Verschijnsel winkeldiefstal moeilijk te verklaren 3 kerkuil H. J. VOORS 40 JAAR BIJ BLOEMBOLLENCULTUUR Requiem van Duruflé geen dodenzang, maar een hymnische smeking DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H m Kopers en kijkers dienen zich te beheersen en winkels mogen geen gelegenheid scheppen f W De aarde heeft een staart RHEUMA DOKTOR Als secretaris groot aandeel gehad in groei naar hechte organisatie Volgende week donderdag uitvoering door Koor Katholiek Haarlem Prestatieconcert van Haarlemse muziekkorpsen Ety Kolkman met gouaches in Haarlem OUDERS LET OP UW KINDEREN Radio Moors 12V2 jaar priester DR. H. W. KUIPERS JUBILEERT Secretaris bisdom Haarlem SLEUTEL WEG? OOK MOZART OP PROGRAMMA Van andere orde D. Zijlstra met pensioen Expositie in Oud Ambacht GROEN ét Co. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 PAGINA 3 HAARLEM, 14 nov. De tijd van de overladen winkeletaleges, rijk belaste toonbanken en feestelijke Sinterklaastafels is weer aangebroken. Begerenswaardige artikelen van allerlei aard stapelen zich op en worden de kopers onder de neus geduwd. In dichte drommen schuifelen de be zoekers door de warenhuizen. De winkeldames komen handen te kort om ledereen toch maar snel en accuraat te bedienen. Het is een tijd met een heel aparte sfeer van romantiek en gezelligheid. De halfduistere straten, de helverlichte etalages, feestelijk opgemaakt om zo aantrekkelijk mogelijk te zijn en om de gunst te winnen van koning klant. Maar het is tegelijk een gevaarlijke tijd, omdat heel wat mensen deze weelde niet blijken te kunnen verdragen. Het is tevens de tijd van de in aantal snel toenemende winkeldiefstallen en oneerlijkheden, groot en klein. De bedrijfs-chefs van de grote winkelbedrijven en de recherche kunnen het getuigen. Echtpaar A. Ruijgrok Hersman zestig jaar getrouwd R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Taak van ouders Menselijke ellende ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN DE SLEUTELSPECIALIST" HAARLEM, 14 nov. i Donderdag' 19 november geelt „Koor Katholiek Haarlem" onder leiding van Albert de Klerk in bet gemeentelijk concertgebouw een uitvoering van bet Requiem van Maurice Duruflé en van twee Mozartwerkende Passions-Cantate benevens een Regina Coeli. Solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Elisabeth Lugt, de bariton Leo Ketelaars en de organist Kees Bornewasser. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest verzorgt de begeleiding. WASSERIJ DUYN W elfare-tentoonstel ling in het Marinehospitaal Éllllll CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders I GENIET ELKE NACHT WEER VAN UW de schapenvacht onderlegger tussen u en de matras. Prettig, er is direct een weldadige warmte 0 Genezende warmte 0 Warmte zonder broei 1-persoons 2-persoons 47.50 - 39.00 65.00 - 53.50 De grote meerderheid der winkeldief- «tallen wordt gepleegd door mensen, die er nooit van hun leven aan zouden den ken een „echte" diefstal te plegen. Men gaat er ook niet op uit om te ste len. Tenminste, dat is slechts een uiterst gering percentage. Feitelijk is het ver schijnsel winkeldiefstal niet te verkla ren. Van een misdadige inslag is door gaans geen sprake. Dames merk waardig genoeg zijn het vooral da mes die er zich aan schuldig maken lopen vrolijk kwetterend door de stad. Zji lopen winkel in, winkel uit en op een gegeven moment is het, alsof zij hele- Advertentii TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 HAARLEM, 14 nov. Zondag 22 no vember viert dr. H. W. J. Kuipers, een der secretarissen van het bisdom Haar lem, zijn koperen priesterjubileum. Die dag draagt hij in de kathedrale basiliek van Sint Bavo, zijn vroegere parochie kerk. 