Geen geschilpunten meer tussen Londen en Parijs volkomen geslaagd Noodtoestand in woelig Roeanda afgeroepen Tulp reist Balkan opnieuw Alpen over en L.T.B. tegen verlaging garantieprijs voor melk PROF. WERNER HEYDE IN WÜRZBURG OPGESLOTEN Missie van Selwyn Lloyd DE GAULLE in Majoor Logiste tot militair gouverneur benoemd SCHIPHOL IN DE MIST april naar Londen Zuid-Molukkers in verzet M.N.A. akkoord met plan-Algerije Oude postkoets leidt karavaan Aanhanger maakt slippertje Inkomstenbelasting wil men over meerdere jaren verdelen Ex-nazi-kamparts heeft duizenden mensenlevens op zijn geweten Eisenhower golft in Augusta Resolutie tegen Franse kernbom aangenomen Lonen in Polen niet omhoog VRON wil voor Kerstmis „in de lucht" Het weer llvclvn Tlieiiiiiiis ELEGANTE TASSEN EN BY0UX onderhammen STUURMAP COHEN feMORRIS"before you Snif! vrijdag 13 november 1959 83sfe JAARGANG No. 30366 St. Nicolaas-geschenken Nationaliteitsaanduiding Brief aan minister van Buitenlandse Zaken In West-Berlijn Moskou protesteert tegen radiostation GOUDEN ARMBANDEN De Gaulle tot kadetten Frankrij'ks defensie moet Frans zijn dE REPRISE VAN HISTORISCH FEIT SCHRAVENDIJK Met vakantie V ice-premier: Produktie moet stijgen Scooter tegen boom Eén militair gedood, ander ernstig gewond Binnen drie maanden 24 zenduren Falcon wollen Tweedjassen Onbestendig Het weer in Europa - - O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A, M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze Parjjse correspondent) PARfJS, 13 nov. Gistermiddag is tegelijkertijd vanuit het Eiysée en van uit Buckingham Palace een communi qué gepubliceerd, inhoudende dat de president der Franse Republiek en me vrouw De Gaulle met groot genoegen een uitnodiging hebben aanvaard van koningin Elizabeth om van 5 tot 8 april Advertentie •R HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 DEN HAAG, 12 nov. Op een schrif telijke vraag van het Tweede-Kamerlid znej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) in verband met bezwaren van Zuid-Mo lukkers tegen inschrijving in de bevol kingsregisters als zijnde van Indonesi sche nationaliteit, heeft de regering on langs geantwoord, geen aanleiding te kunnen vinden om een einde te maken aan het aanduiden van de nationaliteit, Welke betrokkenen bij de wet soeverei niteitsoverdracht is toegescheiden. •nTC?rPn deze beslissing is een dee! der venr^a verblijvende Ambonezen, Rai-it Sr8?eird in Tadan „Perwakilan Kajat Maluku Selatan" in verzet geko- men m een Schrijven aan de minister van Buitenlandse Zaken. Aangevoerd wordt, dat 'iechts een minderheid onder de Ambonezen bereid is, de Indonesi sche status te erkennen en een Indone sisch paspoort aan te vragen. Zij wijzen er op dat het hier niet gaat om een politieke erkenning van de Zuid- Molukse nationaliteit, doch om een ad ministratieve handeling, die rekening houdt met de gevoelens van de meer derheid der Ambonezen in Nederland, die willen worden behandeld als onder danen van de naar Nederlands recht bestaande republiek der Zuid-Molukken *n die zich gegriefd voelen door het leit. dat hun blijvend een door hen ver worpen nation^liteilsaanduiding wordt opgedrongen. Zij zijn van mening, dat San wijziging van de bestreden nationa liteitsaanduiding generlei politieke con sequenties zijr verbonden. lamPheeft1 13 nOV- <Reuter> R»s- Jï 'n nota's aan de Verenigde Groot-Brittannië en Frankrijk geprotesteerd tegen het Westduitse J'a" ee? radiostation in West-Berljjn r *fJV Het Russische persbu- eau vermeldt de naam van de zender als „Deutschlandfunk". De zender zal opgericht worden op initiatief van de Westduitse regering, aldus Tass. en «at is onverenigbaar met de status van West-Berlijn. De zender is kennelijk bedoeld voor yuandige activiteit jegens Oost-Duits- Tsnd, aldus de nota. De handelwijze kon slechts worden