.w. Citroen „De Gevangene" in Minerva OPMARS NAAR DE GALG THE NUN'S STORY MONTY's dubbelganger Nijver dames-college met bijzondere geestelijke en materiële doelstelling Een belangwekkende film Ballerina's van de opera treden op als kloosterzusters Vervaardiging van paramenten voor arme of nog jonge parochies ARENA speelt .-De gestolen prins" Uit de pers Tweede jeugdconcert door N. Ph. Orkest Nieuw gascontract met Haarlem Reductie voor abonnees Drie stappen van de galg Een vrouwenleven Prolongaties en reprises Britse oorlogsgrapjes B. EN W. VRAGEN 12.841 VOOR WÈGVERBETERING J. J. van Kooten lil ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 PAGINA 2 Haarlemse „Aartsvereniging"* 60 jaar HAARLEM, 14 nov. Enkele tientallen dames uit Haarlem en omgeving maken deel uit van een organisatie, die zich tooit met de langademige benaming van „Afde ling Haarlem van de Aartsvereni- ging van de Eeuwigdurende Aan bidding en tot steun aan de arme kerken". Wekelijks komen ze bijeen in een naaikamer om er paramenten te vervaardigen, die voor arme ker ken in het Haarlemse diocees, voor bouwpastoors of voor missionaris sen bestemd zijn. Zonder vertoon naar buiten wijden de dames zich aan hun even verdienstelijke als sympatieke opgave. Wanneer de buitenwereld er eens iets van merkt dan is het omdat de statutair voorgeschreven jaarlijkse expo sitie gehouden wordt van hetgeen in het afgelopen jaar aan paramenten vervaardigd is. De Haarlemse afde ling bestaat deze maand zestig jaar. Overeenkomstig de sfeer van de vereniging zal dat jubileum sober gevierd worden. Zondag 22 novem ber is er 's middags om drie uur een plechtig Lof in de Sint-Joseph- kerk aan de Jansstraat, waarbij mgr. B. Haanen, bouwpastoor van Bloemendaal-noord, agens zal zijn. Hij zal geassisteerd worden door secretaris B. Stammeijer, van het bisdom Haarlem, als diaken en door bouwpastoor J. Breedveld, van de op te richten Pastoor van Ars- Voor Lagere Schooljeugd parochie in Parkwijk, als subdiaken. Secretaris Stammeyer zal preken tijdens het lof en na afloop de jaar lijkse expositie openen, die der traditie getrouw gehouden wordt in het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat. Burgerlijke Stand Haarlem Hogere gasdruk in Duinlustpark Gemeente wil Bleek en Bergaankopen Cinema Palace en Frans Hals In ons blad van donderdag j.l. hebben wij medegedeeld, dat onze abonnees, dank zij een samenwerking tussen de di rectie van het Minerva-theater en de Nieuwe Haarlemsche Courant in de gelegenheid zijn de hiernevens besproken füm, die maandag en dinsdagavond om 8.15 uur zal worden ver toond, tegen gereduceerde prijs te gaan zien. Een reductiebon was'afgedrukt aan de voet van de desbetref fende advertentie in ons blad van donderdag j.l. Roxy Luxor Haarlem e.o Films Toneel Muziek Diversen Apotheken en dokters diensten Bennebroek A. J. ROTTEVEEL'S Studio HAART,F.M13 nov. UH de reac tie* van d» raai bleek wel. dat het Jeugdig Dubliek de voorstelline van „De gestolen nrins" door de Toneel groep Arena bijzonder waardeerde. De commissie tot bevordering van de cul turele en aesthetische vorming van de lagere schooljeugd heeft deze voorstel ling enige malen naar de Haarlemse schouwburg gebaald en er alle eer mee ingelegd. Ademloos hebben de toe- sehouwerties deze „Chinese" voorstel ling gevolgd. Alleen moeten de leer krachten de kinderen eens proberen bil te brengen, dat men In een schouw burg in ons land zijn waardering voor toneel niet uit door een oorverdovend gefluit. ..De gestolen prins" is een Chinees sprookie van de hand van Dan Tothe- roh, vertaald en geregisseerd door de Jonge regisseur Peter Oosthoek. In derdaad "'ordt de sfeer opgeroerxm van het Chinese toneel, zoals men dat kent uit bijv. „De geborduurde bal". Een sfmpel verhaaltje met eenvoudige decoraanduidingen, rjike costuums en vooral' met een tnneelmeester-requisi- teur die veelal ook nog als decor-aan vulling fungeert. Zulk elementair to neel mits in de klas behnorliik toe gelicht is biizonder geschikt om kin deren liefde voor de schouwburg hij te brengen. Aan zulk tonael kan men de