Mitterrand werpt „politieke bom55 in Franse Senaat Senator wint eerste ronde in de strijd tegen Pesquet Nog geen beslissing in zake ambtenarensalaris Geen Brits plan voor een gedemilitariseerde zone OLIGARCHIE DREIGT IN ROEANDA-OEROENDI Kardinaal Ti vrij gemaakt voor ander werk schilderzelfmet Londens bal ter ere van Adenauer Minister wilde uitstel tot maart en voorschot van 3 procent fVïb kith iij Dr. A. J. Piekaar Sleeptros in de storm gebroken Toch strafport Overleg wordt 1 dec. hervat Bondskanselier wil topconferentie niet zo lang mogelijk uitstellen Als België zich uit het mandaat gebied zou terugtrekken Zal kardinaal-deken vice-president' worden van het komende concilie? Loongrens van f 6900 op f 7450 Het weer „LANGDURIGE BEROERING" ONDER DE SENATOREN Evelyn Tliomafls ELEGANTE TASSEN EN BY0UX VOORSTEL TOXOPEUS AFGEWEZEN MACMILLAN STELT ADENAUER GERUST ONGEGRONDE GERUCHTEN T - JONDERDAC 19 NOVEMBER 1959 83sfe JAARGANG No. 30371 St. Nicolaas-geschenken Directeur-generaal Wetenschappen Schuit halve mijl van Dover voor anker Dén cent te kort h kost tien cent DIA'S automatisch geprojecteerd met GELUID Fotohandel Keupers Lohr Heemstede-Aerdenhoui Rapport postcensuur Nieuw-Guinea gereed Minister De Schrijver Kustvaarder in moeilijkheden de verf voor het schilder feest Unaniem SER-advies 'Bfore ijou vuij! Suède herenjasjes Zacht weer Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 £?onnementen 20800 Postgiro 14348C, '[kantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wectle: 3. 3. W Boerrigter en u Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severn». NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opaave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de berorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) VARIJS, 19 nov. Tot besluit van *en zeer bewogen maar altijd binnen de Parken van senatoriaie waardigheid ge geven zitting heeft de Franse. Senaat k'steren met 162 tegen 117 stemmen be meten haar uitspraak over de opheffing y»n Mitterands parlementaire onschend baarheid op te schorten en de aangele genheid teruggezonden naar de speciale ®0mmissie voor een „aanvullend onder soek". Het betekent uiteraard een op vallend winstpunt voor Mitterrand, die *'ch met grote behendigheid, kracht en 'flheid en onder aanwending van heel *'jn oratorische advocatentalent heeft Verdedigdeen verdediging die volgens beproefde taktiek grotendeels geba kerd was op „aanvallen". Zelfs heeft Vi.i zoals de gebruikelijke en allerwegen 'an ook gebruikte beeldspraak luidt *pn ware politieke bom doen ont ploffen. Wat zij heeft aangericht, zal ech ter nog moeten blijken. Om niettemin ook in deze eindeloos Trainerende en duistere Franse affaire "thans kortheid te betrachten: de kern van Mitterrands pleidooi was ongetwü- Advertentte HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S GEN^Pt °nze onderwüsredacteur) *er Cah 19 nov. Zoals minis- li ree(^s heeft aangekon- hisatie aanVntde bedoeling, de orga- Van k- ÏP.P van het ministerie haast 'de directer i* vers.terken door nnHerwfic "^generaal voor het onderwas (mr. ,T. g. m. Broekman) en de directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse betrekkingen (mr H. J. Reinink) een directeur-generaai voor de wetenschappen te plaatsen. De hieuwe organisatie van het hoger on derwijs, de ontwikkeling van de weten schap men denke bijvoorbeeld aan de vraagstukken op het gebied van de kernenergie en de internationale Problemen, die zich by het hoger on derwijs en de wetenschappen voordoen, hpodzaken tot de aanstelling van een directeur-generaal, die zijn aandacht *an richten op de belangrijkste kwes- j'®s zonder belast te zijn met de dage- ojXse zorgen voor het hoger onderwijs n de wetenschappen. Naar wij vernemen mag verwacht borden, dat in deze functie zal worden benoemd dr. A. J. Piekaar, thans boofd van de afdeling Hoger Onderwijs Wetenschappen op het