Groot aantal tegen nazi's In 1960 zullen in 300 verdachten processen op komst West-Duitsland terechtstaan *1 i De Nederlandse op het n Opera ulpunt Gelijkheid van loon voor —mannen en vrouwen— H commentaar Redt eerst1"""""""" de anderen r AFFAIRE-HEYDE STAAT NIET ALLEEN Adolf Eichmann nog steeds op vrije voeten Waar komt de city van IJ mond-Noord Landhervorming in Tibet Doorpraten over deze zaak. Rijden onder invloed berecht r EVEN AANDACHT VOOR ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 PAGINA 7 y O Ged. Staten antwoorden op vragen van mevrouw GroensmitVan der Kallen Chinees besluit Bondsraad tegen radio station in West-Berlijn Agent kon opzij sprin gen; wielrijder gedood 50-jarig bestaan Nederlandse bond van boekdrukkerij en Minister Van Rooy hoopt op instelling van ondernemingsraden Militaire tehuizen Geen verdere subsidie verhoging Prettige staking PROF. P. GEYL O.B.E. BIJ DE ARTILLERIE. INRICHTINGEN t eruggang bedrijvigheid door MARGUERITE BOURCET r. /••••-. SVERIGE ,riof (Van onze correspondent) BONN, 13 nov. Oisteren, op de «ag dat prof. Werner Heyde die als kamparts van Hitier duizenden men- aenlevens op zijn geweten zon hebben zich bij de Westduitse politie meld de, is te Remscheid in het Roergebied *en voormalige hoge officier van de Gestapo gearresteerd, de 49-jarige Ro bert Mohr. Hij wordt verantwoordelijk kesteld voor de arrestatie van een Kroot aantal Joden, van wie er velen de Duitse concentratiekampen zijn omgekomen. Men verdenkt hem er o.a. van een belangrijke rol te hebben Kespeeld btf de arrestatie in 1943 van Ernst Maier, een Joodse rechter, die *Ün verblijf in een concentratiekamp biet heeft overleefd. In 1947 was er k! Adolf Eichmann. Een foto uit de oorlogs tijd, toen de man verantwoordelijk was Voor de uitroeiing van de Joden in Europa al een arrestatiebevel uitgevaardigd te gen Robert Mohr. Al de jaren sinds de oorlog heeft hij, net als prof. Heyde, kans gezien onder een valse naam in West-Duitsland te wonen. In de komen de maanden zullen nog wel meer ar restaties wordenu verricht. In het nabij Stuttgart gelegen Ludwigshurg is een jaar geleden op initiatief van de West- duitse deelstaten het „Centraal Bureau voor de vervolging van nazi-mis daden" opgericht. Het bureau heeft inmiddels de stukken doorgelezen van alle processen, die in de loop der ja ren tegen nazi-misdadigers zijn ge voerd. Daarin zijn allerlei namen op gedoken van lieden, die buiten gerech telijke vervolging zijn gebleven, hoe wel hun medeschuld aan de nazi-gru welen toch vaststond. AI deze lieden wil het bureau eens aan de tand voe len. Het bureau kondigde dezer dagen aan, dat in 1960 twintig processen te gen nazi-misdadigers zullen worden ge voerd. Het gerucht gaat, dat het ma teriaal heeft verzameld voor in totaal 1.641 processen. Dit cijfer zal vermoe delijk sterk overdreven zijn, maar ook dan is het einde van de processen tegen nazi-misdadigers nog lang niet in zicht. Men hoopt ze vóór 1965, d.w.z. 20 ja ren na afloop van de tweede wereldoor log, te beëindigen. Dan verjaren de misdaden nl., maar er is een stroming in West-Duitsland om deze verjarings termijnen ten aanzien van nazi-geweld- daden buiten werking te stellen. In de twintig grote processen, die in 1960 voor Westduitse rechtbanken zullen worden gevoerd, zullen in to taal rond 300 personen terechtstaan wegens hun aandeel in gruweldaden, die in de concentratiekampen wer den gepleegd. Ook zullen leden van de z.g. „Einsatzkommandos" te rechtstaan, die achter de Duitse frontlijn in het Oosten Joden en communisten om het leven brach ten. Een aantal beklaagden zit al in voorarrest, o.a. de vroegere S.S.- Oberführer Ehrlinger, die mede schuldig is aan de moord op vele duizenden Joden in het Oosten. Ehr- lingers adjudant, wiens naam niet is genoemd doch die ook zou moeten terechtstaan, heeft zich kortgeleden in de cel door het innemen van ver gift van het leven beroofd. ..Eet bericht, dat de heer Peter Maag Vn ontslag aan de directie van de Nederlandse Opera heeft aangeboden en betmuiga heejt geregen, voegt geen nieuw aspect toe aan de situa tie, maar duidt slechts aan, dat de nieuwe directie de consequentie heeft getrokken uit een onmogelijke toe stand. Dit siert haar evenzeer als het feit, dat zij de verantw00rdelijkheid voor begane fouten openlijk heeft danvaard. De billijkheid gebiedt er de aandacht °P te vestigen, dat de verantwoordelijkheid aanzien lijk zwaarder nerkomt op de vorige directie dan op de directie m haar huidige