Half miljoen toeschouwers begroet Sint in Amsterdam Braiüekaiender Sprookjesachtige stoet aangeboden met vele praalwagens h KAB. blijft open voor constructief overleg Wij gaan onze eigen gang Redt eerst I de anderen SANA- TOGEN Tien lekenmissionarissen nemen afscheid in Arnhem Churchill was zijn arrestant ONDANKS T.V.-UITZENDING: Ook Alkmaar wil 3e T.H. hebben Middelhuis beu van „structuur W!SmÊÊ$ÈÊM Overleg over nieuwe Zlekenf ondscontracten P.v.d.A. tegen Spanje in de NAVO Bergen werkt mee NAAR AFRIKA F. A. H. Stam MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 PAGINA 5 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 14 nov. Met entree van Sint Nicolaas zater dagmiddag is het herfstige jaar getijde eensklaps verkeerd in het seizoen der feesten. Met nuchtere verwachting hadden de vaders en •hoeders met hun kinderen een Maatsje veroverd langs de straten eh de pleinen van de hoofdstad, daarlangs de Sint met drie kilo meter lang gevolg zou passeren. Maar toen om kwart voor twee aan het Open Havenfront het klokkengebeier inzette, kanon schoten over het water daverden en de schettermuziek begon te spelen van „Zie ginds komt de stoombootwerd heel de uit gelopen mensenmenigte door Vreugde gegrepen. Geëscorteerd hoor vlugge vaartuigjes stoomden twee kleurig beladen schepen binnen, met wuivend op de voor- Plecht van de „Spanje" Sint Ni colaas, de gulle en vertrouwde Vriend van iedere vaderlander. Gejuich klonk hem tegemoet. Éven later stond hij aan wal. On middellijk verjoeg de kleurige overdaad van de uniformen van herauten, Schotse en Zwitserse gardisten, van een watervlug le ger van bont uitgedoste Zwarte Pieten, het grauw van de hemel. «aw—»«I Resolutie op congres Socialisatie kan als molensteen zijn" waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: .75 en 37.50 door 1 iiiiiiniiiiiiiiiiiiii MARGUERITE BOURCET Lusteloos? In Enschede Landbouwer beroofd Drie daders gearresteerd Feestelijk licht... GOUDA kaarsen 1 Geen vorst krijgt ooit vorstelijker ont vangst dan de Bisschop van Mira tel- kenjare. Het met kinderen en ouderen omzoomde havenfront liet zich niets van het schouwspel ontnemen. Sint tnoest vele handjes en handen schud den, van bevoorrechte genodigden zo als de speciaal voor deze gelegenheid Vanuit Bari, Sints rustplaats, naar Am sterdam gereisde signori, de hooggehoe- de heren van het ontvangstcomité en hatuurlijk ook vele kinderen die mis- {chien nog braver waren geweest dan Melkbrigadiertjes. Bij deze kinderen 9e zwarte Pieten in de lange stoet zorg- tijdens het voorbijtrekken voor enig *&ectaculair vertoon, zoals dit staaltje van acrobatiek. jj'as ook de tienjarige Wim Dijt uit Gra- fe. die een half jaar lahg de blinde R. Tobi geleid had toen hvi nog |®en geleidehond bezat. Wim had een .■"epiaats gekregen en toen Sint Nico las bij hem kwam haalde hij, een .raillekalender voor de dag, die hü spe- aal voor de Goedheiligman had mee- seQomen. j, Eindelijk kwam dan het ogenblik dat v ®nca, Sints nieuwe schimmel, werd oorgeieid. Allen namen hun plaats m: Vp, stadstrompetters. de edelgarden, de ton hove'ingen op hun soms nauw in hü gehouden paarden, de Pieten op daa raPPe scooters en bromfietsen en re]f"achter al die harmonie- en fanf - j corpsen met vaandels en de sprook- c] "ac'htige praalwagens met feeën, ÖWelns en reuzendieren. Stapvoets ver- de t ï1 d.e 'ange stoet uit het gezicht van 8en elevisiecamera's en van al die men de c,y°or het Centraal Station en voor öint-Nicolaaskerk. °P het Damrak, waar de toeschou- ers 'n vele rijen dik stonden en zich *iek?