Mevrouw mr. C. M. Smithuysen over de problemen rond de godsdienstige vorming van de opgroeiende jeugd SLANKE LIJN! -0 kwatta Redt eerst"1""""""""I de anderen marguerite bourcet RENNIES Ouders zijn te zeer bang om risico's te nemen SUCROSA Probleem Hitlers Volkswagenspaarders ïn het ongelijk gesteld Socioloog hij de K.J.M.V. 1959EEN GOED BIERJAAR De notulen van het loonoverleg Fabriek behoeft „verplichtingen" niet na te komen Brandend Maagzuur VROUWENGILDE BISDOMMEN HAARLEM EN ROTTERDAM yt is weer DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 PAGINA 7 'n Amerika is een nieuwe zoet sof ontdekt, met zulk een zuivere *maak, dat men in de hele wereld Enthousiast is. Staatssecretaris wijst op eerdere publikaties van N-V.V..zijde Teweer-stelling tegen Kerk geen manifestatie van ongeloof Teveel gepraat Eigen persoonlijkheid Verantwoordelijkheid Aalmoezenier Sampers volgt mgr. Roncken op Als geestelijk adviseur Limb. Kath. Werkgevers 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier De veerdiensten over de Wester scheld en Rekest aan minister V. en W. over de tarieven Examens Einde van 10 jaar procederen Auto te wateréén inzittende verdronken Helmondse wethouder gered door 1 Voor f 80.000 aan auto's verduisterd Faillissementen in oktober De meeste mensen krijgen last van wanneer ze van huis zijn... Drs. Theo Schouten ÏAARLEM, 10 nov. Vandaag heeft het Katholiek Vrouwengilde in de 'sdommen Haarlem en Rotterdam zijn algemene vergadering gehouden Haarlem. De nieuwe presidente, mevrouw mr. C. M. SmithuysenNaes- deed haar intrede met een uitvoerige en gedegen inleiding over ''"roblemen rond de godsdienstige vorming van de opgroeiende jeugd". Zij Roemde het een tragische bijzonderheid van onze tijd, dat zelfs in de zo genaamde goede gezinnen ouders en kinderen ervaren, dat zij zo graag "ader tot elkaar zouden willen komen, doch dat zij in wezen steeds verder v»n elkaar afraken. De jeugd van tegenwoordig is kritisch en ziet scherp. J.ele kinderen onderwerpen zich niet meer aan het ouderlijk gezag, omdat ■I glashelder inzien, dat de ouders zelf niet weten hoe zich aan de gewij lde omstandigheden aan te passen. De oudere weten soms zelf geen ant woord op bepaalde vragen en beroepen zich in hun onzekerheid op het "aderlijk gezag zonder meer. Advertentie Goed nieuws voor hen, die geen suiker mogen gebruiken tabletten 0.95 - 500 tabletten 2.95 's-GRAVENHAGE, 9 nov. Mede dank zjj de fraaie en langdurige zomer ^'ordt 1959 een goed bierjaar, zo heeft de voorzitter, van het produktschap Voor bier, mr. H. J. M. Loeff, in de van daag gehouden vergadering meegedeeld. Li het eerste halfjaar bedroeg de bin nenlandse omzet 1.155.566 hl. tegenover U026.331 hl. in het eerste halfjaar 1958, hetgeen een tjjging met 12,6 procent betekent. In de periode januari tot en hiet september 1959 was de omzet 116,2 brocent van die in de overeenkomstige beriode van 1958. De bierexport in de ïeriode januari tot en met september 1959 was 677.180 hl. tegen 587,607 in de overeenkomstige periode van 1958, een Stijging van 15,2 procent. De import be droeg in de maanden januari tot en met augustus 1959 28.498 hl. tegen 23.066 hl. in de overeenkomstige periode van 1958, een stpgmg met 23,5 procent. Het bier- verbruik per hoofd der bevolking in Ne derland bedraagt op het ogenblik cir ca 22 liter per jaar. Het bestuur van het produktlschap zal hij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aandringen op spoed bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de drankwet. De secretaris de heer Vriesendorp, *ei o.m. dat de bieromzet in de E.E.G.