Khroesjtsjev op 15 maart in Frankrijk Parijs wenst nog een top bijeenkomst van het Westen I Universiteit in Deventer T.H. bij Noordzeekanaal OOK ROEANDA-OEROENDI WORDT ONAFHANKELIJK Maar De Schrijver noemt geen datum in zijn plan Britten maken einde aan de noodtoestand in TCenva DE GAULLE HOUDT PERSCONFERENTIE: Het weer. Rustig weer Voorstellen spreidingsconunissies Nodig: 412 miljoen gulden Minister Visser vertrokken Door warm water gered Ongeveer duizend voormalige leden van de Mau Mau blijven gevangen 10.000 bloembollen op kasteel Laeken 1 8 De Belgische problemen in Afrika Mfijr. Beltrami bezoekt Utrechts museum Installatie streekraad Biak-Noemfoer &INSBAC 10 NOVEMBER 1959 83ste JAARGANG No. 30364 BEZITSVORMING /ending uit Noordwijk poor koning Bondewijn [Scooter/Bromfiets kleding Veranderlijk weer Het weer in Europa - ....èri beter bewaard, èn 20 procent, alleen De Quay Naar V.S. en Canada Herdenking Pnus Adriaan Nieuw-Guinea Hagenaars in Frank rijk verongelukt Hartverlamming treft passagiere Randfontein Wl t BUREAU SMEDESTRAAT 5 Telet HAARLEM oon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 'ikantoor en Red, Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: 3. J. w Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -noogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Parijse correspondent) Parijs, ll nov. Voor een gehoor ^'an ongeveer zevenhonderd genodig den e„ van jje nagenoeg voltallige re- Kering heeft generaal De Gaulle gis- •arniiddag in de weidse feestzaal van het Elysée zijn tweede persconferentie sehnud'en sinds hij „president der re- Publiek" en „president der gemeen schap» is geworden. Onder de honder- u('n binnen- en buitenlandse journalis- ,en die aanwezig waren, merkten wjj vermaarde auteur en medewerker v.an „L'Express" op, Francois Mau- r'ac, in het kamp der Iinks-idenkenden voelenden generaal De Gaulle's "•eest spectaculaire supporter. Evenals de voorgaande maal alleen |ezeten achter een tafel op een klein Podium, heeft president De Gaulle ge- hurende meer dan een uur op zeer ver borgde en meesterlijke wijze het woord |eyoerd, zonder het raadplegen van higorlei notities, en een waar geheu- Renkunstenaar lijkend toen hij in een Passage terzake van „Algerije" een la wine van overigens reeds bekende cij fers over zijn gehoor uitstortte. Het is evenwel bekend, dat president De Gaulle, die in de jaren van zijn afzon dering te Coiombey les deux Eglises ge opereerd is moeten worden vanwege de staar, over een slecht gezichtsver mogen beschikt, dat hem hindert bij het oplezen. En het heet dat hij gedu rende drie dagen weinig anders heeft gedaan dan de gisternamiddag gehou den persconferentie voor te bereiden. Het enige werkelijk concrete ..nieuws", dat men van president De Gaulle heeft vernomen is, dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie op 15 fnaart in Frankrijk zal zijn en dat de Franse regering erop rekent, dat de Rus er tot tegen het einde van dezelf de maand zal blijven. De president bad het persoonlijke contact van Rhroesjtsjev met hemzelf, met pre mier Debré en de Franse regering, als derde genoemd van drie voorwaarden die vervuld moeten zijn, indien men Ml dat een conferentie van staatshoof den met wereldverantwoordelijkheden de weg opent naar een praktische re geling van de problemen die de wereld benauwen: bewapeningswedloop, on derontwikkelde volkeren. Inmenging in andermans zaken, het lot van Duits land, net Oosten, Afrika enz. Ten aan zien van deze derde voorwaarde ver klaarde De Gaulle, dat de vooruitzich ten zeer gunstig leken. Behalve het grote belang te hechten aan de Frans- Russische politieke gedaehtenwisseiing, Zou het oen goed ding zijn dat degene dig in Rusland de