Soekarno wekt Indonesië op tot „strijdlust van een tijger X UeVissers van de Zwarte K!i 52 PAUL VLAANDEREN Bezeten van nationalisme de onvoltooide revolutie afsluiten M „Nog te veel traditionalisme in school en gezin Standpunt door het nieuwe bestuur gewijzigd Salarisbeleid van overheid lokt ernstige kritiek uit T wee moties op AR Katholieke organisaties nodig om beginselen uit te dragen Taak van de leek ERIC DE NOORMAN De zaak „MARSH CURLEW" NEDERLANDS NIEUW-GUINEA Rede voor half miljoen mensen Speciale NATO- bijeenkomst Vonnis krijgsraad bevestigd Rector S. de Botde godsdienstige vorming van de jeugd Ook andere maatschappijen blijven hun rechten handhaven Landbouwer in conflict met N.S. Structuur der katholieke sociale organisaties groeit 55 Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland Introductie van 43A - obligaties op 17 nov. De gedeserteerde vlieger Verkoop Atlantic99 Plaats genoeg voor gestrande passagiers Drieling geboren in Groningen KATHOLIEK VROUWENGILDE Data van schriftelijk eindexamen in I960 DE SENEMBMVTABAK IN BREMEN Shtovy VaJLowyo^ Amerikaanse schepen onder Europese vlag Drie ontsnapte jongens in Den Haag gepakt Standpunt en initiatief verwacht Mgr. M. A. Jansen op ARKA-congres 'A fa WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 PAGINA 2 Verslag over westelijke topconferentie ...maar VAT 69 vindt z'n gelijke niètk Eerst schadevergoeding en daarna pas het erf op Vragen op congres ovCj iT Tj, i tty'f 3. Blaffend en kwispelstaartend komt de hond nader en de gelijke nis met Wolf is inderdaad verbluffend, ziet de Noorman. Alleen is dit dier veel jonger en ook kleiner en tengerder van bouw. „Kom eens", zegt de Noorman zacht, terwijl hij de hond tegemoet loopt. „Waar kom jij vandaan, zeg? Hoe ben je hier nu terechtgekomen?" De hond jankt zachtjes en draait zich half om, waarbij hij verwachtingsvol naar de mannen op het strand kijkt. „Oh, wacht eens, moeten we mee?" lacht de Noorman. „Wat is er aan de hand?" Gevolgd door Svein, begint de Noorman het dier te volgen, dat nu uitgelaten voor uit snelt, waarbij het af en toe stil staat en zich er van overtuigt, dat de^ mannen het nog wel volgen. „Sjonge, wat een pienter beest is dat", gromt Svein. „Is haast niet te geloven. Maar waar brengt het ons naar toe! Ik houd niet van honden, die zich proberen voor te doen alsof zij mensen zijn. Wie weetEen schel opgewonden ge blaf onderbreekt zijn argwanend gegrom. De hond staat met op geheven kop bij een bosje en duwt zijn spitse snoet tegen iets aan. Iets dat beweegt en langzaam overeind komt. Een mensEn dan ziet de Noorman ook de twee anderen liggen, roerloos tussen het hoge gras- DJOKJAKARTA, 10 nov. Presi dent Soekarno van Indonesië heeft zijn volk opgeroepen te streden voor Neder lands Nieuw-Guinea „met de strijdlust van een tijger". Een menigte van naar schatting een half miljoen mensen en het volledige diplomatieke korps in In donesië hoorden vandaag tezamen met de gedelegeerden op de elfde conferen tie van het Coiomboplan in Djokjakarta een redevoering van ongeveer een uur aan, waarin de president het Indonesi sche volk opriep „bezeten te worden van nationalisme" teneinde de „onvol tooide revolutie" af te sluiten. Indone sië moet „een vlammende geest, vast- PARIJS, 10 nov. De ministers van buitenlandse zaken van de landen, die bij de Noordatlantische Verdragsorgani satie zijn aangesloten, houden op 22 de cember een speciale bijeenkomst voor het aanhoren van een verslag over do westelijke topconferentie, die op 19 de cember begint, zo heeft een woordvoer der van de NATO te Parijs meegedeeld. De NATO-ministers komen voor hun normale zitting in Parijs bijeen op 15, 16 en 17 december. De permanente NATO-raad onder voorzitterschap van secretaris-generaal Spaak heeft van daag besloten de extra-bijeenkomst te houden. AMSTERDAM, 10 nov. Op 17 no vember a.s. zal ter beurze van Am sterdam de verhandeling aanvangen van nominaal 20 miljoen 4% pct.