m m .-Jl Zilveren schotel uit Frans Halsmuseum terecht MOOI CONCERT VAN DRIE DAMESKOREN m Romantisch en ongelooflijk verhaal Heer en herder M NAAIMACHINES DEFMM u wilt een leuke sportieve japon Slecht weer brak DODENRIT af Route intocht Sint Nicolaas CHARLES WENTINCK OPENT EXPOSITIE VAN WIM STEIJN De nieuwe speeltuin aan de Van Dortstraat Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin heeft experimentele plannen BRIEVEN van lezers fPi ff - DANK ZIJ OPROEP IN BLADEN IN VERKEER F, °neel Ü&8 ••KUS» Landelijk karakter blijft bewaard Politie test auto's en andere voertuigen DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 PAGINA 5 S: ■- sm* >WfiWn2,.'JÊ ^ilrns Haarlem, e.o. ^ziek fcrsen Waterstanden Onverwachte vangst Verrukkelijke koffie Burgerlijke Stand Haarlem r* j >- met zo'n wijd aangeplooide rok en een moderne afstaande kraag. Bomen op Grote Markt worden vervangen dekenaat Haarlem Stille Armen Heemstede Bejaarde dame aangereden Dr. J. W. Kamerling 25 jaar verbonden aan Diaconessenhuis Onderwijs vraagt gelden aan gemeente Goudsbloemen of klimrek Beurs van Amsterdam Beurs van New York i - v Haarlem, io nov. De schotel Ah Haarlems zilver, die sinds 11 de- Ahiber 1955 uit het Frans Halsmuseum A^d vermist, is terecht. Vannacht kort Aor twaalf uur werd de directeur van A museum, de heer H. P. Baard, op geld door een onbekende met het ver rek maar eens in zijn tuin te gaan JJken. Onmiddellijk belde hij de re- .herehe en samen met hoofdinspecteur L- v. Marion trof hij in het tuintje van £.et Huis van Looy op de hoek van de p-amperlaan en de Voorhoutstraat een *?ote kartonnen doos, waarin zich de zilveren schotel bleek te bevinden. De "eer Baard heeft vanochtend tijdens *en persconferentie mededeling gedaan Van een en ander, terwijl de heer v. Marion uiteenzette wat er is gebeurd sinds de oproep in de dagbladen van Verleden week vrijdag. Het is een on gelooflijk en romantisch verhaal gewor den. Zaterdagmiddag om kwart voor drie Haarlem, 10 nov. Pastoor A. Trouwborst van de St. Lidwina had het met vertrouwenswekkende be slistheid in zijn parochierubriek in Sursum Corda gezet: tijdens de mis sie zullen 's avonds politieagenten bij het aan- en uitgaan van de mis sieoefeningen aanwezig zijn om de parochianen met enige zekerheid over de altijd levensgevaarlijke (voorrangs) -Rijksstraatweg te lood sen. Maar de agenten waren er niet; ze waren er maandagavond voor en na de oefening van zeven uur be slist niet. En de oversteek van de Straatweg was werkelijk tijdens storm en slagregen een boeiend, doch angstig avontuur. Pastoor Trouwborst, een man, die er niet van houdt zo maar wat te zeggen, verdroot het kennerlijk. En na de oefening van zeven uur maandagavond zagen de pa/ochi- anen van de Lidwina-kerk het vol gende schouwspel, toen ze met ve len samengroepten om, wanneer het de razende auto's eens even belief de, tóch nog over te steken. Ze ontdekten plotseling hun pastoor, die midden op de Rijksstraatweg was gaan staan en hen met ver vaarlijke stem uitnodigde nu maar *ds de bliksum over te steken. En daar stond pastoor Trouwborst 'h toog, met bonnet op, en in de Verte gelijkend op een zeer Neder landse Don Camillo als een rots h de branding met wijd uitgesprei de armen. Het verkeer van beide kanten kwam tot stilstand en meni ge automobilist zal met verbazing Geconstateerd hebben, dat in Haar lem ook pastoors daadwerkelijk aan ue verkeersbeveiliging meewerkten. Maar pastoor Trouwborst had de zekerheid dat hij als een goede her der zijn schapen veilig naar de overkant geloodst had. PALACE: De blauwe engel, volw.; 4-15, 7 en 9.15 uur. en 9.15 uur: „08/15" (derde deel), HALS: Die tolle Lola, 18 Jaar; 2. 