hoogste verantwoor delijkheid draagt, rechtstreeks kennis maakt met Frankrijk. Van de drie bedoelde voorwaarden Waren volgens president De Gaulle de v Brussel, 10 nov. Ter gelegenheid j^b het officiële bezoek van koning ofjbdewijn aan Nederland tijdens de af- twjPen zomer werden hem in Noord- gjbR ter herinnering aan zijn verblijf aar 10.000 bloembollen aangeboden, v eze bollen werden geschonken door de j,uUpmcester van Noordwijk, de heer lm ;.F- van Berckel, namens de afde- ppm=„oor.dwijk van de Koninklijke Al- cultuuf rf>niging voor Bloembollen- ooDhef kdaSntie"?fmTbolien Werd dinEdag genomen door IvïLn^tT ?n^angst de la Kethulle dè t?Thlfrry van de koninklijke commandant Woordigheid van ir De Vwl"'alegen* 06 Nederland^ ambassade^ Advertentie BARIEUORISSTR HAARLEM TEL, 13439 jtlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 273596 nTiiiTiTrtanriiviiiiNrrmui"»!» '■■n Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaarbewolkt met enkele '"en. Zwakke tot matige wind tus- v_b zuidwest en zuidoost. Weinig mndering in temperatuur. °m 7.53-16.55. Maan: 15.57-4.30. Bilt, ll nov. Het tussen IJs- Noorwegen gelegen gebied van v-b 's sinds gisteren ongeveer 15 bjd jPgevuld, maar heeft zich tegelijker- ^id zuideb->ke richting nog iets uit fat rcgengebied van een storing in ah(j mhront bereikte vanochtend ons ke'cEen j ten noordcn van de Azoren in dePrcssie. trekt met grote snel- ?.eZe J richting van de Pyreneeën bippte ,®pressie zal waarschijnlijk in 8evin„ °^ncn?en waardoor in onze om- JP'rloost t„.wind de neiging heeft naar t ®cht hu?/. oost te krimpen. De wind- het to-ii morgen echter nog gering 6randeringera p komt weinig overige twee: Ten eerste dat de verbe tering in de internationale betrekkin gen zich ook in de komende maanden blijft voortzetten, bijvoorbeeld ter Ver enigde Naties, waar Frankrijk door niemand met verwijten aan boord te komen een voorbeeld geeft. „Dat men eenzelfde gedragslijn volge ten opzich te van Frankrjjk". Ten tweede dat de Westelijke staatshoofden, die geroepen zijn aan de conferentie tussen Oost en West deel te nemen, zich tevoren met elkaar verstaan over de te behandelen kwesties en over een gemeenschappe lijke houding in ieder van deze kwes ties. Op de besprekingen, die de Wes telijke Grote Vier in december in Pa rijs gaan houden, zou begin voorjaar een nieuwe ontmoeting moeten volgen. „Wanneer inmiddels onze regeringen aan het werk zullen zijn geweest op basis van hetgeen wij zullen hebben vastgesteld en zij zonder overhaasting onze Atlantische bondgenoten, In het bijzonder Italië, zullen hebben geraad pleegd". Na het houden van dit twee de Westelijke topoverleg zou dan het gesprek met de Sovjet-premier kun nen worden aangesneden. Vóór de president bij de ontvou wing van zijn zienswijze over de organisatie van de topconferentie tussen Oost en West was aanbeland, had hij zich begeven op het terrein der veronderstellingen bij een zoeken naar de redenen waarom thans, na jaren van internationale spanning, zich van de zijde der Sovjet-wereld enige tekenen van ontspanning voor doen, niet slechts in woorden maar ook in feiten; deze feiten o.m. zijn de dat in een aantal moeilijke geval len Nabije Oosten. Indië, Laos. Afrika Moskou vermijdt olie op het vuur te gieten en dat het, voor wat Berlijn betreft, zijn pressie heeft opgeschort. Aannemelijke ver klaringen zijn volgens president De Gaulle, dat Mdskou toegeef', dat een gewapend conflict nog slechts op al gemene vernietiging kan uitlopen: dat na 42 jaar het Russische com munistische regiem aan heftigheid verliest onder de druk van het volk met ziin natuurlijke aspiraties van een beter leven en van vrijheid; dat de Sovjet-Unie in het aangezicht van „het