- obligerttes 1959 in stukken van nomi naal 1.000 aan toonder ten laste van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, gevestigd te 's-Gravenhage. De obliga ties zijn voortgekomen uit omzetting van een in 1959 gesloten onderhandse lening. De lening is a pari aflosbaar in 20 jaarlijkse termijnen, elk groot 1.000.000. aanvangende 1 juli 1960. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing zal gedurende de gehele loop tijd der lening niet mogen plaats vin den. In verband met de sterke ontwikke ling van de energie-afzet, welke van 1950 tot 1958 verdubbeld is, is een voortdurende uitbreiding van het in de provincie opgestelde productievermo gen noodzakelijk, aldus de maatschap pij in het introductie-bericht. Daarmede gaan vanzelfsprekend ge paard een verzwaring en uitbreiding van de aanwezige koppelverbindingen. De gelden uit de nieuwe lening verkre gen zijn bestemd voor consolidatie van de op korte termijn opgenomen gelden en voor financiering van de onderhan den zijnde uitbreidingen van de koppel verbindingen en bijbehorende transfor matorstations. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt 430.000, ver deeld in 43 aandelen van 10.000, die in handen zijn van de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Rotter dam, 's-Gravenhage, Dordrecht, Lei den, Delft en Gouda. DEN HAAG, 10 nov. Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft vanmorgen het vonnis bevestigd dat de krijgsraad te Den Bosch had uitgesproken tegen de gedeserteerde sergeant-vlieger van de vliegbasis Woensdrecht: vierentwintig dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegd heid bjj de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiseaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof had, venals de audi teur-militair bij de krijgsraad, twee maanden met aftrek geëist, met ont slag en zonder ontzetting. De sergeant-vlieger heeft indertijd op de basis Woensdrecht geweigerd zon der schriftelijke lastgeving zijn kastje te openen voor een zijner superieuren. AMSTERDAM, 10 nov. Alle bin nen- en buitenlandse rederijen, die pas sagiersdiensten onderhouden op Noord- Amerika hebben, na aanvankelijke aar zeling, thans de rederij Vinke in Am sterdam aangeboden om de gestrande passagiers voor de „Atlantic" over te nemen. De opgeheven „Banner Lines" waren in de Noord-Atlantische „Confe rence", zodat de prijzen voor de ver schillende klassen niet verschillen van die van de andere rederijen. Van de rederij Vinke vernemen wi) dat de passagiers een keuze kunnen ma ken met welke U1n zij nu naar New York willen worden vervoerd. GRONINGEN, 10 nov. In het aca demisch ziekenhuis is vanmorgen een drieling geboren. Het zijn twee jongens: Edzo en Donald, en een meisje. Anieta, respectievelijk wegend 2.680 gram, 2.290 gram en 1.980 gram. Anieta ligt in de couveuse. De moeder, mevrouw Van der Meer, c de drie kinderen maken het goed. beradenheid en actie" bewerkstelligen om „West-Iriun" te verkrijgen en een oprechte en bloelende samenleving en een socialistische staat in Indonesië scheppen," aldus verklaarde Soekarno volgens Reuter en A.N.P. Een Nederlandse professor, aldus Soekarno, heeft eens verklaard dat de geest van het Indonesische volk die van een tijger is, maar dat 350 jaar kolo nialisme deze geest heeft gedood. „La ten we de geest van de tijger doen her leven, laten wij een grotere geestkracht ontplooien, laten wt) geen defaitisten zijn," riep Soekarno. In de toespraak, die het hoogte punt vormde van de „dag der hel den", de herdenking van de gevalle nen in de Indonesische