Verzwakking van defensie is onaanvaardbaar' Minimumsterkte van het „schild'' is thans nog niet bereikt b Nederlandse kritiek op de Verenigde Staten Rusland haalt achterstand op Amerika zeer snel in Aanval op min.-president, Beel en Romme Krachtige storm brengt schepen in nood Demagogie ZANGHULDE VOOR CHURCHILL Joke vandaag zeven jaar Dr. Haveman: Amerika speelt een dominerende roV Waarschuwing van Allan Dulles Bom gevonden in Zierikzee „Economische machtenzouden achter de ministers aan het werk zijn Het weer Enkele buien MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE KAMER Goede resultaten in La Courtine In commissie voor Europese migratie Llewellyn Thompson spreekt met Nikita Minister Luns wenst Nehroe geluk Mr. Burger op het P.v.d.A.-congres S.O.S.-SE1NEN DOQR ELKAAR HEEN Strijd om visexport in de Vrijhandelszone Kabelzweefbaan in Oosterbeek Uitzicht over Betuwe Minder wind ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 o 83ste JAARGANG No. 30367 a BROODOORLOG IN BOLSWARD Dragline stoot tweemaal tegen projectiel ,}efóre ijou êuyf SUèDE HERENJASJES Het weer in Europa - - - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C fc'jkanjoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaon 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -roogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 nov. Minister Vis ser (Defensie) heeft de hoop uitgespro ken dat het Nederlandse volk, voorge licht door de verantwoordelijke politie ke leiders en door de pers, voldoende Werkelijkheidsbesef zal opbrengen om in te zien, dat een verzwakking van de defensie onaanvaardbaa. zou zijn, juist op het ogenblik waarin uit de bereikte evenwichtspositie tussen Oost en West onderhandelingen worden gevoerd. De ze uitspraak van de minister komt voor in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de defensiebegro ting. De nota over de defensiepolitiek 1961 1963 is, naar de minister meedeelt, in de eerste helft van 1960 te verwachten. In deze nota zal ook het regeringsstand punt worden uiteengezet over de moge lijkheden tot verkorting van de dienst tijd. Mr. Visser verklaart echter nu reeds dat een versterking van de ..schild"-str;jdkrachten tot het in de N.A.t.O. aanvaarde peil in ieder geval "ringend geboden is. Het is voor de con- imentale N.A.T.O.-landen en dus ook voor Nederland gevaarlijk een te grote wissel te trekken op het „zwaard van de grote vernietigingswapens, aldus de Bewindsman. Reeds bij beperkte con flicten 'zouden deze wapens dan moeten worden gebruikt met alle risico's van dien. Volgens mr, Visser is de minimum sterkte van het „schild" thans nog niet bereikt. De Nederlandse defensie-uit gaven in geld zijn in de afgelopen jaren gelijk gebleven, waardoor zü, uitge drukt in percentages van het groeiend nationaal inkomen, in feite een steeds geringere last vormden. In België zijn de uitgaven gestegen met 8 pet in 1959 en met 9 pet volgens de ramingen van 1960. Organisatie Departement Minister Visser is uitvoerig ingegaan op de vragen van de Kamer over de organisatie van het ministerie van de fensie sinds de samenvoeging van ..oor log" en „marine". Hij meent dat de thans gekozen vorm de beste mogelijk heden biedt voor een geleidelijke inte gratie van de diensten der beide voor malige ministeries. Hij meent dat het geven van een afzonderlijke positie bin nen het departement aan de Koninklij ke Luchtmacht een ongewenste split sing van de departementale diensten nodig zou maken. De bestaande legeronderdelen zullen moeten worden aangepast aan de zich steeds wijzigende (verwachte) oorlogs omstandigheden. De minister is echter niet van plan een nieuwe, ingrijpende reorganisatie te doen plaatsvinden. Het gebruik van de Franse oefen terreinen te La Courtine heeft uitste kend