ontelbare, onverwoestbare en eerzuchtige China" zich realiseert dat het zelf „Rusland is, blanke na tie van Europa, veroveraar van een deel van Azië". Vooral echter meen de president De Gaulie de verklaring te zien van de verandering van het klimaat in de persoonlijkheid van de huidige leider van Rusland. Hij bracht deze de hulde psychologi sche voorbereiding van de ontmoeting in maart? dat hij ongetwijfeld „in ziet dat op het niveau der hoogste verantwoordelijkheden de d: nst be wezen aan de Mens, aan diens le vensomstandigheden, diens vrede, het meest realistische realisme is, de meest politieke politiek". Algerije Na deze verhandeling over „Frank- rpk in de internationale politiek" heeft president De Gaulle op enige verwach te vragen kenneliik zorgvuldig voor bereide antwoorden gegeven. Met de meeste spanning was het thema „Al- gerye tegemoet gezien, en onder an dere geruchten had gecirculeerd dat generaal De Gaulle een termijn zou stellen, na verloop waarvan zijn aan biedingen terzake van „de vrede der dapperen" niet langer zouden geiden- zoveel als een ultimatum derhalve aan het adres der opstandelingen. Dit ge rucht is allerminst bewaarheid gewor den. Terzake van Algerije was onge twijfeld ditmaal de belangrijkste pas sage, en als zodanig ook bedoeld in tegenstelling met de verklaring van 16 september die waarin hij ander maal het bewuste aanbod herhaalde en zulks in termen, waaruit de rebel lenleiders wel zeer moeilijk iets kwet- sends of vernederends zullen kunnen opdiepen. „Indien", aldus De Gaulle, „de lei ders van de opstand besprekingen wil len voeren over de voorwaarden voor de beëindiging van de strijd, kunnen zij dit doen. De voorwaarden zullen eervol zijn. Zij zullen de vrijheid en waardigheid van eenieder eerbiedi gen, zij zullen ook de onder de wape nen betoonde moed respecteren. In dien de leiders van de opstand vragen ?aar Frankrijk te kunnen komen voor pet houden van een discussie, hetzij II' ye' geheim hetzij in het open- ar' dan kunnen zij zulks doen op on- ziin lg welk ogenblik. Instructies T(ir,;<?egev1en aan onze ambassades te een 7Hn„ ,e, Rabat om hen te ontvan- zuilen kunnen terugkeren wan- Station Weer Den Helder regenbui Ypenburg regen Vlisslngen regenbul Eelde mist De Bilt regenbui Twente licht bew. Eindhoven regenbui Zd.-Llmburi zwaar bew. Stockholm regen Oslo zwaar bew. Kopenhagen regen Londen mist Amsterdam mist Br'issei Luxemburg Partis Nice Berlpn Frankfort München Zürlch (Jenëve Wenen innsbrück Rome Madrici Lissabon max min neersl temp temp afgel regenbul regen zwaar bew. licht bew. motregen geheel bew. motregen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. gisteren 24 uur 30 2 9 10 4 7 9 10 5 2 1 2 10 0 0.1 9 3 2 10 4 0.5 8 4 0 8 6 0 6 2 27, 7 6 3 9 -1 0 11 1 7 10 4 1 5 3 5 11 6 0.6 13 7 0 7 4 2 4 4 2 3 2 1 3 7 2 0 6 1 0 4 -1 0 16 10 3 15 7 0 18 11 0 neer zij wensen; waarborgen zullen hun daartoe worden gegeven en de middelen verschaft". Indien deze pro cedure hun niet bevalt, of indien zij blijven uitstellen, zo voegde evenwel de president eraan toe, dan zullen de „krachten der pacificatie" hun werk voortzetten en zo geen „staakt het vu ren" door overleg tot stand komt, dan zal het zich tenslotte voordoen te vel de. Aan de hand van een overvloed van statistische cijfers betoogde de presi dent daarop, dat de doeltreffendheid van de opstand voortdurend afneemt. En over de hoofden van zijn in de zaal aanwezig gehoor heen riep De Gaulle hen op, „die gemeend hebben Algerije te dienen door de terreur, de opstand en de gevechten", zich aan te sluiten bij de grootse onderneming, die van Al gerije een werkelijk vrij, waardig en wel. varend land zal maken. Tot de-kat-uit- de-boom-kijkers richtte hij de opwek king