gezien als een po ging de komende besprekingen over Berlijn te ondergraven. De Sovjet-re- Sering verwacht dat Amerika, Enge land en Frankrijk zullen voorkomen Jat de bondsrepubliek zich aan onwet tige activiteit schuldig gaat maken. In Britse kringen wordt het waarde vol geacht, dat de Sovjet-Unie de Wes- Jelijke rechten in Berlijn nog steeds oi«kt te erkennen. De publicatie van ?6 nota door Moskou voordat de Wes- ,eHike landen tijd hebben gehad haar ,e bestuderen, schijnt volgens deze j.rIngen in te houden dat de Sovjet- Jrhie de nota in hoofdzaak uit pro pagandistische overwegingen heeft ver bonden. ,e Amerikaanse minister van bui- pmlandse zaken, Herter, heeft ver- om?rd dat het nieuwe Westduitse wets ontwerp betreffende radio en televisie, wf het voorstel inzake de Berlijnse te"oer bevat, nog door de Bondsraad het n moet worden behandeld. Als Wo ,Wordt aangenomen, moet het nog dpden goedgekeurd door de geallieer- 6® Kommandantur in Berlijn, bestaan- hit Amerika, Frankrijk en Engeland Advertentie ®*IJk onze etalages eens en." 2ult versteld staan van de gr,, o\e keus bij haarlems j te speciaalzaak bigp °°k op de 5 speciale aan- nRen van complete treinen) technisch speelgoed Ij haarlem - jansweg 1 telef 16219 ^5 P S' 0 .Joist de nieuwe faller- katalogus ontvangen een bezoek te brengen aan het Verenigd Koninkrijk. De diplomatieke redacteur van ,,Le Monde" en andere diplomatieke waar nemers te Parijs zien hierin een beves tiging, dat het „uitstekende klimaat" van de besprekingen, die de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyds, eergisteren en gisteren heeft gevoerd met zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville, premier Debré en tenslotte president De Gaulle, geen frase is. Een gisteravond over de ze besprekingen uitgegeven communi qué verklaarde bovendien, dat harmo nisatie der Franse en Britse zienswij zen het doel is geweest van Selwyn Lloyds Parjjse bezoek en dat dit doel ten volle was bereikt. De barometer van de Entente Cor diale had niettemin in de afgelopen maanden niet bepaald op onbewolkt mooi weer gestaan. In het bijzonder president De l aulle's internationale po litiek politiek van „grandeur" was het voorwerp geweest van zeer onvrien delijke en zelfs kwaadaardige aanvallen in het merendeel van de Britse bladen. Maar vermoedelijk was toch tussen de officiële instanties aan beide zijden de verwijdering minder groot en diep. En in de begroetingstoespraak, waarmede Couve de Murville zijn Britse ambtge noot eergisteren ontving, gewaagde hij prijzend van de geest van solidariteit, die Groot-Brittannië momenteel in de Verenigde Naties ten opzichte van Frankrijk aan de dag legt (het debat over de Franse atoombom). Bestaande Brits-Franse controver sen zouden dus thans na Lloyds be zoek verregaand zjjn bijgelegd. Van een dier controversen, wellicht de het meest in de aandacht geplaatste, was overigens, zo stelt men te Parijs in het licht, door de meest recente ont wikkeling de betekenis nog slechts van retrospectieve aard geworden. Het betrof het twistpunt of er met het beleggen van de topconferentie tussen Oost en West bekwame spoed diende te worden betracht dan wel of het kalm aan kon geschieden. De van Britse zijde gedane onthulling, dat Parijs de Russische premier had voorgesteld de data voor zijn bezoek aan Frankrijk te kiezen tussen 20 fe bruari en 30 maart, en dat deze daar op 15 maart heeft gekozen als dag van zijn aankomst, heeft de Britten ervan moeten overtuigen dat Khroesj- tsjev niet zo gehaast is om tot het topoverleg te geraken als men ge neigd was aan te nemen. En ,,Le Monde" schrijft, dat nu ook de Britten het ervoor houden dat Khroesjts.ievs bezoek aan Frankrijk er toe zal bijdragen het door zijn bezoek aan de Verenigde Staten geschapen elan in de betrekkingen tussen Oost en West te handhaven; en