- Partrierianden absoluut en relatief ster ker is gestegen dan bij ons. Wat de ex- Port betreft is er een nek- aan nek-race hiet Duitsland. De mogelijkheid bestaat Rat grondstoffen als gerst, mout en fop, mede door de nieuwe vast te stel en invoerrechten, duurder zullen wor- Ren. De vorming van de kleine vrijhan- Relszone kan onaangename gevolgen Voor de Nederlandse bierindustrie heb- hen o.a. door de concurrentie die Dene marken ons in het sterlinggebied kan •andoen. Advertentie Van Nell» bestellen! Over de besprekingen in de Stichting 7*0 den Arbeid over de spelregels van "et loonbeleid zijn met miskenning fan het vertrouwelijk karakter van de "aprekingen veel publikaties ver- rfbenen. Niet alleen over de resultaten ifaar ook over de gedachtenwisseling. !k «'as toen redelijkerwijs niet meer ge- j|?üden van mijn kant het vertrouwe- JRk karakter te handhaven, aldus ^aatssecretaris Roolvink n.a.v. de Protesten over het feit dat hij in de VWeede Kamer een passage van het v„ sla8 van de besprekingen heeft orgelezen. ciir antwoord op vragen van het so- 'aUstische Kamerlid Roemers over on u kwestie wijst de staatssecretaris V'bat uitvoerig artikel in ,,Het Vrije deBi„ van de hand van een van de VaJ ^hiers aan het overleg <de heer sep" Tilburg van het NVV). De staats- i'e„A'a,'is is van mening dat hij ter Op pf9ing van verkeerde conclusies Re r»i[y*ste indrukken als gevolg van cila'"ohkaties gerechtigd was met een op uit de notulen aan te tonen dat bewuste vergadering overeen- Ea, nS in de stichting bestond. "°tuia is °°R de juistheid van die •tem??, aangevallen. De volledige in- ^beiro 8 me' de uitwerking van de e's zou alleen maar hebben be- ïNl p voorzover het ging over de me- "'SÉ VAO en niet in hun algemene gel- De regering houdt echter h en. heeft dat ook in een la- ersadering van de stichting ge- "lep dat het wel ging over alge Phl i-,S?Sels en dat het nle' aangaat eR'en 2 1 men z'ch toen daarop ver Verkla2Iee later de notulen onjuist te °ok j ?n- een latere brief blijkt Jiitii]„ bet bestuur van de Stichting, ffVv 9® vertegenwoordigers van het tffia' wSI1 ®',sn°g op de oedoelde cri- °'vink aldus staatssecretaris "levtie Van Nelle bestellen! De jeugd van tegenwoordig, aldus me vrouw Smithuysen, ziet de onevenwich tigheid en de onvolgroeidheid van vele volwassenen, die hun tekortkomingen ten opzichte van hun kinderen compen seren door een teveel aan maatregelen en straffen. De autoriteit van de vol wassenen wordt alleen geaccepteerd, wanneer zij gedragen wordt door geeste lijke volwassenheid en geestelijk over wicht. De jeugd heeft steeds meer hulp nodig van opvoeders, die werkelijk vol wassen zijn en daardoor in staat zijn, haar te loodsen door de verwarring van haar bestaan. De ouders moeten daar bij hun kinderen in de eerste plaats to nen. dat het hun ernst is met het chris ten-zijn, dat zij rotsvast geloven en ver trouwen. Maar tegelijkertijd moeten de kinderen begrijpen, dat zij anders zijn dan hun ouders, dat hun geloof niet dat van hun ouders is. De ouders moeten niet trachten hun geloof aan de kinde ren op te dringen. Zij moeten hen wel helpen in hun twijfel en hun tegemoet komen, maar zonder hen te veroorde len of hen te dwingen tot dingen, die zij in hun hart verfoeien. De grote fout van vele ouders is namelijk, dat zij het ge loof van hun kinderen zeker willen stel len met allerlei voorschriften en regle menten. Zij durven absoluut geen risico te nemen en zijn o zo bang fouten te ma ken. Daarom nemen zij liever het foute zekere" voor het „betere onzekere". Zij vergeten, dat het geloof geen aard rijkskunde of algebra is, dat je kunt instampen en als huiswerk opgeven, desnoods onder allerlei dreigementen. Het geloof en daarvoor moet het klimaat geschapen worden moet ontvlammen en opbloeien, met liefde zichtigheid geleid en gevoed worden, en niet bevolen en gereglementeerd. Naar de mening van mevrouw Smit huysen wordt er door goedwillende ouders en opvoeders veei te veel tegen de kinderen gepraat en vermaand. Veel te veel worden de kinderen aangespoord tot een godsdienstig leven, dat het hun ne niet is. Het heeft totaal