ACHT NIEUWE KARDINALEN DeVissers van PAUL VLAANDEREN «55* El Kloosterresten gevonden in Delftse Krakeelpolder Minister„Spiraalwerking door sterke binding met kostprijs" Herdenking der gevallenen in Haarlemmermeer Creatie vindt plaats op maandag 14 december Mijnindustrie-Raad bepleit gecoördineerd energiebeleid Zwaluw, waarheen is uwvlucht? ERIC DE NOORMAN Cultuurhistorisch museum geen luxe Koningin bij 175-jarig „Nut" Verbetering produktiviteit voor loonsverhoging beschikbaar Concentratie van toneel Bespreking met minister van Econ. Zaken NEVEDA WOLfi CT MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 PAGINA t Kartuizer nederzetting uit 1469 Dodenherdenking op Duits oorlogskerkhof Garantiebeleid in de landbouw KLAPROOSDAG 1959 Spoedig mededelingen Afvloeiing gedupeerde IJsselmeer vissers Haringvangst gaat sterk achteruit Amb tsaanvaarding Sovjetblok produceert steeds meer kolen Minder optreden buiten standplaatsen Chinees mijnenveld Psychiatrische inrich ting voor Groningen Kosten 15 miljoen Studenten stichten inter- academi ale "Ci 7 De zwarte klip, waar zij de vissers hebben afgezet, verdwijnt langzaam uit het gezicht, als Eric en zijn mannen hun tocht voort zetten. De zee is kalm en de wind gunstig, zodat zij snel vooruit komen, maar nog lang niet snel genoeg naar de zin van de Noorman, die met ongeduld het ogenblik verbeidt, waarop hij zijn vrouw Winonah in de armen kan sluiten. Na het voorval met de drie verongelukte vis sers valt er weini/j te beleven. Op een enkel zeil aan de horizon na, komen zij geen schepen tegen en op de verlaten grauwe kustlijn van Alba raakt men gauw uitgekeken. Herhaaldelijk dwalen Erics ge dachten uit naar Harragh en vreemd genoeg komt hem dan telken» de zeevaarder voor de geest, waarover de vissers spraken. De zee vaarder met de vijf honden. Hij spreekt er met Svein over, maar veel wijzer worden ze niet. En dan zien ze op een morgen de kustlijn van Harragh aan de kim opdoemen. Het doel van de tocht is in zicht. ■9 (Van onze Delftse redactie) DELFT, 10 nov. Bij het graven van weteringen en het slaan van betonpa- len in de Krakeelpolder in Delft is men gestuit op de resten van het Kartuizer klooster dat in 1469 met steun van Frank van Borselen werd gebouwd en dat in de jaren 1571—1572 werd afge broken omdat men bevreesd was, dat de Spanjaarden zich er in zouden nes telen. Bij het uitgraven tan de resten heeft men belangrijke cultuurhistori sche vondsten gedaan. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek stelt zeer veel belang in de uit gravingen en vondsten. Want ondanks dat er negen Kartuizer-kloosters in de Noordelijke Nederlanden hebben be staan. is men er nog steeds niet in ge slaagd van een dergelijk klooster de vorm te reconstrueren. In Delft heeft men nu de kans door zorgvuldig voor bereid werk de plattegrond van liet klooster in kaart te brengen. Als dit ge beurd is zullen de resten van het klooster, namelijk de fundamenten, worden verwijderd. W'ant op de plaats van het klooster zal Delft volgend jaar beginnen met de bouw van een zieken huis. De heer J. Renaud, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, en Ir. H. H. Vos van de Dienst van Openbare Werken van Delft leiden de werkzaamheden. De kloosterresten zijn gevonden in de polder ten zuiden van de lelftse Buitenwatersloot. Wat de cul tuurhistorische vondsten betreft, is de heer Renaud van mening dat het hier om een zeer mooie collectie gaat. Hij verwacht dat er nog veel meer gevon den zal worden bij het blootleggen van de overige resten van het klooster en de bijgebouwen. Delft beschikt nog niet over een oudheidkundig of cultuurhisto risch museum. Zowel de heer Renaud als de dienst van Openbare Werken in Delft zjjn van mening dat de nu gevon den voorwerpen en de al eerder bij op gravingen in Delft en omgeving