's morgens om 9 uur de plechti ge Hoogmis op, waarbij ook mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, aan wezig zal zyn. De jubilerende secreta ris recipieert 's middags van twee uur tot halt vier in het bisschoppelijk huis aan ae Nieuwe Gracht. lemrei^lpers werd 4 mei 1921 te Haar wild t en 21 mei 1947 priester ge- \vya. Na zjjn wydmg studeerde hij in beide 1 echten aan de Gregoriana te Rome, waar hij 12 november 1951 mag na cum laude promoveerde. Per 8 de cember 1951 werd hü benoemd tot kape laan te Halfweg en 24 maart 1956 volg de hij dr. M. J. de Jong op als secre taris van het bisdom Haarlem. Zijn rustig optreden, zjjn weloverwo gen oordeel en zjjn zin voor de betrek kelijkheid der (natuurlijke) dingen heb ben hem vele vrienden bezorgd. Zijn werk ligt vooral binnenskamers, maar 't secretariaatswerk heeft van hem geen priester gemaakt met louter ambtelijke allures. Dr. Kuipers is verbonden aan het Katholiek Bureau voor Huwelijks aangelegenheden en heeft zitting in de kerkelijke rechtbank. Tenslotte profi teert ook het zustersconvent de „Ju- liaantjes" van zijn geestelijke zorg. HAARLEM, 12 nov. Zondag 22 no vember hoopt het echtpaar A. Rujjgrok- Hersman, wonende Zomervaart 140 te Haarlem, hun diamanten huwelijksfeest te vieren. De heer Ruijgrok werd 22 september 1875 geboren en begon zijn loopbaan bij de gemeentereinigings dienst te Haarlem. Maar na korte tijd veranderde hp van werkkring en werd aangesteld als terreinopzichter van ver schillende sportvelden. Bij de A.R.K.A. heeft hij ruim 32 jaar het vaandel onder zijn beheer en vervult deze func tie nog tot de dag van vandaag. De heer Ruijgrok was mede-oprichter van de bouwvereniging „Sint Bavo", Haar lem-oost en -bijna 50 jaar bestuurslid van de Oranjevereniging „Juliana". Ook heeft hij zich jarenlang beijverd als propagandist van de vroegere katho lieke Staatspartij. Mevrouw Ruijgrok-Hersman is 82 jaar en. een vurig propagandiste voor vele verenigingen. Tot haar 73ste jaar was 2ij een trouw bezoekster van het Sport- fondsenbad, waar zzich een uitstekend zwemster toonde. Aangezien haar ge zondheidstoestand de laatste jaren wat wankel is, zal het zestig-jarig huwelijks feest in huiselenke kring worden gevierd. Het bruidspaar heeft zeven kinderen, vier zoons en drie dochters. Een van de zonen woont in Amerika. Verder heeft het echtpaar Rujjgrok-Hersman twaalf kleinkinderen en vier achterkleinkinde ren. Zondag 22 november zal tot hun intentie 's morgens om half tien in de parochiekerk Sint Jan in de Amster damstraat een plechtige H. Mis worden opgedragen. Nieuwe aanwinsten: Nederlandse ro mans. Corsari, De man die er niet was; CTotiin. Twee zusters: Dermout, De kist; Dudley, Tussen licht en duisternis; Bla ke, Dond van een financier; Fabricius, De heilige paarden; Fane, Ontwaken; Haimon, De weg over de grens; Lich tenberg. Het paradijs voor ogen; Mac lean, De laatste grens; Marugg, Week end pelgrimage; Meesters der Engelse vertelkunst; Myrivilis, De madonna met vissestaart; Nijnatten-Doffegnies, 01 aart je, vaders dochter; Van Oostrom, £Sbjf met het geluk; Van Oudwijk, Twee maal Ludovicus; Rawlings, Gouden e°gst; Roest Crollius, Vertrouwelijke vertellingen; Romains, Het tweede be- ?;?fln van Jacques Godard (Wereldbi bliotheek) Shohei Ooka, Vuren op de ®cte: Shute, Wacht op mjj; De Ste- i In.» iLD°nkere