Druk oefenprogramma voor geselecteerde zeilers HIJ IS ER, DE SINT! Kansen voor goedkeuring aanzienlijk gestegen YSV moet in Leeuwarden erg op zijn tellen parsen HBC in een belangrijk Dragon-cup brengt sterke vloot op IJsselmeer UNZICKER voor de vijfde maal Duits schaakkampioen voor» moeite Voorbereiding op Olympische Spelen Ultimatum aan Sparta en IFK Lothar Schmidt verspeelt kansen in laatstebeslissende partij Wijnen start met zege op Scholte Open Wimbledonkampioenschap Australië en Amerika zullen beslissende oordeel vellen 440 miljoen voor reclame 2SOOO guTdeZÏ Jonge bluffers, met hun juffers achter op de twee-takt tuffers; Buren achter dure sturen die een week-end wagen huren; Eclatante circusklanten; Ooms en tantes met verwanten allen roepen blij en luid: met Esso bent u beter uit! JUDOPLOEG WINT VAN DUITSLAND Geesink e Voogd boeken succes ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 PAGINA 12 - 1 I Beslissingswedstrijd 38r Selectie 47/1 Qnafhankelijkheidsbeker Rotterdams elftal in sterke formatie Ampol-golftoernooi ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Zoeken naar vermiste Hunter voortgezet Koning Gustaafbeker Stand gelijk bij Duitsland-Zweden KERES OP TOURNEE 5}.i N De: AMSTERDAM, 13 nov. Het be stuur van (le Koninklijke Verbonden Nederlandsehe Watersportvereenigin- gen (KVNWV) heelt, op advies van de Olympische voorbereidingscommissie, besloten over te gaan tot een tweede selectie voor de Olympische zeilwedstrijden van 1960. De groep die na het seizoen 1938 uit 27 zeilers be stond is teruggebracht tot 17 combina ties, nl. 9 Finnjollen, 5 Flying Dutch men, 2 Draken en een Star. De Olympische voorbereiding zal in het seizoen 1959-1960 worden voortge- PARIJS, 13 nov. De Europese voet- bal-unie heeft besloten de voetbalclubs Sparta uit Rotterdam en IFK Göteborg (Zweden) tot zondagavond de tijd te ge ven om de plaats te bepalen voor hun derde wedstrijd in het toernooi om de Europese beker. De beide clubs hebben reeds twee wedstrijden gespeeld, die zij om beurten met 3-1 wonnen. Zij moe ten thans een derde beslissende wed strijd spelen op neutrale grond. ,,De beide clubs hebben besloten de wed strijd op 25 november te houden", zo deelde de secretaris van de Europese voetbal-unie, Pierre Jelaunay, mede, „maar zij hebben nog geen overeen stemming bereikt over de plaats". De een stelde Malmö voor, de andere Am sterdam, maar geen van beide voor stellen werd aanvaard. Delaunay ver klaarde dat de unie een plaats zal an- wijzen indien Sparta en Göteborg zon dagavond nog geen overeenstemming hebben bereikt. zet met de volgende zeilers: Finnjol- len-kl.: Jaap de Boer (Rotterdam), Leo Gerhards (Amsterdam), Jack Huurman (Amstelv.i. Koos de Jong (RotterdJ, Rinze Koopmans (Rot- terd.), H. Le Sage (Amsterd.), G. J. Leverland (Huizen), Wim Maarse (Aalsm.) en Hans -Sleeswijk (Bussum). Flying Dutchmen-kl.: Jaap Helder (Paterswolde) met als bemanning: van Mechelen, G. A. S. Jongeneel (Boskoop): bemanning: Korver, F. Laagwater (Amsterdam), bemanning: Willemsen, Jan Schooneveldt (Badhoe- ved.), bemanning: Visser en Ben Ver hagen (Rotterd.), bemanning: Lauten- schuetz. Draken-klasse: „Trintel 2" Wim van Duyl (Bussum) met als beman ning: J. R. van den Berg en A. E. Du- dok van Heel jr. .Semper Vagans" van Cor Groot (Aalsmeer) met in overleg met de stuurman te kiezen