betekenis van allerlei factoren, die de waarde van een voorstelling bepalen, aantonen. Aan het bof van de keizer is een tweeling geboren, maar bet meisje wordt ontvoerd en komt.bij een rover terecht, terwijl de iongen te vondeling wordt geleed én bii een arm vissers gezin wordt grootgebracht. Na veel verwikkelingen komen beiden echter ln het Daleis terug, juist op het ogen blik dat de keizer sterft. De jonge prins wordt dan keizer en iedereen leeft nog lang en gelukkig. Behalve de keizer natuurlijk. Peter Oosthoek heeft met gevoel voor sfeer en met zin voor kleurige details de voorstelling in elkaar gezet. Leontien van Beurden had nrachtige costuums ontworpen, kleurrijk en vol allure. Ook haar decoraanduidingen waren uitermate sfeervol. Jos Hen driks had de luguhere draak en de re- quisieten vervaardigd. Jan Korevaar droeg breed vertel lend en met sonoor geluid, de leiding van de voorstelling. Jan Staal was een voortreffelijke, domme toneelmeester, een fijnzinnige typering. Frans Kop pers verried als tuinman van de kei zer en als roverhoofdman grote mi mische kwaliteiten, terwijl Gé Speel man enkele goede typeringen verzorg de als beul en als heraut en schrijver. Henk Votel was een speelse prins, zij het nog wat ongenuanceerd. Mary Wagenaar als de prinses en als de ka menier speelde nog wat ongediscipli neerd. maar wel expressief. John Kel ly vatte zijn vissersrol wat saai op, terwijl Adèle Bloemendaal als vissers vrouw en als roversmoeder te weinig typeringskunst te berde bracht. Alma van Elk was een lieftallige voedster. Een voorstelling dus, waarbij op de Individuele prestaties wel wat ls aan te merken, maar die als geheel büzon- der geslaagd is. J- W. v. d. V. Opneming m deze rubriek ie Hiel noodzakelijk een bewijs va» m- stemmino ln De Linie van 14 november lazen wij het volgende vers op de broodoorlog in Haarlem: Broodoorlog in Haarlem Ik ging er vroeger vaak en gaarne over de markt en langs het Spaarne en wandelde daarna in 't spoor van Hildebrand de Hout eens door. Maar sinds de Damiaatjes snikken om 't woest gebeuk met krentenmikken en om het tarwe- en roggebrood, dat werd tot speeltuig van de dood, ga ik niet meer aan 't Spaarne spelen en laat 'k het werk van Hals' penselen voor wat het is. Ik ben geen held en schuw het ruwe krijgsgeweld. O. Klaartje Donze en juffrouw Kegge, hoe speel ik 't klaar u uit te leggen waarom men moordt waar Beets eens zwierf; waar Bomans leeft en Coster stierf. A. C. Zoals altijd zal ook nu weer hetgeen geëxposeerd wordt zowel de goede smaak als de minutieuze ijver en toewij ding verraden van de maaksters. Veel van hetgeen de dames maken geschiedt volgens eigen ontwerpen, uiteraard in- overleg met degeen voor wie het be stemd is. Maar zelfs binnen het kader van de liturgische voorschriften zijn er nog volop mogelijkheden om fantasie en nieuwe ideeën tot hun recht te laten komen. Het klinkt bijna profanerend wanneer we verraden, dat er in het Bisschoppelijk Museum een kazuifel tentoongesteld zal worden, dat van cocktailjurkenstof gemaakt is. Een stof overigens met een geraffineerd rustig reliëf-dessin in beige, waartegen het borduursel van de bruine garnering prachtig afsteekt. Voor bouwpastoor Breedveld is dat pronkstuk bestemd. Mgr. Haanen krijgt onder meer van de dames een kazuifel uit zwarte stof, waarmee de groen-changeant bandgar nering een verrassend effect moet ma ken. Beide geestelijken zijn niet de enige, die door de Haarlemse dames bedacht worden. De kapel van het Ma rine Hospitaal in O verveen krijgt para menten, evenals bijvoorbeeld bouw pastoor R. J. Hofstede uit het „verre westen" van Amsterdam. Zo spectaculair als de tentoonstel lingen zijn, zo onopvallend is het ver enigingsleven. De bestuursleden zijn „naamloos". Dat wil zeggen, dat ze en dat geldt min of meer ook de „aartsvereniging'' volstrekt niet van publiciteit houden. Het vervaardigen van paramenten is dat blijkt reeds uit de naam van de vereniging niet het enige doel van de dames. In de eerste plaats komt het houden van oefeningen van aanbidding en eer herstel aan het Allerheiligst Sacra