£f HAAG, 16 nov. Tussen de 'atiei, ganisaties de organi- eehsto^fn medewerkers 's onlangs over- 'r8cti>n elng bereikt over nieuwe con- en vAn minister van Sociale Zaken '•'hg sgezpndheid heeft thans aanlei- Vion met de besturen der Openen rs?rganisaties overleg te ."'«uw. over de wijze, waarop men deze b*t »ioo^°n ?n kan aanpassen bij gemene prijsbeleid der regering. Minzaam groetend en wuivend naar alle kanten rijdt St-Nicolaas op zijn, nieuwe schimmel Bianca door de straten. voor de ramen van de huizen, winkels en restaurants verdrongen, kreeg men al direct een overweldigende indruk van de mensenmenigte die ook weer dit jaar bij dit festijn op de been was. Al kon men vermoeden dat geen van de al bijna 600.000 televisietoestellen in Ne derland het deze middag zonder een kring van kijkers zou stellen, dit had de actieve belangstelling niet zichtbaar aangetast. Volgens hoofdcommissaris Van der Molen zal het aantal kijkers langs de route zeker ruim een half mil joen bedragen hebben. Niet alleen voor de kinderen, ook voor de amateurfilmers en -fotografen was het een hoogtijdag. Langs heel de met zand bestrooide route vond men ze bij honderdtallen. Roe voor Haarlem De tocht had het gebruikelijke ritu eel: de krans bij het beeldje op de Dam, de toespraak van loco-burgemees ter mr. G. van 't Hull, die Sint Nico laas vroeg de stoute kinderen die Am sterdams IJtunnel in de weg zitten, met de roerige nozems in de zak mee j Af?-17lenen voorts de gevarieerde hul- debUjken van deze of gene onder de kijkersscharehet glas sherry op het Rembrandtsplein, de groet van de inva lide kinderen elders, enz. Enkele uren lang zijn de oren van de bejaarde bis schop doof geschreeuwd door die onaf gebroken, schelle kreet: „Pie-iet Pie- fet.„." De honderden Pieten doken over al op met handenvol lekkers. Als uitge hongerde vogels sprongen de kinderen op het zo rijkelijk uitgestrooide snoep af. Op het Leidseplein stapte de Sint van zijn schimmel om heel de fanfare van zijn beweeglijke en kleurige gevolg zijn oog voorbij te laten trekken. Later op de dag hebben wij nog even de gelegenheid gekregen de heilige te spreken. De ontvangst had hem weer diep getroffen. Hij had toch echter één afkeurend woord en dat was aan het adres van de Haarlemmers gericht, die voortijdig een klaarblijkelijk valse Sint Nicolaas hadden ingehaald. In tegenstelling tot verleden jaar zijn er zaterdag geen incidenten tussen de poli. tie en de persfotografen gemeld. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat de foto grafen ongestoord hun gang konden gaan, zoals blijkt uit deze foto, welke overigens een gemoedelijk 'lachende agent laat zien, die met zachte drang een fotograaf tot matiging van zijn voort varendheid wil bewegen. Advertentie .AMSTERDAM, 14 nov. Het zeven de congres van de Partij van de Arbeid heeft vanmiddag in Amsterdam een re solutie aangenomen, waarin het „nog maals uitdrukking gevende aan zijn oor deel, dat in de ter verdediging van de vrijheid noodzakelijke NAVO Franco- Spanje nimmer jehoort te worden op genomen, zijn verbazing en teleurstel ling uitspreekt over het voorgenomen bezoek van de president der Verenigde Staten nan Franco, daar hieruit onge rustheid ten aanzien van de NAVO ont staat, omdat de principiële grondslagen van deze organisatie dreigen te worden aangetast". Bij de behandeling van de amende menten op de sociaal-economische para graaf van het beginselprogramma 1959 zei de heer J. M. den Uyl o.a., dat so cialisatie niet de enige manier is