Haarlems bevolking groeit gestaag, maar traag De avondopenstelling tijdens de Sinterklaasweek WIM STEIJN IN AMSTERDAM Verheldering van kleur en sterke impulsiviteit Boeiend en karakteristiek concert door N. Philh. Orkest d,%9ontuïüa Kerke-Veiling „Valkenburg" levert f 10.000 op 1 Belangr ijke omzetstijging bij chemische industrie Van Turnhout Wordt voorzitter van de H.V.B. Middenstandscentrale diep teleurgesteld Uit STAD en STREEK ,.Pro Ecclesia'voor scheidende afslager Verdonschot Vf.KQVER2ICHT tweede kwartaal Geen tegenkandidaat Muziek Dr. J. W. Kamerling hartelijk gehuldigd WILLIAM HERBERT GEEFT CONCERT IN HAARLEM Met Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap DRIE ZILVEREN KOORZANGERS In de parochie van H.H. Elisabeth en Barbera Concert Symphonie Orkest Haerlem Snelle zwemsters van Het Gooi stellen DWT zwaar op de proef PARAPLUIES z WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 BAG1NA 5 Vrijkomende functie niet voor een katholiek Films Haarlem e.o. Toneel diversen Waterstanden burgerlijke Stand Haarlem In Diaconessenhuis Geen spreekuur Viering Willibrordusfeest in Kring Oost Jaarlijkse dodenherdenking K.A.B. Zinvolle gevel siert foto atelier „Nell Herbert Katholieke bejaarden zien „De gekke dokter" Auto ramt afrastering Na geheimzinnige verkoop Vergadering bloem kwekers van de L.T.B. H. J. Maertens N.V. opent speciaalzaak in Cronjéstraat Volgende week behan deling gemeente begroting In Zandvoort nu al: seizoen 1960 BRIDGE.ETUIS. SPEELKAARTEN Waterpolo Stille Armen te Heemstede Beurs van Amsterdam Beurs vu York .Haarlem, 18 nov. Blijkens het i °t het Nederlands Economisch Insti ll11' te Rotterdam gepubliceerd over- ic'ht over het tweede kwartaal 1959 ,etretfende de gemeente Haarlem, is ,n' bevolkingscijfer in deze periode met toegenomen tot 169.121 zielen. Er erden 405 jongens geboren tegen 329 Haarlem, 18 nov. De heer H. w. Turnhout blijft de enige kandidaat ?°or het voorzitterschap van de afdeling {*aarlem van de Koninklijke Neder- 'andse Voetbalbond. Het voorstel van aantal neutrale verenigingen om met ?e verkiezing nog enige tijd te wachten, s door de bestuursleden van de H.V.B. J"erworpen. Daardoor kan men geen j'genkandidaat meer ten tonele voeren, "p donderdag 26 november zal in een JjUitengewone vergadering van de afde- 'Pg in hotel De Leeuwerik te Haarlem je benoeming van de heer Van Turn- 'out een feit worden. Het bestuur van de H.V.B. heeft op formele gronden de motie onaanvaard- Pa-ar geacht. Na het overlijden van de aaer Van der Aart was het bekend, dat °p vrij korte termijn een nieuwe voor ster zou worden gekozen. Nadat de verenigingen de agenda van de 26 no vember aanstaande te houden vergade- Lng hadden ontvangen waarin werd ®Pgemerkt, dat de heer Van Turnhout Pe enige kandidaat was bestond nog Ruimschoots gelegenheid een andere functionaris te zoeken. Echter pas twee dagen vóór de sluiting van de termijn, V-'aarin een kandidatuur kon worden ge. StelcT, schreven enige neutrale vereni gingen een bijeenkomst uit en werd met ®en stemmenverhouding van 13-12 be sloten een motie in te dienen tot uitstel van de voorzittersbenoeming. Overigens verwacht het bestuur van de H.V.B. op de komende vergadering, ?ie gepresideerd zal worden door de heer Van Turnhout en bij het punt van diens verkiezing door het oudste bestuurslid, njge kritiek op de laatste gang van if if9' *n Hit verband heeft men „voor- cptigheidshalve" besloten in de vaca- katk Van He heer Van Turnhout geen dg °lieke kandidaat voor te stellen. In kathef.lemen'en sta3' bepaald, dat twee stunf 5kcn deel uitmaken van het be- d{5 Buiten deze kwaliteitszetels valt van u- 'e van voorzitter, in de keuze hebb - aRe vereni2ingen zeggenschap oen. Nu heer Van Turnhout voorzitter Wordt zou de vrijkomende plaats in het bestuur door een katholieke vertegen woordiger kunnen worden ingenomen. De H.V.B. wil echter een neutrale ver enigingsleider benoemen. Hiervoor ko men in aanmerking de heren C. J. Ber- revoets (Kinheim) en Berk (Spaarn- dam). Deze kwestie zal wellicht ook op de ongetwijfeld geanimeerde vergade ring van de 26e november ter sprake komen. Hiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiii Cinema PALACE: Opmars naar de galg, 18 jaar; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. *TtANS HALS: Opmars naar de galg, 18 J.; 2, 7 en 9.15 uur. {-IDO: The nun's story, 14 j.; 2 en 8 uur. J-UXOR: Een vrouwenleven, volw. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: Vrijgezel ln de val, 18 Jaar. REMBRANDTSome like it hot, str. volw. - 4e week); 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. §OXY: Gas-oil, volw.; 2.30, 7 en 9.15 uur. ®TUDIOIk was Monty's dubbelganger, a. 1.; 2.15, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Woensdag 18 novemoer Stadsschouwburg, 8 uur: R.-k. toneel- Vereniging Sint Genesius met „Ping, zei de klok". Regie: Jan Kraakman. Donderdag 19 november Stadsschouwburg, 10 uur: Toneelgroep ('Theater" met „De gestolen prins" (voor 'eerlingen der lagere scholen). Stadsschouwburg, 8 uur: Charlotte Köh- met „Olivia". y-vnji i^ainoiieK Jtiaanem O ïVerk, m.m.v. N.Ph.O. Aan het orgel: Bornewasser. Solisten: Elisabeth sopraan; Leo Ketelaars, bariton. ^°gramma: Requiem, Duruflé; Regina Mozart. Woensdag 18 november Concertgebouw, tuinzaal, 8 uur: Chopln- "vond door Ida Chokar, piano. Minerva-theater, 8.15 uur: Hollands i ^ijkkwartet (voor Heemsteedse Kunst ding). Donderdag 19 november y.Concertgebouw, 8.15 uur: Concert door §?or Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de glerk yees P>gt' £r°grs ^Qeli-Passionskantate, Donderdag 19 november v Restaurant Brinkmann, 8 uur: Lezing Vereniging voor Pedagogiek. IjMuiden. Woensdag 18 november Hoog water: 5.17 u. en 17.27 u. Laag water: 1.00 u. en 13.10 u. Donderdag 19 november Hoog water: 5.49 u. en 17.59 u. Laag water: 1.30 u. en 13.43 u. Prevallen van een zoon: C. >lzing-Westland, B. Melius.Koek. ltiXan een dochter: C. J. M. Steen- g.st-Tol, M. Geven.Romp, J. van 't Hof- La«ge, Q. A. Rijk-Joosten. Van DERTROUWD: p- otsen en T' W' j, i Horen, R. C. Anthonijsz en Y. L. °itner. s5®?ROUWD: J. N. H. Goossens en I. jrQtsieck, E. Veen en M. B. S. Scholz, van Gasteren en N. E. Fledderman. fjij, de Lossantos Parola en M. A. den J- Smit en R. H. Burrij. Viiin kUDEN: G. Kuut, 68 jr., Ben «l£»aat.. J- Groen, 7 jr., Meeuwen. G. Arink. 82 ir Oavenest.erlaan, meisjes en er stierven 190 mannen te gen 167 vrouwen. Er was dus een ge boorte-overschot van 215 mannen en 162 vrouwen. Daar staat tegenover, dat er 77 meer mannen en 103 meer vrouwen uit Haarlem vertrokken dan er zich vestigden. Van de 235 woningen, die in het twee de kwartaal gereed kwamen, werden er 159 in opdracht van woningbouwvereni gingen en 76 in opdracht van particulie ren gebouwd. Door verbouw vermeer derde de woningvoorraad met 18 wonin gen. Vier woningen werden afgebroken, 21 werden er onbewoonbaar verklaard en vijf verdwenen door verbouwing. De woningvoorraad steeg in dit kwartaal met 223 eenheden tot 44.749 woningen. Het aantal inwoners per honderd wo ningen daalde tot 378. De omzetten van de Haarlemse indus trie stegen in het eerste kwartaal in vergelijking met die in het eerste kwartaal van het vorig jaar met bijna acht miljoen gulden. 7,4 miljoen gulden kwam daarvan voor rekening van de chemische industrie. Het aan deel van de omzet van de chemische industrie ten opzichte van de totale om zet van de Haarlemse industrie steeg van 7,7 pet tot 16,5 pet. De overige in dustrieën, behalve de metaalindustrie, die een geringe achteruitgang vertoon de, bleven ongeveer constant. Op 30 juli van dit jaar waren 536 'mannen en 44 vrouwen werkloos. Dat is 135 werklozen minder dan aan het eind van het eerste kwartaal 1959. In vergelijking met het tweede kwartaal van het vorig jaar daalde het aantal werklozen echter met 509. Deze daling kwam vooral voor in de groepen ver voer, algemene dienst en minder ge- schikten. Het N.E.I. publiceert in het kwartaal overzicht ook een analyse van de uit slagen van de op 12 maart gehouden kamerverkiezingen. Deze analyse bevat uiteraard geen nieuwe gegevens, maar bevestigt nog eens aan de hand van de officiële cijfers de indruk die wij onmid dellijk na de verkiezingen al weergaven in onze courant. HAARLEM, 18 nov. In het Diaco nessenhuis te Haarlem heeft gistermid dag in aanwezigheid van talrijke auto riteiten van het ziekenhuis, doktoren, zusters Diaconessen en verpleegsters, de huldiging plaats gehad van dr. J W. Kamerling, bij gelegenheid van het feit dat hij 25 jaar werkzaam was als röntgenoloog in het ziekenhuis. Ir. R. Dufour, voorzitter van het be stuur van het Diaconessenhuis, sprak als eerste.de jubilaris toe. In kernach tige bewoordingen schetste hij de werk periode van de jubilaris. Hij noemde hem het centrum van het huis, dat hij niet slechts was om reden van zijn grote bekwaamheid maar ook om zijn goede menselijke eigenschappen. Als blijk van