bemanningsleden. Star-klasse: Bob Maas (Utrecht) met een nog nader aan te wijzen be manningslid. Het ligt in de bedoeling van de KVNWV de definitieve selectie waarbij in elke klasse hoogstens een kandidaat kan worden aangewezen voor deelneming aan de Olympische wedstrijden, die van maandag 29 au gustus tot en met woensdag 7 septem ber 1960 in de baai van Napels worden gehouden, zo spoedig mogelijk in het komende seizoen te maken. Deze voor dracht aan het Nederlandsch Olym pisch Comité zal in ieder geval vóór 15 juni 1960 worden opgemaakt. De indoortraining voor de geselec teerden is inmiddels in Rotterdam al weer begonnen. Volgende week zal de training in Amsterdam beginnen. Zo als gebruikelijk zullen de geselecteer de zeilers wekelijks bijeenkomen. De kandjdaten voor Napels zullen voorts volgend jaar aan een aantal wedstrijden in het binnen- en buiten land moeten deelnemen. De F. D.-zei- lers moeten 'n de periode januari Door het rumoer rond het kandidaten toernooi is een belangrijke schaakge beurtenis enigszins op de achtergrond geraakt. Van 8 tot 25 oktober is namelijk in Neurenberg het kampioenschap van Duitsland gehouden. Na een sensationeel duel met Lothar Schmidt heeft Unzicker voor de vijfde maal het kampioenschap behaald. Na elf van de vijftien ronden stond Schmidt, die zojuist door de F.I.D.E. tot grootmeester is benoemd, met 114 punt voorsprong aan de kop. Voorwaar een positie, die fraaie perspectieven opende. Drie ronden later echter was de voor sprong geslonken tot Vj punt. De laatste wedstrijd, tussen Schmidt en Unzicker, moest de beslissing brengen. Unzicker won de partij en dus de titel. Op eerbiedige afstand van de beide leiders eindigde dr. Lehmann. die met dit prachtige resultaat het bewijs van zijn grote kunnen leverde. Dr. Trögen, de voormalige kampioen, demonstreerde zijn bijzonder orthodoxe stijl, waarmee h- tot verbazing van velen nog een vierde plaats bereikte. Hij toonde daar door, dat zijn vorige kampioenschap geen toevalstreffer is geweest. Unzicker Lothar Schmidt 1. e2e4 Pg8—f6 Dit is de lievelingszet van Lothar Schmidt. Unzicker heeft zich kennelijk geprepareerd en vindt een zeer goede opstelling. 2. e4e5 Pf6aö 3. d2d4 d7d6 4. Pgl—13 5. Lfle2 Lc8—g4 c7c6 Wits enige bedoeling is, een pion op e5 te handhaven, die druk uitoefent op de zwarte stelling. 6. Pf3g5 Lg4Xe2 7. Ddlxe2 d6xe5 8. d4Xe5 e7e6 9. 0—0 Pb8d7 10. c2c4 Gold vroeger als slecht, zolang het paard nog naar e7 kon. 10Pdöe7 11. Pblc3 Dd8c7 12. Tfl—el Pe7—f5 13. Pgó—f3 Lf8b4 14. Lel—d2 a7—a5 15. e2a3 Lb4xc3 16. Ld2xc3 0—0 17. Tel—dl Tf8d8 18. g2g4 Met deze, niet zeer voor de hand lig gende. zet krijgt wit groot voordeel. 18Pf5e7 19. Tdld6 Pe7c8 20. Td6d2 Pd7—c5? In een moeilijke positie maakt zwart een ernstige fout. Beter was 20Pd7f8 21. Tal—dl Td8Xd2 22. De2xd2 Pc8—e7 23. Lc3Xa5 b7—b6 24. Dd2d6 Zwart geeft op. Hij verliest nog min stens een pion. J. H. DONNER Tl'TTl Als jullie dit lezen is de goede Sint net in Amsterdam gearriveerd. En nu kan het feest dus beginnen. Flink zingen maar en pas op Zwarte Piet! De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 3 lijn, 4 palm, 6 als, 9 lans, 11 mast, 13 opa. 15 adem. '6 kar. Vertikaal: 1 laken, 2 oma, 3 lus. 5 kolen, 7 lam, 8 meter, 10 sop, 12 adder, 13 oor, 14 aas. maart uitkomen in internationale wed strijden te Cannes, San