samenstelling. De neer Cor nells is een gedeelte van het vorige **izoen in junctie gewest bij de Opera doch niet in de gevolmachtigde posi tie, welke hij sinds 1 september be kleedt. Voor het overige is er weinig aan Belegen in het verleden te wroeten. Er is wanbeleid gevoerd. Het is inge zien, men heeft het feitelijk erkend e'i men heeft niet geaarzeld in te Brijpen, uiteraard met de bedoeling J °hi de noodzakelijke verbeteringen te brengen. Daar moeten we op hopen. Waar we wel oog voor moeten heb- hen, zijn de lessen, die uit dit verleden *8 trekken vallen. De heer Cornells heeft veel geworpen op noodlottige °nistandigheden. Die doen zich indef- dactd bij de Nederlandse Opera veel vuldig voor. De Nederlandse Opera 's een probleeminstelling. Dit behoeft *°cliswaar geen reden te zijn voor de hiding om de ene blunder op de an dere te stapelen, doch men mag zich "bic niet verhelen, dat de problemen, ^aaraait de Opera lijdt, niet van ac cidentele aard zijn, maar de structuur Van haar bestaan betreffen. Dat men *ptisten en zelfs een muzikale leider kan engageren zonder zich voldoendê 'Ozicht in hun bekwaamheden te heb- hfn gevormd, is een aanwijzing van s structuurgebrek. Als ter verkla- j g van dergelijke fouten de heer Gornelis zich terecht beroept op om- J'mdigheden, die men niet in de hand ad, dan moeten de voorwaarden wor den geschapen voor het ontstaan van omstandigheden, die men wel in de hand heeft. Het kan liggen, behalve aan accidentele onbekwaamheid van de leiding, aan de organisatie of aan een gebrek aan voldoende financiële middelen, of aan al dergelijke om standigheden tegelijk. Dit zij daarge laten. Vaststaat echter, dat fouten, die in het verleden begaan zijn niet mo gen voorkomen en dat er derhalve in de structuur van de Opera zelf een goede garantie moet bestaan, dat zij inderdaad niet passeren. Tot deze garantie behoort zonder enige twijfel op een voorname plaats de outillage van de Nederlandse Ope ra. Zolang de gemeente Amsterdam, alle goede voornemens van veel meer dan een kwart eeuw ten spijt, in ge breke blijft een opera-theater te bou wen, zal de Opera een onvolwassen instituut blijven, dat door haar on volgroeidheid altijd ernstig gevaar loopt in moeilijkheden te geraken, zwaar genoeg om haar bestaan te be dreigen- Indien deze toestand gehandhaafd blijft, zou men de Opera beter wel bewust kunnen opheffen, dan haar op te korte en kreupele benen nog lan ger te laten voortmodderen, waarbij haar artistiek en maatschappelijk be lang steeds problematischer wordt. De directie, die nu van het nulpunt uit weer opnieuw moet staat in wezen voor een schier hope loos werk, omdat het aan de waarden, waaronder een ope- ra-instelling moet bestaan ont- I breekt. Mocht het Amster- i dams stadsbestuur dit uitein delijk eens gaan inzien. PROF. DR. WERNER HEYDE Op het bestaan van deze instelling is onlangs de aandacht gevestigd door een briefwisseling tussen het bureau in Ludwigsburg en het „Centraal Bu reau voor het onderzoek naar nazi misdaden", dat in Israël, in Haifa ge vestigd is. De briefwisseling hield ver band met de affaire-Eichmann. In de tweede helft van oktober ontstond er rond Adolf Eichmann, een vroegere SS-generaal, die sinds 1945 wordt ge zocht. grote opwinding, niet alleen in Westduitse maar ook in geallieerde kringen. Eichmann, geboren in het thans van Tel Aviv deel uitmakende Savona, was de enige top-nazi die vloeiend Hebreeuws sprak. Hij was Hit- Iers „Beauftragte" voor de uitroeiing der Joden in Europa. Hij was verantwoordelijk voor de z.g. „Endlösung der Judenfrage" en in het laatste stadium van het nazi regime was hjj baas over alle concen tratiekampen in Duitsland en in de door de nazis bezette gebieden. Hij slaagde er na de Duitse capitulatie in uit Duitsland te vluchten, vermoedelijk naar Zuid-Amerika, dat het vluchtoord werd voor vele top-nazis. Sindsdien wordt hij ijverig door zowel de Duitse recherche als door de politie-instanties der geallieerde landen en door Inter pol gezocht. Hij is echter even on vindbaar gebleven als Hitiers plaats vervanger Martin Bormann. Terwijl van Bormann met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid vaststaat, dat hij bij de vlucht uit het door de Russen omsingelde Berlijn de dood vond, geldt ten aanzien van Adolf Eichmann, dat hij nog in leven is, doch er almeer dan 14 jaren in is geslaagd om zijn identiteit geheim te houden. Enkele weken geleden nu dook plotseling het gerucht op, dat Adolf Eichmann in dienst van een