waardering bood hij hem een schrijfmachine aan. Namens de collega's sprak de ge neesheer-directeur dr. P. van Paassen, die nog eens de eerste jaren in het ziekenhuis van dr. Kamerling naar vo ren bracht. Hij noemde de jubilaris een deskundig adviseur, die door zijn grote activiteit gemaakt heeft dat de röntgenafdeling heeft ingenomen. Een in het ziekenhuis heeft ingenomen. Een album met klassieke grammofoonpla ten en een fotostatief maakten deel uit van het stoffelijk blijk van waardering. De directrice van het huis zr. Saraber onderstreepte de grote verdiensten van de heer Kamerling als docent en waarnemend directeur en liet evenals de andere sprekers haar woorden ver gezeld gaan van een geschenk. Namens de röntgenardeling sprak zr. Bertha, die tevens de dank van alle patiënten overbracht. De heer Rotte veel voerde tenslotte het woord uit naam van het personeel van de tech nische dienst. Dr. Kamerling toonde zich in ruime bewoordingen zeer dankbaar voor de goede woorden die tot hem gesproken waren. Met name roemde hij de pretti ge verstandhouding, die er steeds heeft bestaan tussen bestuur en staf. Ook de vele cadeaus ontving hij met grote dankbaarheid. Na afloop van het offi ciële gedeelte volgde een openbare re ceptie, tijdens welke vele vrienden van de Rotaryclub alsook predikanten en doktoren hem kwamen gelukwensen. HAARLEM, 18 nov. De wethouder van Onderwijs van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal niet op 19, maar op 20 november spreekuur houden om 11 uur 's ochtends. HAARLEM, 18 nov. Zoals wij gis teren reeds berichtten, heeft de Mid denstandscentrale aan de gemeente raad van Haarlem een request ge stuurd betreffende de openstelling van de winkels tijdens de Sinterklaasweek. In dit request wordt nu gesteld, dat de Middenstandscentrale met diep leed wezen kennis genomen heeft van de be slissing van de gemeenteraad om van zaterdag 27 november tot en met dins dag 2 december de winkels 's avonds slechts tot negen uur open te laten. De centrale verklaart, dat haar advies om vanaf zaterdag 27 november tot en met vrijdag 4 december de winkels 's a- vonds tot tien uur open te laten, duide lijk en eensluidend was. Het advies van de Kamer van Koophandel was ge lijk aan dat van de centrale. Volgens het request is de bewering in de gemeenteraad, dat het advies van de Middenstandscentrale niet stoelt op de mening van neringdoen den, niet juist. Veruit de meerderheid De Amsterdamse Kunsthandelaar M. L. de Boer, die al eerder, door Kees Verwey en Mari Andriessen in zijn tentoonstellingszaal te exposeren, geput heeft uit de artistieke have van het Haarlemse, heeft thans een tentoon stelling van Wim Steijn ingericht. Bij monde van de criticus Charles Wen- tinck is Steijn in Amsterdam hartelijk ontvangen als een man met elementai re schildersdrift, wien het als een ver dienste werd aangerekend dat hij af zijdig staat van het modieuze modernis me. Zowel voor Wentinck als voor De Boer een hun passende ambitie en in het broeinest van de meest actuele kunstopvattingen een welkome compen satie. Met Steijn had men in de hoofd stad overigens eerder kunnen kennis maken; bij Michels en Martinet en bij Huynck en Schevjon heeft hij enige ja ren geleden geëxposeerd. Niet in de eerste plaats als tegen hanger voor de actualiteiten waarmee de hoofdstad wordt geïnjecteerd, maar als schilder-zonder-meer heeft Wim Steijn een tentoonstelling die op het goede peil staat. Aan de ontwikkeling die Steijn in de laatste jaren heeft doorgemaakt is een blijvende verheldering van zijn coloriet het meest opvallend. Anders dan de so bere aardvervenl die een stille befloer ste wereld opriepen, gloeit nu een fel rood. De zon, zo veelvuldig boven Steijn's dorre landschappen aanwezig, is door de dikke nevel heen gebroken en heeft de kleur fel aangezet. Ook de lineatuur is minder streng; remmingen schijnen weggevallen in de loop der ja ren en het werk als geheel heeft daar door een sterke impulsiviteit verkre gen. Tegenover de enkele, ietwat „cal vinistisch" strenge houtskooltekening hangt veel dat wij Vlaams zouden wil len noemen. In losheid van peintuur, blijmoedigheid van kleur en in vreugde van doen lijkt het jongere werk van Steijn inderdaad uit een andere geest voort te komen. Het is minder ingehou den, zojider evenwel ingeboet te hebben aan werkelijke ernst. Zeven maal schil derde hij [n zelfde stilleven van fruit op een tafel in een andere interpretatie en in een ander formaat: een cyclus van pure schildervreugde. De overige olie verven zijn gewijd aan figuur en por tret: vrijwel alle eveneens behorend tot een cyclus, waaruit men in de ten toonstelling in Zandvoort aan het be gin van dit jaar meer werk heeft kun nen zien. Wel zeer benieuwd waren wij naar hetgeen Steijn van zijn laatste reis naar het zuiden heeft meegebracht. De ervaring is immers dat hij, heel gevoelig voor het bijzondere dat een landschap in den vreemde vertoont, met werk terugkomt dat voort geko men is uit andere emoties dan die in j^ijn eigen omgeving tot uiting komen. Bij het zien van de gouaches uit St.