ment. Ter bestendiging van de ver eniging werd kort na haar ontstaan in 1848 het „Instituut van Religieuzen" opgericht door de stichtster, de Brus selse freule Anna de Meeüs. De reli gieuzen, die zich op sociaal werk en onderwijs toeleggen, hebben thans twee huizen in ons land. Verspreid over de hele wereld heeft de „aarts- vereniging" ruim 600 afdelingen, waar van er in ons land 33 zijn. De oudste afdeling in Nederland is die van Rot terdam. precies honderd jaar geleden opgericht. In Haarlem werd zestig jaar geleden de dertiende afdeling van ons land op gericht. Eén der initiatiefneemsters daar toe was een mejuffrouw Beynes. Wan neer we hier nog meer namen noemen van dames, die zich in de loop der jaren verdienstelijk hebben gemaakt voor de Haarlemse afdeling, dan is dat slechts omdat ze ofwel overleden zijn, of als oud-bestuursleden genieten van een „otium cum dignitate". Mevrouw Heerkens Thijssen-van der Kun was bij voorbeeld één der eerste bestuursleden. Andere verdienstelijke werksters zijn geweest de dames Janzen-Kraakman,Hes. lenvelt-Schaepman, Van Schuylenburch- van den Biesen, Smit-Blomjous en me juffrouw E. Heerkens Thijssen. Iedere eerste vrijdag van de maand wordt er voor de levende Haarlemse leden in de Kathedrale Basiliek een H. Mis opge dragen. Een maal per jaar is er een H. Uur, terwijl er jaarlijks drie missen worden opgedragen voor de overleden leden. Dirigent en inleider der scholieren concerten, Marinus Adam, heegt voor het tweede jeugdconcert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, wat de demonstratie der muziekinstrumen ten uit het orkest betreft, het accent gelegd op de koperen blaasinsrumenten. Met name de trompet en de trombone kregen extra accent. De „Intrada" van Jos de Klerk voor vjjf koperblazers (drie trombones en twee trompetten) diende ais klinkend voorbeeld. Het was een aardig voorbeeld, maar gaarne had ik toch een belangrijkere keuze uit de literatuur gezien, dan dit weinig zeggen de geval. Ook in de Bretonse Suite van Gerard von Brucken Fock (een Haarleme componist en schilder, wiens honderdste geboortejaar we thans her denken) viel gedeeltelijk de nadruk op dezelfde groep van blaasinstrumen ten. Ofschoon de Bretonse Suite van von Brucken Fock weinig oorspronkelijke stijlelementen bevat, is het goede, voor het oor aangenaam klinkende muziek. En het doet er dan weinig toe of het klankenpalet compositorisch meer of minder origineel is gehanteerd. Ten slotte vergastte de pianist te Margot Pinter de jeugdige luisteraars op een virtuose vertolking van het pianoconcert van George Gershwin. Margot Pinter, Amerikaanse van geboorte, woont thans in Duitsland, en was speciaal voor dit jeugdconcert geëngageerd. Uit het piano concert bleek overduidelijk dat George Gershwin bepaalde stijlelementen uit de jazz met de klassieke vorm heeft ver enigd tot een boeiende synthese. Ook in dit werk viel de nadruk op de blaas instrumenten. Ondanks het feit dat er goed gemusiceerd werd, valt het te be treuren dat de jeugd dit programma kreeg voorgezet. Want, er zijn toch be langrijkere composities dan die welke het Noordhollands Philharmonisch Or kest gistermiddag ten gehore bracht. J. L. BEVALLEN van een zoon: J. IJlstra- Koper; van een dochter: J. C. van Os- Delfgaauw; L. M. E. Mareschal-Frans- sen: H. Stevens-Wolthuis; M. G. van der Veldt-Kathmann. OVERLEDEN: C. J. de Haan-Deenik 69 j., Gasthuisvest; S. Otsen, 62 j., Fr. Varkenmarkt. ONDERTROUWD: P. A. van Iterson en H. Vos; J. A. de Jong en G. Mos. GEHUWD: H. J. Zander en D. Klaas- sen. BLOEMENDAAL, 14 nov. Na een veeljarig overleg is tussen Haarlem en Bloemendaal in beginsel overeen stemming bereikt over de levering van gas door Haarlem aan Bloemen daal. 15. en W. van Bloemendaal heb ben deraad thans voorgesteld deze ln een overeenkomst vastgelegde over eenstemming #oed te keuren. Donder dagmiddag zal de Bloemendaalse ge meenteraad hierover beslissen. De onderhavige overeenkomst sluit aan op het oude contract, dat in juli 1951 eindigde. Sindsdien sloot Bloemen daal met Haarlem jaarljjks een tijde lijk contract af in afwachting