oliefirma in het sjeikdom Koeweit aan de Per zische Golf zou staan. Het bericht was afkomstig van het Israëlische bureau te Haifa. In grote opmaak brachten de Israëlische bladen Eichmann's ver meende aanwezigheid in het zo nabije Koeweit. Het bureau in Haifa verzocht onmid dellijk om nadere inlichtingen aan het Westduitse „Centrale Bureau voor de vervolging van nazi-misdaden". Dit kon slechts bevestigen, dat indien de omtrent de in Koeweit opgedoken fi guur verstrekte gegevens inderdaad klopten, deze niemand anders dan de gezochte Adolf Eichmann zou kunnen zijn. Het Britse ministerie van buitenland se zaken, dat voor de buitenlandse za ken van het sjeikdom Koeweit verant woordelijk is, ontkende evenwel bewij zen te hebben, dat Eichmann zich al daar zou ophouden. En daarmede is men dan weer pre cies even ver als tevoren, n.l. dat Eichmann spoorloos is. Feitelijk is men nog achterop geraakt, want in dien het in Koeweit opgedoken heer schap inderdaad de gezochte Adolf Eichmann zou zijn, is deze door de op winding in de internationale pers thans gewaarschuwd en heeft hij we derom de kans gekregen de benen te nemen. Overigens staat op de opspo ring van Adolf Eichmann alleen al jn Israël een beloning van 10.000 dol lar (uit particuliere giften bijeenge bracht). De Israëli willen niet zozeer zijn veroordeling wegens medeplichtig heid aan de vermoording van rond 6 !n>- uY1 doden, maar hopen vah hem inlicht,ngen te verkrijgen omtrent ver schillende nog altijd duistere achter gronden van het nazi-beleid ten aan zien van de Joden in Europa. HAARLEM, 14 nov. Het streek plan IJ mond-Noord houdt slechts de suggestie, maar niet de verplichting in om een nieuwe city in het uitbreidings plan vaduBeverwijk te projecteren. Ge deputeerde Staten plegen met het ge meentebestuur van Beverwijk overleg omtrent de in dezen meest juiste ge dragslijn. Aldus antwoorden GS van Noord-Holland op vragen van het sta tenlid mevrouw A. M. C. V. Groen- smit-Van der Kallen (KVP) uit Be verwijk naar aanleiding van het rap port van het Nederlands Economisch Instituut, uitgebracht in opdracht van het IJmond-adviescollege, over de aard en de omvang van de in het streek plan ontworpen city. GS merken op dat de planologische ontwikkeling in de IJmond-Noord slechts moeizaam op gang is gekomen en dat de ontwikkeling zich bovendien niet voltrokken heeft vanuit het toe komstig centrum, maar o.m. voor een groot gedeelte allereerst nabij het be staande dorp Heemskerk. Het ter hand nemen van de verwezenlijking van de, deels onder Beverwijk, deels onder Heemskerk vallende wijken Oosterwijk en Meerestein, die onmiddellijk op de toekomstige city zouden aansluiten, heeft veel langer geduurd dan bij de opzet van het streekplan was voorzien en is zelfs thans nog niet eens volledig. Zoals bekend concludeert het rap port van het Nederlands Economisch Instituut tot de stichting van een city op een andere dan de in het streekplan aangegeven plaats. PEKING, 14 nov. (Keuter) De Chi nese communisten hebben besloten dat het thans tbel is om tot herverdeling van het grondbejcit in Tibet over te gaan, aldus blijkt uit het Pekingse Volksdag blad van gisteren. Dit besluit werd ge nomen door de commissie voor Tibet van de Chinese communistische partij op een zitting die drieëneenhalve week duurde en op 18 oktober eindigde. Het grootste deel van de landerijen in Tibet is thans het eigendom van feoda le heren en Lamakloosters. Volgens de commissie de grootgrondbezit ters die met hebben deelgenomen aan de anti-Chinese opstand in maart, scha devergoeding te ontvangen voor de ont eigende landerijen, maar het land van de deelnemers aan de opstand moet zon der betaling worden onteigend. (Van een medewerker) et schijnt alsof het uit de lucht komt vallen, wanneer we zo maar ineens de aandacht vragen voor de zaak van de gelijke betaling voor gelijke arbeid van mannen en vrouwen. Toch is het plotselinge hiervan inderdaad slechts schijn. Niet alleen, dat op zich de zaak belangrijk genoeg is om van tijd tot tijd in de herinnering te wor den teruggeroepen, maar we moeten ook met belangrijke bijkomstige feiten rekening houden. Deze zijn van twee erlei aard: de Nederlandse verplichtin gen ten aanzien van het E.E.G.