- Rémy hebben wij de indruk opgedaan dat Steijn minder gevoelig is geweest voor het pittoreske dat daar ongetwij feld te vinden is geweest, dan voor de picturale en compositaire mogelijkhe den van dat land. Het zijn composities van landschappen: de kleuren in grote „Groot stilleven" op de tentoonstelling van Wim Steyn bij kunsthandel De Boer in Amsterdam. sing het beeld op. Volwaardige schilder werken die niets onwennigs vertonen in de aanpak van het landschap, dat dan ook impulsief overschilderd is. Het berglandschap (23) is wel de apotheose van zijn reisimpressies: geen zakelijk verhaal maar de uitroep van een gegre- pene. Door de aankoopcommissie zijn een tekening (14) en een schilderij (27) voor de Rijkscollectie aangekocht. De tentoonstelling, die wordt gehouden in de kunstzaal Keizersgracht 542, duurt tot 28 november. L.T. Schilderij van Wim Steijn, geëxpo seerd bij kunsthandel M. L. de Boer te Amsterdam. Stilleven uit de cyclus: keukentafel met fruit. HAARLEM, 18 nov. De beroemde Engelse tenor William Herbert treedt 7 januari in Haarlem op met het Noord hollands Philharmonisch Orkest de ko ninklijke Liedertafel „Zang en 'Vriend schap" en de Haarlemse organist Al- bert de Klerk. Op dat concert wordt o.a. ten gehore gebracht de Missa Bre- vis in b-dur van Joseph H-aydn voor mannenkoor, tenor orkest en orgel. Vèr- der zingt William Herbert met het koor en orkest de psalm Anthem Va" van G. F. Handel, in een bewerking voor mannenkoor van Jack P. Loorij. Het is de eerste keer dat deze psalm in Neder- land wordt uitgevoerd. William Herbert is reeds verschillende malen in ons land opgetreden o.a. met het koor van de Nederlandse Handelvereniging. HAARLEM, 17 nov De krjng Oost van de K-A-B.heeft gemeend de viering van het Willibrordusfeest uit te moeten stellen tot na de Missie. Dien tengevolge zal zondag 22 november in de Spaarneparochie-kerk om half acht en in de kerk van bt. Jan om kwart over acht een H. Mis worden opgedra- gNa afloop is er een feestelijk ontbijt in het parochiehuis aaa het Teyler- piein, tijdens welke de heer C. J. van de Ploeg, lid van de tweede Kamer, een korte inleiding zal houden Als ex tra tractatie zal na het ontbijt nog koffie met gebak worden aangeboden. HAARLEM, 16 nov. De jaarlijkse dodenherdenking, uitgaande van de Katholieke Arbeidersbeweging waar aan alle katholieken van Haarlem en omgeving kunnen deelnemen, wordt dit jaar op 22 november gehouden. De dodenherdenking zal bestaan in een plechtige zielenvesper, 's ^a^,.orri drie uur in de parochiekerk H.ii Elisa beth en Barbara in de Pau' Kruger- straat, waarna men gezamenlijk naar het kerkhof Sint Barbara Saa'- Daar zal men onder gebed lajlg? *Lgïaven trekken. Na afloop wordt in de kapel de Rozenkrans gebeden. HAARLEM, 17 nov. Na"Kadvieze" van architect Gies ste"e"^"r^ Ult Zandvoort heeft het aan"et ®Is^ednjf Jonckbloedt uit Haarlem het pand van foto-atelier en fotohandel „Nell Her- bert" aan de Lange beerstraat een totaal nieuwe aanblik ff?g Doet de gevel van buiten misschien wat onwen nig aan, de houten frontwand, waann de deur is opgenomen, de be zoeker binnen een Pre ,g ?ten" heid. De winkelbetimmering vormt sa men met de zachte 'in'erl der muren en het smaakvolle meubilair een har monieus geheel, waarin *}e' voor de klanten aangenaam zal zijn te wachten tot zij voor een foto kunnen poseren. Langs één zijde is een f*P°sl''ewand gecreëerd, terwijl een etalagekast te vens een beeld geeft van de imogelijk heden van de firma. De winkel en de studio zijn aan de verbouwing aange past. Arink, 82 jr., Crayenesterlaan. partijen gebouwd roepen door hun plaat. HAARLEM, 18 nov. Met een fris gespeelde symphonie, de „Oxford" van Joseph Haydn, werd dinsdagavond het programma geopend van het concert door het Noordhollands Philharmonisch orkest, dat onder leiding stond van Henri Arends. De muziek van Haydn