van een duurzamere afspraak. Evenals in het oude contract vormt de kostprijs van het gas tot in de houder de. grondslag voor de leveringsvoorwaarden. Nauw verband met deze nieuwe overeenkomst houden de plannen van het Bloemendaalse college van B. en W. om in het Duinlustpark de gasdruk te verbeteren, die vooral tijdens de spitsuren bijzonder laag is. Als de raad ermee akkoord gaat wordt er op gezamenlijke kosten van het Provin ciaal Ziekenhuis en de gemeente aan de Evertselaan een gasontvangstation gesticht, dat gas onder hoge druk van uit Haarlem ontvangt. Via een tussen- meter wordt het gas gedistribueerd naar het Provinciaal Ziekenhuis en naar de bewoners van het Duinlust park. De kosten van het hele project worden geraamd op f 19.000.- BLOEMENDAAL, 14 nov. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor een krediet van 12.841,- beschik baar te stellen voor de aankoop van grond ter verbetering van het kruis punt Bovenweg-Burgeineester Den Tex- laan met de Oosterduinweg-Karel Door manlaan. Met dat krediet zal tevens de Oosterduinweg en de Bovenweg worden verbreed. Het is onder andere de bedoeling de Bovenweg te voorzien van afzonderlijke rijwiel- en voetpaden. Voorts stellen B. en W. van Bloemen daal voor de voormalige boerderij „Bleek en Berg" met de omringende gronden van de erven van wijlen me vrouw E. A. C. J. van der Vliet-Borski te kopen voor een bedrag van 100.000. Het behoud van de terreinen, die op de gemeentelijke monumentenlijst staan, is vólgens het college van B. en W. van groot belang. .De terreinen zijn grotendeels tot sportterreinen inge richt, die de gemeente aan verschillen de sportverenigingen in Bloemendaal heeft verhuurd. De voormalige boerde rij is ingericht als woning en als club huis voor enkele padvindersgroepen. Sinds mei 1937 heeft de gemeente de opstallen en de terreinen gehuurd. Tenslotte stellen B. en W. van Bloe mendaal de raad voor vijf gemeente woningen aan de Recifelaan aan de be woners te verkopen, een bedrag van 2500,- beschikbaar te stellen voor de aanschaf van boeken en leermiddelen ten behoeve van de Vondelschool en 600,- voor de aankoop van schoolmeu- belen voor de schoolvereniging „Aer- denhout-Bentveld". DIERENBESCHERMING - De vereni ging tot bescherming van dieren in Haar lem en Omstreken houdt maandag 30 november in de aula van het Laurens Coster-lyceum haar jaarlijkse algeme ne ledenvergadering. Aarivang 8 uur. Advertentie thans nog 3295.—. vanaf 3987.—. Vraagt demonstratie. Ook voor prima service Houtplein 18-20 - Telèf. 16615—12000 FILMJOURNAAL r ïilviiiwiifil De kardinaal, een ogenblik voor zijn arrestatie, in de film van Peter Glenville. „De Gevangene" Zoals wij reeds hebben gemeld zal in het Minerva-theater te Heemstede op maandag 16 en dinsdag 17 november ile belangwekkende füm „De Gevange ne" (The Prisoner) worden vertoond van de regisseur Peter Glenville, met in de hoofdrollen de befaamde acteurs Alec Guinnes en Jack Hawkins. De film die het proces behandelt tegen een kar dinaal, die door een totalitair regime wordt gevangen genomen werd tot nu toe niet in Haarlem vertoond. De film ls eigenlijk een bijna regel rechte weergave van het toneelstuk, waar het naar gemaakt is, met dien verstande, dat Glenville toch een respec tabele filmvorm heeft gevonden. De film berust namelijk voor een groot deel op dialogen en om die dialogen gaat het voornamelijk, want de onder vrager moet de kardinaal murw krij gen, tot hij bereid is tot welke beken tenis dan ook. Hij doet ongeveer, wat de ondervraagde in Koestiers boek „Nacht in de middag" doet: hij zoekt wekenlang en dag aan dag naar een zwakke plek bjj zijn slachtoffer. Ieder een heeft wel iets, waarover hij zich schaamt. Heeft men de beklaagde zo ver dat hy met dat iets voor de dag komt, dan kan men van de ene dag op de andere een volgende bekentenis ver wachten, die slaat op daden en gebeur tenissen, die eenvoudig niet bestaan hebben. De „psychologische methode heet dat koeltjes en onmenselijk wreed. Zij leidt er altijd toe, dat de be klaagde in de apotheose van de rechtszitting met ongekende en