geen nut, de kinderen te dwingen of te verplich ten naar de kerk te gaan, en zeker niet onder dreigementen van straf en zonde. Blinde gehoorzaamheid heeft namelijk geen enkel effect ten aanzien van het geloof van het kind. Nodig is een wer kelijk inzicht van het kind, dat de rede lijkheid van het gevraagde inziet. „Ik vraag mij wel eens af", aldus de inleidster, „of het verlangen van de ouders naar brave kinderen, die als een voorbeeld vooraan in de kerk zitten, uit sluitend voortspruit uit hun werkelijke bezorgdheid voor het zieleleven van dit kind, of dat er misschien toch iets door heen speelt van fjdelheid. Wanneer va der kerkmeester is en moeder een voor beeldig lid van de Elisabeth-Vereniging, dan is het toch wel heel heerlijk, wan neer de kinderen ook de oogappel van de pastoor zijn en een voorbeeld voor de kinderen uit de parochie". Mevrouw Smithuysen improviseerde daarna op het oude adagium, dat de ouders eens wat minder moeten praten en meer moeten luisteren. Wanneer de kinderen van jongs af aan gewend zijn, dat de ouders ook naar hen luisteren, leren zij hun gedachten formuleren en hun moeilijkheden onder woorden bren gen. Later als zij groter zijn, blijven zij praten en trekken zij zich niet terug met hun problemen. Zij weten dan, dat er naar hen geluisterd wordt en dat zij serieus worden genomen. Ieder jong mens, hoe klein hij ook is, heeft een eigen persoonlijkheid, hem door God gegeven. Hij heeft er recht op, dat de ouders die persoonlijkheid res pecteren. De jonge mens zal op zijn eigen wijze in relatie met God moeten komen en hij zal tenslotte zelf God moe ten vinden in een eigen individuele be levenis. De ouders kunnen daarbij na tuurlijk helpen,- maar zij mogen het kind niet naar God „slepen". Ouders en opvoeders laten zich teveel door angst leiden en te weinig door geloof en vertrouwen. Zjj zijn bang voor de buitenwereld, voor de anders-denken den. Wanneer zij echter hun kinderen geestelijk weerbaar willen maken, dient dat te geschieden met een vertrouwen in God, in zichzelf en in hun kinderen. Dan zullen zij risico's durven nemen. Daarmede komt aan de critische instel ling van de kinderen tegemoet, wier probleem het is, dat zij zoeken naar God en Hem niet vinden in de dingen en ver houdingen in deze wereld. En dikwijls vinden zij God ook niet in de traditionele vorm, waarin de Kerk zich aan hen openbaart. Zij stellen zich teweer tegen deze wereld, tegen deze Kerk, en dat wordt door de ouders niet aanvaard em de eenvoudige reden, dat deze hierin een manifestatie van het ongeloof zlel?:.Pe ouders herkennen niet het we zenlijke, wat hierachter schuilt, dat is niet 't ongeloof, maar de worsteling om het geloof; niet de vorm en de traditie, maar het echte en wezenlij ke, God zelf. Er tensloote aan herinnerend, dat het de ouders zijn, die in eerste en laatste instantie verantwoordelijk zijn voor het geestelijke leven van hun kinderen, stel de mevrouw Smithuysen, dat, wanneer de oudgrshun kinderen naar een katho lieke school sturen of naar een congre gatie of cursus, zjj niet klaar zijn. Zij moeten we] degelijk overwegen, of de voorlichting en de vorming, die hun kin deren daar krijgen, hen ook werkelijk nader tot God brengt. De ouders en opvoeders zullen bereid moeten zijn de apostolische taak, die hoe langer hoe meer hun op de schou ders wordt gelegd, werkelijk op te ne men en tot een goed einde te brengen. „Wat wij nodig hebben", zo besloot zij, „is moed en vetrouwen, en het besef, dat wij de plicht hebben, onze kinderen op te voeden niet -ot formalistische ca techismus-katholieken, maar tot aposto lische uitdragers van het geloof". Advertentie Van Nelle bestellen! ROERMOND, 10 nov. De bisschop van Roermond heeft benoemd tot gees telijk adviseur van de Limburgse Katho lieke Werkgeversvereniging de zeereer- waarde heer F. G ,A. Sampers, aalmoe zenier