9.15 uur. l^OR; Oj8. Hiu's van bamboe, 18 j.: 2 en «ur. VS?" Narcotica, 18 j.; 2 en 8 uur. hgVA Geladen zaterdag, volw.; 2 en 8 u. tMBRANDT: Some like it hot. volw. *Ov-vde Week): 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 7 De ridder der wraak, 14 jaar, 2.30, GTtrrïV 0.15 uur. Mf710: Een gentleman wordt geen she- HpjLa. 1.; 2.15, 7 en 9.15 uur. W.eRVALa Chatte, 18 jaar. \t»* VA 2.^0 en 8.15 uur en do. 8.15 uur. -Sta- Dinsdag 10 november bOh, ^Ssch°uwburg, 8 uur: De Haagsche e met »>De dolleman", komedie van Anouilh. Regie: Cees Laseur. ufVa-theater, 8.15 uur: „Pers-Vers Amsterdamse Journalistencabaret. kt, Woensdag 11 november jtij^rtgebouw, 8 uur: Concert door de VV,®edse Chr. Oratorium Vereniging ■'aan Hillen, m.m.v. Albert de Klerk, het Rotterdams Kamerorkest. Pro- Krönungsmesse van Mozart. e. esta Dinsdag 10 november 9*i»ï?ajifc Brinkmann, 10.30 uur: Dio- Öag van het Katholieke Vrouwen- Woensdag 11 november s Haarlem, 2 uur: Gemeente- 'gadering. j- Dinsdag 10 november water: 12.13 u. aa8 Water: 7.34 u. en 19.54 u. kwam de eerste reactie binnen op de oproep in de dagbladen. Een onbeken de' belde telefoonnummer 16184, welk nummer ten tijde van de diefstal in 1955 toebehoorde aan de heer Baard, maar dat sinds 1956 alleen voor het museum Huis van Looy bestemd is. De suppoost Scheffers hoorde een on bekende stem vragen naar de heer Baard. De heer Scheffers holde naar het vlak bij het museum gelegen woon huis, maar aangezien de heer Baard rustte, ging mevrouw Baard met hem mee om de telefoon aan te nemen. Zij hoorde een enigszins platte stem zeggen dat men de heer Baard wilde spreken in verband met de zilveren schotel. Mevrouw Baard verzocht de onbekende het nummer van haar man thuis te bellen maar deze vermoedde een valstrik en legde de hoorn neer. Gisteravond omstreeks tien ,voor twaalf werd de heer Baard thuis opge beld. Opnieuw meldde zich een onbeken de, die hem verzocht in de voortuin te gaan kijken waar hij ,,iets zou aantref- gen had het museum zo'n massa narig- Baard, waarop de onbekende zei: „Dat zult u wel begrijpen". Op de vraag van de heer Baard wat de man ertoe bewo gen had het museum zo'n massanarig- heid te bezorgen, luidde het antwoord: „Louter balorigheid, maar nu moet ik ophangen anders mis ik dadelijk mijn laatste bus nog". Onmiddellijk belde de heer Baard de recherche en samen met hoofdinspec teur v. Marion trok men de regenach tige nacht in. Men begon te zoeken in de achtertuin maar daar werd niets ge vonden. Daarna doorzocht men het tuintje bij de zalen van het Huis van Looy op de hoek van de Kamperlaan en de Voorhoutstraat. Daar vond men, pal achter de ligusterhaag die de af scheiding met de straat vormt, een gro te kartonnen doos doorweekt en wel, welke de zilveren schotel bleek te be vatten. Juist op het momeent dat de heer en mevrouw Baard en hoofdinspec teur v. Marion weer het huis van de heer Baard binnengingen, werd er opnieuw gebeld. De onbekende meldde zich opnieuw, nu om te constateren dat „de politie er gauw bij was". Hij voeg de er aan toe: „Denk nou in het ver volg eens aan het w.c.-raampje". De ze laatste mededeling wjjst er volgens de recherche op dat de brief destijds via een der w.c.-raampjes van het Frans Halsmuseum is binnengekomen. Deze miniem kleine raampjes bevin den zich in de museummuur. Zij zijn van buiten af niet zichtbaar. Daartoe moet men eerst de muur om de mu seumhof heen overklimmen. de raampjes zien uit op de binnenplaats. ia el is destuds tijdens het onderzoek gebleken dat de dief via een raam op de verdieping het museum verlaten moet hebben. Men meende toen echter dat hij zich had laten insluiten. In leder geval is de zilveren schotel onbeschadigd en keurig opgepoetst te rug in het Frans Halsmuseum waar hij vermoedelijk vanmiddag alweer in een vitrine geplaatst zal worden in de zo ge heten kapel. De recherche zal van een en ander proces-verbaal opmaken en de officier van justitie in kennis stelen. Of de dader, wanneer hij ooit mocht worden opgespoord, vervolgd zal wor den, is een zaak die alleen het parket kan uitmaken. Overigens heeft de publicatie van de oproep in de dagbladen nog een ande- Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105, Telef. 