onbe- grypeiyke gulzigheid bekentenissen doet, alsof hij al die maanden erom gesmeekt heeft, het mensdom in te nlogen lichten over zijn slechtheid. Het meest verbazingwekkende is daar- bü, dat het mensdom er nog invliegt ook, hetgeen de beulen dan ook feil loos zeker weten. De kardinaal in kwestie is tijdens de Duitse bezetting een held geweest. De ondervrager krijgt hem zover, dat hy bekent verzetsstryder geworden te zijn uit hoogmoed, en dat wordt weer ver klaard door het feit, dat de man van geringe komaf is en als jongetje naar vis stonk. Hoe onschuldig dat stinken ook moge zpn, voor de ondervrager is het een factor van enorme betekenis. Hy bereikt zün doel, niet zo vlug als ongeduldige generaals het hadden ge wild, maar toch op tijd. Altijrl wel op tpd. En de kardinaal bekent dus m de rechtszaal. Hy wordt ter dood veroor deeld, maar vry'gelaten. Zo maar, uit pure menseiykheid? Neem maar omdat hy levend een verachtelijke verrader moet biyven en dood een martelaar zal zfln. Als hy de gevangenis verlaat, staat een grote menigte hem zwijgend op te wachten en wat de mensen denken weet hü niet en wy weten het evenmin. Intussen: het verblüf in de eenzame cel, de geesteiyke verdoving, de dode- ïyke vermoeidheid, door moedwillige BLOEMENDAAL, 14 nov. Ter ge legenheid van Klaproosdag heeft de vereniging van oud-illegale werkers in Bloemendaal hedenmorgen bloemleg- gingen verzorgd op vijf geallieerde graven in deze gemeente. Enige be stuursleden van de V.O.I.W. hebben vanmorgen bloemen gelegd op het Canadeze graf op de katholieke be graafplaats aan de Dennenweg en op vier graven op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg. Enige weken geleden hebben wy in onze courant een uitvoerige recensie gepubliceerd van onze filmredacteur over de oorlogsdocumentaire „Opmars naar de galg". De film is gemaaktnaar het iyvige boekwerk, dat de beide Duitse journalisten Joe J. Heydecker en Johan nes Loeb hebben samengesteld over het monsterproces te Neurenberg, waarby in 1945 en 1946 een aantal nazi-kop stukken tot de strop werden veroordeeld. De lilm behandelt niet slechts het pro ces, maar reproduceert een aantal authentieke opnamen welke.de achter grond belichten die tot de tweede we reldoorlog en de ondergang van Hit ler's duizendjarig rijk hebben geleid. Het documentaire karakter staat in de film voorop. Men is er niet in ge slaagd filmtaal te gebruiken om de op eenvolgende beelden te laten spreken. Een uitzondering moet wat dit betreft worden gemaakt voor de boeiende re portage van de parade der Duitse krygsgevangenen op het Rode Plein in Moskou. De film is daardoor een op film geregistreerd tydsdocument ge worden in plaats van een filmdocumen taire van een tydsdocument. De ma kers van de film zyn aan de opper vlakte gebleven, zy hebben geregis treerd en laten de interpretatie over aan de toeschouwer. Voor de jongeren, die de verschrikkelijke tyd van de oor log niet hebben meegemaakt, zal veel dus onbegrepen biyven. Toch het jammer, dat de keuring de film slechts toelaatbaar heeft ver klaard voor personen boven de acht tien jaar. Het voorbehoud wordt ver klaard door de afgryseiyke beelden uit de concentratiekampen, die in de film verwerkt zpn. Toch zou de film een belangryke les zyn voor de jongeren om de vrede na te streven. Voor de ouderen is zy in ieder geval een in drukwekkende herinnering, die af schuw dient te wekken van de gruwel die oorlog heet. slapeloosheid verwekt, het gesar van de cipier en de hondse ondervragingen van een brute ambtenaar, maanden lang....... het is meer dan voldoende om de men- seiyke geest totaal te breken. Het ls pre cies even beestachtig als welke licha melijke foltering ook, zo het al niet er ger is. Dat biykt sterk uit de film „The Pri soner", zodat men zeggen kan, dat zij het onderwerp waardig is. Hier en daar heeft Glenville zelfs zeer intelligent ge werkt. De liefhebbers van bet wilde filmgen re. waarby volop geschoten wordt en de held uiteindeiyk beloond wordt, terwyl de boeven hun gerechte straf niet ont gaan, kunnen tot en met morgenavond nog in Roxy terecht, waar de