om te komen tot rechtvaardiger inkomens- en vermogens-verhoudingen. Er zijn vol gens hem produktietakken aan te wij zen in ons land die door socialisatie kun nen komen tot doeltreffender taakver vulling. Met name bijvoorbeeld is bij het levensverzekeringsbedrijf de vraag of daar door socialisatie niet kostenbe sparend zou kunnen worden gewerkt. Socialisatie betekent, aldus spreker, een diepe ingreep in het economische leven. Zij verplicht de regering tot betaling van schadevergoeding, die haar als een molensteen om de hals kan hangen. Bij de beantwoording der discussie betoogde ir. H. Vos o.m., dat men er zonder ordening niet komt. Interna tionale kartels schieten als paddestoe len uit de grond. Dit vraagstuk moet volgens hern binnen de E.E.G. worden aangepakt. Belangrijker dan de sociali satie van het verzekeringswezen is vol gens spreker de socialisatie van de ener gievoorziening in Europa. Het beginselprogram werd met zes stemmen tegen aangenomen. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 14 nov. Behalve Haar lem, Beverwijk, Velsen en Zaandam tracht ook Alkmaar de derde Techni sche Hogeschool binnen zpn grenzen ge vestigd te krijgen. Burgemeester mr. H. J. Wytema, die in verband met het ver lof van dr. Huygens thans ook waar nemend burgemeester van Bergen is, heeft na de dezer dagen gehouden raadsvergadering, in een besloten zit ting de gemeenteraad van Bergen ge- vraagd te zijner tijd medewerking te willen verlenen aan een voorstel tot grenswijziging tussen Alkmaar en Ber gen. Het betreft hier een terrein van 40 ha waarop reeds ée Alkmaarse stads- kwekerü en de nieuwe noolwaterzuive- ringsinstallatie zijn gesticht. Dit terrein werd reeds eerder door Alkmaar aan gekocht, doch het ligt in de gemeente Bergen, tussen de Hergerweg en de Helderseweg. Op 30 ha van dit terrein zou de gemeente Alkmaar eventueel de nieuwe T.H. willen doen bouwen. Hoe wel de gemeenteraad van Bergen vorig jaar nog afwijzend stond tegenover de ze grenswijziging. kree.g Sfeester Wytema nu de toezegging, dat ditmaal medewerking zal word'en verleend; in principe werd hiertoe de raad was van mening, ^at Alkmaar ee,n krachtige poging moet kuP".fa doen, de 3de T.H. in Alkmaar te krqgen. 9? (Van onze verslaggever) ARNHEM, 14 nov. Structuur is voor de verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis eigen lijk een woord, dat hij niet meer horen of zien kan, hoe belangrijk een zekere reorganisatie van de beweging ook is. Toch kon hij er niet aan ontkomen om op de centrale raadsvergadering van de Utrechtse diocesane bond der K.A.B., die vandaag in Arnhem is ge houden, daarover enige opmerkingen te maken. Hij zag zich daartoe wel ge noopt door hetgeen de voorzitter van de A.R.K.A., mr. Boot, opnieuw over de structuur van het katholieke organisa tieleven had gezegd. De heer Middelhuis herinnerde aan de rede van mgr. Moors bij het gouden ju bileum van de K.A.B., die z.l. toen ge sproken heeft namens het Episcopaat. De bisschop had gezegd, dat het veel minder dan vroeger op de weg van de bisschoppen ligt de maatschappij alle organisatiepatronen te verschaffen en dat leidinggevende figuren in het maat schappelijk bestel en wetenschappelijke denkers zich dienen te bezinnen op de organisatievorm en de aanpassing bij de tegenwoordige omstandigheden. „Blijkbaar is men wat bevreesd," zo zei de heer Middelhuis „dat de bisschoppen ons, met name de K.A.B., te vrij zullen laten. Eigenlijk zit men altijd nog te hopen, dat de bisschoppen de krachtige K.A.B. bij de oren zullen nemen en