18598. Roi Woensdag 11 november water: 0.43 u. en 13.14 u. Watf»r* fl A.A. ii om 91 no n BEVALLEN van een zoon: A. G. Pie- terse-Lodder; E. H. Wigchert-Mesman; M. J. Paap-Terol; A. A. van Angeren- Broekman; A. Arendsen-Vonk- J C. Groenenberg-Kuitert; A. E. Rooseboom de Vries-Brinkman; M. F. Krouwels- van Staveren; P. C. van den Brink- Cramer. BEVALLEN van een dochter: H. v. d. Goes-Joosten; S. H. C. Korn-Berkhout; C. M. J. van Haaster-Schoorl; E. Hoeke- Kroes; W. A. M. Steur-NicolaasM. H. de Ridder-DielemanM. Lub-van der Pluijm; H. L. de Smeth-AntheunisseE. J. M. Boermans-Krouwels. OVERLEDEN: J. M. Martijn, 78 1„ Hooimarkt; P. Gernler, 71 j., Gasthuis- vest; B. Konings, 73 j., Spaarndamse- weg; W. Kruijer, 87 j., Assendelver- straat; J. W. Verbeek, 62 j., Harmen- jansweg; J. M. Westra, 58 j., Oranje plein; A. J. Snel, 44 j., Lorentzkade; J. C. Plank-van der Wal, 74 j., Uit den Bosstraat; L. Zwillenberg-Salinger, 65 j„ Gasthuisvest; A. E. Vernout-Bakker, 82 j., Grote Houtstraat; I. de Haan-Ori, 51 j., Crayenesterlaan; N. A. M. Bar bas, 75 j., Brederodestraat; C. A. Stroo- ker-Pennekamp, 38 j., Geweerstraat. ONDERTROUWD; A. W. van der Ma- rel en L. B. M. van der Hulst; J. Da mes en B. Bruines; C. Dekker en J. K. van Hofwegen. ':vr-'.wiw" .,J In een zwaar doorregende nacht hebben de heer en mevr. Baard en hoofdinspecteur C. v. Marion van de Haarlemse recherche de vier jaar geleden uit het Frans Hals museum gestolen schotel van an tiek Haarlems zilver teruggevon den in de tuin bij de zaaltjes van het Huis van Looy op de hoek van de Kamperlaan en de Voerhoutstraat re zaak tot klaarheid gebracht. Gister ochtend werd de recherche opgebeld door een tipgever dat de 23-jarige Am sterdamse kunstschilder B. v.d. B. wel meer van de diefstal van de schotel zou weten, aangezien hij ook op 30 mei 1957 uit het Frans Halsmuseum een portret schilderij van de Haarlemse kunstschil der H. F. Boot gestolen had. Dat schil derijtje was op die dag uit de lijst ge nomen en verdwenen. De lijst vond men onder een kast terug terwijl op 1 juni 1957 het schilderijtje netjes verpakt werd aangetroffen in het portaal van van het woonhuis van de schilder Boot. Om half negen gisterenavond is de Amsterdamse schilder door de Haar lemse recherche verhoord. De jongeman bekende vlot en zei ge handeld te hebben omdat hij zich geër gerd had aan de lijst van het schilde rijtje van Boot, dat hij zeer bewonder de en over de wijze van ophangen. Voorts had hij willen aantonen dat de bewaking in het museum zeer slecht was. Het had beslist niet in zijn bedoe ling gelegen om het schilderij te ont vreemden. Hij had slechts in een im puls van verontwaardiging gehandeld. Deze zonderlinge historie heeft hoofdin specteur v. Marion de indruk gegeven, dat hij in de zaak van de zilveren scho tel een soortgelijke oplossing moest zoe ken. Nog geen half uur na het verhoor van de Amsterdammer werd hij door de heer Baard opgebeld, dat de schotel terecht was. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houfstr. 