Remo en Nice. De Finnjollen-zeilers zullen moeten deelnemen aan de wedstrijden om de Fin Gold Cup bl Torquay (Eng). Voor alle klassen volgen er in mei en de eerste helft van juni een tweetal zeil- weekends waarop de laatste selectie wedstrijden worden gehouden. Deze wedstrijden worden voorafgegaan door een oefen-weekend. Unieke kans In de eerste week van juli 1960 na de definitieve selectie dus krijgt de Nederlandse Draken-zeiler die naar Napels zal gaan een unieke gele genheid zijn krachten te meten met een vrflwel olympisch veld. Op het IJssel meer worden dan de wedstrijden om de International Dragon Gold Cup ge houden, die de Koninklijke Nederland sehe Zeil- en Roeivereniging organi seert. Hierin zullen ongeveer 40 Dra- kenzeilers deelnemen. Voor enkele lan den bijvoorbeeld Engeland is dit de selectie-wedstrijd die moet uitma ken welke Drakenzeiler zal worden afgevaardigd naar Napels. RAVESTEYN, 13 nov. Te Rave- steyn is een begin gemaakt met de se lectiewedstrijden groot biljart anker kader 47/1 met het doel om een speler te kunnen aanwijzen voor het tornooi om de Coupe Alexandre Ave, dat van 11 tot en met 13 december in Lyon wordt gehouden. Aan deze selectiewedstrijden wordt deelgenomen door De Kleine jr. (Kam pen), Wijnen (Nijmegen), Scholte (Eindhoven) en Beekman (Amster dam). De uitslag van de eerste partu luidde: Wijnen 300, 39. 39. 7.69: Schol te 243. 39. 39. 6.23. Scholte Wijnen 295 19 48 15,52 300 19 51 15,78 ROTTERDAM, 13 nov. Het Rot terdamse elftal, dat woensdag 18 no vember in het Feyenoord stadion te Rot terdam in een liehtwedstriid om de Gou den Onafhankelijkheidsbeker zal uitko men tegen het Nederlandse elftal, sa mengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, wordt gevormd door zeven Feye- noord-spelers en vier spelers van Sparta De opstelling van het team Is als volgt: doel: Pieters Graafland 'Feyenoord), achter: Kerkum (Feyenoord) en Van der Lee (Sparta), midden: Klaassens (Feyenoord), Walhout (Feyenoord) en De Koning (Sparta), voor: Bosselaar (Sparta), Schouten (Feyenoord), Da niels (Sparta), Rijvers (Feyenoord) en Moulijn (Feyenoord). Reserves: Van Diest (Hermes DVS), Zaal (Sparta) en Kreyermaat (Feyen oord). Een reserve voorhoede-speler zal nog nader worden aangewezen. SYDNEY, 13 nov. De Australiër Ken Nagle heeft na de tweede dag van het Ampol golf toernooi, dat in Sydney wordt gespeeld, de leiding genomen. Evenals op de eerste dag had hij 70 slagen nodig voor de 18 holes en bracht zijn totaal op 140. De beste speler van de tweede dag was ziln landgenoot Peter Thomson die in 68 slagen de 18 holes afliep. De stand na de tweede dag ziet er als volgt uit: 1. Ken Nagle (Australië) 140 (70 en 70): 2. Bernard Hunt (GB) 141 (70 en 71): Peter Thomson (Austra lië) 141 (73 en 68): Stan Leonard (Ca nada) 141 (72 en 69). De Nederlanders Gerard de Wit 155 (80 en 75) en Joop Rühl 169 (85 en 84) hebben in dit selecte gezelschap wei nig kans op een klassering onder de beste tien spelers. Advertentie (£sso) BERLIJN, 13 nov. De Nederland se judo-iploeg heeft vrijdagavond in Ber lijn voor ruim 2000 toeschouwers een overwinning van 20 behaald op de Duitse judoka's. De Amsterdamse lichtgewicht Voogd boekte een overwin ning op de Berltjner Pieritz en de Utrechtse reus Anton Geesink versloeg de Duitse zwaargewicht Reiter. De ove rige partijen eindigden