om „de grote partij van de Alge rijnse vooruitgang te vormen". Tot de „Fransen van Algerije" de opwekking om, „daar een pagina weggescheurd is door de machtige wind der historie, een nieuwe pagina te gaan schrijven en te begrijpen dat Algerije ook in de toe komst hen nog nodig heeft, zoals ook Frankrijk hen nodig heeft." In de Parijse politieke en journalis tieke milieus stelt men zich thans de vraag of_ deze jongste verklaringen van president De Gaulle in de ogen van de Algerijnse opstandelingenleiding genoegzaam aanvullen wat er aan zijn voorgaande verklaringen nog ontbrak om haar tot het openen van een ge sprek te bewegen. De z.g. voorlopige Algerijnse regering was weer nage noeg voltallig in de Tunesische hoofd stad aanwezig om er kennis te nemen van hetgeen De Gaulle te berde ging brengen. De atoombom In antwoord op een vraag over de Franse atoombomplannen zei De Gaulie, dat Frankrijk een dienst aan de we reld zal bewijzen door zich in het be lang van het evenwicht van een kern wapen te voorzien. Als de V.N. erin slagen de gevaren te bezweren, zal Frankrijk dadelijk de internationale wet aanvaarden, aldus verklaarde De Gaulie volgens Reuter. Oost-Duitsland. Protestants-christe- lijke leiders hebben de gelovigen ge- waarschuwd, dat zij van de kerkelijke plechtigheden zullen worden uitgeslo ten, als zij deelnemen aan atheïstische ceremomen, die de communistische overheid heeft ingesteld. Deze commu nistische plechtigheden hebben betrek king op de naamgeving, de jeugdinwij- ding, het huwelijk en de begrafenis De opzet van de communisten is, hierdoor de gelovigen buiten de kerken te hou den. President De Gaulie van Frankrijk heeft gisteren in de feestzaal van het Elysée een persconferentie gehouden voor enige honderden binnen- en buitenlandse journalisten. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 11 nov. De commissies ter bestudering van de spreiding van het hoger onderwijs en van het technisch hoger onderwijs hebben in hun gezamenlijk rapport, dat kortgeleden is uitgebracht aan minister Cals, onder meer de volgende aanbevelingen gedaan: Oprichting van een nieuwe uni versiteit in het oosten van het land. Deze universiteit zou dienen te omvatten: een technische faculteit voor de studie in de werktuigbouw kunde, de elektrotechniek en de scheikundige technologie, faculteiten voor de rechtsgeleerdheid en de eco nomische wetenschappen en studie mogelijkheid voor sociologie. Daar naast denkt men aan prekandidaten- opleidingen voor wis-, natuur- en scheikunde. De meerderheid van de commissies stelt als vestigingsplaats voor Deventer een minderheid is geporteerd voor Drienerlo bij En schede. 2 Oprichting van een derde tech nische hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal. Als studierichtingen worden geadviseerd: werktuigbouwkunde, elektrotechniek en scheikundige technologie. 3 Uitbreiding van de T.H. te Find- hoven met opleidingen in de theoretische wis-, natuur- en schei kunde. 4 Uitbreiding van de r.-k. univer siteit te Nijmegen met een sec tie voor tandheelkundige studie aan de medische faculteit. C Verdubbeling van de capaciteit van de tandheelkundige oplei ding der rijksuniversiteit te Gronin gen. f. Uitbreiding van de rijksuniver- u siteit te Leiden met een econo mische faculteit en een algemene baccalaureaatsopleiding. 