ministerie. i benoeming zal vermoedelijk ingaan *k»dat de begroting van O. K. en W. is Goedgekeurd door de Kamers. tJJMUIDEN, 19 nov. Van drie mo- vTuekschuiten, die door de zeesleep- o°t „Titan" van n.V. bureau Wijsmul- v,r te IJmuiden werden versleept van Wfardingen naar Falmouth, aan de -hgelse zuidkust, is in de afgelopen 'acht, tijdens stormweer in het Engel- Kanaal, de sleeptros met een van j,f?e schuiten gebroken. De schuit, die tvv en is "iet stalen pijpen, en Reiaden is met stalen pijpen, en die „®e,man als runners aan boord heeft, door de zuiderstorm af in de van de kust bp Dover. De dreef «nue bannen slaagden er in het zware v-ker van de schuit uit te werpen, On ?r^°or deze op een halve mijl ten jv?'Zuidoosten van de haveningang van -Ver voor anker kwam. „Ttitan" zou in de loop *aar Vi?e sleepboot Orn t ochtend weer naderbij komen hie,, trachten vast te maken met een honJi0 sleepdraad. De toestand aan stnrj2 van de schuit was ondanks het be- Wweer naar de mening van de run- niet gevaarlijk. «lp.®Pnacht is uit IJmuiden de zee- WnPboot „Simson", eveneens van bij .Wuller, vertrokken om de „Titan" y te staan. JjK't HAAG. 19 nov. In verband vLbei®genstrijdige berichten omtrent bo?hdeling van binnenlandse brie- ,.-P b6rieh 20 t.m. 40 gram, welke met nV .t Ziwag van 24 inplaats van 25 kin e. dl gefrankeerd, deelt de PTT t van een bes'u't om bij de uitrei- rf beffpP dergelijke brieven geen port 'hg fJï!' niet is genomen. Bij franke- Wet hPf 24. cent worden deze brieven ft' bel».tninimurn strafport van 10 Oe last. fcbterwp~lre.gel, om portheffin dit geval 'P overu,ft.te laten, werd onlangs wel Ritvoerin! !n5 genomen, doch niet tot In8 gebracht. feld dat hij nu ook het slachtoffer was van een regeringsmachinatie, erop ge richt om een tegenstander uit de poli tieke minderheid te laten afmaken door de politieke meerderheid. Hij, Mitter rand, zou en moest voor de honden wor den geworpen. En orr te bewijzen hoe weinig het verzoek om opheffing van zijn onschendbaarheid als „serieus" en „eerlijk" kon worden beschouwd, voer de hij het volgende argument aan, wel in staat om aanzienlijke indruk te ma ken. „Mij wordt verweten, aldus vatten wij Mitterrands woorden samen, dat ik tegenover de hoofdcommissaris van politie Clot gezwegen heb over mijn ontmoetingen met Robert Pes quet, daardoor „outrage a magistrat" plegend. Maar wat dan te zeggen van de regering die gedurende twaalf da gen het haar bekende feit tegenover de rechter van instructie verzwegen heeft, dat Robert Pesquet, voor hij het met mij deed, dezelfde operatie reeds op touw had proberen te zetten met ex-premier Bourges-Manoury. Op 22 oktober n.l. heeft de heer Bour- ges-Maunoury reeds de directeur-ge neraal van de nationale veiligheid, de heer Verdier, ingelicht, maar eerst 3 november deed deze daarvan mede deling aan de rechter van instructie, terwijl hij ondertussen wel de minis ter van binnenlandse zaken recht streeks superieur van de veiligheids directeur op de hoogte had ge bracht. „Is dit soms geen „outrage a magistrat" en gepleegd nog wel door de regering?" Het wordt ervoor gehouden dat voor namelijk dit argument bij de Senaat for meel de doorslag heeft gegeven voor het nemen van bovengenoemde beslis sing. De door Mitterrand geworpen „bom" was echter vervat in een ande re, tot meerder effect met plotseling zachte stem uitgesproken passage. Ik ga nu, aldus Mitterrand, een her innering ophalen uit 1957 toen ik minis ter van justitie was van de vierde repu bliek, waarvan het thans mode is zo veel kwaad te spreken. Een man be strijdt in mijn kabinet dat hü verant woordelijkheid draagt voor de moord op een officier, begaan in het hartje van Algiers. Hij verzoekt mij met het vooronderzoek geen spoed te doen be trachten. Hij eist de garanties op van de wet. Hü smeekt me hem de tijd te laten om zijn verdediging voor te be reiden, om geen opheffing van parle mentaire