druiven; Trevor, Wind- j dak? 10' Wethekam> Een gat in het maal anders worden. Het is alsof de schittering van al die aanlokkelijk op gestelde koopwaar plotseling een ande re, sluimerende mens in hen wakker maakt. Plotseling wordt het besef van mijn en dijn naar de achtergrond ge drongen door een alles-overheersende begeerte. En eer zij goed en wel besef fen wat er gebeurd is, is het begeerde voorwerp al in hun tas verdwenen. Het gaat vaak om voorwerpen van nauwe lijks enige waarde. Vaak ook om arti kelen die zij helemaal niet nodig heb ben. Even vaak hebben ze geld genoeg bij zich om zich de gewenste koopwaar normaal aan te schaffen. Zij kunnen zelf niet verklaren wat hen bezielt. Voor de politie en later voor de politie rechter staan ze met hun mond vol tan den. Ergens moet er in hun psychische structuur dus een manco zijn, maar zij weten het zelf niet en vermoedelijk zul- 'ft te len ze het ook nooi weten komen. Een soortgelijk verschijnsel doet zich bij kinderen voor. Dat de allerjongsten nog geen duidelijk besef hebben van goed en kwaad en van mijn en dijn, is algemeen bekend. Ouders doen er goed aan juist in deze tijd goed te letten op de kinderen die ze mee uit winkelen ne men. Voor de oudere kinderen geldt hetzelfde als voor volwassenen. Zij kun nen soms overweldigd worden door een plotseling opkomende begeerte. Zij kun nen voorwerpen meenemen en achter af tot het besef komen, dat zij oneerlijk gehandeld hebben. Dan schamen ze zich en durven de artikelen niet terug te brengen. Ook hier rust op de ouders de moeilijke taak om vooral in deze tijd in de gaten te houden of hun kinderen met voorwerpen rondlopen waar zij mogelijk niet op eerlijke manier aan zijn geko men. Grammofoonplaten, pocketbooks en dergelijke, niet te grote voorwerpen blijken op de grotere kinderen een ge weldige aantrekkingskracht uit te oefe nen. En wanneer het zoals in deze tijd druk is in de winkels, het perso- nel geen tijd heeft om op de gedragin gen van het publiek te letten, blijkt voor velen de kans te gemakkelijk om iets mee te nemen. Daarnaast bestaat er nog de catego rie van de beroepsdieven en -dieveggen, mannen en vrouwen die, wetend dat er in deze tijd gemakkelijk een slag te slaan valt, erop uit trekken om zich van alles toe te eigenen. Deze groep heeft het behalve op de uitgestalde koopwaar, ook gemunt op de portemonnaies die al te gemakkelijk boven op de boodschap pen in tas of mand worden gelegd tij dens het winkelen. Ook hier geldt weer: De gelegenheid maakt de dief. Het is de taak van het publiek om juist in de ze tijd goed uit te kijken. Opletten, dat men zelf niet het slachtoffer wordt van de boven aangeduide, tijdelijke vertroe beling van het eigen geweten, maar ook opletten, dat anderen geen misbruik ma ken van de service die de winkeliers bieden. Het is gebleken, dat juist in tij den van grote winkeldrukte, tijdens de uitverkoop zowel als in de periode van Sinterklaas en Kerst, het aantal winkel diefstallen blijkt toe te nemen. De gevolgen van de winkeldiefstal len zijn vaak bijzonder triest. Eerza me huismoeders komen voor de poli tierechter en worden veroordeeld. Jonge mensen met een blanco straf register krijgen een aantekening, die hun nog vele jaren parten kan spelen. Een grote verantwoordelijkheid rust daarom ook op het toeziend winkel-/ personeel. Natuurlijk handelen zij uit liefde voor hun zaak, maar het zou goed zijn, wanneer zij daarbij ook een ogenblik denken aan de menselijke el lende die er het gevolg van kan zijn. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF I6Ö«1 moderne interieurverzorging nieuwe gracht 25, haarlem telefoon k 250017063 Ook in Haarlem verdringen de kin deren zich in de geschenkentijd voor de winkeletalages. Als in een trance- toestand is hun aandacht gericht op de verleidelijke uitstalling van speel goed en allerhand begerenswaardig heden. Maar tussen hun droom en de nabije werkelijkheid staat de barnere van het spiegelglas. Zullen zij op hun cadeautafel iets vinden g?» ZV het hevigst begeren? bint Nicolaas heeft van ouds een bijzondere taak toegekend aan de ouders voor de verwezenlijking van de kinderdromen. Zullen er moeders zijn, die bij de vervulling van die taak. ontsporen door zich weder rechtelijk. iets toe te eigenen in een onbewaakt moment? Volgens de in lichtingen van de politie blijkt het - ook buiten de geschenkentijd met overbodig tot tweeërlei waak zaamheid. aan te sporen: kopers en kijkers dienen zich te beheersen en de winkels mogen niet de gelegen heid scheppen die de dief of die vegge maakt. Advertentie LANGE VEERSTRAA1 10 - TEL. L1493 In het wonderschone Requiem van Du ruflé spreken zeer verheven waarden, de eeuwenoude beproefde schoonheid van de ontroerende gregoriaanse inventies. Dit Requiem, dat geen dodenzang, doch een hymnische smeking, meermalen een extatische lofzang is, vindt zijn oor sprong in het diep geloof in de eeuwige waarheden die ons door Christus geleerd zijn. We zullen ons aan enige vergelij kingen wagen (die uiteraard altijd min of meer mank moeten gaan). Het groot se Requiem van Verdi, één der schoon ste oratoria die ooit geschreven zijn, be rust op geloof, doch het is tevens een hemelbestorming. Er zijn momenten dat de componist om een goddelijk teken vraagt. Fauré heeft met zijn Requiem een ontroerend „Berceux de la mort" geschreven (Combarieu) dat zeker uit een Christelijke ontroering is ontstaan. Doch Duruflé ontkomt niet aan de mystiek. Bij hem zijn elementen van een Ruusbroec, en van de door sommige jon geren ten onrechte als pessimist gedis kwalificeerde Thomas a Kempis aan wezig. Duruflé is een uitzonderlijk groot componist, doch de o.i. onvergankelijke betekenis van dit werk ligt in de litur gische inspiratie die alleen kan ontstaan bij een diep religieuze gesteltenis. Muzikaal-technisch spreekt het werk een gematigd-moderne taal. Graduale, Tractus en Sequentia zijn niet gecompo neerd. De koorzetting is overwegend vierstemmig, hoewel het vrouwenkoor (Benedictus) soms driestemmig zingt. De orkestratie is vrij uitgebreid, ook wat het slagwerk betreft. Vele gregoriaanse motieven worden aangewend, die enkele keren zoals in de Introïtus door vocalises worden begeleid. Palestrijns doen meerdere polyfone koorfragmenten aan (Christe). Realistische momenten komen voor in het Offertorium en het „Libera". Het werk is geschreven in 1947. De duur is vijftig minuten. Van een geheel andere geestelijke orde zijn wel de twee jeugdwerken van Mo- MAURICE DURUFLÉ OVERVEEN, 14 nov. Een dag na het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd op 29 november verlaat de heer D. Zijlstra, Recifelaan 30 in Overveen, de Bloemendaalse dienst van Publieke Werken met pensioen. Voor een ieder, h "+et de sP°rtbeoefening in Bloemen- daal te maken heeft gehad, is de heer Zijlstra geen onbekende. Sedert 1946 is hij terreinknecht van het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg. Dit terrein wordt gebruikt voor de schoolsport, door de Koninklijke Marine, de Politie Sportclub, het C.I.O.S., hockeyvereni- gmgen