zeggen, hoe ze het doen moeten. Uit de woorden van mgr. Moors heb ik begrepen, dat ze dit niet zullen doen. Bij al onze trouw en respect voor de bisschop pen, zullen we ons niet telkens tot de bisschoppen wenden, maar onze eigen gang gaan, waarbij we nog vertrou wen hebben in onze geestelijke advi seurs. We zullen de eigen verant woordelijkheid niet afschuiven op de bisschoppen. Wij verwachten niets van hen er. weten, dat we het zelf moeten doen. Dat is maar goed ook, want als het fout gaat, is het voor onze eigen verantwoordelijkheid. We breken niets af, maar proberen de beweging te houden en open te stel len voor anderen." De heer Middelhuis voegde eraan toe open te blijven staan voor gezond con structief overleg, daarbij opmerkend, dat de K.A.B., waar de oudste afdeling zeventig jaar' bestaat, iets van oude adel bezit. Waar nodig zal de K.A.B. een nieuwe vorm en gestalte voor de toekomst ook niet uit de weg gaan. In eigen kring is een commissie van intern beraad zich op deze vraagstukken aan het bezinnen. Het doel van de K.A.B. is zich te ontplooien tot een volwaardi ge groep, die in harmonie met anderen tot een christelijke samenleving wil ko men. Ten aanzien van het adres der 53 hoogleraren merkte de heer Middelhuis op, zich niet te herinneren, dat zoveel hoogleraren zich ooit eerder druk heb ben gemaakt over de arbeidersbewe ging en hij vroeg zich af, hoe het zou zijn als 53 organisaties zich met de hoogleraren gingen bemoeien. Hij be greep, dat, nu de middengroepen en lei dinggevende groepen talrijker worden, zij zich druk gaan maken over organi satie, maar hij noemde het opvallend, dat zij daarbij direct de eerste plaats willen hebben. Minister dr. M. Klompé heeft veel bij val gevonden met haar uiteenzetting van „standsorganisatie en maatschap pelijk werk in deze tijd". Zelf had zij er behoefte aan te verklaren, wat er on der het moderne maatschappelijk werk verstaan moet worden, omdat daarover verkeerde opvattingen bestaan. Van daar ook de bezwaren bij vak- en stands- organisaties, toen er sprake van was enige zaken die onder Sociale Zaken res sorteren b\j het departement Maat schappelijk Werk onder te brengen. De minister voelde zich hierdoor aanvan kelijk gekwetst, maar heeft later in de historie een excuus voor het misver stand, als zou het om bedeling gaan, gevonden. Zij wees op de noodzaak van vooral bijstandsverlening op het onstoffelijke vlak, waarbij het in net bijzonder om aanpassingsmoeilijkheden gaat. Er zijn op dit vlak allerlei taken, waarbij de bewindsvrouwe dacht aan gezinsvoog dij bij de kinderbescherming, contact zoeken met gezinnen op verzoek van een maatschappelijk werkster, ontspan ning voor bejaarden e.d. Minister Klompé had het gevoel, dat Advertentie PHILIPS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi 76 Oude dames proberen te vergeefs omhoog te krab belen. Zoekende mannen lopen tegen de stroom van het volk in Kleren worden afgerukt. Vrouwen bijten en krabben om zich kost wat kost een weg te banen naar de stand waar zij een moeder, een zuster of een kind achtergelaten hebben. Onder luid geschreeuw en met wilde gebaren zoeken zij tussen die dolgeworden massa, in dat rookgordijn waarin men op tien pas afstand niets kan onderscheiden. Ook de hertog van Alengon heeft zich in het woeste gedrang gestort. Hij moet naar de stand van de Do minicanen, die door minstens twaalfhonderd rede loze mensen gescheiden is van de plaats waar hij zich bevindt. Zelfs in het onmenselijke gevecht om terrein te winnen, bezeten door één