-verdrag en de gevolgen van een gelijkstelling van loon voor onze loonpolitieke situ atie. In artikel 119 van het verdrag van de Europese Economische Gemeenschap is bepaald, dat in beginsel de gelijke be loning voor mannelijke en vrouwelijke werknemers voor gelijke arbeid in de eerste étappe van het verdrag moet zijn veilig gesteld. Deze eerste étappe loopt af op 31 januari 1961. We hebben dus nog iets meer dan een jaar om deze zekerheid te verkrijgen. Gebeurt het niet, dan zijn de andere lidstaten niet gehouden om de volgende étappe, waar in een grotere vrijmaking van de han delsmarkt is opgenomen, te verwezen lijken. En het is nu reeds duidelijk, dat de Europese markt met name voor Ne derland van levensbelang is. Onze uit- voerpositie is al zeer beslist gunstig be- invloed door de nieuwe situatie. Wat dit betekent voor de werkgelegenheid en voor het welvaartspeil in ons land laat zich moeilijk in cijfers uitdrukken, maar is van niet te schatten betekenis. Nu komt binnenkort in de Kamer in behandeling een verslag van de Staten- Generaal betreffende de uitwerking en toepassing van het verdrag tot oprich ting van de Europese Economische Ge meenschap over de periode 1 januari 1958 tot 1 augustus 1959. In dit verslag zegt de regering, dat zij met voldoening heeft geconstateerd, dat reeds in een aantal bedrijfstakken een gestadige aan passing van de vrouwenionen aan de mannenlonen voor gelijke functies plaats vindt. Voorts stelt zij evenwel, dat haar uiteindelijke verplichtingen ten aanzien van verdragsartikel 119 slechts kunnen richten. We denken in dit geval b.v. aan de maatkleermakerijen, aan de witwas- serijen, aan het bankbedrijf, enz. Onder nemingen dus, waar mannen en vrouwen naast elkaar dezelfde arbeid verrichten Aangenomen, dat ook de werkprestatie gelijk ligt, is het op zich onbillijk, aan de ene werknemer minder uit te betalen dan aan de andere, eenvoudig omdat die ene een vrouw is. Laten we het be hoefte-element meetellen, dan is er een oplossing te vinden b.v. zoals bij de apothekers-assistenten, waar de gelijke betaling is doorgevoerd, maar waar de gehuwde mannelijke assistent een be paalde toeslag ontvangt. We zullen hier de argumenten verder niet herhalen, die pleiten voor gelijk loon bij gelijke arbeid. We menen, dat dit duidelijk genoeg is. Ma-ar we ves tigen er nu de aandacht op, omdat dui delijk moet zijn, dat een consequent doorvoeren van dit beginsel gevolgen heeft voor de totaal uit te keren loon som. In een intern rapport, waarvan wij dezer dagen konden kennis nemen, wordt becijferd, dat de volledige doorvoering het nationale loonfonds met twee en waarschijnlijk nog iets meer procenten zal verhogen. In de spelregels rond de gedifferentieerde loonpolitiek wordt over deze zaak gezwegen. Maar wer kelijk niet om de zaak moeilijker te maken dan ze toch al is wanneer hierover niet wordt doorgepraat, raken we in de knel. Ofwel we voldoen niet aan onze verplichtingen en brengen daarmee de tweede étappe van het E.E.G.-verdrag in gevaar, ofwel we moeten bedenken, dat bij het stellen van looneisen ook een deel dient toe te komen aan de nu nog onderbetaalde vrouwelijke collega's. We zien met belangstelling de Kamer discussie tegemoet en het resultaat van het puzzelen, dat de economisten zullen moeten gaan doen, om uit deze moeilijk heid te komen. In de maaruien sedert de opstand zijn )3 plattelandsverenigingen voor land- worden vastgesteld na een uitvoerig on derzoek van de zijde van een commissie. 503 hervorming opgericht met meer dan 100.000 leden. Ook in andere kringen heeft het streven naar landhervorming steun gevonden, waaruit blijkt dat de tijd thans r«p is voor verwezenlijking van plannen m deze richting. De commissie maakt onderscheid tus sen landbouwgebieden en herdersgebie- den. In de laatstgenoemde, waar onge veer 300.000 van de 1.200 000 Tibetanen wonen, is de belangrijkste taak, aldus de commissie, opstand tegen te gaan, slavernij en dwangarbeid zonder loon af te schaffen, de economie tot ontwik keling te brengen en de levensstandaard te verhogen. Volgens waarnemers blijkt uit de plan nen voor de herdersgebieden dat de feo dale heren en grote veebezitters voor lopig hun eigendom mogen behouden. De Pantsjen Lama, de communistisch- gezinde wereldlijke leider van Tibet, heeft vorige maand in een toespraak te Peking gezegd dat in landbouwgebie den met een bevolking van 400.000 per sonen het eerste stadium van de demo cratische hervorming is voltooid of bij na is voltooid. Er werden voorbereidin gen getroffen voor landhervorming in de gebieden waar de overige 500.000 mensen van de landbouwende bevolking wonen. MOSKOU, 14 nov. (UPI) De Rus sische plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Wladimir Semjonov heeft gisteren