dat dit bezoek zal vermijden dat zich in de onderhan delingen van West met Oost een va cuum voordoet. Selwyn Lloyd zou, steeds volgens de diplomatieke redac teur van het gezaghebbende Parijse blad, eveneens het door president De Gaulle geopperde denkbeeld zijn bijge vallen voor het beleggen van een tweede Westerse „top". Deze zou dan moeten plaats hebben onmiddellijk na Khroesj- tsjevs bezoek aan Frankrijk en onmid dellijk voorafgaand aan de topconferen tie tussen Oost en West, zulks tenein de president Eisenhower een voortdu rend op en neer reizen te besparen. Fransen en Britten zouden voor het be leggen van de topconferentie tussen Oost en West ternauwernood een ander tijdstip mogelijk achten dan eind april begin mei. PARIJS, 13 nov. (Reuter) De „Al gerijnse Nationalistische Beweging' de MNA, de mededingster van het „Nationale Bevrijdingsfront", de FLN, uit welke leiders de in Caïro zetelen de „Algerijnse voorlopige regering" is samengesteld, heeft verklaard bereid te zijn „verantwoordelijkheden te aan vaarden" onder De Gaulle's plan, dat erin voorziet de Algerijnen het recht tot zelfbeschikking te verlenen. Advertentie JUWELIERS HORLOGERS JUWELIERS Houtplein 15 HORLOGERS PARIJS, 13 nov. (Reuter) Presi dent De Gaulle heeft op 3 november in een redevoering tot Franse kadet ten gezegd dat Frankrijk zjjn eigen atoomstrijdmacht moet bezitten die in staat is overal ter wereld op te treden. De tekst van de redevoering is giste ren gepubliceerd in het voorlichtings bulletin van de Franse defensie. De verdediging van Frankrijk moet Frans zijn, aldus De Gaulle. Dit is niet al tijd ingezien maar het is noodzakelijk dat het weer zo wordt. Het spreekt van zelf dat de Franse defensie, indien no dig, verbonden zal worden aan die van andere landen. Dat ligt in de aard der dingen. Diplomatieke waarnemers te Parijs hebben De Gaulles uitlatingen In ver band gebracht met diens bekende af keer van militaire „integratie" en met diens wens dat Frankrijk meer zeggen schap in de NATO krijgt. Over deze militaire integratie zei De Gaulle tot de kadetten dat na de tweede wereld oorlog tot op zekere hoogte integratie In praktijk is gebracht. In die tijd was het echter nog mogelijk te denken dat de vrije wereld in onmiddellijk gevaar was en „hadden wij onze persoonlijk heid als natie nog niet hervonden". Dit stelsel van integratie is nu dood, aldus De Gaulle. @000000000000000 ÖOOÖÖ®] technisch speelgoed met vakkundige voorlichting CtollAAI BARTELJORISSTRAAT 6 glCrlfftflL TELEFOON 12 US C oo ooooooo oooo ooo o o BRUSSEL, 13 nov. (Reuter) De Belgische minister voor de Congo en Roeanda-Oeroendi, Auguste de Schrij ver, heeft gisteren in de Senaat mee gedeeld dat in Roeanda de noodtoe stand is afgekondigd teneinde beter het hoofd te kunnen bieden aan de woe lingen. De minister voegde er echter aan toe dat er een verbetering in de toestand was ingetreden. Hij heeft ma joor Logiste tot militair gouverneur van Roeanda benoemd. Logiste heeft speciale volmachten gekregen, waar door hq arrestaties en huiszoekingen kan gelasten, openbare bijeenkomsten verbieden en speciale rechtbanken in stalleren. De Schrijver verklaarde verder nog dat de gewelddaden in Roeanda het gevolg waren van incidenten, veroor zaakt door de tegenstelling tussen de Bahoetoe, de grote meerderheid der inwoners, en de Batoetsi, een minder heid, die eeuwen lang over de Bahoe toe heeft geheerst en welker leden be kend zijn om hun lichaamslengte (1.80- 2 meter). De Bahoetoes zijn bevreesd dat de Batoetsi's zullen pogen hen weer te onderwerpen, wanneer Roeanda on afhankelijk zal zijn geworden. De koning van Roeanda, Kigeri V, behoort tot de Batoetsi's. Hij heeft het afgelopen weekeind een uitnodiging van koning Boudewijn om Brussel te bezoeken en daar het Senaatsdebat over Roeanda en Oeroendi bij te