enkele gedachte, speelt zijn ridderlijkheid hem parten. Verschillende getuigen hebben opgemerkt, dat hij onderweg vrou wen die dreigden te vallen, bij de arm greep en hen boven de barricaden van opgestapelde licha men uit hees, dat hij ongelukkigen die op de grond lagen te kermen en vertrapt zouden zijn geworden, overeind hielp. Het is alsof de menigte steeds dich ter om hem heen dringt naarmate de omcirkeling van de vlammen erger wordt. Intussen echter is de stand van de Dominicanen bijna ontruimd. Slechts enkele getrouwen, die de hertogin van Alengon niet hebben willen verlaten, zijn er achtergebleven. Zij heeft alles gedaan wat menselijkerwijze in haar vermogen lag om haar gezellinnen te redden. Nu is zij zelf aan de beurt, maar zij wil zich pas als laatste aansluiten bij haar getrouwen. Op hetzelfde ogenblik dat zij hun een teken wil geven, flitst er een gedachte door haar hoofd. Staan zij niet op het punt een onzeker spel te gaan spelen met het vuur? Behoren zij zich niet eerst op net ergste voor te bereiden? „Laten wij eerst samen bidden," zegt zij- Allen knielen neer. De hertogin van Alengon b'tl11 temidden van hen staan en dwingt haar zachte stem, die nauwelijks in staat is boven het tumult uit te komen, een akte van berouw te bidden...... Dan ontbindt het groepje zich: ieder gaat zijn eigen kans beproeven. De hertogin van Alengon gevolgd door haar vriendin, barones De France, tracht zich naar het midden van de zaal te begeven, in de richting van de hoofdingang. De aan het gezicht onttrokken uitgangen achter de stands zijn ongetwijfeld dichterbij, maar bij de grote deur heeft zij haar man voor het laatst opge- merkt. Zij kent hem. Hij is niet zonder haar vertrokken. Hij is zeker nog in de Bazaar, een eindje verderop, tevergeefs pogend zich bij haar te voegen. z,ij zal hem tegemoet gaan. Sofie Charlotte sluit zich bij de menigte aan. ™aa!j nauwelijks is zij een paar meter van haar stand verwijderd, of zij houdt als met ontzetting geslagen Van haar stand ujt had zij het afschuwelijkste van de strijd niet kunnen zien. Nu onderscheid zij dwars door de walmende rook de dierlijke wan orde van in elkaar verwarde lichamen. Hqe zou men daartussen iemand terug kunnen vinden Mag zij zich mengen in die vloed van waanzinnigen, die in hun blinde drang naar zelfbehoud oude dames en kleine kinderen op hun weg vertrappen? Er is geen andere keuze. Als men zichzelf wil redden moet men zijn voet durven zetten op anderen. De vluchtelingen verwonden met de hakken van hun schoenen gezicht en borst van de ongelukkigen, die ten val gekomen zijn, zonder zelfs hun doodskreten te horen. Het is Sofie Charlotte duidelijk, dat het bliksemsnel om zich heen grijpende vuur die brul lende massa geen tijd zal laten om de hoofdingang te bereiken. Een vertraging van enkele seconden is een kwestie van leven of dood. Als zij zich dwingt haar ellebogen te gebruiken om zich tegen elke prijs een doortocht te banen, zal zij na haar redding voor altijd de gedachte in zich om moeten dragen, dat zij eraan heeft meegeholpen medemensen om het leven te brengen, die anders misschien ontsnapt zouden zijn. Zij wendt haar ogen af. Voor een natuur als de hare is de redding onmogelijk, als zij betaald moet worden met een dergelijke prijs, als haar vrijspraak het doodvonnis van anderen betekent. Er gaat een groep jonge meisjes voorbij. Ze her kennen de hertogin van Alengon. Eén van hen slaat de armen om haar iddel en probeert haar mee te trekken: „Kom, mevrouw, kom toch met ons mee!" Zij zullen zich best