de Westduitse ambassa deur te Moskou Hans Kroll een nota overhandigd waarin wordt geprotes teerd tegen de Westduitse plannen om in West-Berlijn een nieuw radiostation te zetten. In deze nota wordt gesteld dat de vestiging van zulk een station de situatie in Berlijn zou verslechteren en een hinderpaal zou zijn op de weg naar een oplossing van net Berlijnse vraagstuk. Soortgelijke nota s waren al overhandigd aan de amoassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk te Moskou. Inmiddels heeft de Westduitse Bondsraad zich al tegen de plannen voor een radiostation in West-Berlijn verklaard. Het recital, dat de bariton Julius Eschka op maandag 16 november in de Suite in Amsterdam zou geven, moet wegens ziekte worden uitgesteld. Het is nu de vraag, of er inderdaad be hoefte is aan zulk een uitgebreid onder zoek dan wel of zulk een onderzoek niet zoveel tijd in beslag zal nemen, dat de in werking treding van de tweede verdragsétappe er door in gevaar zal komen. Ten aanzien van het beginsel beschik ken we sinds enkele jaren over een aan tal uitstekende rapporten, die zeker tot grondslag van het onderzoek zouden kunnen dienen. We denken met name aan het rapport, in 1957 uitgebracht door het Internationaal Christelijk Vakbureau, en aan het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming, op 11 de cember 1957 verschenen. Beide rappor ten geven uitstekend cijfermateriaal en tonen overduidelijk aan, dat de arbeid door vrouwen verricht, ook als deze ar beid volkomen gelijk is aan die van mannen, in belangrijke mate wordt on derbetaald. In talloze gevallen komt het nog voor, dat bij gelijke arbeid vrouwen slechts 65 tot 75% ontvangen van het loon, dat hun mannelijke collegae voor dezelfde arbeid mogen incasseren. Het Internationaal Christelijk Vak bureau gaf destijds internationaal ver gelijkingsmateriaal. Hieruit bleek o.m., dat Nederland over het algemeen gezien het geringste aantal loontrekkende vrouwen in procenten van het totaal aantal loontrekkenden heeft van de ver geleken landen. Voorzover het Europa betreft was de stand in 1957 zo, dat Ne derland 25,4% loontrekkende vrouwen kende, België 26,7%, Frankrijk 28,5%, Duitsland 30% en Zwitserland 31%. De verschillen lopen dus niet sterk uiteen, maar zijn toch met het oog op de ge volgen van de verwerkelijking van ar tikel 119 van betekenis. Zoals gezegd is er een niet onbelang rijk aantal Collectieve Arbeids overeenkomsten, waarin het prin cipe van de gelijke betaling reeds is op genomen. Des te dringender wordt so ciaal gezien de wenselijkheid dat het zich ook over de andere bedrijfstakken uitstrekt. In vrijwel geheel de ambte narenwereld maakt het geen verschil uit, of een man dan wel een vrouw be paalde werkzaamheden verricht. Er zijn nog slechts een paar kleine overheidsbe drijfjes, o.a. een rijkskleermakerij, waar bij gelijke arbeid de vrouwen min der verdienen dan de mannen. Let wel: we spreken van gelijke arbeid en niet van gelijkwaardige arbeid. Van gelijke arbeid spreken we, wanneer mannen en vrouwen dezelfde werkzaamheden ver- ARNHEM. 13 nov. Een 41-jarige Nijmeegse koopman Is vanmorgen door het gerechtshof veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een jaar intrekking van rijbewijs wegens poging tot zware mis handeling van een politie-agent. Verdachte werd er van beschuldigd op 12 april van dit jaar, onder invloed van alcohol een auto besturend, een politieman, die hem wilde aanhouden, bijna te hebben overreden. Door tijdig opzij te springen kon de agent de auto, die met onverminderde vaart doorreed ontwijken. De rechtbank had verdachte veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en twee jaar intrek king van rijbewijs. Voorts werd een 48-jarige Ooster- beekse vertegenwoordiger veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan- den. waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar met aftrek. Hem werd ten laste gelegd, dat hjj op 8 januari van dit jaar in Ooster beek, onder invloed van sterke drank een auto besturend, een fietsende col lega met dodelijk gevolg had aangere den. Het zicht op de weg was die dag door het slechte weer niet goed, het geen mede tot het ongeluk bijgedragen zou kunnen hebben. De vertegenwoor diger had erkend na het drinken van alcohol onder deze omstandigheden nooit achter het stuur te hebben mo gen plaatsnemen. De rechtbank had verdachte gevonnist met tien maanden gevangenisstraf en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG 13 nov. Vandaag ls het