gedane vondsten de oprichting van een derge lijk museum zeker zouden wettigen. Men heeft tot nu toe de grondvorm van de bij het klooster behorende kapel geheel en de grondvorm van het kloos ter gedeeltelijk blootgelegd. In het vol gend voorjaar hoopt men ook de rest van het klooster en de fundamenten van de bijgebouwen te kunnen uitgra ven. De Kartuizer monniken leefden in het Delftse klooster volgens de regel in afzonderlijke cellen. Zij beschikten elk over twee vertrekjes, een gang waarin een water- en beerput en een flink stuk tuin. De beerputten zijn zeer belangrijk VENRAY, 15 nov. Op het Duitse oorlogskerkhof dat midden in de Peel ligt, en waar dertigduizend gesneuvel de militafben liggen begraven, is van daag ter gelegenheid van de Duitse ..Volkstrauertag" een dodenherdenking gehouden. Vele Duitsers verzamelden zich bij het eenvoudige gedenkteken. Een detachement van in Duitsland ge legerde Engelsen stelde zich op naast zestig uit Krefeld afkomstige leden van Rommel's vroegere Afrikakorps uit Krefeld. Een zeventigjarige hoornblazer blies de signalen, die de plechtige kransleg- gingen voorafgingen en besloten. Op het carillon van de begraafplaats wer den de Duitse en Engelse volksliederen ten gehore gebracht. De voorzitter van de Duitse bond van oud-Afrika-strjjders bracht in een toespraak dank voor de goede zorgen, die in Nederland aan het onderhoud van de oorlogskerkhoven worden besteed. Ten slotte zongen de Duitse aanwezigen „Ich hatte ein Waf- fenbruder". Advertentie 'n klasse apart GRATIS kluwen houder 500 gr bij de opgravingen. Want in deze putten, waarvan er al een aantal met succes zijn uitgegraven bevinden zich, meest geschonden gebruiksvoorwerpen die van cultuurhistorische waarde zijn. Men heeft al veel aardewerk gevonden, waaronder een sauskommetje uit Span je, enige drinkbekers, enige comfoor- tjes met gloeiende kolen gevuld dienden deze comfoortjes voor het ver warmen van de handen der monniken enkele bloempotten, een aantal scha len en een kamerpo. Men heeft ook en kele glazen voorwerpen gevonden, een stuk beschilderd glas, enkele puthaken, een kleine kopergravure en enkele van pijpaarde vervaardigde afbeeldingen, waaronder een van het Laatste Avond maal. Een aantal afvalputten moet nog uitgegraven worden. Gebleken is dat de cellen in een carré hebben gelegen op regelmatige afstan den van elkaar. De monniken waren voor de lekebroeders, die voor het voed sel zorgden, bereikbaar door een etens luikje m de deur, die op de eveneen: in een carré-vorm aangelegde gang uit- luikje de deur, die op de eveneens kwam. De kloosterregel schreef voor dat de monniken geen vlees mocjiten gebruiken. Bij het uitgraven van de af valputten heeft men dan ook veel mos selschelpen en visgraten gevonden. De orde der Kartuizers werd in 1084 ge sticht door Bruno van Keulen en bereik te in de veertiende eeuw vooral een grote bloei. Op een gegeven moment zijn er zelfs meer dan tweehonderd kloosters geweest in Europa. De laat ste prior van het Delftse klooster, Jus tus van Schoonhoven, is in 1572 in Den Briel door Lumey opgehangen. Van de negen Nederlandse kloosters was dat in Arnhem waarschijnlijk het grootste. Momenteel zijn er in Nederland geen Kartuizers meer, maar hun terugkeer wordt voorbereid. In Pisa in Italië be staat een kloostergemeenschap die ge heel Nederlands is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. Minister Ma- rijnen van Landbouw en Visserij meent dat het loslaten van de straffe binding tussen kostprijzen en garantieprijzen in de landbouw, waartoe de regering heeft besloten, niet alleen uit een oog punt van nationaal landbouwbeleid mo gelijk en wenselijk is, maar dat dit zij het of iets langere termijn ook een noodzakelijk gevolg moet zijn van de totstandkoming van een internatio naal landbouwbeleid in de