en andere sportverenigingen. Na enige jaren bij de gemeente Haarlem te hebben gewerkt kwam de heer Zijlstra op 16 april 1928 in dienst van de gemeente Bloemeodaal, oor spronkelijk als incasseerder bij het ge meentelijk waterbedrijf. Ruim twee jaar later ging hij over naar de plantsoen dienst van P.W. Na zijn militaire dienst bij de Huzaren kwam hij in 1918 als burger-pikeur bij de familie Wilson, die toen de oude villa (thans afgebroken) „de Beek" aan de Busken Huetlaan be woonde. Daar heeft de heer Zijlstra onder meer dikwijls paarden moeten africhten. Dat gebeurde voor de heer Rob Wilson, die officier was bij de cavalerie. Advertentie AMSTERIIAMSEV AART 20 TH. 11055 OVERVEEN, 13 nov. Evenals in vorige jaren wordt in het Marinehospi taal weer een tentoonstelling, tevens verkoopdag, gehouden van door de bur ger- en militaire patiënten in arbeids- therapie vervaardigde werkstukken. De expositie wordt gehouden op donderdag 26 en vrijdag 27 november en is voor een ieder toegankelijk. In de Welfare kamer 220 van het Nederlandse Roode Kruis zal op donderdagmiddag 26 no vember om twee uur de commandant van het Marine hospitaal, de kapitein ter zee-arts T. A. de Haan, de tentoon- stellingsverkoopdagen officieel openen. zart, de Passions-Cantate en het Regina Coeli. Hier zingt het wonderkind zijn leeuwerikenlied, het stijgt naar de zon en zal niet als Icarus zijn vleugels ver- zengen. De Passions-Cantate is zeker geen bittere droefheidsuiting, het is de zang van een blijmoedig elfjarig kind, dat alle reden heeft om zich gelukkig te gevoelen. Moge het een mooi geslaagd concert worden. TOM DE VRIES HAARLEM, H n.ov Donderdag 26 november wordt m de gemeentelijke concertzaal een prestatieconcert gege ven door de Haarlemse harmonie- en fanfarekorPsen" waaraan medewerking wordt verleend door de stadsorganist Albert de Klerk. De korpsen, welke voor subsidie van de gemeente in aanmerking wensen te komen, moeten aan dit prestatieconcert deelnemen. Een jury, gevormd door Jos de Klerk, Gerard Boedijn en majoor R. van Yperen, zal het spel beoordelen. De uitspraak van deze jury is mede van invloed op het te verlenen subsidie. Het concert begint om half acht. HAARLEM, 14 nov. De tentoonstel ling die Ety Kolkman bij de nieuwe kunstzaal Oud Ambacht heeft uitgehan gen, geeft de indruk van een hoeveel heid reisnotities gemaakt door een I jeugdige artiste. Deze indruk wordt ge- vestigd door het vluchtige, weinig door werkte karakter van de gouaches ener zijds en het gemis aan routineus ob serveren om in vluchtige notities toch het wezenlijke te raken. Het ziet er allemaal erg enthousiast, charmant overmoedig en daardoor sympathiek uit, maar de onderschatting r an het ge geven en het niet door de dingen heen kijken naar hun beeldende mogelijkhe den leiden tot een resultaat waarin het beeld te kort komt door een teveel aan allure en het werkstuk niet mooi is in zijn materiële opbouw. Een eenvoudige gehoorzame nauwkeu righeid bij het observerend noteren en het doorvorsen van de picturale moge lijkheden van het gegeven zouden bij het voorhanden talent en de elementaire bekwaamheid tot een meer bevredigen de expositie hebben geleid. Het trans parante Jardin botanique, het verzorgde Square, het evenwichtige Marne en het pretentieloze Giethoorn geven daarvan een voorproefje. Ety Kolkman, zo hebben wij ervaren, is geen jeugdig overmoedige debutante, maar een toch nog wel jong, in Parijs gevestigd grafisch ontwerpster, afkom stig uit Heemstede en opgeleid aan de