voldaan. De hogere reiskosten Joke Haanschoten, het meisje dat enige jaren geleden op de voorpagina's van ttlle kranten verscheen toen bij een medische behandeling een radioactieve naaldpunt in haar neus bleej zitten wordt vandaag zeven jaar. Met haar zusje Sieneke (9) mocht zij vrijdagmiddag naar de speelgoedwinkel in Putten, om reeds een cadeautje uit te zoeken. GENèVE, 14 nov. (UPI) Volgens Welingelichte bronnen heeft de Neder landse afgevaardigde naar de Intergou vernementele commissie voor Europe se migratie, dr. B. W. Haveman, gis teren een aanval gedaan op het feit •lat de Verenigde Staten een domine rende rol in de gang van zaken van do commissie spelen Hji zei dat het vertrouwen van zijn regering was ge- schokt. Volgens de bronnen had de aanval plaats tijdens de ochtendzitting van de jaarlijkse vergadering van de c°inmissie. Dr. Haveman had ge vraagd om deze zitting met gesloten deuren te houden. De voornaamste kritiek gold de Ame rikaanse voorzitter Marcus Daly en fet feit dat de Nederlandse repatrian- „eh uit Indonesië zo onelegant door de rphirnissie worden behandeld. De De mocratische afgevaardigde van het Amerikaanse Congres Francis E. Wal- '6r. die de grondlegger van de nu ze- ufh jaar bestaande commissie is, ver gaarde tegenover een verslaggever United Press International ervan „fArtuigd te zijn „dat de Nederlandse g'Sevaardigde niet de bedoeling had f®had om iemand in de organisatie in 0',diserediet te brengen." Walter zei v? dat „het voor de hand lag dat er hite voor verbetering was". noemde twee redenen, waarom \r intergouvernementele commissie jj'r Europese migratie (die volgend e0hl haar miljoenste Europeaan naar ten nieuw tehuis over de oceaan hoopt Vo^Brengen) moeilijkheden had onder- VluïS, ene "moeilijkheid was dat het dan 'ogenprobleem kritieker was A TïlPn nnrenprtni/oliili' Fiorl rra/Iopll4 on cie "men oorspronkelijk had gedacht ft0n eecie werd veroorzaakt door de op jRaarse revolutie. Verder wees hü Reprt', tekort OP de begroting van vol- doiia^'aaif van meer dan drie miljoen biet Walter zei dat „het probleem ltiaa was °m meer geld te krijgen, r om iedereen zo ver te krijgen dat f'? hij ook betaalt wat is overeengekomen en dat hij dat ook op tijd doet". Walter weigerde om in dit verband namen te noemen. Hü uitte echter zün optimis me dat het tekort zou worden aange vuld. MOSKOU, 14 nov. (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Llewellyn Thompson, heeft gisteren een onderhoud van veertig minuten met premier Khroesjtsjev gehad. De ambassadeur had om het onderhoud verzocht. Er is gesproken c ver enkele zaken die voortvloeiden uit Khroesj- tsjevs Amerikaanse reis. Het onder houd vond plaats in een ,,zeer prettige sfeer". Volgens het Russische persbu reau Tass was ook de Russische plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken Semjonov aanwezig. BOLSWARD, 13 nov. Het witbrood kost in Bolsward sinds vrijdag nog maar 39 cent. Dat is het gevolg van een broodoorlog, die in de Friese Hanze stad is uitgebroken toen bakker S. de Boer grote aanplakbiljetten in zijn eta lage hing, waarin hij de clientèle advi seerde te profiteren van zün afhaalprij- zen. Hü had de broodprüzen verlaagd met zes cent. Bakker De Boer had tot een en ander besloten, omdat hü door febrek aan personeel genoodzaakt was e bezorging te staken. Vijftien bakkers staken de hoofden bijeen en besloten hetzelfde te doen als bakker De Boer. Er werd nog overleg gepleegd, doch de heer De Boer bleek niet bereid en in staat van zün voornemens af te zien. Hü heeft wèl verklaard zo nodig zijn broodprüzen nog verder te zullen ver lagen. werden voor een deel goedgemaakt door de lagere huur van de terrei nen. De Duitse terreinen in Hohne en Munsterlager waren trouwens niet ge schikt voor optreden van infanterie wegens de grote aantallen niet-ge- sprongen artillerie- en tankprojectie len. Bovendien kon in La Courtine langer worden geoefend. Begin 1960 zal een Nederlands onder deel voor Nike, Ajax en Hercules geleide projectielen in Duitsland worden gesta tioneerd. Er wordt verder naar ge streefd eind 1961 een periodiek wisselen de Nederlandse gevechtsgroep van be perkte samenstelling in Duitsland te legeren. De extra-kosten hieraan ver bonden zün 14,5 miljoen. In de materieel-sector zal worden overgegaan tot beperkte aanschaf van D.A. F.