EEG. Aan de doorvoering van een gemeenschap pelijk beleid zal een overgangsperiode voorafgaan waarin zich in het kader van een geleidelijk verlopende opbouw een zekere aanpassing van de prijsni veaus in de partnerlanden zal moeten voltrekken. Het is zonder meer duide lijk, aldus de bewindsman in zijn me morie van het antwoord aan de Twee de Kamer, dat bij dit proces de straffe binding tussen garantieprijzen en kost prijzen niet meer mogelijk zal zijn. Ook in het binnenlandse beleid acht de minister een dergelijke binding ech ter ongewenst. Met name in de vee houderij kan men duidelijk een zekere spiraalwerking tussen de garantieprijs en de kostprijs voor melk constateren. Hü heeft ter motivering van deze stel ling, in zijn memorie uitvoerige gege vens verschaft. In vele productiegebie den heeft een stijging van de kostprijs van melk plaats gehad, die niet ver klaard kan worden uit de stijging der kostenfactoren. Dit verloop krijgt volgens mr. Ma- rijnen nog sterker accent indien men bedenkt dat zich in de veehouderij ont wikkelingen hebben voorgedaan (me chanisatie, uitbreiding vleesproduktie e.d.) die zeker een verlagende invloed op de kostprijs van melk hebben gehad. Gestimuleerd door een relatief gunsti ge garantieregeling hebben zich veran deringen in de bedrijfsvoering voltrok ken met een aanmerkelijk hogere melkproduktie in totaal die een kost- prijsverhogend effect hebben gehad. Aldus de conclusie van de minister. Het beginsel van de „minder straf fe binding" acht de bewindsman zeer wel verenigbaar met de doelstelling dat het garantiebeleid gericht moet zijn op het bevorderen van een redelijk be staan in de landbouw. De studie van de mogelijkheden tot het ontwikkelen van een nieuwe basis voor een garantiebeleid met minder straffe binding is echter nog niet afge- HAARLEMMERMEER, 14 nov. Eén van de traditionele gebeurtenissen, die een vaste plaats heeft verworven in het leven van de Haarlemmermeer polder, is de herdenking van de geval lenen, die telkenjare op Klaproosdag wordt georganiseerd door het Neder lands Oorlogsgraven Comité. Hoe groot de belangstelling voor de- Ze plechtigheid is, werd zaterdagmid dag bewezen. Deze dodenherdenking vindt namelijk plaats bij de oorlogs graven van Nederlandse en Britse ge sneuvelden op de Nieuwe Algemene Begraafplaats tussen Hoofddorp en Vijfhuizen. Het is een afgelegen plek je, midden in het vlakke polderland. Zaterdagmiddag waaide er een koude wind en het regende, maar deson danks waren velen naar de begraaf plaats gekomen om deze herdenking bü te wonen en hierdoor een posthume hulde te brengen aan h.m, die voor onze vrijheid vielen. Er waren verscheidene delegaties, die bloemen legden. We zagen kran sen van de gemeente Haarlemmer meer. het bestuur van de Haarlemmer meerpolder, de afdeling Haarlem van de Bond van Oud-Illegale Werkers, het Nederlands Oorlogsgraven Comité (zo wel het hcjfdbestuur als de afdeling Haarlemmermeer), maar ook de bos jes bloemen van kinderen, die met hun onderwijzers een kilometers lange fietstocht naar het kerkhof hadden ge maakt. Het is trouwens toch elk jaar weer te zien hoe de jeugd aan deze plechtigheid meewerkt. Padvinders vormden een erewacht achter de gra ven en welpen plaatsten voor elk der zerken een kruisje, gezonden door één der nabestaanden In Engeland. Twee sprekers brachten de offers, gebracht in de tweede wereldoorlog, in herinnering. Pater Delahaye uit Haarlem legde er de nadruk op, dat het weinig waarde heeft slechtj een luttel aantal uren per Jaar bij de ge brachte offers stil te staan: alleen een leven uit en door de liefde kan de wereld verbeteren. Ds. J. A. Tiemens, gereformeerd predikant te IJmuiden merkte op, dat wij mensen het veelal «iet verder brengen dan een wapen stilstand, omdat een wereldse vrede vaak de kiem voor de volgende oorlog