van sociale werken te Venlo, on der gelijktijdig eervol ontslag als zoda nig aan mgr. K. W. H. A. Roncken. Advertentie Advertentie West-Zeeuwsch Vlaanderen, 9 nov. De samenwerkende verenigingen van burgemeesters, secretarissen en ont vangers m Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich met een uitvoerig adres gewend tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot de veren over de Wes- terschelde. In het rekest wordt gesteld dat de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat Zeeuwsch-Vlaande ren in 1944 vrtfe veren beloofde en in derdaad ook gaf. Later, toen de pro vinciale vloot welke de diensten onder houdt, nodig moest worden vernieuwd werden matige tarieven ingevoerd. Toen deze tarieven vorig jaar nog maals werden verhoogd, kwamen er protesten uit geheel Zeeuwsch-Vlaande ren, welke haar weerklank vonden in de Tweede Kamer, waar moties wer den aangenomen tot verlaging van de tarieven. De verhoogde tarieven, aldus schrijven de burgemeesters in het re kest werken voor Zeeuwsch-Vlaanderen funest. Het onderlinge Zeeuwse ver keer wordt er door afgeremd terwijl handel en nijverheid zich niet naar be horen kunnen ontplooien. Zij stellen de minister voor voor de Zeeuwen een spe ciale kaart voor het bedrag van ƒ1 te verstekken op vertoon waarvan de Zeeuwen gratis gebruik kunnen maken van de veerdienst. Met klem bepleiten de burgemeester faciliteiten voor voet gangers, fietsers en fietsen met hulp motoren. Met deze invoering zal, aldus de burgemeesters worden bereikt dat de toeristen wel de huidige tarieven betalen, doch dat het onderlinge ver keer in Zeeland zelf door de tarief druk niet gehinderd wordt. NIJMEGEN, 9 nov. Kand. klassie ken: J J- Scheepens SS.CC. (St. Oedenrode). Semi-artsexamen: R. E. Wong-Chung (Nijmegen). Advertentie Van Nelle bestellen) De wereld steekt, zoals U allen vast wel weet, vol problemen. Werkelijk, je kunt je in deze dagen niet meer omkeien of je leunt ergens tegen een probleem aan. En dat is dan nog tot daaraan toe. Maar de meeste mensen kunnen niet tegen een probleem aankijken zonder het op te willen lossen. En dan beginnen natuurlijk de moeilijkheden. Want een probleem oplossen betekent: nieuwe problemen oproepen. Wat im mers is het geval? Een mens heeft een probleem zelden alleen en helemaal voor zichzelf. Gaat hij er dus wat aan dóen, dan wordt hij allicht geconfron teerd met een ander. Het probleem gaat listig tussen hen instaan en dan is het mis. Die kijkt er zo tegen aan, de ander zus. Wie heeft gelijk? Dat wordt dan een kwestie van overtuigd zjjn en van overtuigen. Ach heden, en wat voor barre pro blemen doen zich dan voor. Wat is gelijk? Het gelijk is betrekkelijk Be halve dan bijvoorbeeld in geval van beenbreuk. De patiënt geneest og ge neest niet. Degene die geneest heeft gelijk. Maar voor de rest. Ik heb er eens een hele middag aan besteed om een ander te overtuigen van mijn ge lijk in een probleem van immateriële En gelijk had >k, dat verzeker IK U Sterker, ik kréég het ook. Maar toen het zover was, was ik de verdrietigste mens ter wereld. Ik stond vermorzeld op en ging met een levensgroot nieuw prol leem naar huis. En ik vervloekte mijn gelijk. Sindsdien weet ik dat men verreweg de meeste problemen het beste zo kan laten En bij voorkomende gevallen zeg ik dan ook opgewekt: „Ha. fijn, een probleem'". Desnoods zet ik er een bloemetje bij of zo. Dat hangt van mijn bui af. Soms steek ik ook wei een vuist op. Maar ik dóe er in ieder geval niets aan. En mijn overtuiging dan, en mijn behoefte om te overtuigen? Wel, ik ben er van overtuigd dat de enige ma nier om waar dan ook overtuigd van te zijn het ergens in geloven is. Wat zegt U? Ja, natuurlijk, dat geef ik U toe. dén heb je weer het probleem van Celle, Nedersaksen, 10 nov. Het ge rechtshof heeft hier gisteren in hoger beroep een eis tegen de Volkswagenfa- briek, die bij inwilliging een verlies van honderden miljoenen mark voor de fabriek zou hebben betekend, afgewe zen. Twee inschrijvers van Hitiers spaarplan dat „ieder Duits gezin een auto" tot leuze had, stelden dat de Volks wagenfabriek ais opvolger aansprake lijk was voor de eisen van de inschrij vers van het spaarplan. Aan de uit spraak is een juridische strjjd van tien jaar voorafgegaan. De rechtbank heeft dus de mede-ver antwoordelijkheid der „Volkswagenfa- brieken" niet erkend. De V.W.