gaan achter de hooggeleerde toespraak. De rector van het Haagse onderwijs instituut bespreekt summier, maar bij zonder duidelijk, enkele knelproblemen uit de huidige onderwijssituatie. Hij sluit hierbij aan bü het artikel van dr. J. Karsemeyer, „de zeer bezonnen re dacteur" van het weekblad van het Ge nootschap van Leraren, die zonder meer over ontreddering van het middel baar onderwijs sprak. Kijkende in het heden en de zeer nabije toekomst, sig naleert de rector twee aangelegenhe den die stellig niet zullen nalaten het (Van onze correspondent In Bonn) BONN, 9 nov. Gebruikmakend van de enorme order-portefeuilles, die bij de Westduitse automobielfabrieken voor al na de recente „Internationale Auto mobiel-Tentoonstelling" in Frankfurt op uitvoering liggen te wachten en de lange leveringstermijnen, die zfj moeten bedingen, probeert de Oostduitse auto mobiel-industrie haar produkten n de Bondsrepubliek te slijten. Zij maakt daarbij, volgens de informatiedienst van het „Duitse Industrie-Instituut" in Keu len dat de publicistische belangen der werkgevers behartigt gebruik van dumping-methoden. Met deze dumping-prijzen probeert de Oostzonale automobielindustrie nu al sinds enige tijd haar export in het kader van de z.g. „interzonale handel" tussen de Bondsrepubliek en de Oost zone te bevorderen. Automobielen van het type „Wartburg" die worden gemaakt door de in Oost-Duitsland ge legen vroegere fabrieken der „Auto- Union" worden in West-Duitsland niet alleen ver ondei de dealerprijs in de Oostzone verkocht, maar zelfs be neden de kostprijs. De produktiekosten van een „Wart- burg"-auto van het standaard-model be dragen 7.080 Oostmarken. De dealerprijs in Oost-Duitsland bedraagt 14.700 Oost marken, maar in de Bondsrepubliek worden deze wagens voor 4.800 D-mark aangeboden. Het export-model „Wart burg" kost in de Oostzone 16.300 Oost marken (kostprijs: rond 9.000 Oostmar ken), in West-Duitsland echter maar 5.660 D-mark. Dit is de verklaring, waarom men de laatste tijd in stijgen de mate „Wartburg"-auto's op de West duitse wegen ziet. onderwijs, in zijn oog ongunstig, te be* invloeden. De eerste is de televisie. Toegevend dat een enkele televisieles een aardi* ge afwisseling in het schoolprogram' ma kan vormen, meent hij dat aan de televisie geen belangrijke taak in het onderwijs moet worden toebedeeld. Hij vreest dat bü de uitbreiding van radio en televisie, „bü al dat horen en zien", juist het denken vergaat, terwül een primaire taak van het middelbaar onderwüs is de leerlingen juist tot denken te brengen. Men kan openstaan voor werkelijke vernieuwing van het onderwüs, men kan aanpas sing aan de zich snel veranderende maatschappelüke structuur bepaald niet uitsluiten, mits deze vernieuwing en aanpassing geen infantilisering met zich meebrengen. En het gevaar hiervan dreigt door de middelen van massa-communicatie. Leren denken is te meer nodig nu tegenwoordig veel kinderen uit een milieu komen dat niet de traditie van geestelük® vorming kent en waarin de dingen uitsluitend getaxeerd worden naai" het geldelijk voordeel dat ze kunnen brengen. De school zal hun moeten leren dat bü geestelüke goederen niet de prü's, maar de waarde be slist. Een tweede factor die een rol zou kunnen gaan spelen, is de aangelegen heid van de verkorte werkweek. Pe rector acht het waarschünlük dat bin nen