blijft goed beschouwd toch maar een wonder. Tussen twee snelle, maar zeer geïnspireerde boekdelen, het prachtige adagio met zijn verheven melodische zinsbouw en verrassende harmonische vondsten, en het charmante maar toch voorname menuet. Henri Arends heeft het stuk stijlvol lat enspelen. Het zal velen plezier gedaan hebben, hierna de Petite Suite „Jeux d'enfants" van Ge orges Bizet op het programma aan te treffen. De uitvoering was zeer ver zorgd, en de vijf afzonderlijke deeltjes werden karakteristiek door het orkest weergegeven. t Vervolgens ging een compositie van Emanuel Chabrier „Ode a la musi- que", getoonzet voor vrouwenkoor en orkest. Bij mijn weten is dit stuk hier in Haarlem in deze bezetting nog nooit gespeeld. Het Aerdenhouts Vrouwen koor dat medewerking verleende, heeft fraai gezongen. Er was een grote klankeenheid waarover een mooie glans lag. De muziek zelf is van een lyrisch karakter en spreekt de luis teraar heel gemakkelijk aan. De solo werd gezongen door de sopraan Gon- ne Bakker-Poirrie. Haar stem is voor al' in de hoogte zeer bekoorlijk van klank. Jammer genoeg is de draag kracht nog niet voldoende om de con certzaal te vullen. Hiertegenover stond, dat het orkest enigszins aan de sterke kant begeleidde. Na de pauze was Jos D'Hondt de klarinetsolist in de première voor Haarlem van het klarinetconcert van Guillaume Landré. In het programma stond een uitvoerige toelichting. Of de ze de compositie meer aanvaardbaar gemaakt heeft betwijfel ik. Voor de vakman is het duidelijk dat Guillaume Landré zijn compositorisch métier meesterlijk beheerst. De vormgeving getuigt van vakman schap, evenals de instrumentale be handeling voor solo-instrument en het orkest. Maar ik geloof dat het concert publiek niet vraagt naar al deze dm- gen. En evenmin of hot gegeven een reeks van twaalf tonen is, met een ver werking die het tonaal centrum hand haaft. Het publiek vraagt naar een stuk muziek dat weet te ontroeren. Van ontroering was gisteravond geen moment sprake. Intussen heb ik be wondering gehad voor Jos JJ Hondt, die zijn solopartij knap heeft gespeeld. Jammer genoeg kwam er bijna geen melodie in het hele stuk voor, die hem de gelegenheid bood om te laten ho ren of hij buiten een groot technicus ook een artist is. Aan- dat laatste twij fel ik overigens niet, gezien zqn totaal opvatting. Het slot van het conert werd gevormd door „Trois Noctunes" van Debussy. Deze trilogie werd in 1900 ge- componerd en de eerste twee delen kwamen nog in dat zelfde jaar tot uit voering. Het laatste deel „Sirènes", met het fameus moeilijke vrouwen koor, werd een jaar later pas in de uitvoering aan Nuager en Fêter toege voegd. Een extra woord van hulde aan Hen ri Ahrends, orkest en Aerdenhouts Vrouwenkoor is hier zeker op zijn plaats. Er zat in de totale uitvoering spanning en sfeer. Het instrumentale coloriet was uiterst verzorgd. Mis schien was Nuager iets te traag van tempo. In Fêter heb ik speciaal de bla zers bewonderd, door hun afgewogen klankkleur en exacte ritmiek. In Sirè nes een prachtig zingend vrouwenkoor en een subtiel reagerend orkest. Inder daad dus een succesvol slot van dit concert. J. L. wenst openstelling tot tien uur. Er wa ren zelfs neringdoenden in de wijken van Haarlem, die het grote belang van de stad stelden boven hun eigen belang, in dit geval het wijkbelang. De Middenstandscentrale steunt verder niet de gedachte in de gemeen teraad, dat het belang van het groot winkelbedrijf in deze geen rol mag spelen. De inkomsten en lonen van het grootwinkelbedrijf worden zeker ook in middenstandsbedrijven besteed. De centrale wijst er verder op dat de rustpauze van vorige jaren ernstig in het gedrang komt. Verwerpelijk vindt men voorts de gedachte dat de ver koop tussen negen en tien uur onbe langrijk is. De praktijk heeft anders uitgewezen. Zeer schadelijk voor het gehele stadsbelang acht men het dat de tienduizenden forensen ook nu niet in de gelegenheid zijn hun inkopen in Haarlem te doen. Het verdelen van de zes dagen in twee perioden tenslotte brengt opnieuw verwarring rond de toch al zo verwarde winkelsluitingsbe palingen. De Middenstandscentrale protesteert derhalve tegen het gemeenteraadsbe sluit en wordt in dat protest gesteund door de Raad van Grootwinkelbedrij ven en de Ned. Vereniging van Huis vrouwen. De Raad van Grootwinkelbe drijven zalnu na St.