onafhankelijk heidsstrijd nu 14 jaar geleden verklaarde de Indonesische presi dent, dat Indonesië streeft naar de vorming van een eenheidsstaat, die reikt van Sumatra tot de oostgrens van Nederlands Nieuw-Guinea. Voordat de president deze woorden uitsprak en verklaard had dat de In donesische buitenlandse politiek door geen omstandigheid veranderd zal wor den, richtte de minister van buiten landse zaken Soebandrio zich tot het volk, eveneens over de kwestie Nieuw- Guinea. Indonesië zal niet samenwer ken met de Nederlanders voordat „West-Irlan" is teruggegeven, zei hij. De Nederlanders hebben 350 jaar ge tracht het Indonesische volk te bena delen en ondernemen nog steeds pogin gen om dit voort te zetten. „Onze be trekkingen met hen kunnen niet nor maal zijn voordat wij West-Irian be vrijden". aldus Soebandrio. Soekarno verklaarde voorts dat Indo nesië zijn onafhankelijke buitenlandse politiek niet zal veranderen, ook al zal aan een verandering een voordeel ver bonden zijn. Indonesië vermijdt aanslui ting bij het communistische of het ka pitalistische blok, en a dgt een onafhan kelijke koers. Dit is geen opportunis tisch beginsel, zei hij. Hij verklaarde dat het land zal strijden tegen iedereen die het zijn ideologie wil opdringen. Het Indonesische volk moet drie da ta uit de revolutie onthouden die de meest belangwekkende zijn, zei Soekar no: de 17e augustus, waarop de onaf hankelijkheid werd geproclameerd, de 28ste oktober, de dag van de eedsafleg ging door de jongeren en de 10e novem ber, de dag der helden. Deze data ge tuigen van nationale geest, nationale wil en nationale actie, zei de president. Het volk zal hieraan steeds moeten denken in de strijd voor de voltooiing van de revolutie. De revolutie zal niet eerder voleindigd zijn, zei hij, dan wan neer betere sociale levensomstandighe den voor het volk zijn bereikt en het ko- Adverlentle Imp. Oud Hasrtem lonlalisme van Indonesische bodem zal zijn verdwenen. De minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, verklaarde voorts, dat of schoon Indonesië buitenlandse hulp krijgt, zijn oplitiek niet wordt gedic teerd door vreemdelingen. De minister van defensie en chef van de legerstaf, luit.-generaal Nasution zei in een rede voering, dat het volk hard zal moeten werken om de economische vraagstuk ken en andere problemen, waarvoor het land zich op het ogenblik geplaatst ziet, op te lossen. Hij noemde de bui tenlandse handelsondernemingen en de opstandelingen, op Celebes en van de Darul Islam, als krachten, die de ont wikkeling van de Indonesische economie bemoeilijken. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, is dinsdagavond van Schiphol vertrok ken naar de Verenigde Staten. Hij zal o.a. Cape Canaveral bezoeken. In zijn gezelschap zijn de chef directie Nato en W.E.U.-zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, mr. Th. H. Bot (eerstdaags staatssecretaris voor Nieuw- Guinea) rechts en de chef van de M.A.A.G. in Nederland, vice-admiraal J. A. Snackenberg links. FINEST SCOTCH WHISKY (Van onze onder wijsredacteur) DEN HAAG, 10 nov. De staatsse cretaris van O.K. en W. heeft de volgen de data aangewezen voor het schrifte lijk gedeelte van de eindexamens In 1960: Gymnasium A en B en staatsexa men gymnasium A en B: 11, 12 en 13 mei. HBS A en B en staatsexamen HBS A en B 16, 17, 19, 20, 23 en 24 mei. Mid delbare school voor meisjes: 11, 12 en 13 mei. Handelsdagschool met driejari ge cursus: 16, 17, 18 en 19 mei. Handels, dagschool met vierjarige cursus: 16, 17, 18, 19, 23 en 24 mei. Ha i-'elsavondschool met driejarige cursus en handelsavond school met vijfjarige cursus: 23. 