-gepantserde personeelswagens. tot vervanging van de thans in gebruik zijnde lichte tanks en de aanschaf van geleide anti-tankprojectielen. Al deze aanschaffingen zullen echter geleidelijk kunnen plaatsvinden. Het nieuwe super sonische straalvliegtuig, dat geschikt moet zijn voor verschillende taken, zal eerst omstreeks 1962—1963 kunnen worden ingevoerd. De minister deelt mee, dat een begin is gemaakt met het slopen van de 77.000 granaten die een controle van de Algemene Reken kamer heeft uitgewezen vóór 1 ja nuari 1950 verbruikt hadden moeten zün. Verdediging Nieuw-Cuinea Voor de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea zijn in het begin van dit jaar bijzondere maatregelen getroffen maar de minister van defensie acht het ongewenst hierover gedetailleerde ge gevens te verstrekken. In het algemeen kan worden gezegd dat deze bijzonde re maatregelen ten laste komen van het marine-gedeelte van de defensiebe groting. De minister zegt verder dat niet zon der meer kan worden beaamd dat de verdediging van Nieuw-Guinea beter en doelmatiger zou worden als daarvoor in Nederland militairen met een be- Eaaide verbandakte werden geworven, 'e resultaten van de normale werving zijn overigens zodanig, aldus de minis ter, dat van pogingen tot het werven van extra vrüwilligers weinig kan wor den verwacht. Het inschakelen van Papoea's is nog in voorbereiding. Sir Winston Churchill heeft, de dichte mist ten spijt, weer zijn jaarlijks bezoek gebracht aan zijn oude school te Harrow. Een koor, dat door leerlingen werd ge vormd, deed de oud-premier uitgeleide. DEN HAAG, 14 nov. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft de Indische minister-president, Nehroe, in een door Radio Nederland Wereldomroep uitgezonden boodschap gelukgewenst met diens zeventigste verjaardag. Minister Luns noemde pre mier Nehroe een van de grote staats lieden van de wereld, die geinspireerd door hoge beginselen, zijn land heeft geleid vanaf haf ogenblik waarop het zün onafhankelijkheid terugkreeg. De bewindsman zei, dat men in Ne derland bewondering voor Gandhi's po litieke erfgenaam en opvolger heeft. WASHINGTON, 14 nov. (Reuter) De directeur van de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst, Allan Dulles, heeft gisteren voor een Congrescommis sie verklaard, dat de Amerikaanse eco nomische voorsprong op de Sovjet-Unie in 1970 in gevaarlijke mate zal zün ver kleind, tenzü Amerika snelle vorderin gen maakt. Hij deelde mee, dat in de afgelopen tien jaar de economische groei van de Sovjet-Unie tweemaal zo groot is geweest als die van de Verenig de Staten. Onbetwistbaar is de Sovjet- Unie thans de tweede industriële mo gendheid van de wereld en ook kan wor den gezegd, dat de waarde van de mi litaire inspanning der Sovjet-Unie onge veer gelijk is aan die van de Verenigde Staten. Duiles verklaarde evenwel de wat hü noemde overdreven beweringen van de Russische premier, Khroesjtsjev, te wil len tegenspreken. Hü zei, dat het zeer zeker niet waar is, dat de Sovjet-Unie in 1970 de hoogste levensstandaard ter wereld zal hebben, zoals Khroesjtsjev heeft beloofd. Volgens Dulles is dit een grove overdrijving. Naar zün mening zal de industriële produktie van de Sov