onschendbaarheid aan te vra gen. Deze man, deze politieke opponent, die de middelen kwam vragen om zieh te verdedigen en aan wie de machtheb bers van toen ze toestonden, dat is do eerste-minister van nu, de heer Michel Debré". Op deze passage volgde in de Senaat hetgeen de officiële verslagen plegen te kenschetsen als „langdurige beroe ring", Ter verduidelijking zijn voor de lezers hierbij opgemerkt, dat Mitterrand in opgemelde passage doelde op de aan slag, die op 16 januari 1957 met een ba zooka werd gepleegd op het bureau van generaal Salan toentertijd bij „ul tra's" en „contra-terroristen" geldend als een sta-in-de-weg voor de verwezen lijking van hun doelen waarbij even wel niet de generaal, juist even uit het vertrek afwezig, maar zijn kabinetchef, majoor Rodier, werd gedood. Deze aanslag heeft het aanzien gege ven aan de bazooka-affaire of de affaire van het bazooka-proces, dat eerst afge lopen jaar, onder hoogst bevreemdende omstandigheden, tot driemaal toe op nieuw ter hand werd genomen en ten slotte werd afgesloten met de ter dood veroordeling bi; verstek van de voor naamste organisator en tenuitvoerleg- ger van de aanslag, de tot Fransman genaturaliseerde Hongaarse arts Ko- vaks; dewelke van een zeer opportuun verkregen ontslag uit voorlopige hech tenis om redenen van gezondheid had gebruik kunnen maken om uit te wij ken naar het buitenland. In zijn tijdens het vooronderzoek afgelegde verklarin gen had Kovaks het voortdurend gehad over een geheimzinning „Comité van zes" bestaande uit burgers en militai ren, dat hij voorstelde als z}jn opdracht gevers. Voor wat dit deel van de affaire betrof Frankrjjks politiek, zo lazen wij onlangs in een links satirisch week blad, begint steeds meer gelijkenis te vertonen met een veld met ijsbergen: één.zesde zichtbaar boven water, de rest onzichtbaar daar beneden eindigde het vooronderzoek met een „non-lieu". Inderdaad onder Mitterrand als minis ter van justitie. Het al dan niet door Kovaks uitgevonden „Comité van zes' is niettemin nimmer uit de politieke ge sprekken en commentaren verdwenen en de naam van Debré hij was toen tertijd senator is in dit verband her haaldelijk hetzij overduidelijk geïnsinu eerd geworden, hetzij uitdrukkelijk ge noemd. Gistermiddag heeft echter premier Debré verklaard tegenover de verkla ringen van Mitterrand in de Senaat „het meest stellige dementi" te plaatsen. En Mitterrand heeft daarop weer ver klaard dat hij alles handhaaft wat hü heeft gezegd. Men zal er in de komen de dagen vermoedelük nog wel meer over horen. De speciale senaatscommissie gaat ondertussen opnieuw studie maken van het verzoek om opheffing van Mitter rands onschendbaarheid. Tot de perso nages die zij wenst te horen behoren o.a. de minister van binnenlandse zaken, de heer Chatenet, en de directeur-ge neraal der nationale veiligheid, Ver- dier. Er zou, zo verluidt vanuit de Se naat, aan een begraven van de affaire- Mitterrand in het minst niet gedacht worden. Uiterlijk woensdag zou het col lege uitspraak willen doen. Advertentie DEN HAAG, 18 nov. De organi saties van overheidspersoneel hebben een suggestie van minister Toxopeus af gewezen om thans nog geen beslissing te nemen over de uiteindelijke salaris verhoging voor de ambtenaren. De be windsman had het redelijk geacht, ge zien de verwachtingen die zijn gewekt ten gevolge van uitspraken in de zo mer, een voorschot toe te kennen van drie procent, ingaande 1 januari 1960. In februari -maart zou dan het overleg omtrent de definitieve verhoging kun nen worden gevoerd. Op verschillende gronden hebben de organisaties van overheidspersoneel ge weigerd deze suggestie, waarvoor zü overigens wel waardering hadden, over te nemen. In de vergadering van de Centrale Commissie voor het georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heb ben zü vandaag contravoorstellen ge daan. Men kwam overeen dat zowel de organisaties als