24, 27 en 30 mei, 3, 7 en 8 juni. HAARLEM, 11 nov. De werkvergar dering, die het Katholiek Vrouwengilde in de bisdommen Haarlem en Rotter dam gisteren in Haarlem heeft gehou den, heeft veel stof tot nadenken en dis cussie gegeven. In de morgenuren roer den de dames zich hevig, nadat zij ge boeid hadden toegeluisterd naar haar presidente, mevrouw mr. C. M. Smit- huysen-Naessens, die met grote open hartigheid de „problemen rond de gods dienstige vorming van de opgroeiende jeugd" besproken had. Zij kreeg vele vragen op zich afgevuurd, waarop zjj gelegenheid had haar inzichten nog con creter naar voren te brengen, terwijl anderzijds de geestelijk adviseur van de afdeling Haarlem, kapelaan H. van 't Hart, de praktisehe ervaring van de priester aan het in de voordracht en de vragen gestelde toetste. In de middaguren gaf rector S. de Bot uit Haarlem zijn visie op de godsdien stige vorming van de jeugd. !I\j deed dat scherp en duidelijk, met een op rechte vrijmoedigheid. H(J maakte zijn auditorium duidelijk, dar het er op aan komt, dat het kind God leert kennen zo als Hij is. Een God dus, die de mensen welwillend tegemoet treedt. Het moet voor vele ouders een punt van onder zoek worden, of dit element van de Gods. kennis wel voldoende belicht is in de op voeding der kinderen. Ie weinig wordt nog volgens spreker het kind voorgehou den. dat God uitsluitend goed is. Uit vele autobiografieën blijkt, hoe de schrijvers als kinderen getobd heb ben met de straffende en wrekende God, met wie, zb door hun ouders ge confronteerd werden. Door echter te dreigen met die straffende God ma ken de opvoeders de grote fout, dat zij zichzelf en vooral hun onvolkomen heden projecteren in God. Met al die verhalen over de hel reproduceren zij feitelijk zichzelf. Het kind krijgt daar door een verkeerde voorstelling van God. welke later moeilijk is terug te nemen. Het vertelprobleem In dit verband sneed rector De Bot het „vertelprobleem" aan, daarbij stellend, dat het kind vertellenderwijs veel bijgebracht kan worden, indien de ouders de rust neemt tot vertellen. Hij drong er bovendien op aan, dat de ouders hun vertel-arsenaal zouden her zien. Het grote euvel tegenwoordig is volgens hem, dat de ouders te veel te ruggrijpen naar de vertellingen, die zij als kind mooi hebben gevonden, en waarvan zij hebben genoten. Men dient echter de moed te hebben over te scha kelen naar een andere vertelstof, die meer op het kind gericht is en psycho logisch beter verantwoord. Wat de godsdienstige vertelling be treft, betoogde rector De Bot, dat het geen zin heeft het kind over Jezus te vertellen in de sfeer van de verlossings idee. Het kind (en menig volwassene) begrijpt daar niets van. Men moet zijn vertelling, ook bijvoorbeeld die over het leven van Maria, in de kinderlijke sfeer houden, met het accent op de goedheid en de liefde, die daaruit spreken. De ouders, en dat geldt evenzeer voor de scholen, moeten daarbp niet proberen het kind alles en zoveel mogelijk voor te schotelen, want dan is later de char me van het nieuwe er af. Naar de mening van rector De Bot ge schiedt de godsdienstige vorming op de scholen dikwijls nog te traditioneel. Het AMSTERDAM, 10 nov. In verband met de mededeling van de directie van de Senembah-Maatschappij, dat zij zich thans weer alle rechten voorbehoudt te genover kopers van haar tabak in Bre men, is een nadere toelichting versche nen. Het standpunt van de maatschap pij, zoals ingenomen begin september 1959. namelijk dat zij niet zou optreden en geen rechten zou doen gelden tegen kopers, die de tabak van de Deutsch-Indonesische Tabak-Handels- Gesellschaft zouden verkrijgen, werd bepaald onder het oude bestuur van de vennootschap, waarin de Noren een be langrijke zeggenschap hadden. Inmid dels zijn, zoals bekend, de Noorse com missarissen afgetreden en is een nieuw bestuur gevormd. Dit bestuur neemt, zoals uit