wonen, afgeslagen in verband met de woelin gen in zijn land. De minister deelde voorts mede zo Juist vernomen te hebben dat een ge wapende bende, die uit Batoetsi's zou hebben bestaan, twee dagen geleden de grens tussen Roeanda en het noor den van het aangrenzende koninkrijk Oeroendi is overgestoken en op het gebied van Oeroendi een Bahoetoe-lei- der en diens gezin heeft gedood. In Oeroendi is het gedurende de wanorde lijkheden in Roeanda rustig gebleven. Koning Kigeri V van Roanda had er, naar De Schrijver verder mededeel over gesproken zelf de taak van her stel van de orde op zich te nemen Hij wilde dit laten doen door speciale groepen met lansen bewapende krijgs lieden. Gouverneur Harroy had de koning daarop duidelijk gemaakt dat de verantwoordelijkheid voor de hand having van de orde uitsluitend bi) Bel- gie berustte. De gouverneur en de konmg waren daarop overeengeko men dat de vorst een beroep op zijn volk zou doen om zijn kalmte te bewa ren. De mist heeft donderdag in een deel van het land het verkeer lamgelegd. Ook het luchtverkeer ondervond er veel hinder van. Schiphol was een groot deel van de dag niet te bereiken. Zelfs over de weg was het moeilijk. ROTTERDAM, 12 nov. Vierhon derd geleden werd de eerste tulp uit Kiein-Azië in West-Europa ingevoerd. Het was de Vlaming Ogier Ghislam de Busbecq, gezant van de Oostenrijkse keizer bij de sultan, die toen enkele bollen naar vrienden in West Europa zond en deze bollen meebracht, toen hij in het vervoermiddel van zijn tijd, de postkoets, van zijn missie in Turkije terugkeerde. Dit werd het begin van de beroemde bollencultuur in Hol land. De organisatoren van de „Floriade", de internationale bloemen- en tuin bouwtentoonstelling die volgend voor jaar in Rotterdam wordt geopend, heb ben nu het voornemen, de tulpenbol opnieuw de reis per postkoets van Tur kije naar de Noordzee te laten maken. Weer zal een „De Busbecq» met zijn bollengeschenk langs de oude postwe gen over de Balkan en de Alpen trek ken. Dit zal een historische prestatie- zit worden, want de wijze waarop Busbecq met zijn paarden en zijn koets de 3500 km lange, vaak moeilijke route van Turkije naar de Floriade zal afleg gen, zal ieders aandacht trekken. De heren Van der Touw, leden van een Haagse transportfirma en bekende figuren uit de paardensportwereld, ho pen de tocht met tien van hun paar den te volbrengen aan de hand van de reisbrieven van 400 jaar geleden De route gaat van lurkqe over de Balkan en de Brenner-pas naar Oosten rijk, via Zuid Duitsland, langs de Rijn en (in Nederland) la"f® Ae Oude Rjjn naar Leiden, waar destijds de Bus- becqs beroemde vriend, de botanicus en hoogleraar Cluius met de tulpenbol len experimenteerde. 6 Mei, de offici ële herdenkingsdag van het honderdja rig bestaan van de Kon. Alg Ver. voor bloembollencultuur, wordt de postkoets met de tulp in triomf van Leiden naar de Floriade in Rotterdam gebracht. Reeds in september van dit jaar heeft de organisator van de Floriade, de heer Jac. Kleiboer, op een liquida tie-veiling van de laatste Amsterdam se stalhouderij i!™a,„.Van Del den aan het Haarlemmerplein de hand weten te leggen °P een oude, ge le postkoets, in l®00 te Londen ge bouwd. Met deze koets hoopt men de his torische tocht komend voorjaar in ongeveer 35 dagen te volbrengen. Advertentie Sedert 1882 Grote H°utstraat 51 St. Nicolaasgeschenken van leder Reisnecessaires - Manicures Portefeuilles en Bill folds Damestassen - Actetassen Van deze artikelen een ongeëvenaarde keuze. Door de gladheid van de weg is donderdag de gesloten aanhanger van een vrachtwagen met levensmiddelen in Pernis aan het slippen geraakt en in een sloot terecht gekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar het kostte heel wat moeite het gevaarte uit de sloot en in de takels van twee rijdende kranen te krijgen. Om