181, tel. 14444 Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L, VEERSTRAAT r u slaagt al v.a. f 29,75 HAARLEM, 10 nov. Compleet met het bijpassende slechte weer heeft de raadscommissie voor stadsontwikke ling en Hout en Plantsoenen gisteren de jaarlijkse dodenrit gemaakt langs de bomen die in het komende jaar ge doemd zijn te verdwijnen. Het weer was evenwel zo slecht,dat omstreeks drie uur de rit werd afgebroken. Maar in de periode tussen negen uur 's och tends en drie uur 's middags had de commissie toch nog kans gezien onge veer veertig bomen ter dood te ver oordelen. Maar er staan er nog min stens evenveel op de nominatie om een zelfde lot te ondergaan. Begonnen werd met een bezoek aan een boom achter Openbare Werken, welke boom echter gratie kreeg. In het Kleverpark werden enige bomen afgekeurd, evenals op de Kattenberg, terwijl de hinderlijke, maar toch wel mooie kastanje op de hoek van Kenau park en Kenaustraat, midden op de rijweg nabu het bureau van het Wit- Gele Kruis eveneens gedoemd werd te verdwijnen. Langs de Oranj'ekade, de Raamsingel en het Spaarne werden ook enige bomen afgekeurd. De reste rende Iepen op de Grote Markt zullen nu ook aetinitief gaan verdwijnen, maar er zullen jongere bomen voor in de plaats komen. Over de bomen langs de Krocht is lang gediscussieerd. Wanneer de ver keerspolitie z«n zin krijgt en de Krocht wordt verbreed, dan zullen de bomen onherroepelijk moeten verdwijnen. Ze worden dan overgeplant naar het Kle verpark. Maar gaat de reorganisatie niet door, dan blijven de bomen voorlo pig nog wat staan De vreemdvormige boom met de ketting op het Frans Halsplein gaat ook verdwijnen, even als enkele bomen op het Bolwerk. Zes linden aan de Spanjaardslaan kregen gisteren hun doodvonnis, alsme de enige iepen aan de Middenlaan. Ten slotte werd ook een boom aan de Wil lem de Zwijgerlaan het laatste uur aan gezegd. Deze boom staat vlak naast de plaats waar enige weken geleden een boom omwaaide. Beide bomen wa ren aangetast door uit een lek in de gasbuis ontsnappend gas. In het kader van de Haarlemse Missie worden vanavond in alle parochieker ken weer de oefeningen gehouden. Daarvoor verwijzen wr naar het pa rochie-program. Wie s, m°rgens geen gelegenheid heeft ter kerke te gaan, kan in het middaguur om 12.40 uur de H. Mis bijwonen in de st. Joseph-kerk aan de Jansstraat. Op hetzelfde tijd stip wordt in de Paterskerk aan de Groenmarkt een bezinningsbijeenkomst gehouden. Morgenavond zpn er confe renties voor ongehuwde aarnes in de kapellen van de Maria-stichtmg, de Zusters aan de Koningstraat, het Tri- niteitslyceum, Huize bint Bavo te Heemstede en in de aula van het Men- delcollege. De route die Sint Nicolaas morgen op zijn intocht in Haarlem zal volgen is: 2.30 uur, aankomst per motorboot aan het Z.B. Spaarne tegenover de Slachthuisstraat, vervolgens: Slacht huisstraat, Kruistochtstraat, Nagt- zaambrug. Amsterdamstraat, Amster damse Poort, Spaarnwouderstraat, Antoniestraat, Lieve Vrouwegracht, Lange Brug, Kampervest, Gasthuis- vest, Grote Houtstraat, Gedempte Oude Gracht, Kleine Houtstraat, Lan ge Veerstraat, Klokhuisplein, Jans straat, Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt, Vlees hal. HEEMSTEDE, 9 nov. In Heemste de zal evenals vorige jaren een inzame ling worden gehouden voor de „Stille Armen". Het comité, waarvan de bur gemeester mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard voorzitter, de heer E. J. van Lent lid en de heer A. van Wingerde secre taris-penningmeester is, doet een be roep op de inwoners van Heemstede een bijdrage voor dit doel af te zonde ren. Het comité zal ook gaarne opgaven ontvangen van namen en adressen van personen van wie men meent dat zjj voor een uitkering in aanmerking ko men. Uw bijdragen kunnen worden ge stort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten raad- huize op woning Willem Pjjperlaan 14. Inmiddels werden reeds bijdragen ontvangen van: B.O. 50,- en G.H.R. flO,—, in totaal ƒ60,-. AMSTERDAM, 7 nov. De bekende schrijver over beeldende kunst