de regering zich nog nader over de situatie zullen beraden, waarna 1 december het overleg voort zetting zal vinden. In de vergadering had de minister van Binnenlandse Zaken in herinnering gebracht, dat de regering bij de behan deling van de sociaal-economische nota in de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de salarisverhoging voor het over heidspersoneel de trend zou dienen te volgen van de loonsverhogingen in de verschillende bedrijfstakken. In de ver gadering van de centrale commissie van Advertentie DOORLOPENDE DEMONSTRATIE zaterdagsmidags in onze zaak. Zandvoortselaan 163 - Tel. 40702 3 september is als verwachting uitge sproken zo zei mr. Toxopeus dat aldus omtrent de salarisverhoging voor het overheidspersoneel omstreeks 1 de cember van dit jaar zekerheid zou be staan. Hü was hierbü uitgegaan van de verwachting, dat omstreeks dat tüdstip in zoveel bedrüfstakken de verhoging zou zün tot stand gekomen, dat de trend van de loonsverhogingen in het bedrijfs leven thans zou zün af te lezen. Intus sen is evenwel gebleken, aldus de be windsman, dat het aantal bedrüfstakken waarvoor een loonsverhoging thans is goedgekeurd dermate gering is, dat het onmogelpk is de trend thans reeds vast te stellen. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, die dezer dagen een bezoek aan Groot-Brittannië brengt, luistert tijdens het bal dat te zijner ere in het Grosvenor House te Londen werd gegeven, aandach tig naar het betoog van de Britse minister voor de luchtvaart, Duncan Sandys. Links van „der Alte" zijn Graaf Alexander van Tunis en de Britse premier, Hrrold Macmillan, in een geanimeerd gesprek gewikkeld. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 19 nov. Er vond giste ren een ietwat zonderlinge wending plaats in de besprekingen tussen Adenauer en de Britse regering. Gister morgen had Adenauer zqn besprekin- gen met Macmillan "epvatten. Doch op het laatste ogenblik werd be sloten hiervan af te zien, en de bespre kingen over te laten aan de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Seïwyn Lloyd, en de heer Von Brentano, die inmiddels eveneens uit Bonn m Londen was gearriveerd. Als officiële reden voor het afzeggen van de ocntenbespre- kingen tussen Macmillan en Adenauer gaf het ministerie van buitenlandse za ken de verklaring, dat de besprekingen op dinsdag een zo groot succes waren geweest, dat men het zich kon veroor loven ze gisterochtend niet e hervat ten. Adenauer bracht „gistermiddag een bezoek aan Churchill- Hij had dit be zoek zullen brengen op dinsdag, maar Churchill was toen ongesteld. Wat betreft het verloop van de be sprekingen in Londen, is duidelük dat Macmillan de Duitse kanselier gerust heeft kunnen stellen omtrent diens verdenking dat Engeland nog steeds een weinig flirt met eea Plan voor een gedemilitariseerde zone m Mid den-Europa. Tüdens de bpeenkornst van de beide ministers van buiten landse zaken gistermorgen besprak men ontwapeningskwesties, voorbe reidende stappen voor een topconfe rentie, en de toekomstige betrekkin gen tussen Groot-Brittanme en de EEG. Zonder dat hierover vooralsnog een officiële verklaring is afgelegd, begint duidelük te wor dat de 's GRAVENHAGE, 19 nov. De commissie van onderzoek naai1 de kwes tie der postcensuur op Nieuw-Guinea heeft haar rapport, wat de materiële inhoud betreft, gereed. De commissie is thans bezig met de technische sa menstelling. Zü hoopt hiermede in Je loop der volgende week klaar te zijn en zal dan het rapport aan minister Toxopeus aanbieden. BRUSSEL, 19 nov. (Reuter) De Belgische minister voor de Congo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, heeft verklaard dat als België zich terugtrekt uit Roeanda-Oeroendi, een „feodale klasse, een oligarchie, haar denkbeel den aan de rest van de bevolking zou opdringen." Op de tweede dag van het debat in de Kamer van Volksvertegen woordigers zei de minister voorts