film „Drie stappen van de galg" wordt ver toond. Het gaat ditmaal om een bende diamantsmokkelaars, die voor niets en niemand terugdeinzen. Dat een on schuldige daardoor tot op drie stappen de galg nadert, deert hen niet. Maar goed, alles korm natuuriyk terecht en zo hoort het ook. Voor veertienjarigen. Vanaf maandag wordt in deze bio scoop de film „Gas-oil" vertoond, een nogal sombere Franse film met nie mand minder dan Jean Gabin in de hoofdrol. De sfeer is niet bijster gezond, reden waarom de KFC de film voor volwassenen toegankelijk keurde. De Franse regisseur Alexandre As- truc vertelt in zijn film „Een vrouwen leven" van een hereboer, die een een voudig landmeisje trouwt. Het duurt echter niet lang of hij is het lieve wicht ontrouw. Natuuriyk wordt al het kwaad, «dat hy bedryft, gestraft zoals dat altyd ge beurt in films, die geen moeilykheden willen krijgen met de censuur, maar intussen heeft Astruc zich in vele min der verkwikkeiyke details verdiept, die voorbehoud voor volwassenen noodza kelijk maken. Daarby toont hij een bij zondere voorliefde om de filmmiddelen te gebruiken omwille van die middelen zelf en niet om het filmmedium func tioneel toe te passen door er een ver haal mee te vertellen. Zijn werk wordt daarom vooral in Frankryk bewonderd, waar zyn „literaire" voorkeur mode- verschünsel is. Maar „Une Vie", naar een roman van Guy de Maupassant, is volkomen mislukt, als men nagaat, dat hy het leven van een vrouw heeft wil len voordragen en niet verder is geko men dan het scheppen van een sfeer. Maria Schell is in haar vertolking van de vrouw meer ingetogen dan we van haar gewend zün. Dit vu men een winstpunt kunnen noemen. Maar het is tevens het enige positieve, dat men van Astruc's werk kan zeggen. Luxor, volw. Rembrandt prolongeert voor de derde maal de Amerikaanse filmklucht „Some like it hot". Voor volwassenen. Miner va draait tot en met morgenavond „De blauwe saffier". 18 j. Morgenmiddag wordt George Formby vertoond in ,,'t Zit in de lucht". A.l. Maandag en dins dagavond wordt met reductie voor onze abonnées „De gevangene" ver toond. 14 j. Een film als „The Nun's Story", die hier te lande onder de titel „Zuster Luc" in vertoning is gekomen, is en blijft natuurlijk een zakelijke aangele genheid. Dat er, naast de concessies, die de regisseur Fred Zinneman aan de op winst gerichte verlangens van zijn opdrachtgevers heeft gedaan, waardevolle fragmenten film in voor komen, dat het gegeven met grote te rughoudendheid en takt, met eerbied haast, is behandeld en dat deze film gelovigen en niet gelovigen op een boeiende, zü het te veel aan de opper vlakte blijvende wijze confronteert met het religieuze leven in de katholieke kerk en daardoor wellicht aanleiding geeft tot vruchtbare discussies, of in elk geval tot nadenken stemt, kan slechts worden toegejuicht. Het ver haal van de film is ontleend aan een boek van Kathryn C. Hlume en het is niet meer en niet minder dan wat de oorspronkelijke titel aangeeft: de ge schiedenis van een non, een jong Bel gisch meisje van goede familie, dat in het klooster treedt om in Afrika zieken te gaan verplegen, dat kort vóór het utbreken van de laatste wereldoorlog in het vaderland terugkeert en dat, als haar vader door de bezetter is gedood, de sluier weer aflegt. Een opsomming van de onvolkomen heden, die ons bij het zien van de film het sterkst opvielen, zal al terstond tot de conclusie leiden, dat dit- werk van Fred Zinnemann niet zo goed is als het had kunnen zijn. In de beperking toont zich de meester en vooral op dit punt is Zinnemann, die zyn kwaliteiten als regisseur overtuigend heeft bewe zen met films als „The Men", There sa", „High Noon" en vooral „From here to eternity", tekortgeschoten. Tot in het overdrevene houdt hy zich be zig met het indrukwekkende ceremo nieel der kloosterzusters. Zeventig bal lerina's van de Koninklpke Opera in Rome de binnenopnamen voor deze Amerikaanse kleurenfilm zyn in de Italiaanse hoofdstad gemaakt die in de kloosterscènes optreden, werden daartoe uitverkoren, aldus is ons mee gedeeld, wegens haar vaardigheid om