Charles Wentinck. heeft sympathieke woorden gesproken over de Haarlemse schilder Wim Steijn en zijn warme bewondering uitgesproken voor diens werk bij gele genheid van de opening van een ten toonstelling van tekeningen, recente gouaches en schilderijen van Steijn bij kunsthandel De Boer in Amsterdam. Zijn enthousiasme was reeds gewekt toen hij „in een goed Haarlems uur bij een goede kop koffie een goede ten toonstelling van tekeningen" aantrof. Het élan van primair schilderschap dat hij hier herkende gedoogt dat tussen- treding van het intellect achterwege blijft. Ofschoon Steijn schildert zoals er in alle tijden geschilderd is, wenste spreker de kritiek te weerleggen, dat Steijn, die noch bij de intellectualisti sche noch bij de primaire schilderrich ting van deze tijd is in te delen, daar om niet van deze tijd zou zijn. Ook wie niet probeert van zijn tijd te zijn, blijkt toch van zijn tijd te zijn. Een schilderij wordt niet gemaakt met ideeën. Het is voldoende dat een schilder zich beperkt tot de specifieke middelen van de schil der. Voor Steijn is het onderwerp geen hoofdzaak; het is een willekeurig ver trekpunt en wat daarna gebeurt met de middelen van de schilder is eerst be langrijk. De reeks stillevens naar het zelfde onderwerp toont hoe Steyn daar uit steeds een nieuwe schilderlijke in spiratie put. Zijn portretten vertonen het beste wat men van een portret mag verwach ten. Het zijn werkelijke schilderijen die de geportretteerde in dezelfde mate voorstellen als de portrettist. Het por tret is in de eerste plaats het portret van de schilder zelf. Het is een zeldza me belevenis, dit alles bij Steijn te mo gen ervaren en al deze zaken maken Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het dameskoor „Haerlem" werd maandagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw een concert ge geven, waarop behalve het jubilerende dameskoor, ook het vrouwenkoor ZJGEA, en het koor van de Nederland se vereniging van Huisvrouwen optra den. Om artistieke redenen heeft ZJGEA, onder leiding van Rie Vring-Servaas mij de grootste voldoening geschon- keji. Speciaal in het gedeelte na de pau ze, waarin de „Deux Chansons" van Herman Strategier tot uitvoering kwa men, was meerdere keren uiterst fraaie gecultiveerde koorzang te horen. In het „Creupelke" van Alb. de Klerk viel de verzorgde articulatie op. Voor de pauze had dit koor reeds een mooi uitgebalanceerde ensemble klank be reikt in twee werken van Joh. Brahms. Mevrouw Stenger toonde zich op de pia no een voor haar taak uitstekend be rekende begeleidster. HAARLEM, 10 nov. Zoals bekend bestaan er ernstige plannen, op korte termijn een speeltuin aan te leggen op een stuk grond nabij de Van Dort straat, dat thans voor schooltuintjes wordt benut. Omwonenden zijn daar over ontstemd, en hebben B. en W. van Haarlem per brief hun bezwaren doen toekomen, voorzien van een groot aantal handtekeningen, mede afkom stig van verderafwonenden. Naar wij echter van de zijde van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, die de speeltuin gaat exploiteren, ver nemen, heeft men bijzondere plannen met de tuin, welke men geheel in de landelijke sfeer wil opnemen. In 1954 stelden de samenwerkende speeltuinorganisaties een plan op tot de punten in de stad. De speeltuin in aanleg van speeltuinen op verschillen- het Kleverpark viel ten deel aan de Katholieke Vereniging voor het Gezin. Als terrein werd het weiland aan de Van Dortstraat de vereniging toegewe zen door B. en W. van Haarlem. We gens de bestedingsbeperking kon de aanleg voorlopig niet doorgaan. Toen de speeltuin opnieuw aan de or de kwam, trokken B. en W. hun toewij zing in wegens de bezwaren, die van buitenaf waren binnengekomen. De Ver eniging moest er in