in zich draagt. De ware en volle vre de is uit God en in het offer van Jezus Christus. Deze toespraken werden afgewisseld door koraalmuziek, gespeeld door Hoofddorps Fanfarègezelschap onder leiding van Jan Zwagerman. Terwijl regenvlagen over de dodenak ker striemden en de wind de dorre bladeren van de heesters bij de solda- tengraven voor zich uit joeg. verklon ken de trompetstoten van de doden- taptoe The Last Post over de vlakke, versgeploegde akkers van de polder. De twee minuten plechtige stilte wer den beëindigd door het Onze Vader, ge beden door ds. Tiemens. Na het hijsen der vlaggen, die steeds halfstok had den gehangen, blies een hoornblazer de reveille, het symbool van de wederop standing der gevallenen. Toen de volksliederen waren ge speeld, bracht mr. G. C. van der Wil ligen dank aan het Nederlands Oor logsgraven Comité voor deze, elk jaar weer opnieuw indrukwekkende, plech tigheid en sloot de herdenking. sloten, zodat de minister over de na dere uitwerking nog geen inlichtingen kan geven. Hij zal hierover ook nog na der in overleg treden met het Land bouwschap. Voor wat de loonontwikkeling in de landbouw betreft is mr. Marjjnen be reid, als onsequentie van de vrijere loonvorming, de produktiviteitsverbe- tering in de landbouw niet meer te verrekenen in een verlaging van de ga rantieprijzen, maar beschikbaar te hou den voor loonsverhoging, voorzover de produktiviteitsverbetering niet het lande lijk gemiddelde te boven gaat. Nog geen wijziging in Belgische politiek Zijn vertrouwen in de toekomst van de economische samenwerking in de EEG baseert de bewindsman op het feit, dat in de afgelopen anderhalf jaar is gebleken dat bij de EEG-landen een zekere bereidheid bestaat het EEG- verdrag tot richtsnoer te nemen bij de aanpassing van de nationale economie- en. Naar zijn mening wint bovendien de overtuiging veld dat de problema tiek van de landbouw slechts in een hecht internationaal verband haar op lossing kan vinden. Er blijven echter nog vele problemen. De minister noemt het handelsverdrag tussen Duitsland en Denemarken, waardoor afbreuk wordt gedaan aan de verruiming van het handelsverkeer tussen de EEG-lan den onderling. Hij spreekt er ook zijn teleurstelling over uit dat de gunstige resultaten van de conferentie van land bouwministers in de Benelux nog geen gevolg hebben gehad voor de feitelijke politiek van België. De uitvoer van snijbloemen naar En geland heeft ernstige schade ondervon den van de verhoging van het invoer recht in dat land. De regering is er verder niet in geslaagd Zwitserland te doen afzien van het voornemen om ook daar het invoerrecht voor snijbloe men te verhogen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. Over de af vloeiingsregeling ten behoeve van de gedupeerde IJselmeervissers zullen nog voor de mondelinge behandeling van de begroting van Landbouw en Visserij in de Tweede Kamer mededelingen worden gedaan. Het ambtelijk interde partementaal overleg is inmiddels be ëindigd, zo heeft minister Marijnen aan de Kamer meegedeeld. In zijn memorie van antwoord heeft de bewindsman tevens een verdere be perking van de „kuiltijd" voor de vis serij op het IJselmeer aangekondigd. De aalkuil is een moordwerktuig voor waardevolle jonge vis, zoals snoek baars, aldus Mr. Marijenen. Toch acht hij een algeheel verbod van de kuil- visserij niet verantwoord. Op de eerste plaats zou een aantal beroepsvissers hierdoor ernstig worden gedupeerd. Bo vendien is de kuil echter het eni^e vis- gerei waarmee de pos een klein vis je, dat in grote hoeveelheden voorkomt ën dat de levenskansen van andere vis soorten bedreigt wordt gevangen. De waterverontreiniging heeft vol gens de minister, dit jaar bijzonder ernstige vormen aangenomen als ge volg van de grote droogte. Een wets ontwerp op de waterverontreiniging kan