jet-Unie in 1970 ongeveer zestig procent bedragen van de Amerikaanse produk tie. indien de groei van de volkshuis houdingen der beide landen in het hui dige tempo aanhoudt. Op het ogenblik bedraagt de industriële produktie der Sovjet-Unie ongeveer veertig procent van de Amerikaanse. Dulles voegde hieraan toe, dat Ame- ZIERIKZEE, 13 nov. Vanmiddag is nabij de Platteweg te Zierikzee een bom gevonden van 1,45 meter lengte en een omvang van 50 centimeter. Het pro jectiel weegt naar schatting 1000 kilo gram. De bom werd ontdekt door een drag line-machinist die er bp werkzaamhe den plotseling op stootte. Hij deed van zjjn vondst aangifte bij de'rijkspolitie, die het terrein afzette, een permanente bewaking instelde en het ministerie van Binnenlandse Zaken op de hoogte stel de. Tweemaal is de ongeveer 600 kilo zwa re bak van de dragline waarmee de dragline-machinist A. Bron aan het werk was op de bom neergekomen, zon der dat het projectiel ontplorte. De eer ste maai raakte de bak de bom, die recht overeind in de bodem stond, bo ven op de staart. De tweede maal werd de hom in de flank geraakt. Bii die ge- legenhejd bemerkte de heer Bron pas wat het voor een „obstakel" was. rika eerlijk de zeer krachtige vooruit- gang onder ogen dient te zien, die de communisten in de afgelopen decennia hebben geboekt. De ^0,"<?rT'IIs.che ont wikkeling van de Sovjet-Unie, haar groot technologisch kunnen en haar hulpbronnen zün hoofdzakelpk gericht op gespecialiseerde industriële militai re en nationale machtsdoeleinden, ter- wül in Amerika een groot gedeelte van het economische vermogen wordt ge bruikt voor de vervaardiging van ver- bruiksgoederen en diensten, die weinig toevoegen aan Amerika s nationale kracht. Daarom kan noch de omvang van het bruto nationaal produkt noch die van de industriële produktie der beide landen worden gebruikt als een betrouw bare maatstaf van hun relatieve natio nale machtspositie, aldus Dulles. (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM, 14 nov. De voorzit ter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer mr. J. Burger is van middag op het congres van de P.v.d.A. in een politieke beschouwing tot een reeks uiterst negatieve beoordelingen gekomen van het huidige kabinet. Hij ging ervan uit dat de P.v.d.A. bij de kabinetsformatie ten onrechte buiten de regerng is gesteld. Een serieuze gedach- tenwisseling was volgens hem op het laatst met de heren Beel en Romme niet meer mogelijk. Mr. Burger leeft in de veronderstelling dat prof. Romme nu voortaan loopt te treuren om het verloren gaan van de brede basis, hoe wel toch iedereen ha<J begrepen dat het daarmede gedaan zou zijn. Volgens mr. Burger lijdt de regering het ene échec na het andere. Hij noem de de loonvorming met de kans op zwarte lonen, maar ook punten die niet controversieel waren tussen kabinet en oppositie, zoals de Mammoetwet, de kinderbijslag, het landbouwbeleid, de prioriteit van huurverhoging en subsi die-afschaffing boven looncompensatie en de voetbalpool. Het kabinet is volgens mr. Burger „het resultaat van confessionele machtswil". De regering zou ook on- dermüning van de publieke moraal in de hand werken, omdat zü de wet inza ke de huurblokkering niet uitvoert. Hü noemde nog het beleid inzake de Lau- werszee, de Benelux-zaken en de dienst- tüdverkorting die „niet kan plaats vin den wegens geldgebrek". In het Nieuw Guineabeleid ziet hü „onbegrüpelüke verblindheid door iedere poging te ver- DEN HAAG, 14 nov. Verschelde-toen het zich op vüf mül uit de Engelse ne schepen hebben gisteren tengevolge kust nabü Sharpnose bevond. De Engel van het zware weer op zee met moei-1 se sleepboot Mariana voer ter assisten- lijkheden te kampen gehad. Een krach tige storm, waarbij aan de Britse kust windsnelheden van 150 