berusten, maar was wel gedwongen een andere oplos sing te zoeken. In het Kleverpark was intussen een speeltuinvereniging op gericht, die thans 170 leden telt met ongeveer 450 kinderen. Dank zij het actieve bestuur gaat het daar uitste kend, maar de vereniging kan moei lijk zonder eigen speeltuin blijven. In samenwerking met de stede- bouwkundige afdeling van Openbare Werken en met de Dienst van Hout en Plantsoenen zocht men naarstig naar een oplossing. De gedachte aan het Santpoorterplein liet men spoedig varen, toen de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteijn, met het idee kwam om op het terrein van de schooltuinen een stuk grond vrii te maken. De heer Dorresteijn, die ook bestuurslid is van de Vereniging voor school- werktuinen, zou kans zien de school tuinen zo te hergroeperen, dat er met minder tuinen kwamen. Op het idee van een gezaghebbend man in deze als de heer Dorresteijn ging men discreet in. De Katholieke Vereniging voor het Gezin en daar mede ook het bestuur van de speel tuinvereniging waren zich er wel van Het stuk grond aan de Van Dort straat, dat nu vrij gekomen is voor de aanleg van een speeltuin. De schooltuintjes, die hier gelegen wa ren, worden meer naar achteren aangelegd. bewust, dat uitvoering van het nieuwe plan speciale eisen zou stellen. Men zou met name kiet natuurschoon niet mogen aantasten. Hier zou een verant woorde combinatie gevonden moeten worden van plantsoen en speeltuin. Wanneer nu het plan werkelijkheid wordt, zal de landelijke sfeer bewaard blijven. Behoudens een heel klein stuk je zal de tuingrond geheel van gras blijven. Geen sprake dus van asfalt en tegels. Er komen geen hoge speel- werktuigen; die werktuigen zuilen bo vendien van hout blijven. Een beschei den, in ieder geval rustiek clubge bouwtje wordt opgetrokken; er zal geen hek rond het terrein worden ge plaatst. Uit de verdere plannen van het speeltuinbestuur blijkt evenzeer, dat het het landelijk karakter boven al les wil bewaren. Men speelt met de ge dachte aan een kinderburcht, een vo lière en meer attracties, die in het speeltuinwerk experimenteel zijn, maar die het kind dichter bij de na tuur brengt of houdt. HAARLEM, 10 nov. Een 71-jarige dame is gisteravond, toen zij zonder op het verkeer te letten de Kleverpark weg ter hoogte van de Tetterodestraat overstak, door een personenauto aan gereden en ernstig gewond. Met een dubbele beenfractuur, een hoofdwond en een hersenschudding is zij naar de Mariastichting overgebracht. COLLECTE De te Zandvoort ge houden collecte voor de vluchtelingen hulp heeft opgebracht ƒ2.633.82. Het jubilerende vrouwen koor „Haer lem", onder leiding van mej. W. van Eldik, begon wat onzeker. Later op de avond herstelde het koor zich, want „Vrede" van Ol. Koop en „Ave Maria" van Mendelssohn werden lofwaardig en correct bezongen. Het koor van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen, eveneens onder leiding van mej. van Eldik, bewees in het heus niet gemak kelijke koorwerkje „Het mezennestje" van Joh. Röntgen, wat er met ijverige studie aan goede resultaten bereikt kan worden. Truus Mondriaan-Ligthart heeft in de ware zin van het woord bezielend begeleid. Aan het slot van de avond verenigde zich de drie koren en zongen onder leiding van mej. van El dik en met Rie Vring-Servaas aan de vleugel, op overtuigende wijze „Lauda- te Pueri" van Mendelssohn. Vanzelf sprekend was het klankvolume groter en mej. van Eldik wist met dit fikse dames koor grote expressiemogelijkhe den te bereiken. De solist op dit concert, de fluitist Guus Spaan, speelde voor de pauze muzikantesk een sonate van Loeillet en na de pauze met een mooie warme toon werken van Gluck, Mozart en Pessaro. Aan dit succesvolle optreden droeg mede bij de