vijftig jaar geleden, dat de Ned. bond van boekdrukkerijen werd op gericht. Ter gelegenheid van dit feit zijn meer dan vijfhonderd drukkers met hun dames naar het Kurhaus in Scheveningen gekomen om de her denkingsbijeenkomst, die door de Fe deratie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf werd ge houden, bij te wonen. In een rede sprak de minister van Sociale Zaken en I Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, met grote waardering over het werk van de oprichters van de organisatie van de typografie. „De invoering van de leerlingen-op leiding in 1917 toen deze jongelieden nog met scheve ogen werden aange zien en de oprichting van het eerste bedrijfspensioenfonds, bewijzen, dat uw bedrijfsorganisatie vooruitstrevend was en revolutionaire ideeën had. Ten aanzien van de oprichting van een be drijfschap behoort de typografie echter niet tot de eersten," aldus de minister. De bindsman sprak de hoop uit, dat de samenwerking binnen de onderneming, die hij van primair belang acht, zich zou manifesteren in de instelling van ondernemingsraden. Tevoren had de voorzitter van de Fe deratie, de heer J. A. M. Cleerdin, in zijn inleiding de federatie geschetst als een levende organisatie, die gebaseerd is op zedelijke grondslagen. „Onze be drijven zijn gegroeid van ambachte lijk tot industrieel. Willen wij echter de techniek overwinnen, dan moeten wijbegrip hebben voor de functie van de ondernemer in de kring van de col- lega'.s, tegenover de werknemers en zeker niet in de laatste plaats tegen over de cliënt en de gemeenschap, al dus de voorzitter. Een geanimeerde receptie volgde op de bijeenkomst. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 nov. Minister Vis ser is van mening dat hij met de subsi diëring van militaire tehuizen niet ver der kan gaan dan de reeds aangekon digde verhoging van ƒ3000.- tot ƒ3250.- per tehuis. In zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer zegt de minister dat de financiële moeilijkheden van de organen, die de militaire tehui zen verzorgen, hem bekend zijn. Daar om is besloten tot de genoemde be scheiden verhoging. Mede gezien de overige tegemoetkomingen die ten laste van de Defensie-begroting aan deze in stellingen worden verleend, meent hij voorlopig een verdere verhoging niet in overweging te kunnen nemen. WROUGHTON, 13 november Het personeel van de Engelse machi nefabriek Lister heeft vandaag de ge reedschappen neergelegd om in de kan tine naar de tv-reportage van een wed ren te kijken. De direktie stond- er lach end bij. Het paard van een der direk- teuren, Knight of the Dale", liep na melijk mee en talrijke werknemers had den er een gokje aan gewaagd. Toen het paard zijn race won, en bovendien zes voor een bleek te betalen, kende de vreugde geen grenzen. En opnieuw keek de directie lachend toe. De Engelse koningin heeft professor Pieter Geyl benoemd tot ere-comman- deur van de Order of the British Em pire, vanwege zijn verdiensten jegens de Britse culturele belangen en de Brits-Nederlandse betrekkingen op ge schiedkundig gebied. Geheel in overeen stemming met de te keningen der zegels zal het maandag a.s. te gebruiken eerste- dag-stempel voor de kinderzegels een jon gen met een vlieger te zien geven. (Van onze Haagse redactie) HAAG, 14 nov. De artillerie- 1pl'C'1t'ngen hebben dit jaar opnieuw b ,^amPen met een teruggang van de j^arijvigheid in de militaire sector. jv'hister Visser (Defensie) heeft aan de la: in ^"eede Kamer meegedeeld dat de fi hciële resultaten van het staatsbedrijf °hd ernstige mate de terugslag hebben Jev erv°nden van vertraging in de af- te er'n£ van munitie voor Duitsland, pp„f:,0volKe van buiten het bedrijf lig- de oorzaken. Er je ?ver "°8, Been beslissing genomen Ete-Bo„fn uele produktie van het Arma ?>~ijf8ripe,-r - hoeve centierechten bezit waarvoor het staatsbe- ten be- ?en. pf,y,an de Nederlandse strijdkrach- In naai- tj?mrTussie st;elt een onderzoek Vah de .de technische hoedanigheden V... in df» n VUUr,T.C ln de rwapenen, handel zijnde moderne ÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 75 En opeens weerklinkt er boven alles uit een kreet, men weet niet waar vandaan: „Brand! Tussen het eerste alarm en de instorting van het dak zullen er precies veertig minuten verlopen. In dat korte tijdsbestek zal de Liefdadigheidsbazaar volkomen door het vuur verwoest worden. Bij het eerste noodsein is er nog niets te zien dan een dunne rooksliert die uit de bioscoopruimte de zaal in dringt. Het gevaar