km, werden ge meten, bracht hagel en sneeuw in vele delen van West-Europa. Ook op de Mid dellandse Zee en het Italiaanse vaste land woedden da elementen. Hevige 6tormen en wervelwinden kwamen gis teren ook elders in de wereld voor. Zij veroorzaakten overstromingen en stormschade in Australië en Japan. Een tyfoon teisterde Okinawa en stelde de Japanse kustwacht voor zware taken. Langs de Nederlandse kust woedde de storm gisteravond in alle hevigheid. Op de radiokamer van 't ANP in Den Haag was de ontvangst op de noodhand moei- lük doordat vele SOS-senen door elkaar heen werden gezonden. In het Kanaal kampte de Griekse vrachtboot „Evros" (7224 ton) met een gebroken roer ten z.o. van Hastings met de zware storm die haar naar de kust dreef. Later is gemeld dat de „Jean Bart" een Franse sleepboot het schip heeft bereikt. In de Ierse Zee vroeg vrijdagmiddag het Nederlandse ms. Ador (288 ton) om sleepboothulp KOPENHAGEN, 14 nov. Kringen die nauwe relaties hebben met de Deen se regering en de Deense visexport heb ben kritiek geuit op het Britse voorstel betreffende de handel in bevroren vis in de vrijhandelszone. Engeland heeft aangeboden voor Noorwegen, Zweden en Denemarken gezamelük een invoer quotum, vrü van invoerrechten, open te stellen van 20.000 ton bevroren gefi leerde vis, zo gauw de vrijhandelszone werkelükheid is geworden. eeg op Noord- tie uit en nam het schip, dat een de fecte stuurinrichting heeft, op sleep touw naar Milford Haven. De Poolse treiler Sova kree de visserügronden 60 mül ten westen van IJmuiden machineschade, waarvoor de sleepboten Titan en Hol land ter assistentie uitvoeren. Ook het hospitaalkerkschip „De Hoop" bood hulp aan. De Titan zou tenslotte de trei ler naar IJmuiden proberen te slepen. Een ander Pools schip, de Gliwice (1446 ton), onderweg van Engeland naar Polen, dreigde op Cornwalls rotsige kust te slaan en vroeg sleepboothulp. Het Britse vrachtschip „Lough Fisher" is met vüftien man aan boord bü de zui- delüke punt van het Zweedse eiland Oeland aan de grond gelopen. Een Zweedse reddingboot is in de buurt. De Britse kustvaarder „Lochwood "(851 ton) dreef gisteravond aan een sleepan- ker in het kanaal van Bristol. Twee Britse sleepboten wilden dit schip te hulp komen, maar waren gedwongen naar de haven terug te keren. Men vreest dat de Franse treiler „Menez Sant Yann" is vergaan. Het schip heeft gemeld dat het ter hoogte van St. Ives (Cornwall) in nood verkeerde. De red dingboot van St. Ives heeft de treiler niet kunnen vinden. In Zwitserland strandden vier oefen helikopters bij Martigny in de bergen. De piloten moesten een toevlucht in een schuilhut zoeken voor de verblinden de sneeuwstormen. In Oostenrüks Ka- rinthië is doe: zware sneeuwval acuut gevaar voor lawines ontstaan. De berg wegen van Italië naar Zuid-Slavië wa ren onbegaanbaar. Vele schepen op weg door de Middellandse Zee naar Marseille makten ver over hun tüd- schema en d, veerdiensten tussen Ita lië en Sicilië moesten worden onderbro ken. In Venetië en Rome kwam het door stortregens tot overstromingen. hinderen om op redelüke wüze een eind te maken aan onhoudbare koloniale verhoudingen. Uit het niet aan de orde stellen van de kwestie Spanje in de NATO concludeerde mr. Burger, dat het kabinet blükbaar maar alles over zich heen laat komen. Het deed hem denken aan de tijd van ..München'' vlak voor Hitler's aanval op Tsjechoslowakije. Pogingen van prof. Romme om met de protestants-christelüke partüen een een heid te vormen, legde mr. Burger uit, alsof prof. Romme de politiek van de drie confessionele partüen reeds gerui me tijd zou dirigeren. Het was hem nu wel duidelük geworden: in de laatste kabinetten Drees was de verhouding niet 5-5-2-2 geweest maar 5-9. De socia listen hadden alleen moeten