het eerder gelanceerde bericht blijkt, een ander standpunt in tegenover de in Bremen aangevoerde Senembah- tabak. Het huidige bestuur acht dit nieu we standpunt meer in het belang van aandeelhouders. De president-commissaris meende de ver wachting te kunnen uitspreken dat even- Bremen zich een proces op de hals zul len halen. Dientengevolge valt te voor zien, dat Nederlandse tabaksmakelaars er weinig belangstelling voor aan de dag zullen leggen Naar de president-commissaris voorts mededeelde, wordt in Bremen nog re gelmatig tabak van de ondernemingen der Senembah-inaatschappij aange voerd. De oogst 1958 van Senembah wordt geschat op circa 7000 hakken. Hiervan bevinden zich reeds 2246 pak ken in Bremen, die aldaar binnenkort geveild zullen worden. Voorts wordt In herinnering gebracht dat van de oogst 1957, die nog geheel door de Senembah zelf is verzorgd, 6263 pakken in Singa pore liggen. Hierop heeft de Senembah- maatschappij, zoals bekend, beslag la ten leggen. Deze tabak is dus nog niet verkocht. Van de gezamenlijke Java-tabakson- dernemers verneemt het A.N.P. dat hun standpunt ongewijzigd is. Dit standpunt is: iedereen In rechten aanspreken, die de tabak van de oogst 1958-59 koopt, ondershands zowel als op de inschrij- ontbreekt vaak aan kritisch inzicbt, zo dat het op meer dan één school voor komt, dat dan boekjes in gebruik zijn met het scheppingsverhaal-in-zes-dagen. De uitgever laat maar drukken, en ver dient, en de boekhandel wordt over stroomd met godsdienstige kinderlec tuur, die voor onze dagen niet houdbaar is. Spreker gewaagde daarop van de Invloed, die de ouders kunnen uitoefe nen op het onderwijs via de ouderco- mité's. U mag eisen, zo zeide hij, dat de school up to date is, ook wat de godsdienstige vorming betreft. Tot zijn grote spijt moest hij verklaren, dat niet iedere school up to date is, om dat sommige onderwijzers of onderwij zeressen in de sfeer zijn blijven han gen van hun kweekschoolti.jd. Rector De Bot ging nog op enkele andere punten nader in, waarbij hij onder meer aandacht vroeg voor de resulta ten, die de psychologie heeft bereikt en waarmede ouders en andere opvoe ders hun voordeel kunnen doen. Bij de opening van de vergadering, die voor het eerst door mevrouw Smit- huysen gepresideerd werd, mocht de presidente onder meer begroeten de echtgenote van Haarlems burgemeester, mevrouw C. Cremers-De Bruyn, en me vrouw B. Kortekaas-Den Haan, haar voorgangster. Mevrouw Smithuysen verklaarde zich bewust van haar verant woordelijkheid en haar leiding zal ge richt zijn naar het devies van het Gil de: de katholieke vrouw bewust maken van haar taak in gezin, Kerk en maat schappij. Zij wilde het werk van het Gil de niet in de eerste plaats materieel zien, maar veeleer geestelijk, om daar door dat werk dienstbaar te maken met alleen aan de rechten maar ook aan de plichten van de'vrouw. Advertentie IMP. OUD HAARLEM VEGHEL, 10 nov. De landbouwer J. van Deutekom, wonend in Berghem, langs de spoorlijn Oss-Nijmegen, bezorgt de opruimingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen ernstige moeilijkheden. Als gevolg van het ongeval, dat hier in de nacht van woensdag 4 op donderdag 5 november gebeurde, toen een goederen trein op een klemgereden oplegger met dragline reed, ontstond een grote ra vage. Vier van de vijftien wagons die ontspoorden en op en over elkaar langs de spoorlijn terechtkwamen en de drag line liggen op het erf van de heer Van Deutekom. Tot op twee meter van diens huis liggen de wrakken er nog zoals on middellijk na het ongeval, want de landbouwer weigert de N.S.