-spaar- ders kunnen dus van de president-di recteur der V.W .-fabrieken ir. Nord- hoff niet eisen, dat hij hun een wagen levert. Was de eis van de V.W -spaar ders (c.q. nabestaanden) toegewezen, dan zou de „Volkswagenfabrieken" in Wolfsburg, bij een dagproduktie van 3.000 wagens een volle maand voor de „Hilfsverein der V.W.-Sparer" moeten werken en voor rond 500 miljoen mark aan auto's moeten leveren, wat prac- tisch neer zou komen op een bedrijfs verlies in dezelfde hoogte aangezien de spaargelden van destijds natuurlijk al lang zijn verdwenen. Bovendien zijn lang niet alle V.W.-spaarders bij de „Hilfsverein" aangesloten. In totaal schat men, dat er in ge heel Duitsland (met inbegrip dus van de Oostzone) rond 300.000 V.W.-spaar- ders zijn. Voor de fabriek stond een be drag van 1.2 miljard mark op het spel. Niet bepaald een bagatel. Dit was overigens de achtste keel sinds 1950 dat een Westduitse recht bank uitspraak heeft moeten doen in het proces, dat de z.g. Volkswagen spaarders voeren tegen de „Volkswa- gen"-fabrieken in Wolfsburg en daar mede tegen de Westduitse staat, die als rechtsopvolgster van het „Derde Rijk" eigenaar van de grootste auto mobielfabriek in West-Europa is. Het vonnis van het „Oberlandesgericht" in Celle is beslissend voor de vraag, of de „Volkswagenfabrieken" eniger lei verplichtingen hebben tegenover de door Hitier bedrogen „Volkswa genspaarders". die trouw hun pennin gen offerden om voor 1000 Reichs- mark een aüto te kunnen bezitten, maar die nimmer hebben gekregen. Zeven vonnissen zjjn voorafgegaan aan dit laatste proces. Twee daarvan door West-Duitsland hoogste gerechts hof, het Bondsgerechtshof in Karlsruhe. Steeds ging het daarbij om de vraag, of de Volkswagenfabrieken al dan niet de verdragspartner waren van de V.W.-spaarders en of deze daaruit dan hun aanspraken op levering van een V.W. (die nu rond 4000 mark kost, ter- Wijl de 1.000 „Reiehsmark" van destijds niet meer dan 100 D-Mark waard zijn geworden) kunnen afleiden. De eerste uitspraak dateert van januari 1950. Het „Landgericht" in Hildesheim erkende de verdragsverhouding, sprak echter de V.W.-fabrieken vrij van de plicht tot le vering van 127.610 „Volkswagens" op grond van de „gewijzigde economische verhoudingen". Het „Oberlandesge richt" in Celle bevestigde een jaar la ter in hoger beroep deze uitspraak. In oktober 1951 bevestigde in laatste in- EINDHOVEN, 10 nov. Vannacht is een auto met twee mensen erin in het Eindhovens kanaal gereden. Een van de inzittenden, de Helmondse wethou der H. van Ekert, wist zich te bevrij den en naar de wal te zwemmen. Zijn broer, de veertigjarige Frans van Ekert, die de wagen bestuurde, kwam om het leven. Advertentie Van Nelle bestellen) 71 8l00Jende. bos, dat het kasteel omgeeft, hnUnH^w6!'6 'ndruk- zoals sommige roman- 1 2° voor de geest roepen. De dichte tot °P de Srond- In de verte weerklinkt gedempt het melancholieke geruis van een onzichtbare waterval. Het voetpad schijnt einde loos tussen de dennen door te kronkelen. Het hele oord is doordrenkt van een bijna onwerkelijke droef- geestigheid. Plotseling wijken de bomen uiteen en het woud gaat over in een met gras begroeide, steile helling Het kasteel rust op zijn terras boven een vallei vol bezonken licht. Een dood huis met gesloten blin den in de grauwe voorgevel. Trouw bewaart het slot het geheim van het