staan. Er was een vrüe jacht op hen geopend. Mr. Burger achtte niettemin het aanbod van prof. Romme belangrijk, omdat het een stap is op de weg naar een twee-par- tüen-formatie. De P.v.d.A. heeft nog wel geen kans op een meerderheid bü zo'n formatie, maar zü komt toch in een toestand waarin in toenemende ma te de keuze bepaald zal worden door uitsluitend politieke overwegingen. Mr. Burger citeerde prof. Schlichting en prof. Gerbrandy om deze veronderstel ling nog meer kracht bü te zetten. Hü concludeerde: de ware strijd om een werkelijk vrije en democratische keuze van iedere kiezer is op mars. Te genover Gerbrandy's „gave conserva tisme", dat men een boodschap moet hebben voor heel het volk, zal prof. Romme's elfde gebod: „Gij zult niet doorbreken" machteloos blijken. Serie charges. Prof. Romme was in de ogen van mr. Burger de eerst verantwoordelijke man voor de „avontuurlijke rit", die de re gering thans maakt. De brave prof. De Quay maakte op mr. Burger de indruk alsof hjj steeds tot Romme zegt: „Je hebt me hier nu neergezet. Nu maar eens zien hoe lang het duurt." Mr. Burger voerde nog een serie char ges uit tegen het kabinet. Er zitten vier vroegere secretarissen in van het groot bedrijf en dat laatste domineert dus in toenemende mate, aldus de socialisti sche spreker. Zelf hebben de heren geen behoefte aan een ministersfunctie. De werkelü'ke macht wordt nu echter niet meer door een minister maar door de economische machten achter hem uit geoefend. Onmiddellük daarop volgde de vraag: of dacht u dat Beel zün commissaria ten gekregen zou hebben als hü nog op de secretarie in Eindhoven zat? En ver volgens nog een insinuatie, dat, naar mate men meer commissariaten heeft, men door het maken van koerswinst wegens inside informations belangrijke kapitaalswinsten kan boeken die in dit land belastingvrij zijn.... Volgens mr. Burger is er een demo cratische controle nodig om te zorgen dat het bedrüfsbelang niet boven het al gemeen belang gaat. Maar de regering staat sterk onder de indruk van werk- geversgroepen. Het kabinet-De Quay meent volgens mr. Burger het landsbelang te dienen door de consument meer lasten op te leggen. Men werkt echter onrechtvaar dige beloningen in de hand en ontwricht de economie en maakt de arbeidsvrede kapot. Aldus het oordeel van de fractie leider van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer. OOSTERBEEK, 13 nov. - Oosterbeek krijgt een kabelzweefbaan. Deze zal worden opgericht op het terrein van de uitspanning De Westerbouwing. Men zal er een rondrit in kunnen maken, waarbij men een vergezicht over de Betuwe zal hebben. Met de bouw er van zal terstond worden begonnen, zodat de zweefbaan in 1960 in gebruik kan worden genomen. De heden gehouden redevoering van de P.v.d.A.-fractievoorzitter mr. Burger op het zojuist te Amsterdam gesloten driedaagse congres van zijn partij, is een dieptepunt van dema gogische misleidingskunst geworden. Zij kwam na het in menig op zicht voortreffelijke betoog van prof. Ban ning, die gisteren liet ontwerp van het nieuwe beginselprogram van de P.v.d.A. verdedigde, dat de laatste ja ren onder zijn leiding is opgesteld. Men behoeft het geenszins met alle conclusies van de theoloog en socio loog Banning eens te zijn om met vrucht van zijn visie op de dynamiek der maatschappelijke ontwikkeling en op de politieke consequenties daar van kennis te nemen. Of prof. Ban ning met zijn karakteristiek van de evolutie van het socialisme, als ge volg van de zich ingrijpend wijzigende omstandigheden, de eigen aard van het moderne socialisme scherper heeft bepaald, is voor ons intussen een vraag waarop een ontkennend ant woord gepast blijft. Het socialisme lijkt er eerder een ongrijpbaarder grootheid door geworden. Wij hopen hierop nader terug