te zorgen dat de tien paarden en de zestien personen, die bij de tocht zijn betrokken, behoorlijk kun nen overnachten en verder goed wor den verzorgd, zal een karavaan van transportwagens, waaronder stal-, slaap- en keukenwagen, de koets ver gezellen. Alle ravitailleringsbeno- digdheden, brandstof en reservede- len worden uit Nederland meegeno men. De bedoeling is, om van de Bosporus bjj Istanboel te vertrekken. Financiële medewerking werd ver kregen van het centraal bloembollen comité en van enkele transportbe drijven. Er is voor deze tocht een speciaal comité gevormd onder voorzitterschap van de heer ir. B. Stephan te Wasse naar, voorzitter van de Nederlands- Turkse vereniging HAARLEM, 12 nov. Tijdens de donderdag in Haarlem gehouden jaar vergadering van de vakgroep veehou ders van de L.T.B., de katholieke land. en tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, werd uitvoerig gediscussieerd over de door de regering voorgestelde garantie-regeling voor de melk voor de komende periode. De ver gadering protesteerde eenstemmig tegen de voorgestelde verlaging van de garantieprijs en stelde zich in dezen volledig achter het Landbouwschap. Het Landbouwschap heeft geadviseerd de garantieprijs te baseren op de kost. prijsberekening van het LEI (Land. bouw-Ekonomisch Instituut), maar mi nister Marjjnen heeft te kennen gegeven het daarmee niet eens te zijn. Met klem werd er ook tegen gepro testeerd dat de in het uitzicht gestelde loonsverhogingen blijkbaar niet voor de agrarische bedrijven gelden. Het be. stuurslid G. Ph. Roeleveld uit Ilpendam, die een uiteenzetting gaf van de stand van zaken, was van mening dat de tegenwoordige duurte van zuivel niet zozeer aan de droogte van de afgelopen zomer moet worden toegeschreven als wel aan het steeds toenemend gebruik van bijvoorbeeld melk in het buiten land. In Parijs bijvoorbeeld is in één jaar tijds het melkgebruik met niet minder dan acht percent tpegenomen. Op de algemene bondsjaarvergade- ring zal ook de kwestie rond de hef. fing van de inkomstenbelasting ter sprake worden gebracht. Het bestuur van de vakgroep veehouders en da leden waren het er over eens, dat de belastingheffing zowel onrechtvaardig als onredelijk is. De L.T.B. wil er op blijven aandringen, dat de inkomsten, belasting over meerdere jaren wordt gespreid. Men laakte het ten zeerste dat de regering jarenlang de agrariërs met vage toezeggingen zoet tracht te houden. „Waar blijft voor ons de be zitsvorming?" riep bijvoorbeeld één van de afgevaardigden uit. Op voorstel van de kring Haarlem heeft het bestuur in beginsel besloten tot de instelling van „hulp-colonnes' die kunnen invallen op veehouderijbe drijven indien de boer door een of an. dere oorzaak uitvalt. In Friesland be staat zo'n organisatie reeds. Slechts enkele afgevaardigden verklaarden zich tegen het standpunt van het bestuur, (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 13 nov. Sinds gistermorgen zit de 57-jarige prof. Werner Heyde ali as dr. Sawade, een van Hitiers kamp artsen, achter de tralies. Hij heeft zich vrijwillig gemeld bjj de officier van justitie in Frankfurt. Het tegen hem uitgevaardigde arrestatiebevel lag in Würzburg, waar hij het laatst was ge signaleerd, op hem te wachten. Hij is derhalve naar Würzburg overgebracht en daar opgesloten. Prof. Heyde was tijdens het nazire giem chef van de dwangarbeiderskam pen, die de Duitsers eufemistisch de „Heil- und Pflegeanstalten" noemden. In die functie had hij erover te beslissen wie nog geschikt was voor de zware dwangarbeid en wie niet. Laatsbe- doelden werden dan ter dood gebracht. Prof. Heyde zou duizenden mensenle vens op zjjn geweten hebben. Hij was een der aangeklaagden in het befaam de artsenproces in 1947 in Neurenberg, doch wist te ontsnappen. Tevergeefs hebben de Duitse autoriteiten hem