-opruimings- dienst op zijn erf toe te laten. De nauwe toegang tussen zijn erf en de wrakken heeft hij met zijn tractor afgesloten. Tot nu toe hebben de opruimingsploegen vol doende werk gehad aan het vrijmaken van het baanvak en het opruimen van de andere langs de spoorlijn liggende treindelen. Maar thans zijn ze zo ver dat alleen nog de ravage op het erf van de heer Van Deutekom opgeruimd moet worden. Aanleiding hiervan is de eis tot schadevergoeding, die hij eerst toe gewezen wil zien. De N.S. acht deze echter veel te hoog en daardoor is het opruimingswerk in een impasse geraakt. Deskundigen van de N.S. bestuderen het probleem en zullen trachten om op korte termijn een oplossing te forceren. NEW YORK, 10 nov. Een aantal Amerikaanse reders die gebruik ma ken van schepen onder de goedkope vlaggen van Panama, Honduras en Li beria, heeft in een memorandum te kennen gegeven dat zij gedwongen zul len zijn hun schepen in Europa te doen registreren indien het de Amerikaanse bonden van zeelieden zou gelukken de buitenlandse bemanningen op hun sche pen te organiseren. Het memorandum is opgesteld door het „Amerikaanse Comité voor Vlag gen van Noodzaak", waarbij 19 Ameri kaanse scheepvaartmaatschappijen en industriële of olieondernemingen zijn aangesloten. In dit memorandum, dat is aangeboden aan de regering, wordt gezegd dat het vrijwel onmogelijk is om zonder subsidie tank- en vrachtschepen in de vaart te houden die met Ameri kaanse zeelieden zijn bemand, dit we gens de scherpe internationale concur rentie. De lonen van de Amerikaanse zeelieden zijn volgens het comité sedert 1946 met 350 procent gestegen en hier mede is een niveau bereikt dat meer dan driemaal zo hoog is als het inko men van Europese zeelieden. 's-GRAVENHAGE, 10 nov. Gister morgen zijn uit het rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort drie jongens ont snapt, twee zeventienjarigen en een van zestien jaar. Zij stalen na hun ont snapping een auto, waarmee zij naar Amsterdam reden en vandaar wilden zij naar Den Haag gaan. Bij Schiphol raakte de benzine op. Zij lieten de wagen aan de kant van de weg staan en begaven zich liftend naar Den Haag. Gistermiddag werden zij gesigna leerd in de omgeving van de Horten siastraat waar zij opvielen door hun gestichtskleding. De politie werd ge waarschuwd en weldra waren de jon gens opgepakt. Op zaterdag 14 november a.s. zal Prof. Dr. P. B. Wessels voor de cursisten van de Katholieke Leergangen een bui tengewone les geven over: Das Ge- schichtsbild im Trauerspiel "Catharina von Georgiën" des A. Gryphius. (Van onze speciale verslaggever' ROTTERDAM, 11 nov. De toekof* stige structuur van de katholieke so ale organisaties heeft gistermiddag V, dens de besprekingen van het beS'u!' beleid onderwerp van bespreking uijflj maakt op het ARKA-eongres, dat #'s ren en vandaag alhier gehouden wer De afdeling Tilburg stelde het hoofd stuur de vraag of het de tijd gekon' acht om, in het perspectief van de J® *e ste ontwikkelingen, zijn standpunt preciseren en welke initiatieven ev tueel zullen worden genomen. *L schriftelijk antwoord van liet hoofd1' stuur in de beschrijvingsbrief mogelijk" zou ten congresse nader de kwestie worden ingegaan digde de afgevaardigden van Til®0 niet. De afdeling Venlo heeft een %'°°L stel oingediend tot oprichting van es mediale vakcentrale (samen met dere hiervoor in aanmerking kom®' de organisaties), die met de BeroeP- centrale Katholieke Intellectuelen met de K.A.B. uiteindelyk een eenh®L zou kunnen vormen. Venlo acht niet juist, te wachten op een bissch®Pf pelijke uitspraak over de structd" van de katholieke organisaties. Ook de afdeling Zwolle heeft vrag®® gesteld over de structuur en over 0 verhouding met de K.A.B. en de Ka Pr' Een afgevaardigde uit Leiden stelde vraag waarom het hoofdbestuur hean woording van de vragen uit Tilburg e' Venlo uit de weg is gegaan. De afg® vaardigde vroeg zich tevens af waaro* er nog