te komen. Tegenover deze ernstige poging om de maatschappelijke ontwikkeling te verstaan, stak de lange reeks van mr. Burger's tirades schril af. Daar waren de oude verzinsels van de 11- decembercrisis en over de formatie- moeilijkheden; maar de heer Burger had bovendien een geheel nieuwe se rie valse pasmunt aangemaakt. Terwijl prof. Banning betoogt, dat een voortgaande verzwakking van de oude klassetegenstellingen plaats heeft, en dat bij de leiding der on dernemingen een versterkt sociaal bewustzijn heerst, kortom dat de we reld van de „two nations" verdwijnt, tracht de heer Burger de maatschap pelijke tegenstellingen, niet door scru puleuze waarheidsliefde gehinderd, nieuw leven in te blazen. Terwijl prof. Banning poogt duide lijk te maken, dat moderne inzichten niet het monopolie zijn van het socia lisme al ziet hij de invloed van het socialisme daarbij naar onze smaak overdreven en eenzijdig - en dat thans andere dan sociaal-economische aan gelegenheden evenzeer, zo niet meer de aandacht vragen, bedrijft de heer Bvrger demagogie door zwart-witte- keningen te maken van sociaal-eco nomische tegenstellingen. Terwijl prof. Banning oproept tot een hoog cultuurbesef, staat de heer Burger 'n voorbeeld te geven van po litieke grofheid en onwaarachtigheid, dat uitzonderlijk mag heten, waarbij zijn „fijne" humor culmineert in het sollen met de Tien Geboden. Als symp toom van mr. Burger's oppositie-ran cune is dit optreden verontrustend, als graadmeter voor onze politieke cul tuur gênant. Aaverlenlie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 De verwachting, geldig tot zondag avond (opgemaakt te 11.15 uur): Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog, maar in het oosten van het land kans op enige regen, tot matig of zwak afnemende zuidooste- lijke wind. Koudere nacht en ochtend met hier en daar mist. Overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon: 7.58—16.50 Maan: 17.21—7.39 Maandag: Zon: 8.00—16.49 Maan: 17.56—8.38 Gedurende het week-end zal het weer in ons land worden bepaald door de resten van een stormdepressie, waar van het centrum boven Midden-Enge- land ligt. Deze depressie komt nog iets dichterbü, zodat er vooral langs de kust nog een harde tot stormachtige wind blijft waaien. De lucht die ons land na het regenfront van gistermid dag heeft bereikt, is onstabiel, zodat er verschillende buien tot ontwikkeling komen. Enkele van deze buien gaan van onweer vergezeld. De temperatuur die gisteren in ons land tussen vier en zeven graden C. schommelde, is er tjj- delük iets op vooruit gegaan, en steeg vandaag tot acht a negen graden. Rond de depressie wordt weer iets kou dere lucht aangevoerd, zodat de tem peratuur zondag weer iets lager wordt. Er komen tussen de buien door ook op klaringen voor, zodat het algemene weerbeeld wisselvallig blijft. Boven noord-Rusland handhaaft zich een sterk hoge drukgebied waarin lich te tot matige vorst voorkomt, maar er zijn nog geen aanwijzingen dat zich dit hoge drukgebied naar West-Europa gaat uitbreiden. max. min. neersl. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 5 4 5 Ypenburg licht bew. 6 5 4 Vlissingen licht bew. 8 7 4 Eelde zwaar bew. 6 4 5 De Bilt onbewolkt 5 4 7 Twente zwaar bew. 6 4 5 Eindhoven zwaar bew. 7 5 4 Zd.-Limburg zwaar bew. 6 6 3 Stockholm geheel bew. 7 5 3 Oslo regen 6 Kopenhagen geheel bew 8 7 0.3 Londen weerlicht 10 7 5 Amsterdam onbewolkt 6 5 6 Brussel onbewolkt 7 5 2 Luxemburg regen 5 2 10 Parijs licht bew. 10 6 3 Nice zwaar bew. 17 8 0 Berlijn onbewolkt 6 5 0.1 Frankfort regen 7 4 1 München mist 6 2 0 Zürich mist 6 -1 0.1 Genéve regen 10 2 1 Wenen geheel bew. 8 5 0 Innsbruck mist 7 -2 0.4 Rome zwaar bew. 16 10 1 Lissabon zwaar bew. 17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1