-Nicolaas een ge documenteerd rapport opmaken. HAARLEM, 18 nov. Het zangkoor Magnificat van de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara te Haarlem' viert zondag groot feest. Het heeft drie leden die dan vijf en twintig jaar aan het koor verbonden zijn. Het zijn de di rigent, de heer A. Koster, de penning meester, de heer M. Jonker en de heer H. van Rossum. Tot hun intentie wordt zondag om ne gen uur de plechtige hoogmis opgedra gen, tijdens welke op verzoek van de drie zilveren koorzangers de Missa Pon- tificalis van Don Lorenzo Perosi wordt uitgevoerd. Voor deze bijzondere gele genheid zal het koor staan onder lei ding van Jos de Klerk. Aan het orgel wordt het begeleid door de heer Jan Berghuis. Na de mis is er voor de ju bilarissen in de school aan het Preto- riaplein een feestelijk ontbijt aange richt. Daar kan men hen ook felicite ren. Tot twee uur, want zolang blijven zij daar met familieleden, vrienden en kennissen bijeen. HAARLEM, 18 nov. Het sympho- nie-orkest Haerlem concerteert woens dag 25 november in de grote zaal van 't Concertgebouw onder leiding van Ma- rinus Adam. Op het programma staan werken van Cherubini, Saint-Saëns, Mendelssohn en Schubert. Solisten zijn de pianiste Hélène André de la Porte en de fluitist Jan Poolman. HAARLEM, 18 nov. De r.-k. toneel groep „De spelers van Sint Frans" heb ben gisteravond in gebouw Sint Bavo te Haarlem een ontspanningsavond ver zorgd voor de katholieke Bond van be jaarden en gepensioneerden. In een kort openingswoord vroeg de voorzitter van de Bejaardenbond, de heer C. J. Sel- horst, enige clementie voor regisseur Fr. van Emmerik, die zich naast de regie, door het plotseling openvallen van een plaats, in de pastoorsrol moest inspelen. Verder deelde de voorzitter mede, dat vijftien december het jaar lijkse Kerstfeest wordt gevierd, waar bij de film: „Zijn grote dag" vertoond zal worden. Voor de feestmiddag moe ten de leden hun oude cabaretkaart meebrengen, terwijl de contributie ge heel moet zijn voldaan. Veel plezier hebben de bejaarden ver volgens beleefd aan het toneelstuk „De gekke dokter", waarvan wij reeds eni ge tijd geleden een bespreking in onze courant hebben gehad. Niettegenstaan de de moeilijkheid die de regisseur te overwinnen had, is het een vlotte en amusante opvoering geworden. HAARLEM, 18 nov. Even na acht uur meldden zich aan een woning in de Pontiacstraat twee mannen met een Zweeds-Duits accent, die zeiden stoffen te koop te hebben, welke restanten wa ren van een modeshow die zij enige da gen tevoren in Amsterdam hadden ge houden. De bewoner toonde geen arg waan en kocht de lappen stof met de koffer waarin deze vervoerd werden voor een totaalprijs van honderd gulden. De twee onbekenden stapten daarna in een auto en reden, zonder de autolich te te onsteken weg. Om de hoek, in de Sillemstraat reed de auto echter plotse ling het trottoir op en tegen een afras tering, welke over een lengte van twee meter werd vernield. De auto is daarop rpet gedoofde lichten verder gerèden. HAARLEM, 18 nov. De algemene vergadering van de vakgroep Bloemkwe- ke van de L.T.B. wordt 2 december, 's middags om twee uur, gehouden in de Bilderdijkzaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem. Dr. J. Wasscher zal een inleiding houden over de ontwikkeling en de handel van de bloementeelt in West-Europa. HAARLEM, 17 nov. Het Electro Radio Technisch Bedrijf H. J. Maertens N.V. heeft dinsdagmiddag in de Gen. Cronjéstraat 18, naast de reeds bestaan de zaak in Amsterdam, een geheel nieu we speciaalzaak in radio- en televisie toestellen, bandrecorders, wasmachi nes, fornuizen en kachels geopend. Van buiten, uit krijgt men door het royale vensterruit reeds een goede indruk van de grote verscheidenheid in appara tuur. Dit beeld wordt in de zaak nog eens onderstreept, als men de verschil lende artikelen op ordentelijke wijze uit gestald ziet in de wandrekken of op la ge podia. Bij het oude pand, dat door brand gedeeltelijk verwoest was, heeft men een gedeelte van de tuin getrok ken, zodat de winkel, mede door de ver nuftige verlichtingsinstallatie een grote diepte heeft gekregen. De kleurennuan- cering geeft de zaak een prettige sfeer. ZANDVOORT, 18 nov. De gemeen tebegroting van Zandvoort, die dinsdag in de gemeenteraad behandeld zal wor den, is door burgemeester en wethou ders nader bezien in verband met de ad viezen der verschillende raadscommis sies. Als gevolg van diverse wijzigingen wordt het nadelig verschil tussen de in komsten en uitgaven teruggebracht van 314.601.