dat België op de volgende bü'eenkomst van de beheerschapsraad der Verenigde Na ties een formeel rapport over de toe stand in het gebied zal uitbrengen. „Wjj hebben reeds gezegd dat wij nul len pogen steun te krijgen voor een ont wikkelingsprogram dat te gelegener t(jd aan de beheerschapsraad zal wor den voorgelegd. Als de missie van de ze raad die van plan was volgend jaar net mandaatgebied te bezoeken, eerder daarheen wil gaan dan zullen alle par- tqen in de Kamer van Volksvertegen woordigers zich daarover verheugen," aldus minister De Schrijver, Volgens socialistische kringen in Brussel werd verwacht dat het socialis tische partijbestuur gisteren compro mis-voorstellen zou bespreken over de wüze waarop de oppositie zou kunnen deelnemen aan het overleg met de Con golese leiders. Eerder op de dag had de voorzitter van de Kamer van Volksver tegenwoordigers een bijeenkomst van de drie grote partijen belegd. Het katholieke blad „Het Laatste Nieuws" schreef dat minister De Schrij ver zün besprekingen met de Congole se leiders zou beperken tot een soort van raadpleging indien de socialisten er niet aan deelnemen. Later zou hij de Congolese leiders uitnodigen naar Brus sel te komen. De Nationale Unie van Roeanda, een politieke organisatie on der leiding van Toetsi's, heeft in een communiqué ontkend dat zü reactio nair of feodaal is. Zü verklaarde dat ze „betrekkelqk snel" onafhankelyk- heid voor Roeanda wenst Britse regering Adenauer in de huidi ge besprekingen de verzekering heeft gegeven dat de Britse premier niet het plan heeft om de kwestie van Ber lijn te bespreken op een topconferen tie, zonder tegelükertüd de gehele Duitse kwestie ter sprake te brengen. Op zün beurt heeft Adenauer de ver zekering gegeven dat hü niet de bedoe ling heeft, stappen te ondernemen om een topconferentie zolang mogelijk te doen uitstellen. Adenauer bood Macmil lan gisteren het noenmaal aan op de Duitse ambassade. Na de maaltüd be gaven zich Macmillan en Adenauer af- zonderlük naar het landgoed Chequers, waar Adenauer de gast was van de Britse premier. De Duitse kanselier keert heden naar Bonn terug. WICK, 19 nov. De Nederlandse kustvaarder Geziena Hendrieka uit Delfzijl is woensdagavond ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting voor de kust van Schotland in moeilijk heden geraakt. Het schip vroeg om hulp van een sleepboot en een reddingsboot. Enkele schepen waren vanochtend on derweg om de kustvaarder assistentie te verlenen. De felle oosterstorm die langs de oostkust van Schotland woedde is intussen enigszins afgenomen. Algerije Het militaire gerechtshof van Oran heeft gisteren zes leden van het Nationale Bevrpdingsront, het F.L.N ter dood veroordeeld voor hun aandeel in een gewapende aanval in 1957, waar- bü elf personen werden gedood. Een militair gerechtshof in Batna in Oost- Algerije heeft gisteren zes opstandelin gen ter dood veroordeeld voor het do den van een landarbeider. (Rtr.) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 nov. De vervanging van de Franse kardinaal Eugène Tisserant door kardinaal Amleto Cicognani, als feitelük hoofd van de Romeinse Con gregatie voor de Oosterse Kerk, is in de Eeuwige Stad uiteraard aanleiding tot commentaren geworden en in een deel der Franse pers tot vrü opgewon den en naar chauvinisme neigende be richten. Kardinaal Tisserant, die de de ken ig van het Heilig College, vervulde bereids drieëntwintig jaar een functie aan de Oriëntale en geldt zowel door zijn opleiding, als door zün ervaring voor een der beste kenners van de si tuatie en van de problemen der Oos terse Kerk. Als opvolger van de enkele jaren geleden overleden kardinaal Mer- cati is hü tevens 's Pausen minister van Wetenschappen, die de titel van „Bibliothecaris en archivaris der Hei lige Roomse Kerk" draagt, en hij is prefect van de Congregatie voor het Ce remonieel. Oudste in anciënniteit van de kardinaal-bisschoppen