Amsterdamse Kunstnijverheidschool. In die zin is haar vrije werk inderdaad te vergelijken met reisnotities. Haar dage lijkse typografische bezigheden een portefeuille met door haar ontworpen advertenties, tijdschriftomslagen, lay outs en reclames heeft ons daarvan overtuigd verricht zij met grote be gaafdheid. Het heeft ons dan ook ver wonderd dat niet in de eerste plaats de ze ontwerpen en drukwerken zijn uitge- tald. Als typografica is Ety Kolkman vindingrijk, haar ontwerpen suggestief, subtiel doorwerkt en geven blijk van de nauwgezetheid en het vermogen tot evenwicht waartoe zij haar vrije werk niet heeft gebracht. Deze tentoonstelling die dan toch onze aandacht heeft ge vestigd op een begaafde figuur uit het Haarlemse, duurt tot en met 22 novem ber. HAARLEM, 14 nov. - De heer H. .J Voors, algemeen secretaris van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor BJoembollencultuur, die morgen gedurende veertig jaar verbonden is aan de vakorganisatie voor het Neder landse bloembollenbedrijf, is zowel organisator als tuinarchitect, deskun dige in cultuurtechnische en ekono- mische vraagstukken op het gebied van de bloembollen en propagandis tisch voorvechter van de belangen van een bedrijf, waaraan Nederland een belangrijk deel van zijn wereld- renommée dankt. Een veelzijdig, ak- tief en tegelijk ook rustig en voor naam man, die zijn succes steeds voor een belangrijk deel aan „gelukkig ge kozen medewerkers" toeschrijft, maar die onmiskenbaar een belangrijk aan deel moet hebben gehad in hetgeen Bloembollencultuur sinds de laatste veertig jaar geworden is: een hechte organisatie, die aan de vakgenoten grote diensten verleent en daarbij overheidsbemoeiing tot hetstrikt nood zakelijke heeft weten te beperken. Van de veertig jaar, die de heer Voors aan Bloembollencultuur verbonden is, heeft hij er bijna negenendertig gesle ten ais algemeen secretaris. De drieën twintigjarige veelbelovende tuinarchi tect, die 15 november 1919 adjunct-se cretaris werd, speciaal belast met de voorbereiding van de eerste grote Flora tentoonstelling in Heemstede, ging zijn diensten verlenen aan een organisatie die er kort na het einde van de eer ste wereldoorlog allesbehalve floris sant voor stond. Het ledental was toen tot onder de 2000 gedaald Het is sinds dien verviervoudigd. Uiteraard zou het onjuist zijn de belangrijkheid van een vereniging aan het aantal leden af te meten. Belangrijker is hetgeen die vere niging doet en dat is bij Bloembollen cultuur niet gering. Van oudsher is het bollenvak min of meer een eigen we reld met eigen gebruiken en hebbelijk heden. Het is een vak met een eigen, verplicht gesteld scheidsgerecht (de ge wone rechter komt aan bloembollen-ge schillen niet te pas), een eigen handels reglement, eigen ziektebestrijding, maat regelen om het vak gezond te houden, plantenziektebestrijding. collectieve re- klame en een eigen voorlichtings-or- gaan, het „Weekblad". Vak gezond houden „Wat we zelf kunnen, laten we de overheid niet doen", zegt de heer Voors. Dat geldt vooral de maatre gelen om het vak gezond te houden. Uit het vak zelf werd vóór de oorlog aandrang uitgeoefend op zulke voor zieningen, ook al is er sindsdien veel om te doen geweest. Nu de maatre gelen in de P.B.O.-sfeer liggen heeft „Bloembollencultuur" er geen dage lijkse bemoeiingen meer mee, maar treedt niettemin adviserend op bij de uitvoering. Het algemeen secretariaat van' de heer Voors heeft echter vo'op te maken met de talrijke cultuur technische vraagstukken, zoals dat van H. J. VOORS Succes te danken aan „gelukkig gekozen medewerkers". Advertentie BLOEMENDAAL - TELEF. 