onbeslist. De gedetailleerde uitslag van deze wedstrijd, die in de Schoeneberger sporthalle werd gehouden werd: licht gewicht: Voogd (Ned.) versloeg Pieritz (Did); Bonte (N) onbeslist tegen Schiessleder (D). Middengewicht: Van Tergouw (N) onbeslist tegen Alpers (D); Essink (N) onbeslist tegen Metz ier (D). Zwaargewicht: Geesink (N) versloeg Reiter (D); Dolewaard (N) onbeslist tegen Eek (D). Het was de derde wedstrijd tussen bei de landenteams. De eerste, in 1956 in Eindhoven gehouden, eindigde onbe slist (2—2). De tweede (1957 in Bremer haven) werd met 75 door Nederland gewonnen. LONDEN, 13 nov. De Engelse Lawntennisbond heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om een „open" Wiinbledonkanipioenschap in te stellen, en ook de „All England Club" eigena res van de banen van Wimbledon, gaat ermee akkoord. Slechts de toestemming van de Internationale Tennisfederatie is nog nodig om een nieuw tenniskam pioenschap, waar amateurs naast en tegen profs kunnen uitkomen, mogelijk te maken. Daarmee komt een einde aan een amateurtraditie van 82 jaren. In 1877 werd het eerste Wimbledon-kampioen- De prijswinnaars: le Prijs: Marga Huymans, Laan van Rozenburg 7, Heemstede. 2e Prijs: Jos Spee, Molukkenstraat 11, Haarlem. 3e Prijs: Ida v. d. Kolk, Antillenstraat 6, Beverwijk. Nieuwe inzendingen liefst per brief, kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin- ker.bovenhoek schrijven: Kinderprijs vraag. duel met Purmersteijn Na negenmaal daartoe een vergeefse poging te hebben aangewend, is RCH de afgelopen zondag eindelijk met de eerste zege in de competitie over de brug gekomen. Nog staan Biesbrouck en zijn makkers onderaan, maar het zal o.i. niet lang meer duren, of RCH zegt de gevaarlijke zone vaarwel. VSV bleef in het goede spoor via een overtuigende en onverwacht grote zege op Heracles en de rood-witten deden het heel wat beter dan Storm vogels, dat door zijn nederlaag bij Veendam duidelijk te verstaan kreeg, dat de IJmuider ploeg dit jaar niet zal meedoen in de strijd om de titel. EDO won overeenkomstig de verwachtingen van Xerxes, terwijl het gelijke spel van Haarlem tegen UVS zeker niet onverdienstelijk was. Morgen moet RCH tegen Eindhoven bewijzen dat het met de plannen van de Haarlem mers werkelijk ernst is. VSV gaat bij Leeuwarden een zware dag tegemoet en ook Stormvogels krijgt het tegen Vitesse geenszins gemakkelijk. EDO en Haarlem komen respectievelijk in actie tegen Wilhelmina en De Baronie en bij de amateurs zien we HFC vol vertrouwen op bezoek gaan bij De Spartaan. In de tweede klas geldt de strijd tussen Purmersteijn en HBC als verreweg de belangrijkste ontmoeting. Nu het eerste schaap bij RCH over de dam is, is men in het Haarlemse uiteraard zeer benieuwd, naar hetgeen de Racing morgen gaat doen tegen Eindhoven. Hoewel de Brabanders een stuk hoger op de ranglijst staan dan hun gastheren, mag RCH in staat ge acht worden deze ploeg die in uit wedstrijden nog geen enkele maal zegevierde te verslaan. Stormvogels, dat Vitesse ontvangt, is de kluts geheel kwijt. Dat Vitesse bij IJmuiden gaat winnen, wil er bfj ons nog niet in. Een zege voor de Vogels lijkt het meest waarschijnlijk, maar VSV, dat naar Leeuwarden trekt, zal danig moeten oppassen om bij de grillige Friezen met voor een verrassing te komen te staan. Een gelijk spel zit er voor de Velsenaren