steeds geen nieuwe geestelU* adviseur van de ARKA (als opvolg® van deken Kraakman) is benoem?' Moet de ARKA per se een geesteW* adviseur worden opgelegd, die dez® functie ook in de K.A.B. of de Kab® vervult? De voorzitter, die in zijn opening9! woord (zie ons blad van gisteren) h®| structuurprobleem reeds aansneed, zot}' der echter concrete mededelingen doen, zou vandaag op de vragen ingaaP' (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 11 nov. Tijdens een uitvoerige en geladen bespreking van het bestuursbeleid, die uitmondde in ROTTERDAM, 10 november Mgr. M. A. Jansen, isschop van Rotterdam, heeft hedenmorgen de opening bijge woond van het congres, dat de A.R.K.A vandaag en morgen in het Rijnhotel houdt. Na de openingsrede van de voor zitter heeft mgr. Jansen de katholieke ambtenaren toegesproken en hun voor gehouden, dat zij het gezag vertegen woordigen, dus onkreukbaar en recht vaardig moeten zijn, maar in hun func tie te maken hebben met mensen, te genover wie zü niet alleen rechtvaar dig, maar ook liefdevol moeten staan. Het was hierom, dat de bisschop de ka tholieke ambtenaren aanspoorde aan dacht te blijven besteden aan de be roepsmoraal. De vraag opwerpend of het nodig is, dat katholieke ambtenaren katholiek ge organiseerd zijn, merkte mgr. Jansen op, dat dit in ons land inderdaad hel beste is. Niet om de leden te bescher men, maar omdat zij door een katholie ke organisatie het best in staat zijn de katholieke beginselen uit te dragen. Sprekend tenslotte over de verhou ding van kerkelijke hiërarchie en leek, wees de bisschop erop, dat de hiërarchie weliswaar leiding moet geven, maar zich hierbij ook door de leek moet laten inspireren. De leek zal een steeds be langrijker rol gaan spelen in de bepa ling van wat het katholiek zijn zeggen wil. Ook in verband met het stijgend tekort aan priesters zal de taak van de leek steeds groter worden. Hoezeer het priestertekort op zichzelf ook betreurd kan worden, het is een lichtpunt, dat hierdoor de groei van de taak van de leek bevorderd wordt de indiening van twee moties, hebb®" de katholieke ambtenaren gistermi'' dag op het congres van de ARKA ei' hier uiting gegeven aan hun ernst»#® ontevredenheid over het salarisbelel" van de regering met betrekking tot h®' overheidspersoneel. De afdeling Eindhoven noemde een eis van rechtvaardigheid, dat de een eis van rechtvaardigheid, aai y~ achterstand in de salariëring van de la gere en middelbare ambtenaren (°[a. staan na de verhoging van de t0P,„or. rissen in 1956) wordt opgeheven vou dat tot een algemene salarisverhoging wordt overgegaan. Deze in een vervatte eis werd door afgevaardigden van vele andere afdelingen onderschre' ven in gevarieerde betogen, die al!® tenslotte op hetzelfde neerkwamen. Namens de afdeling Leiden werd e®" motie ingediend, waarin werd sproken, dat het overheidspersoneel gelijke wijze als in het bedrijfsiev® dient te delen in de stijgende welvaar': Ernstig verontrust over het uitblijy" van concrete plannen tot verhoging de ambtenarensalarissen binnen het der van de vrijere loonvorming, steld® de afdeling Leiden in haar motie he hoofdbestuur voor, ieder voorstel 10 reële salarisverhoging van minder da* vijf procent onvoorwaardelijk van d® hand te wijzen. De voorzitter, mr. G. A. A. M. BooL zou vandaag het bestuursbeleid verde' digen en de afgevaardigden antwooi' den. Eventueel zouden daarbij de twe® moties in stemming worden gebracht- tuele kopers van de Senembah-tabak in vingen, in Bremen of elders. EN OP 2E£ DOEN P^TvfVEEDE OfcBMER EN DE MARCONIST HÖN UITERSTC 3LIK5EMS, &O5 DRIE UfO PA6 NOU JA, NACHT NO© LAN® PING NO<5 WAT GEDULDj PINoUIN. WE Z/JN MUL UIT DB KUST EN WE MAKEN MAAR 8 KNOPEN WERKT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2