geluk dat zijn muren omslo ten hebben. De westelijke gevel is bedekt met een purperen wingerd Aan zijn voet ligt nog een kleine bekoorlijke tuin waarvan de bloemen zich zonder ingreep van mensenhanden hebben voortgeplant. Ouderwetse bloemen: petunia's, floxen en ijzerkruid en het mengsej van geuren dat zij op een warme avond verspreiden een mengsel van ondefineer- bare tederheid moet hetzelfde zijn, als de hertog en de hertogin van Alengon vroeger samen in het schemeruur hebben ingeademd. Geen geluid dringt tot het verlaten kasteel door. Het aanhoudend geklater van de door stenen dol fijnen gevormde fontein op het terras, schijnt de stilte nog absoluter, tastbaarder tt maken. Eensklaps stijgen uit de diepte van het da) de klanken van de ontelbare klokken van Innsbruck ?P- Ge kerken en domtorens tuiden het Angelus m 2? s?hemer van de ten einde lopende dag. „Mentelberg" betekende voor hen de kostelijke afzondering waarin zij samen hun vrije dagen door brachten. 's Winters trok een onweerstaanbaar heimwee hen daarheen als naar het beloofde land. Vele malen had Sofie Charlotte het populaire volks liedje op haar lippen: „Innsbruck, Innsbruck, ich kann dich nicht verlassen. Wandelen, lezen, mijmeren bidden, alles deden zij gemeenschappelijk in die vakanties. Soms leefde het rustige „Mentelberg" op. Prinses Louise kwam er logeren. Of de jonge hertogin van Vendóme wandelde onder de lindebomen. Zij was in blijde verwachting, wat haar frisse verschij ning geen afbreuk deed. Een rijtuig wachtte op de binnenhof. Zij ging met haar man en schoonouders een rit maken langs de mooie bergwegen. In Inns bruck stapten ze uit voor de leuke Middeleeuwse geveltjes van de Marienstrasse. En 's avonds werden er plannen gemaakt voor verfraaiing en vergroting van de woonruimte voor de dagen, dat een talrijker familie zich rond hen zou scharen En toch scheen de vakantievreugde van 1896 door duistere voorgevoelens bedreigd te worden. Het was, alsof Sofie Charlotte, die als het ware op de grens van twee werelden leefde, een vermoeden had van haar lot. „Ik zal er niet lang meer zijn," schreef zij aan een vriendin. Toch was haar gezondheidstoe stand ezlden zo geruststellend geweest. Enkele weken later, toen de kinderen vertrokken waren, stelde zij haar testament op. 4 Oktober 1896. Het uur van de laatste onthechting. De hertogin van Alengon vat in het kort samen wat zij als mens heeft liefgehad, om er zich beter van los te kunnen maken, nu zij staat voor de drempel die men met lege handen moet overschrijden. De kunst, de muziek. Men zou wellicht de wens verwacht hebben, dat het voorspel van „Lohen grin of het Amen uit Parsifal" bij de uitvaartmis gespeeld zou worden, als een laatste zeger. van de kunst „Ik verlang, dat men mij op de eenvoudigste wijze begraaft, zonder muziek." Ge bloemen. De heerlijk geurende bloemen die zij op de af scheidsmorgen nog zelf had gekozen. De bloemen die zij smaakvol schikte in de kostbare vazen op de avenue Friedland of in de geïmprovi seerde vazen van afgelegen garnizoensplaatsen. De bloemen die zij in overvloed naar de Dominica- nenkapel liet brengen. De bloemen waarvan de dage- ijkse aanwezigheid voor haar bijna even onontbeer lijk was als lucht en brood: theerozen en viooltjes, waarmee haar man later haar graf zou doen sieren. ..Ik vraajv dat men mij geen bloemen geeft. De éBgance. De duizend verfijningen van een goed verzorgde vrouw. Zijden japonnen, kanten sluiers, hoeden a la mode. „Ik wens gekleed te worden in het habijt van St.