echter wel in. En wat gaat Haarlem doen tegen de Baronie? Wil len de roodbroeken hun achterstand op de leidende clubs niet vergroten, dan zal per se moeten worden gewonnen. Daar houden we het dan maar op en ook EDO, dat enigszins geflatteerd aan de kop gaat, heelt tegen Wilhelmina wel een kansje om met twee punten rijker uit Den Bosch terug te keren. In de eerste klas amateurs blijft HFC dicht bü huis. De Haarlemmers trekken naar de hoofdstad om de Spar taan te bekampen, een wedstrijd, die tie Good Old moet kunnen winnen. In de tweede klas komt HBC bij Purmer- steyn voor de vuurproef. De HBC-ers zijn dit seizoen sterker dan de laatste jaren het geval is geweest, en wie weet wat de Heemstedenaren tegen de lei ders gaan doen. Een zege zou de kan sen van HBC aanmerkelijk doen stijgen. Afwachten is hier de boodschap. Vi tesse is op eigen terrein nog ongeslagen en verwacht mag worden dat HRC daar zondag in Castricum geen veran dering in zal weten te brengen. Zand- voortineeuwen heeft tegen Hollandia weinig kansen op succes en ook Scho ten moet bij De Kennemers rekening houden met een nederlaag. Bij West- Frisia-DEM zal het resultaat niet ver van een gelijkspel liggen, hetgeen even eens geldt voor het treffen tussen WFC en WB. Bij de katholieke derde klassers be vindt ADO zich in de lift. De laatste drie partüen werden alle gewonnen en Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 met ZAP ais tegenstander, voorspellen we zonder meer een nieuwe Heems kerker zege. Wijk aan Zee staat er slecht voor, maar tegen Meervogels kan worden gewonnen. Veel zal er van* af hangen of Velsen in de strijd tegen het sterke DTS volledig kan aantreden. Missen de Velsenaren, zoals zondag, weer een aantal spelers, dan is Dlji de winnende partij. In het andere j*e- val zijn de geel-blauwen zeker met kansloos. NAS en ZVV staan op de ranglijst gelijk. We achten de Halfweggers ech ter in staat om op de volle buit beslag te leggen. In district II treedt TYBB als gastheer op van Wilhelmus, dat soms verrassend uit de hoek kan ko men en zondag Delft met 8-1 onder de voet liep. De geel-zwarten doen er goed aan hun tegenstanders niet te onder schatten, anders is puntenverlies moge lijk. Bij Lisse-VVSB geldt de thuisclub favoriet. In het kamp der vierde klas sers wacht USVU een moeilijke opgave tegen het leidende BKC. We vrezen voor de Uitgeesters, dat men met lege handen huiswaarts zal keren. Voor Hoofddorpse Boys staan de kansen te gen Rivalen aanmerkelijk beter. In de zuidelijke afdeling is Geel Wit gewik keld in de strijd tegen de onderste plaats. De Pauselijken ontvangen op Schalkwijk kampioenskandidaat Lenig en Snel, een ploeg, die heel moeilijk te verslaan. Een gelijk spel zou voor de Haarlemmers al als een verrassing gelden. Met de fraaie zege op Altior nog vers in het geheugen, reist Concor dia naar Roelofarendsveen om het on berekenbare DOSR te bekampen. Hier kan het geducht spannen, waarbij een puntenverdeling het meest waarschijn lijke resultaat is. SCJ, dat thuis nog geen punt verspeelde, kan zijn reeks van overwinningen in Noordwijk ver volgen middels een zege op het aloude ASC. schap beslist en het laatste zal in 1960 wel draaien. Het professionalisme is sinds 1926, toen de Franse Suzanne Lenglen 50.000 dollars geboden kreeg, in opmars en het „tenniscircus" van Jack Kramer heeft het