men van hem echter niet verwachten, omdat de behandeling van deze aange legenheid valt onder het ambtsgebied van de minister van Verkeer en Water staat. De haringvangsten zijn de laatste tijd in verontrustende mate achteruit gelopen. Er wordt in hoofdzaak kleine haring van eenzelfde jaarklasse aange voerd, een gevolg van de overbevis- sing, waardoor de stabiliteit van de „haringvoorraad" is ondermijnd. Er is nog geen beslissing genomen over de eventuele aanleg van een in- laatwerk in de dam in het Veerse Gat ten behoeve van de kunstmatige oester teelt. De technische en financiële conse quenties zijn nog in studie. Tijdens de feestelijke bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, waarmee de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zaterdag haar 175-jarig bestaan vierde, heeft mr.-Y. Scholten, staatssecretaris van O., K. en W„ bekend gemaakt, dat de koningin be schermvrouwe van de Maatschappij is ge worden. De koningin was zelf in de aula aanwezig. Twee dochtertjes van de heer A. Baggelaar, adjunct-secretaris van de Maatschappij, de 6-jarige Elselientje en de 4-jarige Alga Baggelaar, boden de koningin bloemen aan. Prof. dr. T. T. ten Have, lid van het hoofdbestuur, bood het onder zijn leiding samengestelde handboek over sociaal-cultureel vor mingswerk voor volwassenen aan het hoofdbestuur aan, waarna de voorzitter de koningin een in leer gebonden exem plaar van dit handboek met een jubi leumpenning overhandigde. WAGENINGEN, 15 nov. Op 3 de cember zal ir. H. Kuipers met een open bare les in cTe aula van de Landbouw hogeschool zijn colleges als nieuw-be- noemde lector in de grondbewerking openen. WAGENINGEN, 16 nov. Op 26 no vember zal prof, mr. dr. A. H. Ballen- dux in de aula van de Landbouwhoge school het ambt aanvaarden van hoog leraar in de rechts- en staatsweten schappen van de niet-westerse gebieden. Prof. Uallendux is de opvolger van prof. Samkalden. LUXEMBURG, 16 nov. Uit een door de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal gepubliceerde studie blijkt, dat de com munistische landen hun kolenproduktie snel tot ontwikkeling brengen. Hun aandeel in de wereldproduktie is voor steenkolen gestegen van 27,2% in 1953 tot 41,4% in 1958. De communistische landen nemen voorts 74,4% van de wereldproduktie aan bruinkool voor hun rekening. Daarentegen neemt de relatieve betekenis van de K.S.G. van Engeland en van de Verenigde Staten op dit gebied steeds meer af. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 16 nov. In de gedach- tenwisseling over de toneelsituatie in het volgend seizoen hebben de Haagse Comedie en de Nederlandse Comedie voor het ministerie van O., K. en W. een schema samengesteld, waarin wordt uitgegaan van de gedachte, dat deze gezelschappen niet meer zouden double ren en tripleren, doch slechts één voor stelling per avond zouden geven, ter wijl zij voorts het optreden bulten hun standplaatsen zouden beperken. Op deze wijze zouden de acteurs meer mogelijk heden krijgen om op te treden voor de televisie. In deze opzet zouden de twee genoemde gezelschappen ook hun aan tal premières per seizoen verminderen. Dit betekent ook, dat de gezelschap pen minder acteurs zouden tellen, die minder hoeven te reizen en mede daar door tot een hoger spelgemiddelde zul len komen. Ook zou men belangrijke stukken beter kunnen bezetten dan thans mogelijk is. Het plan komt dus niet alleen neer op concentratie van toneelvoorstellingen in de centra Am sterdam en Den Haag, maar ook op concentratie van talent. Uit dat oogpunt is het plan slechts toe te juichen. Dit neemt niet weg, dat de consequenties voor de provincie aan leiding zullen geven tot bezwaren. Naar verluidt willen de beide gezelschappen zich beperken tot voorstellingen in een vijftiental belangrijke plaatsen. Reeds eerder heeft men hierover