7 Uitbreiding van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rot terdam met een juridische faculteit en opleiding in de sociologie. Uitbreiding van de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg met een juridische faculteit. De commissies vragen met name aandacht voor de voorzieningen aan de reeds bestaande instellingen van hoger onderwijs De verwezenlijking van het complex van voorstellen zal naar raming een investering vergen van 412 miljoen gulden. Voor nadere bijzonderheden over het rapport: zie pag. 3 (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, 11 nov. Precies een week na zijn aanvullende verklaring over de graduele machtsoverdracht in de Belgische Congo heeft minister De Schrijver gisteren de beide Kaniers van het Belgische parlement .zijn plan be kendgemaakt voor de ontvoogding van Roeanda-Oeroendi. Evenals voor de Belgische Congo stelt de minister ook voor de Belgische voogdijgebleden een volledige onafhankelijkheid binnen af zienbare tijd in het vooruitzicht. Maar in tegenstelling tot de kolonie wordt voor de soevereiniteit van Roeanda- Oeroendi geen enkele datum bepaald. Officieel luidt de reden dat België over de genoemde gebieden slechts een door de Verenigde Naties gemanda teerd voogd is. Niet Brussel, maar de Voogdijraad en de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties zullen der halve het beslissende woord over de genoemde kwestie moeten spreken. Achter de ietwat ongewone onder worpenheid aan'de volkerenorganisatie in New York gaan echter meer realis tische overwegingen schuil. Zeven maanden geleden zond de regering een parlementaire werkgroep naar Roean da-Oeroendi om er de toestand op te nemen en suggesties aangaande de di recte toekomst te formuleren. De ge dachte lag daaraan ten grondslag, pa rallel met de Belgische Congo, het ont- vcogdingsproces in de mandaatgebie den te activeren. Indirect was de werk groep oorzaak van de thans in alle hef tigheid woedende burgeroorlog tussen de Bahoetoe's en de Watoetsi's. In 1890 zijn eerstgenoemden door wa pengeweld en tovenaarslist onder de dominatie geraakt van de Watoetsi- minderheid, die nauwelijks veertien procent van de bevolking vertegen woordigt. Sedert 1919 hebben de Belgen de scherpste kantjes en de meest on menselijke aspecten van deze domina tie verzacht. Maar naar het beproefde Britse koloniale recept droeg de Belgi sche regering er zorg voor, de gevestigde orde der Watoetsi's zo weinig mogelijk te verstoren. In zekere zin kan men beweren dat de parlementaire onder zoekscommissie in de smeulende as van de traditionele rassenvete heeft ge blazen. De in uitzicht gestelde onafhankelijk heid brengt onvermijdelijk weer de vraag te berde wie het in dat deel van Afrika voor het zeggen zal hebben. In de laatste week van oktober adresseer den de Bahoetoe-leiders aan de Belgi sche regering een boodschap, waarin zij zich bevreemd verklaarden opnieuw door de Watoetsi's te worden onder drukt wanneer Brussel aan de man daatgebieden de onafhankelijkheid .zon- SCHIPHOL, 11 nov. „De reden, waarom ik op uitnodiging van de minis ter van defensie Neil H. McElroy een bezoek aan de Verenigde Staten breng", aldus zei de minister van defensie ir. S. F. Visser gisteravond bij zijn vertrek van Schiphol per K L M -vliegtuig naar New York, „is dat. nu ik enkele maan- dei. het ministerschap waarneem, ik het noodzakelijk acht kennis te maken met de autoriteiten in Amerika en Ca nada, die verantwoordelijk zijn voor de defensie. Jet de defensie-autoriteiten in Washington za] ik besprekingen voe ren over de wederzijdse Nato-verplich- tingen. Ik hoop met vele ervaringen rijker 20 november naar Nederland te rug te keren. Gaarne heb ik "oorts het verzoek van de Canadese regering aan genomen om het verblijf met 214 dag te verlengen en in Ottawa besprekingen te voeren met de minister van defensie Geor'-e Pearkes en de minister voor de defensieproduktie Raymond O'Hurley." der stevige democratische waarborgen zou verlenen. De rust, waarvan de be volking tot zover bljjk had gegeven, maakte intussen plaats voor een door de aprocoma de politieke organisatie