54855 at is er van onze rust terecht gekomen? Niets. Vorige week zat ik bij voorbaat te genieten van de stilte, die de Missie zou bieden. Geen vergaderingen. Geen drukte, althans buiten de kerk. Maar u en ik zijn bedrogen uitgekomen. De broodoorlog hield onze opwinding gaande. Telefoon tjes met Utrecht, boze woorden over en weer, en de strijd dreigde van een domme stad naar de dom stad over te slaan. En dan Sint- Nicolaas, onverstoorbaar als altijd, reed hij het herfstige Haarlem binnen, monter als een jonge leviet en wijs-begrijpend als een bisschop- op-jaren. Maar intussen heb ik een volle dag gebivakkeerd tussen een paar honderd vrouwen, die van heinde en verre naar Haarlem wa ren gekomen om in Gilde-verband een werkvergadering te houden. Ik heb ze zien werken die dag: groot-, middelbare en jonge moeders, sa men met de vrije vrouw. En zij hebben zich energiek geworpen op de problemen rond de godsdiensti ge vorming van de opgroeiende jeugd. Zij troffen in haar presiden te een uiterlijk kalme, maar inner lijk geladen aanvoerster, die pi kante hapjes aanvoerde, gekruid met prikkelende ingrediënten. Heel voorzichtig schotelde zij haar gedurfde opmerkingen de vergadering voor. Ze schrok even, toen er zo gretig gehapt werd, maar kreeg toen zelf zo de smaak te pakken, dat zij de menigte alles toewierp, wat zij wist te kokkerel len. Door het vuur, waarmede door de vergaderende dames vanuit alle hoeken de brokken problemen op gestapeld werden, was het warm in de zaal. De apostolische ijver werd bepaald gloeiend, toen in de middag een rectorale spreker een mild maar niettemin scherp cri- tisch geluid liet horen. Ik heb ge noten en weer eens vastgesteld, dat vergaderende en tevens wer kende vrouwen werkelijk weten, wat vergaderen en werken is. Zij leggen er tenminste heel hun ge voel en hun hart in. Van de man nen kan ik dat niet zeggen. Zij zijn te redelijk, met natuurlijk het voordeel, dat zij de problemen op lossen. Dat kan weer niet van de vrouwen gezegd worden. ebt u ook het verhaal gelezen van die zilveren schotel in het Frans Halsmuseum? Een romantische geschiedenis, die het uitstekend gedaan zou hebben een kwart eeuw geleden. Het fan tastische verhaal is mij te fantas tisch. en ik geloof er maar heel weinig van. Ik betwijfel, of de heer Baard zelf in die geschiedenis ge looft. Het is niet alles zilver, wat in dat verhaal schittert. Hij ziet ze vliegen, heeft iemand gezegd. Nu. zo erg was het ook weer niet. Tenslotte was het geen vliegende scho tel. W i44v v« de mechanisatie, met fiscale proble men, met de naamgeving van nieuwe soorten bolgewassen en met andere acute kwesties. „Organiseren. Dat woord heb ik vol ledig leren verbuigen", aldus de heer Voors. Hij kwam veertig jaar geleden al aanstonds voor organisatorische pro blemen te staan. Niet alleen omdat viar jaren wereldoorlog voor de bollencul- tuur het volledig wegvallen van de ex port en dus van een belangrijk deel van de afzet betekend hadden, maar ook omdat de handelsgebruiken veelal volkomen verouderd waren. De verhou ding van bollenhandelaars tot bollen- kwekers was bijna die van „heer" tot „slaaf". Dat kwam bijvoorbeeld tot ui ting bij het afrekenen van vorderingen. De kweker kreeg een jaar na levering zijn geld, maar moest daarop nog eens vijf procent korting toestaan aan de koopman, die zo welwillend geweest was juist van hem te betrekken. Een re delijker handelsreglement