- tot 236-045. De belangrijkste meevaller is de ver hoging van de uitkeringen in het ge meentefonds met 30.996.-, Bezuinigin gen worden aangebracht o.a. op de kos ten van straten en wegen 27.000) en op het subsidie voor maatschappe lijk hulpbetoon, dat van 198.000 tot 180.000 wordt teruggebracht. De subsidie aan de Stichting Gemeen schapshuis Zandvoort wordt van 9.000 tot 12.000 verhoogd. Andere wijzigin gen zijn van minder belang. Op de ka- pitaaldienst wordt 5.200 geraamd voor de aanschaffing van een volkswa gen en 3000 voor een mobilofoon, bei de ten dienst van de politie. ZANDVOORT, 17 nov. Hoewel men in Zandvoort nog nauwelijks bekomen is van de inspanningen van het zo uit zonderlijk drukke zomerseizoen 1959. denkt de stichting „Touring Zandvoort" al aan het seizoen 1960. Men treft nu voorbereidingen voor het samenstellen van de lijst van kamerverhuurders, waarvan de eerste druk in januari 1960 zal verschijnen. Begunstigers van de stichting kunnen zich tot 20 november bij het bureau der stichting aanmelden voor een vermel ding op de kamerlijst. COLLECTE in Bloemendaal bracht. De Klaproos-collecte heeft 898.32 opge- Advertenti. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 K.A.B. CENTRUM De kring Cen trum van de K.A.B. zal vanavond in ge bouw „Flora" aan het Pretoriaplein zijn winterprogramma openen met een inleiding door pater J. Calis over het onderwerp: Zielen hebben geen kleur. PAARD OP HOL Een agent van po litie heeft gistermiddag op het Zand- voorterpad een loslopend paard bij de teugels gepakt en naar een manege aan de Zjjlweg overgebracht. Daar hoorde hij dat het paard zjjn berijder op een tocht in de duinen, toen het dier voor een paar fazanten geschrokken was, had afgeworpen en in de richting van de stal was gelopen. SANCTUS BAVO. Zondag 29 no vember houdt de Haarlemse Katholie ke Studenten Vereniging Sanctus Bavo ter gelegenheid van de zevende dies na- talis in gebouw Cultura aan de Jans- weg een buitengewone ledenvergade ring. Mgr. mr. A. Diepenbrock zal spreken over de emancipatie van de Nederlandse katholieken. Na afloop van de bijeenkomst recipieert het be stuur in het sociëteitsgebouw „D« Waag". In het kader van de diesvie ring zal de toneelgroep uit de vereni ging zaterdag 21 november in het Men- delcollege een voorstelling geven van het stuk „Mijn zoons" van Arthur Mil ler. HEEMSTEDE, 17 nov. Onder gro te belangstelling is dinsdagavond in „Anno Sancto" de jaarlijkse parochie avond gehouden ten bate van de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart te Heemste de. De parochianen hebben pastoor Drost bij deze „Kerke-veiling" een bij zonder blijde avond bezorgd, want bij het opmaken van de balans bleek dat de diverse prijzen een bedrag van f 10.000- hadden opgebracht. De van geluk stralende pastoor was met deze schitterende opbrengst uiteraard ten zeerste verheugd en hij gewaagde in zijn dankwoord van de grote offerzin door zijn parochianen op deze avond betoond. Aan het begin van de avond had een korte plechtigheid plaats. In zijn openingswoord deelde pastoor Drost mede, dat de heer C. Verdonschot, die gedurende dertig jaar als afslager bij deze veilingen had gefungeerd, zvjn tijd van heengaan gekomen achtte. De pastoor roemde zijn grote verdiensten voor de parochie, die de heer Verdon schot ook al sinds vijfentwintig jaar kent, als een eminent lid van het Arm bestuur, waarvan hij voorzitter is. Pastoor Drost deelde mede, dat de heer Verdonschot onderscheiden was met „Pro Ecclesia et Pontifice". Met een klaterend applaus werd de ze mededeling van pastoor Drost door de aanwezigen begroet en het was de zoon vhn de heer Verdonschot, die daarna werd uitgenodigd het ere-teken bii zijn vader op te spelden. De pau selijk onderscheidene kwam woor den tekort om zijn dank tot uitdrukking te brengen, maar wat hij vooral naar voren wilde brengen was de buitenge wone samenwerking, die hij steeds met de andere leden van het Armbestuur had mogen hebben. Pastoor Drost droeg daarna de lei ding van de avond over aan de heren van de Coöperatieve Bloembollenvei lingvereniging H.G.B. te Lisse, die wel dra tot actie over gingen. De talloze prijzen gingen in een snel tempo van de hand. De kooplust bleek groot te zijn en met een royaal gebaar legde men rustig f 38.- neer voor een Edammer kaasje, f 25.