is de 75-jari- ge Kerkprins tevens bisschop van de bisdommen Ostia, Porto en Santa Ru- fina. Bü het eerste Consistorie, een klein jaar geleden, heeft de Paus nadrukke lijk verklaard, dat hü met een vergro ting van het aantal curie-kardinalen voorhad de hoogste kerkelijke bestuur ders, die allen van gevorderde leef- tüd zün. te ontlasten van de bestaande cumulatie van ambten. Eerst nu ver neemt men, dat toen alle kardinalen hun functies ter beschikking hebben ge steld, maar dat de Paus hun verzocht heeft deze te blüven waarnemen, tot hü een nieuwe verdeling van ambten had doorgevoerd. Thans begint deze herorde ning op te vallen. Nog onlangs werd bij voorbeeld kardinaal Pizzardo ontheven van een züner posten, namelük die aan de Congregatie van het Heilig Officie. Kardinaal Tisserant vervult niettegen staande zün leeftüd zün verschillende taken met kracht en elan. Zün bisdom men, die bü elkaar een niet onaanzien- lük territoir in het belangrijke gebied van de landhervormingen der Marem- men uitmaken, bestuurt hü met vaste hand, terwül van zün andere functies die aan de Oriëntale alléén reeds een volle dagtaak eist. „Le Monde" schreef gisteren, dat het te opzienbarender is, dat de „Franse kardinaal wordt onthe ven van zün rol aan de Oriëntale, waar Frankrük de natuuriüke beschermster is van de christenen van het Oos ten Te Rome werd bjj het afkomen der nieuwe kardinaalsbenoemingen van ge zaghebbende zijde er de nadruk op ge legd, dat in het bestuur van de huidige Paus de zorg voor het komende conci lie een overheersende rol speelt. Zo is het ook te verklaren, dat 14 december a.s. het aantal Curie-kardinalen van 24 tot het uitzonderlijk hoge cjjfer van 31 vergroot wordt. Terstond aeette het voorts, dat kardinaal Tisserant, die by de voorbereiding van de Algemene Kerkvergadering een aanzienlijke plaats bekleedt, met het oog op zün steeds omvangrijker wordende werk zaamheden van zijn voornaamste taak, die aan de Oosterse Congregatie, is ontlast om hem meer tijd ter beschik king te stellen. En tegelijk hoorde men laatste nergens bevestigd (lat de H. Vader kardinaal Tisserant had voorbestemd om bij het Oecume- msch Concilie op te treden ais pause- R)k |?Baat, dit is als vice-president en feiteiqk als dienstdoende voorzitter. AJ te vaak worden bü in het oog lo pende benoemingen of overplaatsingen in de hoge bestuursregionen der Kerk te Rome verhalen gelanceerd, dat mgr. X of kardinaal IJ gepousseerd werd of opzp gezet door deze of gene stroming welke de overhand heeft in het Vati- caan. De veronderstelling, dat kardi naal Tisserant op deze manier naar het tweede plan zou zün teruggebracht, komt ieder die de Curie enigszins kent h'!?gst onwaarschijnlijk voor. Want bü wpze van spreken weet iedere misdie naar en elke koster in Rome, dat de kardinaal-deken de leider is geweest van het Conclaaf en heden een der meest gezaghebbende medewerkers van Paus Joannes. Het commentaar, dat de kardinaal zelf gisteren gaf, liet uiteraard de toekomst in het midden, maar bevestigde wat van de bestuurs- tactiek van de Paus gezegd werd: dat Zijne Heiligheid ernaar streefde om ieder der kardinalen één hoofdtaak toe te wüzen. Naar Parijs PARUS, 19 nov. (K.N.P.) Kardi naal Tisserant komt morgen in Parijs aan, om er het huwelijk van een nicht in te zegenen. Dit geschiedt in de kerk van St. Severin. Men vestigt er de aan dacht op, dat deze reis geen enkel ver band heeft met zyn ontslag als secreta ris van de Congregatie der Oosterse Kerk. Dit bezoek, dat een particulier karakter draagt, stond reeds lang vast. SIKKENS-TJALLEMA PRODUKt (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 nov. De SER heeft de regering unaniem geadviseerd om de loongrens van de Ziektewet, het Zie- kenfondsenbesluit, de Werkloosheidswet en de Invaliditeitswet met ingang van 1 januari 1960 van 6900,op 7450,— te brengen. Geadviseerd wordt om zowel de ont wikkeling van