van de zijde van de gezelschappen kunnen verne men. dat men niet te ver moet gaan in de richting van de spreiding, doch deze gepaard moet doen gaan door concen tratie. De grote steden in de provincie zouden in deze gedachtengang ieder voor zich centra voor de wijde om geving moeten worden, die het toneel- minnend publiek uit de kleinere plaat sen aantrekken. VATICAANSTAD, 16 nov. Paus Joannes heeft vandaag aangekondigd dat hij komende maand acht nieuwe kardinalen zal creëren, aldus meldt Reuter. Het college van kardinalen telt thans 71 leden. In december vorig jaar bracht paus Joannes bet aantal leden van het college, waarvan het maximum sedert vier eeuwen zeven tig was geweest, op vijfenzeventig. De datum van het consistorie voor de benoeming van de nieuwe kardinalen is officieel vastgesteld op maandag 14 december, aldus meldt Reuter. De nieuw te benoemen kardinalen zijn volgens Reuter: Mgr. Aloysius J. Münch, nuntius in Duitsland. Mgr. Jozef Heard, Deken van de Ro meinse Rota. Mgr. Albertus Meyer, aartsbisschop van Chicago. Mgr. Paolo Marella, nuntius in Frank- lijk. Mgr. G. Testa, nuntius in Zwitserland. Mgr.Gustavo Morano, Prefect van de apostolische signatuur. Pater Agostino Bea, S.J. (Duitsland) biechtvader van wijlen paus Pius XII. Pater Arcadio Larraona, (Spanje) se cretaris van de Heilige congregatie voor de kloosterlingen. Het Heilig College telt thans 79 kardi nalen, het grootste aantal uit de kerk historie. Het Heilig College omvat thans DEN HAAG, 14 nov. Het dagelijks bestuur van het bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie (M.I.R.) heeft vandaag een onderhoud gehad met de minister van Economische Zaken, waarbij uitvoerig van gedachten is ge wisseld over de verschillende proble men, die zich ten aanzien van de steen kolenmijnindustrie voordoen. Met name kwam daarbij ter sprake de concurrentiepositie van de Neder landse mijnen ten opzichte van kolen uit andere landen en van andere ener giebronnen. Het dagelijks bestuur wees daarbij op bepaalde moeilijkheden die zich voordoen bij de export van Neder landse kolen enerzijds en op de invloed van de import van kolen op de Neder landse markt anderzijds. Daarbij bracht de MIR naar voren dat de con- curentiepositie van de Nederlandse mij nen ongunstig wordt beïnvloed door het verschi1 in hoogte van de overheidsbij dragen in de sociale sector in de ver schillende landen. Voorts kwam in dit verband onder meer aan de orde de belastingdruk op NIEUW DEHLI, 16'nov. (Reuter) Zeven Tibetaanse handelaars en hun zestien muilezels zijn bij de post Long- joe aan de noordoostgrens van Indië in een mijnenveld terechtgekomen dat daar door communistisch-Chinese strijd krachten was gelegd, aldus meldt de „Times of India". De mijnen ontploften en de handelaars en hun muilezels kwamen om het leven. Het blad voegt hieraan toe dat de Chinezen mijnen hebben gelegd op de hellingen van de heuvel waarop Longjoe ligt om te be letten dat Indische strijdkrachten Long joe heroveren. kolen en olie en het recht op de mijnen aldus deelt het ministerie van Econo mische Zaken mede. Het dagelijks bestuur bepleitte de tot standkoming van een gecoördineerd energiebeleid op nationaal en interna tionaal niveau, waaruit de plaats is op te maken, die de kolen in de energie voorziening op langere termijn zullen innemen. Een dergelijk gecoördineerd beleid moet met name ook van belang worden geacht voor het bepalen van een juiste ontginningspolitiek. Tenslotte kwam ook de positie van de staatsmijn „Beatrix" ter sprake. De minister heeft toegezegd, het overleg met de MIR te zullen voortzetten. 