- Dominicus. Ik wens bijgezet te worden in een volkomen blanke kist, zonder bekleding." De maatschappelijke rang. De titei Koninklij ke Hoogheid die zij met een onthechte waardigheid droeg, maar die haar heimelijk dierbaar was. En die andere rang, behaald door een voorbeeldig leven en die na al het ondervonden wanbegrip een lofprijzend grafschrift zou rechtvaardigen. ..Ik verlang en ik vraag aan mijn welbeminde man ?P mijn kist de volgende inscriptie te laten aan brengen: „Sofie Charlotte, hertogin van Alengon geboren in Beieren. Zuster Maria-Magdalena." Hetzelfde opschrift zou ik op mijn grafzerk ge plaatst willen zien, zonder verdere toevoeging dan een woord over Gods barmhartigheid." Nu heeft zij dus alles vernietigd wat nog aan zwakheid en aardse gehechtheden in haar was ach tergebleven. De mijmeringen, de kunst, de natuur al te menselijk beleefd misschien de laatste trots, de heimelijke zelfzucht! En haar haren? Zij was er trots op geweest. Haar man nog trotser. Als jonge vrouw, hoe terughoudend en discreet ook. had zij zich laten fotograferen met loshangend haar, dat ontbonden bijna tot op de grond hing En ondanks de mode nad haar man nooit gewild, dat zij veranderingen aanbracht aan haar kapsel de tot een kroon ineengewikkelde vlechten. (Wordt vervolgd). stantie ook het Bondsgerechtshof de op vattingen van Landgericht en Oberlan desgericht, doch droeg laatstgenoemde rechtbank op na te gaan, of de eisen der V.W.-spaarders zich richtten tegen de „Volkswagenfabrieken" dan wel te gen het vroegere „Deutsche Arbeiter Front", onder welke nazi-organisatie de V.W.-spaaractie ressorteerde. Dit onderzoek leidde er toe, dat het Oberlandesgericht opnieuw tot de con clusie kwam. dat de V.W.-fabrieken en niet het Deutsche Arbeiter Front de ver dragspartner van de spaarders waren. Bovendien kwamen deskundigen tot de slotsom, dat de (tegenwoordige) V.W.- fabrieken hun verplichtingen jegens de spaarders gemakkelijk zouden kunnen nakomen. Het Bondsgerechtshof sloeg evenwel de hoon der spaarders de bo dem in: het echtte bet Arbeiter Front en niet de V.W.-fabrieken de verdrags partner. Nu ging het er voor de „Vereniging van V.W.-spaarders" eigenlijk alleen nog om de mede-verantwoordelijkheid van de V.W.-fabrieken te bewijzen, m. a.w. dat de spaarders zowel met de fa briek als met het Deutsche Arbeiter Front een leveringscontract hadden. Verschillende hoge functionarissen van het vroegere D.A.F traden in Cele als getuige op. Zij verklaarden eenstemmig, dat reeds sinds 1938 tussen de V.W.-fa brieken en het D.A.F. de afspraak be stond, dat de fabriek mede-verantwoor- delijk was voor de vervulling van de spaar-contracten c.q. de levering der Hitler-auto's. BOXTEL, 9 nov. De gemeentepo litie alhier heeft een plaatselijke han delaar in tweedehands auto's aangehou den wegens vermoedelijke verduiste ring ter waarde van omstreeks ƒ80.000. De benadeelden zijn een Limburgse autohandel, waarvoor de handelaar au to's in consignatie had en een drietal financieringsmaatschappijen, waarmee hij huurovereenkomsten had gesloten. De Limburgse gedupeerde had nog een bedrag van een halve ton te goed voor afgeleverde wagens. De verdachte, die een vrij grote handel in tweedehands auto's had, genoot in handelskringen groot vertrouwen. Waar hij het geld ge laten heeft is nog een raadsel. Advertentie Van Nelle bestellen! (Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V.) AMSTERDAM, 10 nov. Het totaal aantal faillissementen, uitgesproken in de maand oktober 1959, bedraagt 170 (167), te verdelen als volgt. In de pro vincie Noord-Holland (exclusief Am sterdam» 24 (15), Amsterdam 27 (16), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 14 (15), Den Haag 5 (1), Rotterdam 6 (17). Utrecht 11 (11), Gel derland 21 (18), Noord-Brabant 22 (27), Limburg 19 (20), Zeeland 2 (4), Fries land 5 (3), Groningen 5 (6), Drente 2 (2), Overijssel 7 (12). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 jan. 1959 t/m 31 okt. 1959 bedraagt 1348 (1354). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op dezelfde periode van 1958. Advertentie Brandend maagzuur op "weg naar Uw werk; oprispingen na een haastig maal of na een genoegeltfk samenzijn - nog aan tafei of dra erna.». Juist d&n brengen één of twee Bennies uitkomst. Gemakkelijk onopvallend in te nemen - ge woon laten smelten op de tong - smakelijk en... altijd bh de hand in handtas of vestzak. Hygiënisch verpakt - één voor één. Waarom dan nog langer dat lijden en dat onzekere gevoel en die angst voor de phn die komen zal. Met Bennies bh de hand bent U echter voorbereid en blust ge 't maagzuur in een handomdraai Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. U kunt ze kopen in alle apotheken en drogisterijen. In mijn jonge jaren was ik voortrekker, naar dat is wel mijn enige contact met de jeugd beweging geweest. Dit zei, ons drs. Th. Schouten, die onlangs is benoemd tct voorzitter van de K.J.M.V. Sociologisch ge zien vindt lij het jeugdpro bleem zeer interessant, doch daarom heejt hij het voorzitter schap niet aanvaard. Integendeel, de nieuwe voorzitter heejt zich afgevraagd of hij wel voldoende van de problemen van de jeugd wist om de functie te vervul len. Drie maanden heeft de heer Schouten eerst in het bestuur van deze vereniging meegelopen om een inzicht te krijgen in het werk. In deze „inlooptijd" is het hem duidelijk geworden, dat hij als socioloog in de functie van voorzit'er veel zou kunnen doen voor de jeugd. Het is belangrijk, dat wij de jongeren helpen bij hun groei naar volwassenheid en de K.J.M.V. biedt hiervoor zeer goede mogelijkheden, aldus de nieuwe voorzitter. De vereniging benadert de middenstandsjonge ren van l7-25jaar. Ieder diocees heeft een eigen bestuur, dat re gelmatig contact onderhoudt met de lokale (parochiële) groepen. Tezamen vormen deze diocesane besturen het nationaal verbond. De heer Schouten heeft zich altijd erg geïnteresseerd voor de politieke en sociale wetenschappen. Aanvankelijk studeerde hij irt Amsterdam socio logie, maar een neef haalde hem over om naar Leuven te komen. Ik heb van deze stap nooit spijt gehad, aldus de socioloog. In deze universiteitsstad heb ik niet alleen een gezellige, maar ook een zeer leerzame tijd doorge maakt. Als afsluiting van zijn studie heeft de heer Schouten een sociografi sche scriptie gemaakt over de Kulturele toenadering tussen Vlaanderen en Nederland in het perspectief van de wederzijdse informatie. Hij is ander half jaar assistent bij prof F. van Mechelen geweest. Met deze hoogleraar heeft hij een enquête gehouden onder Nederlandse en Vlaamse intellec tuelen over de kulturele problematiek van Vlaanderen. Als socioloog kwam de heer Schouten in dienst bij de A.R.K.A. Al spoe dig stapte hy over naar het Kath. Soc. Kerkelijk Instituut K.A.S.K.I. waar hij nog steeds werkzaam is. ,)Het prettige van mijn baan hier vind ik, dat je met een groep sociologen samenwerkt en niet individueel. Je krijgt natuurlijk wel kritiek van oudere collega's, maar daar leer je veel van". De K.J.M.V. zal een groot deel van zijn vrije tijd opeisen. Het voor zitterschap van deze vereniging is eigenlijk een nevenfunctie, want hij blijft aan het KASK1 verbonden als sociologisch medewerker. Toch hoopt de heer Schouten nog voldoende tijd te kunnen overhouden om naar de schouw burg te gaan. Deze belangstelling voor het toneel heeft hij overgehouden van de middelbare school, waar hij in veel stukken meespeelde. De nieuwe voorzitter interesseert zich ook voor binnenhuisarchitectuur. Over zijn nieuwe functie zei de socioloog, dat hij er naar zal streven om bij de jongeren een goede geest te kweken, voor zover die nog niet aan wezig mocht zijn. Hij acht het van groot belang, dat de bestaande inter nationale contacten van de K.J.M.V. worden uitgebreid en nieuwe worden aelegd. De heer Schouten is vrijdag 30 laar geworden Sinds zijn twaalfde jaar is hij niet vaak meer in zijn geboorte-dorp Bovenkarspel geweest, maar zijn verjaardag heeft hij toch in zijn ouderlijk huis gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7