weten te redden, ze zijn vlug en behendig. Maar zullen zij ook aan het vuur ontkomen, als zij haar in hun midden hebben? Die last mag zij "Hn n'et aandoen. Sofie Charlotte maakt zich los uit de greep van het meisje. Een minuut later strek ken andere handen zich naar haar uit. Men heeft haar herkend, men wil haar meenemen en met geweld een doortocht voor haar vrijmaken. „Neem anderen mee!" roept zij terug. „Redt eerst de anderen!" Ten koste van bovenmenselijke inspanning, ge kwetst, met gescheurde kleren, met verschroeide haren en baard, heeft de hertog van Alengon de stand van de Dominicanen bereikt. Zij is er niet. Verbijsterd zoekt hij haar. Hij roept haar. Is hij wel bij de goede stand? Al die winkeltjes in hun middeleeuwse vermomming lijken al op elkaar. Ze zijn zwart geworden, ingestort. Het is bijna ondoen lijk ze uit elkaar te houden in die opdringende rook die alles omhult. Hij kan zijn tranende ogen nauwe lijks open houden. Maar nee, zij is er niet. Tien meter verder bevindt zich de vormeloze massa van op leven en dood met elkaar vechtende mensen ver borgen onder een stinkende, zwartachtige sluier die elk ogenblik dichter wordt. Hij loopt naar rechts, naar links, naar voren, naar achteren, aldoor roepend: „Sofie! Sofiemet een angstige stem die verloren gaat in het gekrijs van de mensen en het loeien en het knetteren van het vuur. Hij heeft brandwonden aan zijn hoofd, zijn hals, zijn handen, hji merkt het niet eens. Al zijn aandacht en zijn krachten heeft hij nodig om t» midden van de totale ontreddering het silhouet van zijn vrouw te onderscheiden in het halfduister, waarin zoveel andere silhouetten wild, razend, vast lopen in het kluwen der vertwijfelden. (Wordt vervolgd). ten aanzien van de gerepatrieerden uit Indonesië en de vluchtelingen uit het oosten de stands- en vakorganisaties te kort waren geschoten om ae arbeiders onder hen op te vangen. Zjj liet het aan de K.A.B. zelf over of deze als organi satie of de leden als burgers zich bjj het maatschappelijk werk moeten inzet ten. Als eenmaal de conclusie is geno men, dient men contact te zoeken met organisaties voor maatschappelijk werk. De bondsvoorzitter, de heer Joh. Zwanikken had in zijn openingsrede ge constateerd, dat met name op het bre de gebied van het maatschappelijk werk nog veelal zonder de arbeiders, over de arbeiders wordt beslist. In verband daarmee wees hij op de noodzaak van kaderscholing om invloed te gaan uit oefenen. Bij de algemene beschouwingen zegde hij toe, dat het bestuur het vraagstuk van de televisie, enerzijds een middel tot volksopvoeding, doch anderzijds be lemmerend werkend op de activiteit van K.A.B.-leden, zal gaan bestuderen. Op korte termijn zal met het Verbonds- bestuur de mogelijkheid worden bespro ken om de standsorganisaties van ad ministratieve rompslomp te bevrijden, teneinde meer efficiënt te kunnen wer ken Pater Brouwer W.P. gaf een uiteen zetting van de „Actie wereldwijd", waarbij drie Kajotters rond Pasen I960 in Kasama (Noord-Rhodesia) met Afri kaanse arbeiders de bouw van een scholencomplex ter hand zullen gaan ne men. De kosten van de uitzending, in totaal vijf mille, zullen door de Utrecht se diocesane K.A.B. worden gefinan cierd. Een tijdens de vergadering ge houden collecte bracht jf 415,67 op, welk bedrag door enkele instellingen tot f 1000,- werd verhoogd. Advertentie (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 16 nov. Zaterdag heeft de politie drie inwoners van Enschede gearresteerd, die des nachts de 54-ja- rige landbouwer