31 Italianen en 48 niet-Italianen. De rikaanse vertegenwoordiging is op zes gebracht, de Spaanse op Mj'fjet Duitse op vier en de Britse op tween aantal Italianen in het College sr,pj. 28 tot 31 gestegen, aldus meldt Het Openbare Consistorie zal op cember plaatsvinden (Van onze correspondent) GRONINGEN, 16 nov. In de Pr° vincie Groningen is plaats voor e, van provinciewege gebouwde psycb'8* trische inrichting met een uiteindelijk grootte van vierhonderd plaatse®» waarvan in het kader der samenwer king met de rijksuniversiteit de hoog leraar in de psychiatrie een aantal vijftig tot zestig plaatsen ter beschik king zou kunnen krijgen. Dit is de conclusie van een door deputeerde staten van Groningen inge stelde adviescommissie. Het college vraagt de statenleden zich in beginsel te verenigen met d« stichting van een dergelijke inrichting en gedeputeerde staten op te dragen met nadere voorstellen te komen om trent de plaats van vestiging, de bouW en de exploitatie. Volgens de commissie zou men kun nen beginnen met de bouw van een ge deelte van deze inrichting ten behoeve van bijvoorbeeld tweehonderd patiën ten. Verder bepleit de commissie de bouw van een verpleegtehuis voor gees telijk hulpbehoevende bejaarden met honderdvijftig plaatsen. Dit tehuis zou kunnen „aanleunen" tegen de andere inrichting. De kosten van de inrichting worden globaal geraamd op vijftien miljoen gulden. NIJMEGEN, 15 nov. De interna tionale, interfacultaire bijeenkomst, welke ongeveer 200 studenten van West-Europese universiteiten in het medisch centrum van de Katholiek» Universiteit van Nijmegen verenigde, het besloten een inter-academiale te stichten, teneinde het contact tussen de studenten in de culturele anthropo logic en de niet-Westerse sociologie aan de universiteiten van Nederland en in het buitenland te bevorderen. ROTTERDAM, 14 nov. dierenbescherming. Men burg in ZeeUWS-Vlaan- Twee jongens van der- zendt er vogels van di- deren gevonden met een tien jaar van de August verse pluimage uit alle gekneusde vleugël. Het van Groeningenschool in delen van het land heen beest was dermate ultge' Rotterdam-Zuid hebben als zij hulpeloos waren put, dat hij telkens uit da boom viel zodra men hem zaterdagmorgen een boe renzwaluw aan boord ge bracht van de „Schelde- lloyd", een schip dat des middags zee heeft geko zen. De vogel heeft een kuur van drie weken on dergaan, is nu hersteld, maarde zwaluwen- trek is voorbij. Daarom heeft eerste stuurman N. W. C. Destree op zich ge Rotterdamse school „ziekenhuis" voor gewonde vogels op een tak had gezet. On derwijzer Schot met zijn jongens hebben zich over het diertje ontfermd en het genezen. Maar een zwaluw trekt voorzover bekend niet in haar eentje en daarom i* zij nu per schip onder weg naar warmer stre ken. Stuurman Destre* van de Kon. Rotterdam- Lloyd heeft een met meelwormen om onder door een lamme vleugel, nomen het beestje in een een gewond pootje of kooitje te verzorgen en door uitputting. Men sche ergens langs de Afrikaan- schat, dat er per jaar wel bakje se kust zijn vrijheid te »n dertienhonderd vogels meegekregen hergeven, in de hoop dat daar in Rotterdam-Zuid weg voor voedsel te kun* het zijn rasgenoten vin- ^er verpleging worden nen zorgen. Bij het vrij* den zal. opgenomen, d.w.z. vrij in laten langs de kust van Een lokaal in de ge- het lokaal mogen rond- Afrika zal hij zich onge noemde August van Groe- vliegen, tot zij, meestal twijfeld afvragen: „Zwa- ningenschool is sinds ja- na drie of vier weken, luw, waarheen is uW ren een waar herstel- zijn hersteld en aan de vlucht? Het antwoord lingsoord voor allerlei natuur kunnen worden zal hij wel^ nooit te we* vogels. Onderwijzer Schot teruggegeven. ten komen; ook onder werkt daar met zijn jon- De boerenzwaluw werd wijzer Schot met zijn gens officieel voor de midden oktober in Oost- jongens niet. DROMMELS.... V MENEER U HEBT EEN I VLAANDEREN, BEKENP OEZICHT-AniETWAAR AL TE BEKEND IK HOOPTE ALT'JD U EENS TE ONTMOETEN ^WAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2