voorname begeleiding van Truus Mondriaan-Ligthart. J.L HAARLEM, 9 nov. Dr. J. W. Ka merling zal 17 november gedurende vijfentwintig jaar als röntgenoloog ver bonden zijn aan het Diaconessenhuis in Haarlem. Onder zijn leiding heeft de Röntgenafdeling van het ziekenhuis een bijzonder goede naam gekregen. Geheel volgens aanwijzingen van dr. Kamerling is drie jaar geleden de nieu we afdeling gebouwd, voorzien van het nieuwste instrumentarium. Het aantal onderzoeken en behandelingen is toege nomen tot 18.000 per jaar. Naast zijn werk als röntgenoloog is dr. Kamerling actief in de opleiding van leerling-verpleegsters en röntgen-labo- ranten. Hij is waarnemend geneesheer directeur van het Diaconessenhuis en neemt ook in het verenigingsleven een vooraanstaande plaats in, onder meer als secretaris van de Haarlemse af deling van de Rotary Club en als lid van het curatorium van het Stedelijk Gymnasium. Dinsdag 17 november is er 's middags van half vijf tot half zes in het Diaco nessenhuis een receptie voor vrienden en oud-patiënten van de jubilerende me dicus. HAARLEM, 6 nov. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een gedeelte van het terrein aan de Jan Gijzenvaart te Haarlem-noord, dat eigendom is van de gemeente, over te dragen aan het r.k. kerk- en schoolbe stuur van de O.L.V. van Zeven Smar ten en H. Bavo-parochie te Haarlem, teneinde hier een bijzondere schooi voor gewoon lager onderwijs te bouwen. Voor het bouwen van een slaapkamer op de zolderverdieping van een ge meentewoning aan de Rijksstraatweg stelt B. en W. de raad voor f 345.- be schikbaar te stellen. Ter compensatie zal de huurder gedurende 13 jaar 10 pet. meer huur betalen. De aanvullende voorziening tot een bedrag van f 16.900.- voor de interne verbetering van het Larens Costerly- ceum, worden door B. en W. niet nood zakelijk geacht, in welk geval zij de raad voorstellen het eerder goedge keurde bedrag groot f 180.000.- onver anderd te handhaven. In verband met een nieuwe methode van onderwijs in het vak kennis der natuur, heeft een christelijke ulo-school een bedrag voor aankoop van leerboeken gevraagd groot f 1.435.- Voor het inrichten van de personeeiskamer van een bijzondere school, van de instelling van weldadig heid „Het Sint Luciagesticht", aan de Velsenstraat stellen B. en W. voor een bedrag van f 1.405.- beschikbaar te stellen, alsook ten hoogste f 4.644.- voor het inrichten van een keuken en het verbeteren van de toiletten van een lagere school in de Koningstraat. De banken van de Groen van Prinsteren- school aan het Leidseplein behoeven op korte termijn vernieuwing, waarvoor een bedrag van f 3.948.- is gevraagd. Voor het vak aardrijkskunde zag zich een lagere school aan de Amsterdam straat gaarne verrijkt met een aantal leer- en hulpmiddelen, waarmee een bedrag van f 334.- gemoeid is. voor mij deze tentoonstelling tussen de vele die hier te zien zijn belangrijk. Al dus besloot de heer Wentinck zijn toe spraak, die werd beluisterd door vele Amsterdamse en Haarlemse kunst vrienden. Op het geëxposeerde, waarbij een collectie gouaches die Wim Steijn in de afgelopen zomer in St.-Rémy maakte, tot 28 november te zien bij kunsthandel De Boer, Keizersgracht 542 te Amsterdam, komen wij m ons blad terug. ZANDVOORT, 10 nov. Zaterdag zal de Zandvoortse politie automobilis ten motorrijders en bromfietsers in de gelegenheid stellen de snelheidsmeters van hun voertuigen te laten testen. De politie is tot het verlenen van deze ser vice over gegaan op verzoek van ver schillende automobilisten. In Zandvoort wordt namelijk een intensieve controle op de naleving van de maximum-snel- heidsbepalingen uitgeoefend. De politie gebruikt daarbij een nieuwe uitvinding: de Gatso meter. Dit instrument zal ook