der Bahoetoe's flink georkestreerde agitatie. Een vijftigtal doden zijn daar volgens officiële cijfers het voorlopig resultaat van. Maar luidens brieven van sommige blanke residenten zou het aantal slachtoffers reeds in de honderd lopen. In zijn verklaring voor het parlement legde minister De Schrijver gisteren de nadruk erop dat België vóór alles er bedacht op is de bevolking van de mandaatgebieden bekwaam te maken het eigen lot te bepalen. Voorlopig stelt hij in dit opzicht een programma in twee fasen voor. In het eerste semester van 1960 zullen in de twee vorstendom men Roeanda en Oeroendi gemeen teraadsverkiezingen worden gehouden. Verkiezingen der stammengemeenschap- pen zouden wellicht juister de wer kelijkheid benaderen, want in Roeanda en Oeroendi zijn gemeenten in de mo derne zin van het woord veeleer schaars. In de tweede helft van 1960 zullen deze gemeenschapsraden dan door tweedegraads verkiezingen een landsraad kiezen, die een regering zal vormen. De Bami de koningen van de twee vorstendommen zullen de regeringen voorzitten, maar zij zullen boven de partijen als constitutionele monarchen een scheidsrechterlijke functie moeten uitoefenen. In de tweede fase, waarvoor minister De Schrijver voorlopig geen datum heeft vastgesteld, za] men trachten de beide vorstendommen tot één enkele staat te verenigen. Deze staat zal dan vrij zijn de banden met België te be palen. In afwachting heeft de minister de zeer belangrijke beslissing bekend gemaakt, behalve voor de munt, de banden tussen het mandaatgebied en de Belgische Congo losser te maken. De minister wil te New York een zuivere situatie aanbieden, en derhalve wil hij de indruk vermijden Roeanda en Oeroendi aan de Congolese toe komst te binden. PHILADELPHIA 10 nov. (UP1) Een 43-jarige man William Flanagan, wiens hart gedurende drie minuten op hield met slaan, is van de dood gered door dokters die honderd liter warm kraanwater op zijn blootgelegd hart go ten, tot de man bij bewustzijn kwam en probeerde van de operatietafel te klim men. Diverse andere pogingen hadden geen succes gehad. Voor alle zekerheid wordt Flanagan nog op de lijst van de ernstige gevallen gehouden in het Hahnemann-ziekenhuis alhier, maar twee dagen nadat hij van de operatietafel was gekomen kon hij al weer een karbonade eten. Hartspecia listen hier zeggen dat hun geen tweede geval bekend is zo vreemd als dit. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 11 nov. Vanmiddag bracht de apostolisch internuntius mgr. J. Beltrami een bezoek aan de herden kingstentoonstelling Paus \drlaan VT. Gisteren bezocht de commissaris der ko ningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg de tentoonstelling. Beide heren werden rondgeleid door de directrice van het centraal museum, mej. dr. M. E. Hout zager. HOLLANDIA, II nov. (A.N.P.) Gouverneur Platteel van Nederlands Nieuw Guinea heeft maandag in een rede bij de eerste buitengewone zitting van de en laags ingestelde streekraad Biak-Noemfoer. te Biak, deze raad ge ïnstalleerd. De verkiezingen voor deze raad werden, zoals eerder werd ge meld, gehouden op 15 oktober, als een eerste schrede op de weg van een de mocratische ontwikkeling. De streek raad bestaat uit tien gekozen leden en drie leden die werden aangewezen door de gouverneur. Zij vertegenwoordigen de bevolking van de Schouten-eilan den, gelegen boven het midden van de noordkust van Nederlands Nieuw Gui nea. De ongeveer 37.000 zielen tellende bevolking van deze eilanden bracht bij deze gelegenheid voor het eerst haar stem uit. In de bijeenkomst van maandag heeft gouverneur Platteel in zijn rede onder andere opgemerkt, dat ..de instelling van de streekgemeenschan Biak-Noem foer en de verkiezing van de