de „stille, maar welsprekende geba ren" van de kloosterzusters uit te voe ren. Bovendien werden voor deze scè nes dames van adeiyke huize geënga geerd wegens haar „gratie en koniiik- ïyke houding." Geen wonder, dat de bevalligheid, en schoonheid van de zusters afbreuk doen aan de illusie der werkeiykheid. Klooster en film zün nu eenmaal on evenredige grootheden. Het klooster is gericht op het inneriyke, de film op het uiterlijke. Zinnemann heeft het te veel gezocht in de gekleurde glans, waarmee hy de Belgische kloosters en de nederzetting in Afrika heeft overgo ten, in scènes, die zich afspelen in de cel van een gevaarlpke krankzinnige en op de operatietafel toch nog de onvermydeiyke sensatie! en in lui de, opdringerige begeleidende muziek. Deze opzet, kennelijk afgestemd op de veilige schaal van het commerciële succes, heeft de regisseur belet om aan dit intieme verhaal van een vrouw, die er in slaagt alle persoor,lyke ge voelens te onderdrukken, behalve haar haat tegen de Duitse bezetters, die haar vader hebben gedood, de directe en simpele vorm te geven, die tot een groots filmwerk zou hebben gevoerd als bijvoorbeeld „Journal d'un Curé de Campagne" van Robert Bresson. Toch kan „The Nun's Story" niet zonder meer worden beschouwd als een mislukking. De film heeft onloo chenbare kwaliteiten, waarvan de voor naamste wel zijn, dat niet de voor de hand liggende fout wordt gemaakt om de ruwe agnostische dokter (Peter Finch) in de Congo zün hart te doen verliezen aan de lieftallige zuster Luc (Audrey Hepburn), wier koppige wil hy bewondert en dat het gegeven: de geestelpke stry'd van een religieuze, die zich haar roeping onwaardig acht, met ongewone takt is behandeld en op boeiende en ontroerende wüze met be wonderenswaardig vakmanschap in beeld is gebracht. Al biyft het bezwaar bestaan, dat het kloosterleven eenzijdig en uitsluitend aan de buitenkant wordt belicht en dat de toeschouwer, die 14 jaar moet zijn geweest, met betrekking tot de motieven, die zuster Luc in het klooster deden treden en de sluier la ter weer afleggen, te zeer in het duis ter wordt gelaten. Lido, 14 jaar. CINEMA PALACE: Opmars naar de t* I- 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Opmars naar de galg. 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: The nun's story, 14 j.; 2 en 8 uu LUXOR: Een vrouwenleven, volw. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Za. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 915 uur' iaar. Do.-cyclus: Vrijgezel in de val, J REMBRANDT: Some like it hot. str. vow 4e week); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Drie stappen van galg, 14 j. - e„ Ma. t.m. do.: Gas-oil, volw.; 2.30, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Ik was Monty's dubbel**"* a. 1.; 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. _flr MINERVA: De blauwe saffier, 18 J*81' Za. en zo. 7 en 9.15 uur. £it Zo. 2 en 4.15 uur en wo. 2.30 uur: in de lucht, a. I. .4 j. Ma. en di. 8.15 uur: De gevangene. Zaterdag 14 november Stadsschouwburg, 8 uur: Nederland®* Comedie met „Zachtjes met de deuren.' blijspel door Michel Fermaud. Regie: van Dijk. t- Minerva-theater, 2.30 uur: Aerdenhou Kindertoneel met „Sneeuwwitje en zeven dwergen". Zondag 15 november ,.m Stadsschouwburg, 8 uur: Nederland»» Comedie met „Zachtjes met de deuren- blijspel door Michel Fermaud. Regie: van Dijk. Maandag 16 november Concertgebouw, 8 uur: Muzikale show Willy Alberti. Thrc* Harry de Groot ®n Hogenbijl, m.m.v. Jacksons, Stefani's, de Wama's. Zaterdag 14 november Gebouw Sint Bavo, Smedestraat, 8 uUf* Oprichtingsvergadering Vrijgezellenbond Concertgebouw, 7.30 uur: Uitvoering gym' nastiekvereniging V.E.L.O. voor Vereniging voor Pedagogiek. Haarlem Apotheken; Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Fa. Loomeyer St Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Tey Ier- Apo theek, Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathót, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863- Tandartsen: W. J. Muuse, Rijksstraatweg 424, tel. 53536. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51# tel. 13174. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhou! Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, tel. 38320. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic, Beetslaan 6. tel. 42884. Bloemendaal Apotheek: Bloemendaalse Apotheek» Bloemendaalseweg 85, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, tel. 8284. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 54003. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: K. Kout, J. de Wlttlaan 23. tel. 38411: R. Muller. Raadhuisplein 6, tel. 36550. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. D. van Oldenborgh. Bloemendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven— Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: G. F. M. Robbers, Konin ginneweg 34, tel. 2813. Doktersdienst: G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 02502-430. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eiken laan 1, tel. 02502-618. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236» Santpoort, tel. 02560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Santpoort» tel» 02560-8284, en Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, tel. 02500-22181. Hillegom Doktersdienst: G. P. D. Ie Cocq d'Armand- ville, Sixlaan 7, tel. 5613. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemend»»' Tel. 57500 57501 (K 2500) De Engelsen verstaan by uitstek de kunst de oorlogsdrama's, zelfs de meest serieuze in hun films met een zekere lichtzinnigheid uit te beelden. Een leu ke methode die de verdienste heeft, de lachers op te wekken .op hun hand voor komen. Maar wie er geen aanleg voor heeft moet de methode uit de weg gaan, wil hy geen kans lopen belacheiyk te worden. Ln de Engelse films komt het zelden voor dat volk, vloot of leger be- lacheiyk voor de dag komt. Die Britse hebbelijkheid, die velen hun benyden en allen bewonderen, speelt een vlotte rol in de film Monty's dubbelganger. Eigenlijk heet de film Ik was Monty's dubbelganger, die een letteriyke vertaling is van de Engelse titel, zonder evenwel te vermelden welke zeepsoort aan het wassen te pas is gekomen. Het verhaal is over de hele wereld bekend. Terwyi aan de Engelse kust de grote invasie werd voorbereid on der leiding van Montgomery, vertoefde in Noord-Afrika een dubbelganger van de maarschalk, die natuurlijk werd op gemerkt door de Duitse spionage, het- geen de bedoeling was. Zo hebben de 'uitsers althans rekening gehouden met de mogelijkheid dat de invasie zou plaats hebben in 't zuiden van Europa, zodat ze hun krachten moesten verde len. Ze zyn erin gevlogen, zoals we al len weten en wü zün er wèl bij ge varen. Welnu: dit verhaal wordt ons in een film voorgezet. We maken kennis me' een toneelspeler in militaire dienst, die op Montgomery iykt en tot zyn dubbel' ganger wordt opgeleid. Hü moet voort durend onopgemerkt in de buurt van d® maarschalk vertoeven en zpn houdinf? en spraak bestuderen. Daarna moet hy in Noord-Afrika officieel als Mont gomery optreden soms onder de hache- ïykste omstandigheden. Duitse spionne11 seinen naar Berlijn. De truc lukt. D® Duitsers ontvoeren zelfs de pseudo-ma®1 schalk, die daarna weer door de Britten wordt ontzet. En als alles achter de ru| is, zit de pseudo met zün twee chef» in een Londense bioscoop te kyken na®1 een film over de echte invasie met de echte Montgomery. Of nu de hele geschiedenis, die J°n™ Guillermin in zijn film vertelt, hisw risch verantwoord is, weten wü ni® Als het niet zo is, dan had hy misschie die gangsterachtige episode van Md' ty's ontvoering kunnen bekorten of Whjt laten. Daar wordt de film namem bpna ongeloofwaardig door de bloedis wending die het verhaal neemt en a geen humor meer toelaat. Is die ep sode wel historisch, dan valt er wem tegen in te brengen. w, Maar hoe dit alles ook zij, we h® ben in Monty's dubbelganger weer stukje oorlogsgeschiedenis zien her. ven, dat in zün bijna kwajongensacn ge opzet meer lpkt op een verzinsel o op een barre werkeiykheid, die Pe.i\$ geweest. Vermakeiyk is de film fh geval.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2