was één der eerste maatregelen, welke onder het algemeen secretariaat van de heer Voors. tot stand kwamen. Daarop volg de het verplicht stellen van de arbitra ge door het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel, een instelling die reeds vanaf 1907 bestaat. In de jaren na de eerste wereld oorlog ging het buitenland bescher mende maatregelen treffen tegen de invoer van plantenziekten tegelijk met Nederlandse bloembollen. Het was toen het bloembollenvak, dat het initiatief nam tot een eigen bey strijding van ziekten (zoals het be ruchte narcisse-aaltje) te velde. De „collectieve reklame" is in ons land allerwaarschijnlijkst wel het oudst in het bloembollenbedrijf. In dj vo rige eeuw reeds zagen de vakgeno ten het belang in van algemene propaganda voor „de" bloembollen in het buitenland. Legio exposities Tuinarchitect-secretaris Voors heeft verschillende smaakvolle arrange menten verzorgd voor buitenlandse I representatie van onze bollen, terwijl het aantal exposities, dat volgens zijn plannen tot stand kwam, legio is. Óp i het gebied van de onpersoonlijke re klame is het bollenvak steeds even vcfl begrip als vooruitstrevend ge weest. Nieuwe paden ging Bloembol lencultuur in de vroegere dertig ja ren bewandelen door het laten maken van een speciale bollenfilm „Van bol tot bloem" door de beroemde cineast (Multifilm-oprichter) Mol. Van groot intern belang voor het vak zijn de wekelijkse keuringen in het Krelage- huis te Haarlem, waarvan het doel is voortdurend te streven naar ver betering van het assortiment. In deze veelheid van taken van Bloem bollencultuur is algemeen-secretaris Voors de grote coördinator en stimu lator. Dat alles er is, en goed, schrijft hij voor' een belangrijk deel toe aan zijn „gelukkig gekozen medewerkers" en aan aller medewerking. De heer i Voors is in 1896 geboren te Heino in 1 Overijssel. Hij werd na zijn studie aan het tuinbouwinstituut te Boskoop opge leid tot tuinarchitect door de destijds bekende tuinarchitect Copijn te Groe- nekan. Ook in het maatschappelijk le ven buiten de bloembollenwereld heeft de heer Voors zo lang het hem fysiek mogelijk was verschillende functies be kleed. Zo was hij lange jaren lid van de gemeenteraad van Heemstede, lid van de Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk en president van regen ten van „Meer en Bosch in Heemstede. WASHINGTON, 12 nov. (U.P.I.) De aarde heeft een staart van 100.000 kilometer, zo heeft de Russische as tronoom Fesenkow ontdekt. De Hon gaar Peter Hedervari, lid van de internationale vereniging voor kennis van de maan, schreef daarover in een artikel dat in Washington verspreid Is door het bureau van technische diensten aldaar. Fesenkow, zo werd in het artikel gezegd, heeft door onlangs voltooide onderzoekingen bewezen lat de aarde iedere dag ongeveer 11.000 ton van haar dampkring verliest. Dit betekent niet dat we spoedig gebrek aan lucht zullen hebben, want het gewicht van de dampkring wordt op 5.200.000.000.000 ton geschat. BU dit gewicht is het dagelijks verlies van geen betekenis. De verloren lucht stroomt van de aarde weg als de staart van een ko meet. Aangenomen wordt dat de staart bestaat uit stikstof- en zuur stofatomen die op de een of andere manier voldoende snelheid hebben ge kregen om aan de zwaartekracht van de aarde te ontsnappen. Advertentie Alléénverkoop KORT Haarlem Heemstede Zandvoort Gr. Houtstr. Raadhuisstr. Gr. Krocht L. Veerstr. 52 30-34 llmuiden Kennemerlaan 41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3