schijnt niet van ern stige aard, maar de mensen beginnen onmiddellijk in de grootste wanorde naar de uitgang te rennen. De hertog van Alengon, die zich op enkele passen afstand van de hoofdingang bevindt, begrijpt ogen blikkelijk. dat er ingegrepen moet worden, wil het publiek niet tot een dolle vlucht overgaan. Hij springt op een tafel. Met een helderklinkende stem —de bijna vergeten stem van de militaire oefe ningen in Vincennes geeft hij aanwijzingen en maant de door vrees aangegrepen mensen tot kalmte, waarvan een dicht opeengepakte groep, stompzinnig geworden van schrik, hopeloos verward raakt in de tochtschermen bij de deur. Aan het adere einde van de hal nog eens, en voor het laatst, hebben zij dezelfde gedachte gehad! gehoorzaamt ook de hertogin van Alen gon aan haar instinct om zich dienstbaar te maken en de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Zij heeft de huivering van angst, die er bij de alar merende kreet „Brand!" door haar heen ging, koel bloedig onderdrukt. Niemand zal iets aan haar merken. Zij legt slechts één zorg aan de dag: kalm blijven en de anderen kalmeren. Door zelf een voor beeld te geven wil zij #en rem zetten op het parang, dat misschien gevaarlijker zal blijken dan de ne brand. Dat het een kleinigheid is om zichzelf door van de naburige, nu nog gemakkelijk te bereiken zij uitgangen te redden, schijnt niet eens bij haar op te komen. Om sommige van haar buurvrouwen, die net hoofd beginnen te verliezen en hardop in huuen uitbarsten, gerust te stellen, gaat zij doodgemoe dereerd op een stoel zitten. „Vooral geen paniek!" roept zij met een gezag, dat men in haar stem zelden of nooit heeft opge- merkt. De toonbank is haar commandobrug geworaen. Zij concentreert alle aandacht en energie om aie laatste minuten, waarin nog zoveel mensenlevens gespaard kunnen worden, zo nuttig mogelijk te maken en het vertrek "van het publiek naar oesie vermogen te regelen. Zij wijst haar verkoopsters de kleine deuren, cue toegang geven tot het bouwterrein en waarvan het merendeel der aanwezigen het bestaan niet eens kent. Ook daar gaat men elkaar nu verdringen, maar deze uitgangen zijn minder ver van de laatste stands verwijderd dan de hoofdpoort. Zij verzoekt ordelijk naar buiten te gaan: de jongeren het eerst daarna de bezoeksters en tenslotte het personeel van de stands. Verschillende keren herhaalt zij het bevel: „De jonge meisjes het eerst!" Te midden van de algemene verwarring, waarin alles wordt opge offerd aan het directe zelfbehoud, bewaart zij het gevoel voor de hiërarchie der waarden en tracht voorrang te geven aan de jonge meisjes, aan de moeders van morgen, in wie zij de toekomst be dreigd ziet. En zij voegt eraan toe: „Redt u, vertrekt zo vlug mogelijk: ik ga het l&ciTst Zo wacht ook de kapitein van het bedreigde schip op de laatste sloep, na tot het einde toe over het heil van de bemanning te hebben gewaakt. Want op dat ogenblik gelooft zij nog gelóóft zij het of spiegelt zij het de anderen heldhaftig voor? dat bij een goed geordende manoeuvre een ieder tijd zal hebben zich te redden, alvorens net gevaar te ernstig wordt. Op dat ogenblik springt de hertog van Alengon van de tafel. Al het mogelijke heeft hij gedaan. Hij heeft nu het recht aan zichzelf te denken of liever aan zijn vrouw, die zeker nog op hem wacht bij de stand van de Dominicanen. Zo snel mogelijk wil hij de hal doorlopen, haar opzoeken en meenemen. Plotseling schiet er een steekvlam uit het film zaaltje. In een ommezien tast het vuur de wanden aan. Het voedsel ligt voor het grijpen: lichte hout constructies, papier, karton. Een regen van vonken springt op tegen het grote geoliede doek, dat tot dak dient. In minder dan geen tijd vat het over zijn hele oppervlakte vlam. Er gaat een rilling van uitzinnige angst door de menigte. Onder de zweep van het gevaar steken de primitiefste instincten de kop op. Al die welopge voede mensen storten zich tomeloos in het wilde gedrang. Tafels, stoelen, stands, alles wordt omver geworpen, vertrapt, vernield. Eindelijk weten de eersten, die achter uit de zaal naar voren gedrongen zijn, zich een weg te banen naar de poort. Een ver raderlijke trede van het trapje zinkt weg onder hun voeten. Er valt iemand. Tien, twintig vallen er, elkaar meesleurend, armen en benen verward. En steeds heviger dringt de stroom van mensen aan. Wie zich zou willen bukken om de struikelende vrouwen omhoog te helpen, komt zelf ten val. Zij blijven daar voor de ingang liggen als een