worden ge bruikt bij de testproeven welke zater dag op de Parallel-weg (de nieuwe verbindingsweg tussen het dorp en het circuit) tussen drie en vijf uur zullen worden gehouden. Auto's en motoren kunnen dan rijden met een maximum snelheid van 80 km. per uur; bromfiet sen met een maximum-snelheid van 50 km. per uur. Ook op de zaterdagen 21 en 28 november en 5 december zal men gedurende dezelfde tijd zijn voer tuig voor deze test kunnen voorrijden. Opneming in d«M4 rubriek «t Hist ntmdzakelijk MM bmoij* MOM im- ntemmina. Begin van dit jaar bestonden er vai. gemeentewege plannen om op het wei land, begrensd door de van Dortstraat, Jan Haringstraat en Heussensstraat een speeltuin aan te leggen. In een protest tegen dit project zijn toen twee argu menten naar voren gebracht: a) het be dreigde weiland vormt een uniek stukje polderland (compleet met koeien) bin nen de stad, en b) het inrichten van een dergelijke speeltuin elders zou min der verlies aan natuurschoon en groen- gordel betekenen. Het weiland bleef, de omliggende bewoners herademden, en de koeien legden uit dankbaarheid een kalfje" zeiden mijn zoons (u zult be merken dat hun agrarische opvoeding nog niet voltooid is en dat het dus goed is dat het weiland gespaard bleef). Thans zijn er echter landmeters gesig naleerd in de schooltuintjes naast dit weiland! Nog geheel afgezien van het feit dat dezelfde groengordel ook nu zwaar geschonden zou worden, meen ik dat het aantal tegenargumenten thans met één vermeerderd kan worden: voor kinderen zijn deze schooltuintjes name lijk van onschatbare waarde. Stadskin deren krijgen hier een kans die hun ner gens anders geboden wordt: ze komen rechtstreeks in aanraking met bloemen en groenten, leren het groeiende zelf verzorgen en mogen zelf oogsten. De vormende waarde van een dergelijke er varing acht ik (nog) groter dan het spe len op een in betonnen sokkels geplaatst klimrek. Hiermee zij uiteraard niets ge zegd tegen het op zich zeer verdienste lijk speeltuinwerk. Ik zou het alleen be treuren dat grijze speeltuintegels een gedeelte van dit schooltuinareaal in be slag zouden nemen, waarvan in het af gelopen seizoen nog elke vierkante me ter door kinderhanden herschapen werd in voorbeeldige moes- en bloementuin tjes. J. W. HOFWIJK, van Dortstraat 42. (Naschrift: Over de nog aan te leg gen speeltuin aan de Van Dortstraat kunnen'de inzender van de brief en andere belangstellenden zich nader in formeren in het aan deze kwestie ge wijde artikel, elders op deze pagina. RED.) (Niet officiële koereen) Vorig opening Slot 10/11 4(4 Ned. 1958 100r« 4V« Ned. 1959 98(4 98H 3(4 Ned. 1953 94H Staffel 1947 92 92* 3(4 Ned. 1956 93'4 3(4 Ned. 1948 87(4 3(4 Ned. 1950 87* 3(4 Ned. 1954 89-4 3(4 Ned. 1955 (1 91(4 B.N.G. Won.bouwl 6 609* Ned. Handel Mij Cert 226'i Amsterdam Rubber 109(4 109(4 H.V-A. Senembah-Mf). 610 AJC.U. 385(4 382(4 Berkel Patent 271 Calvé-Delft Cert. 695 Dell Mij J" Fokker 257 v. Gelder Hoogovens 687 Mfiller Co. 230(4 Philips Gem.bez ??!'4 SI Unilever 696(4 698 Biititon 2e A??'* Kon Petroleum 50 157.30 Holl. Amerika Lijn 159(4 159(4 K.L.M. 122 50 Kon Ned Stoomb Mil 165(4 165(4 K.P.M. 133(4 Ned Stoomv Mij. v. Ommeren 247 Ned Scheepvaart Unie 138(4 Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2'4 Amsterdam '56 80(4 2(6 Amsterdam '56 Q 90(4 2(4 Rotterdam '57 98(4 Alb Helin kl obL 4 126(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kenneeott Copper K J..M Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel Stemming i 6/11 63% 55(4 61 (4 81% 52%e 95(4 32 "4 b 51% 64(4 72(4 41(4 73% 69(4 52(4 48 23% 99(4 onregelmatig 9/11 63(4 54(6 61 81(4 52% 95% 326 52% 64% 72(4 41 73% 70(4 51 (4 e 47(4 23% 97(4 lager

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5