- voor een doos HAARLEM, 18 nov. Voor de afde ling A dames van de centrale winter competitie waterpolo KNZB kreeg DWT 1 in het Sportfondsenbad Haarlem Het Gooi op bezoek, dat door de snelle zwemsters Jams Koster en Corry Schim mel nogal eens de DWT-verdediging zwaar op de proef stelde. Na snel in zwemmen op de DWT-verdediging kwam Hetty Krap geheel vrij te liggen en was het eerste Gooi-doelpunt een feit. Uit een goede combinatie Do Tur kenburg, die vanuit de achterhoede naar voren trok, Paula van Bruggen en Mar jolein Bernink kreeg laatstgenoemde een pracht kans, die benut werd om de balans in evenwicht te brengen. Maar Het Gooi had een antwoord klaar en Corry Schimmel maakte er 1-2 van. Hoewel DWT een speelstersmeerderheid verkreeg werden de Gooi-aanvallen daardoor niet minder en was het Jans Koster die met het nemen van een straf- worp de ruststand op 1-3 bracht. Met voltallige ploegen werd de tweede helft begonnen. Het was voor kort. Er ver huisde wederom een Gooi-dame op de kant maar ook nu weer wist DWT geen goed gebruik te maken van de speel stersmeerderheid. Wederom was het Jans Koster, die een strafworp niet on benut liet. Uit een voorzet van Paula van Bruggen werd door Do Turkenburg de Gooi-overwinning tot 4-2 verkleind. De DWT-heren kregen voor de beker competitie KNZB Het Zwet uit Wor- merveer als tegenstander. Een nogal zwakke ploeg die in de eerste helft wei nig tegen het snelle spel van DWT kon inbrengen. Na een terugkomende bal van de lat schoot Mevjer deze onder de lat door en had DWT de leiding, waar na de DWT-doelpunten elkaar snel op volgden. Een strafworp Eichhorn, 2-0; Westerman 3-0; Eichhorn uit een voor zet van Thoolen 4-0, waarna Wester man een hem door Meijer toegespeelde bal benutte om de ruststand op 5-0 te brengen. Na de pauze kwam Het Zwet nogal eens in de aanval. De DWT-kee- per Melchior werkte enkele schoten tot hoekworp, waaruit Het Zwet ook geen profijt kon trekken. Toen werden er enige goede DWT-aanvallen op de juis te wijze afgewerkt en was het door Meijer en Westerman, dat met de stand 7-0 afgefloten werd. chocolade, of een blikje boterham worst en ook de tientallen pakketten bollen verwisselden a raisson van twintig tot dertig gulden vlot van eigenaar. De oud-kapelaan van de O. L. Vr. Hemelvaartskerk, P. M. E. jhr. Von Fisenne, die zijn parochie van de Vre- deskerk in Amsterdam voor deze avond had verlaten, bevond zich on der de aanwezige kopers. Naarmate de avond vorderde, steeg de stemming en het gezellige muziekje, dat Jan Loerak ker met zijn accordeon ten beste gaf, paste precies bij deze bijeenkomst van louter opgewekte mensen, die niet huis waarts keerden alvorens de prijzenta- fel geheel schoongeveegd wes. HEEMSTEDE, 18 nov. - Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de oproep van de vorige week reeds de volgende bijdragen ontvangen: G. N. f 2.50; Z. A. f 100; G. A. B. f 10; T. B.-R. f 10; Mr. C. M. J. d. J. f 10: P. J. v. K. f 5; E. M. R.-W. f 10; J. M. S. f 10; H. E. G. M. L. f 100; Mevr. B. L. S. f 25; Edith L. f 12; C. A. v. M. f 10; N.N. f 10; S. D. f 10; H. F. f 10: K. A. v. d. W. f 2.50; T. N. f 10; A. T. B. f 5; G. G. f 2.50; Mevr. J. L. Ph. H. H. v. Z. f 5; J. G- f 25; totaal f 409.50, wordt totaal f 469.50. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zij nen huize Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Giro no. 153308. Advertentie dames en heren SCHOTH Gr. Houtstraat 47 - TeL 18©*ê Haarlem 414 Ned. 1958 4)4 Ned. 1959 3)4 Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 II B.N G. Won bouw] 6 Ned Hande) Mb Cert Amsterdam Rubber H V.A. Senern bah-Mb AID. Berkel Patent CaJvé-Delft Cert. Dell M11 Fokker v. Gelder Hoogovens Mdber Co. Philips Gem bez Unilever Bllllton 2e Kon Petroleum 50 Hol) Amerika Liln K.L.M. Kon Ned Stoomb Mil K.P.M. Ned Stoomv Mb v. Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2)4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam '56 IJ 2)4 Rotterdam '57 Alb Hebn kl obi Vortfi opening Slot 18/11 iooa 98 98A 94»/4 91tf 91% 93 H SINb 87y4 893,8 91 1091/4 23212 108 3,i 108% 1443i 611 383% 3853% 270 696 171.50 246 710 370 684 689% 692 L 697 335 154 154 156\* 156 118 164 164% 131 1621/2 245 138 737% 80V2 90% 99% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ware Radio Corp Repubiic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwat Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel Stemming: 16/11 17/11 63 62% 51 51)4 62)4e 63 82)4 81 «4 5014 50% 92 9214 3114 3014 52% 49% 65 65 67% 6914 40% 40% 7214 7314 21% 22'. 49 48% 46 4614 23% 23)4 92 94% Prijshoudender

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5