samen gepakte en schreeuwende barrière waarop de horde van vluchtelingen zich te pletter loopt. Als een levende grendel heeft de menigte zichzelf inge sloten. De Liefdadigheidsbazaar is veranderd in een onme telijke zee van vlammen. Van alle kanten springt het vuur op, het kruipt over de vloer, het spat van de muren, het regent van het plafond. Het geoliede doek verteert en smelt weg, delen ervan storten brandend en verblindend op de mensen neer. De ballon veroorzaakt nieuwe steekvlammen. De vuur gloed straalt een helse hitte uit. Een ondoordring baar rookgordijn hangt er over heel de lengte van de zaal, vermengd met een verstikkende lucht van roet, vet, hars enverzengd vlees. De mensen bloeden uit neus en ogen. (Wordt vervolgd). De vorige maal in deze rubriek opge nomen mede deling van de P.T.T. be treffende de nieuwe Koninginne zegels van Suriname heeft in krin gen van verzamelaars geen prettige in druk gemaakt. Men zal zich herinneren dat het hier ging over het voorlopig niet verkrijg baar zijn aan de filatelistenloketten van de hoge aanvullingswaarden op de be staande serie. Reeds geruime tijd waren er plannen om enkele postzegels, welke nog steeds de beeltenis van prinses Wilhelmina dragen, te vervangen door zegels met koningin Juliana erop. Op 15 oktober blijken deze nieuwe zegels in Suriname in omloop te zijn gekomen. Maar in tegenstelling met voorheen zijn deze postzegels van een gebied van ons ko ninkrijk thans niet voor de Nederlandse verzamelaars aan de filatelistenloketten verkrijgbaar. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat men na het lezen van dit P.T.T.-bericht onmiddellijk dacht aan de overeenkomst welke enige maanden ge leden tussen de Surinaamse minister van financiën en de Amerikaanse Lehmann Trading Co is gesloten. Terecht heeft dit contract, waarbij aan deze firma het recht wordt verleend om zegels voor filatelistische doeleinden buiten Surina me te verkopen, in verzamelaarskringen veel stof doen opwaaien. Zouden deze vier nieuwe hoge waarden 1,-, 1,50, 2,50 en 5,- Sur. crt.), waar mee het niet onaan zienlijke bedrag van twintig gulden is ge moeid, tot de eerste zegels behoren, welke door filatelisten al leen via de Lehmann Trading Co betrok ken kunnen worden? En dat dan natuurlijk niet tegen de nominale waarde! Als gevolg van het Statuut blijft deze postzegel-affaire een binnenlandse aan gelegenheid, waarover alleen de rege ring van Suriname kan beslissen. Onze P.T.T. heeft hierin geen zeggingsmacht. Maar toch hopen we dat er vooral van die zijde met kracht naar gestreefd zal worden dat de emissies van Suriname, zoals tot nu het geval was, aan de fila telistenloketten van onze postkantoren verkrijgbaar zullen blijven. i tttti (yOR) V/fMt./' 2.50 V GtairfcN Intussen zijn genoemde zegels reedl hier in de postzegelhandel te koop. Duitsland (Bundes- post Berlin). Op 10 november was het twee eeuwen ge leden dat de dich ter Friedrich von Schiller in Marbach (Württemberg) werd geboren. Dit feit werd postaal herdacht door de emissie van een 20 Pf. waarop o.m. een afbeelding van de dich ter voorkomt naar een pasteltekening van de Poolse kunstenares L. Simano- wicz. Ned. Antillen. De zegels met bijslag ten gunste van de Stichting Monumen tenzorg op Curagao zijn aan de filatelis. tenloketten nog tot en met 15 december verkrijgbaar. v-f». i x n Oostenrijk. Eind vo rige maand werd een 50 gr. in de reeks nieuwe ge bouwen uitgegeven. Als tekening werd gekozen een huizen blok in de woon wijk Wenen-Heili- genstadt. Nederland. De volgende postzegels worden met ingang van 1 januari a.s. buiten gebruik gesteld: de zomerzegels 4, 6, 8, 12 en 30 ct uitgifte 1958, de Europa-zegels (12 en 30 ct) van ver leden jaar, de in 1958 verschenen kinder zegels (4, 6, 8, 12 en 30 ct), alsmede de in 1951 in omloop gekomen luchtpost zegels van 15,- en 25,-. Zweden. Honderd jaar geleden werd de scheikundige Svante Arrhenius ge boren, die vooral bekendheid verwierf door zijn theorie der elektrolytische dis sociatie, waardoor voor de chemie een geheel nieuw tijd perk aanbrak. Toen hij op 25-jarige leef tijd promoveerde had hij een en ander reeds voor het grootste deel in zijn dissertatie uitge werkt. Arrhenius werd in 1903 win naar van de Nobel prijs voor de che mie. Met de emissie van een 15 Ore (hiernaast afgedrukt) en een 1.70 Kr. op 10 december a.s. zal het werk van een der grootste Zweedse geleerden ook postaal worden herdacht. ::.VXK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7