de loonindex als die van de index van de kosten van levenson derhoud van invloed te doen zijn op de hoogte van de loongrens. Er zou per 1 januari van ieder jaar een aanwüzing van de loongrens moeten komen wan neer minstens één der indices drie pro cent of meer gestegen of gedaald is. Daarbij wordt uitgegaan van het loon- indexcijfer 31 juli van een jaar en van het gemiddeld prijsindexcijfer van het gezinsverbruik over een periode van twaalf maanden. Het gemiddelde van de beide cijfers zou de mate van wij ziging van de loongrens moeten aan geven. Als het loon van een werknemer wordt verhoogd waardoor het boven de loongrens uitkomt, blijft hij arbeider in de zin van de genoemde wetten, echter beperkt tot het jaar waarin de loonwijziging plaats had. 1 januari van het daarop volgende jaar wordt aan de hand van de dan geldende loongrens bepaald of de werknemer onder de betrokken sociale verzekeringswetten blijft vallen. Ten aanzien van de dagloongrens ad viseert de Raad om deze voor premie betalingen en uitkeringen te stellen op 20.— met ingang van 1 januari 1960. De Raad doet nog geen uitspraak over de vraag of de genoemde nieuwe rege ling ook zou moeten gelden voor het vaststellen van de premiegrens voor de AOW en de AWW, welke nu alleen aan de loonindex gekoppeld zijn. Zeer merkwaardig is het eveneens unanieme besluit van de Raad om ook de loongrens voor de premie van de Werkloosheidswet op ƒ7450.- vast te stellen. In februari van dit jaar adviseerde de SER in meerderheid om de betrokken loongrens geheel af te schaffen. Voorstanders daarbü waren met name de werknemers en hun mening berustte op solidariteits- overwegingen. Nu de Staatssecretaris een mededeling heeft gedaan, waar uit kan worden opgemaakt, dat hij dit advies niet zal opvolgen, doch dat hü de loongrens op ongeveer 10.000.- zou willen vaststellen, schrij nen de vroegere solidariteitsoverwe- gingen verdwenen te zün. Het advies bevat verder nog enige voorstellen met betrekking tot een soe pele administratieve overschrüding van de loongrens. Voor zover sommige werknemers, die als gevolg van loonsverhogingen in de tweede helft van dit jaar de loon grens overschrüden, voor 1 november 1959 voorzieningen in de vrüwillige sfeer hebben getroffen, moet deze situ atie worden aanvaard en behoeven geen maatregelen te worden getroffen op grond waarvan hun geëindigde ver plichte verzekering zou kunnen worden gecontinueerd. Voor degenen, die in de periode 1 november 1959 tot 1 januari 1960 de loongrens overschreden, bepleit de raad een overgangsregeling, zoals laat- stelij': in 1955 is getroffen. Indien de loongrens per 1 januari 1960 in ƒ7450 wordt gewijzigd, ware te bepalen, dat deze wüziging voor personen, die op 31 oktober 1959 reeds arbeider in de zin van de Ziektewet waren, geacht wordt met ingang van 1 november 1959 in werking te zijn getreden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zacht weer met veel bewolking en enige regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de kust tüde- lijk harde zuidelijke wind. Zon: 8.07-16.44. Maan: 21.10-11.56. max. min neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder weerlicht 8 8 4 Y pen burg zwaar bew. 11 0 4 Vlissingen half bew. 11 9 1 Eelde regen 6 5 2 De BiJt zwaar bew. 11 8 1 Twente regen 10 9 1 Eindhoven zwaar bew. 12 8 1 Zd.-Limburg geheel bew. 14 8 1 Stockholm sneeuw -5 -6 05 OsJo geheel bew. -2 -5 0 KopennageD geheel bew 5 4 2 Londen zwaar bew. 12 6 8 Amsterdam weerlicht 10 8 1 Brussel geheel bew. 9 1 Luxemburg zwaar bew. 11 5 5 Partis zwaar bew. 12 9 1 Bordeaux zwaar bew. 15 10 0 Nice licht bew. 17 10 1 Berlijn onbewolkt 2 1 2 Frankfort zwaar bew. 10 1 0 München onbewolkt 6 -1 0 Zürich mist 11 -1 6 Geneve mist 10 0 18 Wenen mist 13 2 0 Innsbrtlck onbewolkt 14 1 0 Athene zwaar bew. 20 11 0 Rome licht bew. 19 11 0 Madrid regenbui 11 8 0.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1