sindsdien gezocht. Sinds 1952 leefde hij als neuroloog in Flensburg en had daar een goede praktijk. Hij was zelfs contro lerend geneesheer van de landelijke zie kenfondsen van Sleeswjjk-Holstein. AUGUSTA, 13 nov. (UPI) Presi dent Eisenhower van de Verenigde Sta ten is in Augusta aangekomen, waar hij enige tijd vakantie zal nemen voor dat hij naar Europa, het Midden-Oos ten en Azië vertrekt. Eisenhower, die de reis van Washington naar Augusta in zijn privé-vliegtuig „Columbine" maakte, logeert bij de „Augusta natio nal golf club" en zal een deel van zijn vakantie doorbrengen op de golfbanen van deze club. NEW VORK, 13 nov. (Reuter) De politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft zich gisteravond uitgesproken te gen Frankrijks voornemen om een kernbom in de Sahara tot ontploffing te brengen Zij beval de Algemene Ver gadering aan haar „ernstige bezorgd heid" te kennen te geven over dit voor nemen en Frankrijk te verzoeken de proef af te gelasten. Het besluit bete kent een overwinning van de 22 Azia tische en Afrikaanse landen, die de desbetreffende resolutie hadden inge diend. De resolutie werd aangenomen met 46 stemmen voor, 26 tegen en tien onthoudingen. Engeland en de V.S. stemden tegen. Dank zij de vrijwillige aanmelding zal er nu toch klaarheid worden gebracht in de affaire-Heyde. De recherche is er ditmaal nog goed van afgekomen. De vrees was namelijk niet ongerechtvaar digd, dat het prof. Heyde reeds was ge lukt naar Egypte te ontkomen, evenals zijn collega-kamparts, dr. Eisele, die het vorig jaar uit München wist te ont snappen toen hij op het punt stond te worden gearresteerd, ook wegens mas samoorden in de concentratiekampen. Prof. Heyde verklaarde gistermorgen tegenover de Frankfurtse officier van justitie, mr. Wolff, dat hij nooit van plan was geweest om zich aan zijn be rechting te onttrekken. Pjotr Jarosewicz, vice-premier van Polen, heeft in een bijeenkomst van leidende economische functionarissen van de communistische party, minis ters en leidende figuren uit de indus trie verklaard .dat de lonen noch de werkgelegenheid volgens de bestaande plannen in 1960 zullen kunnen stijgen. Wel zal de produktie met 7,4 pet. moe ten worden verhoogd. In het lopende jaar bedraagt de stijging der produktie 9 pet. en die van de lonen 10 jrocent. De Poolse industrie moet, naar Ja- rosewick uiteenzette, het volgend jaar orde op zaken stellen en haar econo mische tekortkomingen stelselmatig elimineren. Het is niet onmogelijk, dat het volgend jaar in vele fabrieken het loonfonds en het peil van de werkge legenheid lager zullen zjjn dan in 1959 en dat dit gepaard zal gaan met een verzwaring van de produktietaken. Het komt in de Poolse industrie nog steeds voor, dat er te veel personeel is, dat de werkuren niet goed worden benut, dat er onjuiste arbeidsnormen worden aangelegd en dat er loonsverhogingen plaatsvinden, die niet gerechtvaardigd zijn, aldus Jarosewicz. Hij verklaarde, dat er nog steeds geen effectieve maat regelen zijn genomen om hieraan een eind te maken. 's-GRAVENHAGE, 13 nov. Van nacht is op de rijksweg Ossendrecht- Woensdrecht de vliegtuigmaker - ma gazijnbeheerder eerste klasse der Kon. Marine H. F. A. Clerx met zijn scoo ter verongelukt. Waarschijnlijk door de mist misleid heeft hij een komende bocht niet opgemerkt, waardoor hij te gen een boom reed. Het slachtoffer was 22 jaar en ongehuwd. Hij woonde in Breda. Zijn duopassagier, korporaal der eer ste klasse van de Kon. Luchtmacht, A. P. van der Vliet, is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Ber gen op Zoom opgenomen. dat de afschaffing wil bevorderen van de zogenaamde predicaatsbedrijven. Men wil er naar streven, dat de premie-be. taling op melk niet alleen aan predi. caatsbedrijven geschiedt maar aan alle bedrijven, die altijd eerste klas melk