afzienbare tüd in de industrie vrüe zaterdag zün intrede zal doen e is ervan overtuigd dat de school J]„n zal moeten volgen. Hü voegt daara toe: helaas. Want het doel van u school is ontwikkeling en niet produc tie. Een bedrüf laat zich automa.ise- ren, een school niet. Voor het leven van kinderen is het gewenst, dat ar beid, spel en ontspanning een telkens afwisselend harmonisch samenstel vor men. Een lang weekeinde zal een on regelmatige verdeling tussen vrüe tij" en arbeid scheppen, die moeilük- in he1 belang van de jeugd te achten is. B°* vendien ontstaat bü zulk een weekein de, evengoed voor de jeugd als voor de volwassenen, het probleem van de besteding van deze vrüe tüd. Zeker in een tüdperk ais het onze, waarin een oude cultuur aan het afsterven is en een nieuwe haar vorm nog niet gevon den heeft, komt het probleem van de vrijetijdsbesteding als een indrukwek kend cultureel vraagstuk op ons af. een vraagstuk dat niet wordt opgelost door een toenemende produktie van bromfietsen en scooters. G.K. 1 r 2. Met grote voorzichtigheid nadert Eric het eiland. De Ieren heb ben hem gewaarschuwd voor gevaarlijke klippen, die het omringen, en hem verteld, waar zich de enige plaats bevindt voor een landing. Met het dieplood tast Eric zich een weg door het verraderlijke water en langzaam glijden de boten op de kust aan, waar een klein kiezel strandje zichtbaar is tussen de rotsen. Als even later de schepen schurend tot stilstand komen, slaken de mannen allen een zucht van verlichting. De mannen gaan aan land en zwijgend neemt Eric de omgeving in zich op. Om op zo'n verlaten, onherbergzaam eiland te worden achtergelaten, is een harde straf. Even voelt Eric de Noor man zelfs medelijden met de meedogenloze, wrede tiran Criffan, wie dit lot wacht. Maar dan, menig oude, moegewerkte varensgast hunkert misschien naar de rust en afzondering, die voor deze veelvoudige moordenaar een verschrikking is. De dienaren, die hun meester ge volgd zijn in de verbanning, beginnen de lading te lossen, zaden om het land te bebouwen, geiten, gereedschappen, jachtwapens en hout voor de bouw van enkele kleine blokhutten. De Noorman geeft een aantal van zijn mannen een teken om mee te helpen; hoe eerder dit werk gedaan is, hoe liever het hem is. En dan wendt hij zich ineens snel om. Achter hem, vanuit de landzijde, klinkt een kort scherp ge blaf en weinig tellen later verschijnt een grote donkere hond op een der lage heuvels. „Wolven" stoot Criffan uit. „Wolven op dit eiland... dat is niet best." Eric antwoordt niet. Sprakeloos staart hij naar de gedaante van de hond; het dier lijkt als twee druppels water op zijn eigen hond Wolf! IK BEN VAN DE POurtE,)lK NEEM AAN DAT E£N ROCT MOTEL ALS DIT EI06N ELECTRlCiEN heeft zoudt u hem VOOR ONS WILLEN KUNT U OP EEN AP6TAND VAN, LATgN WE ZEG6EN tien meter van uw WAO EN OOK NOG Bluven MEE LUISTEREN EN Dit is a/neneer PAUL VLAANDEREN jazeker; da ZET IK EEN VERLÊNO 5NOEÖ tussen DE ONT VANGER EN MIJN KOP TELEFOON IK BEN NOGAL TROTS OP DE ELEKTRISCHE LEIDINGEN VAN HET HOTEL-, IK HEB ZELF HET SCHEMAij VOOR DE BEDRADIN6 GEMAAKT ELKE VERDIEPING HEEFT EEN APART SCHAKELBORD, EN ELKE KAMER <EEFT EEN APARTE ZEKERING. I BEGR'JPT WAT ik BEDOEL. MIJN GOeiE 4 r IK HOOPTE DAT DIT INDER DAAD H6T GEVAL WAS. BRENG ,ONS NAAR HET SCHAKELBORD-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2