streek raad. een vast en duidelijk merkteken is langs de door de Nederlandse rege ring voor de ontwikkeling van land en volk van Nieuw-Guinea uitgestippelde weg. Te dien einde werd de streekge- meenschap ingesteld bfl ordonnantie van 24 juni 1959. Hierbjj stond het gou vernement van Nederlands Nieuw-Gui nea yoor ogen, dat de bestuurs-onder- afdeling Schouteneilanden vergelijken derwijs behoort tot de meest ontwikkel de gebieden van Njeuw-Guinea. Aanvan kelijk za] de taak van de raad geheel zjjn gericht op zaken op dorpsniveau, in de eerste plaats voor het vormen van levenskrachtige gemeenschappen ">P dorpsniveau." MACON, 11 nov. Gisteren zijn in Frankrijk twee Nederlandse toeristen verongelukt, toen hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Zij waren op slag dood Het ongeval gebeurde op de nationale weg nr. 6 bij Romaneches- Thorins (departement Saone et Loire), De stoffelijke overschotten van de slachtoffers, wier namen door de politie ter plaatse worden opgegeven als Hen drik Branenburg, oud 14 iaar, en zijn vrouw, Juliana Branenburg, 40 jaar, af komstig uit Den Haag, zijn naar het zie kenhuis te Macon overgebracht. LAS PALMAS. 11 nov. (U.P.I.) Aan boord van de „Randfontein", van Am sterdam op weg naar Zuid-Afrika, is overleden de 55-iarige mevrouw G. M. C. van Rythoven. Als doodsoorzaak wordt hartverlamming opgegeven. Het stoffe lijk overschot is bij Las Palmas aan land gebracht voor vervoer naar Amsterdam. (Van onze Londense correspondent) LINDEN, 11 nov. De nieuwe Brit se minister van koloniën, Macieod, deel de gisteren mede dat de Britse regering na zeven jaren besloten heeft een eind te maken aan de noodtoestand in de Afrikaanse kolonie Kenya, welke de koloniale autor-'teiten aldaar in staat heeft gesteld duizenden Afrikanen beroofd te houden van hun vrijheid. Ongceer drieduizend van deze Afri kanen zullen nu in vrijheid worden ge steld. De noodtoestand za] evenwel niet ge heel worden opgeheven Een duizendtal voorn alige leden van de terreurorgani satie van de Mau-Mau, die beschouwd wordt als geheel ongeschikt voor re- habii tj tie, zullen worden vastgeh-.uden in de concentratiekampen of althans lange tijd doorbrengen in ballingschap in afgelegen en ongastvrije gebieden van Kenya. Tegelijkertijd zullen aan de gou verneur van Kenya speciale volmachten worden verleend om publieke bijeen komsten te verbieden en om controle uit te oefenen over de vorming en de werkzaamheden van politieke partijen, zonder hiervoor opnieuw de noodtoe stand te hoeven uitroepen Jomo Kenyatta, de leider van de Kikoejoes, die na het uitdienen van zijn gevangenisstraf werd verbannen naar Lodwar in het noorden van Kenya, zal in ballingschap blijven. Het Lagerhuis toonde zich verheugd over het nieuws dat de noodtoestand eindelijk zal worden opgeheven. De op positie meende evenwel, dat de minis ter verder had moeten gaan en de Afri kaanse inwoners meer vrijheid behoorde 12 geven voor het vormen van eigen po litieke partijen. De weldra te beëindigen noodtoestand in Kenya werd uitgeroepen tengevolge van de terreur, uitgeoefend door de Mau-Mau. een geheime organisatie van Kikoejoenegers. De Mau-Mau was ver- an woordelijk voor de moord op 2325 negers. 95 Euroneanen en 29 in Kenya woon-chtige Indiërs. Zuid-Afrika. - Een Zuidafrikaans echtpaar, dat zich twee jaar geleden over een verwaarloosde baby ontferm de, maar later te horen kreeg dat de adoptie onwettig was omdat het een kind van gemengd bloed was, heeft thans aanzegging ontvangen dat i.et kind mag worden behouden, indien men Zuid-Afrika verlaat. Het echtpaar, de heer en mevrouw Beecher uit Kaap stad, zal vrijdag naar Engeland emigre ren. (Reuter),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1