leveren. Met algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden A. C. J. M. van Schie, uit Spaarndam, en P. C. van Vliet, uit Zwammerdam, herkozen, evenals de heer G. H. Pronk uit Mui- derberg. AMSTERDAM, 13 nov. De Vrije Radio Omroep Nederland heeft giste ren op een persconferentie bekend ge maakt dat het door het instituut aan gekochte lichtschip Borknm-riff in het dok van de werf Cassenz te Emden in gereedheid wordt gebracht en dat men bezig is er een zendinstallatie op te monteren. Op de Keizersgracht is een „studio" aangekocht. De exploitatie van de zendtijd wordt toevertrouwd aan de Reclame Exploitatie Maatschappij „Ko raal" in Den Haag. Als de plannen doorgang vinden, wil de V.R.O.N. nog vóór Kerstmis op 5 december ongeveer „in de lucht" zijn met zes zenduren. Binnen niet meer dan drie maanden zou men echter al toe zijn aan 24 zenduren.... Ook werd meegedeeld, dat bereids toezeggingen voor advertentie-contracten ten bedra ge van een half miljoen zijn binnenge komen. Max Appelboom, die radio ervaring heeft opgedaan in de Ver enigde Staten, is belast met de pro gramma-leiding. Ellen van Eek, voor malig omroepster van de commerciële „Curom" op Curagao, wordt nu bij de V.R.O.N. omroepster. Ook de adverten tie-tarieven zijn inmiddels vastgesteld. Men betaalt voor een gesproken „spot" van tien seconden 200 gulden en een „aangeboden programma" van 30 mi nuten zal bijvoorbeeld 750 gulden kos ten. Het lichtschip komt te zijner tijd vóór Katwijk te liggen en de V.R.O.N. be weert een storingvrije ontvangst over de kortegolf en de F.M. te kunnen garan deren in een groot gedeelte van het land. Het schip wordt bemand met een kapitein, een machinist, een stuurman en een aantal matrozen. Men wil de uitzendingen 's morgens van 7.30-11 uur en 's avonds van half elf tot twaal ven beginnen met ,een soort ontbijt- club". Ter persconferentie kwam ook ter sprake het door een der initiatiefne mers van de V.R.O.N adjunct-direc teur de heer Lewin gelanceerde idee om reclame-televisie van een vlieg tuigje uit te gaan beoefenen. De heer Slootmans, een der andere initiatief nemers, deelde naar aanleiding daarvn mee: „Wij hebben er zojuist iets over gelezen. Maar de 'leer Lewin kan geen twee dingen tegelijk doen en hij was in onze dienst. Inmiddels is hij echter ontslagen." Vanmorgen echter liet de heer Lewin ons telefonisch weten dat het ontslag weer ongedaan was gemaakt Er zijn, zo werd verder meegedeeld, twintig aandeelhouders, die een kapi taal van f 100.000 bijeen hebben ge bracht, maar de V.R.O.N. wil een le ning sluiten om het geheel te kunnen exploiteren. Op de vraag onder welke vlag het lichtschip zal gaan varen, was het antwoord: ,.Ond°r de goedkoopste." Aaveneiiin BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LElOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TÉL 2235*6 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enkele buien, maar vanavond en vannacht voornamelijk in het oosten van het land nog aanhoudende regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets minder koud. Zon: 7.56-16.52. Maan: 16.50-6.38. max min. neersi Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Heidei mist 4 1 0 Ypenburg mist 4 1 0 Vlissingen geheel bew. 4 2 0.1 Eelde geheel bew. 7 2 5 De Bilt geheel bew. 7 1 0.2 Twente mist 6 3 7 Eindhoven geheel bew. 6 1 0 Zd -Limbui> mist 5 1 2 Helsinki geheel bew. 4 2 0 Stockholm regen 9 5 2 Kopennager) geheel bew. 8 7 0.3 Londen regen 0 Amsterdam geheel bew. 6 1 0.2 Brussel geheel bew. 6 1 0 Luxemburg mist 4 0 7 Parijs geheel bew. 5 3 0 Nice licht bew. 11 8 13 Berlijn licht bew. 8 3 0 Frankfort geheel bew. 6 3 0 München geheel bew. 5 2 0 Zürich regen 5 3 3 Wenen zwaar bew. 7 4 0 Rome regen 16 11 11 Madrid onbewolkt 15 0 1 Lissabon licht bew. 17 10 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1