verschil tus sen profs en amateurs maar al te dui delijk gemaakt. De amateurs die in Wimbledon de top. pen van de tennisroem bereikten had den de gewoonte met het professionalis me te flirten. Men spreekt over presen tjes en riante onkostennota's, over dure auto's en salarisjes van 750 tot 1000 dol lar die de prominente amateurs voor en na Wimbledon toucheerden. De hy pocrisie rond de finale van Wimbledon heeft wrange hoogten bereikt, en de Engelse tennisbond is het gedoe moege- worden. Als het voorstel in de Internationa le Federatie ter sprake komt, tijdens de vergadering die in december te Parijs gehouden wordt, zulle^i Frank rijk en Zweden het Engelse plan steu nen. Australië en Amerika zullen dan het beslissende oordeel krijgen te vel len. Er zijn weinig Engelse tennissers die geloven dat het open Wimbledonkam pioenschap „er niet door komt". De meesten zien het plan als een erkenning van een niemand bevredigende toestand, die al lang genoeg geduurd heeft. Werd in 1952 nog maar 65 miljoen aan de voornaamste vorm van reclame de advertenties in de dagbladen besteed, dit jaar zal dit bedrag zijn verdubbeld. Samen met de reclame in tijdschriften komt men op 220 miljoen Uit ervaringsgegevens blijkt dat naast elke advertentie-gulden gemiddeld nog een andere reclame-gulden wordt uitge geven, zodat de reclame-uitgaven over geheel 1959 op 440 miljoen mogen worden geschat. Een fantastisch bedrag maar relatief minder indrukwekkend. Het is 1'4 pet van ons nationale inkomen en 1,9 pet van de nationale consumptie. Ter vergelijking diene een recente uit spraak van minister Klompé. „Men raamt, dat de onmaatschappelijkheid in al haar destructieve vormen 2 pet eist van ons nationale inkomen". Dit is bij- na het dubbele van de reclame-uitga ven. Hiermee is de simplistische opvat ting dat de consument de reclame be taalt bijna iedere betekenis ontnomen. Maar wanneer men daarbij bedenkt, dat ?ile .Pot resp. 1,9 pet massa-produk- tie en dus lage prijzen mogelijk maak ten, dat door de reclame de consument zó geïnformeerd wordt dat hij maximaal zon behoefte kan bevredigen, komt de betekenis van de reclame wel bijzon der scherp naar voren, aldus drs W. J. Claus op het reclamecongres. DEN HAAG, 14 nov. Op verzoek van de R.A.F. zijn vanmorgen twee Nep tunes van de Nederlandse Marine op- stegen om het zoeken naar overblijf selen van de deze week vermiste Hunter voort te zetten. Men is gaan vliegen boven een gebied ten noorden van Texel, op ongeveer 55 graden noorderbreedte. KEULEN, 13 nov. Na de eerste dag van de tenniswedstrijd Duitsland-Zwe den, welke voor de derde ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker te Keulen wordt gehouden, is de stand 1-1. In het eerste enkelspel zegevierde de Zweed Schmidt met 6-3, 6-3, 6-4 over de Duitser Stuck. Het tweede enkelspel eindigde in een Duitse overwinning. Het was Kuhnke, die de Zweed Foike met de cijfers 6-2, 6-3, 6-1 een nederlaag toe bracht. AMSTERDAM, 14 nov. Tijdens de simultaanwedstrijden die gisteren in Amsterdam gehouden werden speelden de Russische grootmeester Keres aan 30 borden. Hij won 26 partijen, verloor er twee en speelde twee remise, 91 pet. Withuis speelde aan 25 borden. Hij won 21 partijen, verloor er twee en speelde twee remise, 88 pet. ,r.) r iNADRUK VERBODEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 12