H. J. S. uit de buurt, schap Beckum op de Strootsweg te En. schede hadden mishandeld en daarna beroofd van een portemonnaie met 150,-, elf Canadese dollars en een chèque, ter waarde van 2750,- De drie Enschedeërs (veertig, dertig en vijfentwintig jaar oud) ontmoetten de landbouwer in een cafe te Hengelo. Zij boden aan hem met hun bestelwagen naar huis te brengen. Toen men d« Strootsweg opreed, die naar Enschede leidt, maakte de Beckumer de En schedeërs daarop attent, maar het drie tal beweerde wel op de goede weg te zijn. Even later stopte de auto; de lichten werden gedoofd, de landbouwer kreeg enkele klappen op zijn hoofd en werd van zijn bezittingen beroofd. De mannen lieten hem toen met zijn fiets, die in de bestelwagen was meegeno men. in de duisternis achter. Bij een in de omgeving woonachtige boer, waarschuwde de Beckumer telefo nisch de politie, die aan de hand van een beschrijving van de bestelwagen, reeds zaterdagmorgen vroeg twee van de drie daders kon arresteren. Later volgde ook de derde. Het geroofde geld alsmede de chèque kwamen terecht. Cyprus Een aantal vooraanstaan de Grieks-Cyprioten heeft gisteren een politieke partij gesticht die de naam draagt van „Democratische Unie". De ze groepering heeft zich tegen de ver dragen van Zürich en Londen uitgespro ken, en tegen het beleid van aartsbis schop Makarios. (U.P.l.) (Van onze correspondent) ARNHEM, 15 nov. Arnhems groot ste kerkgebouw, de St.-Walburgis, was zondagmiddag tot de laatste plaats be zet met belangstellenden uit binnen- en buitenland, toen de bisschop-coadjutor van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bek kers, tijdens een indrukwekkende plech tigheid het missiekruis overhandigde aan zeven jonge Duitsers en een Oos tenrijker, leden van de St.-Josefgezellen en aan drie Nederlandse vrouwen, le den van de Stichting Opbouw Katholie ke Actie „Nyasa". Op 8 december zul len zij naar Nyasaland vertrekken. Daar zullen zij behulpzaam zijn bij de bouw van verschillende projecten, die de missie in Afrika op stapel heeft staan, zoals scholen en ziekenhuizen, en bij de vorming van jeugd- en jongeren organisaties. De plechtigheid stond onder leiding van kapelaan B. Hoogeveen, die door de aartsbisschop van Utrecht voor de tijd van zes jaren in Nederland ter beschik king is gesteld van de aartsbisschop van Blantyre in Nyasaland, mgr. dr. J. B. Theunissen, met de opdracht, het stichten van katholieke organisaties voor jongeren, arbeiders en vrouwen, die het thuisfront moeten vormen van de katholieke missie in Afrika. In de komende tien a twintig jaar zal over het lot van het christendom in Afrika worden beslist, aldus mgr. Bek kers, die de lekenmissionarissen kracht toewenste in de teleurstellingen, die zjj ongetwijfeld zullen ondervinden. Uw sterkste wapen zij de liefde. Deze legt ons de plicht op u met offer en gebed te steunen. God zegene u allen, zo be sloot de bisschop. Een voor een knielden de lekenmissio narissen daarop voor de bisschop neer. Voor ieder van hen had mgr. Bekkers een vriendelijk woord en een heilwens. Vervolgens werd het woord gevoerd door de generaal praeses van de Inter nationale Kolpingbeweging, dr. B. Rid der uit Keulen. De leek is mondig ge worden en treedt in de voorste linies, nu de priesters en de zusters het onmo gelijk meer alléén afkunnen, aldus dr. Ridder, die de opvatting, dat de zwar te volken ons niet aangaan, op één lijn stelde met de uitlating van de eerste broedermordenaar, Kaïn, die zich af vroeg of hij dan zijns broeders hoeder was. Advertentie - s> j „Zestien november 1899 de Boerenoorlog was in volle gang overvielen wij met onze com pagnie een gepantserde Engelse militaire trein. Onder de solda ten, die werden gedwongen uit te stappen, bevond zich ook een burger, een oorlogscorrespon dent." De heer F. A. H. Stam onderbreekt zijn verhaal even om een sigaret op te steken. Bij de verdere gebeurtenissen heeft hij namelijk een belangrijke rol gespeeld. „Die correspondent nam ik voor mijn rekening," zo gaat hij verder. „Hoewel die knaap burgerkleren droeg moest ik hem toch fouilleren, want je kon nooit weten. De man zei Winston Churchill te heten en protesteerde hevig, maar toen ik twee revolvers uit zijn zak ken haalde bond hij snel in." De heer Stam, die nu 78 jaar is, weet het nog allemaal precies, ook wat er na de arrestatie met Churchill gebeurde. „Hij werd op transport gesteld naar Pre toria, waar men hem in de staatsmodelschool opsloot. De oorlogscorrespondent had een zekere bewegingsvrijheid bin nen de stad en daar heeft hij han dig gebruik van gemaakt om te ontsnappen. Op zekere dag," zo vertelt de heer Stam, „heeft de „clever young man" als vrouw vermomd de benen genomen. Twee meisjes, met wie Churchill tijdens zijn gedwon gen verblijf in Pretoria kennis had gemaakt, hebben hem aan vrouwe kleren geholpen." De heer Stam, die op zo'n merkwaardige wijze in contact kwam met de latere minister-president van Groot-Brittanniëwerd in Den Haag geboren. Als jongen van achttien jaar trok hij, eigenlijk tegen de wil van zijn vader, naar Zuid-Afrika om daar zijn geluk te beproeven. Hij kreeg een administratieve baan bij de spoorwegen en meldde zich bij de vrijwil lige politie, toen men daarvoor gegadigden vroeg. Hij leerde er pistool schieten en paardrijden, wat hem later goed van pas is gekomen. In hetzelfde jaar 1899 dat hij in Zuid-Afrika was aangekomen, brak de Boerenoorlog uit. Vele collega's bij de spoorwegen trokken ten strijde tegen de Engelsen en de heer Stam sloot zich bij hen aan. Hij maakte de slag bij Magersfontein mee en vocht in de omgeving van Colenso, waar hij zijn merkwaardige ontmoeting met Churchill had. Ver scheidene keren raakte hij gewond, doch zijn verwondingen waren niet zo ernstig, dat men hem bij de compagnie afvoerde. Toen de Boeren het bij de belegering van Ladysmith moesten afleggen tegen Sir Redvers Henry Bulier, die de stad gedurende vier maanden zo succesvol verdedigde, namen de Engelsen de heer Stam gevangen en zij stuurden hem later naar Nederland terug. Zijn thuiskomst was voor zijn ouders wel een zeer bijzondere verrassing, want vijf dagen tevoren had men zijn vader mede gedeeld, dat zijn zoon in Zuid-Afrika was gesneuveld. Bij de compagnie had men namelijk niets meer van hem gehoord en men had daarom aan genomen, dat hij was gesneuveld. De heer Stam is ongeveer vijf jaar in Zuid-Afrika geweest. Na zijn terugkeer in Nederland heeft hij eerst nog een tijd geleefd van zijn „non-activiteits"-salaris, dat hij van de Nederlandse directie van de spoorwegen kreeg. Later is hij in de agenturen- en com missiehandel terecht gekomen. De Hagenaar woont nu in het gemeentelijk verzorgingstehuis aan de Morsestraat, waar hij de dag voornamelijk met lezen doorbrengt. De vorige week kreeg hij nog bezoek van een oude strijd makker, die in de krant had gelezen, dat zijn doodgewaande vriend Stain in Den Haag woonde. Onder het genot van een sigaret „ik hou niet van sigaren" hebben ze tal van herinneringen uit de Boerenoorlog zitten ophalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5